Vragen over Baalhoekkanaal e tekening van een lezer «8 hoe ben je als je oud wordt? VrouwCommentaar een kier Gerommel in België Nederland kan afwachten /N versterkt relaties met Franse PCF HET WEER door Hans da Jong 'pop' Harde mooi weer Strandweer £2 ai ondermij ner vergeten kat mee vondst gDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 zwartkijkerij ten spijt is de krikaanse minister van buiten- ke zaken, Cyrus Vance, deze ftk toch niet voor niets in het Iden-Oosten geweest. Israels inier Begin en Egyptes presi- Sadat hebben de dringende diging aanvaard om begin lember gezamenlijk bij de Jerikaanse president Carter in buitenverblijf Camp David jbezoek te gaan. danks de eraan verbonden risi- f hoefde Begin niet lang over de lodiging te denken. President lat meende zelfs dat met de torekingen in Camp David een fcjwe fase in het vredesproces in IMidden-Oosten was aangebro- i en dat men het verleden de jve scheldpartijen over en weer maar moest vergeten. [Amerikaanse houding in het desproces lijkt bepaald te zijn Sr het gezegde: zolang ze praten eten ze niet. In feite komt deze ding echter neer op uitstel van utie. President Sadat eist van /erenigde Staten, dat zij zich in 11 conflict in het Midden-Oosten t langer beperken tot de rol van niddelaar, maar als „volwaardi- |J partner" gaan meespelen. Met ere woorden president Carter et nu voor de dag komen met ideeën en voorstellen ter ossing van het conflict. dergelijk Amerikaans initia- bergt echter het gevaar in zich ""Snel de indruk te wekken van Dctyi diktaat, een door Washington Egypte en Israël opgelegde wel Sadat als Begin heeft in mp David de mogelijkheid om het Egyptische vredesinitiatief uit het slop te halen. Israël heeft on langs de deur op een kier gezet voor belangrijke concessies. Er kan over een territoriaal compro mis worden gesproken wanneer dit door de Arabieren wordt voorge steld. Bovendien is men in Jeruza lem bereid om na een overgangs- door Barend Mensen DORDRECHT Regelmatig klinkt van over de Belgische grens gerommel door over het Baalhoekkanaal. Behalve in Zeeland schijnt daarentegen in de rest van Nederland nauwe- periode van vijf jaar over de kwes- lijks interesse te bestaan voor deze, alleen nog op papier tie van de souvereiniteit over de bestaande vaarweg. In België worden er heftige discussies westelijke Jordaanoever en de Ga- over gevoerd. Vorige week hebben twee leden van de Tweede zastrook te praten. Kamer aan de regering vragen gesteld over de door Antwer- Aan president Sadat is het om nu pen fel begeerde tweede verbinding met de Westerschelde te beseffen dat de Israëlische waarmee men de als industriegebied te ontwikkelen linker- standpuntsverandering nauwelijks Scheldeoever wil ontsluiten voor zeeschepen van 125.000 ton. als negatief" te omschrijven is terwijl het aan Begin is om recht De Zeeuwse heren Eversdijk (CDA) toe recht aan toe te eeven dat dit en De Voogd (WD) wUlen weten ot er toe reent aan toe te geven uat ott van Neder]andse zljde een aanmoedi- betekent dat Israël bereid is zich gend gebaar is gemaakt ten aanzien uit het in 1967 bezette gebied terug van de eenleg van het kanaal. De te trekken. Dit hoeft niet in te Antwerpse schepen voor havenzaken houden dat grenswijzigingen of Is- ^^«n vraïgg^p^wiL^ïïd raelische veiligheidsvoorzieningen Hij had het over een „bijna-sugges- bij voorbaat uitgesloten zijn. tie". In Camn David aldus het Witte Het geen waagstuk te voorspellen in tamp uavia, aiaus net wiue dflt Qp de vragen een ontkenning zal Huis, zal het raamwerk voor een volgen. De Nederlandse regering zal vrede in het Midden-Oosten wor- er geen enkele behoefte aan hebben Ook in Vlaanderen overigens zijn er bezwaren. De Nederlandse onderhan delingsdelegatie onder voorzitter schap van drs W. de Pous heeft het spel scherp gespeeld. Aan de andere kant van de zuidgrens is men zich kennelijk pas later gaan realiseren waaraan men bij de uitvoering van de verdragen allemaal vastgenageld zit. Moeilijk den besproken. Ondanks de Saoe- het eenmaal ingenomen standpunt r Haf mof hof Roalhnolrlronoal tiifcltii. dische campagne ten behoeve van een sluiting van de rijen in de Arabische wereld loopt Sadat wei nig risico met de besprekingen dan dat met het Baalhoekkanaal uitslui tend Belgische belangen worden ge diend te verlaten. Bovendien zal zij er niets voor voelen een uitspraak te doen die de Waals-Vlaamse tegenstel- cie' Fovntisrhe nresident eron wii- lingen over het kanaal en de daaraan de tgyptiscne president erop wij gek0ppelde overeenkomsten over de zen dat hij gegeven de Israëlische afsnijding van de Bocht bij Bath in houding weinig heil zag in verdere de Westerschelde en de levering van rechtstreekse gesprekken en toch j naar Camp Davis is gereisd om de Israëli's een laatste kans te geven. Op hem zal het odium van spelbe derver niet neerdalen, een risico dat premier Begin momenteel wel Maaswater van voorgeschreven kwa liteit en hoeveelheid zou kunnen prik kelen. Nederland kan wachten. Acht jaar is er over de drie ontwerp-verdragen onderhandeld^ in 1975 werden zij door de regeringen ondertekend. Het degelijk loopt. Aan president Car- woord is nu aan de parlementen, die ter zal het onder deze omstandig heden zijn om het raamwerk voor de vrede in het Midden-Oosten door de deur die momenteel op een kier staat te trekken. 0( 11 een onzer verslaggevers v [STERDAM De CPN is met de pi mse communistische partij PCF fit Breengekomen de onderlinge be- >e kkingen te versterken. De bespre- n ïgen, in Parijs gehouden tussen atpN-voorzitter Henk Hoekstra en b n Franse „collega" Georges Mar ais. had vooral betrekking op de folgend jaar te houden rechtstreekse kfetlezingen voor het Europese par- lement. Tegenover deelname aan deze verkiezingen staan zowel de Franse als de Nederlandse commu nisten aarzelend. Volgens een verklaring, na afloop van het gesprek uitgegeven, kwam ook de strijd tegen de crisis, voor de demo cratie en tegen de bewapening aan de orde. ze kunnen aanvaarden of verwerpen maar niet kunnen wijzigen. Voor en na de ondertekening van de drie gekoppelde verdragen is er in België echter zoveel lawaai over ont staan, dat de in ons land begrijpelij kerwijs vooral in Zeeland bestaande tegenstand er goedaardig bij lijkt. Want natuurlijk spelen ook nu de traditionele Belgische tegenstellin gen weer een rol. Het Baalhoekka naal wordt in Wallonië als een Ant werpse en dus puur Vlaamse aangele genheid gezien, waarmee Waalse eco nomische belangen worden aange tast en die Wallonië bovendien duur komt te staan vanwege het aan de kanaalovereenkomst gekoppelde wa terverdrag. En dus, redeneren de Wa len, betalen wij het gelag voor een kostbare en wellicht niet eens nodige voorziening voor Antwerpen. Premier Leo Tindemans en minister van buitenlandse zaken Simonet wil len dan ook alsnog met Nederland gaan praten over een aantal door een ministeriële werkgroep verzamelde en voornamelijk Waalse bezwaren. Politiek liggen de verdragen in het toch al zo gevoelige Belgenland bij zonder moeilijk. De Nederlandse re gering intussen zal het allemaal best willen afwachten. Vandaar dat de vragenstellende Kamerleden er voor lopig niet wijzer op zullen worden. Het Baalhoekkanaal en alles wat er aan vastzit zal er in Nederland echter wel weer aandacht door krijgen. Dat Is op zichzelf al belangrijk. Want wie. die de zaak niet nauwgezet gevolgd heeft, weet nog waarom het allemaal draait? Wel, het gaat in eerste instan tie om een vaarweg voor diepgaande zeeschepen die Antwerpen in staat moet stellen een zevenduizend hecta re groot industriegebied te ontwikke len. Men is daar al mee bezig. De rechter-Scheldeoever is vol en het wordt voor Antwerpen van levensbe lang geacht op de andere oever te kunnen uitbreiden. De aanlegkosten van dit 250 meter brede en zeventien meter diepe kanaal werden In 1975 geschat op een miljard gulden. Het moet bij Kieldrecht de grens over schrijden en binnendijks langs het natuurgebied dat Verdronken Land van Saeftinge wordt genoemd, naar de Westerschelde lopen. Op de plaats waar nu het dorp Baalhoek ligt, moet een grote zeesluis van 500 meter lang en 64 meter breed en met een voorha ven van 4200 meter worden gebouwd. Om „redenen van goed nabuur schap" wil de Nederlandse regering toestaan dat deze ingrijpende voor ziening goeddeels op oost-Zeeuws vlaams gebied tot stand komt. Er moeten 570 hectare landbouwgrond. t Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Er zit een kleine verbetering aan te komen. De tijd dat de buien het hoogste woord voerden, lijkt voorbij wel valt er hier en daar nog een exemplaar maar de zonnige perioden zullen meer en meer uitgroeien. Bovendien laat de temperatuur zich iets meer van zijn betere kant zien en zijn er middagwaarden van rond twintig graden te verwachten. Het betere weer dat ook vrijdag nog zal voortduren, hangt samen met een rug van hoge druk van de Golf van Biskaje over de Brit se eilanden naar de Noorse Zee op weg naar ons land. Het is helaas maar een smalle rug en de zomer zet dan vermoedelijk ook slechts een zuinig mondje. Van een weersverbetering linea recta in de richting van 25 tot 30 gra den is zeker geen sprake. Het is het bekende verhaal: de hoogte- stromingen blijven west-oost ge richt en een blokkering van de oceaan-depressies is niet aan de orde. De computerkaarten geven de volgende depressie zaterdag een plaatsje boven Schotland. Het frontensysteem dat over Enge land ons land dan dicht gena derd is, zal ongetwijfeld in de loop van de dag regen doen op komen. Eenmaal Hondsdagen- weer, vrij lange tijd ongestadig weer: zo gaat dat in augustus. Genoemd front wordt gevolgd door een frissere stro ming uit het westen, begeleid door hernieuwde opklaringen, alvorens een volgend minimum u en mij gaan bezighouden. De lokatie is op dit moment nog bij de zuidpunt van Groenland. Al die activiteiten gaan door met goedvinden van een 1.032 milli bar sterk Azoren-hogedrukge- bied. Misschien interesseert het u te weten, waar het in Europa het warmst is: wel Cyprus krijgt de laatste dagen maxima van rond de 36 graden De laatste tijd heb ik er een soort barometer bij, die mij vertelt of het warm, vrij warm of koel zo merweer is of wordt. Het Is de transistorradio van de buren, die als zodanig functioneert. Als de jeugd in de vroege morgen de popmuziek al onophoudelijk over mijn terras doet daveren en vandaar via open ramen tot diep in huis, weet ik, als ik het ten minste nog niet mocht weten, dat er een warme dag op til is. Bij een matig aantal decibels wordt het „tusenbeide weer", op dagen waarop het heerlijk stil zonnige perioden blijft en de geluidsbron niet te horen is, heeft het weer vaak meer weg van herfst dan van zomer. Zo zit dat in elkaar. Goed getroffen had begin augus tus Harry Geurts uit Bilthoven het in Inverness (Schotland): „Het is hier heel wat aangena mer dan in het hete Holland. WIJ moeten ons vandaag tevreden stellen met een grauwe hemel: laag hangende bewolking, maar gelukkig blijft het droog. Het open haardvuur brandt hier bij zestien graden buiten-tempera tuur ook overdag en de zalm smaakt hier erg lekker. Je ziet vissen van ruim één meter tot vijftien twintig centimeter bo ven het water uit springen." Medewerker De Kuyper te Her wijnen komt nog even terug op het zogenaamde stille onweer van zondagavond 30 juli. Hij heeft toen voortdurend wèl zwakke donder gehoord en in Oosterhout, op 26 27 kilometer afstand van zijn woonplaats er trouwens ook van Fijnaart. heeft het toen wat sterker geonweerd. Vandaag weinig of geen buien meer, wel zonnige perioden Wind overwegend noordwest tot noord, vrij krachtig tot matig. Luchttemperatuur achttien tot negentien graden, zeewater zes tien tot zeventien graden Celsi us, weinig of geen kwallen. Ver dere vooruitzichten: zonnige vrijdag. polderkaal en Baalhoek voor wor den opgeofferd. Bocht afsnijden Nederland is bereid aan nóg een Ant werpse wens te voldoen, namelijk de afsnijding van de Bocht bij Bath. Dlej wordt voor het grote zee vaartver keer omslachtig en gevaarlijk geacht Het maken van een nieuwe, vloeiende vaargeul naar de Scheldemond ver kort de afstand met drie kilometer De uitvoering van dit werk werd drie jaar geleden op 450 miljoen gulden geschat. Nederland houdt voor dit alles de beurs stijf dicht. Die van België daar entegen moet nog wijder open: Ne derland vraagt in ruil namelijk een waterverdrag voor de afvloeiing per 1 maart 1982 van voorgeschreven hoe veelheden en tot een bepaalde kwali- teit gezuiverd Maaswater. Daarmee wordt voorkomen dat er in het min der dan Nederland milieubewuste België Rijntoestanden ontstaan mei. alle bezwaren voor de drinkwater- voorziening van dien. Het is dit verdrag van de drie dat de Walen bijzonder hoogt zit De milieueisen die erin gesteld wor den vinden zij veel te zwaar. De industrie in het Maasbekken komt erdoor in een onvoordelige positie. Bovendien zint het de Walen niet dat Nederland ook nog een soort inspec- tierecht heeft bedongen. Datzelfde bezwaar geldt ln Antwerpen, waar. Nederland ook een vinger in de pap; zal hebben als het om vestiging van industrieën gaat. Voorts zijn ook voor" het Scheldegebled forse milieueisen, gesteld. Het is duidelijk dat Nederland uit de Antwerpse begeerte naar een Baal- hoekkanaai alle winst heeft gehaald die erin zat. Het zal er dan ook niets voor voelen de koppeling van de ver- dragen te laten vallen. Zonder stok achter de deur komt er misschien' geen waterverdrag en zeker niet een met zulke in België „draconisch" ge noemde clausules. Havenschepen Huijgebaert wijst, evenals zijn onlangs overleden voor ganger L Delwaide dat hardnekkig heeft gedaan, verwijzingen naar de slechte eenomische toestand resoluut van de hand. Het Baalhoekkanaal zoals dit van Kallo via Kieldrecht en het te verdwijnen dorp Baalhoek naar de Westerschelde moet gaan lopen. „Luchthartig 45 hectare schorren in Saeftinge. 85 ha schorren bij Baalhoek en vier klei ne dorpen Paal. Emmadorp, Kruis- In Nederland signaleert met name de Zeeuwse werkgroep „Geen Baalhoek kanaal" luchthartigheid wat betreft- de noodzaak van het kanaal. Als zich nog niet eens serieuze kandidaten hebben gemeld voor vestiging op het eerste deel van de linker-Schelde- oever, waarom dan nu al praten over een kanaal voor de ontsluiting van het weede deel? Is hier geen sprake van een Antwerpse droom waaraan oost-Zeeuws-Vlaanderen moet wor den opgeofferd? Als de regering er van uitgaat dat geen Nederlandse be langen mogen worden geschaad, heeft zij dan zekerheid? Neen. aldus de werkgroep want een wetenschap pelijke studie is nooit gemaakt. Er zijn wel rapporten verschenen over andere mogelijkheden, maar die zijn nooit serieus onderzocht. Niet verrukt Het provinciaal bestuur van Zeeland is ook niet verrukt van het Baalhoek kanaal. De provincie heeft er dan ook geen baat bij. Er zou bij voorbeeld van de nood een deugd gemaakt kun;" nen worden door het economisch zwakke oosten van Zeeuws-Vlaande- ren ervan te laten profiteren. Dat wil de regering echter niet met het oog op" de dan noodzakelijke financiële deel neming. Er gaat zodoende een Bel: gisch servituut op Nederlands grond gebied rusten. Dat wordt zeer kwalijk geacht. De provincie heeft inmiddels laten* weten dat zij overweegt het kanaal' uit het streekplan oost-Zeeuws- Vlaanderen te halen als er dit Jaaf geen zekerheid komt over de aanleg- ervan. Op dit aspect hebben de Ka merleden Eversdijk en De Voogd bij het stellen van hun vragen gewezen. Willi ra Vierentwintig gediplomeerde verpleegkundigen, bijeengeko men voor een cursus. Vierentwin tig Jonge mensen, die allemaal in hun werk op een of andere ma nier te maken hebben met oudere mensen. Samen hebben ze er over gepraat hoe ze zelf denken te zijn als ze eenmaal oud zullen zijn. Want ze mogen dan door hun werk veel van ouderen afwe ten. ze zijn het zelf nog nooit geweest. Ze zien de ouderdom alleen van de „jonge" kant. Wat vinden ze er van? Het tijdschrift „Leef tijd" heeft een groot aantal meningen uit dat gesprek afge drukt. Hoe zouden ze bijvoorbeeld zelf oud willen zijn? „Ik zie mezelf als rimpelend en langzaam voort schrijdend. enigszins trillend. Ik heb belangstelling, ben goed ge humeurd. vitaal en onderne- mingslustig, niet dement, maar wel minder flexibel naar alle kan ten". „Een ideale ouderdom zou voor mij zijn om te blijven steken op ongeveer 35 jaar en niet ouder worden, zowel geeste lijk psychisch als biologisch". „Met goed gebruik van verstand oud zijn en in een fijne omgeving wonen, dus daar waar je je thuis voelt zonder eenzaam te worden en met een levensbeschouwing. waar je op terug kunt vallen. Dat is voor mij een ideale ouderdom". Ideaal Is dat zeker, maar hoe den ken ze dat ze in werkelijkheid zouden zijn als ze een dagje ou der zijn? De antwoorden liegen er niet om: „Ik zou moeite hebben met me aan te passen aan een minder actief leven en ik zou goed lastig zijn als ik afhankelijk zou worden en belemmerd zou worden in veel dingen". En een ander: „Ik hoop dat ik mezelf kan blijven, mijn zelfstandigheid be houden is erg belangrijk voor me. Ik wil niet graag morsen en lastig worden. Ik zou best lastig kun nen zijn voor verplegend perso neel". „Ik zie mezelf als hals starrig en veeleisend, moeilijk voor mijn omgeving". Iemand vindt het maar moeilijk te zeggen óf ie wel oud wil worden, „want hoe ziet de wereld er uit over dertig, veertig jaar?". Sommigen zijn bang dat ze later hulpeloos en eenzaam zullen worden. De meesten zien niet veel in een ou derdom van ziek en hulpbehoe vend zijn; dan hoeft het voor hen niet meer. Ze zien die negatieve kant van de ouderdom dagelijks van dichtbij: „Ik denk dat veel bejaarden een zaam zijn. De bejaarde leeft meer in het verleden en de ouderdom wordt niet als prettig ervacén. Het is allemaal moeilijk te aan vaarden, je bent uitgerangeerd en de jongeren doorbreken oude tradities. Ouderen worden gezien als gezellige oude baasjes, hulpe loos en afhankelijk, opgesloten in bejaardenoorden waar gezellige kaartavondjes plaatsvinden. Ik zie het toch elke dag: veel voor het raam zitten, alleen veel weten van dingen die er rondom gebeu ren. veel onderonsjes, hijgend voor de liftdeur, veel sherry drin ken". Oudere mensen „hebben oorlogen meegemaakt, armoede, slechte economische toestanden. De waarde van het geld was heel anders. Iemand van 84 denkt vaak dat een brood een paar dub beltjes kost. of ze geven Iemand die een paar uur voor ze gewerkt heeft een gulden". Is er wat aan te doen als nieuwe bewoners zich niet thuis voelen in een verzor gingshuis? „Misschien moet de mogelijkheid van proef-plaatsin- gen vergroot worden Vooral de eerste weken in het tehuis is voor de nieuwe bewoners erg moeilijk. Zou niet een andere bewoner als begeleider kunnen optreden? Dat zou het contact met de ande re bewoners ook wat soepeler kunnen maken". Tot slot een suggestie van een verpleger uit een inrichting met somatisch zie ken: Je kunt „de patiënt in zijn eigen waarde laten, hem niet zo maar tutoyeren, een persoonlijke benadering toepassen, proberen te selecteren wie bij wie op de kamer kan slapen, goede voor lichting geven, het hebben van kleine eigendommen stimu leren". Uruguayaanse ambtenaren kun- nen voortaan, als hun werkwijze' de oorzaak is van vertragingen in administratieve formaliteiten van „bestuursondermijning" be schuldigd en aan strenge tucht maatregelen onderworpen wor den. Vooral ambtenaren die te genover burgers hun plicht ver waarlozen. zullen streng aange pakt worden, zo heeft de nationa le veiligheidsraad, het hoogste bestuursorgaan van Uruguay, be kendgemaakt. Het gaat dus om gemakzuchtige overheidsdiena ren. maar ook een Piet Precies die zijn werk al te goed wil doen, kan nu te kijk gezet worden als een volgens de raad „luie onder- mijner", die de sociale, economi sche en politieke ontwikkeling van Uruguay bedreigt. Je kunt Je voorstellen dat Je er gens je portemonnee vergeet of desnoods je hele tas. of dat Je na het handen wassen een ring op de wasbak laat liggen, maar wat een vader en moeder uit een plaatsje bij de Westdultse hoofdstad Bonn hadden vergeten slaat al les: zij hadden hun zoontje er gens laten staan Ze waren op weg van Scheveningen naar huis, meldt het Utrechts Nieuwsblad. 's Middags had vader ter hoogte van Nieuwegein de tank laten ■volgooien. Een bevriend echt paar ln een tweede auto stopte daar ook en samen strekten de Duitse gezinnen even de benen. Weer op weg merkten de ouders dat zoontje Marco (7) niet bij ze was. Zorgen maakten ze zich nog niet omdat, dachten ze. Marco vast bij de vrienden was inge stapt. Bij Maasbracht, helemaal in Limburg, stopten ze weer Het was toen al kwart over acht. En daar kwamen ook de vrienden uit hun auto. Zonder Marco Toen pas begrepen de ouders dat het ventje nog in Nieuwegein moest staan (waar het trouwens allang op het politiebureau zat). In pa niek reed de vader zo hard hij kon de weg terug. In de buurt van Nieuwegein trof hij een auto van de rijkspolitie en dat was maar goed ook. want door de schrik was hij totaal vergeten bij welk tankstation hij geweest was. Nog een uur later waren vader en zoon weer bij elkaar, en kon vader zelf weer achter het stuur; het laatste stuk tot Nieuwegein had de poli tie hem moeten rijden, omdat hij er te bibberig voor was. Buurtbewoners kijken er allang niet meer van op, als de Amster damse mevrouw Wagenaar pas seert, de boodschappenwagen achter zich en de poes op haar rug. Poes Nannie houdt er name lijk niet van om alleen te zijn. Als het vrouwtje boodschappen moet doen, installeert Nannie zich dus op haar vaste plekje en gaat mee. „In het woord weersverwachting zitten de woorden acht en wee". Een vondst van de NCRV-gidsre- dactle. waarop nog best wat door te borduren valt. Als Je toch met de letters van het woord gaat schuiven, kun Je er ook „vies weer" uit halen. Warm weer zit er helaas nét niet in. Wel vriesweer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5