Stadje gewicht in goud waard pieuwe natuurgidsen voor binnen- en vooral buitenland Jijthoff op het thrillerpad Restaureren in Batenburg kan nog wel tien jaar duren Valse munter eens gestraft in kokende olie pittige boeken in de vakantiebagage BINNENLAND TROUW/KWARTET RH7 jncelte van Batenburg dat inmiddels gerestaureerd is. cJeNBURG Aan de ge- van de huizen in Baten- komt men nogal eens ja met de kleine Jezus te- :kiwant het is overwegend j roomskatholiek stadje, bjis ook een oud, klein en stadje. Zomaar een beetje melend aan de Maas, wfop zich nauwelijks hoor- ifj, tjokketjok en vervol- i steeds zachter, een boo- (roortbeweegt. Wonderlijk npsoiets nog bestaat. Maar aijhet te ontdekken, moet g zich wel van de dubbel- lafswegen af begeven. iburg in het Land van Maas en is zelfs een der stilste, oudste en tte stadjes van Nederland. Op itjemeentehuis wordt het correct I houden. Enige weken geleden ben er 616 mensen. Daarvan er zo'n veertig, de rest van de psbevolking werkt elders. Twee /cm telt het, een rooms-katholieke t(m hervormde. Verder een paar tltjes en drie café's. Even buiten lm staat een standerdmolen uit "te pronken. En aan de rand van tadje ligt de ruïne van een kas- dat Batenburg's bewogen histo- .Jpr een groot deel heeft bepaald. tigen munterij heeft Batenburg aog eens gehad. In dat opzicht ^ïet niet zo'n beste naam. Een met het opschrift „De Munte" er nog van. Het goud-gehalte lering. Toch moeten er nog 83 illende soorten geslagen zijn, an er één een tijdje geleden is de catalogus voor 2200 gul- -jferd aangeboden. In 1434 is een muntmeister" van Batenburg it Pietersdag te Deventer vol le regels in een ketel met koken levend gebraden, maar nu is iurg zijn gewicht in goud Oorsprong door JAC. LELSZ schermd stadsgezicht had ontvan gen, begonnen met een grootscheep se restauratie. Kortgeleden is, zou men kunnen zeggen, de eerste fase afgerond. Het pleintje rondom de oude, overigens zelf nog niet geres taureerde hervormde kerk, is inmid dels met de belendende percelen ge reed gekomen. Overigens is men nog niet voor de helft klaar. Juist dit jaar heeft de gemeenteraad weer een tien jarenplan aangenomen dat beoogt aan het einde van de jaren tachtig de restauratie te voltooien. Nu moet men zich daar geen overdrer ven voorstelling van maken. In een stadje-in-zakformaat gebeurt alles op dito schaal. Eén of twee huisjes res taureren per jaar. Batenburg is wer kelijk vertederend klein. De grootste twee werkgevers zijn de gemeente en de ene school, waar elk een vijf, zes personen werken. De burgemeester van Appeltem, de heer Th. baron de Smeth van Deurne, is tevens burge meester van Batenburg. Sinds 1886 zijn er vijf procedures aangespannen om het als zelfstandige gemeente op te heffen, vertelt gemeentesecretaris J. Th. Derks. Nu is er weer een aan de gang. En ditmaal zal men de dans wel niet ontspringen. „Jammer", zegt de heer Derks. „Financieel kunnen we ons best redden., maar het zal er wel van komen dat we bij Wijchen, tien kilometer richting Nijmegen gevoegd zullen worden." ichermd ar of tien geleden is Batenburg, >en de officiële status van be- De oorsprongen van Batenburg heb ben diep in de schoot der eeuwen gelegen, dat staat vast. Verder blijft het voor een groot deel gissen. Men neemt aan dat Batenburg, Batenbur- gum of Arx Batavorum, een der oud ste, wellicht de oudste plaats van Gelderland is. Sommigen vermoeden zelfs dat het 't oudste stadje van Nederland zou zijn. Vooral onder de latere historici vindt het geen verde digers meer om de plaatsnaam Ba tenburg van de Batavieren af te lij den en er het oude Batavorum te zoeken, waarvan Tacitus heeft ge sproken. Hoe het zij, men kan de vestiging van Batenburg niet geheel ten onrechte Pomp in de kom van Batenburg: dateren rond het begin der christelij ke tijdrekening. In de zeventiende eeuw kwam boven de slotpoort van het kasteel een steen voor, waarop in oud-gotisch schrift was vermeld, dat dit bouwwerk in het jaar 326 op de fundamenten van een tempel werd opgetrokken, die aan Mars was toege wijd. Einde vorige eeuw, toen de nieu we r.k. kerk zou worden gebouwd, kwamen interessante bodemvond sten naar boven, een Romeins veld- kruikje met afgodsbeelden en een uit geholde stam van een eik met 150 urnen vol mensenbeenderen. Omstreeks het jaar 1000 moet Baten burg stadsrechten hebben ontvan- gen. In de tijd van Karei de Grote heette het een „sterekte". Het be hoorde tot de zogenaamde bannerij- en, wat wil zeggen dat het een heer lijkheid was, onafhankelijk van de landsheer. In 1317 mocht Batenburg zijn eigen munten slaan, hetgeen het Ruïne van het slot te Batenburg. zoals gezegd niet altijd zo gewetens vol deed, waardoor het einde zestien de of begin zeventiende eeuw dit pri vilege verloor. Vaak is het toneel van strijd geweest, vernietigd en her bouwd. Daaraan lagen familie-, poli tieke of godsdiensttwisten ten grond slag. Een van de geslachten, die op het slot van Batenburg woonden, wa ren de Bronkhorsten, die ook in de buurt van Zutphen aan de IJssel een bezitting hadden. Onthoofd Vooral de zestiende eeuw was zeer woelig voor Batenburg. Vier gebroe ders Bronkhorst, Dirk, Gijsbert, Ka- rel en Willem, behoorden tot de aan hangers van Willem van Oranje in de strijd tegen Spanje. Hun moeder was rooms gebleven. Een van haar zoons zond haar in 1566 een brief. Daarin stond dat wanneer „inquisitie undt placcaten vast solden gaen, zoo wilde ick liever onder den Turck woonen dan onder den Koninck". Twee van haar jongens werden op de markt in Brussel op last van Alva onthoofd, twee dagen voor de terechtstelling van Egmond en Hoorne. In het Geuzenliedboek kan men daar over lezen: Twee gebroeders in goede zeden, van Batenburch twee Heeren groot. Bervoets sach men se treden en blootshoofts al na den doot Singende uut helder kelen uut David den sesten Psalm: Straft my niet Heer in velen, tot God quam haerlieder galm. Vrij moedlich int openbare aenriepen sy haeren Schepper groot. De Trommelen ginghen allegare en sloeghen daer al accoort. De jongste begost te treuren, hij liet so menighen traen omdat het niet mochte ghebeuren dat die lieden hem conden verstaen. In de Spaanse tijd moet Batenburg geheel zijn vernield. Aanvankelijk was het groter dan tegenwoordig, om geven met brede grachten en voor zien van vier poorten. De grootste sterkte was de burcht. Deze zou ten slotte niet door belegering ten onder zijn gegaan, maar door brand in de Franse tijd (1795). Tot de merkwaar digste lieden, die eens op het slot zouden hebben verbleven, behoort volgens de niet onvermaarde genees heer Jan Wiër Johannes Faust, die de zwarte kunsten uitoefende en zich „zwager van den duivel" noemde. Wiër heeft begin 1600 over zijn tijdge noot doctor Faustus geschreven in zijn boek „Praestigiis Daemonum". Ruïne De ruïne van het slot ligt aan de noordelijke periferie van Batenburg. Ontoegankelijk. Misschien komt daar in de toekomst verandering in. De bouwval is bezit van de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen. Als er geld beschikbaar komt. wordt deze mogelijk nog eens gerestaureerd, ge plaveid en betreedbaar via een brug. Een wens, die in Batenburg leeft, is ook in de gewelven een streekmu- seumpje in te richten. Hoewel het eertijdse Batenburg groter zal zijn geweest dan het huidige, bezit de plattegrond van het slechts enige straatjes tellende plaatsje in alle be scheidenheid nog duidelijk stedelijke allure. Het centrale, tevens meest rus tieke deel is Inmiddels gerestaureerd. Enkele straatjes, die uitlopen op een sfeervol pleintje met een rijtje ge schoren linden, een pomp en de in de zeventiende eeuw herbouwde kerk van de hervormde gemeente. Deze is hard aan restauratie toe. maar alleen de instandhouding ervan was voor de zeer kleine hervormde gemeente al een ondraaglijke last, reden waarom dit jaar de Stichting Oude Gelderse Kerken het gebouw overnam. Van oorsprong is het een middeleeuwse kerk. Diverse heren van Batenburg rusten in de grafkel der. In de kerk bevindt zich een in barokstijl uitgevoerd orgel uit 1770. De kerk heeft voorts diverse andere bezienswaardigheden. Hiertoe be hoort een wapenbord, waarop de overlijdensdata zowel volgens de Ju liaanse als de Gregoriaanse tijdreke ning staan aangegeven. Batenburg is een gaaf stadje, en het wordt dat steeds meer. Ook al zijn hier foutjes gemaakt, in het recente verleden ook nog. In de kom. bijvoor beeld, staat een modern huis dat er nooit meer had mogen worden ge bouwd. Zoiets draait men niet ge makkelijk terug. Vele woninkjes zijn achttiende-eeuws of vroeg-negentien- de-eeuws, vaak wit gepleisterd. Wo ninkjes zeggen we, maar er staan ook enkele herenhuizen. In tien Jaar wil het gemeentebestuur de restauratie achter de rug hebben. Of dat lukt? Momumentenzorg doet wat het kan. maar ook elders is veel geld nodig. En niet alle eigenaars, vertelt gemeente secretaris Derks, staan te dringen om mee te doen. „Het zijn vaak oudere mensen, die zelf dertig procent van de kosten moeten dragen." I i# Henk van Halm ■r mijn eigen vakantie wat «at is hier dan toch een breking van nieuwe boe- .."waarvan in de natuur ge- s»esseerde toeristen veel gunnen hebben. '•feersterk image, vooral bij oude- jjebben de Alpenlanden als va- jjbestemming. Wie er niet voor jntersport heengaat, doet dat il om de bijzondere natuur, die vijkt van die van ons platte 'Als hij niet klakkeloos wil ge- i zonder zich om namen en bij- rheden te bekommeren waar kens veel voor te zeggen valt j zich de deze zomer versche- Ipengids Wat vind ik in de Al- nschaffen. De Alpen strekken it over verscheidene landen, loor hun flora en fauna sterk Jen naar geografische breedte en 't. zelfs als ze voorkomen op de- i hoogte boven de zeespiegel. iantal soorten van zo'n uitge- gebied is zo groot dat het on- k is in een zakgids, die preten- rïhet hele Alpengebied te bestrij- 'heer af te beelden en te beschrij- een beperkt aantal opvallen- typische vertegenwoordigers planten- en dierenwereld., vormen in deze gids het lestanddeel. afgemeten naar intal bladzijden dat aan ze is Zij zijn naar families gerang- en je vindt de namen via deter- mineertabellen, een conservatiever methode dan gebruikt is in de twee jaar geleden al besproken 'Elseviers alpengids'. De laatste gaat uit van een ecologi sche benadering, dat wil zeggen dat de planten worden afgebeeld en be sproken in het verband van de ver schillende plantpngezelschappen die in de Alpen voorkomen. Die moder nere aanpak voldoet beter, omdat men in elk geval een aantal kenmer kende soorten van eenzelfde terrein leert kennen. Het determinatiesys teem leidt tot teleurstellingen, omdat een willekeurig gekozen plant er dik wijls niet mee 'thuisgebracht' kan worden. Niet gelijkluidend Voor de fauna heeft men de tabellen wijselijk achterwege gelaten. Alles komt aan op de herkenning van het uiterlijk zoals dat soms wel, soms minder geslaagd is afgebeeld. Op elke plaat is tevens een gebergte weerge geven. waarin de hoogte in diagram men is uitgezet voor elke afgebeelde diersoort. Daar doet zich de onver geeflijke fout voor dat de benamin gen in de tekst, bij de afbeelding en in het diagram op vele plaatsen niet gelijkluidend zijn. Alleen een deskun dige kan nog naggan dat met lever botje (onderschrift tekening), lever- botslakje (beschrijving) en geknotte poelslak (diagram) steeds dezelfde soort wordt bedoeld. En wie ver moedt dat de rivierfijnschaal dezelf de is als de gewone erwtenmossel? Voor wie gewicht belangrijk vindt en toch alleen maar belang stelt in de flora en daar ook niet diep op in wil gaan is Wendelbergers Alpenbloe- men een aardig gidsje. Daarin staan de belangrijkste alpenbloemen in kleurenfoto's afgebeeld, een tachtig tal soorten maar van de enorme ver scheidenheid aan Europese bergplan- ten. De goede foto's geven houvast voor herkenning en laten meestal ook nog iets van de groeiplaats zien. De tekst behelst een nauwkeurige be schrijving, gegevens over de stand plaats en de verspreiding in de Alpen. Bij elke soort wordt een lijstje opge geven van namen waaronder de plant in verschillende delen van de Alpen bekend is en is met eenvoudige sym booltjes aangeduid in hoeverre de soort wettelijke bescherming geniet. Veldgeologie Amateur-geologen vinden in de Al pen een luilekkerland, en dat hoef ik ze niet te vertellen. Maar je kunt evengoed een geologische expeditie maken in Engeland, waar Veldgeolo gie in kleur, uitgegeven door Mous- sault, oorspronkelijk vandaan komt. Het is niet speciaal geschreven met het oog op Groot-Brittannië, maar een alleraardigst handboek met tal van kleurenfoto's van geologische formaties, dat overal bruikbaar is, maar met het meeste succes in stre ken waar oude aardlagen aan de op- pervalkte komen, liefst in de vorm van harde gesteenten. Aan fossielen wordt enige aandacht gegeven, met name waar zij van belang zijn als aanwijzing voor de ouderdom van de aardlaag (gidsfossielen). r A. J. Klei verij i Sijthoff te Alphen aan den die het vaderland sinds jaar en 'erblijdt met degelijke speur- >mans en met name de liefheb van Agatha Christie aan zich cht. heeft zich nu ook op het rwezen gestort. Naast de ver- de detectiveserie komt er een thrillers, waarvan er twee ver en zijn: ..Verloren Hercules" 'ennis Pitts en „Zwart gambiet" ïric Clark. Het is de bedoeling eze nieuwe reeks actuele onder- n behelst en dit wordt met de eerstelingen wel waargemaakt: »en Hercules" gaat over de wa- aokkel naar Rhodesië en het boek van Clark beschrijft een sinister politiek steekspel tussen Amerika en Rusland met een dissident als inzet. De boeken kosten 14.50 per stuk en de auteurs komen uit de journalis tiek. hetgeen natuurlijk een geweldi ge aanbeveling betekent. Deze nieuwe activiteit van Sijthoff brengt me enigszins in ethische moei lijkheden. Kijk. omdat ik een ernstig persoon ben. wordt wel eens ge vraagd of ik nog een ordentelijke detective weet. „zonder vloekwoor den en verkeerde bedden", zoals een lieve mevrouw het omschreef. Tot dusver verwees ik zonder mankeren naar het fonds van Sijthoff. daar kon je Je geen buil aan vallen, maar voort- aan moet ik gaan onderscheiden In de thrillers staan namelijk vloe- 'kwoorden. Met de bedden valt het wel mee tot dusver, hoewel de heer Pitts een paar dames voorhanden heeft met een soepel lijf en een lenige loop (of een lenig lijf en een soepele loop. daar wil ik af wezen). Deze au teur doet trouwens nogal hardge kookt. zijn boek is wat chaotisch en het Nederlands van de vertaling slor dig (maar dat kan hij niet helpen) „Zwart gambiet" komt me veel aut hentieker voor en als ik hierboven het woord „sinister" gebruikte, is het om dat een woedende uitval van Nixon zomaar mensenlevens kost. Gek ei genlijk: een verhaal waarin Nixon en Kissinger nog de lakens uitdelen maakt, althans in eerste aanleg, een meer verouderde indruk dan een boek met. zeg maar. keizer Nero in de hoofdrol. Speciaal over het zoeken, verzamelen en prepareren van versteningen door verzamelaars gaat het boekje „Fos sielen", dat de beginner alles vertelt over het aanleggen van een goede showcollectie. Gevorderden zullen de prachtige kleurenfoto's waarderen, die voor het merendeel ammonieten, de ramshoornvormige schelpen van lang geleden uitgestorven inktvisach- tigen, tonen. Een handzame gids in de Nederland se taal voor het benamen van planten in het Middellandse-Zeegebied is een lang gekoesterde wens van veel Ri- vièra- en Joegoslavlëgangers. Er is er nu een, Bomen en struiken langs de Middellandse Zee", van Helge Vedel, die al Jaren geleden het handzame boek „Bomen en struiken in bos en veld" schreef. Botanicus Johan Bol- man paste de oorspronkelijke Deense tekst aan voor de Nederlandse ge bruikers. waarbij de naamgeving wel eens problemen opleverde. Bolman heeft ook weinig bekende soorten een „Nederlandse" naam gegeven, wat doorgaans neerkwam op een letterlij ke vertaling van der wetenschappelij ke benaming. Hij is daarbij wel zo eerlijk geweest die maaknaam tussen aanhalingstekens te zetten. De 136 opgenomen soorten komen in de lan den om de Middellandse zee alge meen in parken, plantsoenen, tuinen en daarbuiten voor. Ze trekken het oog door hun mooie bloemen en vruchten of typische vormen, die uit stekend in kleurentekeningen zijn weergegeven door Roald Als en Anet- te Asmussen. Soorten die in ons land ook voorkomen en waarvan men mag aannemen dat de lezer die kent, zijn buiten beschouwing gelaten. Inzicht in de flora De soorten zijn volgens hun botani sche verwantschap gegroepeerd en inleidende hoofdstukken verschaffen inzicht in de aard van de flora, zoals over de karakteristieke plantenge meenschappen van de garigue en de maquis, dichte struikgewasbegroeiin gen van zuidelijke gebieden met ster ke erosie, zoals ze in vrijwel alle bergachtige streken van het Middel landse-Zeegebied te vinden zijn. Een veel uitgestrekter gebied be strijkt „Bomen en struiken van Euro pa", een herkenningsgids met meer dan duizend kleurenillustraties van Oleg Polunln, die eerder de omvan grijke flora „Bloemen en planten van Europa" en de kleinere „Plantengids voor Europa" schreef. In zijn houtge- wassengids zijn ook al die Middel landse Zeesoorten te vinden die in Vedels gids ontbreken. De kleurenfo to's en -tekeningen van bast. blade ren. groeivormen, bloeiwijzen en vruchten maken het de gebruiker mo gelijk snel en betrouwbaar te deter mineren. In de bondige tekst wordt zeer veel informatie over elke boom soort gegeven. In één oogopslag is door eenvoudige symbolen te zien wat de vorm van de bladeren is en de verspreiding in Europa. Er is een spe ciaal hoofdstuk over de bast van di verse bomen, die in van nabij geno men kleurenfoto's is afgebeeld. Een hoofdstuk over de toepassingsmoge lijkheden (landschapsarchitectuur, hout, voeding en medicijnen) besluit deze praktische gids, die zich door zijn sterke soepele band gemakkelijk op de wandeling laat meenemen. Ook in ons land, want vrijwel alle Neder landse boomsoorten komen erin voor. A. Koscb en H. Sachsze: Wat vind ik in de Alpen? Dieren, planten, stenen. Uitg. Thieme, Zutphen. 222 blz„ 25,50. E. W'endelberger: Alpenbloemen. De belangrijkste Alpenbloemen in kleu renfoto's. Uitg. Thieme, Zupthen. 144 blz., 14,50. D. E. B. Bates en J. F. Kirkald.v: Veldgeologie in kleur. Uitg. Mous- sault, Baarn. 234 blz., 34,50. H. Scbniepp: Fossielen zoeken, ver zamelen, prepareren. Uitg. Tieme, Zutphen, 72 blz., 12,50. Helge Vedel: Bomen en struiken langs de Middellandse Zee. Met kleu rentekeningen van Roald Als en Anette Rasmussen. Uitg. Thieme, Zutphen. 128 blz., 16,50. Oleg Polunin: Bomen en struiken van Europa. Met meer dan 1000 kleu renillustraties. Uitg. Zomer Keu- ning, Wageningen. 214 blz., 29,50. PLAVUIZENFABRIEK Tegen fabrieksprijzen bieden wij u aan zeer aparte plavuizen 20x20 cm v a. 25.- tot 40,- p.m.2. Winkelwaarde tussen de f 70.- en f 80.- Dag. geopend van 8.00-18.00 uur Ook donder dagavond en zaterdagochtend zijn wi| aanwezig DELFOS KERAMIEK. UTRECHT JAAGPAD 121 t/0 WAARDEILAND. TEL. 071-143010 GIPSPLATEN voor brandvrije plafonds. Dik 10 mm, breed 60 cm en lang van 260 cm tot 480 cm. Uit voorraad lever baar WESTER HOUT HANDEL van BOXTEL 1e Schansstraat hoek Cath. Beermansstraat Rotterdam. Tel. 258888- 764046 Dames Unieke zomer- aanbieding! Nu BONTMANTEL ko pen en 20% korting ver dienen!! Gratis bewaren en as winter pas beta len. Nu volop keuze nieuwe kollektie 1978. Kredietservice altijd mo gelijk. Het Bontpaleis. Hoogstraat 153. Rot terdam-C. Tel. 010-143337. Reis geld terug bij koop! Vrij dagavond tot 9 uur geopend. GLASINDUSTRIE POPPINK het bedrijf waar u zulke mooie ingelijste spiegels kunt aantreffen, zowel moderne, als klassieke uitvoeringen. POPPINK doet veel met glas. Rotterdamseweg 60. Delft. ECHT FINEERHOUT In meer dan 10 houtsoorten en 20 verschillende ma ten. Uit voorraad lever baar WESTERHOUT HANDEL van BOXTEL 1e Schansstraat hoek Cath Beersmansstraat - Rotterdam. Tel.: 258888- 764046. 23% RIJKSSUBSIDIE, warmer door dubbele rui ten, de enige goede met 10 jaar schrift, garantie Glasfabriek Degens, Oostzeedijk 228-250. Rotterdam tel 110130 Maand t/m Vrijd. 8-17.00 uur, verkoop aan part. BONTMANTELS!!! Collectie 1978 Alléén deze maand 25% kor ting!1! Nu korting pakken en eerste keuze Betaal pas a s. winter Schrift garantie. Credietservice mogelijk Meest gesor teerde en concurrerende bontzaak: La Reine, Jon ker Fransstraat 75 (vijl en zeventig), Rotterdam- C.. tel 010-110756 Reisgeld (ook benzine auto) bij koop terug! Tot ziens' BEKENDMAKING De burgemeester van Rotterdam maakt be kend dat Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland op 1 au gustus *1978 hebben goedgekeurd de door de gemeenteraad op 24 no vember 1977 vastgestel de herziening van de voorschriften behorende tot het bestemmingsplan ..Wildersekade I". Het besluit van Gedepu teerde Staten en de her ziening van de voor schriften van het be stemmingsplan liggen met ingang van 15 au gustus 1978 gedurende een maand voor een ie der ter inzage op de ge meentesecretarie (kamer 209. stadhuis) alsmede in de Gemeentebiblio theek (Nieuwemarkt 1) en op het Hulp- en Infor matiecentrum (postkan toor, Coolsmgel) Tegen de vaststelling van de herziening van de voorschriften van het be stemmingsplan zijn bij Gedeputeerde Staten geen bezwaren inge diend. Volgens de Wet op de Ruimtelijke Orde ning is derhalve be houdens de gemeente raad en de inspecteur van de ruimtelijke orde ning in de provincies Zuid-Holland en Zeeland niemand bevoegd te gen het besluit van Ge deputeerde Staten be roep in te stellen bij de Kroon Rotterdam. 14 augustus 1978. De burgemeester voornoemd, A. A van der Louw. Bezoek het ZILVER ZAALTJE met oud engels zilver met jaarlet- (er. Twaalf grote vitrines vol glanzend zilver van omstreeks 1900 (Victo ria. Edward). Leuke ver- zamelstukjes. originele gebruiksvoorwerpen en interessante decoraties voor uw wooninterieur Vrijblijvend toegang Heetman, juwelier. Lijn baan 92, Rotterdam, tel. 116660 Dames, grijpt de winst! Alléén augustus BONT MANTELS met 20% korting; m garantie Nu nog eerste keus uit volle dige kollektie 1978 Des- gew zeer soepele kre dietservice De grootste goedkoopste bontzaak v Nederlcnd. De Bontko ning, Hoogstraat 97. R'dam-C Tel 010-117117. Parke ren v zaak Bij koop reis geld terug (ook benzine) Vrijdagavond tot 9 uur geopend IE KLAS antieke meubelen EN IE KWALITEIT KAMER- EN TUINPLANTEN VINDT U BIJ: GARDEN CENTRE BLOEMENDAAL HOOGMADESEWEG LEIDERDORP TEL 071 121920 nab'i Ehsaberh Ziekenhuis Pnve parkeerplaats iedere dag geopend

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7