Hoogspanningsleiding toch bovengronds bij Zaltbommel Dieptepunt in woningbouw r s Plan inzake rijbewijzen wekt kritiek Weigering vervoer met polio besmette man niet onwettig Schiphol 'uitstekend' beveiligd 'n Rondje fris. Minister hakt knoop door in langlopend conflict Minister aan tand gevoeld L3U itToT» Martinair: veiligheid voor alles Wel zoeken naar verbetering Drs. R. J. de Wit wil omwisselen buitenlands papier bemoeilijken Ook wijziging van examen voorgesteld Rita WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hoogspanningsleiding tussen Tiel en Zaltbommel, die de Waal bij Rossum zal kruisen, mag bovengronds worden aangelegd. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft een advies van deze strekking van de Raad van State overgenomen en daarmee de knoop doorgehakt in een reeds vijf jaar lopend conflict. ding in een bestemmingsplan op te nemen. Burgemeester Pols van Rossum zei hierover vorige week in een interview in Trouw onder meer: ..Omdat de Kil van Hurwenen bin nen de gemeentegrenzen van Ros sum ligt, heb je als gemeente een verantwoordelijkheid voor dat ge bied. Wij, de raad en het college, nemen die verantwoordelijkheid zwaar en vinden dat het staatsna- tuurreservaat ons de verplichting geeft te zorgen dat het behouden blijft." kan verenigen. Hierdoor behoeft de provinciale elektriciteitsmaat schappij de 150 Kv-kabel niet on dergronds aan te leggen, zoals de gemeente Rossum en de natuurbe schermingsorganisaties willen. Teleurstelling Tegen de aanleg van de hoogspan ningsleiding, die de Waal op een hoogte van bijna honderd meter zal kruisen, bestaan ernstige bezwaren van de gemeente Rossum en enkele natuurbeschermingsorganisaties. Vlak naast de hoogspanningslei ding ligt de Kil van Hurwenen, dat in 1973 als staatsnatuurreservaat werd aangewezen. De Kil van Hur wenen is vooral befaamd door de vogelrijkdom en gevreesd wordt dat vele vogels zich tijdens de dagelijk se trek tussen voedsel- en rustge bied tegen de draden dood zullen vliegen. Bovendien komt de leiding te liggen in een van de belangrijkste trekba- nen voor vogels in het rivierenge bied, zodat tijdens de trek in het voorjaar en htt najaar ook vele slachtoffers zullen vallen. De gemeenteraad van Rossum wei gerde in 1974 de hoogspanningslei- Het provinciaal bestuur van Gel derland meent dat de leiding wel bovengronds kan worden aange legd en onthield gedeeltelijke goed keuring aan het bestemmingsplan. Hierop stapten de gemeente Ros sum en^enkele natuurbescher- mingsoajM^ies naar de Raad van Stawjprfcich in een advies aan minister Beelaerts van Blokland met het standpunt van de provincie De Vogelbescherming toonde zich gisteren door het besluit tot boven grondse aanleg „bijzonder teleiir- gesteld". Eén van de argumenten van de provincie Gelderland tegen de ondergrondse aanleg was dat dit meer risico's voor de stroomvoorzie ning met zich mee zou brengen, maar de laatste jaren is uit ervarin gen met dergelijke ondergrondse leidingen elders gebleken dat de storingsfrequentie gelijk is. De heer De Haan van Vogelbescherming: „In het advies van de Raad van State vinden we niets terug van de ontwikkelingen na 1975. Hoewel on dergrondse aanleg technisch moge lijk is en de storingsfrequentie ge lijk is. wordt toch weer ijskoud over storingen gesproken. We hebben het gevoel tegen een muur te heb ben aangepraat. We hadden ge hoopt dat deze zaak een keerpunt zou worden, maar de centen gaan toch weer boven het milieu. Als er andere, in geld uit te drukken zaken in het geding zijn. kan zo'n leiding wel ondergronds worden aangelegd, zoals onder het Noordzeekanaal vanwege de scheepvaart. Maar als er vogels in het geding zijn, kan het niet." De Vogelbescherming is ook teleur gesteld dat de Raad van State in het advies een argument hanteert, dat nauwelijks nog in het geding is. de mogelijke verlegging van de Waalbocht, waardoor ook de kabels zouden moeten verlegd. De heer De Haan: „Die verlegging is geen argu ment meer. omdat die naar zo'n verre toekomst is verschoven. Dat werk zal, als het al wordt uitge voerd, niet eerder beginnen dan wanneer de ondergrondse kabels aan vervanging toe zijn. In het ruil verkavelingsplan wordt dan ook geen rekening meer gehouden met de verlegging van de Waalbocht. Maar in dit geval wordt die verleg ging wel als argument gehanteerd. Ik begrijp niet dat voor zo'n relatief klein bedrag die kabels niet onder gronds kunnen worden aangelegd. Als de kosten worden doorberekend naar de verbruikers, moeten die worden uitgedrukt in duizendste delen van een cent. Een vogel is blijkbaar geen millicent waard. Het enige lichtpuntje is dat het ad vies nadrukkelijk alleen op de zaak in Rossum betrekking heeft en dat wordt aangeraden in de toekomst in dergelijke gevallen tot ondergrond se aanleg over te gaan." I.ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De woningbouw in ons land heeft een „heel waar dieptepunt" bereikt. Dat is de sombere conclusie, die het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening I trekt uit de jongste gegevens over woningbouwprogramma's. De bouw dreigt, veel sterker dan de afgelopen jaren, achter te ij; blijven bij het gestelde doel. Het CDA-Kamerlid Scholten wil minister Beelaerts van Blokland kort na het Kamerreces aan de tand voelen, via een interpellatie of mondelinge vragen. Het was. en is nog steeds, de bedoe ling dat er dit jaar 110.000 woningen gebouwd worden. Dat is meer dan vorig jaar. De bouw blijft tot dusverre echter duizenden woningen achter bij de cijfers van vorig jaar. In de eerste )n helft van 1978 werd begonnen met de ,eiJ bouw van circa 51.250 woningen, te- co, ten ruim 58.000 in de eerste helft van het vorig jaar. Er gaapt ook een flink gat tussen het aantal woningen, dat vorig jaar gereed kwam. en het aantal jfd dat. in de eerste zes maanden van '78 voltooid werd. De cijfers liggen res- en pectievelijk op 54.850 en 50.400. d Zowel de bouw van woningwetwonin- kl gen als van premiewoningen is in het est slop geraakt. Alleen de opwaartse lijn ne in de bouw van niet-gesubsidieerde woningen blijft. Voor met name be leggers is de markt nog aantrekke lijk. I. Actief beleid nodig Woningbouwverenigingen en ge- va meenten „lopen niet meer zo hard", C wordt gezegd. Het Rijk zelf bouwt i geen woningen. Gehoopt wordt, dat oil de gemeenten met meer bouwplan- g< nen voor de dag komen. Staatssecre- hj taris Brokx heeft onlangs een be- n schuldigende vinger uitgestoken iel naar de gemeenten, toen hij sprak od over woningen voor alleenstaanden /ei en tweepersoonshuishoudens. De cij- aU fers, die het ministerie op papier ge- e zet heeft, zullen niet gehaald worden, ef [t* y Een actiever beleid van de gemeente Dr is nodig, ook voor andere categoriën u. woningen, wordt op het ministerie gezegd. „Het geld ligt klaar, maar de plannen ontbreken." Dat wil nog niet zeggen, dat geld onbenut zou blijven, wordt daar aan toegevoegd. Met d name de particuliere woningverbete- ring zou kunnen profiteren van terug- lopende nieuwbouw. De Vereniging van Nederlandse Ge- meenten deelt de bezorgdheid van L" liet ministerie. De VNG is wel geneigd de bal terug te kaatsen. De ministe- rtële voorschriften, verlangens en hchtlijnen zijn de laatste jaren dras- tisch uitgedijd. „Er is een enorme 6 papierwinkel. Vooral kleinere ge- meenten kunnen niet al het leeswerk J verrichten dat eigenlijk nodig is." al dus een VNG-woordvoerder. Ook wijst de VNG erop dat er „niet zomaar woningen uit de grond ge stampt kunnen worden als bouwpro gramma's niet gehaald dreigen te worden." De toenemende aandacht 0 voor ruimtelijke ordening, ook op het ministerie zelf. staat noodingrepen in ia we8- Die toegenomen aandacht (j heeft er ook toe geleid, dat inspraak- m Procedures met vaak een vertra- ,0 gende werking op touw gezet zijn. !tl De VNG ziet wel mogelijkheden om je de situatie in de woningbouw te ver- o| beteren. De kern daarvan: meer ver- lo dntwoordelijkheden voor de gemeen- r0 Jen. meer financiële armslag en glo baler regels, „zodat niet over elk de- De organisatie van werkgevers in de bouw AVBB wil samen met het mi nisterie een „signaleringssysteem" opzetten om moeilijkheden eerder aan het licht te brengen. Er moet op gezette tijden bekeken worden hoe het staat met de plannenmakerij aan de ene kant en de uiteindelijke tot standkoming van woningen aan de andere kant. Voorzitter Van Eijkelen- burg van de werkgevers noemde gis teren als belangrijkste knelpunten dat er te weinig bestemmingsplannen uit handen van gemeentebesturen komen, en dat de bouw- en grondkos- ten sterk zijn opgelopen. OVERLEDEN - Eddie Calvert, in zijn geboorteland Engeland bekend als „de man met de gouden trompet", is gisteren op 56-jarige leeftijd in Jo hannesburg overleden. In de jaren vijftig maakte hij een reeks grammofoonplaten die goed verkocht werden. Volgens vrienden is Calvert dood aangetroffen in de badkamer van zijn woning in Johannesburg. Hij emi greerde naar Zuid-Afrika toen in En geland zijn populariteit begon te tanen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De weigering van Martinair om de 27-jarige Nederlander uit Ede, die', tijdens een vakantie in Canada polio bleek te hebben, terug te vliegen ondanks het feit, dat hij voor een retourvlucht had betaald, is niet onwettig. tail langdurige onderhandelingen in Den Haag nodig zijn". „Geen stap verder" Het Kamerlid Scholten. CDA-specia- list op het vlak van volkshuisvesting, maakt er zich zorgen over dat de gemeenten en Rijk elkaar (een deel van) de schuld in de schoenen schui ven. „Zo komen we geen stap verder." zegt hij. Mr. Schol ten wil na het reces van de Kamer opheldering over de situatie, die hij „alarmerend, vooral in sommige delen van de randstad" noemt. Hij meent, dat de onzekerheid en terughoudendheid op de woning bouwmarkt ook te wijten is aan angst. Prof. Hofstra heeft in een rap port voor de regering ideeën geop perd over het niet langer fiscaal af trekbaar maken van de hypotheek rente. „Er is hierdoor onnodig onrust ontstaan. Het is zaak, dat de regering Staatssecretaris Smit-Kroes arriveerde gisteren vanuit de Scholten.d e weg nemen- vindt Antillen, waar zij gesprekken heeft gevoerd over landings rechten en vliegtarieven (meer hierover op pagina 13). Met hetzelfde toestel kwam ook de Engelse filmster Antony Perkins aan. Hij gaat de mannelijke hoofdrol spelen in de Nederlandse film „Twee vrouwen" van de schrijver Harry Mulisch. Volgens het ministerie van ver keer en waterstaat wordt er in de luchtvaartwet niet gesproken over een vervoersplicht. De vraag wan neer een maatschappij wel en wanneer zij niet moet of hoeft te vervoeren, wordt alleen beant woord in de algemene reisvoor- waarden. De grote lijnen daarvoor zijn aan gegeven door de IATA, de over koepelende organisatie van lijn dienstmaatschappijen. Elke maatschappij ook de charters heeft daarop haar eigen voor waarden geënt Een van de be langrijkste. die bij vrijwel alle maatschappijen wordt gesteld, is dat de geestelijke zowel als de lichamelijke conditie van de pas sagier zodanig moet zijn. dat de vlucht een normaal verloop kan hebben. Is dit niet het geval, dan heeft de maatschappij het volle recht ver voer te weigeren. Dat heeft zij bijvoorbeeld ook wanneer een passagiere langer dan 35 weken zwanger is of wanneer blijkt dat een reiziger gevaarjjjke stoffen bij zich heeft. Overigens laten die voorwaarden nog wel enige ruimte voor' verta ling. Zonder dc regels te overtre den, -zou .Martinair dfc Nederlander wel hebben kunne-jf terugvliegen, ook al omdat de medische advie zen. die de maatschappij heeft in gewonnen nogal tegenstrijdig waren. De behandelende Canadese art sen raadden de vlucht vanwege het besmettingsgevaar voor me dereizigers af. maar de medische dienst van dc KLM daarentegen achtte de overtocht wel verant woord. Dan moest er echter wel voor worden gezorgd, dat de pa tiënt niet in contact kwam met andere passagiers en dat hij kon beschikken over een eigen toilet. Dat eerste kon Martinair niet ga randeren. „Je kunt iemand na tuurlijk wel op een aparte stoel zetten." aldus een woordvoerder van de maatschappij, „maar dat sluit niet uit. dat hij toch nog met medepassagiers in contact komt i Bijvoorbeeld wanneer het toestel in een luchtzak zou komen. Ook In - dit geval gaat absolute veiligheid voor alle passagiers ons boven alles." Intussen verblijft de Nederlander nog steeds bij zijn tante in Chllli- wach (British Columbia). Volgens de artsen daar zal het nog wel weken, zo geen maanden kunnen duren voordat hij naar huis kan In die tijd zal hij geen contacten mogen onderhouden met de bul- ten wereld. Wat dat betreft zijn de Canadese autoriteiten vrij streng. Gisteren nog werden vijftien Canadezen in Ontario in quarantaine gezet, die in contact waren geweest met drie Nederlandse patiënten en door po lio bleken te zijn besmet. Oeen van hen vertoont nog verlam mingsverschijnselen. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De beveiliging op Schiphol is volgens de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw drs. N. Smit-Kroes, „uitstekend". Tot deze uitspraak kwam zij gister middag bij haar terugkeer uit Curacao. Mevrouw Smit voegde er aan toe, dat hoewel zij de huidige beveiliging van Schiphol goed Vindt, dit niet betekent dat niet steeds moet worden gekeken of verbeteringen mogelijk en noodzakelijk zijn. „Ik zie op grond van de kaping van zondag geen reden om het huidige systeem niet meer te handhaven. Dit systeem garandeert een optimale vei ligheid. Een systeem dat honderd procent waterdicht is valt nooit te bereiken," concludeerde zij. In tegenstelling tot berichten die de ronde doen heeft de kaper van de „City of Arnhem" vrijwel zeker geen harde explosieven bij zich gehad. Dit heeft Kapitein F. J. Maurer van de rijkspolitie dienst luchtvaart gister middag laten weten. BIJ het verhoor van de kaper In Barcelona is geble ken dat hij een plastic revolver bij zich had. Het oorspronkelijk zilver kleurige speelgoedrevolvertje had hij zwart geverfd om het echt te laten lijken. Ook was hij in het bezit van een zaklantaarn, waarin op de plaats van de twee batterijen een klein sein- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheids bewijzen (CBR), ziet vooralsnog weinig in de gisteren gedane voorstellen van de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs R. J. de Wit aan de minister van Verkeer en Waterstaat om het Nederlanders onmogelijk te maken in het buitenland op gemakkelijke wijze een rijbewijs te halen en dat in Nederland om te wisseien. Bij de provinciale griffies er vaart men. dat het aantal aan vragen voor omwisseling elk jaar toeneemt. In Noord-Hol land zijn het er al twintig per dag. En hoewel het grootste deel van de aanvragers bona fide is, rest er toch nog altijd een flink percentage, dat het buitenlands rijbewijs op du bieuze manier heeft verkre gen. Rijlessen heeft men er veelal nauwelijks voor hoeven nemen en de examinator blijkt in de meeste gevallen een zeer tegemoetkomend man, die voor een paar brief jes van honderd best bereid is een oogje toe te doen. Vooral sommige Afrikaanse en Aziatische landen staan bekend om dit soort prak tijken. Om daaraan een einde te ma ken stelt de heer De Wit voor. dat slechts rijbewijzen voor omwisseling voor een Neder lands rijbewijs in aanmerking komen, als ze tenminste een half jaar oud zijn. Bovendien zou de eigenaar moeten kun nen aantonen dat hij mini maal zes maanden heeft ge woond in het land. waar hij zijn rijbewijs heeft gekregen Bij het CBR, waar men het probleem overigens wél on derkent, verwacht men daar weinig heil van omdat ook deze bepalingen vrij gemak kelijk ontdoken zullen kun nen worden. „Als handige za kenmensen erin slagen in het buitenland een rijbewijs te kopen want daar komt het meestal wel op neer dan zal het hun evenmin veel moeite kosten aan te tonen dat ht rijbewijs meer dan een half jaar oud is en dat de nieuw bakken eigenaar ook meer dan zes maanden in dat land heeft gewoond. Je verlegt al leen de problemen." aldus een woordvoerder van het CBR „En als dat wordt aange toond. zijn de Nederlandse au toriteiten volgens artikel 114 van het wegenverkeersregle ment verplicht het buiten lands rijbewijs te ruilen voor een Nederlands." Ook van de suggestie van de commissaris om het examen systeem te veranderen, ver wacht het CBR niets De heer De Wit stelt voor dat om de examenvrees bij de Kandidaat te verminderen de exami nator achterin gaat zitten en de vertrouwde rtj-instructéur op de stoel naast de exami nandus. Volgens het CBR ls dat praktisch niet uitvoerbaar omdat de examinator dan niet kan zien welke handelin gen door de kandidaat en wel ke (eventueel) door de instruc teur worden verricht „In Duitsland kent men dit sys teem. maar daar wil men nu juist overstappen op het Ne derlandse." Op de vraag van de heer De Wit. hoe het mogelijk is dat men Iq hét buitenland vaak binnen enkele dagen al een rij examen kan doen. terwijl men daar ln Nederland vele weken op moet wachten, zegt het CBR dat de wachttijden (gemiddeld twaalf tot veertien weken» nauwelijks zijn terug te brengen doordat er nog steeds een chronisch tekort is aan examinatoren Belang stelling voor het beroep ls er wel genoeg, maar de eisen zijn zo streng, dat het percentage, dat Wordt aangenomen, zeer klein is „Op de vorig Jaar ge houden advertentiecampagne reageerden 5800 sollicitanten Slechts veertig van hen kon den worden aangenomen." al dus het CBR patroontje zat. dat door middel van een ruk aan het daaraan bevestigde koordje kon worden afgestoken. De kaper moet ook in het bezit zijn ge weest van een flesje met een daarin tot nu toe onbekende vloeistof „De Spaanse autoriteiten hebben dat fles je met de inhoud echter om onduide lijke redenen vernietigd. Kapitein Maurer heeft echter hoop alsnog aan de weet te komen wat er ln het flesje heeft gezeten Van bindingen met extremistisobe groeperingen, waar Paul O. tijdens de kaping over sprak is geen sprake -gè weest zo is bij het verhoor duldeljlk geworden Omgekomen in Schotland KINROSS. Schotland tANPi De 26-jarige Berend Schutte uit Gronih gen is ln het ziekenhuis van Bridge fcf Earn (Perthshire) overleden aan dc gevolgen van een auto-ongeval J „Wij zijn maar vast gaan eten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3