Kunstraad: subsidies oneigenlijk gebruikt <^Staat de postcode in een advertentie, gebruik die dan ook als u daarop reageert en vergeet a ook uw eigen postcode niet. jr Jit comités Experimentenpot is al leeg w pttpost Handtekeningen binnen een week bijeengebracht iTERDAG 12 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 21 jertien dagen nadat een landelijke deputatie het „Smeekschrift om p School met den Bijbel" aan Koning Willem III had aangeboden, tkrachtigde de vorst de wet op het lager onderwijs van de minister in binnenlandse zaken Kappeyne van de Coppello, een wet die zo 1 tdelig was voor het bijzonder onderwijs, voor de Christelijke school, lepe verslagenheid heerste de daarop volgende zondag bij allen die i aloude bijbelse waarheid als fundament van het schoolonderwijs K>r hun kinderen verlangden; bij allen die ijverden voor een „School et den Bijbel"; bij allen die het Volkspetitionnement hadden gete- nd. Doch in die diepe teleurstelling realiseerde men zich, dat in de om de christelijke school, men niet bij de pakken mocht enferzitten, 3 S a /traham Kuyper, de grote organisator van het Volkspetitionnement Volkspetitionnement bijeen in de Domstad en smeedde hen samen tot de Unie „Een School met den Bijbel". Onder leiding van Kuypers medestrijder jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman ging het bijzonder onderwijs op weg naar de volledige gelijkstelling aan de openbare school, zoals die in 1920 werd verkregen. Op die eerste bijeenkomst 23 januari 1879 werd besloten dat ieder jaar op de dag dat de Koning de wet tekende 17 augustus door alle lokale commissies in het gehele land een collecte zou worden georgani seerd voor het christelijk onderwijs: de beroemde Unie-collecte. Dit jaar draagt de zeventiende augustus komende donderdag een bijzonder karakter: dan wordt in de Grote Kerk aan de Loolaan in Apeldoorn een gebedsdienst gehouden. De dienst begint om acht uur 's avonds. negentiende eeuw, die wat de binnenlandse politiek betreft, voor een niet onbelangrijk deel in het teken stond van de strijd voor de school met de bijbel. Een belangrijk jaartal was 1857: minister J. L. van der Brugghen vernieuwde toen de onderwijswet, waardoor er weliswaar volledige vrijheid van onderwijs kwam maar de kosten van een bijzondere school geheel voor rekening van de ouders bleven. Politiek gezien stonden tegenover elkaar de liberalen (aanvankelijk onder leiding van Thorbecke, laten onder die van mr. J. Kappeyne van de Coppello) en de conservatieven. In die laatste groeperingen gingen de anti-revolutionairen steeds meer een eigen plaats innemen, aanvanke lijk onder leiding van Groen van Prinsterer, later onder die van Abraham Kuyper, die in 1874 in de Tweede Kamer kwam. dr. H. H. van der Laan jdat een tweetal pogingen om de derwijswet van Van der Brugghen rijzigen mislukt waren en het con- fvatieve kabinet Heemskerk was jetreden na een verkiezingsover- ning van de liberalen, werd Kap- ne van de Coppello door de Ko- l belast met het formeren van een uw kabinet. i Allerzielen 1877 betrok Kappeyne t beroemde torentje aan het Bin- hof en stelde met bekwame spoed hberale regeringsploeg samen, irin hijzelf optrad als minister van inenlandse zaken en dus het onder- s in zijn portefeuille nam. der eerste problemen waaraan ippeyne een eind wilde maken, was iwet op het lager onderwijs. Hij had f jtl geleerd uit de mislukte pogingen Tlens het kabinet-Heemskerk en r °Bt zich gesteund door een sterke jerale fractie, die 52 van de 85 zetels Jsette. iussen was Kuyper in maart 1876 een ernstige overspanning ge- 'bffen. Meer dan een jaar kon hij zijn [rkzaamheden niet vervullen. Toen aan de beterende hand was, be- >ot hij zijn kamerlidmaatschap ler te leggen en zich uitsluitend met redactie van zijn dagblad „De landaard" bezig te houden. J oor dit dagblad poogde Kuyper. „de der kleine luyden" zoals knie en Jan Romein hem zo treffend ^bben genoemd in hun „Erflaters onze beschaving" de volks- Insciëntie wakker te schudden voor waarden van de christelijke school [van een christelijke politiële bewe- de Anti Revolutionaire Partij, fet zijn artikelen mobiliseerde hij de ■mondigen, het kerkvolk dat hij als fedikant had leren kennen, met al q noden, al zijn wensen en verlan- l'ns. 3eef niets toe' bewel Kuyper geen kamerlid meer Os, bleef het contact met Kappeyne iortduren en op 22 januari 1878 hrijft de liberale minister dan aan |n antirevolutionaire vriend: ioo werkelijk Zevenbergen Protes- ptsch en dus orthodox is, moet gij, in If verhinderd zijnde, Lohman laten :en, want ik kom werkelijk tegen lart met een onderwijswet en geef 'iets toe". inderdaad, Kappeyne zette spoed iter de zaak en diende zijn wets- iwerp in. het ontwerp komt de door de libe- len gewenste invoering van de leer- icht niet voor. Wel echter: i vaststelling van de klassedeler: ;t maximum aantal leerlingen per iderwijzer; geen goedkope kwekelingen voor klas. verbetering van de onderwijzeres- lleiding en verbetering van hun sa- pssen. vergaande bouwkundige en hygië nische verbeteringen aan de scholen. Hiermede trachtte Kappeyne de twee hoofdbezwaren tegen het schoolon derwijs weg te nemen: de slechte on derwijsresultaten en de ernstige hy giënische misstanden. In het wetsontwerp, dat uiteraard steunde op de Grondwet en dus wel het bijzonder onderwijs toeliet, was echter op geen enkele wijze voorzien in een mogelijkheid om financieel te gemoet te komen aan dit gewenste onderwijs. Scherpe resolutie Nauwelijks was het wetsontwerp ge publiceerd, of Kuyper richtte al zijn gram tegen deze „scherpe resolutie" zoals hij het ontwerp noemde en daarmee verwees naar de politieke en godsdienstige strijd gedurende het Twaalfjarig Bestand. Geen goed woord had hij voor het wetsontwerp over. Vooral tegen de financiële conse quenties trok hij van leer. De voor standers van het bijzonder onderwijs moesten nu tweemaal betalen. Zowel voor hun eigen school, als voor het openbaar onderwijs door middel van de belastingen, En de kosten van het onderwijs werden hoog door de vele bouwkundige en hygiënische voorzie ningen die getroffen moesten worden. Doch niet alleen Kuyper fulmineerde. Ook van christelijk gereformeerde en van roomsch katholieke zijde kwam sterk verzet. Tevens werd vanuit de nog zeer jonge, christelijke vakbond „Patrimonium" stelling genomen te gen dit wetsvoorstel. Men richtte zich in adressen tot de Koning, waarin ge verlangen werd uitgsproken naar een eigen bijzondere school. Vereniging bijeen En dan komt op 2mei 1978 de Veree- niging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Utrecht bijeen. Men neemt stelling tegen het wets voorstel en besluit ten slotte tot het benoemen van een commissie die een Volkspetitionnement moet voorbe reiden en vormgeven. In dit, door velen te ondertekenen „smeekschrift" zou men de Koning vragen, de wet. „zoo zij mocht worden aanvaard, niet met Zijne Koninklijke handtekening te bekrachtigen". En voor wat de inhoud van de petitie betrof, besloot men, dat „zo nodig zou kunnen worden volstaan met de bede aan den Koning om een School met den Bijbel". Er waren dus een tweetal verzoeken die een rol speelden. Het ene was: „Koning, teken de wet niet". Het an dere verzoek luidde „Laat de Wetge ver voor de School met den Bijbel dezelfde rechten geven als aan het Openbaar Onderwijs". Kuyper achtte de eerste stellingname politiek het meest vruchtbaar. De Commissie toog terstond aan het werk. Overal in den lande werden De aanbieding van het volkspetitionnement op paleis Het Loo comités opgericht die de handteke ningen moesten verzamelen. Aan ker keraden werd verzocht hun medewer king te verlenen en ook zelf een adres tot de Koning te richten. Om te zorgen dat alles in orde en rust zou verlopen, werden door de com missie inlichtingen en instructies ge geven die bij duizenden zijn ver spreid, en waarbij dankbaar gebruik werd gemaakt van het apparaat dat Kuyper voor zijn Standaard had op gebouwd. Kuyper was het „brein" achter de gehele actie. Vrijwel alle stukken schreef hij zelf. Ook de toe spraak die Elout van Soeterwouden bij de aanbieding aan de Koning zou houden. Ondertussen bespeelde Abraham de Geweldige, zoals Kuyper schertsend werd genoemd, op geniale wijze het geweten van het Christenvolk door zijn Standaardartikelen, de be roemde Driestarren. Brede discussie De behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer vergde bijzon der veel tijd. Een maand lang 17 juni tot 17 juli 1878 werd er breed en diepgaand gediscussieerd. Op 18 juli 1878 vond de stemming plaats: de liberalen stemden voor: 52 stemmen; de conservatieven en blóc tegen: 30 stemmen. De wet was daar mee aanvaard. Men had niet anders verwacht, doch velen ervoeren die dag met rouw in het hart. Op 7 augustus daaropvolgend aan vaardde de Eerste Kamer het wets voorstel vijwel zonder beraadsla gingen. Slechts de handtekening van de Ko ning ontbrak nog om het voorstel kracht van wet te verlenen. Aan het werk Nauwelijks was de wet door de Twee de Kamer aangenomen, of de com missie voor het volkspetitionnement verhoogde zijn activiteiten. Men wil de namelijk de Koning het smeek schrift aanbieden voordat de Eerste Kamer het wetsontwerp behandeld had. f Met ongelofelijke energip ging men aan het werk. In tal van dagbladen werden advertenties geplaatst, waar mede uitvoerige instructies aan dé locale comités en de agenten werden gegeven. Opgeroepen werd om op maandagavond 22 juli, om 8 uur 's avonds een nationale bidstond te houden. Met grote zorg stelde de volkspetiti- onnementcommissie een landelijke deputatie samen die het smeekschrift zou aanbieden. Ook een afvaardiging van de kerkeraden werd samenge steld. Kuyper, de motor achter het gehele gebeuren, weigerde om als provinciaal vertegenwoordiger op te treden. Daarmede is de bewering dat koning Willem III geweigerd zou heb ben Kuyper te ontvangen, weerlegd. Groots De tekening van het volkspetitiopne- ment is een groots gebeuren geweest. In 557 plaatsen over het gehele land kwamen de voorstanders van het christelijk onderwijs bijeen om hun handtekeningen te plaatsen. 305.596 burgers tekenden om voor 114.509 kinderen een school met den bijbel te vragen. Binnen een week waren alle handte keningen verzameld. Daarnaast had den van verschillende kerkgenoot schappen ook nog 513 kerkeraden een aparte petitie ingezonden en on dertekenden 11 hoofdbesturen van verschillende verenigingen op het ge bied van het onderwijs, de wezenver zorging en de drankbestrijding, het smeekschrift. Met grote spoed wer den de handtekeningenlijsten naar provincie en naar kerkgenootschap gerangschikt en binnen enkele dagen op bijzonder fraaie wijze ingebonden en voorzien van het opschrift in goud „Smeekschrift aan den Koning om een School met den bijbel". IEN HAAG Wanneer geen extra geld beschikbaar komt zal I 1979 op de begrotingspost voor experimenten geen geld steren om losse projecten te kunnen subsidiëren. beoordeelde projecten geen subsidie kunnen krijgen omdat de voor deze projecten op de begroting van CRM beschikbare middelen zijn gebruikt om bovenbedoelde groepen en instel lingen te subsidiëren. Zo werden aan Multi Media, Studio Scarabee en het Griftheater toezeggingen gedaan waarmee al een feitelijk beslag is it staat te lezen in een advies tfan Algemene Projekten Commissie in de Raad voor de Kunst. De com- issie constateert, dat er in dat geval or haar weinig meer valt te advise- Zover zal, naar de commissie topt, het niet hoeven te komen. De (lossing is volgens haar dat geen ld uit de pot voor experimenten en istvernieuwende projecten meer )rdt gebruikt voor het verstrekken n subsidies aan een aantal groepen instellingen die zich in een zekere ntinuïteit al geruime tijd bezig luden met de vernieuwing van het eateraanbod. De commissie heeft ;h bij herhaling uitgesproken tegen t oneigenlijke gebruik van de voor perimenten en kunstzinnige ver- euwingen bestemde gelden. een geld voor '79 et is thans al zover gekomen, zo hrijft de commissie, dat positief gelegd op de voor 1979 bestemde gel den. Dat geldt ook voor Hauser Orka- ter en Galerie De Appel. Wanneer men daarbij nog het subsidie aan Shaffy Theater telt. blijft er geen geld meer over voor het subsidiëren van incidentele kunstvernieuwende pro jecten waarvoor de gelden in feite bestemd zijn. De Raad voor de Kunst dringt er bij minister Gardeniers dan ook op aan extra gelden voor de kun sten ter beschikking te stellen om een aantal nieuwe groepen en instellin gen een kans te geven. Ter gelegenheid van de 150-ste geboortedag van de beroemde Russische schrijver Tolstoi op 9 september aanstaande, maakt de Moskouse beeldhouwer I. A. Kongiser een borst beeld van de schrijver. U ziet hem hier bezig aan het imposante beeld. ADVERTENTIE rand in patriciërshuis ULEMBORG (ANP) In een par- icierswoning annex boerderij met jgebouwen is door brand voor 2,5 in schade aangericht. De politie ver- loedde gisteren dat kortsluiting de orzaak is. Het pand ging voor een g^oov deel verloren. Er ontstond veel ^^aterr.chade. Enig huisraad kon wor- en gered. Men had het voornemen om het peti tionnement op 1 augustus aan te bie den. doch de 62-jarige koning-weduw naar had. om „redenen van Staat die tevens het persoonlijk leven van de vorst raakten" zijn verblijf in Duits land verlengd. Hij had de 20-jarige Emma van Wal- deck-Pyrmont leren kennen en vroeg haar ten huwelijk, in de periode, dat ln ons land de gemoederen zo verhit waren door de onderwijskwestie. De koning keerde met spoed terug, en op zaterdagmorgen 3 augustus kreeg de voorzitter van de delegatie Jhr. Mr. Pie ter Jacob Eliot van Soeter- woude van de adjudant van dienst van het Paleis Het Loo. bericht, dat de koning de landelijke deputatie en de kerkelijke afvaardiging diezelfde middag om 2 uur in audiëntie wilde ontvangen. Om half twee begaven de afgevaar digden zich te voet naar het paleis. De portefeuilles met handtekeningen werden in een koets meegevoerd. Bij het binnentreden kreeg ieder der le den de portefeuille van zijn provincie. Elout van Soeterwoude droeg als voorzitter het smeekschrift zelf, prachtig gecalligrafeerd en met een oranje-lint samengebonden. De ko ning ontving de afgevaargdigden in de „blauwe kamer". Eerst sprak ds. Van Son namens de kerkeraden en corporatiëen, waarna Elout van Soe terwoude zich tot de vorst richtte. Omstandig wees hij op de band tus sen het Nederlandse volk en Oranje en hoe door een overmacht van een politieke partij „allereerst de zaak der ouderszal overgaan in han den van het Staatsalvermogenen door Staatsovermacht de Bijzondere School met den Bijbel ten leste ver nietigd zal worden". „Is het dan wonder, sire! dat duizen den voor wie die traditiën dierbaar zijn, voor wie en voor wier kinderen, gelijk Hij het in de meest bewogen tijden is bevonden voor Uwe en Onze Vaderen, Christus is de eenige kracht ten goede, de eenige troost in leven en in sterven door dit vooruitzicht in het diepst der ziele geschokt, eerbie dig U.M. vragen: „Zal dat goed voor uw land en volk, zal het goed voor de nationale toekomst, zal dat goed voor God wezen?" - Is het wonder dat zij U.M. smeeken: „Plaats, sire! onder zulk een voor dracht uwe koninklijke handteeke- ning nooit!" Koning luisterde De koning luisterde geboeid en be tuigde meerdere malen zijn instem ming. Na de aanbieding antwoordde de vorst: „Ik weet het, het betreft de toekomst van ons lieve Nederland, het betreft het geluk van onze dierba re kinderen." De koning sprak zijn waardering uit voor „de wijsheid, gematigdheid en orde" die door allen in acht was geno men. dankte voor de trouw en aan hankelijkheid van zijn onderdanen en besloot met de wens „Leve Neder land". Hierop antwoordden de Deputatie- en Commssieleden geestdriftig met een „Leve de koning! Leve Oranje!" De voorzitter Elout van Soeterwoude werd bij de koning aan de lunch geno-' digd. De andere leden vertrokken naar het huis van de Apeldoornse president Jorissen waar men onder leiding van ds. Van Son een dank stond hield. Een ieder was er diep van overtuigd, dat de koning doordron gen was van de diepe nood van zijn volk en aan de smeekbede gehoor zou geven. Eén man wist echter beter: Abraham Kuyper. Voor hem stond vast, dat de koning zou tekenen. Kuyper kreeg gelijk. Op 17 augustus 1878 zette de koning zijn naam onder het voorstel en verleende het daarme de kracht van wet. Wat was er ge beurd? Na het aanbieden had de ko ning „doordrongen van het gewicht der zaak" op 9 augustus aan de minis ter verzocht „dienaangaande uwe consideratiën en uw advies te verne men. nadat de zaak ter tafel zal zijn gebracht in den Ministerraad". Kappeyne wees de koning duidelijk en scherp op zijn grondwettelijke ver plichtingen. De koning is onschend baar, de ministers zijn verantwoorde lijk. Het Volkspetitionnement was geen spontane beweging, doch een reeds lang tevoren beraamde en sys tematisch uitgevoerde politieke ac tie. Velen hebben zich laten overha len om te tekenen. Echter vele ande ren hebben zich daartoe niet laten verleiden. En niet onbelangrijke groe pen stonden duidelijk afwijzend te genover het Volkspetitionnement. De strijd was gestreden. De lauwer tak der overwinning mocht men niet behalen. En toch: zegen en rijke bloei zijn het christelijk onderwijs toege vallen. Wie de statistieken bestudeert ziet dat het bijzonder onderwijs thans 69 procent van de leerlingen die lager onderwijs genieten onder zijn zorgen heeft. Drs H. H, van der Laan' is weten schappelijk hoofdmedewerker voor de historische pedagogiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. (f. M ac /i fut f+fS f x. f jKttétuy. ..s. 'A" J ..if. S f"» S 'A /',mw f f f Jr-du<# M Jh-Ss •- C.Mï-r J,. Een deel van de handtekenin gen die voor het volkspetiti onnement bijeengebracht werden in Katwijk aan den Rijn. Onder de mensen dir ondertekenden waren velen die niet konden schrijven; zij plaatsten een kruisje en an deren moesten daarbij ver klaren dat het kruisje werke lijk gezet was door de betrok kene. Op deze lijst is zicht baar dat bij de kruisjes steeds door dezelfde perso nen (actievoerders) getekend werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21