t=T Ierland krijgt 24.000 nieuwe arbeidsplaatsen ollar dicht ïjj dieptepunt SER: plannen bedrijfsauto's EG voor ingewikkeld Bedrijfsleven is slechte leverancier gemeenteraad Lockheed gaat met luchtbus wedijveren Douwe Egberts krimpt sigarenproduktie in Htm 1977 topjaar van buitenlandse investeringen id prijs naar nieuwe hoogten Dienstverlenende beroepen oververtegenwoordigd sen Duitse ^rwegen gaan ;sr samendoen OPEC weet niet van spoedzitting Hypotheekrente per 8 augustus Verlies van 200 arbeidsplaatsen Minder boerenbe drijven in Gelderland RDAG 10 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 RHS 17 JIN Het Ierse rege- aureau voor Industriële jdceling (IDA) meldt 3977 een topjaar in de sig van nieuwe indu- 'J. Het totale Investe- jjedrag aan vaste activa ave projecten, waarover in dat jaar onderhan- jjzal ongeveer 2,2 miljard bedragen. Met deze 'i projecten wordt voor "personen werk gescha ter vergelijking: in 1976 2voor ruim 712 miljoen >s a geïnvesteerd en von- 3(8.000 personen nieuw fjde IDA hebben aan deze ont zeg een aantal factoren bijge- jj Allereerst de economische j}ang in Ierland zelf. De indu- istroduktie nam toe met bijna Jïnt, de export met meer dan jet:'. De investeringen in de ite stegen met eveneens 20 pro llen ander Europees land heeft (Jeicijfers gerealiseerd. *3 IJnigde Staten waren in 1977 de ajjkste buitenlandse investeer- tslerland (volgens het Ameri- kaanse departement van handel staat Ierland bij het Amerikaanse bedrijfsleven geboekt als het Europe se land met het meest aantrekkelijke investeringsklimaat). In 1977 werden 36 nieuwe Amerikaanse projecten met een investeringsbedrag van 452 miljoen gulden goedgekeurd. De IDA droeg met subsidies bij tot een be drag van 144 miljoen. Tot de nieuwe Amerikaanse projecten behoren on dermeer International Fragrances uit New York met een 56 miljoen gulden kostende fabriek voor de produktie van synthetische ingrediënten voor de parfumerie-industrie en twee grote electronische bedrijven, te weten Ay- din Corporation en Amdahl. Oranje Nassau Investeringen van Europese onderne mingen in Ierland namen, vergeleken met 1976. met 48*7c toe. Engeland staat bovenaan met 18 nieuwe projec ten. goed voor een investering van 88 miljoen gulden. West-Duitsland volgt met 9 nieuwe bedrijven en een inves teringsbedrag van 25 miljoen gulden. Het belangrijkste Nederlandse pro ject is Enbi (Ireland», waarin de Oran- je-Nassau groep participeert. Bezien vanuit de verschillende industriële sectoren, is de metaal- en machine- industrie de belangrijkste, gevolgd door de textiel- en confectie-indu- strie, de chemische en farmaceuti sche industrie en de voedingsindu strie. Vertrouwen in de Ierse economie blijkt volgens de IDA ook uit uitbrei dingsplannen van in Ierland gevestig de buitenlandse bedrijven. Van nieuw geplande investeringen waaro ver de IDA in 1977 onderhandelde, komt 20 procent van deze bedrijven. Zo gaat ondermeer Digital Equip ment een tweede fabriek in Ierland bouwen voor de produktie van mini- computers. Digital begon hiermee 7 jaar geleden in Galway in een fabriek, waar 1.000 mensen werk vinden en die de Euro pese markt voor meer dan driekwart voorziet van Digital mini-computers. Burlington Industries, het grootste textielconcern ter wereld, gaat zijn twee fabrieken in Kerry en Clare uit breiden. terwijl momenteel twee nieuwe fabrieken in Tullamore en Longford in aanbouw zijn. Hiermee is een extra investering van 200 miljoen gulden gemoeid. Bluebell, die reeds in twee fabrieken in Ierland zijn be kende Wrangier Jeans vervaardigt, gaat in het Westen en in de Midlands nog vijf nieuwe produktie-eenheden bouwen. Voor 1978 heeft de IDA als streefcijfer 27.000 nieuwe arbeidsplaatsen, als re sultaat van nieuwe goedgekeurde binnen- en buitenlandse projecten. Dit is het hoogste aantal ooit door het bureau beoogd. Het verwacht dat de helft van deze nieuwe arbeidsplaat sen zal voortvloeien uit buitenlandse projecten. Er zijn nu reeds duidelijke aanwijzigingen dat Amerikaanse en Europese investeringen in Ierland ook in 1978 weer voor recordcijfers zullen zorgen. Deze verwachting wordt nog eens extra ondersteund door het vooruitzicht, dat de groei van het bruto nationaal produkt in 1978 79c zal bedragen, waarmee de Ierse economie vergeleken met ande re Europese landen weer het sterkst zou zijn vooruitgegaan. Met het jaarlijkse inflatiepercentage teruggebracht tot 6.2* medio mei. en een nationaal overeengekomen maxi male loonstijging van 89r tot april 1979. zullen de produktiekosten in Ierland sterk concurrerend blijven. Het is Ierland er zeer aan gelegen dat zijn facUlteitenpakket tot de meest aantrekkelijke blijft behoren. Nieuwe industrieën die zich in het land vesti gen. zuUen tot 1990 in aanmerking komen voor volledige belastingvrij dom op exportwinst, terwijl de Ierse regering de verzekering heeft gege ven. dat deze belastingvrijdom na 1990 zal worden vervangen door even zeer aantrekkelijke faciliteiten. 3 Jerdam De dollar is gisteren in Amsterdam heel bij het naoorlogse dieptepunt geweest. Werd begin april 9/2 genoteerd, gisteren was de koers op een gegeven fjnt gedaald tot 2,14. Het slot van de handel kwam op 45, een verlies van anderhalve cent ten opzichte van igavond. ,o£rlandse Bank kwam voor een 'oiarde van ongeveer 87 miljoen jtussen beiden om te voorko mt de Amerikaanse munt nog >u zakken. Een bankbiljet van liar is vandaag te koop voor jisteren nog ƒ2,21) maar bij 1» krijgt de aanbieder van de hechts ƒ2.09, ook twee cent Ijdan gisteren. De Duitse mark isteren dicht bij het plafond egestaan Ingevolge de „slang die slechts een beperkte tige schommeling van een Europese munten toestaan. koers van de dollar gisteren in van 1,976 mark lag 1,3 onder de laatste notering van zonder dat de Duitse centra- in belangrijke mate Ingreep, aarktkringen wordt veronder- it de centrale banken zich op inblik niet zo erg inspannen doUar omdat het in feite toch njentele oorzaken zijn die het loiaanse betaalmiddel zo in be- JJaartse richting stuwen. Zo los gisteren stond de dollar nog ,*der in Duitslahd. 'ojlers in Europa was het weer t de dollar (zelfs in Italië werd ste koers sinds ruim twee jaar x terwijl voor de munteenheid Verenigde Staten in Japan 5.6 yen werd gegeven. Sedert 141977 is de dollar in Japan 110 ®fcder waard geworden. koorts ook hoog opliep, was goud meer dan 16.000 gulden per kilo waard. De nieuwste neerwaartse impulsen van de Amerikaanse munt waren af komstig van berichten dat er is sep tember een extra OPEC-conferentie zou worden gehouden met de bedoe ling de olieprijs te verhogen. Een me dedeling van het OPEC-secretariaat in Wenen dat deze plannen er niet zijn, heeft in ieder geval gisteren nog geen effect gehad. Voor het overige blijven er natuurlijk de structurele oorzaken voor de dollarzwakte. Een daarvan is de voor de VS zeer ongun stige handelsbalans met Japan. Een ander punt is de dreiging dat de OPEC niet langer de dollar hanteert om dë olieprijs in uit te drukken maar een combinatie van een aantal mun ten. Tenslotte is er nog steeds de aanzienlijke olie-import in de VS. die slecht is voor de betalingsbalans. Voor de zoveelste maal in de laatste jaren is de stemming op de valutamarkten weer eens koortsachtig. In Frankfort (zie foto) kwam de Amerikaanse dollar opnieuw op een naoorlogs dieptepunt met 1,976 mark. In Amsterdam waar begin april al eens 2,135 werd genoteerd voor de Amerikaanse dollar bleef de koers daar nog een cent boven. ISl $idprijs steeg, voornamelijk Met geringe vertrouwen in de ®Jweer tot recordhoogten. In i 4, altijd de toonaangevende voor de goudnotering kostte octice (31,1 gram) een ogenblik «6 dollar. Later op de dag ging ^veer een halve dollar af. Toch «oudrecord slechts betrekke- men de goudprijs uitdrukt in tfre geldsoorten dan de dollar. *dit edele metaal nog vrij ver jogtepunten af. Een voorbeeld '«ijs van goud per kilo in Am- 1Ji. die gisteren op 14.310 aan- 14.530 verkoop stond. Een <bar geleden, toen de goud- T MSI 4 lOS jriiAAO Het goederenvervoer 'Njor tussen Nederland en West- ^nd loopt sinds enige jaren te- 7}ewel het goederenvervoer in 'Jaliteit toeneemt. De directies ^Deutsche Bundesbahn en van Jerlandse 8poorwegen willen t J door gezamenlijke acties het yerschrijdend goederenver spoor bevorderen om het ;ch rendement van beide 'gmaatschappijen te verbe- meenschappelijke samenwer- zich vooral richten op in- igen op commercieel gebied goederenvervoer per spoor te en en te doen toenemen, ac- ^bevordering van het gecombi- Transport in al zijn vormen om van beide maatschappijen stellen, verbetering van de ^infrastructuur en het -mate- ake kwaliteit en capaciteiten Reling van nieuwe samenwer- nen. Jtiatief van dit programma is van de minister van.Ver- In .de Bondsrepubliek en me- j 8mit-Kroes. staatssecretaris keer en waterstaat Belde be leden zullen regelmatig met el- ferleg gaan plegen om de resul- 'an de inspanningen van beide fegmaatschappijen te be- DEN HAAG Commerciële en industriële beroepen zijn ondervertegenwoordigd in ge meenteraden en provinciale staten. Daar staat tegenover dat naar verhouding veel le den van gemeenteraad of pro vinciale staten in een dienst verlenende baan werken. Tot dit inzicht kwam ir D. A. van den Wall Bake van het raadgevend bu reau Berenschot na een onderzoek waar zeven provincies en 208 gemeen ten aan deelnemen. De uitslag van het onderzoek werd gepubliceerd in het laatste nummer van ..De Onder neming". het weekblad van de werk- geversorganisUe VNO. Ir Van den Wall Bake onderzocht niet alleen de samenstelling van de dit jaar gekozen vertegenwoordigende li chamen maar betrok ook de beroeps- verdelingen in provinciale staten en gemeenteraden sinds 1962 in zijn en quête. Deze extra inspanning bleek niet vergeefs want in de laatste zes tien jaar zijn er duidelijke verande ringen geweest. Gemeenteraadsleden met een commerciële, industriële of agrarische achtergrond kwamen in 1978 vijftien procent minder voor dan n 1962 terwijl mensen zonder beroep, met vakspecialistische of artistieke Deroepen en mensen uit de dienstver lenende sector in 1978 een 13 procent groter aandeel hadden dan zestien jaar daarvoor. Vooral tijdens de laat ste zittingsperiode <1974-'78) zijn de verschuivingen snel gegaan, aldus Van den Wall Bake. Waaruit zou kunnen blijken dat de verhoudingen tussen het percentage van bepaalde beroepengroepen in vertegenwoordigende lichamen ener zijds en hun aandeel in de totale samenleving aan de andere kant nog WENEN Op het hoofdkantoor van de OPEC (Organisatie van Olie ex porterende Landen) in Wenen is niets bekend van pogingen om ln septem ber een buitengewone vergadering van de ministers van olie van de dertien aangesloten landen bijeen te krijgen. Een woordvoerder van de or ganisatie heeft de berichten hierover in een Saoedische krant categorisch tegengesproken. Er zijn volgens hem geen plannen voor een prijsverhoging van vijf procent voor de eerste helft van 1979, zoals in het Saoedische blad was beweerd schever is geworden dan deze tijdens de zittingsperiode 1970-1974 al waren. "Van den Wall Bake vergeleek de be- roepenverdeling in genoemd tijdvak met de uitkomst van de volkstelling 1971. Die vergelijking toonde aan dat werknemers uit de industrie in ge meenteraden 14 procent achterblij ven bij hun aandeel in de totale be roepsbevolking. Commerciële beroe pen waren 5 procent ondervertegen woordigd en vakspecialisten/kunste naars 10 procent (hoewel die groep, zoals reeds gezegd actiever tfordt in de gemeenteraad). In alle provinciale staten die aan het onderzoek meede den was de achterstand van de indu striële beroepen meer dan 15 procent terwijl in vier provincies dienstverle nende beroepen meer dan 20 procent waren oververtegenwoordigd. In de gemeenteraden kwam de dienstverle nende sector 17 procent meer voor dan men op grond van de volkstelling kon verwachten. Boeren en tuinders (hoewel minder actief dan in het be gin van de jaren zestig) zaten ook nog boven het gemiddelde in raad en staten. Besluitvorming De heer Van den Wall Bake kwam tot zijn onderzoek omdat hij het niet onredelijk vond te veronderstellen dat de kwaliteit van het openbaar bestuur kan worden verbeterd door een grotere inbreng van meer be drijfsmatig georiënteerde mensen. De uitslag van het onderzoek sterkte hem in deze veronderstelling want in zijp conclusie zegt hij dat volksverte- Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 825 85 825 Bouwfonds 5 jaar variabel 1.52.- 1.52.. 8.5 825 8.5 825 Centr Beheer hypotheken 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.6 1.5 1.5 9 1 8.5 8.3 9 1 85 8.3 AMRO-Bank 5 jaar - 84 8.4 Ennia 10 jaar - 8 1 8 1 Nat. Nederl. 10 jaar - 8 1 8 1 NMB 5 Jaar 3 Jaar 1.5 15 825 80 825 80 Rabobank adviesrente' variabel 1.25 825 825 Rabo-Hyp Bank 5 jaar 15 8.75 875 RPS 5 jaar 1.. 8.25 825 Spaarbank R'dam 5 3 jaar 1 jaar 1.. 2- 825 7.25 8.25 725 Stad A dam 5 Jaar 1.. 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5 10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2 2.. 83 87 7.8 8.5 89 78 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De stijgende tendens in de hypotheekrente blijft voortduren. Weer hebben diverse banken hun percentages verhoogd. De RPS vraagt nu voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet 8.25 pet. Bij enkele kleinere plaatselijke banken kan men onder gelijke voorwaarden nog terecht voor 8 pet. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers UTRECHT Douwe Egberts gaat zijn sigarenproduktie drastisch reorganiseren. Dit zal tot gevolg hebben dat het aantal arbeidsplaatsen eind 1980 zal zijn ingekrompen van 350 tot 150. Tot het Douwe Egbertsconcern behoren de Panter Sigarenfabrieken ir. Veenendaal en Smit ét Ten Hove (merk Balmoral) in Kampen. genwoordigers die vertrouwd zijn met situaties van economische mede dinging een steeds minder omvang rijk deel uitmaken van de colleges Dit in tegenstelling tot de „uitgeven de" beroepscategorieën (overheid, onderwijs, maatschappelijke dienst verlening). Als gevolg daarvan ziet hij complicaties in de besluitvorming. Zijns inziens wordt er effectiever ver gaderd als er meer mensen uit het bedrijfsleven ln raad of staten zitten. Deze mensen zouden sommige zaken waarover wordt gesproken ook van binnenuit kennen. Van den Wall Bake raadt de politieke partijen aan bij het samenstellen van de kandidatenlijsten te letten op een evenwichtiger beroepenverdeling. Ook zouden leden van de colleges, meer faciliteiten van hun werkgevers moeten krijgen. In een naschrift stelt de redactie van De Onderneming vast dat in Enge land het merendeel van 500 onder vraagde ondernemingen openstaat voor die faciliteiten. Dezer dagen ver scheen net een Brits rapport over deze materie. Daaruit bleek overi gens wel dat het probleem van extra vrije tijd voor gemeenteraadsleden in kleine bedrijven veel moeilijker ligt dan in grote. Douwe Egberts gaat er van uit dat geen gedwongen ontslagen behoeven te vallen. Door vervroegde pensione ring. door natuurlijk verloop en door overplaatsing hoopt men de sociale gevolgen van de reorganisatie op te vangen. Binnen de andere productie sectoren van DE bestaan daarvoor wel mogelijkheden want in totaal heeft het concern 3.700 personeelsle den. Werknemers in Veenendaal (waar het personeelsbestand zal ver minderen van ongeveer 250 tot circa 110 man) kunnen in een aantal geval len in het niet al te ver verwijderde Utrecht terecht, mensen uit Kampen eventueel in Joure. De reorganisatie houdt in dat een deel van de in Veenendaal en Kam pen verrichte werkzaamheden zal worden overgeheveld naar de vesti ging van Agio op het eiland Malta. Het deel van de produktie dat blijft, zal meer geautomatiseerd worden Dit alles gebeurt om de kostprijs te drukken want DE Sigaren BV. waarin het concern zijn sigarenactiviteiten heeft ondergebracht, is verliesge vend. Douwe Egberts zal gebruik ma ken van de know how van Agio, met welke fabriek enkele maanden gele den een samenwerkingsovereen komst werd gesloten. Het blijft moge lijk dat Agio een belang verwerft in DE Sigaren maar Douwe Egberts wil in leder geval de meerderheid ln deze dochter houden. De vakbonden zullen op 22 augustus beslissen over een sociaal voorstel dat DE ln tweede Instantie heeft ge daan. Dit voorstel is gebaseerd op de Douwe Egberts-CAO. Die is. aldus bestuurder Nijdam van de Voedings bond CNV gunstiger dan de CAO voor de slgarcnindustrie welke (in iets verbeterde vorm) nog voor het personeel in Veenendaal en Kampen gold. Volgens de Voedingsbonden FNV zijn er weliswaar ernstige problemen in de sigarenindustrie maar is het twijfe lachtig of een zo sterke inkrimping nodig is. De al Jaren teruglopende consumptie van sigaren ln Nederland en andere West-Europese landen is ln feite de reden van het ingrijpen door Douwe Egberts. De arbeidskosten zijn hoog omdat een gedeelte van de produktie nog met de hand ge schiedt. DE maakt 150 miljoen siga ren per Jaar. Het is de bedoeling dat het assortiment van Panter en Bal moral minder uitgebreid zal worden dan het nu is. DEN HAAG De commissie vervoersvraagstukken van de Sociaal-Economische Raad acht de ontwerp-richtUjn van de Europese Commissie voor de aanpassing der nationale belas tingstelsels voor bedrijfsvoertuigen „van een vrijwel onont warbare gecompliceerdheid". De commissie van de SER. die onder voorzitterschap staat van prof. drs. E H. van de Poll. hoogleraar in de ver keerskunde aan de Technische Hoge school in Delft, heeft zowel met de vernieuwde versie van de ontwerp richtlijn als met de eerste uitvoering daarvan grote moeite. De commissie deelt dit mee in twee interim-adviezen die zij eigener bewe ging aan het Nederlandse kabinet heeft uitgebracht. Het eerste interim- advies heeft de commissie op 16 de cember van het vorige Jaar vastge steld. het tweede op 1 juni j.l. Beide Interim-adviezen zijn voor publikatie vrijgegeven. Harmonisatie De ontwerp richtlijn van de Europese Commissie beoogt de harmonisatie van de belastingstructuur voor be paalde bedrijfsvoertuigen. Het toe passingsgebied van de ontwerp-richt lijn Is n 1. beperkt tot bedrijfsvoertui gen die goederen vervoeren, die bo vendien als brandstof dieselolie ge bruiken en voorts een bepaald mini- mumtotaalgewicht te boven gaan (het drempelgewicht). Dat drempelgewicht is vastgesteld op twaalf ton voor een motorrijtuig of trekker, zestien ton voor een combi natie van motorrijtuig of trekker, of van trekker en oplegger Bedrijfs voertuigen met een totaalgewicht dat ligt beneden het drempelgewicht zijn van het toepassingsbeleid van de richtlijn uitgesloten. Bij de toepassing van de belasting heffing wordt de onder de richtlijn vallende groep bedrijfsvoertuigen in gedeeld naar categorie, overeenkom stig het aantal en de plaatsing der assen. De commissie van de SER. samen gesteld uit onafhankelijke deskundi gen. werkgevers- en werknemersle den. merkt Jn haar interim-adviezen o a op dat een doelstelling van de ontwerp-richtlijn naast een harmoni satieaspect ook een duidelijk fiscaal karakter heeft. Over het algemeen kan. volgens de SER-commissie. wor den gesteld dat bij de heffingen op het wegverkeer de budgettaire be hoeften van de overheid bepalend zijn. Geen verband Er ontbreekt een rechtstreeks ver band tussen de heffingen en de kos ten van de weg. of tussen de heffingen en de uitgaven die de overheid doet ten behoeve van de wegen De SER- commissie heeft hier grote moeite mee Zij is van oordeel dat de heffin gen zoveel mogelijk moeten worden afgestemd op de kosten die de gebrui kers van de wegen veroorzaken Dit houdt in dat geen andere lasten zul len mogen worden opgelegd dan de kosten die de gebruikers aantoon baar veroorzaken In de ontwerp-richtlijn liggen moge lijkheden om ook nog andere belas tingen of heffingen in te voeren Zo worden genoemd tolgelden, parkeer- gelden. heffingen op stadsverkeer Ook belastingen en heffingen op be drijfsvoertuigen op basis van de kos ten van de door deze voertuigen ver oorzaakte luchtverontreiniging en ge- BURBANK De Amerikaanse Lockheed Corporation is van plan om nog dit Jaar beginnen met de produktie van de Lockheed-400 Tristar. In 1981 kan het eerste toestel worden geleverd. Het vliegtuig zal concurreren met andere vliegtui gen die rond de tweehonderd personen kunnen vervoeren: de Boeing 767 en de Europese luchtbus A300-10. Er is nog geen bestelling binnen voor de 400 Tristar, zo deelde de onderdi recteur van de afdeling com merciële programma's van Lockheed, Richard Taylor, mee. Talylor liet echter doorschemeren dat Lockheed wat betreft de nieuwe Tristar al wel een paar ijzers in het vuur heeft liggen. „Ik denk dat er een redelijk goede kans is op een bestel ling ln de nabije toekomst." Taylor wilde niet ingaan op de vraag welke luchtvaartmaatschappijen in aanmerking komen om opdrachten te plaatsen. Wel merkte hij op dat de - 400 Tristar een Jaar eerder kan wor den geleverd dan de Boeing 767. De verkoopprijs (huidige dollarwaarde) zal ongeveer 25 miljoen dollar per stuk bedragen ARNHEM Het aantal boerenbe drijven in Gelderland is ln de afgelo pen tien jaren met ruim zesduizend gedaald tot 28.000. Die teruggang is vooral het gevolg van slechte be drijfsresultaten en de omstandigheid, dat de boeren geen opvolgers hebben Ook door stadsuitbreiding verdwe nen veel Oelderse boerenbedrijven. Dal staat in een deze week uitgege ven rapport van de Provinciale Land bouwkundige Dienst ln Gelderland Ongeveer 64 procent van het Gelder se grondgebied is momenteel in ge brulk als boerenland luidshinder De SER-commissie heeft bezwaar tegen de mogelijke invoe ring van tolheffingen De SER-commissie is van oordeel dat de problemen die samenhangen met het milieuvraagstuk niet door middel van deze ontwerp-richtlijn moeten worden opgelost. Zij passen eerder in het kader van het algemene milieube heer Een deel van de SER-commissie (be staande uit onafhankelijke deskundi gen en werkgevers) ziet geen aanlei ding een positief advies over de ont werp-richtlijn uit te brengen Dit deel meent dat de ontwerp richtlijn niet als een doelmatig instrument kan worden beschouwd Een ander deel van de commissie (bestaande uit de werknemersleden) meent, dat de richtlijn kan worden aanvaard Dit deel betreurt dat de ontwerp-richtlijn slechts betrekking heeft op dp harmonisatie van de structuur van de motorrijtulgenbe lasting en niet op de andere terreinen van het vervoerbeleid Dit deel meent echter dat. ondanks onvolkomenhe den en gebreken, het niet aanvaarden van de ontwerp richtlijn de algemene gesprekken over de Europese ver- voerspolltiek belemmert

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17