de Visser: les op e staantribunes Kortsnoj boekt eerste winst Tennis niet alles voor Elly Vessies Vakverbond tegen Spelen in Moskou C Den Haag heeft dit seizoen veel goed te maken Sprintsters blijven van training weg Positionele blunder Karpov Eredivisie 1978-1979 Poloploeg op laatste plaats Henk de Graaf schiet amateurs naar overwinning 'Ik kies gewoon voor de vuist weg af en toe een paar leuke toernooien' VVV langs de 'Spurs' Spaanse profs gaan staken 3 ©AG 11 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RH 11 - S 15 r Johan Woldendorp HAAG Piet de Visser heeft in het afgelopen jaar tisch iedere zaterdagavond of zondagmiddag op de itribune doorgebracht. Daar, midden tussen het „gewo- Toetbalvolk. rangschikte hij nauwgezet de soms emotio- de vaak rauwe en de talloze vernietigende kreten, die in Ichting van de spelers werden geëxpediëerd. De nieuwe nmeester van FC Den Haag is gelouterd uit die „stage" te Jtrainde al achttien jaar hurry up, ^er vakantie er tussen," blikt De terug. „Toen er tussen de voor van RDW Molenbeek en mij iuk ontstond, heb ik halverwe- seizoen doelbewust voor een opsom gekozen. Ik had veel meer verdienen, wanneer ik het net had uitgediend dat ik dat deed. heeft me enkele duizenden tns gekost maar het is toch joede investering geweest. Mijn zijn open gegaan. Ik vroeg me al if of we als trainers niet op de lerde weg zijn. Wij moeten veel open staan voor het publiek. Ik iet het karakter om in de put te - b, wanneer ik bij een bepaalde geen basis meer vind om te wer- Ik heb met opgeheven hoofd J trijden bekeken. Het is een zeer lijd geweest. Eigenlijk zou iede- m liner daartoe eens in de gelegen- loeten zijn." voorschijn gekomen. In dat voor hem vreemde milieu heeft hij onbewust de voetbalfans op een waterdichte wijze kunnen enquêteren. In de komende maanden hoopt hij de conclusies van dat onorthodoxe onderzoek keurig op een rijtje te zetten. Het publiek mag dat schouwspel gade slaan. Anders gezegd, het vorig seizoen zo lusteloze FC Den Haag moet voetballen, zoals de snel geslonken massa dat graag ziet. moi Haagse publiek zich massaal Zuiderpark-equipe afkeerde, Istrekt begrijpelijk. De door de nnelijke Tsjech Malatinsky ge- tite brigade schotelde zijn sup- in de tweede competitiehelft voor, dat ook maar enige ver- i schap met aantrekkelijk voetbal londe. Beschamende, ongeïnspi- Ie vertoningen volgden elkaar snel op als regendagen in de /sjte helft van juli. De toekomst van )f)Den Haag werd zelfs in zekere op het spel gezet. De gemeente- heeft zich altijd gul over de doorgaans redelijk suc- Ue stichting getoond, maar ze erecht doorschemeren, dat het niet eeuwig op de proef kan gesteld. Met andere woorden: lerd weer tijd voor daden. Visser: „Je kunt wel stellen, dat ons het jaar van de waarheid is Ifbroken. Ik brand van verlangen TC Den Haag een nieuw gezicht Ik ben iemand, die op een oaiaste, felle manier wil be veiligen, dat er spectaculair, at- ief voetbal wordt gebracht. Ik laarschijnlijk aangetrokken om in de brouwerij te brengen. Het emeen bekend, dat het hier vo- soen een beetje doods was. De ;rd te veel teruggespeeld, het ':el ontbrak, het aantal toe- lers slonk danig. Ik moet weer jin de groep brengen. Daartoe zie wel in staat. Ik ben gek van ik moet die vonk over laten iar het elftal. Tijdens de voor- ig train ik drie keer per dag en Ik veel met de jongens. Ze heb rat goed te maken; ze moeten ibliek terug zien te winnen. Beer ze het niet op kunnen bren- m voor de volle honderd procent Ie startblokken te schieten, ont- ler financiële problemen. In dat moeten de mensen met de dure acten de deur uit." de Visser is wel zo reëel om niet de voetballers, vedettes zoals Van onze sportredactie AMSTERDAM De Belgische atletiektrainer Wilfried Geer- oms heeft er definitief vanaf gezien om de Nederlandse gToep sprinters tot aan de Eu ropese titelstrijd In Praag on der zijn hoede te nemen. Zoals eerder gemeld in deze krant kwam woensdagavond inder daad een aantal atletes van de 4 x 100 meter estafetteploeg in Roosendaal tijdens de eerste training van Geeroms niet op dagen; slechts drie van de zes atletes waren aanwezig. Dit uit protest tegen de KNAU-beslis- sing om sprinttrainer Toine van den Goolberg op staande voet te ontslaan. Geeroms die tevoren was inge licht dat hij in Roosendaal niet over een complete groep zou kunnen beschikken, heeft uit een en ander zijn conclusies getrokken. Geeroms: „Ik meng me liever niet in deze hele KNAU-politlek. Ik wil in deze omstandigheden geen nieuwe sprinttrainer worden en zeker niet als opvolger van Van den Goolberg worden beschouwd". De sprintgroep krijgt tot aan Praag nu geen nieuwe trainer meer aangewezen. De KNAU heeft er echter geen bezwaar tegen dat de ontslagen Van den Goolberg in de privé-sfeer werkzaam blijft. Opmerkzaam is intussen dat Wilfried Geeroms en Bob Bo- verman al zijn aangewezen als trainers in het begeleidingste am voor de EK. Geeroms zal tijdens die kampioenschappen de sprintgroep wel begeleiden. CHICAGO Het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO heeft er bij het Amerikaanse Olympisch Comité op aangedrongen te proberen de Olympi sche Spelen van 1980 niet in Moskou te laten houden. „De huidige campagne van het Kremlin tegen de meest uitgesproken Sowjet-dissidenten is een kennelijke poging aan zijn eigen burgers tijdens de Olympische Spelen van 1980 de vrijheid van mening te ontzeggen", aldus het dagelijks bestuur van het vakverbond in een verklaring. „Noch de Amerikaanse regering noch het Amerikaanse Olympisch Comité kan de veiligheid, vrijheid en grondrechten van Amerikaanse atleten die aan de Spelen deelnemen, waarborgen. Noch kunnen de VS Amerikaanse Journa listen die de Spelen verslaan beschermen tegen voortdurend lastigvallen. Daarom doen wij een beroep op het Amerikaanse Olympisch Comité de leiding te nemen bij het pogen de Spelen te verplaatsen naar een land dat de mensenrechten ende ware Olympische geest eerbiedigt". door Max Pam BAGUIO CITY Uitdager Viktor Kortsjnoj ls er gisteren in de elfde partij om het wereldkampioenschap schaken in geslaagd voor het eerst van Anatoli Karpov te winnen. Kort sjnoj bracht daarmee de stand weer op gelijke voet: 1-1. (Alleen de winstpartijen tellen in deze match). Piet de Visser, de nieuwe oefenmeester van FC Den Haag sommigen graag genoemd willen wor den, over de hekel te halen. Hij stuurt zijn collega's dezelfde brandbrief. „De trainers zouden de hand meer in eigen boezem moeten steken. Ze heb ben allemaal dezelfde problemen. Waarom zoeken ze elkaar dan niet vaker op? Er worden regelmatig trai nersbijeenkomsten georganiseerd, maar oefenmeesters van betaalde clubs zie je er zelden. Ze melden zich om allerlei knullige redenen af. In dit opzicht is er een taak voor Jan Zwart kruis weggelegd. We hebben eindelijk weer een Hollandse bondscoach. Hij moet proberen om de trainers bij elkaar te krijgen. We zouden allemaal iets van elkaar aan moeten nemen, maar in plaats daarvan kruipt ieder een op een eilandje Ze komen alle maal met het verhaal, dat de tegen stander sterker is, zodat de huid duur verkocht dient te worden. Wanneer ie er op een attractieve manier tegen aan gaat, mag je rustig verliezen. Het publiek wil de spelers zien voetballen. De pers mag de gasten, die daar geen boodschap aan hebben, best aanpak ken. Breek ze de kop maar, zou ik zeggen. Dat geldt ten aanzien van mij ook. Maar ik zorg er wel voor, dat ik gewapend ben. Wanneer het de eerste maand niet lukt. dan lukt het in de tweede maand wel. Niemand haalt me uit het hoofd, dat ik er niet achter aan jaag." De wedstrijden, die het Nederlands elftal in Argentinië in de tweede ron de (tegen Oostenrijk. West-Duitsland en na de hervatting tegen Italië) speelde, waren De Visser dan ook uit het hart gegrepen. „In die fase van het toernooi heeft Zwartkruis gezegd: „Nou moet het maar eens gebeuren. Nu is het- afgelopen met het gedon- SELECTIE Hans Galjé, René van Antwerpen, Romeo Zondervan, Ton Wickel, Si mon van Vliet, Joop Korevaar, Aad Kila, Jos Jonker, Lex Schoenmaker, Roger Albertsen, Henk van Leeuwen, Oeki Hoekema, Rob Ouwehand, Cees Tempelaar, Fred Goemans, Bert Blij- ie, John Lorié. NIEUW Jos Jonker (Telstar), Ton Wickel (FC Utrecht). VERTROKKEN Martin Jol (Bayern München), Tom my Kristensen (Noorwegen), Dojo Pe- razic (Aarschot, België), Martin Toet (onbekend). TRAINER Piet de Visser (nieuw). der." Ik ben er zeer gelukkig mee, dat Zwartkruis de eerstkomende vier ja ren bondscoach is. Hij is een type naar mijn hart; hij neemt geen genoe gen met tikkies terug. De jongere spelers brachten vaart in het elftal. Dat moet een grote les voor iedere behoudende trainer zijn geweest. Ik hoop van ganser harte, dat die ten dens doorgetrokken wordt naar de clubs." Piet de Visser braakt geen nieuw ge luid uit. Iedere trainer praat voor het seizoen, zolang er nog niet verloren is, met overdreven hartstocht over aan vallend voetbal, al is de stem meestal minder opzwepend dan het timbre, dat nu eenmaal karakteristiek is voor de nieuwe oefenmeester van FC Den Haag. Dankzij zijn reputatie geniet De Visser nadrukkelijker het voor deel van de twijfel dan veel van zijn vakbroeders. Bovendien hoeft de Haagse stichting in het tegenoverge stelde geval niet meer op krediet van wie dan ook te rekenen. De Visser zit voorlopig alleen met het pro bleem. dat er van het nieuwe jasje geen conventioneel confectlemodel bestaat. „Het is moeilijk om een ploeg, die zich twee jaar lang te veel heeft willen sparen voor lastiger wed strijden, snel over het dode punt heen te helpen. Mijn eerste taak is de ploeg vooruit te branden. Het zaakje be vriezen, een balletje vast houden, het zijn dingen, die moeten veranderen. Ik eis natuurlijk honderd procent, maar wanneer ik nu negentig krijg, ben ik al op de goede weg." DUBROVNIK (ANP) De Neder landse waterpoloploeg is als laatste geëindigd in het vijf-landentoernooi van Dubrovnik. Nederland verloor de laatste wedstrijd met 5-6 van de Sov jet-Unie via de periode scores van 1-1, 3-2, 1-1 en 0-2. Joegoslavië sloot het toernooi af zonder verliespunt, door met 6-5 (1-3, 2-0, 1-1, 2-1) van West- Duitsland te winnen. Eindstand: 1. Joegoslavië 8 pnt., 2. Spanje 4 pnt., 3. West-Duitsland 3 pnt. (27/24), 4. Sovjet-Unie 3 pnt (19- 22), 5. Nederland 2 pnt ETTEN-LEUR - Het Nederlands amateurelftal heeft de oefenwed strijd tegen de Nederlandse militai ren met 1-0 gewonnen. Henk de Graaf van IJsselmeervogels maakte in Et- ten-Leur twee minuten voor tijd de winnende treffer. In deze ontmoeting, die geleid werd door scheidsrechter Van Ettekoven, speelden de militai ren agressiever dan hun tegenstan ders. De amateurs, voor wie deze wed strijd als voorbereiding gold op de trip naar China, die eind augustus/ begin september plaatsvindt beper ken zich voornamelijk tot de verdedi ging. De countertactiek werd twee minuten voor tijd bekroond met het doelpunt van De Graaf. Er waren 1000 toeschouwers. Na een gesloten Siclliaan kwam Kort sjnoj met een duidelijk voordeel uit de opening. Op zichzelf was dit over wicht nog niet alarmerend, maar toen Karpov op de 18e zet een positionele blunder beging, werden de kansen van de wereldkampioen om te overle ven steeds miniemer. Op de 30e zet incasseerde Kortsjnoj een volle kwaliteit en Karpov had op dat moment net zo goed kunnen op geven. Hij rekte de partij nog tot de vijftigste zet en gaf toen op, juist op het moment dat Kortsjnoj zich niet op het podium bevond. Zo hoefde hij, ongetwijfeld in een gemoedstoestand van afkeer en zelfhaat, Kortsjnoj ten minste geen hand te geven. Wit: Kortsjnoj Zwart: Karpov I. g2-g3 c7-c5, 2. Lfl-g2 Pb8-c6, 3. e2- e4 g7-g6, 4. d2-d3 Lf8-g7, 5. f2-f4 d7-d6, 6. Pgl-f3 Pg8-f6, 7. 0-0 0-0, 8 c2-c3 Ta8- b8, 9. Ddl-e2 Pf6-e8 10. Lcl-«3 Pe8-c7, II. d3-d4 c5xd4,12. c3xd4 (zwart heeft zich nogal passief opgesteld) 12. Lc8-g4, 13. Tfl-dl (d4 behoefde dek king) 13. d6-d5, 14. e4-e5 Dd8-d7, 13. Pbl-c3 Tf8-c8,16. De2-fl b7-b5,17. h2-h3 Lg4xf3,18. Lg2xf3 b5-b4? (Deze zet is de inleiding voor de komende moeilijkheden. Misschien is de stel ling hierna voor zwart nog niet verlo ren. maar in ieder geval krijgt alleen wit kansen) 19. Lf3-g4 e7-e6, 20. Pc3- a4 Pc6-a5, 21. Pa4-c5 (Hier staat het paard vrijwel onaantastbaar) 21 Dd7-e8, 22. Lg4-e2 Pa5-b7, 23. Pc5xb7 Tb8xb7, 24. Tdl-cl De8-d7, 25. Tcl-c2 b4-b3? (Wit staat duidelijk beter, maar dit is een directe blunder. Beter was: 25. Pb5, of Tcb8) 26. a2xb3 Tb7xb3, 27. Dfl-cl (Plaats Pc7 in een onaangename penning) 27. Tb3- b7, 28. Le2-a6! (Waarmee de partij in feite is beëindigd) 28. Tc8-b8, 29. La6xb7, Tb8xb7, 30. Tal-a3 h7-h6, 31. Ta3-c3 Pc7-b5, 32. Tc3-c8t Kg8-h7, 33. Tc2-c6 f7-f6, 34. Kgl-g2 Dd7-f7, 35. Dcl-c2 a7-a5, 36. g3-gi f6xe5, 37. f4xe5, a5-a4, 38. Tc8-a8, Pb5-a7, 39. Tc6-a6 Df7-e7, 40. Ta6xa4 Tb7-c7, 41. Dc2-b3 Pa7-c6 (Hij had allang moeten opgeven) 42. Ta4-al Pc6-b4, 43. Tal- cl Tc7-c4 (Hoopt nog op een laatste grap: 44. Tc4x dc4x, 45. Dc4x Db7t) 44. Ta8-b8 Tc4xcl, 45. Le3xcl De7-c7, 46. Tb8xb4 Dc7xcl, 47. Db3-d3 h6-h5, 48. Tb4-b6 Lg7-h6, 49. g4xh5 Dcl-g5t, 50. Dd3-g3 Dg5-d2t en Karpov gaf het Ad Gevers is de nieuwe lei- Be profronde van Engeland In de tweede die van NewcasUe naar Blackpool ging evers vierde Winnaar werd de Belg Pa- hstraete Johan van de Velde werd twee- bet algemeen klassement heeft Gevers «den voorsprong op Van de Velde. INNEN - Joop Zoetemelk heeft in de in Valkenswaard gereputeerde sprinters ter de Vlaemlnck. Freddy Maertens en O Katwijk verslagen. Het viertal streed d van den Hoek en Hubert Mathis om de ning nadat zij ongeveer zeven kilometer Ikt einde uit de groep waren ontsnapt. De zeilploeg van Friesland heeft Ke overmacht de teamwedstrijd Fries- Wand gewonnen, een onderdeel van de *le Sneekweek Friesland nam drie Hingen voor zijn rekening en boekte de grootste uit de historie AL Frem Kopenhagen heeft het toer de Deense voetbalbeker gewonnen na strafschoppen Drie wedstrijden tus- ÏM en Esbjerg hadden geen beslissing Drie keer eindigde de strijd, ook na «g. in 1-1. Na het derde gelijke spel won ten slotte met 5-4 via de strafschoppen. Hek Roelof Veld is de beste Nederlan- ^est In de traditionele drle-landenwed- !t West Duitsland en Zwitserland over ieter in Orieshelm bij Frankfort Veld als derde met een achterstand van tnkele meters op de Westdultse Ruud Wielart ls winnaar gewor- tet hoogspringen tijdens Internationale sedstrtjden in Viaregglo De Nederland- thouder zegevierde met een sprung van *"7r Pietro Mennea. winnaar van de 100 10.34 sec. zorgde voor een verbetering i beste Europese seizoenprestatie op de *r. De Italiaan zegevierde in 20.29 sec. De Franse International Michel die in de competitiewedstrijd Saint 'Nancy een drievoudige beenbreuk op- dit seizoen niet meer kunnen spelen, «elljk hoopten de artsen die Platlni ope dal hij na vier maanden wel weer in u zijn met voetballen te beginnen Die k optimistisch geweest Platlni kar. dit meer spelen L MW heeft twee spelers gecon- Nieuw ls de Engelsman Paul Child, gnomen werd van de Amerikaanse Bi Jose Voorheen speelde de eentrum- *1 Aston Villa. Manager Nico Jongen ttrder tot overeenstemming met Jos L Lacrolx, die aanvankelijk geen nieuwe *omst met de eredivisieclub wilde slui pt het gebodene hem niet aanstond, voor één jaar - Manchestei City heeft de Engelse verzocht oin de Pool Deyna te «ntracteren De dertigjarige Kaai Dey- »an de topspelers van Polen Volgens Ivoerder van Manchester City bestaan Bilegla Warschau en de Poolse voetbal- l*n obstakels meer om Deyna te transfe- door Erik Oudshoorn SCHEVENINGEN De ontwikkeling van het Nederlandse damestennis is de laatste jaren enigszins achterop geraakt bij herentennis. De gapende kloof, die Betty Stöve achterliet, dreigt steeds verder open te scheuren. Terwijl bij de heren Rolf Thung en Louk Sanders toch in elk geval een poging ondernamen om Tom Okker op zijn „gouden" internationale tocht te volgen, bleef het stil op het damespodium. Volgens bondscoach Fred Hemmes werd de leemte, die na Betty Stöve ontstond, nooit opgevuld „vanwege het simpele feit dat vrouwen op een gegeven moment trouwen en dan weinig meer voelen voor een internationale profcarrière. Veelal hebben ze überhaupt geen zin om veel tijd in tennis te stoppen. Er valt natuurlijk over te redetwis ten, maar feit is intussen wel dat alle Nederlandse toptennisters de laatste jaren afzagen van een internationale carrière. Zo ook Elly Vessies-Appel, de twee voudige Nederlandse kampioene. Ze lijkt Hemmes aanvankelijk gelijk te gaan geven, wanneer ze tussen neus en lippen door opmerkt: „Straks, na het spelen van mijn partij, moet ik nog opschieten ook. Als m'n man thuiskomst hoort het eten op tafel te staan. Tja, nu kan je wel zeggen, dat hij voor die ene keer zelf ook wel de aardappels kan schillen, maar dat zie ik toch anders. Hij heeft de hele dag hard gewerkt en dan hoeft ie nog niet eens in de keuken te gaan staan." Later, als haar tennisloopbaan wat explicieter ter sprake komt, stelt Elly Vessies er echter tegenover: „Mijn man staat er helemaal achter, dat ik veel tennis. Als ik een keertje geen zijn heb sleurt hij me gewoon naar de baan. Wanneer ik morgen zou beslui ten om alle internationale toernooien af te gaan lopen, zou hij me geen strobreed in de weg leggen. Maar eer lijk gezegd kan ik het niet opbrengen SCHEVENINGEN De 18-jzrige scholier Mare Albert uit Eysden, heeft xich gisteren vrij onver wacht geplaatst voor de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen tennis op de mets-banen in Scheveningen. Albert plaatste zich ten koste van Wouter Fok die bij een 6-2. 6-3 en 30-0 stand in de derde set opgaf vanwege twee blessures. De Oegstgeestenaar tobt met een kwetsuur aan de pols en In de lies. Marc Albert komt in de halve finales uit tegen Frlts Den. Louk Sanders, die Theo Gorter versloeg in drie sets, 6-3, 6-4, 6-3, komt In de halve eindstrijd tegenover Rolf Thung te staan. om zo lang van huis te zijn. Ik heb er gewoonweg niet de mentaliteit voor. Wat Betty doet is geweldig. Het hele jaar stroopt ze alle mogelijke toer nooien af in Amerika en dat levert haar natuurlijk aardig wat op. Ze heeft een echte profmentaliteit. Die zal ik nooit krijgen." De speelster van landskampioen Po- peye-Goldstar begint evenwel zo langzamerhand te beseffen, dat ze sportief gezien in de voetsporen van Betty Stöve kan treden. Wanneer ze tegenwoordig haar neus even over de grenzen laat zien is het meteen raak. Met name in Baastad baarde ze op zien door de Open Zweedse titel op haar naam te brengen. In de finale versloeg ze de 18-jarige Westduitse belofte Sylvia Hanika (2-6, 6-4. 2-6), Elly Vessies: „Straks moet ik weer voor het eten zorgen die eerder eerste prijzen in Hamburg en Bremen uit het vuur had gesleept. Elly Vessies klom vorig jaar bijna ongemerkt naar de 53ste plaats op de wereldranglijst. Thans, zal ze onge twijfeld een nóg hogere positie innemen. „Ze hebben wel vaker tegen mij ge zegd: jij moet veel meer kunnen. Op dit moment merk ik ook dat er duide lijk progressie in zit. Maar toch 'k staar me niet blind op één partij. Voorlopig ben ik allerminst van plan om lang van huls te blijven. Kies ik gewoon voor de vuist weg af en toe een een paar leuke teornooien uit, die de moeite waard zijn en niet te veel reiskosten vergen. Ik ben een liefheb ber van het leven. Ik voel er eigenlijk niets voor om voor een paar honderd gulden m'n Jonge Jaren in het buiten land door te brengen", benadrukt ze opnieuw. Een beetje in strijd met haar voorne mens zal ze na de „nationale" in Scheveningen wel deelnemen aan de Open Amerikaanse kampioenschap pen („ik wil wel eens zien wat ik Sanders-Theo Oorter 6-3. 64. 6-3 Damesdubbelipel, halve finale*: EUie Veislea' Tine Zwaan-Jeske van Erven Saskla Krens 6-3. 6- 1 Mariétle PakkerMarianne van de Torre-EU Veentjer.Trudy Walhof 7-6 6 4 Geirencd dubbeUpel, kwartfinale*: Elly Vessies. Wouter Fok-Nanette Schutte Ocrbrand Appel boom 6-3. 7-5 Mtrijke Schaar Maarten Keunen- Mariélte Pakker'Marian Laudin 6 4. 7-6 Tine ZwgarvNIek Fleury-Inge Korïien'Peter Vaarties 4-6. 6-4, 6-4 Els Veentjes Martin Koek-Kann Moos'Paul van Oeuns 6 3, 6-2 gelijktijdig op. Inderdaad loopt wit gemakkelijk uit het schaak: 51. Df2 Dg5t, 52. Kh2 en als zwart niet de dames ruilt wordt hij zelf mat gezet. VENLO - FC VW heeft gisteravond tot voldoening van de 7500 toeschou wers de Engelse eerste divisieclub Tottenham Hotspurs met 1-0 versla gen. Het beslissende doelpunt werd in de slotfase gescoord door Albert van der Weijde. De wedstrijd kreeg vier minuten voor rust even een gril lig karakter toen Laci van de Spurs buiten zichzelf raakte en de Venloer Jovanovic natrapte. Scheidsrechter Bart Ram, vaker betrokken bij inci denten, toonde resoluut de rode kaart. NAC versloeg in een oefenduel op het terrein van Baronie de club van die naam. Na negentig minuten voetbal viel er een eindstand van 1-4 te note ren. Ronnie Goodlass (NAC) was ver antwoordelijk voor de enige treffer in de eerste 45 minuten. Na de vijftien minuten verpozing breidde NAC mid dels Mohorovic, Storm en Vreijsen de voorsprong uit tot 0-4. Frans Kramer scoorde in de slotfase het enige tegen doelpunt voor de Bredase amateur- eerste klasser. Er waren tweeduizend toeschouwers. PEC oefende tegen 8teenwijk. De Zwollenaren versloegen de club uit de eerste klasse bij de zondagamateurs eveneens met 1-4 De doelpunten van de equipe van Fritz Korbach kwamen op naam van Rasmussen en Hoekstra voor rust en Franssen en Van 't Land na de hervatting. Wielaert van Steen- wijk deponeerde de enige tegentref fer in het doel van PEC. Er waren 1500 toeschouwers. De wedstrijd werd overschaduwd door een zware blessure van Steen- wijk-aanvoerder Anne van der Meu- len. Na een botsing met Rinus Israel liep hij een beenbreuk op. Israël werd door Korbach na het voorval ogen blikkelijk uit de ploeg gehaald. Roda JC heeft in Weert met 5-1 ge wonnen van de tweedeklasamateur- club ODA. Nannlnga (2), De Jong, Pfeiffer en ODA-verdedlger Van Driel tekenden voor de vijf treffers van Roda. In Weert waren 2000 toeschou wers. Uitslagen van andere oefenwedstrij den: ONA-FC Vlaardingen 0-3; Noordwijk-Telstar 0-1. kan"). De KNLTB subsidieert dit soort uitstapjes niet. Net zo min als de KNLTB er voor zorgt dat proften nissers in Nederland enige sociale steun in de rug ontvangen. „Ik vind dat ook niet noodzakelijk," meent Elly Vessies. „In het verleden hebben ze Jan Hordijk wel eens een ticket gegeven. Kon-ie in Australië gaan te- niissen. Later bleek het te zijn uitge lopen op een vakantiereisje. Als prof moet je over een pioniersmentallteit beschikken. En die krijg Je niet door allerlei steuntjes in de rug." De nationale titelstrijd op de METS- banen in Scheveningen moet voor Elly Vessies de derde titel gaan ople veren. In feite heeft ze alleen gevaar te duchten van Tine Zwaan, de titel- houdster van '76, die vorig Jaar ver stek moest laten gaan vanwege een tamelijk langdurige ziekte (geel zucht). De spoeling is derhalve dun in de top van het Nederlandse dames tennis. Maar misschien wordt het morgen beter. Elly Vessies constateert tenslotte ta melijk hoopvol: „Ook bij het dames tennis is de Jeugd duidelijk in op mars. Marianne van de Torre, Karin Moos, Nanette Schutte; dat zijn meis jes die het in de toekomst helemaal gaan maken. Ze hebben alleen nog veel ervaring nodig. Trouwens, dat merk ik aan mezelf ook nog. Na elk jaar dat Je speelt, voel je dat het beter gaat." MADRID Op 3 september, de ope ningsdag van de Spaanse voetbal competitie, zal er niet gevoetbald worden. De Spaanse spelervakbond besloot in Madrid om gedurende dit eerste voetbalweekelnde in sta king te gaan. „Wij willen natuurlijk geen staking." zo zei de voorzitter van dc spaanse spelersvakbond. Qulnl van Cadiz," maar de voetbalbond heeft geen en kel gehoor gegeven aan onze verlan gens. Dan rest ons slechts deze harde maatregel." Sinds enige maanden zijn de spelers in 't gesprek met de bond over een verandering van het transfersysteem en een mogelijke verhoging van de basissalarissen. De bond op zijn beurt torpedeerde alle verzoeken en toen bleek dat de voorzitter, Pablo Porta, plotseling voor vele weken met vakntie was gegaan besloot de spe lersvakbond tot deze rigoreuze maat regel. Voorzitter Quinl: „Ons was toegezegd dat voor de start van de nieuwe com petitie er naar een opening gezocht zou worden. Toen bleek dat de voor zitter vertrokken was en er zonder hem geen zaken te doen waren heb ben we besloten de bond op deze manier onder druk te zetten." Volgens een woordvoerder van de Spaanse voetbalbond zal deze spe lersstaking de spelers, club en bond óp een verlies van bijna drie miljoen gulden komen te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11