'Arie, ken de muziek harder?' e tekening van een lezer m Commentaar het jeugdfestival als beloning olitieke keus Een dagje met de autobus naar Düsseldorf ÏS strenger bij voetbalvandalisme HET WEER door Hans de Jong In de wachtkamer Strandweer stuur 'n brief een badje langs de weg ruim op king kong BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 vi me V n g ministerraad moet deze maand ■—klissen in welke haven in de ramende twintig jaar de vier mil- - "d kubieke meter vloeibaar aard- s uit Algerije moet worden aan- roerd: Rotterdam of in de nieu- Eemshaven van Delfzijl, rtterdam was de eerste en eigen- misschien ook wel de meest gjor de hand liggende keuze, ongelukkig genoeg heeft itterdam gemeend aan de voor- -- rong de vrijheid te kunnen ontle en met allerlei vijven en zessen te en een situatie waarin op gegeven ogenblik de noorder- r Jgen met een grote eensgezind- /jid in gesprongen zijn om het nu ge veer vijf jaar oude, maar na- itoeg leeg gebleven havengebied ij d Delfzijl kandidaat te stellen. :ze week heeft Rotterdam in een ttste poging de beslissing in de histerraad te beïnvloeden gepro- erd de discussie terug te brengen een technische fase: die van de sten en de veiligheidsaspecten, iar naar onze mening is de tijd daarover te praten voorbij. en de regering wordt deze maand ien technische, maar een politie- j beslissing verwacht een afwe- ïig van plaatselijke belangen. Éarbij heeft naar onze mening de jgering nu een unieke kans in de bktijk te tonen dat het haar ernst ,:met de al jaren theoretisch ver- digde, maar praktisch uiterst peilijke uitvoerbaar gebleken jreidingspolitiek. );t noorden en het zuiden voelen allang (en terecht) vergeten •Jhoeken van ons land, waarover il gerapporteerd en gecongres- (erd wordt, maar die steeds geen kans zien de economische achter stand op het westen enigszins in te halen. Bij heel wat ondernemingen is het westen favoriet voor de vesti ging en uitbreiding van bedrijven en als de regering zelf het in haar hoofd haalt om ten koste van grote bedragen enkele van haar diensten naar het noorden over te brengen, dan lopen de ambtenaren of hun vrouwen wel op het Binnenhof te hoop omdat zij denken verbannen te worden. Het is in deze situatie, dat het noorden in een grote eensgezind heid van politieke partijen, ge meenten en provincie, organisaties van werknemers en werkgevers Delfzijl als kandidaat naar voren door Loes Smit Met de trein is het van Am sterdam ai 226 kilometer. Een kleine drie uur rijden en je staat op het Hauptbahnhof van Düsseldorf. Je kunt het ook per bus doen. Een flink aantal busondernemingen or ganiseert vanuit Amsterdam en enkele andere plaatsen „een dagje winkelen in Düs seldorf", zoals dat heet. 's Morgens bijtijds weg, in - Duitsland boodschappen heeft gebracht voor een bedrijf dat doen en op een redelijke tijd Rotterdam aanvankelijk niet of al- weer thuis Veel mensen leen maar met de grootste tegenzin vooral vrouwen maken daar wilde hebben. gebruik van, en de onderne- Een aanvoerhaven voor vloeibaar mingen kUnnen dan ook aardgas is weliswaar op zichzelf steeds op volle bussen geen bijzonder arbeidsintensief be- rekenen drijf, maar het noorden denkt ken- VTjr, is zo'n trip dan zoveel comfortabeler nelijk bij het pleiten voor de LNG- per jjUS (jan per trein? Helemaal niet. aanvoerhaven in Delfzijl aan het Een kleine vijfhonderd kilometer stil- effect dat de eerste schaap over de zitten en uren door een drukke stad dam kan hehhen Het is ook waar drentelen omdat je zoveel mogeüjk in dam kan hebben Het is ook waar vcel welnig tijd dat doe je dat op het ogenblik de trekkracht V00r je gemak. Is het dan zoveel een beetje uit de Rijnmond is. gezelliger dan met de trein? Omdat maar gegeven ook het feit dat het het begrip gezelligheid voor iedereen snreidinesbeleid noe steeds een iets anders betekent, kunnen wij per- j u i w8 2 soonüjk die vraag volmondig met nee goed beginsel vormt voor de eco- beantwoorden. Wat trekt al die men- nomische ontwikkeling taxeren wij sen dan? In de eerste plaats is de bus een dreigende impasse in de eco- goedkoper dan de trein. Bovendien nomische ontwikkeling van het zet chauffeur je Jüet op een r vreemd station af. maar midden in achtergebleven noorden als een het winkelcentrum waar je wilt zijn. zwaarder argument dan de stagna- En als een busondernemer dan nog tie, waarmee Rijnmond nu wordt met een verlokkelijke aanbieding en niet ergens anders moesten wach ten? Tegen kwart over acht is er nog steeds geen mens en geen bus te zien. Weer wat later, als we juist met een wrang lachje hebben afgesproken dan maar een dagje onze eigen stad in te gaan, komen er twee bussen de hoek om die nog stoppen ook. Ze zitten Eillebei goed vol, maar daar maken we ons geen zorgen over; we hebben toch gereserveerde plaatsen? Rij 8 en 9 zijn bezet. Alleen achterin geconfronteerd. Zelfs het feit dat komt om je voor 18,50 heen en weer zijn nog een pau plaatsen over, maar 5 rw van Amsterdam naar Düsseldorf te de keuze voor Delfzijl misschien brengen, dan wil je wel een keer door iets meer gaat kosten, doet daar de knieën, niets aan af. .ECHT (ANP) De spoorwegen len zich in het komende voetbal soen niet meer tolerant opstellen jenover voetbalvandalen in trei- ook al ligt het accent bij de jorwegen op „voorkomen". Dit it in het NS-blad „De Koppeling". belang bij de begeleiding van de ïtbalsupporters is deze zo veel mo- ijk te vervoeren als één groep. In- ;ief toezicht moet er dan toe lei dat vernielers en herrieschoppers aan bod komen. Indien het dan nog fout mocht gaan, zal de NS volstaan met een waarschuwing. Er zal proces-verbaal worden opge maakt tegen de boosdoener, waarin in elk geval het bedrag van de veroor zaakte schade komt te staan. Die schade kan onmiddellijk worden ver goed, maar de NS kan ook naar de rechter stappen. De spoorwegen zouden graag zien dat de KNVB er rekening mee houdt dat bepaalde clubs niet tegelijk een uit wedstrijd spelen. Daarmede hoopt zij te voorkomen dat de supporters van die clubs elkaar onderweg ont moeten. We gaan dus. Op een zaterdag. Een uitzondering, zegt de man van het reisbureau, want normaal gesproken zijn de winkels in Düsseldorf 's zater dagsmiddag dicht; één keer per maand maar zijn ze op die middag open. In de Amsterdamse Van Wou- straat zal de bus ons oppikken, om ongeveer kwart over acht, maar we doen er verstandig aan er om acht uur al te zijn. Met z'n drieën staan we er dus om kwart voor acht al voor de twee kleine kindertjes bij zich heb- na tussenkomst van de chauffeur schuiven drie passagiers naar achte ren op. We rijden nog geen twee mi nuten. of de vrouw naast me roept overluid naar de andere kant van het pad: „Zo vin-ik d'r ook niks an, zeg. Ik denk dat ik maar naar jullie kom". Ik dan u. Ze blijken eikaar bijna allemaal te kennen. Zo te horen, moet minstens de helft van alle passagiers uit één echt Amsterdamse buurt komen. De eerste vier, vijf rijen worden ingeno men door Surinaamse echtparen die deur, want je weet maar nooit. Er is niet één wachtende vóór ons. Maar het is nog vroeg, de straat is nog stil. ben, een jongetje en een meisje van een jaar of vijf. Tussen „voor" en „achter" zitten wat losse mensen die Een enkele winkelier doet zijn win- zich met niemand bemoeien. keideur open, maar klanten zijn er nog niet. Tegen achten zijn we nog steeds de enige wachtenden op de bus. Dat geeft toch een beetje kriebe lig gevoel. Is het eigenlijk wel zeker dat die man gezegd heeft dat we hier De rit gaat over louter snelwegen, via Utrecht en Arnhem naar zevenaar. Anderhalf uur over het asfalt, weinig te zien, Af en toe val je er bij in slaap. Zo niet onze achterburen. Hoewel er aardig wat lawaai van het passerende verkeer en uit de radio komt. weten ze zich door de hele bus duidelijk verstaanbaar te maken. Vooraan is het tamelijk rustig;'de mannen zitten te kaarten, de kinderen houden zich doodstil. Blijkbaar vindt de chauf feur (die zichzelf als Arie heeft voor gesteld) het een beetje té rustig. Hij draait zijn radio zo hard mogelijk aan, zodat er oorverdovenden pop muziek uit zeker tien luidsprekers klinkt. Een van ons drieën gaat naar voren en verzoekt beleeft of het wat zachter mag. Dat mag. maar daar is „de buurt" het niet mee eens. Van de achterbank klinkt een luid protest: „Arie! Ken de muziek wat harder?" En tegen ons: „Wil je soms watjes in je oren? Ik heb wel watjes voor je hoor!" Het jennen gaat een tijdje door. maar als er geen reactie komt, gaat de lol er vanzelf af. De chauffeur is inmiddels bezweken en heeft de muziek inderdaad harder gezet. De buurt zingt luidkeels mee. vooraan wordt ritmisch meegeklapt. Ook niet lang vol te houden. Er wordt flink gegeten onderweg. Lo gisch, iedereen heeft al vroeg moeten ontbijten of er helemaal geen tijd voor gehad. Met koeken, chocola en dikke gevulde repen wordt de schade Ingehaald. Sommigen hebben mes sen bij zich om te kunnen smeren en snijden. Duidelijk mensen met Düs- seldorf-ervaring, wat ook te horen is aan het commentaar: „hier moeten we rechtsaf. -Weet ik zeker, vorige keer zijn we ook zo gereden. En we zullen wel weer in Zevenaar stoppen. Arie! Gaan we weer in Zevenaar kof fiedrinken?" Dat doen we. Om vijf over tien staan we op de parkeer plaats voor een groot restaurant an nex souvenirwinkel, waar buspassa giers uit alle windstreken verplicht moeten uitstappen. We hebben tot half elf de tijd. Binnen is het stamp vol. Om een kopje koffie te kunnen bemachtigen moet je achter een lan ge rij aansluiten en dan maar hopen dat je aan de beurt bent voor de bus wegrijdt. Veel mensen maken van dit oponthoud uitsluitend gebruik om naar het toilet te gaan, waar zich een bijna even lange rij gevormd heeft. We besluiten met alles te wachten tot in Düsseldorf. Tegen kwart voor elf staan we aan de Nederlandse kant van de grens Blijk baar hebben meer mensen zin in een dagje winkelen op z'n Duits gehad, want de ene Nederlandse bus na de andere komt voor, naast en achter ons staan. Over en weer wordt druk gezwaaid. Onze buurt kent van de meeste ondernemingen de voor- eri nadelen. „Die daar hebben veertig gulden betaald, maar daar krijgen ze ook eten voor. Helemaal uit en thuis, maar toch zonde". Van de chauffeur moeten we de paspoorten gereed hou den: hijzelf gaat met zijn papieren naar het douanekantoortje en blijft daar wel twintig minuten. De buurt veronderstelt dat hij dit werk voor het eerst doet. „Of misschien moest ie er] Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een -boekenbon. ietL er| HoupT ou L-flMD 'SCHOON Gisteren zaten we in de wacht kamer. Niet alleen de Gronin gers plaatselijk viel daar 3 mm regen uit buien maar ook de mensen in het midden en zelfs zuidwesten van het land. Waar wachtte men op? Op de zon die niet komen wilde of zich angst vallig beperkte tot een paar on benullige plekjes blauw. „Ik had willen barbecuen", aldus een Zeelander, die vrijdagochtend goed de optimistische weerbe richten in zijn oor had geknoopt. In de loop van de dag zag hij dat barbecuen in gevaar komen. Ik heb hem er telefonisch van kun nen overtuigen geloof ik dat een etmaal uitstel feitelijk beter was, hoewel er ook vandaag hier en daar nog van die vervelende wolkenvelden zullen zijn. Dat het niet zo snel ging als we allemaal wel graag wilden, hield verband met het feit dat we nog steeds aan de oostelijke kant van een koude hoge druk uitlo per bleven. Daar was de noord westelijke wind heer en meester En luchtdrukdalingen boven de Oostzee en ook langs de Noord- duitse kust waren daar mede verantwoordelijk voor. KNMI- meteoroloog Joop den Tonke- laar pleegt bij zo'n situatie te zeggen dat een noordelijke circu latie meestal een dag langer duurt dan je geneigd bent te denken. Dat is ook dit keer weer bewezen, maardat neemt niet weg dat er nogal wat hoop is op die in het uitzicht gestelde verbetering. Vandaag al zal ver moedelijk het wachten beloond worden met zonnige perioden. Het weer krijgt dan een wat vriendelijker maar ook wat rusti ger karakter. In de nabijheid van de hoge drukas is de wind van geringe betekenis en vertoont hij de neiging te draaien naar zuide lijke richtingen, maar ook dit gaat in een vrij traag tempo. Vooral het noordoosten houdt eerst nog wel geruime tijd de noordwestelijke stroming. Op een bepaald ogenblik was het daar vrijdag tijdens buien niet warmer dan 12 graden. Inmiddels laten de fronten van een oceaandepressie ten westen van de Britse eilanden (opvul lend) toch ook zien dat ze er zijn. In West-Ierland begon het vrij dag al te regenen, maar vandaag zullen we van die systemen geen last hebben en zondag hoogstens plaatselijk en dan in de vorm van een beetje nattigheid of een bui. Veel verwacht ik er niet van. zonnige perioden v'-C ~Vy 20 201 s ij In de eerste helft van volgende week zal de temperatuur bij wind uit zuidelijke richtingen dan wat zomerser worden: 21 tot 23 graden, maar het echte, war me, goed gefungeerde zomer weer laat augustus niet aanruk ken. De Amerikaanse computer- kaarten voor volgende week woensdag laten de overbekende west-oost-circulatie rustig door sudderen met golvingen in de stroming op 5000 meter hoogte boven de Britse eilanden in zui delijke richting, iets in de rich ting van een soort trogvorming. Over het geheel behoudt echter het algemene weerbeeld een wis selvallig karakter. Wat dat be treft is er ten opzichte van de voorafgaande maanden eigen lijk maar bitter weinig veran derd. Enkele bijzonderheden uit de zeer hete zomer van 1868. Eerst het gedrag van het Juli-onweer. „Onweders komen, als zij zich doen horen, voornamelijk aan de zeeplaatsen en dan wel 's avonds voor Ze zijn wel dreigend, maar tegen 3 en 4 uur, een tijd waarop zij zich anders gewoonlijk vor men, steekt de wind weer op en verdwijnen ze weer. Ze bereiken ons land niet, hoewel zij in Frankrijk en Duitsland wel veel vuldig voorkomen. (De zee gaf dus toen niet.). Vier augustus: Haamstede. Zeldzaamheid door de grote droogte. Zeven reigers zoeken op het strand naar voed sel. Elf augustus. Oost-Kapelle: de druif eetbaar. In 1867 pas de 29-ste september rijp (Ticus Ca- rica). Vijftien augustus: voor het laatst de ooievaar gezien in Dus- sen. Een vlucht van circa 30 richt zich naar het zuiden. Vandaag geleidelijk wat rustiger strandweer, maar op de Wadden eilanden nog geruime tijd een noordwesten wind. Eerst nog wolkenvelden, daarna kans op een zonnetje. Droog. Lucht 18 tot 20 graden, zee 16 tot 17. Ver dere vooruitzichten: de volgende dagen na doorkomen van een frontje geleidelijk wat warmer. wel nodig. Geeft niet hoor Arie. doe maar kalm an. jongen!" Tien over elf. We mogen vertier. De paspoorten hadden we rustig thuis kunnen laten, niemand heeft er naar gevraagd. Geen douanier is in de bus geweest en zelfs de collectanten van het Rode Kruis konden niet binnen, want de chauffeur had de deuren gesloten. Die hadden hier toch niet veel opge haald. Zodara ze in het zicht kwamen, werd er al geroepen. „Daar geef ik niet an. Wel aan de t.b. en de kanker, maar nooit aan het Rooie Kruis. Dat gaat toch allemaal naar het buiten land". Na nog eens anderhalf uur voorbijge reden te zijn door uitsluitend Neder landse. Duitse en Engelse auto's arri veren we ten slotte in Düsseldorf. De chauffeur zet ons af op de Königsal- lee, waar we ons om vijf uur weer moeten melden. Kwart voor één. Sommigen klagen dat we er een uur langer over gedaan hebben dan ons beloofd was. Of we niet een uurtje later terug kunnen? Arie spoedt zich naar de chauffeur van de tweede bus. die hij „de baas" noemt. Nee. het spijt ze. maar we moeten op tijd terug. Ze zijn onverbiddelijk. De meute druipt af en verspreidt zich over de onafzienbare, brede winkel straten, waar je minstens een dag voor nodig hebt. Straten vol voorna melijk kleding- en schoenenzaken, plus een aantal Immense warenhui zen, waar de onze wel een paar keer in kunnen. Het treft. Ook hier is er uit verkoop. Maar een eenvoudig eet huisje, waar je een kop koffie en een broodje kunt eten tijd om uitvoerig te lunchen is er niet ontbreekt. Een groot restaurant in een van de waren huizen ziet er veelbelovend uit. Maar broodjes? „Dat noemen wij ontbijt en het is nu tijd om warm te eten" bitst een serveerster en kwakt een kopje koffie voor ons neer. Taartjes zijn er in overvloed, maar als Je die niet wilt hebben, blijft er maar weinig keus over: öf een plateau, overvol met vet te patat, groenten en een fors brok vlees, of niets. Graag of niet Behalve het gemis aan eethuisjes in al die drukke straten is er nog een opvallend verschil met Amsterdam: er zijn zo weinig terrasjes. Misschien ligt dat wel aan de hoge prijzen. De koffie is in Duitaland minstens an derhalf keer zo duur als In ons land. om van andere dranken maar hele maal niet te spreken. Terug in de bus beklaagt de buurt zich daar over: voor twee pilsjes en een glaasje Jus d'orange hebben ze vijftien mark moeten betalen. De fut ls er bij lange na niet uit, al thans niet bij onze medepassagiers. Eerst worden aankopen bewonderd: „Ik heb zo'n mooi sllpple gekocht, echt waar! Hé, laat die bloes es zien! Trek an, meid!" En bij een ander keldingstuk: „Doorgeven!" Het wordt iets rustiger als we zon der oponthoud ditmaal de grens gepasseerd zijn. De luidsprekers la ten liedjes van eigen bodem horen, die voornamelijk over de liefde gaan en bij iedereen bekend blijken. Een liedje met een refrein dat nooit lijkt te eindigen, wordt uit volle borst mee gezongen. Het gaat over ene Carolien- tje die een man wil en daar geen genoeg van schijn te krijgen, min stens tien coupletten lang. Het laat ste uur is voor niemand meer een rustig moment weggelegd. Nu de buurt moe lijkt te worden en de aan gekochte taarten verdeeld en genut tigd zijn. wordt de groep voorin pas goed wakker. De popmuziek schet tert door de bus. Het wordt zelfs de buurt te gortig en een vrouw stapt naar voren. Het mag niet baten. Ze wordt uitgefloten en de muziek wordt meteen weer op volle sterkte aange draaid. Gelaten laat iedereen het over zich heen gaan. Om negen uur rijden we Amsterdam binnen. Wij drieën mogen op een voor ons geschikt punt uitstappen. „En als Je thuis komt. zet Je zeker meteen de radio weer aan", grapt een mevrouw. Half tien. Eindelijk thuis. Eindelijk rust. Maar Carolientje en haar man den blijven in mijn hoofd hangen. Na dit dagje Düsseldorf raak ik ze, vrees ik, nooit meer kwijt. De twintigduizend mensen die vorige week het elfde wereld- jeugdfestival in Cuba bezochten over dat evenement en dat land elders In deze krant veel meer waren allemaal jongeren. Nu waren dat niet de enige jonge ren onder de gasten, want denk maar niet dat de ongeveer dui zend journalisten uit alle moge lijke landen, die daar voor hun werk geweest zijn. allemaal stok oud waren. Een van hen was zelfs helemaal geen journalist hoewel hij, althans volgens de Cubanen, wel een gaaf stukje werk geschre ven had: een opstel. Hij won daarmee de hoofdprijs in een wedstrijd, die uitgeschreven was door radio Havana: een gratis reisje naar het jeugdfestival in de Cubaanse hoofdstad. En zo kwam Mike Goodman, een 23- jarige student van de universiteit van Milwaukee in de Amerikaan se staat Wisconsin, als een vreemde eend In de bijt mee met de joumallstendelegatie van zijn land. In die wedstrijd ging het om de beantwoording van twee vragen: a. wat weet Je van het festival? b. wat is de betekenis van het festi val? Andere vraag, maar niet van radio Havana: hoe komt het dat Mike zoveel van dat onderwerp afwist? Onze redacteur Herman Amelink, tijdens het jeugdfesti val ook op bezoek ln Cuba, vroeg hem dat. Mike bleek een bereisde jongen te zijn. Vijf Jaar geleden al dus lang voor de goedkope vluchten naar Europa was hij onder andere in Oost-Berlijn ge weest. waar hij een film zag over het vorige jeugdfestival dat in die stad gehouden ls. Zodoende wist hij er veel. zo niet alles van. Hij was erg van die film onder de indruk: „Op basis van wat er uit die film op me overkwam heb ik mijn opstel geschreven, maar echt niet met het idee dat ik wel even de hoofdprijs zou winnen. Het ging meer zo van: je weet maar nooit." Van 22 juli tot 6 augusutus is Mike op Cuba geweest. Is hij daar ook onder de indruk gekomen? Sympathie voelt hij in elk geval wel voor de Cubaanse revolutie. „Volgens mij ls het een sociaal goede oplossing voor Latijns- Amerika," zegt hij, maar het Cu baanse model lijkt hem voor de Verenigde 8taten toch bepaald niet geschikt. Thuis, in Milwau kee. laat hij Latijns-Amerika trouwens ook niet links liggen. Naast zijn studie Ibero-Ameri- kaanse wetenschappen besteedt hij heel wat tijd aan de plaatselij ke Latijns-Amerikaans werkwin kel. Wat hij nu met zijn ervarin gen op Cuba gaat doen weet hij nog niet zeker. Hij zou ze natuur lijk voor een volgende prijsvraag kunnen gebruiken. Wie weet hoe ver hem dat nog eens van huis brengt. Sonny Venkatrathnam. een voor aanstaand lid van de Eenheids beweging in Zuid-Afrika. kreeg in april beperkte bewegingsvrijheid opgelegd. Hij had daarvóór zes jaar gevangen gezeten op Rob beneiland, de belangrijkste ge vangenis van Zuid-Afrika. Vol gens de bepalingen van deze re geling staat Venkatrathnam on der gedeeltelijk huisarrest, en worden onder meer zijn bewe gingsvrijheid en de communica tie met anderen beperkt. De con sequenties van deze bepalingen zijn, dat het als een misdrijf be schouwd wordt (waarvoor hij ge vangen kan worden genomen) als. hij zich op welke manier dan ook met twee andere voormalige ge vangenen van Robbeneiland in verbinding stelt. Die twee zijn Frank Anthony en Robert Wil cox. die tegelijk met Sonny Ven katrathnam werden vrijgelaten Wie ondanks het noodweer daar toch nog met de auto naar of door Zwitserland wil of moet, zal er langs de autowegen van alles vinden. Behalve de gebruikelijke tafels en bankjes en hier en daar zelfs wat trimtoestellen om de stijve ledematen te rekken is er nu voor automobilisten ook gelegenheid gemaakt om zich even op te frissen. De bak op de foto is namelijk geen vuilniscontainer, maar een bassin met stromend water, waarin je je armen kunt „baden". Leuk voor als het niet regent. en eveneens verbannen. De drie mannen hebben samen zes Jaar lang op Robbeneiland gevangen gezeten en konden dagelijks met elkaar omgaan. Nu zij hun straf hebben uitgezeten heeft de mi nister van justitie, zonder de rechtbank geraadpleegd te heb ben, hun verboden contact met elkaar te hebben Sonny Venka trathnam werd al eerder van 1965 tot 1971 verbannen. In februari 1971 werd hij enkele maanden zonder arrestatiebevel vastgehouden volgens artikel 6 van de wet op het terrorisme, en onderworpen aan eenzame op sluiting. Later in dat jaar werd hij samen met twaalf andere le den van de Eenheidsbeweging beschuldigd van een samenzwe ring om de Zuidafrikaanse rege ring omver te werpen. Tijdens de rechtszaak verklaarden verschei dene beklaagden dat zij in gevan genschap zwaar waren gemarteld in een speciaal ondervragings kamp in een afgelegen gedeelte van het Mkambathi-woud aan de Oostkaap. Venkatrathnam werd toen veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. HIJ zat zijn volle dige straf uit op Robbeneiland. Politieke gevangenen komen, in tegenstelling tot gewone wetso vertreders in Zuid-Afrika nooit in aanmerking voor strafverminde ring. In beleefde termen gestelde brie ven met het verzoek tot onmid dellijke opheffing van de vrij heidsbeperkende maatregelen voor Sonny Venkatrathnam, Frank Anthony en Robert Wilcox kunnen in het Engels ge richt worden aan: The Honoura ble James Kruger, Minister of Justice Union Buildings Pretoria, South Africa. In New York mag een hond hele maal niks meer. niet eens in de goot. Dat wil zeggen: hij mag wel! maar dan alleen als zijn baas of vrouwtje het als de weerlicht op ruimt. Het stadsbestuur heeft besloten iedere hondebezitter die de gevolgen van het hond-uitla ten niet onmiddellijk teniet doet. een boete van honderd dollar te laten betalen. De enigen die niet gedwongen worden er met schep je en piastic zak op uit te gaan zijn de eigenaars van blindegelei- dehonden. Hoe loslopende, niet thuis te brengen honden het be drag moeten opbrengen of hun eigen vuil opruimen, ls niet dui delijk. Hopen mensen schijnen de maatregel intussen wel ernstig te nemen. Natuurlijk kiezen ze ook eerder voor wat hondepoep in een zak dan voor honderd dol lar uit hun zak. Zolang er politie in de buurt ls wordt er ln eik geval Ijverig geschept. Amsterdam bezit behalve de wijd en zijd bekende Albert Cuyp- en Waterloopleinmarkt nog wel meer van dit soort openbare ver koopplaatsen. Zo is er een niet zo grote, maar wel erg drukke in de Ten Katestraat. Die straat kruist de Kinkerstraat en wordt ge makshalve ook wel Kinkermarkt genoemd. Maar een collega moest toch wel even diep naden ken voor hij snapte wat twee Su rinaamse meisjes bedoelden, toen ze hem de weg vroegen naar de ..King Kongmarkt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5