''Blank en bruin' in kamp bijeen Voorwaardelijk geëist voor verkeerd infuus Hogere rente bij de ABN. ABN Bank Zo'n os heeft een staartje jubileum-activiteit van 125-jarig CJV Manifestatie 'Denk aan Praag '68' Baby in Arnhem overleden De Wadden., pTexel 8 8 7V2% 7V4% 7 7 Spaardeposito met 36 maanden opzegging 43A% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4'/2% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 7 Spaar-Extra-rekening 2 5 Girospaarrekening 4 Spaarrekening/Spaarboekje BINNENLAND TROUW/KWARTET )eelnemertjes aan het CJV-jubileumkamp. (CJV Is YMCA-Nederland). Een os heeft een staartje en daar maken we ossestaart- soep van. Of we kopen die soep in een pakje, dat met een beetje water een best soepje wordt. Lekker en pit tig. Maar dat ossestaartje kan op zichzelf ook erg pit tig zijn. Wie bat brokje staart bij de slager ziet lig gen denkt misschien dat daar niets aan is. Even een paar recepten om te laten zien wat er met zo'n „dun stukje" staart te doen is. Vooraf een Belgenmopje (misschien niet zo leuk maar wie ervan houdt Men zegt dat Belgen koeien alleen houden vanwege het lekkere stukje staart en dat ze de rest weggooien. Maar nu weer serieus. Casserole 60 gram ontbijtspek in stuk jes gesneden, 25 gram mar garine. 1 laurierblad, wat tijm, 1 hele ossestaart in stukjes gehakt, 12 sjalotjes, 1 pond tomaten, 500 gram witte bonen, wat peper, zout en wat peterselie. De bonen moeten wel even een nacht in water geweekt worden, behalve als het bo nen uit een glas of blik zijn. De ontbijtspek in de marga rine uithakken. De tijm en het laurierblad mee fruiten. De stukken ossestaart aan alle kanten bruin bakken in het spekvet. Ook de sjalo tjes mee fruiten. De toma ten (al of niet geschild) in stukken snijden en mee bakken. Een beetje water toevoegen, deksel op de pan en alles in ongeveer 1 of IV* uur gaar laten stoven. Kook nu de bonen met het week- vocht (waarin ze de nacht m van tevoren gestaan heb ben). Dat koken neemt wel een uur in beslag. Schep ze door het gare vleesmengsel. Doe er zout en peper naar smaak bij en strooi de klein gesneden peterselie erop. Fris smaakt sla erbij. Deze casserole hoeft niet duur te zijn. want ossestaart be hoort tot het weinig beken de maar niet dure vlees. Ragout Nodig: een ossestaart van 1 kg. Minder kan ook, dat ligt eraan hoeveel personen mee eten. Dit recept is voor 4 personen.Liter rode wijn, 1 pond tomaten,pond sja lotjes en 200 gram verse champignons, peper en zout naar smaak, 3 eetlepels olie. Laat de olie heet worden, doe de klein gehakte osse staart erbij en laat hem overal goed aanbraden. Doe er liter rode wijn bij. De tomaten in stukjes erbij doen. Wel even de „nattig heid" van de tomaten weg halen, d.w.z. de natte in houd. Alleen het vrucht vlees gebruiken. Dit alles moet in de pan met gesloten deksel ongeveer 3 uur bij matige hitte sudderen. Kij ken dat het vocht niet al te erg verdampt en langzaam de rest van de rode wijn erbij gieten. De ossestaart uit de pan nemen en het vlees van het been halen. Het vlees samen met de sja lotjes en de champignons terug doen in de rode wijn saus. Nu moet het nog onge veer een half uur op een zacht vuur staan. Dan ls de ragoüt klaar. Veel tijd voor nodig? Misschien, maar het ls wel iets bijzonders. Peper en zout naar smaak toe voegen. Eénpansgerecht Een éénpansgerecht ls een volledige maaltijd. Ook dat is met ossestaart te doen. Er moet wel een varkenspoot bij. Verder 1 kg ossestaart in stukjes gehakt, 2V> liter water. 250 gram peentjes. 300 gram aardappelen, een stronkje prei, 300 gram wit te kool, 3 uien en een bosje bladselderij. Het water in de pan doen en de ossestaart én het varkenspootje onge veer 4 uur bij middelmatige warmte, met het deksel op de pan, laten koken. Daarna hebben we de varkenspoot niet meer nodig, maar mis schien wil iemand hem af knabbelen. Het vlees van de ossestaart in stukjes snij den en even bewaren. De peentjes en de aardappelen schillen, wassen en in kleine stukjes snijden. De witte kool in reepjes snijden. Ook van de prei reepjes snijden. Wassen en goed laten uit- druppelen. Het bosje selde rij eveneens klein maken en de uien in ringen snijden. De ossestaartboulllon even laten opkoken en de peen tjes erin doen. Ongeveer 5 minuten laten koken. Dan de rest van de groente in de pan doen. Laat de groente niet te zacht worden. 15 Mi nuten koken is wel genoeg. Daarna de stukjes osse staart weer bij de groente in de pan en het éénpansge recht met wat zout en peper op smaak brengen. Ter aan vulling is stokbrood erg ge schikt. oor Jan Roelfs ,E JSDEN „Jullie zijn veel aardiger dan we gedacht hadden. Jullie zullen voortleven in onze larten." 20 «vbewal. een zestienjarig Turks meisje, dat vrijmoedig had gesproken, maakte plaats voor )mar, die een kort gebed uit de Koran uitsprak, maar dit moeilijk kon voltooien, omdat de 26- arige door emotie werd overmand. Twee heel bijzondere ervaringen aan het einde van een :ampweek voor dertig kinderen van buitenlandse werknemers en een aantal Nederlandse anderen, die in het tentenkamp in Leusden samen optrokken. 25 onge Marokkanen, Turken en Hin- oestanen, die het Nederlands aardig nder de knie hebben en voor wie zo'n lultenweek een ongekende ervaring «tekende. Even los van het toch iltijd sterk besloten eigen milieu, wel met behoud van de eigen idat. ?en werkgroep in Utrecht onder aus- nciën van de plaatselijke organisatie ran buitenlandse werknemers, had it ..integratiekamp" voorbereid, in auwe samenwerking met de gastor- misatie, het dit jaar 125 jaar be- aande Christelijk Jongeren Ver- ond. Met als jubileumleus „Vieren i vooruitzien" deed dit verbond een «scheiden, maar geslaagde poging ongeren te leren spelenderwijs el- aars culturen te aanvaarden. Het as in de verste verte geen „beke- ngskamp" van de oudste christelij- i jeugdorganisatie in ons land, maar open ontmoeting. Daarbij moet orden aangetekend, dat de ouders Nuray, Hassan. Irfan, Aziza, ag|louskin en de anderen tot de nog leine groep progressieven behoren, lie hun kinderen zo maar een week eten gaan. Maar Omar, de oudere oorheen hulpkok in een Utrechts ekenhuis was erbij om als grote roer te fungeren tussen de Neder- Ise leiding en de donkerogigen, Ie ter bestrijding van een overi- ens schaars „heimwee-virus". Klei- Moslims uit ten dele zwak-sociale ezinnen, ook van werkloze ouders. e waren tussen de acht en vijftien hadden nog nooit recreatief ge- ampeerd. maar mochten wel hele- laal zichzelf blijven, met de geboden verboden van hun volk. Omar, één der leiders van het CJV-jubileumkamp dat in het teken stond van Integra tie. uit de Middellandse-Zee-landen ver boden was. „Zodra de gastkinderen uit de bus rolden, was er sprake van aanvaar ding over en weer. De kinderen uit het Sticht waren gezond nieuwsgie rig, de anderen, van wie enkelen aan vankelijk wat fel waren in hun ge drag. waren dat niet minder. Het spel, het avontuur en de vrijheid leidden snel tot saamhorigheid. Men vond eikaars „cultuur" om het even zwaar te zeggen gewoon interes sant." aldus de hoofdleidster, me vrouw J. Teekens uit Bilthoven. De vaste gebedstijden volgens de Ko ran waren er. ook in andere zin de ontmoeting der religie, in speelse vorm. Tijdens een soort kerkdienst, geënt op eigen bijdragen van de Jon geren, die aanvankelijk ieder „num mer", bij voorbeeld openingsgebed en Schriftlezing, met geestdriftig handgeklap beloonden, viel het ac cent op het Oude Testament. Het Nieuwe Testament werd, uit respect voor de andere religie, niet gebruikt. Het was opmerkelijk Duran (Turkije) in zijn moederstaai een der verhalen over Jozef, de onderkoning, te horen voorlezen en donker en blond het „Zo, lang er mensen zijn op aarde" te horen zingen. Als creatief thema tekeningen, collages waren de ze ven werken van barmhartigheid per groep uitgebeeld; die werden tijdens de „kerkdienst" nagespeeld. Er was een grote prent gemaakt van onder meer mensen achter tralies; een Bilt- hovense jongen gaf een toelichting. Hij kon een junior-medewerker van Amnesty zijn! Daarna zongen de nati onaliteiten „Let my people go!" Een ongedwongen, soms roerige bijeen komst, sfeervol en veroverend, op de laatste dag van een kampweek, die het CJV uit de jaarlijkse zegelactie had bekostigd. Het was een zinvol onderdeel van een reeks van jubile umactiviteiten, die op zaterdag 4 no vember in de Rotterdamse „Doelen" hun sluitstuk krijgt en gericht op herdenkingsthema: „Inspelen op de Toekomst". En dat gebeurt onveran derd in het voetspoor van de oecume ne, dat deze Nederlandse YMCA, met haar 40.000 aangesloten leden, werk zaam in meer dan 300 plaatsen, zeer bewust wil volgen. Op 26 augustus Van een verslaggever AMSTERDAM In Nederland be staat sinds enige tijd het Comité „Denk aan Praag '68", dat met een demonstratie en daarop volgende manifestatie in Carré in Amstèrdam op 27 augustus de aandacht wil vesti gen op de situatie in Tsjechoslowa- kije, tien jaar na de bezetting door troepen van het Warschaupact. In een solidariteitsverklaring zeggen talrijke ondertekenaars hun steun toe aan het comité dat niet gebonden is aan enige partij of organisatie en openstaat voor iedereen die zich ke ren wil tegen de voortdurende bezet ting van Tsjechoslowakije door de Sowjet-Unie. Het comité, dat al enige tijd werk zaam is. stelt zich ten doel om onder het Nederlandse volk bekendheid te geven aan de situatie in Tsjechoslo wakije. Het wil zo breed mogelijk mensen betrekken bij deze campag ne, met als hoogtepunt een landelijke protestdemonstratie in Amsterdam op 26 augustus om 13.30 uur op de Westermarkt en een manifestatie om 15.00 uur in Carré. Bijzonderheden worden verstrekt door het secretariaat van het comité. Adr. Mildersstraat 12a, Rotterdam. Voor financiële bijdragen staat open gironr. 4008752 tnv K. Claassen in Rotterdam, onder vermelding „Denk aan Praag '68". ADVERTENTIE üastpan JV-kampchef, Rein van den Berg, het Leusder tentendorp: „Het eet- iremonieel van de gasten hebben we iet lichtvaardig opgevat. Een grote astpan was beschikbaar, die met een vezel varkensvlees in aanraking ïocht komen! De vleessnijmachine raaide éérst voor de Turken en de larokkanen; zo niet, dan was er spra- re van onreinheid. Aan vermijding varkensvlees werd streng de and gehouden. Zou er eerst in de lachine servelaatworst zijn gesne en, dan zou dit opschudding hebben eroorzaakt. De eerste dagen werd er de etenstent voorgeproefd, bij Jorbeeld door Omar, om ieder moge- ik wantrouwen weg te nemen. Wat at uiteraard ook gemeenschappelijk delen betreft, de Nederlandse kin- frep, clubs uit Bilthoven en omge- ng, leerden onder meer Turkse ta- 0 ilgebeden. de Moslims Nederlandse. ARNHEM (ANP) Tegen een 26-jarige verpleegster van het Radboudziekenhuis In Nijmegen is voor de rechtbank in Arnhem een voorwaardelijke boete geëist van vijfhonderd gulden wegens het inbrengen van een, na enkele dagen later bleek, dodelijke infuus in de arm van een pasgeboren baby. het ruim vijftig jaar oude CJV- amp op het landgoed De Treek werd ■t gebruikelijke spel- en sportpro- amma afgewerkt, met dien verstan- e dat het zwembad voor de meisjes De te vroeg geboren baby (zeven en een halve maand) kreeg 48 cc „na trium-chloride tien procent" (keuken zout) toegediend in plaats van de voorgeschreven „glucose tien pro cent". De toch al zwakke baby stierf vier dagen later. Een en ander ge beurde eind augustus 1976. Dat de zaak pas gisteren voor de rechtbank in Arnhem diende komt onder andere voort uit de wens van ADVERTENTIE Vxirdelignazomeren op Hotelarrangementen: 3-daagse reis vanaf f83,-, 5-daagse reis vanaf f 152,- 8-daagse reis vanaf f245,- (2, resp.4 of 7 dagen volpension met boot vervoer en verzekering). Of vraag de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, Postbus 3, 1790 AA Den Burg. Tel. 02220-28 44. Publikaiir in samenwerking mei hel Nationaal Bureau voor Toename. Den Haag. Kfl de officier van justitie, mr. M. L. de Haas, om zaken als deze in het open baar te behandelen. „Het kan geen kwaad om soms de Ivoren toren, die de medische wetenschap nog is, voor zichtig en genuanceerd te doorbre ken," aldus de officier. Hij vroeg een voorwaardelijke straf tegen de ver pleegster, omdat „een straf in dit geval een louter symbolische functie heeft." Voor een gedagvaarde ver pleegster van 24 jaar vroeg hij wegens onvoldoende bewijs vrijspraak. In kast De dodelijke vergissing op de kinde rafdeling van het Radboudzieken- tiuis gebeurde in een klein kamertje. De infuusvloeistoffen werden daar bewaard in een kast. Op de onderste plank stond normaal de natrium- chloride oplossing, op de een na bo venste plank de glucose. De betrokken verpleegster nam van deze laatste plank ln aanwezigheid van een leerling-verpleegster een fles. Normaal gesproken had de fles gluco se moeten bevatten, maar er zat NACL ln. De verpleegster zei wel de gelijk op het etiket te hebben geke ken. Als instructie-zuster had zij de leerling-verpleegster er zelfs op at- verband met de bevalling van haar tept 1 Twaalf uur later werd de infuus ver verst. Dat deed de eveneens gedag vaarde 24-jarige verpleegster. De offi cier van justitie vond aannemelijk dat ook zij het natrium-chloride heeft gebruikt, maar daarvoor is onvol doende bewijs gevonden, zei hij. De verpleegster zelf verklaarde er abso luut zeker van te zijn glucose te heb ben gebruikt. Waarschijnlijk De artsen concludeerden dat het jon getje zeer waarschijnlijk is overleden, aan de gevolgen van de vergissing. De concentratie zout in zijn bloed was dit zeer zwakke kind te hoog. Een gezonde negenmaands baby zou de concentratie NACL wel overleefd hebben, meenden de medici. De verpleegsters zijn destijds in het Radboudziekenhuis gehandhaafd. De 26-jarige W. A.-K. werkt nog steeds als verpleegster, zij het ln een ander ziekenhuis. De tweede ver pleegster bleef in het Radboudzie kenhuis, maar hield enkele maanden na het voorval met werken op in In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van 9 augustus 1978 geldt de volgende rentevergoeding: (was 73/4%) *Spaardeposito 6 jaar vast (was 73/4%) *Spaardeposito 5 jaar vast (was 774%) *Spaardeposito 4 jaar vast (was 7 *Spaardeposito 3 jaar vast (was 63A%) *Spaardeposito 2 jaar vast De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 61/2% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 5V4% Spaardeposito met 12 maanden opzegging 6 Spaar-Extra-rekening/boekje 8 Jeugdspaarboekje Zilvervloot *Bii deze spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op de dag van storting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9