2 vindt 36 illegalen in bus Kleine Krant komt terug de kleine krant EMMA komt... Een op de acht mannen trouwt nooit - tot zesjarige ^pleidingen leraren oji technische vakken Italiaans fregat te kijk Druk belastingen en premies in Nederland bijna het hoogst Rita Sociale zorg in ons land wereldberoemd Actie van overijverige agenten' Aantal tuinders moet uitzien naar nieuw personeel 'ommissie adviseert Pais: Opnieuw weinig jinder van bfiptheidsactie Kunstgebit? Politie ontdekt lekkende vaten met giftige stof Dorpelingen fel tegen komst groep zigeuners Noorwegen en Zweden zwaarst belast Haars niet gebonden aan uitspraak Zwaargewonde door explosie op jacht Minder gedwongen huwelijken en andere houding tegenover 'gezin' Meisjes: een op zestien Kamervragen over forse verhoging van vergoedingen DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ROTTERDAM (ANPl De socia le voorzieningen in Nederland ge nieten ook in het buitenland gro te faam. Dat hebben medewer kers van de sociale dienst in Rot terdam gemerkt, toen zij onlangs een hoogbejaard echtpaar man en vrouw beiden in de negentig voor de balie kregen, dat speciaal vanuit Amerika naar Nederland was gekomen, „omdat alles hier zo goed geregeld is". De echtelieden waren een klein jaar geleden vanuit Antwerpen naar Amerika vertrokken om zich te herenigen met hun geëmi greerde zoon. Zelf waren ze in 1919 verhuisd van Rotterdam naar België en later naar Frank rijk. Het weerzien in Amerika was fijn geweest, maar alles werd minder leuk, toen de man ziek werd. Het echtpaar kreeg gebrek Echtpaar kwam uit VS aan geld. Toen herinnerden ze zich de verhalen over de sociale voorzieningen in hun geboorte land en vooral over de bejaarden tehuizen, die er zo goed moesten zijn. Ze namen het vliegtuig naar Ne derland en deelden op Schiphol mee alleen maar naar Rotterdam te willen, omdat zij daar geboren waren. De KLM zette hen in een bus en een taxichauffeur leverde hen af bij een hulp- en informatie centrum van de gemeente. Het eerste wat het echtpaar wilde was eten en drinken, want dat had het al in geen uren gehad. Het centrum nam contact op met het bureau bijzondere bemiddeling van de sociale dienst en daar was men bereid de hand over het hart te strijken en het echtpaar te plaatsen in een van de verzor gingstehuizen van de stichting Humanitas. In een grote warme stadhuisauto werden de man en de vrouw naar de keuringsarts gereden en vervolgens naar het bejaardentehuis. Over de kosten behoeft de ge meente zich geen zorgen te ma ken, meenden ze. Ze hadden nog een pensioen uit België van 77 gulden in de maand en het geld was hier toch veel meer waard dan in Amerika oor Arie Bergwerff DEN HAAG Een surveillerende wagen van de Haagse politie heeft gistermorgen vroeg op de "ïaagweg een bus van de maatschappij West-Nederland aangehouden. De aandacht van de idjgenten was getrokken doordat een aantal Marokkaanse en Turkse passagiers, op het noment dat de politiewagen de bus inhaalde, de gezichten afwendden of pogingen deden om •t i eg te duiken. De agenten troffen in de richting Westland koersende bus een groep van 36 legale Turken en Marokkanen aan. 0Q e bus werd opgebracht naar het (j>olitiebureau aan de Soesterbergse traatweg. De Nederlandse passa- iers kregen toestemming hun reis te he :rvolgen- Twee buitenlanders, die in jet bezit van een geldig paspoort ,er/aren. kregen daar te horen dat zij ederland binnen acht dagen moeten •rlaten. De andere 34 illegale buiten- enlnders, helemaal zonder papieren, loeten zich binnen acht dagen bij de eemdelingenpolitie melden. e handelwijze van de surveillerende (enten is op zijn minst opvallend te lwbemen: de busmaatschappij West- 1C1 ederland zet iedere morgen „gele- bussen in om de grote aantallen litenlanders naar het Westland te Het gaat daarbij om zulke legfote aantallen dat zelfs in de „gele- ss i" bussen, die toch bijna tweemaal iveel passagiers kunnen bergen, kapor een groot aantal passagiers geen Itplaatsen aanwezig zijn. Tot gister- >rgen liet de Haagse politie deze Overijverig ;en ongemoeid. Hij verzekerde echter dat de Haagse politie niet voor een dergelijke ma nier van handelen kiest: het open baar vervoer zou er mee in diskrediet worden gebracht, terwijl er onder de buitenlanders een groot aantal zijn, die wel de benodigde papieren bezit ten. „De Haagse politie weet best, dat er een groot aantal illegalen rond loopt," aldus Laterveer. „we kunnen echter moeilijk iedere buitenlander in Den Haag aanhouden om te con troleren of hij hier al dan niet illegaal is." Haagse politie ontkende gisteren er sprake was van een gerichte e. De aanleiding om de bus aan te iden lag zuiver aan het feit dat de indacht van de agenten getrokken erd door het gedrag van de buspas sagiers. Woordvoerder Laterveer van rajï Haagse politie gaf toe dat er nog m groot aantal illegale buitenlan ds opgepakt zou kunnen worden als werd de bussen richting jestland iedere morgen te contro- |*n. De gistermorgen aangehouden groep buitenlanders maakt, volgens mr. Kremer van de Stichting Begeleiding Buitenlandse Werknemers, deel uit van een groep van honderden illegaal in den Haag verblijvende buitenlan ders. Mr. Kremer noemde de aanhou ding van de bus gistermorgen „een actie van overijverige agenten". Ge bruikelijk is dat de vreemdelingenpo litie in burger informeert naar pas poorten en andere papieren. De ge- uniformeerde politie, aldus mr. Kre mer, probeert meestal zoveel moge- :ei afin onze onderwijsredactie '"teN HAAG De nieuwe opleidingen van leraren in de tchnische vakken zullen minstens vijf tot zes jaar moeten iteren. Dat staat in het advies dat de commissie-Hennequin g eft uitgebracht aan minister Pais Het is de bedoeling de ar Euwe opleidingen in augustus volgend jaar te laten be- ;o< uien. ig opleidingen zijn bestemd voor hen DÊ leraar willen worden bij het lager middelbaar beroepsonderwijs of streekscholen. Voor het verkrijgen n een derdegraads bevoegdheid e vijf jaar studie nodig zijn. Voor va» tweedegraads bevoegdheid zes en lic» lange duur van de opleidingen is de commissie nodig om de leraren zowel in theore- njch als praktisch opzicht voldoende 'kunnen scholen. De combinatie li beide elementen acht de commis- xj een absolute voorwaarde ^nl praktijk-ervaring kan worden op rijlaan in stages in het bedrijfsleven. a een onzer verslaggevers [IPHOL Ook gisteren hebben Nederlandse luchtvaartmaat- lappijen weinig hinder ondervon- D van de stiptheidsacties van Fran- luchtverkeersleiders, die voorlopig morgenochtend voortduren, als in het weekeinde deden zich r het algemeen slechts vertragin- voor van maximaal anderhalf ifr. Alleen in de nacht van zondag op andag werden nog aanzienlijke tragingen gemeld. Enkele vluch- (i uit Spanje hadden toen twee tot r uur oponthoud. Zelfs op het ikke vliegveld van Palma op het •inse vakantie-eiland Mallorca, gedurende het weekeinde nog chaos heerste, duurde de grootste traging gisteren nog maar drie Het is echter ook denkbaar dat men sen die al in het bedrijfsleven gewerkt hebben vrijstellingen krijgen voor het praktijk-gedeelte van hun oplei ding. Daardoor zal de totale opleiding niet voor iedere student even lang duren. Studenten die al ervaring in het be drijfsleven hebben zullen in de toe komst ook een part-time opleiding kunnen volgen. Deze zal vijf zeven jaar vergen. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje on houdt het kunstgebit veel vaster cn veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als mot een natuurlijk gebit. Dentotlx ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte Den tofix is hygiënisch en geelt geen onaangename smaak of hinderlijk gevoel De Kleine Krant is met vakantie geweest, maar over twee weken beginnen we. Vanaf 29 augustus vinden jullie elke dinsdagmorgen weer een halve pagina speciaal voor, scholieren. Net als vorig seizoen met veel nieuws, en voorzover we ruimte hebben ook een heleboel leuke berichtjes. En natuurlijk de wekelijkse strip van Gilles Stoop. Vakantiebaantjes In een van de laatste afleveringen van de Kleine Krant hebben wc gevraagd om korte verhaaltjes over ervaringen met vakantie-" baantjes. De meeste baantjes zit ten er nu op. en daarom herhalen we ons verzoek vooral aan oudere scholieren. Probeer op een of twee kantjes te vertellen wat voor werk je hebt gedaan en hoe je het vond. Tot 29 augustus. Redactie De Kleine Krant In juni hebben veel lezers van de Kleine Krant ook de vragen be antwoord van onze enquête. Bijna iedereen is erg tevereden met de Kleine Krant. Vele inzenders zou den willen dat de Kleine Krant vaker zou verschijnen, en zo mo gelijk in groter formaat. En dan met meer strips, verhaaltjes, puz zels en dergelijke. We waren vorig schooljaar al blij dat we elke week een halve pagina konden krijgen en weten nog niet precies hoe we dat kunnen uitbrei den. Maar we zullen in het komen de jaar wel proberen iets extra's te doen. Hoe, dat hoor je nog wel. Mapje Degenen die de enquête hebben beantwoord zullen met smart zit ten te wachten op het mapje voor de encyclopedie, dat wij beloofd hadden. Hoewel we die mapjes meteen besteld hebben, zijn ze er nog steeds niet. Even geduld nog, ze komen wel. lijk het terrein van hun collega's van de vreemdelingenpolitie te mijden. De stichting kan, zo stelt Kremer, niets doen voor de gisteren opgepak te buitenlanders. „We lopen er niet eens voor: er is juridisch en sociaal weinig te redden voor illegaal in ons land verblijvende buitenlanders." Niet willekeurig Het opvallende feit dat er gisteren in Den Haag uit één bus een groep van 36 illegale buitenlanders wordt ge haald betekent volgens mr. Kremer niet dat de werkwijze van de vreem delingenpolitie ontoereikend is. „De stichting is toch wel behoorlijk te spreken over het beleid van de vreem delingenpolitie. Het is zeker geen wil lekeurig beleid, al wordt er af en toe heel onzorgvuldig gewerkt." Mr. Kremer noemt Nederland nog steeds een trekpleister voor vreemde lingen. De Stichting Begeleiding Bui tenlandse Werknemers heeft nog da gelijks te maken met gevallen van illegaal in ons land verblijvende bui tenlanders. Voor hen is er met name in de glastuinbouw in het Westland nog voldoende werk te vinden. Lang niet iedere tuinder in het West land vindt het nodig dat de bij hem werkende buitenlander in het bezit is van de nodige papieren. „Al zijn na tuurlijk lang niet alle tuinders te kwader trouw, toch is er onder hen een groot aantal dat weigert een werkgeversverklaring af te geven." weet mr. Kremer. De volslagen rech teloze buitenlander is daardoor ge noodzaakt heel wat te slikken van zijn werkgever. De gevallen van bui tenlanders die veel te lange werkda gen maken tegen lage lonen en waar voor de tuinder geen sociale lasten en loonbelasting hoeft te behtalen zijn helaas niet incidenteel te noemen. Een aantal Westlandse tuinders zal binnen acht dagen waarschijnlijk uit moeten gaan zien naar nieuw perso neel. Terwijl de illegale werknemer gestraft wordt met uitzetting, bestaat er een grote kans dat de werkgevers helemaal buiten schot blijven. Wordt er toch werk van gemaakt, dan ligt er voor hen een boete van vijftig gulden te wachten. AMSTERDAM Voor de tweede maal in drie jaar meerde gistermorgen het Italiaanse zeilfregat „Marigo Vespucci af in de Amsterdamse haven. Dit marine-opleidingsschip, dat eerder te zien was tijdens de manifestatie Amsterdam Sail in 1975, zal tot zaterdag te bezichtigen zijn van drie tot zes uur 's middags aan de Oostelijke Handelskade. Daarna zal het weer zee kiezen. ADVERTENTIE De volkomen nieuwe manier van geautomati seerde bedrijfsvoering zonder investeren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op het spoorweg emplacement Feijenoord bij Rotter dam zijn gisteren negentien lekkende vaten met cyanuric acid ontdekt in een wagon, die in totaal 145 vaten met deze giftige stof bevatte. Nadat de lekkende exemplaren overgeladen waren in overmaatse vaten, heeft de brandweer later op de dag toestem ming gegeven voor verder transport. De vaten waren op weg naar Basel. Over de herkomst van de vaten be stond aanvankelijk onzekerheid. Vastgesteld is dat de vaten per schip uit Zuid-Afrika aangevoerd zijn en vervolgens via een expediteur aan de NS overgedragen. Volgens de NS zijn er nog meer tussenpersonen geweest bij het transport. De kwaliteit van de negentien vaten liet volgens de NS veel te wensen over. GRONINGEN (ANP) Vijfennegen tig procent van de bevolking van de dorpen Ommelanderwij k en Zuid wending in de gemeente Veendam heeft zich uitgesproken tegen de komst van een groep zigeuners naar Veendam. Gisteren is een enquête gehouden onder de stemgerechtigde bevolking van deze twee dorpen. De uitslag is aangeboden aan burge meester R. G. Boekhoven van Veendam. De enguête is opgezet door een van de bewoonsters van Ommelander- wijk. Toen de plannen om een groep van ongeveer vijftig zigeuners toe te laten bekend werden, ontstond fel protest bij de bewoners van beide dorpen. Er werden spandoeken met felle teksten opgehangen en burge meester Boekhoven werd verweten de dorpen met de zigeuners op te schepen, zonder dat de bewoners ge hoord waren. Burgemeester Boekho ven heeft zelf ook kritiek op de rege ring. Hij vindt het onterecht dat de overheid op zo korte termijn al voor zieningen wilde hebben, terwijl die zelfde overheid de groep van twee honderd zigeuners in het Noordhol landse Laren een jaar aan hun lot heeft overgelaten. Het college van b. en w. van Veendam houdt donderdag een hoorzitting voor de bevolking. Bij het opstellen van het betreffende raadsvoorstel zal rekening gehouden worden met de mening van de bevolking. De ge meenten Nieuwegein en Ede hebben evenals Veendam zich in principe be reid verklaard zigeuners op te nemen. Eerst in een tijdelijk onderkomen, later geïntegreerd in de plaatselijke bevolking. DEN HAAG (ANP) De gezamenlijke druk van belastingen en sociale premies in Nederland is niet de hoogste in de westerse landen, al scheelt het niet veel. Dit blijkt uit vergelij kende cijfers, die de OESO (organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) heeft gepubliceerd in haar rapport „Public expenditure trends". De hoogste druk meet het rapport (in de jaren '74/'76) in Noorwegen en Zwe den, in welke hij 47,0 procent be draagt. Nederland komt daarna met 46,2 procent, gevolgd door Denemar ken met 42,5 procent. In alle andere landen blijft de druk van belastingen en sociale premies onder de 40 pro cent. Soms ver daaronder, zoals in de Verenigde Staten (27,5 procent). Met zijn sociale premies, die 18,4 procent uitmaken van het bruto nationaal produkt, spant Nederland wel weer de kroon. Slechts Frankrijk met 15,2 procent benadert enigszins de druk van de Nederlandse sociale premies. In België, Duitsland, Noorwegen en Italië ligt de druk in de buurt van de dertien procent, overal elders blijft hij beneden de tien procent (in Enge land 6,6 procent en in de V.S. 6,7 procent. Dat betekent dat de belas tingdruk in Nederland geen wereldre cord heeft weten te vestigen, in ver scheidene landen is de druk van indi recte en directe belastingen hoger dan in ons land. Vervolg van pagina 1 Tijdens de onderbreking van de be handeling zal de afdeling rechtspraak ook de minister van buitenlandse za ken, Van der Klaauw, opdragen alle rapportages die met de zaak te ma ken hebben, over te leggen. Daartoe werd besloten op aandrang van de verdediger, mr. W. J. van Bennekom. die meende dat de Nederlandse am bassade in Marokko de staatssecreta ris van justitie meer stukken heeft doen toekomen dan de twee die ter tafel zijn gebracht. De mededelingen van de ambassade in Marokko zijn van belang in ver band met het gevaar dat de Marokka nen zeggen te duchten bij terugkeer in hun land. Om na te gaan of dat gevaar reëel is. heeft de staatssecre taris van Justitie de Nederlandse ver tegenwoordiging ter plaatse inge schakeld. Spoed geboden Volgens Van Rijckevorsel is ondank de onderbreking van de behandeling te verwachten dat de Raad van State binnen de gebruikelijke termijn van zes weken uitspraak zal doen. Hij zei het eens te zijn met Van Bennekom dat spoed geboden is, opdat de Ma rokkanen snel weten waar ze aan tóe zijn. De voorzitter van de afdeling recjit- spraak vond dat de Marokkanen die zich verschanst hebben in de Amster damse kerk De Duif, met een gerust hart dat gebouw kunnen verlaten, zolang nog geen uitspraak is gedaan. Hij wees er daarbij op dat de staats secretaris van justitie duidelijk heeft toegezegd in de tussentijd geen magt- ren, dat de woningvoorraad in ons regelen te zullen nemen, land (322,4 per 1000 inwoners in 1976) kleiner is dan in verscheidene andere Van de vijftien Marokkanen wier be landen (bijv. Oostenrijk 387,7, België roep gisteren behandeld zou worden. 391,6, Denemarken 397,0, Duitsland waren er vier uit Den Haag en elf uit 383,0, Spanje 343,9, Zwitserland 390,4 Amsterdam afkomstig. Veertien ,za- en Engeland 368,0 per 1000 inwoners), ken zijn in hun geheel aangehouden. één zaak. die van een Marokkaan uit Den Haag, werd gedeeltelijk behan De recordomvang van onze collectie ve sector heeft niet kunnen verhinde- EINDHOVEN (ANP) De twintigja rige P. in 't V. uit Bruinisse is ernstig gewond bij een explosie op het Jacht „Thura" van zijn vader dat lag afge meerd in de Beatrixhaven in Eindho ven. Omdat de explosie zich in het open gedeelte van het jacht voordeed is de schade aan het vaartuig volgens de politie beperkt. Kort voor de explosie had het- slachtoffer de tank bijgevuld met tien liter benzine. Een belangrijk deel daarvan was zonder dat de man daar iets van had gemerkt in het ruim gelopen. DEN HAAG (ANPl Ongeveer een van de acht mannen en een op de zestien vrouwen trouwt niet. Dit blijkt uit berekeningen van het Centraal Bureauu voor de Statistiek. De berekeningen leveren als uitkomsten op dat van de pasgeboren jongens 11,8 procent niet tot een huwelijk zal komen en van de pasgeboren meisjes 6,71. Deze percentages zijn na de tweede wereldoorlog voortdu rend gedaald totdat zij in de periode 1966 tot 1970 een ni veau van 8.2 procent voor de jongens (een op de twaalf) en 5.3 procent voor de meisjes (ongeveer een op de negen tien) bereikt hadden. In de jaren zeventig is in deze ont wikkeling een ommekeer ge komen en zijn de kansen dat men wel zal trouwen zowel voor jongens als meisjes gedaald. De achteruitgang is voor een deel toe te schrijven aan het sterke teruglopen van de aan tal gedwongen huwelijken en voor een ander deel aan de veranderde houdingen tegen over huwelijk en gezin, waar door het traditionele huwelijk en gezin minder in trek zijn geraakt en men soms pas trouwt als men een kind wenst. Economie Ook de economische terug gang in de eerste helft van de jaren zeventig kan van in vloed zijn geweest. Voor zover de achteruitgang van de hu welijkskansen is veroorzaakt door het teruglopen van de gedwongen huwelijken, is hij natuurlijk maar tijdelijk, daar bij het teruglopen van de ge dwongen huwelijken geen sprake is van huwelijksafstel, maar slechts van uitstel. In 1970 werden per duizend niet- gehuwde vrouwen van 22 tot 30 jaar nog 38.2 gedwongen huwelijken geteld; in 1975 wa ren het er nog maar 12,8. Het meest trouwen volgens de cijfers van 1971/75 mannen van 24 en vrouwen van 22 jaar. Vlak na de oorlog, in de perio de 1948/49, trouwden de mees te mannen op 29-jarige en de meeste vrouwen op 26-jarige leeftijd. Nooit verdwenen In overeenstemming met deze ontwikkeling is de gemiddel de leeftijd van huwelijksslui ting teruggelopen en wel voor mannen van 28,1 in 1948 en 1949 tot 25,1 in 1971 tot 1975 en voor vrouwen van 25,5 tot 22,8 jaar. De huwelijkskansen van zo wel mannen als vrouwen wor den na een zekere leeftijd, die tussen de 20 en 25 jaar ligt. voortdurend kleiner, maar verdwijnen nooit helemaal, althans volgens de berekenin gen van de CBS, die tot de 75- jarige leeftijd lopen. Op die leeftijd hebben de mannen een grotere kans van trouwen (namelijk ongeveer een op duizend) dan de vrouwen (minder dan een op de twee duizend). De kans van hertrouwen is voor gescheiden mannen en vrouwen groter dan voor we duwen en weduwnaars. Na de jaren 1961 tot 1965 zijn voor vrijwel alle leeftijden beneden zestig jaar zowel bij weduwen als bij weduwnaars de her- trouwkansen verminderd. Deze ontwikkeling doet zich na 1970 in versneld tempo voor. Ook de hertrouwkansen van gescheiden personen be neden de vijftig jaar zijn ach teruitgegaan. Weduwen De grootste daling van de her trouwkansen heeft zich voor gedaan bij de weduwen, wat in verband kan worden ge bracht met de verbetering van de sociale positie van de we duwen. Voor haar geldt bij voorbeeld, dat in de leeftijds fase tussen ongeveer dertig en veertig Jaar in de Jaren 1971 tot 1975 de uiteindelijke hcr- trouwkans nog niet de helft is van die. in de jaren, 1948 en 1949. deld. Tijdens de behandeling werd er bij"èn in het gebouw waarin de zitting werd gehouden, gedemonstreerd ten gun ste van de Marokkanen. In de zaal had een aantal toehoorders op de publieke tribune een letter op bet overhemd genaaid; de letters vorrp- den samen het woord „regulartsatfSe". Het in het gebouw van de Raad van State geldende demonstratieverbód werd daarmee ontdoken. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-fta merlid Vellenga heeft minister Wiegel gevraagd maatregelen te nemen'te gen de forse verhoging van de vergoe dingen aan leden van het bestuur vfrn het stadsgewest Den Bosch. Bedroeg vorig jaar het presentiegeld ongeveer tweeduizend gulden, onlangs werd^r een jaarwedde ingesteld van 17.425 gulden. De heer Vellenga vraagt zich af of de verhoging wel in overeen stemming is met het door het kabinet voorgestane matigingsbeleld. „Hoe zou ik er als bruid uitzien?7

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3