Willebrands: paus was geen Hamlet Auschwitz en de grenzen van de taal Studentengemeente in Hamburg dakloos Uit brieven van lezers Demonstratie tegen atoomtaak Neptune Prof. M. Boertien naar wereldraad Luther in Koreaans Kacheltje zoek Requiemmis voor paus Paulus VI Britse christenen tegen racisme VANDAAG DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1976 TROUW/KWARTET UTRECHT/ROME (ANP, Reuter. UPD In zijn brief aan zijn dioscesanen bij gelegenheid van de dood van paus Paulus heeft kardinaal Willebrands „met overtuiging bestreden" dat deze paus een Hamletachtige figuur, dat wil zeggen een aarzelende, onzekere persoon zou zijn geweest. Uit zijn eigen nabije ervaring van paus wel lang zijn beslissingen over- paus Paulus meent kardinaal Wille- woog, maar dat hij daarna geen aar- brands te mogen concluderen, dat de zeling of vrees meer kende. Als voor- HAMBURG Het Martin Luther King-huis in Hamburg, waarin ook de evangelische studentengemeente gehuisvest is, blijft voorlopig gesloten. Dat heeft de kerkleiding van de Noordelbische evangelische kerk besloten. Het huis gaat pas weer open. wanneer een door de kerkleiding ingestelde commissie een concept voor het werk van de studentengemeente op papier heeft en een geschikte studentenpre dikant heeft gevonden. De kerklei ding verlangt verder duidelijkheid over het gebruik van het huis door gastgroepen. De maatregelen, die vo rige maand in het MarUn Luther King-huis genomen werden „ter ver zekering van de huisvrede tegen het onrecht van een bezetting." ziet de kerkleiding als een noodmaatregel. Zij betreurt het overigens, „dat niet alle gespreksmogeüjkheden benut zijn voor de inval door de politie". Vijftig predikanten, synodeleden, professoren en andere vooraanstaan de kerleden in Hamburg hebben een onafhankelijk onderzoek geeist. Hun kritiek richt zich niet tegen het be sluit van de kerkleiding van 18 juli. het huis te sluiten, maar wel tegen de manier waarop dat gebeurde met de sterke arm van de politie. Het besluit om de studentengemeente het ge bruik van het Martin Luther King- huis te ontzeggen, was de climax in een lang conflict tussen het studen tenpastoraat en de kerkleiding. De kerk kon het niet accepteren, dat de studentengemeente in het huis dat eigendom van de kerk is. gastvrijheid bood aan linksradikale zg. K-groe pen. om er te vergaderen. Het vertrek van de omstreden studentenpredi kant Wolfgang Wiedenmann bracht geen oplossing, omdat er geen over eenstemming kon worden bereikt over wie hem zou opvolgen. beelden noemt de Utrechtse kardi naal de encycliek over de eucharistie van 1965. de uitspraken over het priestercelibaat van 1967 en de ency cliek over de oorsprong van het men selijk leven (Humanae Vitae) van 1968. Dit waren beslissingen, die vol gens kardinaal Willebrands het meest werden aangevallen. Voor de kardi naal is de bestuursperiode van Pau lus VI een „groot en kostbaar pontifi caat geweest in een moeilijke periode van de geschiedenis van de kerk." Gistermiddag is het lichaam van de paus van zijn zomerverblijf ln Castel Gandolfo via de basiliek van Latera- nen. de bisschopskerk van de paus. overgebracht naar de basiliek van Sint Pieter. Daar zal de paus opge baard staan tot de begrafenis zater dagmiddag. Meer dan 50.000 mensen hebben de afgelopen drie dagen in Castel Gandolfo afscheid van de paus genomen. De rij van wachtenden was soms een kilometer lang. Intussen vergaderen de kardinalen, maar zij hebben nog zoveel te regelen over de begrafenisrituelen, dat zij nog geen beslissing hebben kunnen ne men over de begindatum van het conclaaf, dat de nieuwe paus moet kiezen. Het conclaaf moet tussen 21 en 26 augustus beginnen. Bij de begrafenisplechtigheid, zater dag, zullen onder meer aanwezig zijn de vrouw van de Amerikaanse presi dent Carter, koning Juan Carlos van Spanje, de Belgische prins Albert van Luik. de vrouw van de Filippijnse president Marcos, de hertog van Nor folk namens koningin Elizabeth, en de Britse minister van binnenlandse zaken. Merlyn Rees. Kleine paniek gisteren in het Vaticaan: het kacheltje was zoek, dat straks tijdens het conclaaf in de Sixtijnse kapel belangrijke diensten moet gaan bewijzen. Dit kacheltje moet (met behulp van een chemi sche stof) zorgen voor de befaamde witte of zwarte rook, waaraan de buitenwacht kan zien, of er een nieuwe paus is gekozen. Het werd gisteren teruggevonden in een weinig gebruikte voorraadkamer. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren Bneven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Swapo Het Komitee Zuidelijk Afrika stelde (20 Juli) dat de SWAPO „over het principe van vrije verkiezingen altijd zeer positief en duidelijk" is geweest. In zijn absoluutheid is deze stelling onjuist. Op 26 fabruari verklaarde 8WAPO-president Sam Nujoma in een interview met de Zuidafrikaanse TV dat zijn beweging niet geïnteres seerd was in een meerderheidsbewind voor Namibië: ..Wij vechten om de macht te grijpen in Namibië ten bate van het Namlblsche volk." Dit werd gelukkig wel door een ander SWAPO- bestuurslid tegengesproken, maar Nujoma sprak zijn opvattingen op nieuw uit tegenover Der Spiegel (31 Juli). Enige twijfel over het democra tisch karakter van de SWAPO Ls dus zeker op zijn plaats. Ongeveer terzelf der tijd stelde Nujoma dat vóór het stoppen van de strijd alle discrimine rende wetten afgeschaft moesten worden. Dat is aanzienlijk minder wezenlijk voor de mogelijkheid van vrije verkiezingen dan twee andere eisen die hij stelde: terugkeer van alle Zuidafrikaanse troepen ln hun kam pementen en vrijlating van alle poli tieke gevangenen. Dat laatste houdt uiteraard ook in dat de naar verluidt 1800 dissidente SWAPO-gevangenen in Tanzania. Zambia en Angola ook tijdig worden vrijgelaten om aan de Verkiezingen te kunnen meedoen. Het KZA stelt ook dat er geen vrije Verkiezingen mogelijk zijn zolang er door de monopolisering van de dag bladpers en de radio inbreuken op de persvrijheid worden gemaakt. Pers vrijheid is er wanneer men zonder voorafgaand verlof van de overheid Cèncilwerk of drukwerk kan laten maken. Vrije verkiezingen zijn er fraïineer stembiljetten de keuze bie den tussen personen of groepen die Üch ongehinderd door de overheid kandidaat kunnen stellen, terwijl de keuze zonder intimidatie (door Zui dafrikaanse of SWAPO-soldaten) op aen voor de overheid onzichtbare wlj- avgeschledt en stembusfraude is uit gesloten. Ook de veel verdergaande eisen van het KAZ wijzen er op dat de SWAPO een eventuele ongunstige uitslag van eventuele verkiezingen niet zal respecteren en de bevolking met wapengeweld zal onderwerpen. 2al het KZA ln dat geval zwijgen? Den Haag H. E. Ruitenberg Vaarbelasting Hulde dat uw verslaggever Sloothaak dat onderwerp over „Vaar '-belasting heeft aangepakt. Onze vorige rege ring heeft het m i. ter zijde gelegd omdat het .zoveel werk" meebracht. Wel. laten ze roeibootjes vrij. en zono dig de (heel) kleine hulp-motorboot jes voorlopig ook. Dat komt wel een jaar tater voor een klein bedrag. Maar die mooie motor- en zeilboten waarbij er zijn van meer dan honderdduizend gulden, kunnen die geen ..vaarbelas ting" betalen? En dan de schlemiel die naar zijn werk fietst of bromt en s zomers voor zijn gezin een zesde hands autootje weet te krijgen om zijn kinderen nog lets van het land te laten zien en daarvoor wel een bedrag aan wegenbelasting betaalt. Begrijpt u me. ik keur die wegenbelasting niet af, maar wel die vrije vaarbelasting. Ik hoop. dat de heer Soothaak veel medestanders vindt en dat het spoe dig ln de Kamer terecht komt met resultaat Amsterdam P. Dorreboom Mini-computers Naar aanleiding van uw artikeltje ln Trouw van woensdag 2 augustus j 1. meen lk te moeten opmaken dat het Inderdaad hard nodig is dat de Neder landse bevolking wordt voorgelicht over de recente ontwikkelingen in de mlcro-elektronlca. Het is nu namelijk zo dat hel overgrote deel van de Ne derlandse bevolking nauwelijks weet wat een computer ls. terwijl ze al voor nog geen duizend gulden in de winkel te koop zijn. Ook vele bedrijven heb ben m.i. nog te weinig ln de gaten wat de mogelijkheden van dergelijke sys temen zijn. Zo ls er voor zo'n vijftien duizend gulden al een volledige boek houdsystemen verkrijgbaar. Uit het feit dat reeds vele amateurs, waaron der ikzelf, zo n ding hebben aange schaft of gebouwd (het gaat hier naar schatting om vele honderden) mag worden geconcludeerd dat het tijd perk van de computer voor ledereen (tegen heug en meug?) voor de deur staat Harderwijk A. Augusteijn Cuba en homofielen In Cuba ls de discriminatie van ho moseksuelen wettig vastgelegd: zij kunnen Cuba niet ln het buitenland vertegenwoordigen, ook kunnen zij geen onderwijzer of leraar zijn. Zeer terecht heeft de Nederlandse delega tie haar verontrusting over deze situ atie uitgesproken. Mag lk bij deze misschien mijn verontrusting uit spreken over de discriminatie van homoseksuelen ln Nederland? Of be staat in Nederland deze discriminatie niet, is het mogelijk voor homoseksu ele leerkrachten in dit land „uit te komen", d.w z. zo leven zoals zij dat het liefst zouden willen? Hebben, bij voorbeeld homoseksuelen die „uitge komen zijn" dezelfde kansen als ieder ander mens in Nederland? Is het ho moseksuelen toegestaan een kind aan te nemen en op te voeden? Heb ben homoseksuelen dezelfde mensen rechten als een ander? Het ls duide lijk dat de positie van homoseksuelen ln Nederland zeer weirig verschilt van de positie van hun lotgenoten ln Cuba; in Nederland ls deze discrimi natie misschien niet wettig vastge legd. maar het bestaat zeer zeker wel! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kerngroepen van het Interkerkelijke vre desberaad (IKV) en de „stop de neutronenbom groepen" in Zuid-Holland organiseren zaterdag 30 september een demon stratie bij het marinevliegveld Valkenburg. Heemstede Corry van den Doel Directe aanleiding ls de ontdekking, die het IKV dit jaar deed. dat de Neptune-vliegtuigen, die in Valken burg gestationeerd zijn. een atoom capaciteit hebben. Deze vliegtuigen hebben als hoofdtaak de onderzee- bootbestrijdlng, waarbij de nucleaire dieptebom als aanvullend wapen naast de conventionele torpedo kan worden ingezet. BIJ de vervanging van de Neptune speelt de vraag een rol. of tegelijk de atoom-taak wordt afgestoten. In ant woord op vragen, die het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) over deze zaak stelde, antwoordde minis ter Scholten. dat de vraag of ook de opvolger van de Neptune over een nucleaire capaciteit zal moeten be schikken. pas zal worden beantwoord ln het licht van de operationele om standigheden en de effectiviteit van de onderzeebootbestrijdingsmidde len, die bestaan op het moment, waarop de vervangende toestellen ter beschikking komen. De minister be loofde, ln de memorie van toelichting bij de begroting van het Jaar 1979 nader op deze zaken in te zullen gaan. Het IKV organiseert de demonstratie bij het vliegveld Valkenburg op de laatste dag van de vredesweek, die dit jaar ook weer ln zijn geheel ln het teken zal staan van de anti-kernwa- pencampagnc onder het motto: „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Naast aandacht voor de Neptune zal men demonstreren tegen de produk- tle van de neutronenbom, een atoom- taak voor de Lance-raket en sprei ding van kernwapens, waaronder de uranium-leverantie aan Brazilië ROTTERDAM Bisschop Simonis van Rotterdam zal zaterdagavond om 19 uur een pontificale requiemmis opdragen voor paus Paulus VI. De mis wordt gehouden in de kathedraal aan de Mathenesserlaan. CHARLES DE WOLFF In de Grote Kerk in Noordwijk-Blnnen ls vrijdagavond om 8.15 uur Voor de uitvoering zorgt Charles de Wolff. De toegangs prijs is 3,50. SEOEL De lutherse kerk van Korea gaat de werken van Maarten Luther in twaalf delen in het Kore aans uitgeven. In 1979 verschijnt het eerste deel en verder elk jaar één. Een internationale commissie van Lu- ther-kenners en vertalers helpt de Koreaanse kerk. De uitgave is de lutherse bijdrage aan de viering van het eeuwfeest van het christendom in Korea in de jaren tachtig. KUALA LUMPUR De vier lu therse kerken in Maleisië zijn een federatie aangegaan. Het is de bedoe ling. dat de federatie over twee jaar omgezet wordt ln een verenigde kerk. STOCKHOLM - Het kerkbezoek in de (lutherse) kerk van Zweden is weer in stijgende lijn. Per zondag worden nu 400.000 Zweden (van de acht miljoen) in de kerk gesignaleerd. OSLO Professor Jakob Jervell van de universiteit van Oslo. die be noemd was tot luthers bisschop van Tunsberg, heeft bedankt binnen 24 uur nadat hij de benomeing aangeno men had. Reden: de verontwaardi ging in brede lagen van het kerkvolk, omdat Jervell niet zuiver zou zijn in de leer. MANILA Het bestuur van de baptisten-wereld-alliantie heeft voor het eerst een hulpprogram van meer dan een miljoen dollar goedgekeurd. De projectenlijst voor 1979 bedraagt 1.193.700 dollar (2,6 miljoen gulden). Het grootste project is de steun (voor 540.000 gulden) aan de bouw van een baptistenkerk in Oost-Berlijn. LONDEN (ANP) De afdeling ras senvraagstukken van de Britse raad van kerken heeft meer dan 200.000 handtekeningen ontvangen van christenen die zich verplichten zich in te zetten voor een samenleving zon der racisme. De actie begon in november 1977, toen de afgevaardigden bij de alge mene vergadering van de raad van kerken de verplichting onderteken den te zullen strijden voor een multi- raciale samenleving en tegen racis me. Alle Britse protestanten werden opgeroepen ook te tekenen. (De rooms-katholieken zijn geen lid van de Britse raad van kerken.) De anti-racismecampagne richt zich vooral tegen de activiteiten van het „Nationale Front", dat Engeland wil zuiveren van nlet-blanke elementen. De campagne wordt in september af gesloten. wanneer de Britten de slag om Engeland uit de Tweede Wereld oorlog herdenken. Tijdens deze ge- denkweek bullen de handtekeningen aan de regering worden overhandigd. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Naar wij vernemen, is prof. dr Maas Boer tien benoemd tot staffunctionaris van de wereldraad van kerken. Hij krijgt de verantwoordelijkheid voor de dialoog tussen christenen en joden. Het ls de bedoeling, dat hij in januari 1979 in functie treedt en zich dan ook in Genève zal vestigen. Prof. Boertien (54) ls thans hoogleraar Hebreeuws en Aramees aan de faculteit der letteren aan de Universiteit van Amsterdam. Hij krijgt in Genève de functie, die de gereformeerde predikant J. M. Snoek (thans te Oostvoorne) van 1970 tot 1975 heeft bekleed. Ds Snoek werd opgevolgd door de Duitser dr Franz von Harnmerstein. Deze verlaat de wereldraad, omdat hij een benoe ming bij een vormingscentrum in West-Berlijn heeft aanvaard. Een bijzonderheid is, dat prof. Boer tien christelijk gereformeerd is. De christelijk gereformeerde kerken zijn niet aangesloten bij de wereldraad van kerken. Prof. Boertien ls sinds 1954 verbonden aan de christelijk ge reformeerde kerk van Groningen als predikant voor de evangelisatiever kondiging onder Israël. Als zodanig werkte hij eerst vijf jaar in Hamburg, als predikant van de Jeruzalem-ge- meente daar. Vervolgens was hij tot 1968 in Israël werkzaam als uitvoe rend secretaris van de United Chris tian Council. Sindsdien is hij hoogle raar in Amsterdam. In christelijk gereformeerde kring be raadt men zich nog over de toekom- Prof. dr M. Boertien stige kerkelijke positie van prof. Boertien. door dr C. Rijnsdorp Uit een Joods getto ergens in Oost-Europa wordt een vader met zijn twaalfjarig zoontje naar de vernietiging algevoerd. De vader komt om; het zoontje, in een hospitaal, wordt door de Amerikanen bevrijd. Het kind is in de hel van vlammen, dikke rook en massamoord geweest. Zijn lot is: te overleven als gebrandmerkte. gedicht alsof Auschwitz (als plaats vervangende term voor het geheel der verschrikkingen) een incident ware van ruim dertig jaar geleden. Wat zijn dertig jaar, om een wereld- en kerk historische gebeurtenis het hart van de samenleving te doen bereiken! Het kruis van Oogoltha heeft er eeuwen over gedaan. verkeer. Hoe vertalen wij de visioe nen en profetieën in dateerbare feiten en gebeurtenissen? De deskundigen probeerden dit weifelend en voorzich tig; de sekten domweg en zelfverze kerd. Maar sinds Auschwitz blijkt, dat er tussen Openbaring en Geschie denis een tweerichtingsverkeer geo pend is. Vergeten Zegel Hij gaat in Frankrijk studeren, wordt Journalist, schrijver, later professor Tien jaar lang zal niemand hem over wat hij heeft meegemaakt de mond kunnen openbreken. Het ls bijna bo venmenselijk om daarna toch te kun nen spreken, te schrijven en te doceren. Hij verkiest buiten de staat Israël al ls hij daar geweest te leven. Wel stelt hij de onverbrekelijke lotsver bondenheid van alle Joden ter wereld vast Als Israël lijdt, lijdt de ver strooiing. de diaspora, mede. en om gekeerd. Maar het getto van zijn kin derjaren, toen hij van de niet-joodse wereld niets afwist, heeft hem ge stempeld. Eigenlijk ziet hij in de emancipaUe van de joden sinds de Franse revoluUe een achteruitgang, een ontaarding Geen wonder dat een itaat Israël ambivalente gevoelens bij hem wakker roept. Voordien was het zo. toen alle slachtoffers joden waren, waren alle moordenaars chris tenen. Maar een staat, te midden van andere staten, kan zich niet laten afslachten. Politiek zonder vuile han den ls onmogelijk. Ik noem de naam van de man en de titel van zijn boek nog niet. Zodra men man en paard noemt. Is men uit de sfeer van het algemene in die van het geval te rechtgekomen. En ln dit korte artikel wil lk dieper graven. Keerpunt Want Auschwitz, als werkelijkheid en symbool, betekent voor het joden dom. voor Europa, voor de wereldge schiedenis, voor de kerk, een keer punt. Auschwitz ls werkelijkheid ge worden apocalyps. Om te beginnen heeft het de grenzen van het voorstellingsvermogen ver broken. En daarmee de grenzen van de taal. die op gemeenschappelijke ervaringen en uitdrukkingsmogelijk heden berust. Voor wat daar gebeurd is zijn geen woorden. En dit blijft niet tot Auschwitz beperkt. Adorno heeft gezegd: na Auschwitz is geen poëzie meer mogelijk. Als er geen woorden toereikend zijn, dan faalt ook de lite ratuur. Het effect van dit alles is nog op weg. Er wordt nog geschreven en Elie Wiesel (geb. 1928), want dat ls de man m kwestie, maakt zich bezorgd en kwaad om de moedwillige vergeet achtigheid van de mensen. Eerst wist men van niets, en nu meent men er alles van te weten. Ja het ls volgens hem zo. dat de doden verdedigd moe ten worden, terwijl de moordenaars met rust worden gelaten. Hier onderschat hij de Immanente krachten van de historie. Wel weet hij van persoonlijke wonden, die zich niet kunnen sluiten en dat vervult zijn hele bewustzijn. Maar. nu kom ik op het tweede punt. sprekend als christen uiteraard: Auschwitz is wer kelijkheid geworden apocalyps. Met Auschwitz is de zonde op aarde (en niemand is onschuldig) volwassen ge worden. Wereld, synagoge en kerk zijn een nieuwe era binnengetreden. Men zoekt regels te vinden om min of meer duistere bijbelteksten te verkla ren Dit noemt men hermeneutiek. Welnu. Auschwitz geeft ons een nieu we hermeneutische sleutel ln de hand. Tot nu toe volgde de uitlegging van de Apocalyps een éénrichtings- De vervulling wijst naar de profetic terug. In de voor de oorlogvoering helemaal niet efficiënte jodenvervol ging (de „holocaust"), politiek-mili- tair gesproken een bijverschijnsel, is een nieuw zegel verbroken, een nieu we bazuin gestoken, een nieuwe schaal geledigd. Binnen het kader van een oorlog voltrekt zich een bete kenisvolle wending in de geschiede nis van het oude volk. Auschwitz is de essentie van de tweede wereldoorlog. En over de christelijke kerken valt een beschamend, nieuw licht. Waar was God in Auschwitz? Deze vraag doet alle bestaande theolo- gieën op hun grondvesten schudden. Wiesel zegt: de mens van het concen tratiekamp ontdekte de antiheiland. Hij zoekt het bij Jeremia om woorden te vinden voor treurnis, en kracht om naar de hemel te schreeuwen Het geheim van het kwaad overtreft dat van het heil, zegt Wiesel. We zitten nog midden in dit stikdonkere ge heim. Maar synagoge en kerk zijn als blinden een nieuwe weg opgestuurd. Ze gaan nog naast elkaar, meer vijan dig dan broeders. De kerk is hier in het voordeel: ze JS :rder een ■jn lal PAUSPAULUSVI Niemand zal werkelijk geschokt zijn door het nog onverwacht heengaan van paus Paulus VI. Hij had een redelijk hoge leeftijd bereikt en zijn gezondheid liet de laatste tijd te wensen over. De verklaringen omtrent zijn overlijden gaan dan ook al heel snel over op zijn betekenis voor kerk en wereld. Van zijn pers hoor je betrekkelijk weinig. Of het een aardige man was? Een menselijkl mens? Uit de contacten die hij in brede kring om zich heen zocht zou j«: zoiets kunnen opmaken. Het begin j van zijn optreden werd gedrukt doordat hij een uitermate populaire voorganger had. Nog is de kerk en is de wereld Johannes XXIII niet vergeten. Diens verschijning verenigde dezelfde streving naar wijd verbreide contacten aan een uitermate innemende persoonlijkheid. Deze laatste paus kwam aanmerkelijk gedistantieerd! over. Bovendien stelde hij zijn eigen betrokkenheid bij datgene wat zijn voorganger op gang gebracht had meteen ter sprake door een serie hoogst onbegrijpelijke en bijna reactionaire verklaringen ten aanziea van het huwelijk, de omgang van man en vrouw en het celibaat. Daarmee hielp hij althans de kerk zeer weinig. Ik denk dat bij zijn heengaan ook zulke dingen gezegd moeten worden. Voor protestanten i blijft de figuur van de paus een vreemde verschijning binnen wat de Heer ons heeft nagelaten. Hoe mensen ooit op de gedachte van zo'n hiërarchische structuur van het gemeente-zijn kunnen komen na de lezing van het nieuwe testament (en het oude niet te vergeten) zal wel altijd een raadsel blijven. Johannes XXIII doorzag dit naar mijn mening Hij kon geen ijzer met handen breken, maar 't liefst zag hij zichzelf als een episcopus van de kerk van Rome. Paulus VI gaf een andere Indruk. En als die indruk eenmaal gevestigd is doen alle uiterlijke vertoningen totaal vervreemdend aan. Wat moeten al die strijdende en lijdende christenen over heel de wereld, die mensen die hun kerkjes zien leeglopen of die door de officiële instanties vaak in samenwerking me de kerkelijke, vervolgd worden? Wat moeten al die mensen met de pomp en praal van een begrafenis van de paus? Wat moeten die met een mens die door anderen gedragen wordt in een praalstoel en die zelfs ln zijn doo omringd wordt door hellebaardiers? Slechts weinig christenen zullen hun hoop op zulke dingen blijven vestigen. - VOORBIJGANGERS Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Soest (als missionair pre dikant voor het studentenwerk van de Javaanse christelijke kerken. H. J. Veltkamp, kand. te Leusden. Dr. N. J. Tromp Het curatorium van de katholieke theologische hogeschool Utrecht heeft dr. N. J. Tromp benoemd tot hoogleraar in de exegese van het oude testament als opvolger van wij len prof. dr. G. A. te Stroete. In ver band hiermee heeft dr. Tromp zijn ontslag als wetenschappelijk hoofd medewerker aan de theologische fa culteit te Tilburg Ingediend. Marcellus II Marcellus II, naast wie paus Paului VI begraven wilde worden, was niet in 1955 paus. zoals de lezer gisteren be grepen zal hebben, maar in 1555. Mahlangu heeft het Nieuwe Testament, met als sluitstuk de Apocalyps. Het gaat er nu niet meer om. de Openbaring te decoderen, alsof profetie niet méér ware dan horizontale toekomstvoor spelling in geheimschrift. Wat bete kent openbaring, als ze de menselijke kaders van ruimte en tijd en zijn levensduur als van een ééndagsvlieg niet vorstelijk zou verbreken! Zuurdesem Natuurlijk is het niet zo. dat alleen Israël, als staat én in de diaspora, erop aankomt en die hele context van volkeren niet. Integendeel: Israël is als een zuurdesem in de volkerenwe reld neergelegd; het Oude Testa ment, de Psalmen, zijn er vol van. Maar dan komt dat donkere geheim van wat Paulus de verharding noemt. Rest mij nu nog de naam van het boek te noemen, dat mij deze al te korte ontboezeming ln de pen gaf. Het werk heet Een Jood vandaag (uitg. Gooi en Sticht bv. Hilversum. 208 blz., 25,-). Het ls een bundeling van afzonderlijke werkstukken, met hartebloed geschreven. De stijl is niet briljant, maar hoge letterkundige kwaliteit zou misschien het getui gend karakter en de eerlijkheid van de biecht naar het tweede plan heb ben verdrongen. „Op dit uitzonder lijk terrein weegt de verbeelding niet tegen de werkelijkheid op; het ver haal van een eenvoudig timmerman die uit Treblinka wist te ontkomen, roept meer op dan waartoe de vrucht baarste verbeelding in staat blijkt" (bi. 139). De secretaris-generaal van de wereld raad van kerken. Philip Potter, heeft in een telegram aan president Diede- richs van Zuid-Afrika gevraagd, het doodvonnis tegen Solomon Mahlan gu op te schorten. Potter schrijft, dat Mahlangu weliswaar betrokken wal bij een „voorval", waarbij twee doden vielen, maar dat hijzelf niemand heeft gedood. De 21-jarige zwarte Mahlangu was op 13 juni 1977 met twee vrienden in Johannesburg door de politie aangehouden en bedreigd Bij dat incident werden twee blanken gedood. Voor de rechtbank werd be wezen. dat Mahlangu niet geschoten had. Toch werd hij wegens mede plichtigheid aan de schietpartij ter dood veroordeeld. Onze adressen; AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM' DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2