tossen met vrachtauto's Dvermatig gekruid schotschrift KUNST Reders tegen Eemshaven Gas kan industrie in 't Noorden bevorderen t/ILM onvoy aio oto nemen kost lan het leven Johan Daisne overleden Onderzoek naar boycot Koolmonoxide ook op pakje sigaretten Aan land brengen in Eemshaven biedt voordelen Leidingen klaar, route veiliger dan naar Maasvlakte BINNENLAND TROUW/KWARTET Tijdens de vakantie van onze filmredactrice Willy Wielek-Berg wordt de filmrubriek verzorgd door Dick Ouwendijk. ie.1 naam Sam Peckinpah staat er borg voor, dat het er in een or hem geregisseerde film bar en boos toe zal gaan. Men I3fnke aan films als „The wild bunch", „Straw Dogs", „The get ay" etc. aantrekkelijk meisje In een open geval. En in een grootscheepse de- sportwagen. Dit wordt prompt aan- monstratie sluiten ze zich aaneen, leiding tot een flirt-race, waarbij zich Een snelheidskaravaan trekt nu over een drietal vrachtwagens aansluiten, de Amerikaanse wegen. enige dat aan Peckinpah moet rden meegegeven is, dat hij on- nks al het buitensporige in zijn ns vrijwel nooit de grens van het it onaanvaardbare overschrijdt. Al het bij hem altijd, van dik hout ig Je planken, hij gaat het dikke it nooit te lijf met een figuurzaag- noch zal hij ooit een boomzaag ruiken voor het fijnere werk. Hij de dingen in excessief formaat en it zijn filmmiddelen daarbij aan. ene keer indrukwekkend, een an keer weer pathetisch. Daardoor •n film van Peckinpah nooit iets an je zegt. dat het „ergens tus- zit. De beelden worden met forsheid op het doek gekwakt, |je wel geboeid moet blijven kij- Subtiliteit moet men er niet bij achten. Maar daar zijn weer an- :e filmers voor. Peckinpah heeft zijn talenten nu ge wijd aan een onderwerp dat sinds enige tijd heel erg in trek is: het doorcrossen van de V.S. met een aan tal auto's die, in woeste snelheids drift, alle voorschriften van politie en wetgever tarten. Het is een omkering van het spelletje auto pesten door autoriteiten. Het zijn nu de auto's, die de autoriteiten pesten. Luxe wagens zijn voor de alles in het groot doende Peckinpah te klein, het moeten bij hem vrachtauto's zijn. En niet zulke kleintjes ook, maar de slagschepen van de grote weg. Dat gebeurt in een film, die de titel draagt „Convoy". Kalm begin Het begint allemaal heel kalm. De chauffeur van een 18-wielige tankau to wordt treiterig ingehaald door een Het meisje geeft ten slotte de race op en opgemonterd door de rit beginnen de chauffeurs onderling een geani meerd plaagspelletje via hun radio's. Het mikpunt is een sheriff, die zich als de natuurlijke vijand van vracht wagenchauffeurs gedraagt. De man stelt een val op en de chauffeurs tuimelen erin. Ze worden beboet voor te snel rijden. Als de heren elkander later in een wegrestaurant ontmoeten draait die ontmoeting uit op een enorme vechtpartij. Een vechtpartij a la Peckinpah. waarbij vuistslagen worden uitgedeeld die een neushoorn zouden vellen; maar niet de vechters bazen zelf. Omdat politie erbij be trokken is. staan de chauffeurs er niet zo best voor. Ze worden het voorwerp van epn „officiële" achtervolging. Via hun „.boordradio's" raken allerlei truckchauffeurs op de hoogde van het Stunts De film wordt overeind gehouden door de stunts die erin ten beste worden gegeven. Een auto, met de vermaledijde sheriff, vliegt door het dak van een schuur, via een kerkje dat tot een bezoek uitnodigt. Vervol gens wordt de auto met de sheriff tussen twee vrachtauto's in geman geld. De leidende tankauto komt, on der vuur genomen door een heel ba taljon militairen (weer een Peckin- pah-buitensporigheid) tot ontplof fing, wat tot een verrassende ontkno ping leidt (al zit er voor de gehaaide bioscoopbezoeker maar weinig ver rassing in). Op die manier komt de hele film wel aan haar einde. Intussen heeft zij gezorgd voor een paar uur behoorlijk kijkplezier. Meer niet, maar laten we dat maar eraan toevoege ook niet minder. i een paar jaren op de plank te hebben gelegen is Pasolini's m „Salo of de honderd twintig dagen van Sodom" nu in ulatie gebracht. De reden van het opbergen van de film eft gelegen in een vertoningsverbod door de voormalige ksfilmkeuririg. hans gedeeltelijk, want het is al er enige tijd geleden, dat de vroe- e bevoegdheden van die keuring liet zijn gedaan. Wat ook zal heb- meegeteld, zal de onzekerheid i geweest ten aanzien van het ap- iciatie-vermogen van het bioscoop bliek. Wat in Pasolini's film héél rk aan bod komt is, de zelfverla- g waartoe de mens onder de beder- ïde invloed van zijn machts-usur- tie kan ontaarden. Maar bij de uit- flding van zo'n zelfverlaging dringt 'i haast onvermijdelijk de vraag hoe ver je daarin kunt gaan zon de grenzen van een eigen zelfver- ing te forceren? Voor sommigen kwestie van moraal, voor anderen kwestie van humanistische - ilek. En in beide opzichten heeft solini zich tot het uiterste toe ge- agd. Volgens mij. bewust. Omdat een intense haat koesterde ten tichte van het bederf van de cht. In die haat kende hij geen lerkingen. De tijd waarin het „ver- il" zich afspeelt is de slotfase van fascistische bewind in Italië Be- - ermd door nazistische militairen "^ft een groep van vier fascistische chthebbers zich genesteld in een leis, dat hermetisch van de buiten- reld wordt afgesloten. acht vier zijn representanten van de schillende vormen van macht: de verein. de uitvoerende macht, de htspraak en de geestelijke macht. ondanks verschil in „bevoegd- len" handelen ze in hun machts- irpatie volstrekt eender: schen- ig en vernedering van de mensen in door hun seksualiteit. Om dit uit beelden heeft Pasolini zijn film [edeeld in „kringen", vermoedelijk vertalen als de beruchte traditione- helle-kringen. Er is een kring van nseiijke vernedering, een kring bloed en een kring van uitwerpse len. Waren de traditionele hellekrin gen gebaseerd op een zekere analyse van „de mystiek van het kwaad", de door Pasolini gemaakte indeling wekt sterk de indruk van een mathe matisch uitgedachte opzet. Een mat- hematisme dat ook doorwerkt in de hele sfeerstructuur van de film. Aan de slachtoffers van de usurpators worden regels gedicteerd, waaraan zij zich hebben te houden, op straf van marteling en dood. De symboliek is. dat het onderdanige volk alleen be staat ter wille van de bevrediging in welke vorm ook van de macht hebbers. Oververhit In de uitbeelding van die bevrediging heeft Pasolini, onder toepassing van oververhitte seksuele clichés, duide lijk willen schokken. Maar het is alle maal te cerebraal georganiseerd. In de zin van: vernedering van de mens is het best uit te beelden via zijn onderworpenheid in het seksuele en zijn verschillende ingewandslozin gen. De twee worden gecombineerd in „de kring van de uitwerpselen Pasolini heeft met zijn film zoveel willen „bewijzen", dat hij de bewijs kracht van zijn beelden zelf in gevaar heeft gebracht. De vier representan ten van de macht willen hun eigen gevoelens en die van hun slachtoffers laten prikkelen door verhalen van prostituées over hun ervaringen. Scene uit 'Salo' Doorzichtig tONTIGNAN. Frankrijk (ANP) 25-jarige H. J. Versieyen uit het mburgse Horst is in de Zuidfranse lat.s Frontignan omgekomen toen van het dak van een treinwagon af foto wilde nemen Daarbij kwam in contact met de bovenleiding, was op slag dood. Hij was op antie. De enscenering is hier zo openlijk gericht op het extreme, dat 'alle han delingen. tot de weerzinwekkendste toe. bij de eerste aanzet al doorzichtig worden. Ze krijgen de doorzichtig heid van trucs. Het gevolg is. datje de hele film met onverschilligheid aan je voorbij laat gaan. De beelden zijn realistisch sterk bewogen. Maar on danks dat staan ze door hun en door gerationaliseerde symboliek zo ver van enig direct voelbare realiteit af. dat je eerder denkt aan poppenspel dan aan een menselijke tragedie En de tragedie had Pasolini toch voor ogen: de tragedie van het alom dóór vretende menselijke machtsbederf. Maar de maat van de tragedie een onherroepelijke voorwaarde voor de overtuigende kracht ervan is te grof overschreden. Ik zal niet zeggen dat de film daardoor een betoog is geworden, maar zij heeft toch veel weg van een overmatig gekruld schotschrift. Amsterdam Alhambra I. 16 jr. GENT De bekende Vlaamse acteur en filmcriticus Johan Daisne (pseu doniem voor Herman Thierry) is woensdag op 65-Jarige leeftijd na een hartaanval in Gent overleden. Tot zijn bekendste romans behoort het in 1948 geschreven „De man die zijn haar kort liet knippen" dat evenals de roman „De trein der traagheid" werd verfilmd. In 1942 debuteerde hij met de roman „De trap van steen en wolken". Hij publiceerde ook veel poëzie en novel len en schreef verhandelingen over film en filmproduktie. Voor zijn „De neusvleugel der muze", een geroman tiseerde autobiografie, kreeg hij in 1960 de driejaarlijkse Belgische staatsprijs voor proza. Hij was sinds 1945 directeur van de Openbare Stadsbibliotheek in Gent. Vervolg van pagina 1 regelen" nodig zijn, aldus de reders vereniging. Wel wordt aangenomen, dat die maatregelen voldoende zullen zijn „bij de zeer beperkte aanvoer, zoals nu voorzien wordt." Neemt die aanvoer toe. dan zijn nieuwe voorele ningen onmisbaar. De KNVR had de notitie niet open baar willen maken om iedere sugges tie te vermijden „dat de reders de politieke besluitvorming zouden wil len beïnvloedenNa de uitlatingen van Van der Pols werd het stuk gis teravond toch openbaar. De Rotter damse loco-burgemeester presenteer de gisteren een nota, waarin de Maas vlakte als de meest gewenste plaats voor het aan land brengen van het gas wordt geschetst. Van der Pols was bang dat de besluitvorming in hoge mate wordt beïnvloed door poli tieke aspecten, met name de nadruk op de slechtste werkgelegenheidssi tuatie in het noorden. Hij stelde daar tegenover, dat het Waterweggebied („het trekpaard van onze economie") de komende jaren veel arbeidsplaat sen dreigt te verliezen. „De industriële functie van de haven loopt grote risico's en daarmee ook een groot stuk werkgelegenheid in de Rotterdamse regio". De vrees geldt vooral de aardolieraffinage, de che mie en de scheepsbouw. Van der Pols beklemtoonde ook, dat voorstanders van de Eemshaven hun hoop niet moeten vestigen op de komst van chemische industrie. „Dat is onhaal baar. De tijd van grote industriële ontwikkelingen in zeehavens is voor bij." „Als je voor de Eemshaven kiest kun je zo 'n distributie-rol wel verge ten," meende Van der Pols. Zowel Rotterdam als de regering heeft berekend, dat de aanvoer van gas in de Eemshaven duurder is dan in Rotterdam. Dit bij een LNG-im- port van twaalf miljard kubieke me ter. wat de regering voorlopig als maximum ziet. In het gisteren verschenen FNV-blad worden de berekeningen „ergerlijk eenzijdig" genoemd. Volgens „de vakbondskrant" wordt er geen reke ning gehouden met investeringen die al in de Eemshaven gedaan zijn. met de kosten van de hogere werkloos heid in het noorden en met economi sche stimuleringsmaatregelen, die nog onvoldoende effect hebben. De FNV heeft zich al eerder uitgespro ken voor de Eemshaven. De Rotter damse loco-burgemeester schamper de dat „de FNV gewoon het rapport van haar noordelijke afdeling heeft overgenomen". Van der Pols vroeg zich af of de voorstanders van de Eemshaven wel over voldoende ken nis en Inzicht beschikken. De bij de FNV aangesloten industrie bond NVV heeft nog geen standpunt ingenomen in de keus tussen het Rijnmondgebied en de Eemshaven voor het aan land brengen van het vloeibaar aardgas. De Industriebond meent dat er eerst nog naar alterna tieven gezocht moet worden. Te den ken valt aan een rechtstreekse pij pleiding vanuit Algerije of aan een overslagplaats in volle zee. aldus de Industriebond NVV „Wij vinden dat niet altijd de werkge legenheidsargumenten de doorslag moeten geven, maar dat de veiligheidsaspecten zwaarder moeten wegen. Wij zijn van mening dat ook die alternatieven eerst goed moeten worden bekeken, aldus economische medewerker Liesbeth van Dril. Afwijking Dit is zeker niet de sterkste troef van Rotterdam. In nog niet gepubliceerde gegevens voor de Tweede Kamer zegt de regering dat „de kwestie van door voer geen doorslaggevende rol speelt bij de keuze van een aanvoerplaats." De gegevens van Rotterdam wijken op een aantal punten af van de gege vens van regeringszijde. Zo stelt Rot terdam: „In geen enkele Nederlandse haven kan vloeibaar aardgas veiliger worden aangevoerd dan in Rotter dam. Het risico voor aanvaringen en strandingen is minder dan in de Eemsmond." Volgens de mededelin gen aan de Kamer is de kans op aanvaringen even groot. Wel biedt de route naar de Eemshaven „een on gunstiger beeld" voor strandingen. a Vervolg van pagina I gewelddadige ontwikkelingen in Rhodesië. De Kamerleden Scholten en Van den Bergh vinden dat er nu genoeg aan leiding is om de Nederlandse regering een onderzoek te laten instellen naar de activiteiten van Shell. Vanuit hun fracties is in voorgaande jaren al meermalen op onderzoek aangedron gen, maar de regering heeft toen al tijd de boot afgehouden. Mocht de regering zelf geen onderzoek willen Instellen dan zou. aldus de Kamerle den, de Tweede Kamer zelf het initia tief kunnen nemen. Vooralsnog ga ik er vanuit, zei 8cholten, dat de rege ring positief op ons verzoek zal reage ren. „8ancties van de Veiligheidsraad moeten worden nageleefd. Het is een hoogst ernstige zaak als grote con cerns die zomaar aan hun laars kun nen lappen. Tot dusver had Shell de schijn tegen en het wordt alleen maar slechter", aldus de heer Scholten. Door de gebrekkige Nederlandse boy cotwetgeving is het niet duidelijk of Shell, of dan wel de heer de Bruyne persoonlijk, in Nederland vervolgd zou kunnen worden. Een betere boy- cotwet is enkele maanden geleden in de Eerste Kamer gestrand. De Engelse wetgeving is echter veel duidelijker: daar zou wel een vervol ging tegen Shell ingesteld kunnen worden. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Behalve het teer- en nicotinegehalte, moet ook de hoe veelheid koolmonoxide in de rook op pakjes sigaretten en shag worden aangegeven. Dit schrijft de Stichting volksgezondheid en roken (SVR) aan de Adviescommissie Warenwet, als reactie op het ontwerp-besluit over deze zaak. De SVR vindt een verplichte vermei ding „Roken bedreigt de gezondheid" op zichzelf onvoldoende. Die waar schuwing zou een officieel karakter moeten krijgen door het ministerie van volksgezondheid als waarschu wende instantie te vermelden, zoals dat ook in andere landen gebeurt. In Engeland is het zelfs „Hare Majes- teits Regering" die de roker telken male op de riskante aspecten van zijn of haar gewoonte wijst. Het zeer giftige, kleurloze gas kool monoxide wordt verdacht van een rol bij het bevorderen van hart- en vaat ziekten bij de roker. Ook voor het lagere gewicht en de hogere sterfte kans van baby's van rokende moe ders zou het mede verantwoordelijk zijn. door Jan Sloothaak GRONINGEN Het lot van Groningen lijkt sterk verbonden met aardgas. Dit goedje zit bij grote hoeveelheden ln de bodem en Groningen vlast erop dat het nu ook nog in vloeibare vorm wordt Ingevoerd. Dit lijkt water naar zee dragen, maar in feite gaat het om de vraag of er vijf jaar na de opening nu toch een toekomst begint te gloren voor de Eemshaven. Het aan land brengen van vloeibaar gas uit Algerije kan wellicht de hefboom zijn die de nu al zolang verbeide Industrialisatie van de grond tilt. Er zijn twee kandidaten voor het aan land brengen van LNG. (Liquified Na tural Gas): Rotterdam en Groningen. Uit het feit dat beide havengebieden zo amechtig touwtrekken om het gas, valt op te maken dat het LNG meer belangen in zich bergt dan het simpe le opslaan van een energiedrager en de nog geen honderd werknemers die er op den duur werk door kunnen krijgen. De gedachte dringt zich op dat men zich in de Rijnmond aanvankelijk verkeken heeft op de Eemshaven als serieuze concurrent. Rotterdam ging er als vanzelfsprekend vanuit dat het de aangewezen invoerhaven voor LNG was. In het pakket van de „ener gie-haven van Europa" mocht toch ook deze peiler niet ontbreken. Er werden dan ook hoge eisen gesteld, met name op het gebied van de veilig heid, wat tot extra-kosten zou leiden. Wellicht heeft de Gasunie de Eems haven aanvankelijk ook alleen maar gebruikt als stok achter de deur, ln de hoop de autoriteiten in de Rijnmond wat te matigen. Allengs bleek echter dat de Eemshaven bepaalde voorde len biedt en schielijk kwam toen Zuid-Holland terug op de aanvanke lijke eis dat het explosieve gas alleen ln zee (op de Voomedam) mocht wor den opgeslagen. Eind juli draaide het Zuidhollandse college om als een blad aan de boom. Bij nader inzien was aan land brengen op de Maas vlakte toch best aanvaardbaar. Rot terdam heeft zich inmiddels ook aan geboden als invoerhaven van LPG en daaraan onmiddellijk toegevoerd dat het voordelig is dit in combinatie te zien met de invoer van LNG. Beide explosieve stoffen kunnen als een pakket worden aangepakt en samen in een veiligheidssysteem worden on dergebracht. Nog explosiever Groningen heeft voor zover bekend Rotterdam niet direct gevolgd met dat LPG-aanbod. Dit goedje is nog veel explosiever dan LNO. Het lijkt bovendien de vraag of combinatie van de aanvoer van beide gassen wel het veiligste is. Wellicht is gescheiden behandeling op geruime afstand van elkaar wel veiliger. Dit geldt temeer omdat het grootste gevaar schuilt ln ongelukken met schepen. De aanvoerroute naar de Eemshaven is veel minder druk beva ren en dus ook veiliger. Bovendien kan men in de Eemsmond prat gaan op een moderne radarsysteem dan in de Rijnmond. De beslissing is nu aan de regering, die eind deze maand uit sluitsel zal geven. dam is dat ln de Rijnmond de „volg- industrieën" bestaan die zullen profi teren van vloeibaar gas en de moge lijkheden daaromheen. Het is toch logisch dat gas er zo dicht mogelijk bij te brengen, zo redeneert men Feit is inderdaad dat die volg-indu- strieën er in Groningen nog niet zijn. Feit is echter evenzeer dat die er ook nooit zullen komen als er niet ergens een begin wordt gemaakt. Het LNO zou een start kunnen zijn. Consequenties Bij de komende regeringsbeslissing gaat het daarom mede om de vraag of de regering de consequenties trekt uit het feit dat er ooit dure investerin gen zijn gepleegd om de noordelijke haven te bouwen. Het Noorden heeft allerlei teleurstellingen moeten ver werken. Laatstelijk ging het om het staatsbedrijf D8M. waarvan de con touren steeds meer vervagen. Of DSM komt is een vraag, en komt het LNG ook niet dan mag men zich afvragen of het ooit wat zal worden bij de Eemshaven. Het aan land brengen van vloeibaar gas biedt een aantal mogelijkheden. Zo komt er bijvoorbeeld koude vrij als het vloeibaar goedje in gasvorm wordt omgezet. Dat kan de basis wor den voor koelhuizen en het biedt ook mogelijkheden om de termische ver ontreiniging (warm water) van de elektriciteitscentrale aan het Wad te neutraliseren. Ook zijn er mogelijk heden voor een zogenaamde lucht- scheidingsfabriek en het „kraken" van autobanden, een milieu-vriende lijker oplossing dan de kwalijke ver branding van die banden. Verder le vert het gas grondstof voor de chemi sche industrie Pijpleidingen Een voordeel van Groningen is ook dat er vanaf de gasbel onder Slochte- ren pijpleidingen klaar liggen voor probleemloos transport naar alle de len van Europa. De concentratie van Johan Daisne allerlei soorten gas biedt eveneens perspectief. Op het ogenblik wordt er al gas aangevoerd van het Ekofisk- veld ln de Noordzee. De Eemshaven is bovendien genoemd als kandidaat voor de fabricage van gas uit Polen. Een van de argumenten van Rotter- Kolen kunnen gemakkelijk uit Polen worden aangevoerd en de Eemshaven leent zich uitstekend voor kolen-tran sport. Het hoog-calorisch gas uit Al gerije zou zo met het kolengas kun nen worden gemengd dat het net zo laag-calorlsch wordt als het gas in eigen bodem. Dit is van belang omdat de gasapparatuur in Nederland is af gesteld op dit laagcalorische gas. Enorm kostbare ombouw van die ap paratuur is niet nodig zolang dit soort gas wordt gehandhaafd. Overigens kan wat dit betreft het Algerijnse gas pas op langere termijn een rol gaan spelen, omdat ook het Noord2eegas met kolengas kan wor den gemengd Verder bieden de ver schillende soorten gas ook uiteenlo pende mogelijkheden voor de chemi sche industrie en in Groningen reali seert men zich heel goed dat industri eën in de gehele wereld op de hoogte zijn van dit soort projecten en zich kunnen gaan prepareren op de moge lijkheden in de Eemsmond. Scheepvaart De Eemshaven als mogelijke aan- voerhaven voor gas begon pas vor men aan te nemen toen duidelijk werd dat de scheepvaartmogelijkhe den ruimschoots voldoende zijn. On derzoek heeft uitgewezen dat tankers tot 125.000 ton de haven normaal kunnen bereiken. Anders wordt het als ooit de zogenaamde „Verolme schepen" (driehonderddertlg duizend ton) worden gemaakt Die zullen de Eemshaven ln geen geval kunnen be reiken. De Verolme-giganten brengen echter zoveel scheepvaartkundige problemen mee, dat het plan alsnog als futuristisch wordt beschouwd. Dit laatste geldt trouwens ook voor de mogelijkheid om de zoutkoepels in de Groningse bodem (dezelfde die voor kernafval worden genoemd) te gebruiken voor veilige opslag van het LNG. Er zijn deskundigen die hierin een reële mogelijkheid zien. maar an deren bestrijden dit weer Groningen beschouwt dit voorlopig als hooguit een idee dat wellicht een nader onder zoek rechtvaardigt, maar gebruikt het voor zover bekend voorals nog niet als „verkoopargument Tenslotte is er nog het kostenaspect. Gecommitteerde Arte van Dijk van de Rljnmondraad beweerde onlangs dat aan land brengen In de Eemsha ven twee keer zo duur zou zijn. In Groningen vraagt men zich af in hoe verre dit opgaat De bewering is geba seerd op een rekensommetje, dat erop neerkomt dat de iets langere vaarweg naar de Eemshaven drietien- de cent per kubieke meter gas duur der is Over eer. periode van twintig jaar komt men dan uit op een gekapi taliseerd bedrag van tweehonderd tot driehonderd miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9