Leven met catechismussen Dr. Evenhuis en de negentiende eeuw Ir. Van der Graaf wil niet samen-op-weg Ber Witte ïDittemberg. Basisbewegingj wil vernieuwd j* pausschap VOORBIJGANGERS Conferenties Van Alphen blijft ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 KERK TROUW/KWARTET ~~fc= door dr C. Rijnsdorp Er zijn veel oude catechismussen, zowel reformatorische als roomse. Ik noem er een aantal, waarvan deels veel invloed is uitgegaan, zowel in Europese landen als daarbuiten. De Kleine Catechismus van Luther is van 1529. de Catechismus van Calvijn dateert van 1545. De Emdener Catechismus gaat terug op 1554. de Heidelberger op 1563. De r.k. kerk kent die van Canisius (de grote van 1554, de kleine van 1561). De Catechismus Romanus, geschreven op last van Pius V en voor priesters bestemd, is van 1568. Dan volgt in 1598, op verzoek van Clemens VIII. de catechismus van Bellarminus. De Mechelse Catechismus van Make blijde (1609) heeft in West-Europa veel Invloed verkregen. Zelfs Napole on probeerde een eenheidscatechis mus voor te schrijven. In de Verenig de Staten verschijnt in 1885 ,.A Cate chism of Christian Doctrine' (een christelijk leerboek), in 1941 gevolgd door een herziene uitgave. In Duits land schreef Deharde een catechis mus. verschenen 1850. die zich over de Duitse landen en Polen ver breidde Pius X ordonneerde in 1912 een een heidscatechismus. gevolgd door een van kardinaal Gaspari in 1930. In 1966 verschijnt in Nederland De Nieu we Catechismus voor Volwassenen (r.k.) en in 1975 intïuitsland de Evan- gelischer Erwachsenen-Katechismus. dit in opdracht van de gezamenlijke Evangellsch-Lutherse Kerk. Breuk Maar genoeg Wat hier in het geding is. is een insnijding, een caesuur. zo u wilt een verborgen of openlijke breuk tussen oud en nieuw. De klassieke catechismussen gaan van God uit. ze zijn theocentrisch. Niet alles staat erin. Ze treden niet in vragen van de mens Het is een leer stellig spreken ..tot'" de mens. De oude leerboeken vertonen uitsluitend een bovennatuurlijke geestesgesteld heid Wat overweegt is de heilsvraag. niet de zinvraag. Maar een uitsluitend theocentrisch antwoord voldoet de hedendaagse mens niet meer. Dit zeker niet na de opkomst van de moderne weten schappen en de groei van de techno logie. na Auschwitz en de atoombom. De vraag naar de sin van het leven is van geweldige betekenis geworden. Déze is in het geding, meer dan een status in het leven, en dat gaat vooral op voor de jongeren. Velen proeven in de oude vragen en antwoorden een onjuist geloofsindivldualisme. om niet te zeggen heilsegoïsme. Niet voldoende Troost en voorlichting zijn niet meer voldoende De centrale vraag luidt: ..Wat betekent ons leven binnen het tijdsverloop en in de geschiedenis?" Zelfs onafhankelijk denkende marx isten stellen zich deze vraag. Zo is de heilsvraag vervangen door de zinvraag. De klassieke antwoorden lieten de vragen omtrent de menselij ke samenleving bulten beschouwing, de sociale dimensie dus. Onze taak op aarde in de geschiedenis kreeg onvol doende accent. De goede christen im mers voelt zich verantwoordelijk voor de wereld. Zijn wij mens om christen te worden? Of zijn wij christenen om ware men sen te worden? Uitsluitend theoreti sche antwoorden blijken onvoldoen de. Het godsrijk moet evenzeer in het hiernamaals als hier op aarde worden gedacht. Geschoolde christelijke denkers constateren dat met name het oude roomse catechismusgoed af komstig is uit de traditionele aristo telische metafysica en uit de mystie ke traditie van de middeleeuwen. Catecfyjmue für öie gemeine pfar* £>errvrtb pre* biger. tn«t r. Leven en dood Ware gerechtigheid betekent leven. n maar wie kwaad zoekt b voor die betekent het de dood g (Spreuken 10,19) 1 tl Een chassifisch verhaal. „Rabbi Tekening boven: Leerboekje van de kerkhervormer Zwingli. Een Duitse uitgave van een onbekende vertaler. Het titelblad toont een heelmeester achter de tafel. Een leerling en zijn dienaren dragen de genezende leermeester geschenken aan, o.a. een haan en een kan wijn; de leermeester beantwoordt deze gaven met een boek. Tekening links: Titelbl&d van Luthers „Kleine Catechismus". In 1529 verscheen Luthers Kleine Catechismus eerst in eenvoudige plakkaatvorm, daarna de „Grote" en „Kleine Catechismus" in boekvorm. Inkrimpen De christelijke gemeenschap op aar de is bezig in te krimpen. De kerk geraakt in de verstrooiing, een dias pora in een „wereldse" wereld, die tegelijk kapitalistisch en communis tisch is. Jürgen Moltmann spreekt van een „europacentrisch provincia lisme". dat zijn tijd gehad heeft. Hij bedoelt dit: de landelijke provincies gingen eerst op in de natie. Maar toen werd nationalisme een nieuw provin cialisme (helaas nog allesbehalve overwonnen). De Europese landen zijn onderling afhankelijk, al is er nog bij lange na geen Europese eenheid Toch, breder bezien, kan men zelfs van een Europees provincialisme spreken, gezien de wereldwijde roe ping van het evangelie. De christelij ke gemeente, zegt Moltmann. gaat haar oecumenisch tijdperk binnen. Aan de orde is dus de vraag: hoe kunnen wij met onze oude catechis mussen leven? Hans Kiing zegt: Je moet de oude formulering niet bij het schroot gooien, maar ook niet stereo tiep Kerhalen. Veel meer dan vroegef spelen ook de niet-christelijke ant woorden op de vraag naar de zin van het leven in ons overdenken mee. We hebben immers, veel meer dan vroe ger. te maken met een uitstraling van de grote wereldgodsdiensten. En dan is er het levensgrote communisme, dat men niet kan bagatelliseren. Daarbij komt: wij zijn in hoge mate product van een ingewikkelde con stellatie. En die constellatie is alles behalve fraai. Gottfried W. Locher (geb. 1911) zegt: „Niemand voelt zich op aarde meer zo thuis als vroeger. Wij zijn niet meer geborgen en onze kinderen zullen het nooit zijn." Zie daar de caesuur tussen nu en vroeger, die hei leven met de oude catechis mussen er niet gemakkelijker op maakt. De gegevens voor dit artikel heb ik geput uit Concilium, internationaal tijdschrift voor theologie, 13e jaar gang no. 8, 96 blz., bestelnummer 90.628, prijs ƒ11,90, uitgave De Hor- stink. postbus 400, Amersfoort. door prof. dr. D. Nauta Met de verschijning van het vijfde deel over de geschiedenis van de kerk der hervorming in Amsterdam sluit dr R. B. Evenhuis de door hem ondernomen taak af. Dat hij deze tot het einde toe. binnen een redelijke termijn in 1965 ver scheen het eerste deel heeft mogen volbrengen, is op zichzelf reeds een bijzondere gelukwens waard. Meer dan eens is'iemand in de opzet van een dergelijke onderneming blijven steken. Er zij aan toegevoegd, dat de auteur blijkens zijn verzekering in een Woord vooraf zijn onderzoek nog voortzet en voornemens is de resulta ten ervan ln het archief te deponeren voor zijn eventuele opvolger als au teur. HIJ heeft namelijk de bewerking der stof in het onderhavige vijfde deel beëindigd omstreeks het Jaar 1875 Volgens hem zou toen op kerkelijk terrein, evenals op allerlei ander ge bied. een keerpunt zijn bereikt en in zekere zin de negentiende eeuw geëindigd zijn. Het is waar dat dit deel omvang ge noeg gekregen heeft, zelfs nog iets meer dan het voorafgaande deel. Maar het ter zake gevoerde betoog heeft op mij niet overtuigend kunnen werken. Ongetwijfeld waren de Jaren zeventig der vorige eeuw een keer punt. Het is echter ten onrechte daar het einde van die eeuw te decreteren Een eeuw loopt nu eenmaal tot het laatste getal vóór de honderd De fout is de geschiedenis te willen indelen naar de eeuwen, de geschiedenis van welke Instelling dan ook. De insnij dingen vallen in werkelijkheid altijd elders; en gewoonlijk in iedere eeuw en met betrekking tot het behandel de onderwerp op uiteenlopende UJd- stippen binnen de desbetreffende eeuw Niet geschetst Daarbij komt dat de auteur nu in conflict komt met de ondertitel van zijn eigen boek. Deze luidt: de strijd voor kerkherstel. En het valt moeilijk te ontkennen dat tot die strijd onder meer behoort het gebeurde in de da gen der Doleantie in de Jaren tachtig en in de onmiddellijk daarop volgen de periode. Juist die gebeurtenissen, welke min of meer het hoogte- of wil iemand liever het dieptepunt van de strijd voor kerkherstel zijn geweest, worden door de auteur hier niet ge schetst. Hoe het zij. ik zal verder methodische kwesties, in deze bespreking voor een bredere kring van lezers, laten rusten. Het gaat om het boek. zoals het afge leverd werd en onder de ogen. naar ik gaarne wens. van talrijke lezers komt. Het is vlot geschrever De stof is overzichtelijk behandeld. De hoofd zaken komen aan de orde. Met allerlei interessante bijzonderheden is het verhaal gekruid De auteur aarzelt niet van tijd tot tijd zijn eigen stand punt naar voren te brengen en over doen en laten van de handelende per sonen in de geschiedenis zijn oordeel uit te spreken. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. Eigen standpunt Met name in het laatste hoofdstuk, onder de titel: Epiloog, dat een sa menvattend karakter draagt, komt dat eigen standpunt tot uiting. De afzonderlijke kopjes luiden respectl^ velljk: de secularisatie, de schuld def kerk. twee afscheidingen heel de kerk. In deze laatste paragraaf wordt een blik vooruit geworpen. De kruit damp is sindsdien (te weten na de met grote verbittering gevoerde strijd sedert de Doleantie) opgetrok ken. In de Herv. Kerk kwam door de reorganisatie, die in 1951 haar beslag kreeg, een grote verandering, waar door de mogelijkheid tot hereniging werd geopend. In Amsterdam ont stond reeds samenwerking op allerlei gebied De verwachting is gewettigd dat de breuk binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren. Deze kentering is zeker niet in de laatste plaats te danken aan dr. Ph. J. Hoe- demaker. die in 1876 in Amsterdam beroepen werd. Deze figuur zal in een volgend deel besproken moeten worden" De auteur geeft dan een nadere ken schetsing van diens visie; Hoedema- ker ging het om heel de kerk..Herstel der Kerk moest niet geschieden van boven af of van binnen uit, maar van onderen op De grondvergaderingen van de kerk hadden de vrijheid om te getuigen en het recht om te reforme ren Maakten zij daarvan gebruik, dan zou op Gods tijd de doorbraak komen". Weinig weerklank Hoedemaker vond weinig weerklank. der kerk. Dit Is onze opgave om te komen ik citeer nog eens Heldring tot een kerk die volop belijdend, volop getuigend en waarlijk diako- naal is". Aldus eindigt de auteur, daarmede aangevend in welke geest en onder welk licht hij zijn werk verricht heeft en dit wil gelezen en beoordeeld hebben. Keurige uitgave Nu nog enige gegevens over het boek zelf, dat evenals de vorige delen op keurige wijze uitgegeven werd. ook ditmaal met een vrij groot aantal illustraties verlucht. Een naamlijst van predikanten van 1795-1875 is bij gevoegd. terwijl een register van per soonsnamen niet ontbreekt. In de proloog, het eerste hoofdstuk, wordt onder meer allerlei meegedeeld over de kerkgebouwen. De overige hoofdstukken zijn respectievelijk ge titeld: de Bataafse en de Franse tijd, het einde van de classis Amsterdam, het Réveil, de kerk in het tweede kwartaal der eeuw. de Afscheiding, de kerk in het derde kwartaal der eeuw, de medische weg tot kerkher stel, de juridische weg tot kerkher stel, het keerpunt. Het laatste hoofd stuk. waarin Kuyper uitvoerig behan deld wordt, telt de meeste bladzijden, ongeveer vijftig; de overige van der tig tot veertig, met een uitschieter voor dat over het Réveil, dat even boven de veertig uitkomt. Bouwtekening van de Muiderkerk te Amsterdam naar een ontwerp van G. W. Vixseboxe uit 1891. Illustratie op het schutblad van „Ook dat was Amsterdam/' deel V. Indeling Naderhand zou dat anders zijn ge worden. mede door de invloed van Gunning: de reorganisatie van 1951. ..Het laatste woord is daarmee echter niet gezegd. Ounning verwachtte dat door de reorganisatie de vaak klein zielige dominees en ouderlingen zou den uitgroeien tot apostelen en profe ten. Hoedemaker was nuchterder. Hij- zag na reorganisatie van de kerk nog een lange weg. Eerst reorganisatie maar daarna en daardoor reformatie De gevolgde indeling brengt met zich mede, dat soms ln een hoofdstuk een en ander verteld wordt, dat niet di rect valt onder het opschrift, of wat misschien zakelijk eerder elders aan de orde had moeten komen. In ver scheidene hoofdstukken concen treert de stof zich, althans voor een deel. om de kerkeraad heen; immers de verhandelingen van deze en ande re documenten met betrekking tot deze vormen een belangrijke bron, waaruit de auteur heeft moeten put ten. hetgeen hij op verdienstelijke wijze uitgevoerd heeft. Een aanhaling moge dit illustreren. Zij betreft wat er op zondag zo al te genieten viel. Het was kort na de Franse tijd. „De kerkeraad had ge vraagd om handhaving van het Ko ninklijk Besluit van 1 maart 1815 inzake de zondagsheiliging. De bur gemeester vroeg daarop nadere in lichtingen en de kerkeraad noemde een aantal plaatsen, waar dat besluit overtreden werd. In het lokaal De Vrede op het Buitensingel was elke zondag een Groot Zomer Vermaak, vocaal en instrumentaal, met bal na. Het concert werd geleid door W. Meij er. geaccompagneerd door een orkest van voorname muziekmakers, het bal door een kundig dansmeester, met groot Turksch muziek. In de Pauwen- tuin buiten de Utrechtse poort werd opgevoerd De gewaande Baron of de Twee Bedrogen Lieden, met daarna ook bal." Op zondagavond in een wijnhuis iets heel anders. „Biljetten overal in de stad nodigen de mensen uit om daar te komen ter bevordering van het eeuwig belang Het betrof een secte, die van volgelingen van een zekere Schep, ln wie men zag de gezalfde des Heren en de leider tot het nieuwe Jeruzalem. Slechts enkele oneffenheden troffen mij; zo is de Juiste naam van de op bladz. 137 genoemde boekhandelaar Van Golverdlnge (1813-1888). De Amsterdamse Kerkhistoricus prof. dr. D. Nauta bespreekt: Dr. R. B. Evenhuis. Ook dat was Amster dam V. De kerk der hervorming in de negentiende eeuw: de strijd voor kerkherstel. Uitg. Ten Have; Baarn, 397 blz.: prijs 45 gulden. Salomo van Karlin wilde de schoonvader van zijn zoon rabl Baruch van Mesbitz bezoeken, bij het binnengaan keerde hij en sloot de deur. Na korte tijd herhaalde zich dit. Toen men h( daarnaar vroeg zei rabbi Saloi staat aan 't raam, naast hem sl heilige Baalschemtow en streel! haren." Na zo'n verhaal houd je} vragen in en ziet het voor je. Da gaat tiet ook om. Daar staat eet die zijn God dient en naast her de alom bekende verschijning grote „heilige" rabbi, de Baalschemtow, de „heer van de, goede naam" en z'n hand ligt oft hoofd van de man als een tekenl instemming met diens leven en| Ware gerechtigheid betekent le] De spreukendichter stelt ze vaaf tegenover elkaar, de man die gerechtigheid doet en die dat n] of het tegenovergestelde laat zi] „die kwaad zoekt". Over 't algen hebben protestanten daar nog 4 eens moeite mee. Zijn die twee 2) abosuluut tegenover elkaar te stellen? De moordenaar aan hei kijkt om de hoek en het gaat or genade. Maar is het dan niet zo man die echte gerechtigheid do die stroom van genade staat? Is niet zo iets als een levensstroon bestaan? Wie zich daardoor laatj meenemen en dus echte gerechtigheid doet leeft. Je stroom ook mijden en wat andt zoeken, maar dan sta je naast leven, in de dood. Jezus spreekt! ergens van die twee, die op de s zijn, waarvan de één meegenoi de ander achtergelaten wordt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De christen-baski ging Nederland hoopt op een vé wing van het pausschap, wai dit „de stem van de verdrukte! de stemlozen, als Gods stern"] baar zal gaan maken. Morgenmiddag houdt de 1 ging een manifestatie in Den j Het is de bedoeling, dat daarbfci verklaring zal worden overhwr aan de pronuntius mgr John Gfs Deze verklaring is gericht aan dlnalen die straks de nieuwe zullen kiezen. De basisbeweging meent, dat dA nieuwing van de bestuursuitoeM in de r.k.-kerk, ondanks de I aanzet daartoe door paus Joh- XXIII, in haar eerste begin is H steken. Het principe van de colli— teit heeft zich niet doorgezet schoppen beroepen zich daarbif gaans erop, dat de kerk geen I cratische ordening kent, maal God zelf uit geordend is in een H chische ordening. De basisbew meent, dat het evangelie inde een heilige ordening kent vd spreken van God, namelijk de lj chie van de geringen. Mozes werd in beweging gebo door het woord „Ik heb de jaJ klacht van mijn volk gehoon acht de basisbeweging het eei van gelovige gehoorzaamheid, teren naar de lijdenden en d; hen solidair zijn, als naar God! zelf. De basisgroepen hopen vernieuwd pausschap en eei nieuwd breed gespreid leiderscl de kerk, dat deze stemmen geeft en geluid. Zondagmiddag begint de man tie op het Malieveld ln Den vlakbij het Centraal Station, oi uur. Er zal worden gesprokei pater Jan van Kilsdonk. Daan trekt de stoet naar het gebouw pauselijke nuntiatuur op de gielqan (De pronuntius is de man van de hervormde synode! zal de verklaring worden voorg en overhandigd aan de pronur BI ..Voor gereformeerde bonders is al léén zulk een samengaan van her vormden en gereformeerden moge lijk, dat gebaseerd is op gezamenlijke schuldbelijdenis voor Gods aange zicht. waarna zich de gereformeerden weeer voegen binnen de grenzen van de nationale gereformeerde, dat is hervormde kerk. Maar dan ook zó. dat de belijdenis als gezamenlijk er fgoed weer wordt aanvaard en geho noreerd." Aldus ir. J. van der Graaf in het augustusnummer van Kerkinforma tie (gereformeerd), dat hem vroeg hoe de gereformeerde bonders de gerefor meerde kerken zien. Volgens de secretaris van de gerefor meerde bond in de hervormde kerk kunnen de gereformeerde bonders al leen dan verheugd zijn over het stre ven van de hervormde en gerefor meerde kerken om samen-op-weg te gaan. als de gereformeerden bereid zijn terug te komen „in waarachtige bekommernis om de belijdenis". Maar dat ziet hij. gezien de actuele situatie in de gereformeerde kerken, nog niet zitten. De belijdenis is thans in de gereformeerde kerken even be en omstreden als in de hervormde kerk. aldus ir. Van der Graaf. Hij citeert wat de gereformeerde bon der prof dr Hugo Visscher in de jaren dertig al schreef over de gereformeer de kerken: ..De heren zullen het wel niet willen geloven maar met droef heid zien we het aan, hoe langzaam maar zeker de tijd komt waarop men zal zeggen, wat onder$cnéidt ons nog van de kerk waaruit wij zijn uitge gaan?" Die tijd is thans volgens ir. Van der Graaf gekomen. Bepaalde theologi sche arbeid binnen de gereformeerde kerken is. naar hij meent, bepaald in strijd met het reformatorisch princi pe „alléén de Schrift" Ir Van der Graaf noemt met name de hoogle raars Rothuizen en Kuitert, die vol gens hem uit twee bronnen putten, te weten de bijbel èn eigentijdse ont wikkelingen in wetenschap, cultuur, levensgevoel. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Boskoop J. Haitsma a.s. em. pred. te Woerden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Enschede-Noord M. J. C. Blok te Waardhuizen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hilversum A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland. Kerk en recreatie, instructie- en ontmoetingsdag speciaal voor gere formeerden in Friesland, zaterdag 26 augustus. 10-4 uur. geref. kerk, Oen- kerk. Inl. en opg. tel. 05191-4043 Ds. C. Blomaard. de secretaris V; bond van Nederlandse predikl[ is weer begonnen met de vooi ding van de volgende editie vaifcr Alphen". Het is de bedoeling. r volgende Van Alphen voorjaajr uitkomt. Voor wie het niet weet: „Van Akj Nieuw Kerkelijk Handboek compleet predikantenboek" meest complete kerkelijke jaèl van Nederland. Het bevat de vens van alle protestantse k van de hervormde kerk tot de fet Zuidmolukse kerk in Ned< Vooral van belang voor de hei den, die zelf zo'n uitgebreid boek niet kennen. De heer Van Alphen, ambtenin de afdeling Eredienst van het 'j terie van justitie, liet de eerste e precies honderd jaar geleden, li q verschijnen. Bij de laatste ultg 1977) liet de bond van predil weten, dat hij overwoog era stoppen, omdat de belangstell nam en het redigeren zeer tijdi is Ds. Blomaard nu: „Tegen de ti het verschijnt pleeg ik er zo d( van te krijgen, dat ik telkens t en dreig ermee op te houden. N goede ontvangst van de lopen gave en het feit. dat er een oplage van moest worden gei bewijst dat het boek in een b« voorziet."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2