inisterraad akkoord met uitstel pxport gaat profiteren fan ontwikkelingshulp Nafta-kraker in Pernis in brand Studenten komen met alternatieve nota Vakbeweging actief in gezondheidszorg Uitspraak Raad van State over Marokkanen in september Jits 'Malafide koppelbazen aanpakken' nister De Koning: Binnen duidelijke grenzen FNV in exploitatie apotheken Antwoord op plannen van minister Pais Actieweek in november Rita =UDAG 11 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze verslaggevers -N HAAG/AMSTERDAM )e ministerraad is gisteren ajoord gegaan met het voor- ni van staatssecretaris k1rs (justitie) de uitwijzing arde illegaal in Nederland ilijvende Marokkanen uit illen totdat de Raad van .te zich nader heeft uitge ven, zi. regering vindt het onge- ist dat twijfel bestaat over jjrraag of voldoende reke- ijg is gehouden met mogelij- ngiieuwe feiten, die betrek- a* hebben op de vervolging Jf de Marokkanen bij ge- :j}ngen terugkeer in eigen vd te wachten zou kunnen ster Tuynman, die gisteren de sterraad voorzat, zei dat bij het net en bij mevrouw Haars zeil Jtwijfel bestaat, maar dat die van nal is aangedragen. Mevrouw heeft steeds volgehouden dat tarokkanen bij terugkeer in eigen niets te duchten hebben. \e Raad van State in september, yï uitspraak in de volgende Marok- finzaak, het beroep tegen de uit- ;*ng aanvaardt, zullen de eerder wezen beroepen opnieuw beke- [Anoeten worden, zo zei minister *tman gisteren. Wegens de vakan- e' namen aan het overleg in de 1 jterraad slechts vier bewindslie- Jieel. ^uitstel is tot stand gekomen on- %ik van de beide regeringsfrac- .%an CDA en WD. Toen die zich ^opschorting van de maatregelen Sen uitgesproken, restte me- rjN Haars en het kabinet weinig irs dan daarmee akkoord te gaan. legatie ejzes man sterke delegatie, be- njide uit Marokkanen en Neder- ajfrs die actie voeren in De Duif in merdam, is gistermorgen naar vjHaag gereisd om bij de minister ie op een definitieve beslissing de uitwijzing van de illegale bui lders aan te dringen. Bij aan- ïjst, in Den Haag bleek de minis- niad al voorbij te zijn, waarop de Stie op het ministerie van justi- in vijftig minuten durend ge- met staatssecretaris Haars gevoerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kwestie van de Marokkanen heeft de kwalijke praktijken van koppelbazen weer in discussie gebracht. Bestuurder Schravemade van de Industrie bond NVV maakte zich er deze week kwaad over, dat „de koppelbazen buiten schot blijven", terwijl justitie zich bezighoudt met de Marokkanen, „hun slachtoffers". ontlopen. Daarom wil het kabinet ook de oprichting van BV's scher per in de gaten houden. Via on derzoek naar de levenswandel van de personen, die het beleid van een BV bepalen, en via een uitgebreide informatieplicht voor deze mensm wil men poten tiële fraudeurs afschrikken. Ook De Marokkanen waren niet in staat te bewijzen dat zij langere tijd in ons land gewerkt hebben. Een werkgever, die geen loonbe lasting en sociale premies heeft betaald over zijn illegale werkne mer, peinsde er niet over de nood zakelijke werkgeversverklaring af te geven. Zijn frauduleuze praktijken zouden dan eenvoudig aan het licht komen. De praktijk in het koppelbaas wezen is veelal, dat het.zwarte" loon van de werknemer betaald wordt uit de eveneens zwarte ont vangsten van de werkgever. Van enige boekhouding is dan geen sprake. Het komt ook voor, dat de lonen wel in de administratie worden geboekt en er loonbelas ting en premies worden betaald, maar zonder vermelding van de naam van de werknemer, of on der vermelding van een valse naam. De werknemer blijft ano niem, bij voorbeeld omdat hij een sociale uitkering geniet of ille gaal in ons land woont en werkt Vakbondsbestuurder Schravema de pleitte deze week voor een harde aanpak van de malafide koppelbazen, iets waar het kabi net-Van Agt blijkens de bezui nigingsnota Bestek '81 ook wel voor voelt. De nota bevat een aantal ideeën om de activiteiten van malafide koppelbazen terug te dringen. De meeste ideeën moe ten nog verder bestudeerd wor den. Een maatregel is al geruime tijd in voorbereiding. Het gaat er daarbij om, dat het voor een on derneming in ons land hoogst on aantrekkelijk wordt om in zee te gaan met koppelbazen. Het kabi net mikt vooral op onderaanne mers in de bouw, een bedrijfstak waar koppelbazen een ruim werkterrein hebben gevonden. Hoofdaannemers zullen aanspra kelijk gesteld worden voor de be lasting en premies, die hun onder aannemers moeten afdragen. In het uiterste geval zouden een of meer bestuurders van een aanne mingsbedrijf „hoofdelijk" aan sprakelijk gesteld moeten worden. Koppelbazen kunnen over het al gemeen een hoog netto-loon beta len, terwijl ze zelf ook een flink deel opstrijken van het geld, dat de opdrachtgevers betalen. Door manipulatie met rechtspersonen, meest besloten vennootschappen, zien zij vervolgens kans de beta ling van belasting en premies te wordt heil gezien in de uitwisse ling van informatie tussen be drijfsverenigingen, de belasting dienst en justitie. Daarbij wordt wel aangetekend, dat „de be scherming van de persoonlijke le vensfeer zorgvuldig in het oog dient te worden gehouden." Het pleidooi van vakbondsman Schravemade voor het strenger straffen van „zwarte" werkge vers is, in minder besliste be woordingen, ook te vinden in Be stek '81. Het kabinet laat al on derzoeken „of de strafbedreiging in een aantal bepalingen van fis cale wetgeving en sociale verze keringswetgeving herziening be hoeft, teneinde deze strafbepalin gen beter aan hun doel te laten beantwoorden". Het kabinet be seft wel, dat de dreiging van een zwaardere straf alleen onvol doende soelaas biedt: Een gere gelde controle is onmisbaar. Na afloop vertelde de delegatie dat mevrouw Haars had gezegd het be leid van het vorige kabinet in de onderhavige zaak wel te moeten voortzetten. Ook had zij de delegatie laten weten niet te verwachten dat de Raad van State in september tot een andere uitspraak zal komen. Volgens de afvaardiging had me vrouw Haars de hongerstakers, onder wie een aantal Nederlanders dat soli dair met de Marokkanen is, aange duid als „mensen die herrie schop pen" en had zij de Nederlanders die uitwijzing willen voorkomen, verwe ten de Marokkanen als „proefkonij nen" te gebruiken. De staatssecreta ris toonde zich tijdens het gesprek bevreesd voor de komst van nieuwe illegalen, die ook actie zouden kun nen gaan voeren. Bij de ontmoeting met mevrouw Haars is ook gesproken over de kop pelbazen, van wier illegale activitei ten de Marokkanen in veel gevallen de dupe zijn geworden. De staatsse cretaris wees er daarbij op dat niet alleen de koppelbazen, maar ook be paalde werkgevers, onder meer in het Westland, een verwijt moet worden gemaakt. Koppelbazen De Stichting Nederlands centrum buitenlanders (NCB) herinnert er in een verklaring over de groep van 182 Marokkanen aan al meermalen ge pleit te hebben voor een betere con trole op en een hardere aanpak van „illegale werkgevers, met name de koppelbazen". Het NCB vindt dat Ne derland de morele verplichting heeft de Marokkanen een kans te geven. De aan het NCB verbonden jurist Arriën Kruyt zei gisteren dat illegale arbeid alleen kan worden tegenge gaan door illegale werkgevers aan te pakken. Het NCB. aldus Kruyt, zegt al jarenlang dat het opsporingsbeleid van de politie niet gericht moet zijn op illegale werknemers, maar op ille gale werkgevers en illegale koppel bazen. Volgens Kruyt worden werkgevers en koppelbazen die op onwettige wijze gebruik maken van de diensten van buitenlanders, hoogst zelden door de politie opgespoord. Als er wel eens een tegen de lamp loopt, zegt hij, is dat meestal door toedoen van be drijfsverenigingen. Naar zijn mening hebben vooral veel tuinbouw- en ho recabedrijven illegale buitenlanders in dienst. Kruyt zegt weinig hoop te hebben dat het opsporingsbeleid in de door hem noodzakelijk geachte zin zal verande ren. Hij vreest dat er ook weinig te recht zal komen van de aansporing van de Raad van Kerken de illegale werkgevers en koppelbazen op te spo ren met behulp van de Marokkanen die nu het land uit moeten. Nieuwe feiten De beslissing van de Raad van State, waarop mevrouw Haars nu wil wach ten, heeft betrekking op ongeveer tien beroepszaken van Marokkanen. Deze zaken zullen maandag worden behandeld, waarna de uitspraak eind september wordt verwacht. De advo caten die de Marokkanen terzijde staan, zijn niet al te optimistisch over de kans dat de Raad van State in deze zaken, op grond van nieuwe fei ten, zal beslissen dat terugkeer van hun cliënten naar Marokko een te groot risico betekent. Volgens Willem van Bennekom, een van de advocaten, is het zeker niet ondenkbaar dat de Raad van State zich op het standpunt zal stellen de zogeheten nieuwe feiten niet fn haar oordeel te kunnen betrekkeh. Van Bennekom wijst er daarbij op dat de Raad van State in haar jongste uit spraak over de Marokkanenzaken niet heeft gerept over de marteling waaraan een Marokkaanse honger staker bij terugkeer in zijn geboorte land is onderworpen. De Raad van State kan zich gehou den voelen slechts te oordelen over de rechtmatigheid van een beslissing die de voorganger van staatssecretaris Haars, de D'66-er Zeevalking, geno men heeft, toen besloten werd tot regularisatie van illegale buitenlan ders over te gaan. Bij die regularisa tie werd bepaald dat illegalen die niet op enigerlei wijze konden aantonen vóór 1 november 1974 in Nederland geweest te zijn, uitgewezen zouden worden. Met een zogeheten generaal pardon is de Tweede Kamer destijds niet akkoord gegaan. De Marokkanen en Nederlanders die in de rooms-kathoüeke kerk De Duif zitten, hebben zich gisteren beraden op verdere acties. Het zag er gisteren naar uit dat de kerk voorlopig niet verlaten zal worden. Tijdens de ko mende dagen zullen er 's avonds cul turele activiteiten worden gehouden. In de continue erediensten, bedoeld om de politie buiten de deur te hou den, is een pauze ingelast. Zodra er weer acuut gevaar dreigt, zo werd gisteren in De Duif gezegd, zullen deze diensten hervat worden. ii onze Haagse redactie jN HAAG De Nederlandse ontwikkelingshulp (ruim drie miljard) zal in 1979, waar gelijk, worden besteed op een manier die de Nederlandse export ten goede zal komen. Dit it minister De Koning (ontwikkelingshulp) afgesproken met staatssecretaris Beyen inomische zaken, speciaal belast met export-bevordering). Minister De Koning deelde dit ^eren mee in antwoord op vragen van zijn voorganger oud-minister Pronk (PvdA). nschakeling van de Nederlandse »rt voor de ontwikkelingshulp zal ir wel binnen duidelijke grenzen ;vinden, zo blijkt uit het ant- yid van De Koning. Hij heeft al j£r gezegd dat de inschakeling .het Nederlandse bedrijfsleven elijk is, zolang de belangen van I pntwikkelingshulp zelf daarbij op blijven staan. ,fk is bezorgd over deze ontwikke- jomdat hij nu Juist vreest dat de Jigen van de Nederlandse export in die van de hulp als zodanig ild zullen worden. Hoe precies in de relatie tussen ontwikkelings- en de exportbevordering zal Jen gelegd in het beleid van mi- !r De Koning, is niet precies be- gl. Verwacht wordt, dat hij op dat leem nog zal ingaan in zijn me- .,e van toelichting op de begroting J979. Jezelfde memorie van toelichting, wordt verwacht, een aantal en waarop de ontwikkelingshulp Nederland zich concentreert, van Ijst worden geschrapt. Het zou Dij gaan om Cuba. Tunesië. Ja- ia, Colombia en Peru. De beslis- hierover is nog niet definitief, t de minister nog overleg moet ;n met de Tweede Kamer en met ibinet. tiDe Koning wil meer algemene ïria gaan hanteren om de hulp Indere landen toe te kennen, met fe ten aanzien van de concentra- inden. Eén van die criteria is de IJede in het land. Landen waarin gemiddelde inkomen per hoofd de bevolkinghoger is dan circa Wollar (ruim duizend gulden per i zouden dan niet meer voor hulp nmerking kunnen komen. 1 vijf genoemde concentratie-lan- ^gaan de gemiddelde inkomens loofd van de bevolking die grens j te boven. Ten aanzien van Cuba aanwezigheid van de Cubaanse n in Afrika nog een extra reden Ie hulp te beëindigen. Overigens de beëindiging van die hulp sprake zijn van abrupte stopzet- van de lopende projecten, maar het meer om het niet meer aan- van nieuwe verplichtingen. lassen van het armoede-criteri- iis onder de ontwikkelingshulp deskundigen zowel binnen als buiten de staf van minister De Koning zeer omstreden. Oud-minister Pronk heeft er ernstige kritiek op geuit, omdat naar zijn mening het gemiddelde in komen niets zegt over de werkelijke armoede die onder bepaalde groepen in een ontwikkelingsland geleden wordt. Minister De Koning houdt echter vast aan dit soort meer algemene criteria om de besluitvorming over de toekenning van hulp aan andere lan den te versnellen. Hij heeft er al eens eerder opgewezen dat de snelle uit breiding van het hulpbudget als zo danig niet gepaard is gegaan met een even snelle uitbreiding van het aantal ambtenaren dat zich met de toeken ning van die hulp kan bezighouden. Daardoor blijven er teveel zaken te lang wachten en daar wil hij wat aan doen. EIBERGEN (ANP) Op de Twente route bij het Gelderse Eibergen is gisteren bij mist de 22-jarige mej. G. J. Leussink uit Neede bij een verkeersongeval om gekomen. Met haar auto reed zij frontaal tegen een vrachtauto, die een stilstaande bus op de weg probeerde te ontwijken en daarbij op de linkerweghelft kwam. De ontwikkelcentrales van foto's en films werken op het ogenblik onder hoogspanning. Hoewel na het slechte zomerweer de verwachtingen niet hoog waren gespan nen registreren de ontwikkelcentrales dat er momenteel tien tot 35 procent meer vereeuwigde vakantievreugde moet wordendverwerkt dan vorig jaar. Op de foto de drukte bij Kodak in Rijswijk. De bedrijfsbrandweer van Chevron en de Rotterdamse brandweer hadden de brand in een pomp speodig onder controle. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door een lek in een pomp is gisteren op de Chevron Raffinaderij in Rotterdam-Pernis brand uitgebroken in een nafta-kraakinstallatie. Er hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. Door de toevoer van de pompinstalla- tle dicht te draaien en de weggevloei de nafta uit te laten branden, heeft de Rotterdamse brandweer het vuur kunnen bedwingen. Om overslaan van het vuur te voorkomen, werden de installaties in de omgeving door natspuiten koel gehouden. Nafta wordt gebruikt als grondstof voor de petro-chemische industrie en is een halffabrikaat van ruwe aardolie. Het materiaal heeft ongeveer dezelfde ei genschappen als benzine. Bijna gelijktijdig brak er gisteren een brand uit in het bedrijf van Magnetro Chemie aan de Noordvestsingel in Schiedam. De brandweer bestreed het vuur met veel materieel, waarbij rekening moest worden gehouden met de aanwezigheid van chemische stoffen. De oorzaak van deze brftnd was een overhitte transformator in het bedrijf. Men kon voorkomen, dat de brand zou overslaan naar een pa pieropslagplaats van een aangren zend emballagebe drijf UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse vakbeweging is toegetreden tot de Stichting algemene gezondheidsvoorzie ningen (STAG), die zonder winst instellingen op het gebied van de gezondheidszorg wil gaan exploiteren. Daarbij wordt gedacht aan apotheken, tandheelkundige centra, centra voor fysiotherapie, gezondheidscentra, optiekzaken en dergelijke. De STAG onderhandelt al over de aankoop van enkele apotheken. In de stichting participeren drie zie kenfondsen: het Haagse Azivo, Zie kenzorg in Amsterdam en het Alge meen ziekenfonds Eindhoven. In het bestuur zitten, naast vertegenwoordi gers van de fondsen, Tweede-Kamer lid H. H. Drenth en het Haagse raads lid mr. C. V. Martini (beiden PvdA), bestuurslid G. Halm van de NW- bond Mercurius en namens de FNV secretaris H. Bode en mr. V. Dome- la Nieuwenhuls. De FNV is voorstander van een loon dienstverhouding van werkers in de gezondheidszorg. Met haar toetre ding tot de STAG wil ze ook onder strepen dat de Ziekenfondswet moet worden gewijzigd. Volgens die wet mogen fondsen geen eigen instellin gen exploiteren. Een sUchting waarin ziekenfondsen niet meer dan de helft van het bestuur uitmaken, mag dat wel. Vandaar de voor de STAG geko zen construcüe. De FNV ziet commerciële belangen als een oneigenlijk element In de ge zondheidszorg en hoopt dat de STAG „een breekijzer zal zijn om én patiën ten én medewerkers in de instellingen van gezondheidszorg meer invloed te geven en meer bij het beleid te be trekken. De STAG zal waar mogelijk de organisaties van cliënten in de gezondheidszorg inschakelen en ver der een individueel klachtrecht in voeren. Zodra de stichting meer dan 25 mensen in dienst heeft, krijgen die het recht om tenminste een kwart van de bestuursleden aan te wijzen. Van onze onderwljsredactie DRIENERLOO In het najaar, waarschijnlijk in november, zal door het Landelijk Overleg van Studentenvakbonden (LOG) een actieweek worden georganiseerd, waarin massaal zal worden geprotesteerd tegen de plannen van minister Pais voor het hoger onderwijs. Het LOG komt in die week met een alternatieve nota, die tegenwicht moet bieden aan de nota „Hoger Onderwijs voor Velen" die in mei door Pais is gelanceerd. gevolgen hebben voor de pro gressieve ontwikkelingen, zo als die op de universiteiten tot bloei zijn gekomen, het LOG doelt met name op de weten schapswinkels. de vrouwen studies en wetenschap en sa menleving, drie nieuwe vor men die een nauwere relatie leggen tussen de universiteit en de maatschappij. Tot de actieweek ls besloten door de deelnemers van het Landelijk Kader Seminar, dat deze week op de TH Twente is gehouden. Kopstukken uit de plaatselijke studentenvak bonden hebben hier gezamen lijk de strategie voor het ko mende jaar bepaald. Eén van de belangrijkste strijdpunten wordt de her structureringsnota van minis ter Pais. Deze wil de studie in twee fasen verdelen, waarvan de eerste vier jaar moet duren. De tweede fase van twee jaar wil Pais openstellen voor circa veertig procent van de stu denten. In de tweede fase komt het accent vooral op on derzoek te liggen. Het LOG is tegen de fasering, omdat onderzoek en onder- wijs op deze manier worden gescheiden. Ook vreest het LOG een vermindering van de kwaliteit van de eerste fase. In de alternatieve nota zal ge pleit worden voor de invoe ring van de programma's, zo als die door de faculteiten zijn ontwikkeld. De meeste van deze programma's duren vijf jaar. Stakingen Verkorting van de studieduur zal volgens het LOG directe De actieweek zal zo mogelijk ondersteund worden door een landelijke manifestatie in Den Haag. Dit hangt af van het tijdstip waarop de Tweede Kamer de nota van Pais in behandeling neemt. Als dit pas het volgend jaar gebeurt zal de protestmanifestatie naar een latere datum worden verschoven. Stakingen op de universiteiten zullen de hard heid van het standpunt van zullen weer massaal de straat op gaan om te proteste- i de plannen van minister Pais. de studentenvakbonden gaan onderstrepen. Het LOG gaat proberen de malalsegevoelens. die op veel universiteiten heersen, in ac tie te vertalen. Dit wil het LOG vooral bereiken door ei gen alternatieven te ontwik kelen, niet alleen voor de her- structuring van de studie, maar ook voor de financiering van de studie en de huisves ting. Dit laatste zal gebeuren In overleg met al die organisa ties. die met de huisvesting van een- en tweepersoonhuis houdens bezig zijn. Op deze manier hoopt het LOG gTotere groepen van de studentenbevolking te berei ken. Want. zo zegt een van de woordvoerders. het LOG moet alle actie bundelen, want pas dan kan het LOG een vuist maken binnen de linkse beweging Te lang is uitsluitend gekeken naar ma teriële belangenbehartiging met voorbijzien van de inhou delijke taken. Daarin is nu een kentering gekomen, maar de rol die de studentenvak bonden binnen de universitei ten en de politiek innemen is nog te gering. Om eigen apotheken te kunnen ex ploiteren, heeft de STAG een Juridi sche constructie moeten ontwerpen. Volgens een uitvoeringsbesluit van de Geneesmiddelenwet mag een apotheker namelijk in het algemeen niet in loondienst werken. Een toe gestane uitzondering is loondienst bij een andere apotheker. STAG-apothe- kers krijgen formeel als werkgever de Stichting apothekers in loondienst (SAL), geheel bestuurd door „kriti sche" apothekers van de Werkgroep farmacie Utrecht. Deze WFU vindt het, evenals de FNV. onjuist dat apo thekers zelfstandige ondernemers zijn die belang hebben bij een zo groot mogelijke omzet. Voorzitter J. Anbeek van de Vereni ging van Nederlandse ziekenfondsen (VNZ) is verrast door de operatie- STAG. Hoewel de drie betrokken fondsen lid zijn van de VNZ en hoe wel de FNV in het bestuur van de vereniging zit, was hij niet van de plannen op de hoogte De heer An beek kon daarom de nieuwe ontwik keling nog niet goed beoordelen. „Er zit heel wat aan vast, we zullen moe ten bekijken of dit past in de Neder landse verhoudingen en in het kader van de Ziekenfondswet." Het weren van de commercie uit de gezond heidszorg vindt de VNZ-voorzltter een goede zaak. Maar dat hoeft vol gens hem niet te betekenen dat alle medewerkers in loondienst moeten werken. Mr. E. D. Harderwijk. Juridisch setfe- taris van de apothekersorganisatie KNMP, was er nog niet van op'de hoogte dat de WFU een Stichting apothekers in loondienst had opge richt. Hij was teleurgesteld over het ontbreken van vooroverleg. Tegen STAO-apotheken heeft de KNMP be zwaar wegens mogelijke gevaren voor de onafhankelijkheid van de apothe ker. Het is voor mr. Harderwijk de vraag of ziekenfondsen wel geld mo gen Investeren in activiteiten (instel lingen) waarmee ze zich zelf volgens de wet niet mogen bezighouden. De STAG wordt gefinancierd door lenin gen van de deelnemende fondsen. Of dat kan, lijkt een vraag voor de Zie kenfondsraad, waar secretaris L. L. Marselis zich ook nog geen oordeel over de nieuwe ontwikkeling heeft kunnen vormen. „Rita, als Je daarmee niet ophoudt, ga dan asjeblieft weg".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3