De mens Filbinger viel door de mand Aflossing van de macht in Honduras Rhodesië begint bescheiden met afschaffing apartheid Vandaag nieuwe premier Portugal In verzet tegen techniek Militaire junta zet militaire president af Vijf sondes op weg naar Venus Missie Vance Nieuwe wet op verkiezingen in Sowjet-Unie Eisen Franse verkeersleiders niet ingewilligd Overvaller in Parijs door PLO gestuurd Morele kant van verleden ondergeschikt aan zelfverdediging j WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET door J. den Boef Het was te voorzien dat Hans Karl Filbinger niet zou kunnen aanblijven als minister-president van de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, ndat hij zich op puur juridische gronden had verdedigd tegen de beschuldiging dat hij aan het eind van de Tweede Wereldoorlog als marinerechter een doodvonnis heeft uitgesproken, waarvan hij de vol trekking waarschijnlijk had kunnen voorkomen. De grote fout van Filbinger is geweest, dat hij op autoritaire wijze reageerde op be schuldigingen van de omstreden Westduit se schrijver Rolf Hochhuth aan zijn adres in het weekblad Die Zeit van 17 februari jl. Hochhuth schreef dat Filbinger zelfs na de capitulatie van Duitsland, in Britse gevan genschap in Noorwegen, de matroos Kurt Olaf Petzold met naziwetten vervolgd had, omdat hij een meerdere een „nazihond" had genoemd en vervolgens het door Hitier in gevoerde hakenkruis van zijn uniform en muts had getrokken. Filbinger. die zich zes jaar geleden met succes tegen een soortgelijke publikatie in het weekblad Der Spiegel had geweerd, daagde Hochhuth en uitgever voor de rech ter in 8tuttgart in de verwachting dat deze hem wel in het gelijk zou stellen. Per slot van rekening was hij de minister-president met Stuttgart als residentie. Filbinger. die met juridische argumenten zijn optreden in de zaak Petzold verdedigde, wilde Hoch huth dwingen de beschuldiging terug te nemen, als zou hij een „vreselijke rechter" zijn geweest, die profiteert van het zwijgen van anderen. Het kwam niet bij Filbinger op om meteen schoon schip te maken met zijn ver.eden. Hij had er 33 jaar mee geleefd, zonder er werkelijk mee lastig gevallen te worden en als 64-jarige wilde hij op eervolle wijze met pensioen gaan. Als CDU-kandidaat had hij zelfs belangstelling voor het Westduitse presidentschap, waarover volgend jaar weer moet worden beslist, als de liberaal Walter Scheel zijn vijf Jaren vol heeft ge maakt. Filbinger interesseerde zich slechts voor zijn „eer en goede naam" en speculeer de daarbij op het verder verborgen blijven van andere stukken verleden. Nieuw document De mens Filbinger viel door de mand op het ogenblik dat hij de rechter inschakelde om zijn verleden op zuiver juridische gronden te rechtvaardigen. Hij dacht er eenvoudig niet aan om het boetekleed aan te trekken en te erkennen dat hij als marinerechter meer op eigen behoud uit was dan op het volgen van de stem van zijn geweten. Zelfs toen enige tijd na het verschijnen van de beschuldiging van Hochhuth een document opdook betreffende een kort voor het eind van de oorlog voltrokken doodvonnis, kon Filbinger slechts juridische argumenten vinden. Het document onthulde de rol die Filbinger heeft gespeeld bij de terdoodveroordeling van de 22-jarige matroos Walter GrÖger in januari 1945 een vonnis dat op 16 maart van dat jaar werd voltrokken, terwijl het Derde rijk van Adolf Hitler al op instorten stond. Filbinger beriep er zich slechts op dat hij als aanklager werd aangewezen in een nieuw proces tegen Gröger die al op 14 maart 1944 wegens desertie tot acht Jaar tuchthuisstraf was veroordeeld. De matroos was in november 1943 verdwenenen en werd in december gearresteerd, toen hij naar zijn onderdeel wilde terugkeren. Tot zijn verdediging voerde Filbinger aan dat de marineleiding de straf te licht had Burgemeester Manfred Rommel bevonden en alleen genoegen wilde nemen met de doodstraf Het eisen van een vrij heidsstraf zou onmogelijk zijn geweest en een mogelijkheid om op uitstel van execu tie aan te werken zoals dat aan het eind van de oorlog wel vaker zou zijn gebeurd zou zich niet hebben voorgedaan. Voor Fil binger was in het geval Gröger blijkbaar Hans Filbinger een bevel een bevel en ook nu nog beroept hij zich daar min of meer op. 'Vreselijke rechter' Van de rechterln Stuttgart kreeg Filbinger slechts ten dele gelijk. Zijn ets echter dat Hochhuth de beschuldiging moest terugne men. als zou hij „een vreselijke rechter" zijn geweest, werd niet ontvankelijk verklaard En zo eindigde het tegen Hochhuth en Die Zeit aangespannen proces eigenlijk in een veroordeling van Filbinger zelf. Was zijn positie als minister-president daardoor al bijzonder hachelijk geworden, zij werd on mogelijk nadat was gebleken, dat Filbinger aan het eind van de oorlog aan nog meer doodvonnissen had meegewerkt, die echter niet uitgevoerd konden worden, omdat de veroordeelden voortvluchtig waren Filbinger weigerde echter aan aftreden te denken Hij meende als minister president nog steeds het vertrouwen van de meerdei- heid van de bevolking van de deelstaat Baden-Württemberg te hebben en stelde zich zelfs beschikbaar voor een nieuwe ambtsperiode na de verkiezingen van 1980. Hiermee bracht hij de CDU in de deelstaat, maar ook in de rest van West-Duitsland in grote verlegenheid. Het aanblijven van Fil binger zou de zaak van de CDU schaden, om te beginnen bij de belangrijke deelstaatver kiezingen op 8 oktober in Hessen Aanvankelijk werd er in CDU-kringen naar gestreefd het afscheid van Filbinger als minister-president te laten volgen op een grootse ontvangst ter gelegenheid van zijn 65-ste verjaardag in september. De kritiek op zijn uitlatingen van de afgelopen vijf maanden werd echter ook in de CDU en zelfs in de Beierse C8U zo loodzwaar, dat enkele weken geleden al duidelijk was. dat er van een eervol afscheid van de minister president waarschijnlijk geen sprake meer kon zijn. Uur van de waarheid Vorige week brak het uur van de waarheid aan, toen de jongerenorganisatie van de CDU (de Junge Unior, die op nationaal niveau werkt) zonder mee' het aftreden van Filbinger eiste. Ook werd bekend dat Fil binger in 1943 eveneens aan een doodvonnis had meegewerkt, dat later in acht Jaar tuchthuisstraf (wegens plundering na eei bombardement op Hamburg) werd omge zet. De omstandigheid dat deze wijziging mede door toedoen van Filbinger tot stand kwam. woog echter niet op tegen het feit dat de minister-president het incident blijk baar had verzwegen Filbinger werd tenslotte door zijn eiger mensen gedwongen, zijn ambt neer te leg gen. Als hij in februari de eer aan zichzel zou hebben gehouden, zou het nooit zo vei zijn gekomen. Filbinger had toen zelfs kun nen aanbieden om af te treden als minister president, na erkend te hebben dat hij zijl optreden als marinerechter betreurde Di CDU zou met haar meerderheid in de Land dag van Stuttgart geen moeite hebben ge had om haar vertrouwen in haar leider uit u spreken. De zaak Filbinger zou dan geen politieke re geworden zijn, ook al zou de mlnlster-presi dent door aan te blijven de tegenstander: van de CDU in de gehele Bondsrepubliek d« wind niet uit de zeilen hebben genomen Een voordeel zou echter geweest zijn dat e voldoende tijd geweest zou zijn om de op volging van Filbinger voor te bereiden Di< is er nu niet. mede omdat Filbinger in d« afgelopen maanden heeft kunnen profite ren van het feit dat het nauwelijks mogelijl was om zijn opvolging te bespreken Als meest waarschijnljke kandidaat voor d opvolging van Filbinger wordt genoemd d huidige minister van binnenlandse zaker Spüth. die als een bekwaam bestuurde bekend staat. Ook de huidige burgemeeste van Stuttgart. Manfred Rommel, zoon vai de uit de Tweede wereldoorlog bekend maarschalk Erwin Rommel, wordt ge noemd Hij geniet als progressieve burgt meester ook buiten de CDU populariteit ei staat veel meer dan mensen als Spdth ope voor samenwerking met andere partijer Valt de keus op hem. dan zal de politiek schade die de CDU door het optreden vai Filbinger werd toegebracht, snel worde hersteld KAAP CANAVERAL (UPI) Het ruimteschip Pioneer Venus 2 werd gisteren gelan ceerd voor een wetenschappe lijke ontmoeting met de om wolkte planeet op 9 decem ber. Dan moeten vier afzon derlijke sondes op verschil lende plaatsen in de onvoor stelbaar dichte en hete at mosfeer afdalen. Terwijl zij de chemische samenstel ling. temperatuur en andere gegevens bepalen en terugseinen. zullen uit de afwijkingen van hun baan gegevens over de windsnelheid worden afge leid. Wanneer zij na een klein uur het rotsige oppervlak van de planeet be reiken. moeten zij een druk van een kleine honderd atmosfeer en een tem peratuur van tegen de 500 graden hebben overleefd. Op dat moment is hun taak afgelopen: zij zijn niet ont worpen om de val met een elndsnel- heid van 36 kilometer per uur te over leven. Een half uur later moet ook het moederschip de atmosfeer in duiken voor aanvullende metingen. De wetenschapsmensen verwachten met het verwerken van de op te ne men gegevens nog wel een jaar bezig te zijn. De in mei gelanceerde Pioneer Venus 1 moet volgens plan op 4 de cember bij de planeet aankomen en er een jaar omheen blijven cirkelen. In die periode wordt onder andere met radarapparatuur een hoogte- kaart van het door de wolkenlagen onzichtbare oppervlak gemaakt. Vervolg van pagina i Ook de Egyptische minister van bui tenlandse zaken. Ibrahim Kamel, liet zich gisteravond zeer tevreden uit over de komende ontmoeting tussen Sadat, Begin en Carter. Hij noemde de uitnodiging het begin van de actie ve Amerikaanse deelname in het vre desproces van het Midden-Oosten, waar Egypte al zo lang op gewacht had. Deze uitspraak deed waarne mers vermoeden dat Carter in Camp David misschien met eigen Ameri kaanse voorstellen zou komen, iets waar Egypte meermalen op heeft aangedrongen. Premier Begin van Is raël zei gisteravond dat hij daar niet bang voor was en dat Israël niet ge vraagd was zijn standpunt te wij zigen. Van conservatieve blanke zijde is er ook kritiek op de gisteren afgekon digde besluiten. Vele blanken vrezen dat het leven voor hen onveiliger zal worden door de afschaffing van de apartheid. Bovendien vrezen zij een verlaging van het peil van allerlei voorzieningen, met name bij het on derwijs en de gezondheidszorg. MOSKOU (UPI, AP) De opperste Sowjet, de Russische variant op een parlement, heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan een nieuwe wet die de verkiezing regelt van de ten minste 904 leden die het Russische federale parlement telt. attachés, verbonden aan de Iraakse ambassade te Parijs, te vermoorden. Hij was naar Marseille gegaan en vandaag naar Parijs voor een gesprek met de andere overvaller die de wa pens zou hebben geleverd. Een functionaris van de PLO in Pa rijs heeft inmiddels al gereageerd op de verklaring van Hammami. Hij zei dat het hoofdkwartier van de PLO in Beiroet niet bevestigd heeft dat Ham mami lid van de PLO is. Hervormingen op binnenlands ge bied worden er van het driemanschap niet verwacht. De officieren van de Hondurese strijdkrachten zijn over wegend conservatief en gebruiken hun positie voor eigen gewin. De nieuwe leiders vertegenwoordigen de belangrijkste onderdelen van de strijdkrachten. Generaal Paz. de eer ste man. is opperbevelhebber van het leger. Naast zich heeft hij generaal Domingo Alvarez, commandant van de luchtmacht en generaal Amilcar Zalaya Rodriguez, hoofd van de vei ligheidsdienst. opdrachten van de huidige Rhodesi- sche regering, waarin blanken en zwarten samenwerken. Zwarte natio nalisten hebben herhaaldelijk gepleit voor snelle afschaffing van alle vor men van rassendiscriminatie. Met zo'n maatregel zou het huidige re giem. dat de overgang naar een nor maal democratisch bestuur moet re gelen. veel geloofwaardiger worden. In dat licht vielen de gisteren aange kondigde maatregelen nogal tegen. De bevoorrechte positie van de 1 lan- ke minderheid bij het onderwijs en de huisvesting blijft voorlopig onaange tast De door de wet aangewezen woongebieden voor de blanken blij ven voor zwarten gesloten. Een typi sche reactie van een man in de straat: „Ik hoef niet zo nodig entree in een zwembad, maar ik zou wel graag in een gebied voor blanken wonen." Bisschop Moezorewa, de belangrijk- HONDURAS (Reuter, AP) Het centraal-Amerikaanse staatje Honduras beleefde maandag nacht zijn 138ste staatsgreep sinds de onafhankelijkheid in 1826. In een operatie, die kennelijk nazonder bloedvergieten is verlopen, werd president Juan Melgar Castro vervangen door een junta van drie hoge officieren. Leider van dit driemanschap is generaal Policarpio Paz Garcia, bevelhebber van de strijdkrachten. Hij zal gaan optreden als staatshoofd van Honduras De afgezette Melgar Castro was zelf in april 1975 aan de macht gekomen door een staatsgreep. Volgens een verklaring van de nieuwe machtheb bers in Honduras moest hij nu het veld ruimen omdat hij corrupt was. Dezelfde rechtvaardiging gebruikte Melgar Castro drie jaar geleden voor zijn eigen greep naar de macht. Toen heette het dat de president grote be dragen aan smeergeld had gekregen van een Amerikaanse bananen-maat- jchappij die oppermachtig is in Hon duras Nu luidde de beschuldiging tegen president Melgar Castro dat hij en zijn regering betrokken waren bij de smokkel van cocaïne. Huisarrest Volgens de nieuwe junta is de afge zette Melgar onder huisarrest ge plaatst en verblijft hij in zijn woning, enkele kilometers van het regerings paleis. Er zijn verder geen maatrege len tegen hem aangekondigd. De nieuwe leiding heeft gezegd dat zij het beleid van Melgar zal voortzetten en dat zij alle internationale verplich tingen van de vorige regering gewoon nakomen. De machtswisseling leek de ongeveer 2.5 miljoen inwoners van Honduras gisteren niet te beroeren. Alles was rustig in de hoofdstad Tegucigalpa. Er was zelfs geen sprake van extra militaire patrouilles. De Hondurezen zijn er aan gewend dat de militairen de macht hebben en elkaar regelma tig met staatsgrepen afwisselen. De afgelopen vijftien jaar is Honduras in totaal slechts achttien maanden ge regeerd door een burgerlijke regering. Bananen Honduras behoort tot de armste lan den ter wereld. Er is weinig land bouwgrond en dat is voor het groot ste deel in handen van enkele fami lies. De belangrijkste bron van in komsten is de export van bananen, die praktisch helemaal wordt be heerst door twee Amerikaanse onder nemingen: United Brands en Stan dard Fruit. De nu afgezette regering heeft wel gepoogd de macht van de Amerikaanse ondernemers wat te breken maar in de praktijk blijkt Honduras economisch te zeer afhan kelijk te zijn om werkelijk een vuist te kunnen maken. President Eanes wil militair Van onze correspondent LISSABON President Eanes van Portugal zal vandaag aan de politieke partijen de naam voorleggen van de nieuwe eerste minister. Gisteren heeft Eanes opnieuw de revolutionaire raad om advies gevraagd. De Portugese president zou van plan zijn een militair als eerste minister te benoemen maar behalve de meeste politieke partijen zou ook een meerderheid binnen de revolutionaire raad daartegen zijn. PEKING, HONGKONG (Keuter) Het overleg tussen Vietnam en de Volksrepubliek China over het pro bleem van de. ongeveer een miljoen Chinese inwoners in Vietnam is giste ren zeer moeizaam op gang gekomen. De leiders van beide delegaties, on derminister van buitenlandse zaken Tsjoeng Hsi-toeng van China en zijn Vietnamese collega Hoang Bich 8on, keurden tijdens een persconferentie na afloop van de eerste gespreksron de eikaars standpunten in bijzondere scherpe bewoordingen af. zo meldt het Vietnamese persbureau VNA. Ook in de Verenigde Staten laait van tijd tot tijd sterk verzet op tegen de moderne technologische ontwikkeling, met name tegen kernenergie. Daarvan getuigen deze twee foto's. De foto boven werd gemaakt in Philadelphia, waar de politie gisteren met ge weld optrad tegen een groep die de alternatieve leefwijze in de praktijk probeerde te brengen in een aantal in onbruik geraakte gebouwen. De groep wil volledig terug naar de natuur en wenst geen gebruik te maken van aller lei moderne hulpmiddelen en me dicijnen. Omwonenden hadden bij de politie geklaagd over de toestanden in de verblijven van de alternatieven. Zij zouden sterk vervuild zijn en in hun tuinen allerlei rommel hebben opgesla gen waardoor ratten en ander on gedierte werden aangetrokken. De groep verzette zich krachtig tegen de ontruiming. Er werd ge schoten op politie- en brandweer mensen die het gebouw trachtten te benaderen. Daarbij zijn ook gewonden gevallen. De leden van de groep werden na de ontrui ming in een ziekenhuis opgeno men. De andere foto is genomen bij een betoging tegen de bouw van een kerncentrale in Califor- nië. Meer dan 3500 mensen namen daar aan deel. Verschillende ke ren werd de omheining rondom de bouwplaats bestormd, zoals op de foto. De politie arresteerde ruim 400 betogers. Majoor Melo Antunes zei voor het begin van de vergadering van de re volutionaire raad gisteren, dat vol gens hem Eanes alleen maar een lid van de socialistische partij als pre mier kan benoemen. De grondwet schrijft voor dat de president bij zijn benoeming rekening moet houden met de verhoudingen in het parle ment en zou daarom niet om de socia listen als grootste partij heen kun nen. Antunes wordt beschouwd als de leider van de gematigd linkse meer- PARIJS (AP) De besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de vak verenigingen van de Franse vliegver- keersleiders met minister van vervoer Joel le Theule en de directeur van de burgerluchtvaart Roger Machenaud hebben volgens de vakverenigingen geen resultaat opgeleverd. derheid in de revolutionaire raad. De meerderheid van de raad zou twee weken geleden ook tegen het ontslag van premier Soares hebben geadvi seerd. Gisteren werd uit socialistische bron vermeld dat Eanes van plan zou zijn toch een militair aan het hoofd van een presidentiële regering te benoe men. Socialisten, centrumdemocra ten en communisten willen net als Antunes een socialistische eerste mi nister. De centrumdemocraten, die twee weken geleden de coalitie met de socialisten verbraken, zijn eventu eel bereid een onafhankelijk persoon, maar geen militair, als minister-presi dent te aanvaarden. President Eanes kwam maandag tot de conclusie dat ook na zijn oproep vorige week geen regeringscoalitie kan worden gevormd. De vorming van een presidentiële regering is nu de laatste mogelijkheid. Volgens Por tugese „presidentialisten" zou deze regering boven de partijen moeten staan en in afwachting van vervroeg de verkiezingen toch een krachtig be leid moeten voeren. SALISBURY (Reuter, UPI) Het overgangsbewind in Rho desië heeft een zeer beschei den begin gemaakt met de afschaffing van de legale schelding tussen blank en zwart. Volgens gisteren be kend gemaakte maatregelen moeten openbare gelegenhe den als hotels, restaurants, zwembaden en theaters voortaan voor beide rassen open staan. Maar over ophef fing van de discriminatie bij het onderwijs, in ziekenhui zen en bij huisvesting wordt in het stuk niet gerept. De afschaffing van de rassendiscrimi natie was één van de belangrijkste ste zwarte leider uit het overgangsbe wind, toonde zich gisteren tevreden over de maatregelen. Geconfronteerd met de kritiek zei de bisschop dat alles nu in beweging is. De regering heeft inderdaad verdere maatregelen aangekondigd tot er een eind is geko men aan elke vorm van rassenschei ding. PARIJS (Reuter) De Palestijn Achmed Abbas Hassaji Hammami. die meegedaan heeft aan de overval op de Iraakse ambassade in Parijs, heeft bij zijn verhoor verklaard door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO naar Parijs te zijn gestuurd. Dit werd gisteren door de Franse politie in Parijs meegedeeld. Hammami zou bij zijn verhoor ook gezegd hebben dat hij lid is van een speciaal PLO- commando, „de wreker" geheten, dat vergeldingsacties moet ondernemen tegen Palestijnse groeperingen die het met het beleid van PLO-leider Jassir Arafat niet eens zijn. Hamma mi zei dat hij eind Juli op Cyprus opdracht gekregen had de militaire

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7