Textielindustrie van - India klein gehouden 7 Nieuwe boeken Herdenking van paus in Moskou Chinese minister legt krans bij graf Ho Tsji Mihn Bolivia binnen twee jaar naar stembus Verspreiding van 'Sekstant' in België geweigerd Roofover- e vallen op bejaardelj Sociale chaos H bij horeca ft in Valkenburg IRA-gevangenen klagen Britse regering aan FAMILIEBERICHTEN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 NEW DELHI Grote Indiase textielfabrieken krijgen reen toestemming meer voor de vergroting van de produktleci ipa- clteit van hun katoenweverijen. De groei van de produ ktie van katoenen weelsels is voorbehouden aan handgetouiven, die ln bezit zijn van en bediend worden door individuele n of gezinnen. De met machinale weefgetouwen werkende falbrie- ken mogen alleen Investeren ln de modernisering van hun machines, zo heeft de Indiase minister van Industrie, Geiorge Femandes, bet parlement meegedeeld. TROUW/KWARTÉDI In het seizoen 1978-77 bedroeg de produktle van op handgetouwen ver vaardigde katoenen weefsels ln India 4,24 miljoen vierkante meter De ma chine weefgetouwen waren toen goed voor een produktle van 4,16 miljoen vierkante meter. Femandes kondigde een nieuw be leid voor de Indiase textielindustrie aan. Dit beleid onderstreept het ver langen van de Indiase regering om de kleinschalige en gedecentraliseerde produktle aan te moedigen waar dat mogelijk is. De Indiase grote textielfabrieken hebben onbevredigend gewerktDe produktlviteit is verminderd en de modernisering verliep traag, v<K>rai als gevolg van het ontbreken van een duidelijk beleid en doel. Aanzien]'tjke overheidssubsidies zijn echter va«9ral bij deze grote fabrieken terecht geko men en niet bij de armere handwe*ve- rijtjes. Femandes merkte op dat bet nieuwe beleid zich richt op een n. lim voldoende aanvoer van goedkope ka toenen stof geschikt voor massac on- sumptie. De distributie van weet iels dient ook verbeterd te worden. AO-boekje 1723: Jemen, D. v.d. Meu- len. Uitg. Stichting IVIO Lelystad. 2® bis ƒ1.75; nr. 1724: Alfons Ariëns door Th. Kroon. Bij uitgeverij Van Loghum Slaterus te Deventer verscheen de 5e druk van een boek over voorlichting over de overgangsjaren: Op weg naar een nieuwe levensfase door dr I. Jasx- mann. 224 bis 26,50 In de serie Prisma-klassieken van uitg. Spectrum te Utrecht verscheen deel 6: David Copperfield. van Char les Dickens in de vertaling van A. Noorbeek. Geb. 1152 blz. 49,50; pockets per deeltje 576 bis. 9,50 (3e druk). Een hoogst serieuze suicidepoging, gedachtenspel van Jack Feenstra., Uitg. Scribae. Antwerpen. 48 blz. 6.50 Als een stormwind in de nacht, ro man van W. Graham over de families Paldark en Warieggan in het oude Cornwall. Zuidhollandse uitgeverij, Baara 365 blz. 29,90. De toekomstmens. door N. Baaijens. Uitg. Ankh Hermes, Deventer. 282 blz 35,— Bij nitgeverij Time-Life te Amster dam verschenen in de stedensei ie: Wenen met tekst van David Pry c»> Jones en foto's van Thomas Höpk er. 200 blz. 39,80 Zelf babykleertjes maken, Y. v.d. M. o- len. Uitg. Sijthoff, Alphen a.d. Rij a. 110 blz. - 16.90. in de serie plantenencyclopedie va ti Time-Life, Amsterdam verscheen.: Gazons en bodembedekkers door J'. Underwood Crockett en de redacti e van Time-Life. Waterverfschilderin gen van A. Rosse. 150 blz. 35.75-r Patriarch Pimen, het hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk (rechts) leidt een dienst ter herdenking van paus Paulus. De patriarch werd in deze dienst geassisteerd door hoge geestelijken uit Moskou en Leningrad. Onze wonderlijke dierenwereld, een uitgave van Readers Digest te Am sterdam. 350 blz. 63.85 Honger en Hoop, dagboeknotities uit de hongerwinter door A. van Hoorn. Uitg. Stark, Texel 93 blz. 9.75 Fiscaal memo juli 1978. De 70 blad zijden verschaffen gegevens over wet telijke minimumloon, vakantietoe slag, Individuele huursubsidie, prij sindexcijfers gezinsconsumptie enz. Uitg. Kluwer. Deventer. Prijs 14.- (voor abonnees 11.50). Bij dezelfde uitgeverij verscheen in de reeks soci ale zekerheid: Sociale zekerheid in een periode van economische over gang, onder redactie van dr G. M. J. Veldkamp. 99 blz. 24.50. De doorbraak van het kapitalisme, door R. Feddema en F. Tichelman (redactie), uitg. Boom, Meppel 178 blz. 27.50. HONG KONO, HANOI OJPI, Reuter) De Chinese onderminister van bui tenlandse zaken, Tsjoeng Hsi-toeng heeft gisteren een krans gelegd bij het mausoleum van de overleden Vietnamese leider Ho Tsji Mihn. Op de linten stond geschreven: aan presi dent Ho Tsji Mihn, de grote leider van het Vietnamese volk en goede vriend van het Chinese volk". Tsjoeng is in Hanoi om besprekingen te voeren met zijn collega Hoang Blch Son over het probleem van de Chinese inwo ners ln Vietnam, die bij duizenden proberen de grens met China over te steken. Kort voordat debesprekingen begon nen beschuldigde het officiële Vietna mese persbureau de Chinezen van „chantage gecombineerd met be drog". Het Chinese persbureau liet daarop weten dat „Vietnam de onder drukking en uitstoting van Chinese burgers nog had opgevoerd". .Meer nieuws staat op pag. 7. LA PAZ (Reuter. DPA) De Bolivi aanse machthebber generaal Pereda heeft verklaard dat er „binnen twee jaar" verkiezingen zullen worden ge houden. De oppositie deed een be roep op Pereda binnen zes maanden verkiezingen uit te schrijven. Generaal Pereda pleegde op 22 juli jongstleden met behulp van de lucht macht een staatsgreep. Eerder in de maand waren verkiezingen gehouden waarin de oppositie-kandidaat Siles Suezo aanvankelijk een grote voor sprong had. Naderhand werd er ech ter op grote schaal met de stembus sen geknoeid en kwam Pereda naar voren als „winnaar". Na heftige kri tiek van internationale waarnemers verklaarde de kiesraad de verkiezin gen ongeldig wegens fraude. De rechtse Pereda ging daar eerst mee akkoord maar een paar dagen later werd hij via een coup de opvolger van generaal Banzer. Generaal Pereda zei gisteren dat de verkiezingen dit jaar niet meer kun nen worden gehouden omdat „het jaar al bijna voorbij is". Volgens jaar kunnen zij niet worden gehouden om dat Bolivia dan herdenkt dat 100 jaar geleden de oorlog met Chili werd ver loren. „Dan hebben de mensen geen tijd voor verkiezingen", aldus Pereda. DEN HAAG (ANP) De Belgi sche tijdschriftenimporteur die het maandblad Sekstant van de NVSH invoert, heeft gewei gerd het septembernummer in België te verspreiden. Een woordvoerder van de redactie van het blad zei dat vermoede lijk de voorpagina van het sep tembernummer de oorzaak is van de problemen. Deze ver wijst naar een hoofdartikel, ge titeld: „Haal pornografie uit het verdomhoekje". De impor teur vreest dat de plaat de Bel gische lezers te ver gaat. Een rol speelt ook dat hij enige tijd geleden al twee veroordelingen heeft opgelopen voor de ver spreiding van twee andere bladen. De NVSH spreekt haar veront rusting uit over deze vorm van censuur en zelfcensuur. De be zorgdheid van de NVSH is mede ingegeven door het feit dat in België de PTT soms als waakhond optreedt door eerste een exemplaar van een tijd schrift naar de gerechtelijke in stanties te sturen. Op die ma nier hebben enige tijd geleden de Belgische bladen „De Roole Vlinder", van de Vlaamse actie groep van homofielen en het blad „Emancipatie" van de Vlaamse vereniging voor sek suele hervorming vertraging ondervonden bij de versprei ding. De NVSH betreurt het dat hier mee voor de tweede achtereen volgende keer aan de Belgische lezers informatie wordt ont houden over een onderwerp als pornografie dat „gezien de toestanden in België hoogno dig aan discussie toe is." HII. VER SUM/LEEUWARDEN In Hilversum en Leeuwanj roofovervallen op bejaard» a pleegd. In Hilversum werd II jaard echtpaar van driehondf den beroofd. De 84-jarige man 81-jarige vrouw, die in de Fran straat een klein pension drijvt, den 's nachts wakker toen zit#» nen in de slaapkamer bevondht mannen, die nylonkousen ovjn hoofd getrokken hadden, bedbi. het echtpaar met messen. TL r vrouw een portefeuille met d» derd gulden gaf, eisten zy mééiel dat bleek niet aanwezig Vooi vertrokken vernielden zij een bureau. In Leeuwarden werd de 82-jartfs^ kelierster A. Algra-Van der Me;.: een sigarenzaak heeft aan dr1 straburen, het slachtoffer. T-' een jongeman met een wapen kei binnenkwam en geld eiste, te de vrouw naar achter, waa^, viel en een hoofdwond opli jongeman deed een greep in dee vermist wordt vijftig gulden. U h 1st BELFAST OJPI) Vier leden van het verboden Ierse leger IRA, die vast zitten in de zwaar bewaakte Maze- gevangenis, willen een klacht indie nen bij de Europese commissie voor de rechten van de mens tegen de Britse regering. Dat hebben hun ad vocaten gisteren aangekondigd. De gevangenen beschuldigen de Britten ervan dat zij hun fundamentele rech ten schenden door hen omgang met andere gevangenen en lichamelijke oefening te verbieden. In de Maze- gevangenis zitten ongeveer 300 leden van de IRA gevangen. Een groot deel van hen weigert al twee jaar gevange niskleren te dragen. Daarmee protes teren zij tegen de weigering van de Britse regering hen als politieke ge vangenen te behandelen. Sinds maart weigeren de gevangen zich ook te wassen en de toilet-emmers in hun cellen te legen. De toestand in de gevangenis is daardoor miserabel, maar de Britse autoriteiten wijzen iedere verantwoordelijkheid hiervoor van de hand. KARATSJI (AFP) In Pakistan zijn 33 Journalisten die sinds 19 juli wer den vastgehouden en in hongersta king waren gegaan om herinvoering van de persvrijheid in het land af te dwingen, vrijgelaten. Zo is gisteren officieel in Karatsji meegedeeld. Hongerstaking in Pakistan wordt be schouwd als een politieke actie die krachtens de staat vansbeleg verbo den is. Inmiddels zijn zes andere jour nalisten in Karatsji aangehouden. »ei VALKENBURG (ANP) - Iel Zuidiimburgse toeristencentrupr kenburg bestaat een ware i jungle op het gebied van fcetj neelsbeleid in de horecatedjt Dit heeft een woordvoerder 1 voedingsbonden van de FNV g_ verklaard op grond van eet 3 zoek dat bij 250 bedrijven ia steld. br a Daarbij is aan het licht gekonf' arbeids- en rusttijden niet h worden genomen en dat veelkj leelsleden veel langer moeter leen dan veertig uur per week. af meer uur per week is geen dering. De bonden spreken vai^ puinhoop en je reinste chaos", Volgens een woordvoerder bonden liggen de salarissen T kenburg wel hoger dan elders land. De voedingsbonden van c9( die al eerder na dergelijke ono ken tot soortgelijke conclusie* men willen er bij de organisat£ reca en Horecaf nu op aandring werkomstandigheden van het neel te verbeteren. Mocht di t gebeuren dan zullen er „minde tige maatregelen" genomen w aldus de bonden. kunnen van maandag tol en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur. Getrouwd: Cees Nauta en Maddy Boot Schuttersweg 50, Hilversum 9 augustus 1978 Oma, van harte gelukgewenst Gerda, Jas. Marijke. Vincent. Marianne. Jan en Sacha. Goede morgen oma van Pijpen van harte gefeliciteerd met uw 80e verjaardag. Moge God nog vele jaren u voor ons allen sparen. Marjolein, Tonio en Myrthe 1953 1 Zo de Here wil hopen onze geliefde ouders J. Oord en A. C. Oord-Fillekes op 12 augustus a s. de dag te herdenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Edith en Leo. Harry, Corien, Jan Wolter, Anco Gelegenheid tot feliciteren op 12 augustus van 15.30- 17.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Bergschenhoek. Bergschenhoek, augustus 1978 Bergweg Noord 19. Lucas 10 vs. 5 want Ik moet heden in uw huis blijven 1913 1978 Blij en dankbaar hopen wij D.V. op 21 augustus a.s. de dag te gedenken, dat onze ouders, grootou ders en overgrootouders Arnold Bruynjé en Helena Bruynjé-de Wit 65 jaar getrouwd zijn. Wij hopen deze dag in familiekring te gedenken. Co en Berend Suus en Chris Cor en Annie Hennie en Cor Henk en Wil Leo en Jetty v. Gelder klein- en achterkleinkinderen Amsterdam. „De Kimme". Beemsterstraat 548. Vannacht is in de Heer ontslapen onze lieve moeder en grootrm ieder Neeltje Petri «nella van Walsum weduwe van Lam feertus Christiaan Spijker boer Geboren 4 septemb er 1896 te Krimpen aan den IJssel Overleden 9 august os 1978 te Kapelle aan den IJssel, verpleeghuis „De Meerhorst". Zij is ons allen tot vrijsheid en troost geweest. Leiden: A. Grijns-Spijkerboer C. D. Gi-ijns Mies, C h ristien, Dirk, Lambert, Adriaan Rotterdam: J. A. tent Boom-Spijkerboer H. ten B oom Nees en Arthur, Hanna, Christine, Wessel 's Gravenhage: G. Spijkt trboer L. A. Spi jkerboer-Wiersinga Cornel, Lambrecht en Hanneke, Rijk Amsterdam: A. A. Spi qkerboer A. C. M. spijkerboer-Mons Anne 5 larijke, Chris, Ruth, Thomas Roosendaal: Nelleke B louwknegt-Spijkerboer A. Bouwt :negt Neeske, wleid. Hendrik. Pieter Gieten: Ch. Th. S ipijkerboer Lisette S) jijkerboer-de Wijn Esther, C ornelie, Bart De dienst van Woord en Gebed zal op maandag 14 aui Justus om 11 uur gehou den worden in de Hervormde Kerk aan de Kerkstraat te Renkum, waarna de teraardebestelli ng te omstreeks 12 uur plaatsvindt op »4e Nieuwe Algemene Be graafplaats. Hartenseweg te Renkum. 9 augustus 1978. Correspondent e adres: Rijnsburgerweg 155, Leiden. „In uw hand. beveel ik mijn geest." Psalm 31 6 God heeft op Zijn ti j(d tot Zich genomen onze zorgzame moeder erv grootmoeder Trijntjfï Sjoerdsma sinds 1976 weduwie van Arie den Hartogh op de leeftijd van TL jaar. De Bilt: A. den hartogh H. E. den Hartogh-Polman Hilversum: B. P. de n Hartogh B. F. de n Hartogh-Boot Reinier en Machteld. Emmeloord. 8 augujetus 1978 Meeuwenkant 36 De rouwdienst zal w «orden gehouden op zater dag 12 augustus om 13.00 uur in de aula op de begraafplaats aan cle Espelerlaan te Emmel oord. waarna de tx-grafenis op de algemene begraafplaats aldaar zal plaatsvinden. Geen benoek aan huis. Met grote droefheid, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, delen wij U mede dat heden plotseling van ons is heenge gaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, zoon, schoonzoon, broer en zwager Nicolaas van de Vrie echtgenoot van Dieny van Boven op de leeftijd van 54 jaar. Dieny van de Vrie-van Boven José en Bob Dianna Isabella MONNICKENDAM, 8 augustus 1978 Jan Nieuwenhuizenlaan 37 De rouwdienst wordt gehouden maandag 14 augustus 's middags 13.30 uur in de Hervorm de Kerk, Zarken Monnickendam, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in voornoemde kerk. De Heer van leven en dood nam tot Zich mijn lieve, moegestreden man, onze vader, grootva der en overgrootvader Pieter Notebaart Hij werd 82 jaar. Rotterdam, Bethesdaziekenhuis: M. A. Notebaart-Bevaart Barendrecht: P. C. Notebaart J. Notebaart-Bubberman Margriet en Jaro Jeroen Piet en Paula Jan en Sjanie 8 augustus 1978. Correspondentieadres: P. C. Notebaart, Oranjestraat 32. 2991 CL Barendrecht. Geen bezoek. Geen bloemen. De be^afenis zal plaatsvinden vrijdag 11 au gustus 1978 op de algemene begraafplaats „Crooswijk", Kerkhoflaan 1 te Rotterdam, om 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de kapel. In plaats van kaarten Zonder God kan ik niet leven Gij de bron van 't ware leven Schenkt mijn ziel dat leven Heer Leer mij U boven alles minnen Neig mijn hart en neig mijn zinnen Om te leven tot Uw eer. Door haar Hemelse Vader naar huis gehaald Elisabeth Maria Neervoort 1886-1978 Uit aller naam G. W. van der Willigen-Kakebeen Correspondentieadres: Laan van Poot 194 's-Gravenhage. De begrafenis heeft in alle stilte plaatsge vonden. „Want wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben, in de hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis". II Corinthiërs 5 1. God nam, voor ons plotseling, maar op Zijn tijd, tot Zich, mijn geliefde man, onze lieve vader, behuwdvader, grootvader, broer, zwa ger en oom, Gijsbert de Rooij echtgenoot van Maria Pieternella Boogaard, op de leeftijd van 71 jaar. Uit aller naam. Voorburg: M. P. de Rooij-Boogaard Voorburg, 8 augustus 1978. Van Duvenvoordelaan 18. Liever geen bezoek aan huis. Onze dierbare overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Diaconessenziekenhuis „Bronovo" Bronovolaan 9. Bezoekuren van 13.30-15.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden door de Weleerwaarde Heer Ds. P. van den Beukei, zaterdag 12 augustus te 12 uur in de aula van de Oosterbegraafplaats aan de Rodelaan te Voorburg, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebe stelling in de ontvangkamer van de begraaf plaats. Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen onze geliefde zorgzame vader, schoon vader, groot- en overgrootvader Samuel Heemskerk weduwnaar van Adriana van den Haak op de leeftijd van bijna 88 jaar. Rijnsburg: M. W. Heemskerk W. A. Heemskerk M. A. Heemskerk-Mens J. S. Heemskerk J. Heemskerk-v;d. Vijver M. C. Heemskerk Eindhoven: S. A. Heemskerk W. Heemskerk-de Jongh Rijnsburg: A. S. Heemskerk J. Heemskerk-v.d. Vijver Hogezand: W. G. Hasper-Heemskerk A. Hasper Rijnsburg: M. A. Heemskerk klein- en achterkleinkinderen Rijnsburg, 9 augustus 1978. Vliet N.Z. 92. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden a.s. maandag 14 augustus n.m. om 14.30 uur in de Chr. Geref. Kerk aan de Oegstgeesterweg te Rijnsburg waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de begraafplaats aan de Sandtlaan te Rijnsburg. Gelegenheid tot condoleren a.s. zaterdag 's avonds van 20 uur tot 21.30 uur Vliet N.Z. 92, Rijnsburg. Ten huize van zijn zoon is in Jesus ontslac onze lieve zorgzame vader en grootvader j- Gerrit Gerardus t£ Veldhuizen |1 sinds 30 juli 1975 weduwnaar van Adriana Wilschut op de leeftijd van 82 jaar Roden: Ps. la P. S. Veldhuizen hl F. Veldhuizen-van den Berg P' Gerrit en Pieter Wim Waddinxveen: A. Kunst-Veldhuizen A. Kunst y Laura, Gerard, Ada, g, Annette, Benno Sliedrecht: K A. M. Buissant des Amorie-Veki huizen W. C. Buissant des Amorie f Anneke Sliedrecht, 8 augustus 1978 „Huize Parkzicht," Lijsterweg 1 De begrafenis zal plaats hebben zaterdag k augustus a.s. om 11.00 uur op de begraafplasP te Sliedrecht. Keer weder, mijn ziel, tot geest, omdat de Here u heeft gedaan." Psalm 116Ï Op dinsdagmorgen 8 augustus mocht inga: tot de rust die de Here weggelegd heeft vo Zijn kinderen, onze lieve moeder en gro< moeder, Gijsbertha Laseur weduwe van Gijsbertus Lam op de leeftijd van 84 jaar kinderen kleinkinderen Soest, augustus 1978 Bejaardencentrum „Groot Engendaal". Correspondentieadres: D. Lam. Birkstraat 125a, Soest. De overledene ligt opgebaard in de rouwk mer van het ziekenhuis „Zonnegloren", Soe terbergsestraat 125, Soest. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleal ce aldaar, donderdagavond van 20.00-20.: uur. De dienst van Woord en Gebed zal D.V. wo den gehouden vrijdag 11 augustus om 13.0 uur in de Kerkzaal van „Zonnegloren", waai na de teraardebestelling zal plaatshebben or 14.00 uur op de oude algemene begraafplaat aan de Soesterweg te Amersfoort. Langs deze weg willen wij al onze familie, vriel en gemeente-leden bedanken voor hun hartelijk leven, ondervonden tijdens de ziekte en na het o lijden van onze lieve zoon en broer Ruud de Mooij In het bijzonder Ds. R. de Vries voor de geestel bijstand. Dr. C. J. Hagen, doktoren en verpleg personeel van het Academisch ziekenhuis te Lei voor de medische verzorging en de begrafenis om neming C. van der Plas voor de correcte uitvoei van de begrafenis. A. de Mooij. Katwijk, augustus 1978 Piet Heinlaan 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8