eïrnstige bezwaren tegen iecumenische samenkomst aeknipte folklore EÜWST Cork Marcheschi: 'Ik ben beeldhouwer van energie' Verdachten van moord in Denemarken in arrest 'Bevolkingsonderzoek naar ziekten tevoren bij overheid melden' eidefeest of heidens feest in Ede? Openlucht flipperkampioenschap gehandeling met fluoride Set in ziekenfondspakket Experimenten gezondheidszorg in IJsselmeerpolders Sujen geld voorhanden Suggestie raad volksgezondheid: intoonstelling in Hoorn Globe verhuist naar Eindhoven Vier jongemannen dood bij botsing rrpc irgDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET nan ^raq *4 Terwijl in Ede de 23-jarige Amolda Kok, een lerares aan een huishoudschool, zich nog Heideweek, inclusief de occumeni- 'ondhts opmaakt om tot H. M. Calluna de XXIIste te worden gekroond, zijn er rondom haar he samenkomst stemden de zes ovjn al spanningen ontstaan. De Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en de van de Boerenpartij tegen. Fractie- öedHagsheiliging heeft een scherp protest laten horen tegen de traditionele Heideweek die voorzitter b j. Soetendai van de augustus in Ede wordt gehouden, en vooral ook tegen de oecumenische samenkomst, die sgp zei gisteren: „we zijn het volko men eens met de brief van de Vereni ging tot bevordering van de Zondags rust en de Zondagsheiliging. Het is naar ons gevoel meer een heidens feest." néélet kader van dit gebeuren is belegd. /ooi ?en 1 die bijeenkomst op zondag 20 men deze dag, waarop het feestge- istus met een reeks sprekers van weid zwijgt? Het bestuur geeft de iflri stantsen en rooms-katholieken indruk dat het met deze dag niet goed 1M is ook minister-president Van raad wist. De heer De Nooij: „Op een dliitgenodigd en deze heeft laten gegeven ogenblik werd toen het plan dat hij gaarne met zijn vrouw geboren er een kerkedag van te ma- comen. De voorzitter van de ken. Van het een kwamen we op het .t. ting Heideweek 1978, de heer D. andere, zó werd het oecumenische 'Jooij, zegt dat hij de Vereniging samenkomst. Duizenden mensen, die jDiJevordering van de Zondagrust nooit naar een kerk gaan, kun je zo d fe zondagsheiliging het volgende met het evangelie bereiken. Het zal ,n 1 geantwoord: „Ik bied uw be- zich afspelen in het openlucht- r plaatsen aan naast de heer Van theater". U kunt dan zelf beoordelen of de' Als sprekers zijn uitgenodigd kardi- Ti daar staat te preken". naai Willebrands, ds. Okke Jager en luitenant-kolonel Bosshardt van het ïeideweek biedt, zoals dat heet. Leger des Heils. die het verzoek aan- wat wils, ten gerieve van de namen, hoewel eerstgenoemde in ver sten maar uiteraard met minder band met zijn aanwezigheid in Rome funste van het Edese zakenleven, voor de paus-keuze een ander zal stu- ijn grasbaan-races, wandeltoch- ren verder treden muziekgroepen en marktkraamversieringswedstrij- zanggezelschappen op. Een predi- een sportdag een culturele dag, kant Ede heeft de heer De Nooij |en stoomwals-demonstratiedag. nog gemaand 0f zo iets toch eigenlijk de avonden staat Ede bol van niet meer op de weg van de berken I|ek, van blaaskapellen en dixie- Ugt maar deze heeft dat met een wat luchtig gebaar afgewimpeld: „U hebt toch niet het alleenvertoningsrecht?" De Stichting tot Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, Toen de raad van Ede destijds een krediet beschikbaar stelde voor de itruprkestjes tot pop en rock. re i het een wat behoudende plaats tedjt dit wellicht op z'n minst psy- Ptffchni* zo verstandig aange- waarvan de oud-gereformeerde ds. M. jd, bijvoorbeeld met een zin in Vgijockey-jargon als „het optreden et Long Tall Ernie wordt voorafge- n is door veel geweld van de groep brake, bekend in de regio door 1 allround-muziek van „easy 11ste- tonf' tot „hard rock". eêt dagen ek houdt dit maal voor de 22ste en *1 Heideweek. In de laatste Jaren v^de die vier dagen, nu wordt het 05 het eerst weer acht dagen. Daar- t ook een zondag. Hoe overbrugt van Prooijen uit Rhenen voorzitter is. maar wiens gelijknamige zoon de be zwaarschriften pleegt te schrijven, heeft tegen de gang van zaken gepro testeerd bij de heer Van Agt, de spre kers. het gemeentebestuur en de raadsleden van Ede. Niet bij de orga niserende stichting zelf. Gesproken wordt van een „God-onterend Heide- feest". Ook wordt er op gewezen dat Satan rondgaat als een briesende leeuw, zoekende wie hij zal kunnen verslinden. De verzuchting wordt ge slaakt wat er van christelijk Ede is overgebleven. KOPENHAGEN/ROOSENDAAL De politie van het Deense Kopenha gen heeft twee Chinezen gearresteerd die door de Nederlandse politie wor den gezocht in verband met een op 24 Juli in Roosendaal gepleegde moord. De Deense politie zei gisteren dat de twee binnenkort voor de rechter moe ten verschijnen waar zij in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Het tweetal zal gevangen worden ge houden tot uit Nederland een verzoek om uitlevering ls gedaan. De politie in Roosendaal verzocht enige dagen geleden via Interpol om opsporing van de twee Chinezen. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een roofoverval op een Chinees res taurant aan de Molenstraat in Roos endaal. Bij de actie werd de heer Hendrik Ebben doodgeschoten. Deze kwam het restaurant binnen om goe deren af te leveren. Juist op het mo ment dat de minstens vier overvallers wilden vertrekken. Een van de over vallers schoot de man hierop dood. De totale buit van de overval bedroeg ongeveer 12.000 gulden. De politie in Roosendaal was er al eerder in ge slaagd twee verdachten van de actie aan te houden. Twee politiemensen uit Roosendaal zullen vandaag naar Denemarken vertrekken om bij de verhoren van de gearresteerde Chinezen aanwezig te zijn. In het kader van een speciale markt zijn gisteren in Hoorn de Nederlandse kampioen schappen flipperen gehouden. Deze vonden plaats in de open lucht, zodat de talrijke marktgangers het spel goed konden volgen. leen onzer verslaggevers H HAAG Fluoridebehandeling voor het gebit van kinde- wordt voorlopig niet in het ziekenfondspakket opgeno- ®J.a|i. Volgens staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond- i maken de bezuinigingsplannen van de regering de extra [ave van 50 miljoen gulden onmogelijk, zo blijkt uit het ilag van haar overleg met de vaste Kamercommissie. el de Ziekenfondsraad als de or- Batie van tandartsen had sterk Ie maatregel aangedrongen. Een jaarlijkse behandeling met fluori- 's. lan het ontstaan van gaatjes in pgrijke mate tegengaan. Na de r iieke mislukking van de me- h gezien nog doeltreffender flu- Ering van drinkwater, had de ïeelkunde op deze maatregel hoop gevestigd om uit een uit- Uoze routine van boren-en-vullen eraken. touw Veder-Smit kondigde overi- gens aan dat prioriteit gegeven zal worden aan de jeugdtandverzorging. Er loopt diepgaand overleg over het advies van de Centrale raad voor de volksgezondheid om daarvoor een netwerk van speciale centra op te zetten. De staatssecretaris consta teerde dat het een moeilijke en tijdro vende zaak is, de bevolking te bewe gen tot grotere zorg voor de mondhy giëne en de eetgewoonten. Zij laat nagaan of een oproep gunstig effect zou kunnen hebben, om kinderen in winkels geen snoepje meer aan te bieden. Max van den Berg in Hervormd Nederland 'Nederland is lid van een rijke band waar we uit moeten springen' Lees deze week: De Praagse lente: een vluchteling vertelt wat er tien jaar geleden gebeurde. Sindsdien is de Russische overheersing volledig geworden/Corruptie In Nederland: oud-ambtenaar Bouman doet een boekje open/Erfrecht: een verouderd pri vilege. Een erfenis moet een gunst worden in plaats van een recht/Angola: de koerswijziging van Amerika en de on denkbare verzoening tussen Neto en Mobutu/Kerkvorst: de angst van paus Paulus/Film: Christian Ziewer en de arbei dersstand. En: Marokkanen in de kerk/Oorlogsdocumentatie moet blijven. Hervormd Nederland houdt de hoop levend O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Adrev Plaats Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid wil bij de opbouw van de gezondheids zorg in de Zuidelijke IJsselmeerpol ders gebruik maken van de mogelijk heid voor experimenten. Zij heeft de Centrale raad voor de volksgezond heid gevraagd, overleg tussen alle be trokkenen tot stand te brengen: over heid. dienstverlenende instellingen, zorgverleners en financiers. Het lijkt mevrouw Veder-Smit aan trekkelijk. gebruik te maken van de bijzondere mogelijkheden in een situ atie waarin de gezondheidszorg nog van de grond af moet worden opge bouwd. En waarin experimenten kun nen worden opgezet die alleen maar In dergelijke omstandigheden uit voerbaar zijn. Ook in andere zin is de situatie uit zonderlijk. Omdat het gaat om gebie den met een snel groeiende bevol king. moeten er voorzieningen wor den geschapen die onder normale omstandigheden pas bij grotere aan tallen Inwoners nodig zijn. De (onder meer financiële) regelingen die nor maal gelden, zijn niet altijd op derge lijke groeisituaties berekend. Als sectoren waarin zich knelpunten kunnen voordoen, noemt de staatsse cretaris de intramurale zorg (zieken huizen e.d.), de eerstelijns gezond heidszorg (huisartsen etc.), de tand heelkundige zorg, de ambulante gees telijke gezondheidszorg en de open bare gezondheidszorg (onder andere schoolgezondheidszorg). Mevrouw Veder-Smit meent dat de Zuidelijke IJsselmeerpolders, tenzij het om bij zondei e voorzieningen gaat, niet af hankelijk moeten zijn van het „oude land". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Wie van plan is een bevolkingsonderzoek te houden naar ziekten of lichamelijke afwijkingen moet dat melden bij de rijksoverheid. Deze (voorlopige) suggestie wil de centrale raad voor de volksgezondheid voorleggen aan staats secretaris mevrouw Veder-Smit. De meldingsplicht is een nieuw ele ment in het advies over bevolkings onderzoek, waarover de raad zich vol gende week definitief uitspreekt. In het voorjaar bleken er ln de centrale raad meningsverschillen te zijn over een wettelijke regeling van bevol kingsonderzoek. De vorige staatsse cretaris, Hendriks, had een strakke regeling ontworpen. Bevolkingson derzoek zou verboden worden, tenzij de overheid een vergunning verleent Die aanpak ging een deel van de centrale raad te ver. Er werd meer heil gezien in een regeling, waarbij het onderzoek ln beginsel vrij is, maar wel aan voorwaarden verbon den kan worden. Met name dr Drion, de scheidende geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezondheid, verzette zich tegen zo'n soepeler rege ling. Om de meningen op één lijn te krijgen is toen een discussiegroep in het leven geroepen, waarvan ook dr Drion deel uitmaakte. Hij heeft daar het standpunt ingenomen, dat een soepeler regeling zonder meldings plicht te weinig houvast biedt om ongewenste onderzoeken te weren. Uiteindelijk is er een positief oordeel over de meldingsplicht uit de bus gekomen, dat aan de voltallige raad wordt voorgelegd. Volgens het ont- werp-advies moet de overheid in de gelegenheid zijn „onderzoeken op be paalde ziekten aan voorwaarden te binden of te verbieden". „Nog te vroeg" Dr Haex, voorzitter van de gezond heidsraad. vindt het nog te vroeg voor een advies. De Gezondheidsraad informeert de regering over de stand van de wetenschap op het gebied van volksgezondheid. Volgens dr Haex is er over het vraagstuk van het bevol- kings-onderzoek „nog geen gezagheb bende betrouwbare uitspraak voor handen". Haex zegt dat in een min derheidsnota. die hij geschreven heeft voor de centrale raad voor de volksgezondheid. Ambassadeur Binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer F. J. T. J. van Agt tot Nederlands ambassadeur in Islamabad, Pakis tan. Tot voor kort vertegenwoordigde hij ons land ln Abidjan. Ivoorkust. X V 4 V N N x B knipsel van Jantje III: „Welkom" -f HOORN In het prentenkabinet van het Westfries Museum te Hoorn wordt van 12 augustus tot 16 oktober onder de titel „Geknipte folklore" een tentoonstelling gehouden van Westfriese papierknipsels van Jantje III. Jantje III het knippseudoniem van mevrouw J. de Jong-Brouwer ls een geboren Westfriezin, die mo menteel in Sneek woont. Zij ontleent haar pseudoniem aan het feit. dat zij de derde „in opvolging" is van twee andere in hun tijd vermaarde knip pers: een in de vorige eeuw in Zeeland gewerkt hebbende landloper Jantje de Zeeuw (Jantje I) en de Urker visser Jan Visscher (1855-1938). die onder de bijnaam Jantje de Knipper (Jantje II) zijn suggestieve op het Urker vissers leven en de bijbel geïnspireerde knip sels heeft gemaakt. Het werk van de beide voorgaande Jantjes behoort nog tot de zuivere volkskunst; de knipsels van Jantje III (meestal in kleur op een wit fond) dragen al een uitgesproken individueel en persoon lijk karakter. Hoewel haar werk dus de spontane argeloosheid van de ech te volkskunst mist, laat zij zich in de door haar aangewende motieven toch vaak inspireren door de plastische en vitale ornamentiek en vormenrijk dom van diezelfde volkskunst. Naast dit veelvuldig gebruik van op eigen tijdse wijze toegepaste en vrij ge ïnterpreteerde volkskunstmotieven in het algemeen, verwerkt Jantje III ln haar knipsels ook vaak onderwer pen die in het bijzonder de Westfriese gebruiken en folklore illustreren. Het is met name dit aspect dat het centra le thema vormt van deze tentoonstel ling. De knipkunst van Jantje III is als een rechtstreekse voortzetting te zien van de grote traditie die Neder land op dit gebied al vanaf de 17e eeuw heeft en die dan doorloopt tot in de 19e eeuw. wanneer de oorspronke lijk kunstknipperij langzaam over gaat ln een echte volkskunst. Een van de constructies van Marcheschi EINDHOVEN - In de werken van de Amerikaanse kunstenaar Cork Mar cheschi. die van 12 augustus tot 10 september in het Van Abbemuseum, Eindhoven, gehouden wordt, staat de elektriciteit centraal. Hij gebruikt deze energie niet als middel tot bewe ging of als een aandrijfkracht zoals de kinetische kunst maar als mate riaal. „Mijn kunst ls eenvoudig en brengt licht en geluid voort, gebruikt de zwaartekracht en heeft geen gehei men". zegt Marcheschi. Zijn kunst wordt aangeduid als „Electric Art" en bestaat uit assem blages en constructies waarin elektri citeit verschijnt door middel van neon. tl. gloeilampen en oversprin gende vonken en vlammen. Hij be handelt de elektriciteit volgens de eigen wetten van dit natuurkundig fenomeen en zoekt van daaruit naar beeldende vormen en constructies. Hij tracht met de meest eenvoudige middelen elektriciteit zichtbaar te maken. De laatste jaren maakt Marcheschi veel gebruik van neon. Marcheschi „Mijn werk heeft met werkelijkheid te maken. Wat Je ziet is geen effect. Het gebeurt werkelijk. Het is beschik baar, eenvoudig door ernaar te kijken en over na te denken. Er is geen vakkenis over elektriciteit voor no dig. Je hoeft er ook geen natuurkun dige voor te zijn Elektriciteit is een materiaal dat kan worden gemanipu leerd. zoals elk ander materiaal. Ik ben geen kinetisch kunstenaar. Ik ben een beeldhouwer van energie." Marcheschi is in 1945 in San Metao. Californië geboren Sinds 1970 ls hij docent aan het Minneapolis College of Art. De tentoonstelling wordt be geleid door een catalogus met tek sten van Ralner Wanzelius en Cork Marcheschi. EINDHOVEN Het nu nog ln Am sterdam gevestigde toneelgezelschap Zuidelijk Toneel Globe verhuist naar Eindhoven. Zakelijk leider Frits Bloemkolk verwacht dat het een en ander in maart of april van het vol gend jaar zijn beslag zal krijgen. De zuidelijke subsidiënten, de provincie Noord-Brabant en enkele grote ste den in deze provincie, hebben vesti ging in Eindhoven al geruime tijd geleden als voorwaarde gesteld voor een verdere financiering van het to neelgezelschap. Die verhuizing stuit te onder meer bij een aantal acteurs en actrices op bezwaren Ze wilden liever ln Amsterdam blijven. Inmid dels hebben alle leden van het gezel schap. voorzover zij gecontracteerd zijn voor het nieuwe seizoen, zich ln principe bereid verklaard naar Eind hoven te verhuizen. ZIJ die dat niet wilden, hebben het gezelschap verla ten. Het Zuidelijk Toneel Globe on derhandelt momenteel met de ge meente Eindhoven over de huur van een pand. dat gebruikt kan worden als kantoor, repetitie- en opslag ruimte. HAZERSWOUDE (ANP) - Vier Jongemannen zijn om het leven geko men en één werd gevaarlijk gewond toen op de provinciale weg 22 in het Zuidhollandse Hazerswoude een ver moedelljk beschonken man de macht over het stuur verloor en op een ande re auto Inreed. Drie Inzittenden van die laatste auto waren op slag dood; het zijn de 24-jarige A J van Kam pen en de 23-jarige J Schakelbos uit Hazerswoude en de 21-jarige J. Meijei uit Zoeterwoude. Levensgevaarlijk gewond werd de 23-jarige J Ooozen uit Hazerswoude. De auto die de fata le botsing veroorzaakte werd be stuurd door een 23-jarige man uit Alphen a d. Rijn; ook hij kwam om het leven. WISCH De negentienjarige J Westerade uit Doetinchem kwam om het leven toen hij op zijn brommer tegen een fietser reed en vervolgens tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde ln 8llvolde. gemeente Wisch

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9