de ban van de Kwelgeest ■Jieuw autoconcern grootste in Europa jpnieuw zoeken naar het goud van de Lutine Tandheelkundig centrum Rotterdam weer open, conflictsituatie blijft QKIffiK] interfunbv ijliryslermerk Simca nu weer Frans Kerkschatten terug, man aangehouden iipkow-schijf tor IKON-tv Woonschepen fRDAG 12 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9. or W. F. Stafleu oktober 1799 verging het Brit- oorlogsschip' The Lutine, met agiers en vracht op weg van ■mouth naar Hamburg, op een ■aderlijke zandbank ten noor van Vlieland. Sindsdien, en tot de dag van vandaag, spreekt ongelukkige fregat tot de ver- llding. Niet om de honderden (en die gedurende die stormach- t dagen op Vlieland en Terschel- aanspoelden, maar om de ht die met het schip in de em verdween. Want de Lutine geladen met geld, met goud en zilver. n. met wisselend succes, vele pogingen n om de miljoenenschat te bergen lijkt ondenkbaar dat er nu nog veel inden zou kunnen worden, maar toch is Nieuwzeelander Mortimer bezig een |we ..gold rush" voor te bereiden. Hij ft zich verzekerd van de assistentie van Nederlandse bedrijf Oretech, dat gespe- seerd is in het vinden van objecten op eebodem en daarbij moderne appara- gebruikt. Er worden nu ter plaatse ngen verricht en als dat iets uithaalt, men een bergingsvergunning aan- en. d in de golven je weet maar nooit, en iren herinneren zich de zomer van 1938, de laatste grootscheepse speurtocht het geheim van de Lutine ondernomen Het was weggegooid geld, want het en leverde zegge en schrijve één goud- f op. Maar dat was vroeger wel anders fest. zending geld, goud en zilver de Hamburgers te hulp schieten. Vermoedelijk had de Luti ne voor 1.400.000 pond Sterling aan boord. Er is onzekerheid over de precieze hoogte van dat bedrag en ook over de vraag of een (klein) deel bestemd was als soldij voor de Britse invasietroepen op Texel. Scheepsbel rlogsbuit ikrijk en Engeland waren in oorlog, de Lutine (vijf jaar eerder in Frankrijk a, Lutine door de Britten gekocht, het behield zijn Franse naam, die „de gzieke" betekent) koers zette naar iburg. Daar was een financiële crisis de gang. Door de Franse revolutie was g-iiburg plotseling een eersterangs han- jlaats geworden, concurrent van Ant- jjen, Rotterdam en Amsterdam. Ook de e' handel nam ernorm toe, en weldra nd ide de ontwikkeling de kooplieden bo- het hoofd. Er dreigden faillissementen, de Bank van Engeland zou met een Wel, het schip verging en de regering van de Bataafse Republiek, immers in oorlog met de Britten, verklaarde het wrak tot buit. Na de winterstormen werd de berging aangevat en inderdaad wisten strandvonder Robbé en zijn mannen met behulp van haken en stangen 58 goud- en 35 zilverstaven op te vissen. De Friese journalist en historicus S. J. van der Molen, die in 1965 de geschiedenis van de Lutine in een boek samenvatte (titel: Goud in de golven, veel gegevens voor dit artikel zijn eraan ontleend) schrijft dat de zee toen al het wrak deerlijk had gehavend en dat de vissers op een diepte van 25 voet lukraak en in den blinde moesten proberen wat te pakken te krijgen. Maar het leverde, zoals Robbë schreef, „de aangename vangst aan een mooij capitaaltje"; de historicus dr. L. C. Suttorp vond een kwitantie ter waarde van ruim 300.000 gulden. Dertig procent was voor de bergers, de rest voor de staat. In de jaren 1857-1859 is er nog eens voor een half miljoen gulden opgehaald, onder ande re 46 goud- en 64 zilverstaven. Daarbij werd gebruik gemaakt van een duikerklok, door ir. Taurel ontworpen. Bovendien vond men de scheepsbel van de Lutine die sindsdien in het gebouw van Lloyd's in Londen hangt, en die eenmaal geluid wordt bij het vergaan van een schip en tweemaal bij het aankon digen van goed nieuws. Want bij Lloyd's, het beroemde internationale verzekerings centrum, bestaat een Lutinecultus. Van het eveneens opgeviste eikehouten roer van de Lutine zijn een mooie tafel en stoel ge maakt. die ook bij Lloyd's te zien zijn. De kostbare lading van het schip was im mers verzekerd bij Lloyd's. In 1799 konden de Britten daar weinig mee beginnen van wege de oorlog met de Bataafse Republiek. In 1821, toen de „Onderneming" van Ter schellings opperstrandvonder en burge meester Eschauzier een bergingsvergun ning kreeg, erkende de Nederlandse rege ring het belang van Lloyd's en sindsdien is deze maatschappij contractpartij. Elke nieuwe poging om goud te vissen heeft dan ook niet alleen de belangstelling maar be- Boven: De scheepsbel van de Lutine in het gebouw van Lloyd's in Londen. Links: Model van een zuster schip van de Lutine. Rechts: De ligging van het wrak. f hoeft ook de medewerking van Lloyd althans voorzover deze expeditie officieel is, want er zijn genoeg verhalen over illegale pogingen, en niemand weet wat die eventu eel allemaal hebben opgeleverd. Gelukzoe kers, geldwolven, avonturiers hebben van alles geprobeerd. Bekend is de „zandblazer" waarmee de uitvinder W. H. ter Meulen eerder een idealist dan een avonturier in de vorige eeuw vergeefse pogingen onder nam. Het werd een tragedie voor een man, die naar Van der Molens woorden, in de ban van de Lutine. de kwelgeest, verkeerde. Ene Frans Beckers probeerde het in 1933 en 1937 nog eens met een duikertoren. Matjr opzienbarender was de inzet van de Kari- mata, in de zomer van 1938. Z O i D A L G O O T C f L A 4 7 Sch/wil- I li10 000 Omgeploegd De Karimata was een emmerbaggermolen, voor de Billitonmaatschappij gebouwd om in de wateren van Nederlands-Indië tin te - baggeren. Men had het schip nog niet direct nodig, en üc Terschellinger rederij Doeksen werd ingeschakeld om met het gevaarte naar het wrak van de Lutine te zoeken. Heel Nederland in opschudding, ministers die kwamen kijken, de krant stond et vol van. En de Karimata deed zijn werk grondig. Een gebied van 170 tot 210 meter lengte. 70 tot 130 meter breedte en 20 meter diepte werd omgewoeld. Wat kwam er tevoor schijn? Om precies te zijn. 8 gouden. 123 zilveren en 10 koperen munten, 150 kilo gram koper, 13.000 kg ijzer, 300 kg lood, 18 kubieke meter scheepshuid, duizend ka nonskogels, vijf kanonnen. En één goud staaf. Op Terschelling gaat het boze verhaal dat men die staaf tevoren in zee gegooid had. maar dan is het toch wel merkwaardig dat de staaf het nummer 2 F Bfl 57 droeg, en van die serie waren de nummers 56 en 58 in de vorige eeuw gevonden. De opbrengst: twaalfduizend gulden voor Billiton. De kos ten: 240.030 gulden. Het jaarverslag van de maatschappij over 1938 bericht: „Het is vrijwel overbodig om hieraan toe te voegen, dat de poging door ons niet herhaald zal worden." Van der Molen: De bergingspoging met de „Karimata" was de laatste aanval op de schatten van de Kwelgeest. Het was ook de meest spectaculaire en kostbaarste, die dan ook een beter resultaat had verdiend. De „Karimata" deed geen half werk. Mocht ooit nog iemand wat niet waarschijnlijk is een nieuwe poging tot berging willen wagen, dan is het mogelijk, dat hij goud vindt, maar onmogelijk, dat hij nog iets van de „Lutine" zelf aantreft. Die is vergaan in 1799. maar vernietigd in 1938." Mortimer gaat het dus toch nog eens probe ren. Als hij zijn literatuur een beetje kent. zal ook hij wel weten dat hij niet hoeft te gaan zoeken waar de Karimata a'. geweest is. Misschien is over een veel groter deel van de bodem van de Waddenzee, tussen de zich steeds maar verplaatsende zand- en mod derbanken, de rest van de schat verspreid Misschien dat elektronische apparatuur kan helpen waar de emmers van de Karima ta faalden. !3(j Eerst 'losgeld' geëist "Ti een onzer redacteuren (STERDAM De fusie tussen Peugeot/Citroën en de _fopese bedrijven van het Amerikaanse autoconcern Chrys- trekt om twee redenen de aandacht. In de eerste plaats idat de nieuwe combinatie veruit de grootste autoprodu- It van Europa is geworden en in de tweede plaats omdat het <rk Simca weer terug is in Franse handen. In 1961 was de In onafhankelijke fabriek Simca tot grote ergernis van Isident De Gaulle Amerikaans eigendom geworden. jgeot/Citroën en de Europese be ven van Chrysler produceerden in I samen meer dan 2 miljoen perso- iwagens. In de nieuwe constellatie zij nummer twee. het Volkswa- :oncern ver achter zich want deze ;e onderneming kwam in 1977 verder dan 1,5 miljoen auto's, lault en de Europese fabrieken Ford haalden vorig jaar ieder iets fr dan 1,4 fniljoen. t financieel is Peugeot/Citroen/ jysler nu de grootste (met dit jaar verwachte omzet van ongeveer 24 jard gulden) terwijl de combinatie al nummer één is wat marktaan- 1 betreft. Dat laatste volgt niet omatisch uit het feit dat Peugeot de grootste producenten zijn it een deel van de Europese pro- ttie wordt geëxporteerd terwijl er I de andere kant ook een geringe b-import is van buiten Europa. leder geval waren in de eerste vijf knden van dit jaar van iedere 100 kochte auto's in Europa er 18 af- nstig uit de fabrieken van Peu- jt. Cltroën of de Europese bedrij- i van Chrysler, zo meldt de Finan- I Times in een overzicht. Ford nam I procent van de Europese markt ir zijn rekening. Renault 12,7 en t Seat 11,8 procent. 'Peugeot'Citroën. welke twee on- Bemingen in 1976 fuseerden na I mislukte vrijage tussen Citroen •Fiat werken 151.000 mensen, bij lysler-Europa 79.000. Rationalisa- H an de produktie en een uitgebrei- le standardisatie stellen de gToep (staat extra garanties te bieden g de werkgelegenheid, zo heet het ken communiqué. ërkgelegenheid (werkgelegenheid bij Chrysler is pjpsnciCGl belangrijk voor Frankrijk, Spanje en Engeland waar deze onderneming fa brieken heeft. Met name de Britse regering heeft zich druk gemaakt over handhaving van een zo groot mogelijk aantal arbeidsplaatsen en Chrysler is dan ook op grote schaal financieel gesteund. Eind 1975 zag het er naar uit dat Chrysler met dé fabricage in Engeland zou stoppen maar de regering wist dat toen met een directe steun van bijna 300 mil joen gulden te voorkomen. Chrysler kreeg toen bovendien nog eens kre dieten voor een bedrag van 150 mil joen gulden. Dit jaar staat het Britse ministerie van industrie garant voor verliezen ten hoogste 30 miljoen gul den terwijl Chrysler ook nog een kre diet kan opnemen van ruim 100 miljoen. Dit bijspijkeren kon overi gens niet voorkomen, dat het aantal werknemers in de Britse vestigingen daalde van 25.000 tot 17.000. Of de extra bijdragen in de toekomst doorgaan, nu de Britse Chrysler-ves- tiging in Franse handen is gekomen is nog niet zeker. Eric Varley, de mi nister van industrie, is pas woensdag van de fusie op de hoogte gebracht, aldus een woordvoerder. Het zal nog zeker een week duren voor Londen een beslissing neemt. Ook voor de fusie als zodanig is toestemming van de Britse regering nodig. De Europese Commissie heeft echter in eerste instantie positief gerageerd op de plannen, zo is gisteren in goed ingelichte kringen in Brussel verno men. Voor een definitief oordeel wacht de Commissie overigens tot alle bijzonderheden bekend zijn. Een negatieve beoordeling zou trouwens weinig uitmaken want Brussel heeft over dit soort fusiezaken niets te ver tellen. KAMPEN (ANP) - De politie heeft in verband met de diefstal van een aan tal voorwerpen uit de Buitenkerk een 35-jarige Amsterdamse taxichauffeur aangehouden. De chauffeur, die werd aangehouden toen hij zich met de gestolen voorwerpen bij de pastorie aan de Burgwal meldde, ontkent iets met de diefstal te maken te hebben. Hij zei te handelen in opdracht van enkele onbekenden. De voorwerpen zijn uit de kerk gesto len in de nacht van 5 op 6 augustus. Tot de buit behoorde onder meer een zeventiende-eeuwse ciborie, een zilve ren diadeem bezet met halfedelste nen, een misboek en diverse reli kwieën. De voorwerpen maakten deel uit van een tentoonstelling die in de kerk was ingericht ter gelegenheid van het NCRV-programma „Ker- kepad" Direct na de diefstal namen de dieven contact op met het parochiebestuur Zij boden aan de goederen terug te brengen in ruil voor een geldbedrag Het bestuur lichtte de politie in en dat resulteerde in de aanhouding van de chauffeur. Over de waarde van dr kerkschatten en het „losgeld" doet de politie hangende het onderzoek geer. mededeling. Jean-Paul Parayre, president-directeur van Peugeot-Ci- troën Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Tandheelkundig Centrum van de heer A. J. van Wijk aan de Vlasmarkt te Rotterdam, dat in mei op last van de officier van justitie werd gesloten mag maandag weer open, maar dat betekent nog niet, dat de Rotterdamse ziekenfondsen in de toekomst dit instituut zullen accepteren. ISTERDAM (ANP) De televisie- Mei hebben de jaarlijkse onder- feiding. de zilveren Nipkow-schljf. lekend aan de IKON-televisie. eervolle vermelding gaat naar Verhoeff, regisseur van de RO. De zilveren Reiss-microfoon. [prijs van de radiocritici, werd toe- nd aan Tony van Verre voor de views die hij voor de VARA-ra- l heeft gemaakt De onderscheidln- I» zullen op woensdag 6 september het kader van de Firato in de erdamse RAI worden uitge- Van de twee autoconcerns die bij de transactie betrokken zijn, staat Chrysler er financieel het slechtste voor. De Amerikaanse onderneming leed verlies in Europa en kon dit negatieve resultaat bij lange na niet goedmaken door de winst van het moederbedrijf in Detroit. Chrysler zal de ontvangen contanten (230 miljoen dollar) waarschijnlijk gebruiken om zijn schulden te verminderen, niet om nieuwe investeringen te doen. Van de combinatie Peugeot'Citroën was laatstgenoemde verreweg de zwakste. Citroén kon na de mislukte samenwerking met Fiat niet meer op eigen benen staan en de fusie met Peugeot was daarom een uitkomst Dit bedrijf heeft het financieel bijna steeds goed gedaan Zelfs in voor de Franse auto-industrie sombere jaren stak Peugeot financieel met kop en schouders boven de binnenlandse concurrenten uit. De reden van het ingrijpen van de justitie was, dat een aantal buiten landse tandartsen daar praktijk uit oefende. zonder volgens de Neder landse wet daartoe bevoegd te zijn. De heer Van Wijk heeft nu Neder landse tandartsen aangetrokken. De heer J. Verschoor, directeur van het Algemeen Ziekenfonds Rotterdam en voorzitter van de Stichting Samen werkende Rotterdamse Ziekenfond sen zegt: „Zolang de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde over dit centrum nog geen uitspraak doet. kunnen wij in het kader van de ziekenfondswet het instituut niet aanvaarden. En de Maatschappij heeft nog geen uit spraak gedaan." Mr F. de Haas. secretaris van de Regi onale Commissie van Samenwerking voor de Gezondheidszorg: „De zie kenfondsen kunnen het centrum niet weigeren, tenzij er duidelijke aanwij zingen zijn, dat de kwaliteit van de tandheelkundige hulp niet wordt ge garandeerd. Zeker ln deze noodsitua tie in Rotterdam door de tandartsen- schaarste moeten er zwaarwegende argumenten zijn het centrum buiten de deur te houden." De heer Verschoor: „Die zijn er. Wij kunnen niet garanderen dat er goede tandheelkundige hulp wordt ver strekt. In het centrum wordt gewerkt op commerciële basis, dus op basis van omzet. Er moeten dus per dag veel patiënten worden geholpen en dat doet afbreuk aan de kwaliteit." Eigen instituut De ziekenfondsen erkennen echter ten volle de in Rotterdam heersende noodsituatie. De heer Verschoor: „Daaraan gaan wij wat doen. De ge meente Rotterdam dat wil zeggen de GG en GD de afdeling Rotter dam en Omstreken van de Nèder- landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en wij als Rotter damse ziekenfondsen hebben samen een stichting opgericht. Die stichting houdt in de opzet en inrichting van een tandheelkundig instituut. Dat in stituut wordt begin september geo pend door de wethouder van volksge zondheid. U kunt dit beschouwen als onze zet tegen het tandheelkundig centrum van de heer Van Wijk." Limburg TE KOOP IN BOSHUK DOflP IN Noord-Limburg (Lomm) groot PENSION (ruim 35 vertrekken), geschikt voor hotel, motel, kamerverhuur. o.i.d. (Inhoud plm. 2500 m3), mei bijbehorende vrjjstaande BUNGALOW (plm. 300 m3); grote tuin en parkeergelegenheid. Perceelsopp. 3000 m3 ol meer Gelegen in het centrum van het dorp Lomm (gem. Arcen en Velden) a.d. rijksweg Venlo-Nijmegen. Direct te aanvaarden Bezichtiging na afspraak. Tel. 077-23367 of 04703-1278. Te koop. Mooi gelegen BOERDERIJ met IV» ha. grond in een bosrijke omge ving in de gemeente Venray. H. Arts. Zwartwater 1Vrede- peel - Venray (L). Te koop aangeboden vrij staand VAKWERK BOERDE RIJTJE met weiland en stal len Te bevr. tel 04493-1502. HEYTHUYSEN (Limburg) bij Roermond Mooi gelegen half vrijst. woonhuis met c.v. gar. en royale tuin. Blijvend vrij uitzicht op speelweide Inde ling: prov en verw kelder, hal. toilet, woonk.. grote serre met open keuken. 1e verd 3 slaapk badk. en 2e toilet, vaste trap nr 2e verd grote sl. k. en 2 zolderruimtes. Aanv m overleg. Prijs op aanvr. Tel. 04749-2080. Vlissingen groot bedrijfspand met zeer ruime woning en tuin, geheel c.v., voor vele doeleinden ge schikt Vr.pr 195 00Ó. Tel 01184-12267 Terneuzen Mooie ruime woning aan de Scheldekade, 4 slaapk. en studeerkamer. Tuin en vrije poort Uniek panorama over de Westerse hekje met haar intensieve scheepvaart RODELKO B V VEERE Tal. 01181-555 s avonds 01160-27146 Geersdijk S'.ekeldijk 6 Landelijk gele gen. vrijstaand vakantiehuis, grenzend aan boomgaard Niet ver van het Veerse Meer. jachthavens en strand RODELKO-B V VEERE Tel 01181-555 's avonds 01186-1578 Schimmert Zeer luxueus uitgev LAND HUIS. bj '77, opp 700 m', mooie aangel. tuin. Prijs 435 000,- k.k. Aanvaar ding medio 1979. Bezichtiging na telef afspr. Tel 04404- 1318. T.k. WOONSCHIP 18x3.50 m Vaste ligpl. A'dam-C.. i.g.st. m. elektrwater en te- lef Tel 020-760628 Vr.pr 60.000 WOONBOOT te huur gevr. In Adam of omg. Tel 020-796789 Te koop WOONBOOT 18x3.20 m. in centr van Asd Tax.rapp. aanw pnjs n.o.t.k. Tel 020-241661 Te koop WOONBOOT mat vaste ligplaats, alm 12x3. stalen kasko. aansluiting tel. electr.. water mogelijk Lijn baansgracht t/o 335 bi| Regu- liersgracht Prijs f 19 000 Verdere inlichtingen op de boot T.k. woonark 15x3 m st. cas co m tigpl Vr.pr 25 000 Tel. 010-155717 S'.alen WOO^pOOT 10x3 m. f 15000 Tel 020-253446 Buitenland Profiteert van de prijsstijgingen in Duitsland. (kostprijs van de lonen gaal 13.5% stijgen) GEROLSTEIN, het centrum van de Eifel. hier bieden wij U nog enkele Recreatiewoningen aan voor de oude prijzen v a 132 000 - DM U kunt hiervan profiteren tot 1 september a s Wij bieden U zeer luxe bungalow s (70 m2 bebouwde oppervlakte) op grote percelen eigen grond Ind royale woonkamer met open haard luxe open keuken. 3 slaapkamers betegelde badkamer met ligbad Ruime financieringsmogeli|kheden en zeer goede verhuurperspektieven Voor beleggers speciale condities Uitvoerige documentatie zenden wij U op aanvraag toe POSTBUS 33 BERGEN N.H. 02208 -531 NEDERLAND. Frankrijk Tussen Lyon en Genève te koop in pittoresk bergdorp 1. huis. volledig gemeubi leerd, 3 kamers, sanitair, gro te kelder, moestuin 55 000 2. huis, volledig gemeubi leerd, 2 kamers, sanitair, keu ken. grote schuur, sier-/ moestuin, boomgaard 1000 m' 75 000 Beide huizen verkeren in een uitstekende staat Inlichtingen 's-avonds 02291-1250. Frankrijk Omgeving Aix-Les-Bams. te koop volledig gemeubileerd alleenstaand herenhuis met ommuurde stertum van 750 m3. 5 vertrekken, keuken, sa nitair en wijnkelder Pnjs 125.000 Inlxhtingen 's- avonds 02291-1250 Frankrijk PROVENCE, te koop geres taureerde woning in dorp ge legen aan een meer. 4 ver trekken en terras Prijs 150.000 Inlichtingen avonds 02291-1250 Te koop REYOON. ENGE LAND Mooie vitla. 1 km v h strand. Grote voortuin met vij ver, zeer grote achtertuin mei tennisbaan en dubbele gara ge, mdhal. Amerikaanse keuken. 2e et.: grote zolder C.V f 210 000 k.k Inl 02979-4709 Diversen Kroon GEVELREINIGING Grafts proefstuk 020-923087

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9