gebruik Heerenveen Bijenkorf studeert op wijziging assortiment Algerijnse order Bos Kalis Varkensvlees goedkoper Hoge rente en direct opvraagbaar. 7% I Geringere toeloop van gastarbeiders verwacht KLM wil ex-accountant dwingen tot antwoorden V/O De Amro Bank Ffri is er voor alle spaarders. Qjj ïBezette nummers beter bereikbaar Aanpassingen om eigen karakter te bewaren Euromarkt: nauwelijks -I minder douane Aardgasvondst in Nederlands deel Noordzee oonveredeling kan werk n textiel behouden FNV-blad neemt afstand van VNO inzake uitkeringen Meer aanduidingen prijzen op komst Vragen tijdens Newyrorks proces «Dollar iets n herstel De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. IJDAG 11 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 pan een onzer verslaggevers ^pe telefoonabonnees in Heerenveen zullen van 16 augustus af OP aanzienlijk uitgebreidere schaal gebruik kunnen maken wan hun telefoontoestel, te Zfo zullen zij bij voorbeeld, wanneer bewoners van Amsterdam-Noord er en gekozen nummer de ingesprek- mee kennis maken. Eerder is er een toon geelt niet telkenmale opnieuw proef geweest met een aantal mensen ehoeven te bellen. Voortaan is het in Leidschendam. voornamelijk om ïogelijk met de hoorn aan het oor te na te gaan hoe het publiek zou inspe- Jrachten tot de gevraagde abonnee len op de nieuwe handelingen. rij is. De centrale kiest automatisch et nummer netzo lang tot dat vrij is. ^®)e verwachting is dat op 16 augustus eertig procent van de in totaal 6.000 in Heerenveen van de dien sten gebruik kan maken, aldus Aan- etekend. de personeelskrant van de J9 TT. Voorwaarde is dat de abonnees eschikken over een toestel met ruktoetsen. Heerenveeners die dat og niet hebben krijgen het apparaat o spoedig mogelijk. J :et in dienst stellen van nieuwe mo- elijkheden geschiedt overigens nog p basis van een proefneming, die 'sngeveer anderhalf jaar gaat duren. upver enkele maanden kunnen ook de 0« Naast de nieuwe faciliteit bij de inge- sprektoon (die 2,50 per maand extra kost) staan tegen betaling van ge sprekskosten de volgende diensten ter beschikking: Afwezigheidsmelding. Ieder die de abonnee belt, krijgt informatie over diens afwezigheid. Niet storen. De bel gaat niet over. Wie belt, hoort wanneer het nummer weer te bereiken is. Mogelijkheid om de kosten van het laatst gehouden uitgaande ge sprek op te vragen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Bijenkorfwarenhuizen bestuderen op het ogenblik of niet bepaalde afdelingen moeten worden ingekrompen terwijl men aan andere artlkelengroepen Juist meer aandacht zou gaan besteden. Binnen twee maanden hoopt De Bijenkorf met deze „strategi sche heroriëntatie" gereed te zijn waarna het nog geruime tijd kan duren voor de plannen zijn uitgevoerd. De studie is al circa anderhalf Jaar aan de gang. Telefoontoestel wat noodzakelijk is voor de nieuwe functies. Tegen betaling van een rijksdaalder per maand kan de abonnee zich in Heerenveen in het vervolg ook laten wekken. Eveneens tegen een vast bedrag per maand is het mogelijk lange num mers te vervangen door korte. Wie iedere dag vele malen bepaald een „vervelend nummer" met achten en negens moet kiezen kan ter tijdbe sparing overgaan op een kort num mer. Voorbeeld: Het filiaal van een zaak waar tientallen malen per dag het hoofdkantoor gebeld wordt met nummer 898397, kan na indrukken van een extra knop volstaan met het kiezen van het nummer 35. De abonnees die van de nieuwe dien sten gebruik maken, gaan werken met twee toetsen die links en rechts naast de 0 op het toetsenbord zijn aangebracht, zo deelt de PTT mee. In Amsterdam zal, zoals in het begin van deze zomer is meegedeeld, het verkoopoppervlak worden uitge breid. In de andere filialen (Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Arn hem) is het ook zeker niet de bedoe ling de verkoopruimte te beperken. Aan districstbestuurder Vermeij van de CNV-dienstenbond HBV is dan ook niets bekend van het vervallen van arbeidsplaatsen. Zelf spreekt De Bijenkorf over mogelijkheden tot op leiding, omscholing, overplaatsing en vervroegde pensionering voor men sen van wie de oude functie binnen het bedrijf wijzigt of vervalt. Achtergrond Achtergrond van de studie is het stre ven de eigen stijl van de Bijenkorf warenhuizen te handhaven. Al jaren geleden is de directie afgestapt van het idee dat De Bijenkorf alles zou moeten verkopen. Men ging zich steeds meer toeleggen op een assorti- INSCHEDE (ANP) Om het con tact tussen de politie en burgerij te moeten de gemeentera- en veel meer dan tot nu toe worden ietrokken bij het werk van de politie. Jemeenteraden zijn op het ogenblik lauwelijks op de hoogte van het poli- iegebeuren. Jaarlijks keuren zij de 1 olitiebegroting goed. maar daar n lijft het in de meeste gevallen bij. )at zei in Enschede de nieuwe com- ïissaris in die gemeente, de heer P.D. HJzerman, bij zijn installatie door ^urgemester H. Wieringa. DEN HAAG De vorming van de Europese Gemeenschap heeft nauwelijks geleid tot ver mindering van het aantal douane-ambtenaren. Bij de op richting van de EG, in 1958, telden de zes oorspronkelijke lidstaten 69.437 douaniers, op 1 juli vorig jaar waren het er 67.922, ruim 1.500 minder. Dit blijkt uit het antwoord dat de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Ge meenschap, heeft gegeven op vragen van een Iers lid van het Europees Parlement, Michael Yeats. In België, Frankrijk en Italië steeg het aantal douane ambtenaren met resp. ruim duizend, tweeduizend en acht duizend. Voor Nederland heeft de vor ming van de Europese Ge meenschappelijke markt ge leid tot een vermindering van het aantal douane-ambtenaren met dertig: van 5.234 in 1958 tot 5.204 op 1 juli 1977. In de drie landen die 1 januari 1973 tot de EG toetraden is het aantal douane-ambtenaren met ruim zesduizend gestegen. In Denemarken kon hun aantal met ruim tweehonderd worden verminderd, maar in Ierland kwamen er circa tweehonderd bij en in Engeland ruim zesdui zend. PAPENDRECHT Nacap te Haren in Groningen, een werk. maatschappij van de Koninklijke Bos Kalis Westminster Group in Papendrecht, heeft een opdracht ter waarde van ca. 435 min verkregen van de Algerijnse staatsolie- en gasmaatschappij „Sonatrach" voor de aanleg van een 200 km lange pijpleiding (diameter 100 cm) en een 510 km lange pijp leiding (diameter 105 cm) van Hassi R'mel naar Arzew LONDEN Tijdens proefboringen in het Nederlands deel van het conti nentale plat heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Union Oil Compa ny of the Netherlands gas aangetrof fen. Een woordvoerder van het moe derbedrijf, Union Company of Cali fornia, deelde mee, dat de put bij een test 18,4 miljoen kubieke voet (onge veer 521 duizend kubieke meter) aardgas per dag opleverde. De put bevindt zich in blok Lil, onge veer 85 kilometer ten noordwesten van Den Helder en op een afstand van twintig kilometer van een gaspijpleiding die over de bodem van ae Noordzee loopt. Het was de eerste proefboring van Union in blok Lil. De Amerikaanse maatschappij heeft een belang van tachtig procent in het blok. De overi ge twintig procent is in handen van de Koninklijke Nedlloyd Groep. Hoe groot de reserve is en of deze econo mische verantwoord ontgonnen kan worden zal uit verdere proeven moe ten blijken, zo deelde de woordvoer der mee. Eind juli wierp een proefboring in het Nederlandse deel van het continen taal plat ook vruchten af toen de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) op veertig kilometer ten noor den van Den Helder aardgas aantrof. Dit project vormt, aldus Bos Kalis, een onderdeel van dc ontwikkeling van het gasveld Hassi R'mel in Alge rije met als doel de export van vloei baar gemaakt aardgas (LNG) naar o.a. Nederland. Het werk moet om streeks midden 1981 worden opgele verd. Nacap voert thans in Algerije een eerder verkregen opdracht uit voor de aanleg van pijpleiding ter waarde van 340 min. Voor deze pro jecten zullen gedurende drie jaar ca. 1000 mensen zijn belast met de uit voering. Het project wordt gefinan cierd door een consortium van Neder landse banken. Begin september hoopt de raad van commissarissen van de Konin klijke Nederlandse Vliegtnigenfa- briek FOKKER te kunnen beschik ken over een rapport opgesteld door het Amerikaanse onderzoekbureau McKinsey naar de plaatsbepaling van de Nederlandse vliegtuigbouw. McKinsey is vorige maand met het onderzoek begonnen. De raad van RIJSWIJK Varkensvlees kan de komende tijd naar ver houding goedkoop worden. Het Produktschap voor Vee en Vlees wil dit via „gerichte informatie" ter kennis van de con. sument gaan brengen. )EN HAAG Het laten vervaardigen van confectiekleding n het buitenland, de zogenaamde passieve loonveredeling, lehoeft niet noodzakelijk een negatieve Invloed uit te oefenen ip de werkgelegenheid in de textielindustrie. Zij kan ertoe eiden dat bepaalde bedrijven hun werkzaamheden kunnen ('oortzetten zodat de werkgelegenheid wordt behouden of op iet niveau van individuele firma's zelfs groter wordt, wanneer ij een noodzakelijke aanvulling vormt op de produktie bin- (en de Gemeenschap. In de hele Europese Gemeenschap, aldus het produktschap. is het even wicht tussen vraag en aanbod van varkensvlees verstoord In ons land zijn eergisteren de prijze- die de gro te inkoopcombinaties aan de var kenshouders betalen met vijf cent per kilo omlaag gegaan Dit ondanks een daling van het aan tal geslachte varkens: ln de tweede helft van Juli bedroeg die ai tien pro cent Vakanties zijn hier de oorzaak van Sommige bedrijven hebben wel op ruime schaal vakantlewerkers In geschakeld. maar zo veel werk als de vaste bezetting konden die toch niet aan Doordat vleeswarenfabrieken ln Noord-Frankrijk en Italië met soort gelijke moeilijkheden zaten ging aan de andere kant ook de vraag naar Nederlandse geslachte varkens om laag Wel vangt de export van leven de Nederlandse varkens nog veel van het aanbod op. terwijl de EO-premle- regellng voor particuliere opslag van varkensvlees de prijsdaling voor de mesters nog wat afremt Veel uitzicht op een gunstiger prijs ontwikkeling hebben die mesters echter volgens het produktschap voorlopig nog niet: daarvoor is vooral een toeneming van het verbruik no dig. Het schap hoopt nu maar op prijsacties van de detailhandel na de vakantieperiode. De samenwerkingsorganen van de landbouworganisaties en van de landbouwcoöperaties ln de EG, Copa en Cogeca, hebben eind Juni al aanbe volen. het varkensvleesaanbod af te remmen door de dieren op een lager gewicht te slachten. Het bestuur van het produktschap onderschrijft dit niet zonder meer: de resultaten van een dergelijke ingreep geven volgens het bestuur geen aanleiding tot hoog gestemde verwachtingen. Het resul taat van een studie over dit onder werp zal binnenkort het licht zien. De rundermarkt is stabiel, aldus het produktschap, de veevoederpositie op de boerderijen is goed, en tenzij we nog een buitengewoon slecht najaar krijgen zal van najaarsuitstoot van commissarissen en het bestuur van Fokker hebben tot dit onderzoek be sloten tegen de achtergrond van het streven van de Duitse bondsregering naar een zeer nauwe samenwerking tussen het Duitse concern MBB en VFW-Fokker. De Westduitse tak van het Nederlands-Westduitse vliegtuig- bouwconcern VFW-Fokker wil ruim 200 van de 1.005 werknemers van de vestiging in Speyer ontslaan. DEN HAAG - Het FNV-blad „De Vakbondskrant" heeft geen goed woord over voor het werkgeversvoor- stel om uitkeringstrekkers een aantal sociale premies te laten betalen. Vol gens het VNO. de grootste werkgeversorganisatie, is de verhou ding tussen inkomens van actieve werknemers en uitkeringen van niet actieven danig scheefgegroeid. De uitkeringen zijn veelal slechts een paar procent lager dan de inkomens, wat volgens het VNO een onrecht vaardige. nimmer bedoelde situatie is. In de „Vakbondskrant" wordt die opvatting krachtig bestreden. Het is van het begin af duidelijk geweest, dat het niet betalen van bepaalde premies de uitkeringstrekkers netto in een gunstiger positie zou kunnen brengen dan het uitgangspunt (een brjto-uitkering van tachtig procent) aangeeft. Dat berust op een bewust genomen besluit, zo stelt „De Vak bondskrant". De FNV vindt allerminst, dat de uit keringstrekkers eigenlijk te goed af zijn. Met name blijft het uitgangs punt dat uitkeringstrekkers recht hebben op tenminste eenzelfde be steedbaar inkomen als minimumlo ners. „Dat iemand die niet werkt, ook al is het buiten zijn schuld, persé minder moet hebben dan wie werkt, is een gedachte die dient te worden terugverwezen naar de dertiger jaren, zo niet de vorige eeuw." aldus „De Vakbondskrant". ment waardoor de warenhuizen zich konden onderscheiden. Men gokte niet door een zeer scherpe prijsstel ling op een massapubliek maar voor al op mensen die gevoelig zijn voor modieuze ontwikkelingen of op indi vidualistisch ingestelde klanten. Als gevolg van deze politiek zijn de afgelopen jaren al artikelen als for nuizen, koelkasten en stofzuigers, in het algemeen grote huishoudelijke apparaten, uit De Bijenkorf verdwe nen. „Zonder dat het publiek deze produkten erg bij ons gemist heeft," zo zegt een woordvoerder van de wa- DEN HAAG De Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, werkt aan voorstellen om de prijsaanduiding van andere waren dan voedingsmiddelen en van bepaalde diensten verplicht te stel len. Dit blijkt uit haar antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees Parlement, de sociaal-de mocraat Willy Müller. Wanneer de commissie haar voorstellen aan de Ministerraad van de EG ter goedkeu ring zal voorleggen is niet bekend. De commissie is niet in staat te zeg gen, ln hoeverre bestaande voor schriften over prijsaanduiding ln de negen landen van de Europese Ge meenschap worden nageleefd. renhuizen. Veranderingen in de dis tributie van de grote huishoudelijke artikelen, was voor De Bijenkorf de reden met de verkoop te stoppen. Dezelfde overwegingen gelden ook bij de huidige studie. De levensmid delenafdelingen. waar de modale man of vrouw zich vroeger kon verga pen aan zeer exclusieve voedingsmid delen, heeft dat uitzonderlijke karak ter grotendeels verloren omdat deli catessenzaken als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. Daar komt bij dat een veel groter publiek dan vroe ger wel eens dingen eet, die de gewo ne dagelijkse pot niet schaft. Wijzi gingen in de levensmiddelenafdelin gen of misschien zelfs stopzetting be hoort daarom tot de mogelijkheden, al zijn er nog geen beslissingen genomen. Een afdeling waarvan men zich af vraagt of die nog ln een warenhuis als De Bijenkorf thuishoort is die van TV, radio en geluidsapparatuur. Ook daar is de distributie zeer gepopulari seerd. Vele andere sectoren worden eveneens doorgelicht met de bedoe ling de omzet per vierkante meter binnen de Bijenkorfformule zo hoog mogelijk op te voeren. De doorlichting van de warenhuizen geschiedt geheel door eigen mensen. Een groot aantal medewerkers neemt actief deel aan de analyse, vertelde een zegsman. BRUSSEL De vestiging van gastarbeiders in de industrie- landen die lid zijn van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zal tot na 1985 niet meer de omvang bereiken van de Jaren zestig. Dit is de conclusie van een bijzondere werkgroep van de OESO, die onder leiding stond van professor Charles P. Klnderlerger van het Massachusetts Institute ol Technology. Verzet van de zijde van werkgevers tegen een ambtelijke regeling die de „wildgroei" in de toeloop van gastar beiders moet tegengaan is niet meer te verwachten. Het rapport noemt de groeiende sociale lasten, het slinken de economische nut van gastarbei ders als gevolg van de werkloosheid in de gastlanden zelf, de sociale span ningen die de vestiging van gastar beiders met zich meebrengt, en de op langere termijn minder grote afhan kelijkheid van gastarbeiders. Het aanbod van buitenlandse werkne mers zal op den duur vanzelf kleiner worden. Daarbij komt nog. zo stelt de werk groep, dat het vertrek van werkzoe kenden uit min ot meer onderontwik kelde landen voor die landen zelf geen oplossing betekent voor het werkgelegenheidsprobleem. De oor zaak van de gastarbeidersproblema- tiek is de ongelijke economische ont wikkeling van industrie- en ontwik kelingslanden. De laatste categorie raadt Kindelberger aan pas dan te beginnen met het „terughalen van geëmigreerde arbeiders als zij kun nen worden ingeschakeld ln het eco nomische proces. Het mag niet zo zijn dat er iemand ontslagen wordt om een gerepatrieerde arbeider aan werk te helpen. WARMOND (ANP) De vijftienjari ge Peter J. Heemskerk uit Warmond is gistermorgen op de rijksweg Den Haag-Amsterdam ter hoogte van 8as- senheim door een auto overreden en gedood. De jongen was waarom is niet duidelijk geworden de ouder runderen dit jaar nauwelijks sprake lijke woning uitgelopen en langs de hoeven te zijn. rijksweg aan de wandel gegaan. SCHIPHOL (ANP) De KLM-advocaten, die optreden in het proces dat de ex-KLM-accountant J. de Wit tegen zijn voor malige werkgeefster in New York heeft aangespannen, heb ben de rechter van het hof in New York gevraagd de heer De Wit te dwingen antwoord op hun vragen te geven. Vorige week hoorden de advocaten van de KLM op hun kantoor de advo caat van de heer De Wit. Dat was het begin van het voorlopig getuigenver hoor. „De heer De Wit heeft tijdens dit voorlopig getuigenverhoor on- ADVERTENTIE ')it heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur" van de Gemeen- chap. verklaard in antwoord op vra- m die het Tweede-Kamerlid Wim Ibers (PvdA) als lid van het Euro- lees Parlement had gesteld. In de extielindustrie zijn van 1972 tot en net 1976 314.000 arbeidsplaatsen ver- oren gegaan, ln de kledingindustrie Dit is voornamelijk een ge- AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft gisteren na een wat wis selvallig verloop tenslotte toch nog een licht herstel te zien gegeven. Na dat was geopend op ƒ2,1500. ruim ten halve cent boven het slot van woensdag, kwam de officiële notering op 2.1550. Gesloten werd echter uit eindelijk op 2,1465. De Duitse mark reageerde op de ontwikkeling van de dollarkoers in Amsterdam met een lichte daling. De Ned. Bank kocht in de loop van de dag voor 24,1 min aan swapdollars op eenmaandstermijn (tegenwaarde on geveer 52 min). Dit zou volgens marktkringen vooral als steun voor de geldmarkt zijn gedaan. volg van de toeneming van de import, en slechts voor een deel van stijging van de produktiviteit De Commissie overweegt de Minister raad binnenkort „nauwkeurige voor stellen" te doen voor harmonisatie van de bepalingen die betrekking hebben op de passieve loonverede ling. In het algemeen merkt de Com missie op. dat de verplaatsing van bedrijven naar landen met relatief lage lonen „onbetwistbaar" gevolgen heeft gehad voor de textiel- en kle dingindustrie, maar het is onmogelijk te zeggen hoeveel arbeidsplaatsen door dergelijke verplaatsingen verlo ren zijn gegaan. Het zijn vooral de Oosteuropese lan den en Joegoslavië, die profiteren van het passieve veredelingsverkeer. zo blijkt uit het antwoord van de Com missie op vragen van een Gaullistisch lid van het Europees Parlement, de Fransman Pierre-Bernard Cousté. De Westduitse kiedinginvoer bedroeg in 1976 5.710 miljoen mark tegen 1.804 miljoen in 1970, de uitvoer 2.388 mil joen. tegen 886 miljoen in 1970. De invoer in het kader van het passieve veredelingsverkeer bedroeg in 1976 956 miljoen (215 min), de uitvoer 88 min (41 min Van de invoer ln 1976 was 404 miljoen afkomstig uit de Oosteuropese landen, en 405 miljoen uit Joegoslavië. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar- "li# rekening. En wat op de Spaar- Plus- M Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: taanden bluft der ede en in aanwezigheid van een gerechtsambtenaar die het besproke ne vastlegde op vrjwel alle vragen van de KLM-advocaten geweigerd te antwoorden, of deze ontweken of on voldoende beantwoord. De KLM heeft nu de rechter verzocht de heer De Wit op te dragen volledige mede werking aan het door hem aange spannen geding te verlenen," aldus de KLM. Deze liet weten dat een beslissing van de rechter spoedig is te verwachten. Afgelopen maandag zouden de advo caten van de KLM worden gehoorc door de advocaten van de heer De Wit. Gisteren zouden de advocater van de ex-KLM-accountant de advo eaten van de heer F. Kielman, hoofd van de Amerikaanse vestiging van de KLM horen. Deze hoorzittingen zijr vervallen, omdat zij vingen* de KLM pas kunnen plaatsvinden wanneci alle vragen aan de heer De Wit zijn beantwoord. Wanneer een van beidt partijen antwoord weigert te geven op de gestelde vragen, kan de rechtei eventueel deze partij daartoe alsnog dwingen. Een woordvoerder van de KLM zei opnieuw, dat zijnmaatschappij snelle behandeling van deze zaak wenst. „Niet ter zake" In New York is vernomen, dat de advocaten van de heer De Wit op eer aantal van de vragen van de KLM advocaten niet hebben willen ant woorden, omdat deze vragen niet tei zake doende werden geacht. Deze vragen zouden betrekking hebben ge had op krantenpubllkaties. die echtei pas na het begin van het proces zijn verschenen en betrekking hebben op zaken die niet ln de aanklacht van dc heer De Wit zijn betrokken Ook zou den de KLM advocaten de heer Dt Wit hebben gevraagd om een lijst mei namen van mensen met wie de ex KLM-accountant de laatste achttier jaar contact heeft gehad De advoca ten van de ex-KLM'er wilden ook aar dit verzoek niet voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17