nilever behaalt etere resultaten Daling dollar lijkt eindeloos j amro bank ö'n 35.000 klachten j Consumentenbond ■VIF bespeurt meer jandelsbescherming Tanker onder de hamer Dollar naar diepterecord Negatieve handelsbalans VS hoofdoorzaak IDAG 15 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 JTTERDAM In het tweede kwartaal van 1978 waren de verkopen van Unilever met 7 pet j tegen tot 10.826 miljoen gulden. Van deze stijging was 4 procent het gevolg van een leming naar hoeveelheden. In het eerste halfjaar steeg de geldomzet vijf procent (naar 06 miljoen) en in volume bijna 2 procent. Jet tweede kwartaal van dit jaar nde winst per aandeel van 20 5 procent tot 6,48. De winst van ever, toekomend aan de houders het gewone kapitaal ging in het "t de kwartaal met hetzelfde per- 5 age omhoog van 343 tot 361 mil- In het eerste halfjaar daalde i winst met één procent van 560 56 miljoen gulden. Hierdoor was inst per aandeel van 20 in het e halfjaar eveneens één procent r. 9.98. a 5 ijn toelichting op de gang van ri n bij Unilever in het tweede u taal van 1978 in de verschillende rafische gebieden meldt de raad bestuur, dat de stijging in de open naar hoeveelheden zich ook e iiropa heeft voorgedaan. De mar- op artikelen voor huishoudelijk •n uik konden enigszins worden aeterd. De resultaten van de be- itt en op het gebied van margarine, g niddelen en diepvriesartikelen - n hoger dan in het overeenkom- !e kwartaal van 1977. Ondanks on- tige weersomstandigheden droe- hogere verkopen van consump- s hiertoe bij. De marktomstan- gieden voor de industriële pro- groepen bleven echter moeilijk e resultaten waren lager dan in In Noord-Amerika waren de k ten dit kwartaal hoger dan in het senkomstige kwartaal van vorig door betere resultaten van ;eria roep UAC International behaal- totaal weer goede resultaten. In ria zijn de economische omstan- eéden echter minder gunstig ge- i en en de Nigeriaanse regering •2 thans in verband hiermee een al maatregelen moeten nemen, in de overige landen i Europa behaalden in totaal [oede verkopen en winsten. eenkomstige periode 1977 1.257 mil joen). Over het tweede kwartaal van 1978 bedroeg de belasting naar de winst 404 miljoen (1977 353 miljoen) en in het eerste halfjaar 662 miljoen (1977 649 miljoen). Het gemiddelde percen tage van belasting naar de winst be droeg in de verschillende perioden: eerste kwartaal 1978 53.6 (54.7), twee de kwartaal 49.9 (49.4) en eerste half jaar 51.2 (41.7). De nadelige invloed van veranderingen in wisselkoersen op de door Unilever gerapporteerde winst heeft in het tweede kwartaal van 1978 9 miljoen bedragen. In het eerste halfjaar verminderde deze winst met 14 miljoen, aldus blijkt uit de door Unilever bekendgemaakte re sultaten. In overeenstemming met de door Unilever gevolgde gedragslijn zijn zo wel de resultaten over het tweede kwartaal en die over het eerste half jaar van 1978 als die over de overeen komstige perioden van 1977 tot gul dens herleid tegen vergelijkbare wis selkoersen, namelijk die geldend aan het einde van 1977, gebaseerd op 1 pond sterling 4,36 en 1 US dollar 2,28. De winst toekomend aan de houders van het gewone kapitaal over het tweede kwartaal en over het eerste halfjaar van 1978 is bovendien herrekend tegen de wisselkoersen geldend eind juni 1978, namelijk 1 pond sterling 4,15 en 1 US dollar 2,23. ledrijfswinst van Unilever in het de kwartaal van 1978 is ten op- jK e van de overeenkomstige perio- in 1977 gestegen met 11 pet. van niljoen tot 778 miljoen gulden en 11 eerste halfjaar met 2 pet van rö miljoen tot 1.241 miljoen. Inclu- iet aandeel in de winst van geas- ki erde maatschappijen en minder- 'eelnemingen, en na aftrek van .sten, bedroeg de winst voor ngen in het tweede kwartaal 1978 810 miljoen (tweede kwar- 177 716 miljoen en in het eerste van 1978 1.292 miljoen (over- OSLO (AP) Als voorbeeld van de huidige crisis in de scheepvaart kan gelden het feit dat voor het eerst sinds de gro te malaise van de jaren '30 we gens schulden een Noors schip moest worden geveild. Dit ge beurde in Grimstad en ver kocht werd de 58.000 ton me tende tanker Aurore, die afge hamerd werd op 1,6 miljoen dollar. Koper was de te Londen geves tigde Consolidated Navigation Corporation die belangen heeft op Taiwan (Nationalistisch China). Volgens kranten in Oslo had de Aurore 2 miljoen kunnen opbrengen maar in ma kelaarskringen werd het be drag van 1,6 miljoen „realis tisch" genoemd. De Aurore zal gaan varen onder Liberiaanse vlag. een onzer verslaggevers I HAAG Ook in 1977 heeft de Consumentenbond een - it aantal consumentenklachten bereikt. Er waren ruim )0 schriftelijke en bijna 25.000 telefonische klachten, zo |t de afdeling rechtsbijstand van de organisatie mee. :1 gevallen heeft de afdeling de nde leden kunnen helpen met 00 idvies, of de klacht door bemid- g tot een oplossing kunnen bren- -Als dat niet lukte, bleek sons de it feitelijk niet gegrond, dan wel lewijsbaar of juridisch niet haal- -ki laa *4n aantal gevallen, waarin bemid- geen resultaat had, terwijl de ïüjfcment volgens de Consumenten- w -juristen toch in zijn recht fdi, is overwogen op kosten van de lisatie te gaan procederen. Bij eslissing over toekenning van Ebijstand is steeds mede bezien 81 zaak, behalve redelijk en haal- ook van enig principieel belang was in die zm, dat een rechterlijke uitspraak daarover een nuttige bij drage zou kunnen leveren tot verbe tering van de rechtspositie van de consument. In 1977 is in 51 zaken rechtsbijstand overwogen. In 33 daarvan is het in derdaad zover gekomen. Niet al de zaken zijn echter daadwerkelijk in een procedure uitgemond. In 1977 zijn in totaal 10 procedures met rechtsbijstand van de Consumenten bond gestart. In dat Jaar is in 12, ten dele al voor 1977 aanhangig gemaak te zaken een einduitspraak verkre gen. Van de in 12 zaken gedane uit spraak zijn er negen door de Consu mentenbond gewonnen en drie ver loren. nd,SHINGTON De geïndustrialiseerde landen hebben vo- an^jaar en begin dit jaar vaker stappen genomen om hun '*11 n industrie en handel te beschermen. Dit groeiende pro- ionisme, dat overigens ook bij een aantal ontwikkelings- len is waargenomen, heeft nadelig gewerkt op de even- itige ontwikkeling van de internationale handel, zo ijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn lijks rapport over wisselkoersen. lb. Sc» "e' Ie Europese Gemeenschap, de ligde Staten en Canada werden het algemeen meer protectionis- e maatregelen genomen dan el- Deze ontwikkelingen zijn vooral lig geweest voor die ontwikke- landen, die de groei van hun omie probeerden te onderhou- floor meer nadruk te leggen op de rt van niet-traditionele produk- M Het IMF wijst op het grote be- van een succesvolle afsluiting Ie internationale onderhandelin- ver de afschaffing en/of vermin- anfg van invoerrechten en andere ilsbelemmeringen die in Genè- Jrden gehouden en bekend staan e „Tokio-ronde" nd :aak van het groeiende protec- ime wijst het Fonds aan „het rstellend langzame herstel van ereldeconomie, samen met een durend grote werklooshe'd". ir is er verband met de vervier- Iging van de olieprijs op de we- jlr Harkt in 1973, die in de jaren daarna heeft geleid tot moeilijkheden op de betalingsbalans van ettelijke landen. Deze landen probeerden uit de problemen te komen door de gren zen min of meer te sluiten voor invoer uit andere landen. Bezorgd is het IMF dan ook over het stijgende aantal landen dat te kampen heeft met te korten op de lopende rekening. Protectionisme komt in vele gedaan ten naar voren. Industrielanden ma ken vaak gebruik van kwantitatieve beperkingen voor de invoer en van strafheffingen (vaak onder beschuldi ging van dumping) of retorsierechten. Ook worden steeds meer bilaterale overeenkomsten gesloten die in de protectionistische sfeer liggen en die zich onttrekken aan de internationa le of multilaterale handelsbeperkin gen. Veel van deze maatregelen zijn gericht tegen of brengen schade toe aan het vrije verkeer van goederen Vooral de handel tussen de EG. de Verenigde Staten en Japan verloopt niet zonder moeilijkheden. AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft gisteren op de internati onale valutamarkten nieuwe diepte records gebroken. In Amsterdam .werd bij opening al een nieuw record bereikt van 2,1280. Daarna ging het verder bergafwaarts tot 2,1145. Op berichten over gasvondsten in de VS kwam het tot enig herstel, zodat kon worden gesloten op 2,1215 te gen 2,14 vrijdag. De president van de Zwitserse natio nale bank heeft ontkend, dat een splitsing van de wisselmarkt in com mercieel en speculatief geld wordt overwogen. Volgens hem is een der gelijke opdeling van de geldhandel, die in sommige andere landen wel wordt toegepast om te voorkomen dat de speculatieve geldhandel de koers van de eigen munt een onge wenste kant opstuurt, voor Zwitser land absoluut onuitvoerbaar en zou er grote economische schade door kunnen ontstaan. De staatsbank van de Sowjet-Unie heeft officiële koers van de dollar gisteren verlaagd van 68,30 tot 67,30 roebel per 100 dollar, zo blijkt uit een bericht in het regeringsblad Izwes- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Nu de koers van de dollar een nieuw dieptepunt heeft bereikt op iets meer dan 2,12 de laagste koers sinds 1941 is voor de zoveelste maal een record geboekt. Een uiterste dat tot stand kon komen omdat de dollarkoers onderhevig is aan een nog steeds niet geëindigde op en neer gaande beweging. Met dan wel de nadruk op de benedenwaarts gerichte ontwikkeling. Al een jaar of zeven lezen we regelma tig berichtjes in de geest van „dollar zwakker", „dollar kalft verder af", „dollar in herstel". Vrijwel iedere dag is er een andere waardeverhouding tussen de Amerikaanse munt ener zijds en belangrijke munten als de Duitse mark. de Zwitserse frank, het pond sterling of de gulden aan de andere kant. Voor de internationale handel is dat bijzonder onplezierig want ondanks alle moeilijkheden rond het betaalmiddel van de Vere nigde Staten is de dollar nog altijd de centrale rekeneenheid in het interna tionale verkeer. Denk bijvoorbeeld aan de olie. Niet voor niets duiken er de laatste tijd weer berichten op over een mogelijke verhoging van de olieprijs door de OPEC, alleen maar door de waarde daling van de dollar. Uiteraard is het ook voor handelaars in andere goede ren zeer nadelig dat ze met die valuta schommelingen te maken hebben om nog maar te zwijgen van mensen die weer van die handelaars afhankelijk zijn. tia van zaterdag. De koers was sinds Voor de dollar gaat de tijd snel. Op deze foto, vorige week donderdag 12 juli niet gewijzigd, ondanks de genomen, kreeg de dame op het grenswisselkantoor van Schiphol precies voortdurende koersdaling van de 2.10 voor een dollar. Intussen is hiervan weer drie cent afgegaan. Banken dollar op de. wisselmarkten in het en grenswisselkantoren kopen nu dollars voor 2,07 en verkopen ze voor westen. ƒ2,17. ADVERTENTIE De Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. hebben besloten over het boekjaar 1978 op de gewone aandelen der Ven nootschap een halfjaardividend van 2.40 per gewoon aandeel van 20,- uit te keren in contanten, dan wel. naar keuze van de aandeelhouder, voor 1,20 in contanten en voor nominaal 0,50 in nieuwe gewone aandelen ten laste van de agioreserve, welke aandelen gerechtigd zullen zijn tot het slotdividend over het boekjaar 1978 en het dividend over volgende boekjaren. De uitkering in aandelen is niet onderworpen aan Nederlandse inkomsten- of dividend belasting. Het halfjaardividend wordt met ingang van woensdag 23 augustus 1978 betaalbaar 1 bij: In Nederland: Alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. In Engeland: De Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Londen. In Duitsland: De hoofdvestigingen van de Deutsche Bank AG, Commerzbank AG, Dresdner Bank AG, Westdeutsche Landesbank Girozentrale te Frankfurt (Main), Düsseldorf en Hamburg, voor zover aldaar gevestigd. In Frankrijk: De Société Générale. In Zwitserland: De Schweizerische Kreditanstalt, Schweizerischer Bankverein, Schweizerische Bankgesellschaft, MM. Pictet Cie. In verband hiermede zal worden uitgekeerd op dividendbewijs nr. 38 van de bewijzen van gewone aandelen 1,20 in contanten per gewoon aandeel van nom. 20,-, uit makende - na aftrek van 25% Nederlandse dividendbelasting - per bewijs van 50 gewone aandelen: 45,00 bewijs van 10 gewone aandelen: 9,00 bewijs van 1 gewoon aandeel: 0,90 Voor zover aandeelhouders opteren voor een uitkering in aandelen ten laste van de agioreserve, als hierboven vermeld, zal tegen inlevering van dividendbewijzen nr. 39 van telkens 40 gewone aandelen worden uitgereikt één gewoon aandeel, gerechtigd tot het slotdividend over het boekjaar 1978 en volgende boekjaren. Voor zover na 15 november 1978 nog dividendbewijzen nr. 39 uitstaan, zullen de daartegen validerende, niet opgevraagde aandelen worden verkocht en zal de op brengst pro rata parte ter beschikking worden gehouden van de houders van de alsdan nog niet aangeboden dividendbewijzen. Aan de bedrijfsleden van de Vereniging voor de Effectenhandel zal terzake van de omwisseling van dividendbewijs nr. 39 in nieuwe aandelen de reglementaire provisie, vermeerderd met BTW, worden vergoed, zodat bedoelde omwisseling voor de houders vrij van de in artikel 2 lid III van het Provisiereglement van de Vereniging voor de Effectenhandel genoemde provisie zal kunnen geschieden. Aan degenen die terzake van de verwisseling hun bankinstelling om verzending of uitlevering van waarden verzoeken, zal - overeenkomstig de reglementen van de Nederlandse Bankiersvereniging - uitleveringsprovisie in rekening worden gebracht. In verband met bovenvermelde uitkering in aandelen zijn de benodigde aandelen tot en met 15 november 1978 ten kantore van de vennootschap onherroepelijk gedepo neerd, voor zover daarover door aandeelhouders niet is beschikt. Indien aandeelhouders opteren voor een uitkering in contanten, zal worden uitgekeerd op dividendbewijs nr. 39 van de bewijzen van gewone aandelen 1,20 in contanten per gewoon aandeel van 20,-, uitmakende - na aftrek van 25% Nederlandse dividend belasting per bewijs van 50 gewone aandelen: 45,00 bewijs van 10 gewone aandelen: 9,00 bewijs van 1 gewoon aandeel: 0,90 Bij inlevering van de dividendbewijzen door een bank of commissionair dienen deze aan de achterzijde te zijn voorzien van een firmastempel. Aan de houders van CF-stukken zal het dividend in contanten en hun rechten op uitkering in aandelen ter beschikking worden gesteld door tussenkomst van de instel lingen alwaar de dividendbladen van hun stukken zich op 14 augustus 1978 bij kan toorsluiting in bewaring bevonden. Amsterdam, 14 augustus 1978. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Oorzaken Wat zijn de oorzaken van die schom melingen? In de loop van vele jaren zijn ze steeds verschillend geweest. Op bijgaand staatje zien we dat de Amerikaanse munt tussen 1933 en 1935 zakte van 2,50 tot 1,47. Reden was toen dat Amerika de gouden standaard had verlaten en Nederland daar nog steeds aan vast hield. Voor één gulden kon men bij de Neder- landsche Bank een bepaalde hoeveel heid goud krijgen. Nederland verliet dat systeem in 1936: de gulden zakte wat ten ODZich- te van de dollar en werd nog minder waard als gevolg van de Tweede We reldoorlog. In 1945 lag Europa in puin maar de VS hadden een sterke econo mie. Verhoging van de dollarkoers tot ƒ2,65 leek reëel. Na een paar jaar bleek zelfs dat echter te weinig en in 1949 revalueerde de dollar met 30 procent waardoor de dollar 3,80 waard werd. Een kleine aanpassing tot 3,60 daargelaten, beleefde de Westerse wereld toen de periode van vaste wisselkoersen, in 1944 ontwor pen in het Amerikaanse plaatsje Bretton Woods. De valutaproblemen leken door het nieuwe geldstelsel voor een belangrijk deel uit de wereld. Inmiddels stond de economie niet stil. Miljarden dollars vonden een weg naar het buitenland, door Ameri kaanse investeringen in het buiten land. door militaire steun en niet in het minst door de oorlog in Vietnam. Buiten de Verenigde Staten was een enorm circuit aan dollars ontstaan en in 1971 achtte de regering-Nixon het daarom onvermijdelijk ook de laatste band met het goud door te snijden (voor particulieren was het. zoals reeds gezegd al lang niet meer moge lijk goud te kopen). Tussen zomer 1971 en najaar 1973 daalde de dollar van 3,60 tot circa 2,45. Belangrijkste oorzaak was toen dus het grote overschot aan Amerikaans geld elders in de wereld. Het is goed om dat nog even te bena drukken omdat de koersdalingen van de laatste jaren andere oorzaken hebben. Het eerste punt is de olie. Kort na het uitbreken van de zogeheten oliecrisis was de dollar weer zeer gewild: het publiek had in die moeilijke periode meer vertrouwen in de Amerikaanse economie dan in de Europese. Ge volg: de koers steeg weer tot bijna drie gulden. Al vrij spoedig bleek evenwel dat juist die olie een steen om de Ameri kaanse nek zou worden. De VS waren hoe langer hoe meer afhankelijk van de zeer duur geworden olie die uit het Midden-Oosten moest worden geïm porteerd. Voor de Amerikaanse beta lingsbalans had dat zeer nadelige ge volgen. De import overtrof verre de export waardoor opnieuw dollars aan het buitenlandse geldverkeer werden toegevoegd. Later kwam daar nog een nieuwe factor hij. De handel tus sen de VS en Japan. Laatstgenoemd land voert "oor milt arden dollars meer uit naar de VS dan het invoert, zodat de betalingsbalans nog verder onder druk komt te staan. Er is al vee) gedokterd aan maatrege len om aan de koersdaling van de Amerikaanse munt een eind te ma ken. Wellicht komen er binnen afzien bare tijd nieuwe pogingen. Eventuele ingrepen dienen wel zeer fors te zijn want het vertrouwen in het Ameri kaanse betaalmiddel is zo langzamer hand ver te zoeken. Hieronder de koersontwikkeling ge durende een lange reeks van Jaren. De koersen van alle genoemde Jaren zijn gemiddelden met uitzondering van 1935 (het absolute dieptepunt). Verder zijn enkele noteringen van dit jaar genoemd. 1933: ƒ2,50 1973: 2.78 1935: ƒ1.47 1974: 2.68 1940: ƒ1,88 1975: 2.53 1945: ƒ2,65 1976: 2.69 1950: ƒ3.80 1977: ƒ2.45 1962: ƒ3.60 l-2-'78: ƒ2.23 1971: ƒ3.49 l-8-'78: ƒ2,19 1972: 3.21 14-8-78: ƒ2.12 „Jezus Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt voor ons hart" Toch nog onverwacht nam de Heer uit ons midden weg broeder Ds. Chan To Kuen predikant van de Chinese zendingsgemeente der Evangelische Broedergemeente in Suri name. Ds. Chan, die 46 jaar werd en voor medische behandeling naar Nederland was gekomen, overleed te Amsterdam. In hem verliezen de Surinaamse Kerk een toegewijd pastor en al len die hem kenden een goede vriend. Dankbaarheid voor hetgeen hij voor velen mocht betekenen vermengt zich dan ook met diepe verslagenheid. Het bestuur van het Zeister Zendingsge nootschap. Karpervijver 17, Zeist Op donderdag 17 augustus a.s., 's avonds om 7 uur. zal er een rouwdienst worden gehouden in de kerk van de Evangelische Broedergemeente aan het Zusterplein te Zeist. De begrafenis zal op zondag 20 augustus plaatsvinden in Paramaribo. Management opleiding voor non-profitorganisatics De cursus Management voor non-profit organi saties is bedoeld voor het hoger- en middenkader en maakt duidelijk, waartim hel geven van lei ding aan dienstverlenende en non-profit organi saties zoals ziekenhuizen, scholengemeen schappen. verenigingen, charitatieve instellin gen. verpleegtehuizen, kruisorganisaties, reli gieuze instellingen, sekretariaten van instellin gen en organisaties in de overheidssfeer een professionele aangelegenheid is geworden. Aan de hand van eases worden de diverse pro bleemstellingen en technieken die liggen op het gebied van communicatie, management en or ganisatie aan de praktijk getoetst. Duur van de cursus: I jaar. Uitvoerige documentatie ligt bij ons klaar. Bel voor inlichtingen(07Q)2640KI of/end tlc/c bon naar het ISW. Antwoordnummer 40. 2500 XP Den Haag. Post/egel hoeft niet. Invullen mei bloklciler*. s.v.p Naam: Adres: Postcode plaats: v I n-zoo a Opleidingen aa Bedrijfstrainingen f I n n| it nul voor Sociale Wetenschappen. W.tssenaarstfWv'g VM|. Den Haag. lel tUTtljJMOKI f

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13