FNV wacht nog met reactie op Bestek '81 i WANTIE TYPES Van der Ploeg neemt ontslag Minister De Koning komt NCO tegemoet CDA nam initiatief Konijnen op Eiland Dordt niet te stuiten lAlbeda kan gesprek met sociale partners niet plannen Jagers moeten actief worden Kruisinga wordt adviseur op milieugebied Burgemeester Oude Pekela Koffie kwartje goedkoper Commissie krijgt subsidie voor werk op gebied van ontwikkelingssamenwerking Rita 2 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Albe- da (sociale zaken) kan nog geen initiatieven nemen voor een gesprek met werkgevers en vakbeweging over de be zuinigingsnota. Albeda heeft beide partijen gevraagd of zij vóór of na het Kamerdebat met de regering willen praten over Bestek '81. De FNV, de grootste vakcentrale, voelt er niets voor daar nu al een ant woord op te geven, omdat het tijdstip van het Kamerdebat onbekend is. De minister zal in elk geval tot 28 augustus op antwoord van de FNV moeten wachten. Vice-voorzitter Spit van de FNV zei gisteren desgevraagd, dat hij niet begrijpt „waarom er zo veel aandrang wordt uitgeoefend om ons uit te spreken". Spit: „We laten ons niet opjagen. De minister zit in een kabinet, dat er zeer lang over gedaan heeft om de plannen op tafel te brengen. Hij kan niet verwachten, dat wij nu op een namiddag een reac tie op papier zetten. Wij willen dat op een verantwoorde manier doen". Albeda heeft in een brief aan werkge vers en vakbeweging gezegd, dat hij ook niet weet wanneer het Kamerde bat gehouden wordt. Vervolgens heeft hij hun de vraag voorgelegd, of er desondanks gewacht moet worden tot het debat achter de rug is. Eerder had de FNV het standpunt ingeno men dat het gesprek tussen overheid, werkgevers en vakbeweging inder daad pas na het debat gehouden moest worden. Op dit moment waagt de FNV zich niet aan een oordeel daarover. Beslagen ten ijs Op 28 augustus bespreekt de federa- tieraad van de FNV de bezuinigings nota. Dat is een week later dan oor spronkelijk de bedoeling was. „We willen goed beslagen ten ijs komen" aldus Spit. De verbondsraad van het CNV be spreekt op 21 augustus de nota. Bij het CNV gaat men ervan uit, dat het door Albeda beoogde gesprek begin september wordt gehouden, wat ook de voorkeur van de minister is. Het tijdstip van het Kamerdebat hangt goeddeels af van de snelheid, waarmee het kabinet de 337 vragen uit de Kamer of de belangrijkste daarvan kan beantwoorden. Vice- premier Wiegel heeft wel benadrukt, dat het de Kamer zelf is die een tijdstip vaststelt. In Nistelrode is gister morgen een vrachtwa gen van de weg geraakt en tegen een huis be land. De bewoner, een bejaarde man, zat ge woonlijk op de plaats waar de auto het huis ramde het verkeer te be kijken. Het slechte weer had hem daar gisteren van weerhouden. Moge lijke verwondingen kon hij daardoor ontlopen. 1 De Nederlandse hongerstakers, die zich uit solidariteit met de Marokkanen voor het Amsterdamse kerkgebouw „De Duif" hebben geïnstalleerd. wie de koppelbazen zijn en waar ze zitten", aldus dr Fiolet. in Vervolg van pagina 1 J Mevrouw Haars heeft zelf altijd ge zegd, dat uitstel van de maatregelen om deze reden niet nodig is, omdat het ministerie van justitie de mogelij- H ke risico's voor de Marokkanen zorg- 3t vuldig onderzocht heeft en daarbij »t geen aantoonbare gevaren heeft ge- J. constateerd. r- n Door nu positief te adviseren op het CDA-WD-voorstel komt zij alsnog terug op haar eerder ingenomen standpunt. De eerstvolgende uit spraak van de Raad van State wordt in september verwacht. De staatsse cretaris had zelfstandig tot opschor ting van de maatregelen kunnen be sluiten, maar heeft het nu doorge speeld naar de ministerraad om zich, zo wordt in CD A-kring verondersteld, bij toekomstige problemen op het kabinet te kunnen beroepen. Ver wacht wordt dat de ministerraad het positieve advies van mevrouw Haars zal overnemen, temeer daar de beide regeringsfracties zich daarvoor heb ben uitgesproken. t Lubbers li De gezamenlijke actie van CDA en i VVD kwam tot stand op initiatief van CDA-vice.-fractieleider Lubbers. Hij rond het tijd worden, de CDA-gelede- ren te dichten. De laatste dagen ble ken er steeds meer openlijke me ningsverschillen binnen het CDA over de Marokkanen te bestaan. Zo pleitten bijvoorbeeld het CDA - Am sterdam en de Kamerleden Mommer- steeg en J. N. Scholten voor een „menselijke" aanpak in deze zaak. terwijl anderzijds mevrouw Haars zei juridisch geen andere mogelijkheden dan uitzetting te hebben. Daarin werd zij door CDA-woordvoerder mr. H, van den Broek grotendeels ge steund. Maar ook hij vond. clat er toch iets moest gebeuren om de zaak politiek binnen de perken te houden. Eergisteren ontwikkelden de betrok ken CDA-Kamerleden onder leiding van Lubbers het nu gedane voorstel tot opschorting van maatregelen. Daarover werd contact opgenomen met mr Rietkerk, WD-fractieleider, die het ook steunde. De beslissing van mevrouw Haars kwam nadat gisteren de hele dag bijval kwam voor de Marokkanen. Zo gaf het hoofdbestuur van D'66 een verklaring uit waarin steun werd toe gezegd aan de acties die er opgericht zijn de Marokkanen gelegenheid te geven in Nederland te blijven. Met de Tweede Kamerfractie van D'66 is het hoofdbestuur van mening dat me vrouw Haars de plicht heeft de in disucssie zijnde regeling „soepel" toe te passen. Diverse kerkelijke en politieke groe peringen in Rotterdam houden van daag een actie bij het Centraal Stati on. Ondanks het uitstel dat de Ma rokkanen hebben gekregen gaat deze actie door. Er zullen pamfletten wor den uitgereikt en handtekeningen verzameld. Het Centraal Station is als plaats van actie gekozen omdat dit de plaats is waar veel koppelba zen hun klandestiene werknemers elke ochtend ophalen en later op de dag weer afleveren. De politie in Utrecht, waar als alles volgens plan was verlopen gisteren de eerste Marokkanen aangehouden hadden moeten worden, had zelf al een oplossing voor de moeilijkheden gevonden. Nog voordat de beslissing van mevrouw Haars bekend was liet de Utrechtse politie weten niet over de mankracht te beschikken om ach ter Marokkanen aan te gaan. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Sinds de afsluiting van het Haringvliet (onderdeel van de Deltawerken) is het aantal konijnen op het Eiland van Dordt enorm toegenomen. Dat heeft gevolgen voor de beheerders van vrijwel alle waterkerin gen, die geconfronteerd worden met aanzienlijke door het knaagvolk aangerichte schade. vendien nog een versperring gezet. Aanvankelijk zorgde de natuur er voor dat het konijnenbestand op het Eiland niet uit de pan rees. De béestjes huisden namelijk in dich te grienden langs de Nieuwe Mer- wede, waar ze om de haverklap door extra hoog water werden ver rast en verdronken. Die grienden blijven sinds de af sluiting van het Haringvliet echter goeddeels droog. Het konijnen volk heeft hierdoor de kans gekre gen zich pijlsnel uit te breiden. De eerste jaren was daar nog niet veel van de merken. Het aantal is nu echter zo groot, dat de konijnen gaan uitzwermen en op sommige plaatsen op de zuidelijke oever van het Eiland concentraties vor men. Het Waterschap De Grote Waard dat de zorg heeft over de waterkeringen op het Eiland van Dordt ziet dit met lede ogen aan. Het wil dat de jagers meer konij nen gaan afschieten, omdat het anders met de in de dijken graven de dieren nog meer uit de hand loopt Het bleek een goede oplossing, maar de konijnen verplaatsten zich naar elders. Dit jaar werden dan ook in andere dijken, onder meer in die langs het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug en in de spoordijk aldaar, gaten ontdekt. Het Waterschap heeft met Staats bosbeheer. Faunabeheer, de Ne derlandse Spoorwegen, Rijkswa terstaat en vertegenwoordigers van jagersverenigingen overlegd over de vraag hoe de konijnenex plosie kan worden onderdrukt. Er was op die vraag maar één ant woord: afschieten. De jagers werd verweten dat ze te weinig interesse hebben voor de konijnen. Die stelden daar tegeno ver dat er in de grienden niet te jagen valt, omdat ze zo verwilderd zijn dat er niet meer doorheen te komen is. Hoge kosten Gangen Het eerst constateerde men vrij aanzienlijke schade toen vorig jaar de Zuidwestdijk in overeen stemming met de Delta-eisen moest worden gebracht. Er bleken tal van één tot twee meter diepe gangen in te zitten, gegraven door de op zoek naar jong groen zijnde konijnen die zich er bij naderend onheil ook in verscholen. Om de dieren te beletten op de dijk te komen, werd tussen grien den en dijk een flinke sloot gegra ven en werd achter die sloot bo- Daar kreeg Staatsbosbeheer de schuld van. Deze instantie ver weerde zich door te wijzen op de hoge kosten die het door de jagers gewenste onderhoud met zich zou meebrengen. Bovendien zou bij kappen van oud hout schade ont staan doordat de konijnen aan het dan opschietende jonge groen zouden gaan knagen. Waarmee de cirkel, zij het op een ander punt, gesloten was. Alle partijen waren het er echter over eens dat er slechte tijden moeten gaan aan breken voor de konijnen op het Eiland van Dordt en dus zal de jacht in elk geval worden geïnten siveerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Oud-minister dr R. J. H. Kruisinga heeft de benoeming tot tijdelijk adviseur van de wereld gezondheidsorganisatie aanvaard. Een midden volgend jaar door hem uit te brengen eindrapport zal met name betrekking hebben op het mi lieubeheer in Europa. Het adviseur schap zal betreffen de rol van de organisatie op het gebied van het milieubeheer vooral in Europa en in het bijzonder haar taak in verhou ding tot andere organen van de VN. Dr. Kruisinga gaat voorts de wijze na, waarop de uitwerking plaatsvindt van de milieuparagrafen van de slot- acte van Helsinki. Volgens CDA-kringen betekent deze baan van oud-minister Kruisinga niet dat hij de politiek definitief heeft verlaten. Daarover bestaat nog steeds onzekerheid. Kruisinga staat nog op de CDA-Tweede-Kamerlijst en zodra er een huidige CDA-kandi- daat van CHU-huize het parlement verlaat zal blijken of Kruisinga weer in de Kamer wil komen. Kruisinga. die begin van dit jaar kor te tijd minister van Defensie was, is van 1962 tot 1967 werkzaam geweest bij het toenmalige departement van sociale zaken en volksgezondheid, onder meer als directeur-generaal van de volksgezondheid.' Van 1967 tot 1971 was hij staatssecretaris van volksgezondheid en in deze functie hield hij zich ook bezig met milieuhy giëne. Begin 1968 tekende hij namens de regering het contract voor de aan leg van een meetnet voor de luchtver ontreiniging. de /'cdutuló: jd oLmJU olüd IA/C UrfJ/Ut/V dvth n*«UqC vtfxdUtyus did id tïA. axnuti- mm- Mi M (Mtd"- 't3 datU- MUdutó Ay't iCnJuz- Ueui! Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA Burgemeester Sake van der Ploeg keert niet terug naar Oude-Pekela. In verband met zijn gezondheid is hij voor tachtig procent afgekeurd, reden waarom hij zijn ontslag heeft gevraagd. Burgemeester Van der Ploeg heeft het in Oude Pekela niet gemakkelijk gehad. Hij raakte betrokken in een conflict met de raadsfractie van de PvdA, z'n eigen partij. Tijdens zijn ambtsperiode werden zijn ruiten meermalen ingegooid. Dit gebeurde bijvoorbeeld toen een inwoner van Oude-Pekela niet tevreden was over een uitkering uit de bijstandskas. Het gebeurde ook dat Van der Ploegs garagedeur met een auto in elkaar werd geramd. Begin juni van dit jaar bleek Van der Ploeg onverwacht en met medene ming van zijn meeste huisraad te zijïl vertrokken. Hij bivakkeerde op een camping. Zijn overhaaste vertrek hield opnieuw verband met vrees voor acties vanuit de bevolking. Ove rigens was Van der Ploeg op dat mo* ment niet meer werkzaam als burge meester als gevolg van een hart-aam val. Hij Is nu voor zijn functie afgé- keurd en gaat in Drachten wonend- De thans 57-jarige Vam der Ploeg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De adviesprijzen voor koffie gaan voor de vijfde keer dit jaar omlaag. Met ingang van morgen wordt de koffie een kwartje per pak van 250 gram goedkoper. De prijs van poederkoffie daalt met 14 cent per pot van 50 gram, zo deelt de Vereniging van Nederlandse Kofflebranders en Theepakkers mee. Inclusief de komende prijsverlaging is de koffie dit Jaar bijna 1,75 per pak goedkoper geworden. De adviesprijs van de meest gedronken roodmerkkoffie komt nu op 4,12. De koffieprijsverlaging houdt verband met de dalende prijzen van ruwe koffie op de wereldmarkt. Fiolet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister De Koning is de nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking (NCO) een eind tegemoet geko men. De bewindsman van ontwikkelingssamenwerking is ingegaan op het verlangen van de NCO naar programmasubsidie, wat wil zeggen dat de commissie eigen geld krijgt en dat niet voor alle activiteiten afzonderlijk de goedkeuring van de minister nodig is. Dr. H. Fiolet, vooreitter van de Raad van Kerken sprak na het bekend wor den van het uitstel de hoop uit dat het voor de staatssecretaris en moge lijk ook voor de leden van de Tweede Kamer aanleiding zal zijn de komen de weken creatief bezig te zijn om een rechtvaardiger oplossing voor de pro blemen van de Marokkanen te vin den. De Raad van Kerken zal niet gelaten afwachten wat er uit de bus komt maar in contact blijven staan met mevrouw Haas. evenals dat de afgelopen dagen het geval is geweest. Volgens dr Fiolet moeten de Marok kanen als aanklagers gaan optreden orn ?en eind te maken aan het sys teem van de koppelbazea „Zij weten Wel zal de minister vooraf voorwaarden stellen aan het werk van de NCO die ook ach teraf verantwoording zal moe ten afleggen. Over welke voor waarden dat zullen zijn, heeft minister De Koning zo zijn ideëen, maar hij wil hiermee niet naar buiten treden zolang de NCO haar standpunt niet heeft bepaald. Gisteren heeft overleg plaats gevonden tussen de minister en de NCO. en de indruk be stond enigszins dat de com missie door het aanvaarden van het voorstel van program masubsidie door de minister overrompeld is. Pas in de loop van een gesprek met de pers werd duidelijk welk stand punt de minister van ontwik kelingssamenwerking tijdens het overleg in feite had inge nomen. De NCO zal nu zelf gaan bekij ken welke eisen van haar kant gesteld moeten worden aan een bedrag ineens voor voor lichting en bewustwording in zake ontwikkelingssamenwer king. Bij de commissie be staat de vrees dat de eisen die de minister vooraf zal stellen de armslag van de NCO niet groter zal maken dan die op het ogenblik is. Juist dèt is de aanleiding van de aan de gang zijnde gesprekken tussen mi nister De Koning en de NCO. In het recente verleden is door de bewindsman een aantal steunaanvragen voor voor lichting en bewustwording in Nederland (o.a. voor het Pa- lestina-comité) van tafel geveegd. Afspiegeling Voorzitter Dolf Coppes van de NCO stelde zich gisteren op het standpunt dat de nationa- Minister De Koning le commissie, waarin een groot aantal maatschappelij ke groeperingen is vertegen woordigd, een afspiegeling is van het- Nederlandse volk. Naar zijn mening mag de mi nister wel eisen stellen aan de kwaliteit van voorlichting en bewustwording, maar niet aan de inhoud. Bij bijvoor beeld onderwijs en welzijn ge beurt dat ook niet, aldus Cop pes. Volgens hem is het kern punt niet programsubsidie (een bedrag ineens, met ver antwoording achteraf) maar gaat het om de verantwoorde lijkheid die de minister bij de nationale commissie zelf wil leggen. Landengroepen Wat betreft de subsidie aan landengroepen die kritiek le veren op regimes waarmee Nederland vriendschappelij ke betrekkingen onderhoudt. blijft de minister bij zijn standpunt dat daarvan geen sprake mag zijn. Het gaat vol gens de bewindsman niet aan steun te geven aan bijvoor beeld een actiecomité dat het regime op de Filippijnen over de hekel haalt, terwijl Neder land met dat land een goede verstandhouding heeft. Steun aan dergelijke kritiek is volgens minister De Koning strijdig met zijn buitenlandse politieke verantwoordelijk heid Aangaande steun aan groe pen die onderzoek doen naar de rol van multinationale on dernemingen stelt de minister medewerking van deze bedrij ven zelf als voorwaarde voor financiële steun. Het gesprek tussen De Koning en de NCO heeft hier evenmin als bij de subsidie aan landencomités nieuwe gezichtspunten opge leverd. Sake van der Ploeg werd in 1974 benoemd tot burgemees ter van Oude-Pekela, Daarvoor was hij onder meer vakbondsbestuurtjéx en Kamerlid. In 1973 liepen de me ningsverschillen binnen zijn bond, dP algemene voedingsbond van het NVV, zo hoog op dat hij aftrad. Van der Ploeg is zes jaar kamerUÖ voor de PvdA geweest. Hieraan kwam een einde, toen het geWéft Groningen van de PvdA hem op een niet-verkiesbare plaats zette. Redêfi was dat hij wegens zijn vakbonds werk in Utrecht niet in het noorden wilde komen wonen. Een actie in de partij ten gunste van Van der Ploëif leidde er niet toe dat hij dankzij voor keurstemmen toch nog Kamerllfl werd. Schot in de roos

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3