Beide leiders in Frans-Canada geperkt in hun mogelijkheden ïA/at een 'krijgsrechter' zich herinnert deTijd deTijd \t Heeft het paus schap Weekblad litgehold UIT DE WEEKBLADEN •aag '68 Aandelen Teniet gedaan Geloofwaardig Activisme Smalle kerk Jlbingers collega schreef een boek Hulp in Arnhem voor verslaafden deze week: INDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 RHS 11 Is het tot een compromis zou komen tussen Trudeau en Lévesque, de beide grote jgenspelers in het Canadese conflict, dan is niet alleen de eerste beperkt in zijn mogelijkhe- en. Ook Lévesque is niet zo vrij en onafhankelijk als het lijkt. En bovendien, de vraag is in jverre hij persoonlijk de geschikte man voor welk compromis dan ook is. jt ls om de man en zijn beweging te rijpen nodig de recente geschiede- van de Canadese politiek, in het :onder Quebec op te halen. Zoals vorige artikelen beschreven, de inse provincie is tot in de jaren [tig een conservatieve, religieuze heid gebleven. In de politiek ech- bleek al in de Jaren dertig, de tijd i de grote crisis, die ook in Canada destructief werkte, een begin van jkeer. Nu geeft het politieke leven j-dit land, misschien Juist wel door jV t lange afzondering, een uitermate gewikkeld en verscheurd schouw- ^el te zien. Men krijgt soms de in- ^•uk dat daarin allerlei persoonlijke Iten worden uitgevochten. Iedereen Jnt iedereen in de afgesloten ge- genschap, de hele élite komt van ^elfde scholen en universiteiten, en t in de politiek zijn discussies voort, et is haast ondoenlijk het ontstaan weer ondergaan van de politieke ■tijen bij te houden, laat staan te ichrijven. [lieuw bewustzijn ihet groot komt het hier op neer: de lsls van de jaren dertig leidde, zoals ies doen, tot een nieuw nationaal .irustzijn. Jongeren van toen ver- ilgden zich in een nationale partij, 6 weer een samenvoeging was van rschillende groeperingen en dan k de Union Nationale heettte. Maar partij raakte al spoedig in conser- jtief vaarwater. Haar leider Maurice 4iplessis ontpopte zich als een klei- dictator, die het er om te doen was, s snedig is opgemerkt, om de assi milatie van buitenaf en de emancipa tie van binnenuit tegen te gaan. Zo lang hij regeerde, op dezelfde wijze als „bosses" in de Verenigde Staten, met een gewiekste corrupte partij- „machlne", was er geen verandering mogelijk. Alles bleef bij het oude en het was juist tegen Duplessis dat zich in de late jaren vijftig de Jonge intel lectuelen te weer begonnen te stellen, mannsn als Trudeau en Lévesque. Beiden begonnen als radicalen, maar tenslotte zouden ze een verschillende weg gaan. Trudeau's verzet tegen het nationalisme van Duplessis, dat al leen maar een ander woord voor con servatisme was, mondde uit in afkeer van alle nationalisme, van alle emotie en sentiment in de politiek. Politiek moest pragmatisch zijn, modern. „Wij willen", schreef hij, „een eind maken aan al de woekering van illu sies zodat de jeugd en trouwens ieder een zich kan wijden aan projecten die directer nodig zijn, nuttiger en moei lijker dan het tevoorschijn toveren van een of ander denkbeeldig Jeru zalem". Trudeau wilde helderheid, logica. Hij schreef een indrukwekkend essay om te betogen dat het nieuwe nationalis me een „nouvelle trahison des clercs" was, een nieuw verraad van de intel lectuelen aan hun roeping logisch te zijn, menselijk en zakelijk. Vanuit die afkeer van het lokale patriottische sentiment kwam hij tenslotte in de Jaren zestig in de federale politiek terecht Steeds meer Maar Lévesque koos de andere kant. Net als Trudeau wilde hij radicaal zijn en zakelijk, haatte hij Duplessis en het hele religieuze conservatisme. Maar hij bleef een nationalist voor alles. Of liever, hij werd het steeds meer. De carrière van Lévesque ls er een van buiten naar binnen toe. Hij werd geboren, in 1922, in New Carlis le, een klein tweetalig stadje aan de zuidzijde van het Gaspé-schiereiland waar zijn vader advocaat was. Hij leerde zo van jongs af aan behalve zijn moedertaal ook het Engels be heersen. Hij leerde veel en snel maar hij was gretig en ongedurig, hij maak te de dingen niet makkelijk af. Hij onderbrak een- rechtenstudie om journalist te worden en in dat vak vond hij wat hij zocht. Om aan de Canadese dienstplicht te ontkomen greep hij een kans aan om met het Amerikaanse leger mee te trekken, als speciaal verslaggever. Zo kreeg hij een internationale politieke scholing. Hij hoorde bij de eerste journalisten van geallieerde zijde, die Dachau za gen, die de gevangen Göring inter viewden, hij zag het lijk van Mussoli ni en zijn vriendin aan de benzine pomp hangen, hij maakte de oorlog in Korea mee, hij ging met de toen malige Canadese minister-president Lester Pearson mee naar Rusland en sprak met Chroesjtsjow. En zovoorts, tot aan het eind der jaren vijftig was hij gelukkig als verslaggever. Populair En hij werd er bekend mee, beroemd bijna. Als leider van een televisiepro gramma over internationale proble men, een soort actualiteitenrubriek, werd hij populair, want hij was een man die uitstekend kon samenvat ten, verhelderen, overbrengen, wat ingewikkeld leek en verward. Hij leek het moeiteloos te doen, maar hij werkte er hard voor. De mensen be gonnen van hem te houden, van zijn snelle, felle manier van doen, zijn warmte en zijn scherpte. En dat wa ren allemaal gaven die hem in de politiek te pas zouden komen. Hij raakte in de politiek door een staking van televisie- en radioprodu cers in 1959. Het ging over erkenning van hun vakbond. En Lévesque, zelf vrij radicaal in zijn sociale opinies, stond fel achter hen. Maar wat hij van die staking vooral leerde was dat de federale overheid, zodra het om za ken in Frans Canada ging, een ont stellende onverschilligheid toonde. Ondanks herhaalde dringende ver zoeken weigerde de regering van pre mier Diefenbaker in te grijpen. Nu bleek wel, zo reageerde Lévesque, dat al dat gepraat over nationale eenheid onzin was, goed voor verkiezingen eens in de vier jaar, dat als het er op aan kwam, niemand in Ottawa zich voor Quebec interesseerde. Als het er op aankwam werden de Franse Cana dezen als quantité négligeable, als tweederangs burgers behandeld. Negers Zijn vriend André Laurendeau, re dacteur van de krant Le Devoir, het belangrijkste opinieblad in heel Frans Canada, schreef het nog scher per, naar aanleiding van deze crisis: „de nationale sentimenten in deze staking waren niet gegrond op chau vinisme of racisme, maar doodge woon op gekwetste trots. Zo begin nen nationale bewegingen gewoon lijk. Een mens kan ontdekken dat zijn situatie hem tot een tweede klas burger maakt, zoals een inwoner van een kolonie die machteloos is tegeno ver het verre maar machtige moeder land, of zoals een zwarte wiens lijden geen sympathie teweeg brengt bij hen die zijn leven beheersen. Zo'n mens moet kiezen tussen een vol strekt zich onderwerpen en een wor steling om zijn verbrijzelde waardig heid te herwinnen." Laurendeaus vergelijking met ont- rechte negers werd weldra overgeno men door een zeer radicale journalist, Pierre Vallières, die in een boek, dat een groot succes werd, zijn landgeno ten beschreef als de blanke negers van de nieuwe wereld en ze opriep tot rebellie. Zo ver ging Lévesque niet, maar hij leerde veel van de staking van 1959 en zo begon zijn politieke carrière. Het is interessant om te zien, hoe hij net als Trudeau Trudeau modem wilde zijn, zakelijk, progressief, maar juist daarom net de andere keuze moest doen. Ook hij zag de enorme veranderingen van de mo derne tijd eerlijk onder ogen, begreep dat alle politiek daarmee in het reine moest komen, maar dat moest dan bij de wortels beginnen, bij het wezen van de mensen, hun aard, hun eigen heid, nergens zo duidelijk als in hun taal. Omdat ze een minderheid waren, zo geloofde hij, waren ze achteruit ge steld, him economische achterstand was daarvan het gevolg. En nu zou het niet helpen zich blijmoedig in de eenheid te storten, dat zou assimila tie en verlies van het wezenlijke bete kenen. Geboden was, en is, om eerst zichzelf te zijn, baas in eigen huis, ol zoals dat in Frans Canada graag ge noemd wordt: maitre chez nous. Volgorde De discussie van en over het nationa lisme draait dikwijls om dat punt: wat is de volgorde van actie. De ge matigden redeneren dat het nodig is om eerst gelijkheid te bereiken door economische vooruitgang, eerst zich open te stellen voor de wereld rond om. Als dat slaagt zal de nationale opbloei wel volgen. Maar de radicalen Lévesque antwoorden dat er dan geen natie meer over zal zijn, dat ze dan is opge gaan in het grote geheel, verloren. Het is andersom: eerst moeten wij politieke macht vormen, dan kunnen we al onze zaken zelf regelen. Breder gezegd: wat zijn wij allereerst: mensen in het algemeen, wereldbur gers, of eerst kinderen van onze eigen grond, onze eigen taal? Waarin vin den wij onze eigenheid? Wat willen wij: een vaag, onbestemd mens-zijn of een enge identiteit? Aan het einde van de vorige eeuw verwierp één van de fijnste geesten van de Vlaamse beweging, August Vermeylen, de eis dat de Vlamingen zich moesten assi mileren aan de superieure Franse taal, dat het immers om de gezamen lijke Europese cultuur ging. In een beroemd geworden opstel draaide hij de volgorde om: mensen moeten be ginnen bij hun eigen achtergrond, zei hij, bij hun oorsprongen. Wij moeten Vlamingen zijn om Europeéers te worden, zo was zijn klassieke formu lering. Dat is het standpunt van elke nationaliteit. Zeker van Lévesque. Dit is het vijfde van een serie artikelen over Canada en zijn pro blemen. De vier voorgaande be schouwingen stonden in onze krant van 1, 4 5, 7 en 8 augustus. leeviers Magazine: Hen verdeelde en in menig opzicht Jgeholde kerk is de bittere erfenis n een diep-gelovige, innig-vrome en k vermoeibare paus, die geconfron- werd met de meest tegengestel- 'erwachtingen", aldus het omslag- taal van Elseviers Magazine, innelijk ging hij zo gebukt onder last van zijn ambtsopvatting, dat tenslotte een zeker doodsverlan- niet meer kon verbergen. Hierin tschilde hij wel het meest van zijn itere voorganger, die bovenal ver ren uitstraalde en wiens opti me nieuwe hoop schiep in duiste- iarten". Tziet problemen voor kinderen van -enlandse werknemers. Nederland -ü een immigratieland, zonder dat daarop gerekend heeft. Wat biedt samenleving aan Ali junior, „die T, ks geen trappen meer wil tsen"? it een „Chinatown" beschikt Am- )7rfdam tegenwoordig ook over een ^oarma-district". Achter de gelijk- aige Israëlische broodjes schuilen "lia-praktijken, waarop de politie Ir geen vat kan krijgen, aldus EM. Ihtiger is een portret van Hannie I der Horst, hoofdredactrice van 40-jarige weekblad Margriet: „De liwenwereld moet de vrouwenwe- I blijven. En de mannen kunnen t de schouder meekijken". vormd Nederland: vormd Nederland herdenkt de agse lente met een beknopt over- van de gebeurtenissen in 1968, end aan een brochure van het comité „Denk aan Praag '68". Aan sluitend een gesprek met een destijds naar Nederland gevluchte Tsjech: „Achteraf bekeken denk ik dat Dub- cek de teugels te snel heeft laten vieren. Voor goede hervormingen lag het tempo van de veranderingen veel. te hoog". Ook een gesprek met de Groningse wethouder Max van den Berg, kandi daat voor het voorzitterschap van de PvdA: „Als ik naar Goudzwaard kijk, dan zeg ik: veel van zijn ideeën zou ik in het programma van de PvdA wil len hebben. Maar mijn probleem is dat hij gehanteerd wordt als de pro gressieve vlag van een ten dode opge schreven schip." Bert van Duijn staat stil bij de dood van paus Paulus: „In de afgelopen jaren van snelle ontwikkelingen en de opkomst van een hem vreemd levens gevoel slaagde hij er niet in veel ver der te komen dan het slaken van angstkreten, zoals hij een enkele van zijn boodschappen zelf noemde". Verder in HN aandacht voor een ge pensioneerde ambtenaar die een boek schreef over ambtelijke wille keur en corruptie in Nederland, de kwestie van het erfrecht, en „de on-, denkbare verzoening" tussen Ango la's president Neto en diens collega Mobutu van Zaïre. Vrij Nederland: Nieuwe „onthullingen" in het Gooise Web blijven de pagina's van Vrij Ne derland beheersen. Ditmaal draait al les om een aaandelenaankoop van Avro-voorzitter Keyzer in de Zwitser se Mountain Recording Studio, die mede eigendom is van de door de Avro vertroetelde vocaliste Anita Kerr en haar echtgenoot Ruime aandacht voor de uitwijzing van 182 illegale Marokkaanse werk nemers. Een dertigjarige gedupeerde vertelt hoe hij bij een Amsterdams restaurant zeven dagen per week van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts werkte tegen een maandelijk se betaling van duizend gulden. Een bestuurder van de industriebond FNV voegt eraan toe: „De illegale werkgevers, die moeten de gevange nis in." Jan Rogier levert een scherp com mentaar bij het overlijden van paus Paulus VI: „Een seksueel gefrustreer de en diep teleurgestelde man, die moet hebben geweten dat zijn leider schap mislukt was en dat hij geen greep meer had op zijn Kerk, laat staan op de wereld". Paus Paulus wordt geportretteerd als de architect van het Zwarte Europa, „als bolwerk tegen het opdringend communisme." Haagse Post: „Wat paus Paulus werkelijk wilde", aldus W. L. Brugsma in de Haagse Post „bleek uit zijn laatste fatale encycliek Humanae Vitae: strikte toepassing van het gebod „Gaat heen en vermenigvuldigt u." Alles wat deze Paus verder oprecht maar overigens geheel tevergeefs heeft aanbevolen inzake het vervangen van oorlog door vrede, al zijn wereldreizen, ook zijn zoeken naar compromissen met Oost- europese regeringen, is politiek ge zien volstrekt teniet gedaan door zijn weigering een steentje bij te dragen aan de beperking van de wereld- groei." De Israëlische defensieminister Weiz- man, die als enige in het kabinet van Begin bereid is de westelijke Jor- daanoever prijs te geven, wordt in de HP geportretteerd als de havik die duif werd. Het omslagverhaal poogt te onderzoeken wat nu eigenlijk femi nistische kunst is. Interessanter is een reisverslag van Michel Koraec uit China. In zijn eerste HP-kolom ver telt Rijk de Gooyer aan ambitieuze meisjes hoe ze bij de film kunnen komen. De Tijd: Heeft het pausschap nog toekomst?', vraagt De Tijd zich af. In het omslag verhaal wordt vooizichtig aangege ven onder welke voorwaarden zulks nog het geval zou kunnen zijn: een paus die werkelijk voortgang kan ge ven aan het oecumenisch proces, een paus die zijn ambt als dienst aan de eenheid beslist niet onderschat, maar die dat ambt evenmin omgeeft met zoveel mystiek, dat het zich onttrekt aan elke dialoog, aan elke kritiek en daardoor aan elke geloofwaardig heid", aldus De Tijd. Naar aanleiding van haar boek over verkrachting een gesprek met de pu bliciste Jeanne Doornen: „Ik denk dat alle mannen potentiële verkrach ters zijn." Milder is een reportage over de Ne-, derlandse huwelijksmarkt, met als nieuwtje de mogelijkheid van relatie bemiddeling voor gehuwden. Dus: „Heer van 47, gehuwd, ambtenaar etc. zoekt vrouw voor intieme om gang Commantator Neuman staat stil bij het politieke drama rond de moord op de vroegere Chileense minister Or lando Letelier in Washington. De Groene Amsterdammer De Groene Amsterdammer signa leert een sterk opkomende stroming van rechtse activisten in de Verenig de Staten. „De uitdaging voor Ameri kaanse socialisten is hard, maar dat zijn de tijden waarin we leven ook. Als het Amerikaanse socialisme wil overleven dan zal het de handschoen moeten oppakken die de krachtige rechtse beweging geworpen heeft". Zowaar nog aandacht voor Bestek '81. De Groene vraagt zich af of de nullijn wel nodig is, en of de komende bezuinigingen werkelijk onontkoom baar zijn. Deskundigen blijken cr an ders over te denken dan politici. „En het parlement kan slechts kiezen tus sen slikken of stikken, tenzij het die keuze weigert en een andere eist". Jan van der Putten bericht uit Peru. waar een onderwijzersstaking het be gin werd van nieuwe acties „ondanks de gewelddadige onderdrukking en de grote risico's die er voor ieder persoonlijk op het spel staan". Ook aandacht voor de opkomst van de microprocessor, de mini-computer die met zijn vele toepassingsmoge lijkheden „onvoorstelbare sociale consequenties" in zich draagt. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie vraagt zich af hoe lang de paus nog voorpaginanieuws zal blijven. „Door Paulus de Zesde is het pausschap (voorgoed) naar de pe riferie van het wereldgebeuren afge- igbi tmtfr Koos van Weringh int* Hans Filbinger was, zoals bekend lister-president van de Westduitse ilstaat Baden-Württemberg. Hij is laatste tijd in ernstige moeilijkhe- in! i geraakt vanwege zijn activiteiten Je laatste wereldoorlog. Hij maak- n die oorlog namelijk deel uit van Duitse marinerechtbank in het ette Noorwegen, waar hij als open- r aanklager een aantal doodstraf- heeft geëist tegen gedeserteerde tse militairen, straffen die nadien zijn uitgevoerd. Ook zou hij, na Duitse overgave, een soldaat nog straf hebben opgelegd, omdat s een officier voor „Nazi-Hund" uitgemaakt. Hij is nu afgetreden, ir het gehannes rond deze chris- democratische politicus zal, 'm ik aan, nog wel een tijdje voort- en. e berichtgeving over deze gebeurtenissen jen we tot dusver nog weinig vernomen het werk van zo'n rechtbank. Hoe het in marinerechtbank in Noorwegen toeging ik verder niet. Wel heb ik onlangs een gevonden en daarna gelezen over het van een Duitse militaire rechtbank in 8. Dat biedt de mogelijkheid enigermate indruk te krijgen. Het boek is geschreven Ernst Roskothen en getiteld Gross-Paris, t de la Concorde, 1941-1944. Eind Wehr- Itsrichter erinnert sichVorig Jaar is In eigen beheer, door de schrijver uitgege- Een hoogleraar in de rechtswetenschap ■de universiteit van Marburg heeft een d vooraf geschreven. Roskothen heeft een vertellende vorm gekozen om de indrukken weer te geven, die hij als „krijgsrechter" van zijn werk en verblijf in Parijs heeft opgedaan. Alle namen van betrok kenen, zowel Franse als Duitse, heeft hij veran derd. Met herinneringen moet je natuurlijk altijd oppassen wat het waarheidsgehalte be treft. De neiging het mooier voor te stellen dan het is, is onuitroeibaar en zeker waar het zo'n gevoelig onderwerp betreft is voorzichtigheid op zijn plaats. Het boek geeft zeker geen inzicht in het functi oneren van De Duitse militaire rechtbanken in de bezette gebieden. Het gaat over één man in één stad en die ls niet representatief. Roskot hen is afkomstig uit het Frans-Duitse grensge bied, studeerde enige tijd in de Franse hoofd stad en sprak zeer goed Frans. Daardoor kon hij met de bewoners veel beter in contact treden dan zijn collega's, die zich met tolken moesten behelpen. Aan het eind van het boek wordt niet zonder trots vermeld dat na de oorlog in Parijs een comité is gevormd, dat zich heeft Ingespannen de inmiddels krijgsgevangen rechter een goede behandeling te geven. Een soort tegenprestatie voor de goede behandeling die de Franse be volking van hem had ondervonden. Schade De taak van een militaire rechtbank was het beoordelen van handelingen die schade zou den kunnen berokkenen aan de belangen van de Duitse „Wehrmacht" Het ging dus om handelingen als spionage, terreur of het begun stigen van de vijand. In een bezet land, zoals in dit geval Frankrijk, werden deze handelingen vooral verricht door Fransen, die tegen de Duitse bezetting in verzet waren gekomen. Maar ook Duitse militairen die zich eraan schuldig maakten moesten voorkomen. Filbin ger heeft in Noorwegen een aantal van die zaken gehad. Het blijft natuurlijk merkwaar dig, dat aan de ongetwijfeld vele verzet bieden de Noren, die voor de rechtbank zullen zijn vdrschenen, in de discussie nog weinig of geen aandacht is besteed. In het boek van Roskothen worden een paar gevallen behandeld van Duitse militairen die het laten afweten. Het ene is dat van een Feldwebel. die een groep van 370 Franse krijgs gevangenen moet overbrengen, maar slechts met 301 arriveert. Een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld naar de omstandigheden waar onder zoiets kan gebeuren. De Feldwebel komt er goed vanaf. Later, als de oorlog al een eind gevorderd en de Duitse overwinning niet meer zo vanzelfspre kend ls, wordt de rechtbank strenger als het gaat om gedrag van Duitse militairen die het moreel van de troep ondermijnen. Zo vraagt een in Vincennes gelegerde Duitse chauffeur zich af, of de Duitsers de oorlog nog wel zullen kunnen winnen; persoonlijk ziet hij dat som ber in. De gemoedsgesteldheid van deze mili tair wordt op een hoger niveau gerapporteerd en een onderzoek volgt. Uiteindelijk wordt hij niet veroordeeld, omdat hij niet toerekenings vatbaar geacht wordt, maar het heeft zeer veel voeten in de aarde, voordat daartoe besloten wordt. Doodstraffen De Fransen die moeten voorkomen treffen het meestal slechter. In het boek worden verschil lende doodstraffen uitgesproken, die ook bijna alle worden geëxecuteerd. De schrijver is daar bij, als hoogst-verantwoordelijke autoriteit, meer dan eens aanwezig. Hij vertelt dat de meeste Fransen vlak voor de dodelijke schoten van het vuurpeloton nog „Vive la France" riepen. Hij verbindt daar dan enige gedachten aan over de ellende van de oorlog en de moed van de Franse patriotten. Eigenlijk vindt hij het een beetje verbazing wekkend, dat de Franse tegenpartij soms zo hard terugslaat en zich kennelijk niet bij de nederlaag en de bezetting wil neerleggen. De vraag wat de Duitsers daar in Frankrijk moes- dreven. Meer en meer is de kerk van Paulus de zesde de smalle kerk van de reactie geworden. Het is zelfs nog maar de vraag of deze kerk een dak kan bieden aan alle losgeslagenen die zoeken naar nieuwe zekerheden en nieuwe autoriteit", vindt de Nieuwe Linie, die concludeert dat, met of zonder paus, de geschiedenis niet meer door pausen wordt bepaald. Herman Verbeek, voorzitter van de PPR, zegt over het niet samen op trekken met de PvdA bij de Europese verkiezingen er niet voor te voelen ergens in de achterste coupé van de socialistische campagne-trein te moeten zitten en als muurbloem weg gezet te worden wanneer de grote socialistische bonzen elkaar omhel- sen als demonstratie van eenheid. Dr W. Buikhuisen, de wetenschappe lijke raadsadviseur van het departe ment van justitie die binnenkort pro fessor in de criminologie wordt in Leiden, beweert dat criminologie niet bestaat. „Het is een pseudo-weten- schap, geheel en al te vergelijken met theologie, die daarom het best gege ven zou kunnen worden aan de theo logische faculteit," meent de nieuwe professor. ARNHEM (ANP) B. en w. van Arn hem hebben de raad voorgesteld in de komende vier jaar subsidie te ge ven aan de stichting Banansie voor opvang van de tenminste 250 aan hard-drugs verslaafde Surinamers in de Rijnstad. Tot dusver bestond in Arnhem geen georganiseerde hulp verlening voor deze groep, aldus het gemeentebestuur. ADVERTENTIE ten doen, komt nergens aan de orde. Hij accep teert de militaire toestand waarbinnen hij moet werken als een gegeven feit. Zijn werk probeert hij zo goed en zo fair mogelijk te doen, ook tegenover de Fransen die de Duitsers schade toebrengen en verliezen doen lijden. Verschillen Binnen de rechtbank heersen aanzienlijke ver schillen van mening over de wijze waarop de tegenstander tegemoet moet worden getreden. Sommigen wensen het bijvoorbeeld minder nauw te nemen met de procedures als het om joden gaat. Anderen vinden dat de straffen strenger moeten worden naarmate de oorlog voor Duitsland een slechter verloop begint te krijgen. Soms wordt rechtstreeks uit Berlijn op een zware straf aangedrongen. De schrijver geeft een vrij duidelijk inzicht in de spanningen die zich tussen de militairen en de juristen voordeden. Het doodschieten van Duitse soldaten door Franse verzetsstrijders brengt zulke spanningen steeds aan het licht. De troep schreeuwt dan om vergelding en wil een voorbeeld gesteld zien, maar niet elke rechter wil daaraan direct toegeven. Zeker in het begin van de oorlog probeerden de Duit sers een goede indruk te vestigen bij de Franse burgers. Later, als de SS machtiger wordt en het „gewone" leger enigszins heeft verdrongen, wordt dat anders. Dan is er weinig keus meer en kan van „justitie" niet meer gesproken wordep. Een boek als dit laat de lezer met gemengde gevoelens achter. Een jurist die geen natio- naal-soclalist is, probeert de rechtsregels die hij in het vóór-Hltler-tijdperk op de universi teit heeft geleerd, toe te passen in een systeem van georganiseerd onrecht. Maar over dat sys teem heeft hij het verder niet. Gelukkig waren er nog Fransen die zich van dat systeem wilden ontdoen. Koos van Weringh is hoogleraar in de crimi nologie aan de universiteit van Amsterdam. Het huwelijk is niet m verval maar staat wel op de tocht. Steeds meer mensen gaan samenwonen zonder onmiddellijk aan trouwen te denken. Dat heeft natuurlijk consequenties voor de bemiddelingsbureaus. Een blik op de huwelijksmarkt Verkrachting is een onderwerp dat Jeanne Doornen, die er een boek over schreef, niet meer loslaat. Ze krijgt nog steeds reacties van slachtoffers van zo'n agressieve wandaad Jet Kunkeler sprak met haar over het Heli's Angels proces Verder: De uranium-export en het goede geweten van Van Agt Marieke de Mooi| een vrouw in de reclame H J Neuman Het Chileense Watergate Wam de Moor en de meeslepende stijl van Maarten t Hart De Marokkanen die illegaal in ons land verblijven en met uitzetting worden bedreigd, hebben hun toevlucht gezocht in het Amsterdamse kerkgebouw De Duit uit vrees voor de havikken in Den Haag Een reportage over een slepende affaire die vele politici voor een dillemma stelt Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden Naam Adres Plaats Te. TR - 32 Zonder postzegel renden aan de Tijd Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: f 2,50 Abonnementen, tel. 020 - 23 39 84

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11