Paus wordt begraven onder de Sint Pieter ICCC herdenkt 30-jarig bestaan Uit brieven van lezers KERK IN DE WERELD Nederlandse bisschoppen: Kostbaar pontificaat Meneer de president, ik ben bang VANDAAG VOORBIJGANGERS WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 KERK TROUW/KWARTET ROME (UPI, Reuter. AP) Paus Paulus VI zal zaterdagmiddag worden begraven In de crypt onder de Sint Pieter op de plaats, die hij zelf heeft uitgezocht. De man. die zich zoveel bezighield met zijn dood. had vier Jaar geleden al nauwkeurige aanwijzingen gege ven aan architecten en kunstenaars, hoe zijn araf eruit zou moeten zien Zo wilde nlj, dat de gewelfde nis be kleed zou worden met een modern mozaïek, dat de opstanding van de doden moet afbeelden. In de catacomben onder de reusachti ge Slnt-Pieters-basiliek liggen acht tien pausen en honderden martelaren begraven. Volgens de overlevering zou ook de apostel Petrus op deze plaats begraven zijn De vroeger duis tere en klamme catacomben, waar men alleen gebukt kon lopen, zijn geheel vernieuwd onder toezicht van paua Pius XII. Voorganger Paus Paulus wilde, dat hij bijgezet zou worden aan het einde van een gang. naast een van zijn minst beken de voorgangers. Marcellus II. die maar 22 dagen paus is geweest. Mar cellus werd tot paus gekozen op 9 april 1955 en hij stierf al op 1 mei. 53 Jaar oud. Marcellua moet ook een van de vroomste pausen zijn geweest Hij UTRECHT In een gezamenlijke verklaring hebben de Nederlandse bisschoppen gisteren uitgesproken, dat Paulus VI een kostbaar pontificaat heeft uitgeoefend ln een zeer moeilijke tijd. „Hij heeft zich onschatbare diensten verworven door het tweede Vaticaan se concilie tot een zo vruchtbaar ein de te voeren, door het onvermoeibaar op te nemen voor de vrede en de gerechtigheid, voor de menselijke waardigheid en voor het menselijk leven, alsook voor een toenadering tussen de christelijke kerken." aldus de Nederlandse bisschoppen. ZIJ roe pen alle gelovigen op. Ood te danken voor het vele goede, dat hij ln Paulus VI heeft gegeven en te bidden voor de lielerust van de paus. Woensdagavond 16 augustus zal ln de w§lnt Jacobskerk ln Den Haag een Tpontiflcale mis worden opgedragen ♦voor de zlelerust van de overleden -paus. Hoofdcelebrant is de aposto lisch pronuntius ln Nederland, mgr John Oordon met als concelebranten mgr Slmonis als plaatselijke bis schop en nog een Nederlandse bis schop. Alle Nederlandse bisschoppen zullen aanwezig zijn behalve kardi naal Wlllebrands. die gisteravond naar Rome is afgereisd Voor deze requiemmis wordt grote belangstel ling verwacht. 'Verder zullen de Nederlandse bis schoppen de overleden paus ook elk I afzonderlijk ln hun bisdommen her denken. Bisschop GIJsen gaat zater dagavond om zes uur in de Roer- mondse kathedraal voor in een re quiemmis. In een brief aan zijn gelo vigen in Limburg zegt bisschop Glj- sen: „Wij kunnen onze bewogenheid over het sterven van deze grote paus en onze verbondenheid met Rome wellicht niet beter uitdrukken dan door trouw te zijn aan het ene geloof, dat hij zo vurig beleed en verkondig- de. en aan kerk. die hij zo gewetens- KoninfiTin vol diende". was een van de voorzitters van het bekende concilie van Trente. dat in antwoord op de Reformatie de kerk van Rome van binnenuit wilde zuive ren van misstanden Hij was een fel tegenstander van het Romeinse ne potisme (vriendjespolitiek). Zo ver bood hij zijn broer, toen hij paus geworden was. dat deze zich bij hem zou voegen in Rome. en hij weigerde aan een neef een audiëntie. Als hij er de tijd voor had gekregen, zou hij ook de pauselijke lijfwacht, de Zwitserse garde, hebben afgeschaft. Hij zei. dat het voor een paus beter was. zich te laten doden, dan zelf de wapens op te nemen. Marcellus was ook een voorbeeld van soberheid. Hij wilde niets weten van het destijds gebruikelijke vuurwerk, de artillerie- schoten en fanfares bij zijn kroning en hij gaf de helft van zijn geschen ken weg aan de armen. Een van zijn eerste daden als paus was. dat hij de gouden en zilveren borden van de pauselijke maaltijden afschafte. Marcellus is nog het meest bekend geworden door een muzikaal mees terwerk van de componist Palestrina. Volgens de overlevering wilde deze paus de muziek uitbannen uit de ere dienst. omdat hij deze ongepast vond. Palestrina vroeg hem toen. te wachten met zijn besluit tot hij de mis gehoord had. waaraan deze bezig was MarceUus veranderde van ge dachten toen hij dit stuk gehoord had. dat de geschiedenis is ingegaan als „La Messa di Papa Marcello". Namens de Nederlandse regering tekent de minister van verkeer Tuynman het condoleance register ter gelegenheid van het overlijden van paus Paulus VI in het kantoor van de apostolische pronuntius (de vertegenwoordiger van de paus in Nederland) in Den Haag. Paulus de Grote Bisschop 8lmonls zal de paus zondag ln de Rotterdamse kathedrale kerk herdenken. In een brief aan zijn dio- cesanen noemt bisschop 8imonis de overleden paus „Paulus de Grote", die beter dan wie ook in staat was de ..menselijkerwijs onmogelijke taak" als opvolger van Johannes XXIII. die zoveel sympathie genoot, het tweede Vaticaanse concilie tot een goed ein de te brengen. Namens de koningin heeft haar grootmeester, mr. C. J. van Schelle, gistermorgen een condoléancebezoek gebracht aan de apostolisch pronun- tlus mgr Oordon in Den Haag Na mens de regering kwam minister Tuynman van verkeer. Naast Marcellus liggen achtereenvol gens begraven een andere paus uit de zestiende eeuw. Innocentius IX, en koningin Christina van Zweden, die omdat zij tot het rooms-katholicisme overging ln 1654 moest aftreden als koningin en toen naar Rome trok, waar zij in 1689 stierf. Naast haar graf is dat van paus Johannes XXIII. de directe voorganger van paus Paulus. Vanavond zal het lichaam van de paus uit diens zomerverblijf in Castel Gandolfo, 25 kilometer ten zuiden van Rome. naar het Vaticaan worden overgebracht. Twintigduizend men- Postzegels sen hebben maandag en gisteren aan de baar gestaan. Vandaag zal de kist worden gesloten wegens de grote warmte. De temperatuur ln Rome en Castel Gandolfo ls 35 graden. De paus wordt in drie in elkaar pas sende kisten begraven, een van eiken hout. een van lood en een van cypres- senhout. Volgens de traditie wordt aan zijn voeten in de kist een fluwe len zak gelegd met munten, die tij dens zijn ambtsperiode geslagen zijn. Intussen arriveren van over de hele wereld de kardinalen om de rouw- plechtigheden bij te wonen en later deze maand aan het conclaaf deel te nemen ter verkiezing van een nieuwe paus. opschrift „sede vacante" (zetel va cant) en zonder de pauselijke ordete kens. Deze zijn traditioneel zeer in trek bij verzamelaars. kes, een prominente bookmaker, is kardinaal Pignedoli met 5-2 favoriet. Baggio en Poletti noteerden 7-2 en Benelli 4-1. De internationale vergadering van «r anglicaanse bisschoppen, de Lam- "HHrQCNng beth-conferentie. die deze weken in Canterbury. Engeland, wordt gehou den. heeft drie r.k. bisschoppen uitge nodigd. om donderdagavond een re quiemmis voor paus Paulus op te dragen in de zaal. waar de anglicaan se kerkleiders vergaderen. De Franse kardinaal Jean Villot, die nu tijdelijk met de leiding van de kerk belast is. heeft speciale postze gels en munten laten maken met het In Engeland is verontwaardiging ge rezen over het feit. dat nog geen 24 uur na de dood van paus Paulus bookmakers al druk bezig waren wed denschappen af te sluiten over wie zijn opvolger zal worden. Bij Ladbro- De Russische krant Izwestia schreef een waarderend commentaar over de overleden paus. Genoemd werden zijn inspanningen voor ontwapening en vermindering van de internationa le spanningen en zijn ijver voor nor malisering van de betrekkingen van het Vaticaan met communistische landen. Ook de krant van de Italiaan se communistische partij, L'Unita. gaf opvallend veel aandacht aan het overlijden. De eerste vier en een halve pagina van de krant waren aan de paus gewijd. Doze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en rwet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) Oe redactie behoudt zich het recht van bekorting voo» Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859. Amsterdam Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Marokkanen (1) Een mens moet heel wat weten om te kunnen beseffen dat hij nog maar heel weinig weet. In verband met de i uitwijzing van Marokkaanse gastar beiders zou dit kunnen betekenen dat degenen die nu daartegen proteste- ren weinig onder de indruk zijn van de uitspraak van onze regering dat zij alle aspecten van de zaak ln haar beoordeling heeft betrokken. Haar machteloosheid lijkt vee) op die van Herodes. die vanwege een gezworen eed het hoofd van Johannes de Doper wel moest offeren. Zijzelf Immers kan ter verantwoording worden geroepen voor haar falen bij het in bedwang houden van de koppelbazen (om maar eén aspect te noemen). De ge rechtigheid waarop de Amsterdamse hongerstakers een beroep mogen doen ls dan ook wat anders dan het recht van vrouwe Justltia met haar onafscheidelijke blinddoek. augustus wordt voorbijgegaan aan de oprechtheid van de Marokkanen in De Duif en de groepen achter hen, zoals Amnesty en de groep Nederlan ders die ln De Duif ln hongerstaking is gegaan. De angst voor „een conti nue Oodslastering" lijkt mij onge grond. vanwege de ernst waarmee de zaak door deze mensen wordt bena derd. Bedenk dat 't een laatste nood sprong is. De woordkeuze van het commentaar en de oppervlakkigheid waarmee de argumenten van Amnes ty en de fouten ln het beleid van de staatssecretaris teniet worden ge daan. passen niet in een krant als Trouw Het lijkt erop dat koste wat kost dit beleid moet worden verde digd. (2) het volgende: 1. Het is te gemakke lijk om aan de hand van één zinsnede de toespraak van David Wllkerson te bekritiseren. 2. Wilkerson hield geen bijbelstudie maar gaf een evangelisa tie-toespraak voor mensen die in zelf moord situaties verkeren (hetzij per soonlijk of naaste omgeving). Daarbij wees hij op de feiten die de Bijbel ons geeft: n.l. Het is geen mens gegeven om zelf een eind aan leven te maken. 3. Wij zijn geen rechters. (Zó heeft Wllkerson zich ook niet voorgesteld. Men moet zijn hele toespraak hebben gehoord om zijn uitspraken juist te kunnen plaatsen). Wél zijn wij onze „Broedershoeder". Dat maakt ons mede verantwoordelijk voor leven of dood van de ander. 4. Wllkerson heeft gesteld dat God oordeelt naar de ken nis die de mens omtrent Hem en Zijn normen heeft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is volgende week dertig jaar geleden, dat in de Engelse Kerk op het Begijnhof in Amsterdam de internationale raad van christelijke kerken (ICCC) werd opge richt. Dit feit zal 15 en 16 augustus in Amsterdam worden herdacht. Den Haag A. Venema David Wilkerson (slot) Wllkerson zou dus zelfmoord gekwali ficeerd hebben als een ticket naar de hel. Deze noodsituatie verschrikke lijk! is een ervaring van de hel. Rhenen Ruurlo Edward B. Plooij Marokkanen (2) Het is onmogelijk, dat een klein land als Nederland alle mensen, die den ken in hun eigen land vervolgd te zullen of te kunnen worden, zou kun nen herbergen iMen denke tevens aan de godsdienstoorlogen). Gunsten afdwingen door middel van honger staking ln kerken e d is minderwaar dig en zal daarom nooit van blijvende waarde kunnen zijn. Poeldijk J.C. Kohier Marokkanen (3) In het commentaar in Trouw van 5 Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Te! 010-115700 (adv.) DEN HAAG LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030. David Wilkerson (4) Het is altijd jammer, om steeds weer kritiek te moeten ervaren op campag nes zoals die van David Wilkerson. En vaak van mensen die er zelf niet eens geweest zijn. Ik ben er wel geweest en ik moet zeggen dat het een geweldige bijeenkomst was. Maar waar mensen werken worden nu eenmaal fouten gemaakt. Persoonlijk heb ik geen me ning over het feit of zelfmoord inder daad een plaatsbewijs is voor de hel. maar daar gaat het nu niet om. Waar om altijd de negatieve dingen opnoe men. er waren genoeg positieve. La ten we ophouden om altijd maar op de verkeerde dingen te letten. Wees blij om al diegenen die gered zijn. die misschien voor het eerst in hun leven Jezus hebben aangenomen als hun Verlosser. Maar wie er alleen maar komt om de verkeerde dingen er uit te halen is in wezen een beklagens waardig iemand, en zo iemand kan ook niet gezegend worden. Groningen Hanny Plas-Schilstra David Wilkerson (5) David Wilkerson had het in zijn preek óók over het gevaar van zijn uit spraak. dat zelfmoord een ticket naar de hel is. Hij vertelde dat hij opgebeld werd door een meisje, van wie de moeder pas zelfmoord gepleegd had. Ze zei dat ze erg geschokt was over zijn uitspraak, die als kop ln vele kranten prijkte. David Wllkerson ant woordde haar dat niet hij de beslis sing had over dood en leven En dat ledereen geoordeeld wordt naar het geen hij ln zijn leven geopenbaard wordt Voor iedereen, die de preek van Wllkerson heeft gehoord, is zelf moord Inderdaad een ticket naar de hel Voor anderen die nooit zo over zelfmoord hebben horen praten, «el- den andere maatstaven, die alleen Ood weet. Daarom is het fout alleen de uitspraak, „zelfmoord is een ticket naar de hel", te citeren. Rotterdam Maar de hel heeft niet het laatste woord! Ik denk aan Filippenzen 2 Cees Posthusmus vers 10 en Openbaring 5 vers 13 Dat geeft hoop! En kinderen Gods mogen pleiten op Gods belofte, gegeven in de wet des Heren dat Hij barmhar tigheid doet aan duizenden dergenen die God liefhebben en Zijn geboden onderhouden. Elders spreekt de Hei lige Schrift van duizend geslachten. De ICCC werd gesticht als fundamen talistische tegenhanger van de wereldraad van kerken, die tezelfder tijd, ook in Amsterdam, in het leven werd geroepen. President is vanaf de oprichting de Amerikaan dr. Carl. Mclntire. Secretaris-generaal is de Nederlandse christelijke gerefor meerde predikant dr. J. C. Maris. Tot de ICCC behoren thans meer dan 250 protestantse kerken en kerkjes uit de gehele nlet-communistische wereld. Zij zijn over het algemeen klein en de meeste zijn gedurende tientallen ja ren ontstaan door afsplitsing van gro tere kerken, omdat deze in meer „oe cumenische" wateren kwamen. De .meesten zijn baptist, methodist, in dependent, presbyteriaal of gerefor meerd. Bijbelgetrouw Zó groot is Gods liefde en waardevol het offer van Christus. Geprezen zij Zijn naam! Alle zijn fundamentalistisch, of. zoals men ln ICCC-kringen liever zegt: bij belgetrouw. Na het uittreden van de christelijke gereformeerde kerken in 1977 is er geen Nederlandse kerk meer bij de ICCC aangesloten. Wel worden er vanuit het bureau in De Bilt veel activiteiten ontwikkeld, on der meer door het maandblad Ge trouw en de afdeling voor christelijk hulpbetoon „internationale christe lijke handreiking". Dinsdag 15 augus tus zijn er twee openbare jubileum bijeenkomsten in Hotel Krasnapols- ky op de Dam. 's Middags (half twee tot vier uur) spreken na de opening door dr. Maris president dr. Mclntire en dr. K. L. Nasir uit Pakistan. In de avondvergadering (vanaf half acht) worden toespraken gehouden door ds. J. J. Wesley uit India en ds. K. C. Quek uit Singapore. Allen behoren tot het uitvoerend comité van de ICCC. Voor vertaling in het Neder lands wordt gezorgd. Tussen de bij eenkomsten is er vanaf half vijf een informele receptie. Woensdagavond 16 augustus om half acht is er in de Engelse kerk op het Begijnhof een dankdienst, waar o.a. dr. Mclntire en dr. Maris zullen spreken. De jubilem- viering in Amsterdam valt samen met een vergadering van het uitvoe rend comité ter voorbereiding van het tiende wereldcongres van de ICCC. dat in juni 1979 in Cape May (VS) zal worden gehouden. Dr. K. L. Nasir Mevr. Wilkerson kreeg juwelen van bendeleider DEN HAAG De uit diens hotelka mer in Den Haag gestolen Juwelen blijken niet van evangelist David Wil kerson (47) te zijn, maar van zijn echtgenote Gwen. Mevrouw Wilker son vergezelde haar man op zijn Eu ropese toernee, in het kader waarvan hij vorige week een driedaagse cam pagne in Den Haag hield. De sieraden waren ongeveer tienduizend gulden waard. Een woordvoerder van Teen Chal lenge. de door Wilkerson gestichte organisatie voor opvang van o.a. drugsverslaafden, verklaarde dat me vrouw Wllkerson, de juwelen heeft gekregen, van onder meer Nicky Cruz. Cruz was vroeger leider van een jeugdbende, kwam door Wilkerson tot geloof en is tegenwoordig evange list. door Aldert Schipper Ruim tien jaar na de Praagse Lente is de hoop op een menselijk socialisme in Tjechoslowakije niet dood Het lijkt er zelfs op dat de dragers van de beweging opnieuw moed grijpen om hun gedachten aan de orde te stellen, nu hun blijkt dat het huidige verlich te stalinistische regime in hun land niet „werkt". Het regime-Husak heetf na de val van Du beek een politiek gevolgd die zich wellicht het beste laat kenmerken door twee dingen hardhandige ver volging van andersdenkenden en ver wijdering van alle originaliteit uit het maatschappelijk verkeer en daar naast verhoging van de levensstan daard voor de arbeiders De con sumptiemogelijkheden van de door snee Tsjech zijn inderdaad aanzien lijk vergroot sinds tien jaar Maar hij geniet van zijn ruimere materiële mo gelijkheden binnenskamers of hoog stens in zijn datsja. ergens in de bos sen Want de CSSR wordt beheerst door voorzichtigheid David Wilkerson (6) Onder de Intellectuelen heerst angst. Daarvan getuigt een recente brief van de filosoof Julius Tomin, een medewerker van de grote Machovec, die hij aan de president van de repu bliek zond. Hij heeft het daarin over de woekering van de veiligheidsdien sten in de CSSR. die in plaats van een gevoel van veiligheid juist angst op roepen. Veiligheid? R. van Balen „Meneer de president", schrijft To min. „ik ben bang. In ons land spreekt men ambtelijk niet van poli tie. maar van veiligheiddienst. Ik ben bang mijn brievenbus te openen: daar zal een oproep voor een verhoor liggen. Ik ben bang als de bel gaat. er zullen veiligheidsagenten voor de deur staan Ik ben bang als er 's nachts een auto voor ons huis stopt: ze zijn gekomen om me te halen. Ik ben bang vanwege mijn nieuwe be roep. mijn plaats als nachtwaker in de dierentuin: ze hebben mijn vriend, een psycholoog, van een soortelijke plaats gewipt. Ik ben bang om in dit land te wonen:medewerkers van het minsterie van Binnenlandse Zaken drongen er bij mij op aan te emigre ren uit Tsjechoslowaklje. ik vrees dat zij er alles aan doen dat ik zal moeten gaan Wat kunnen ze mij nog meer aandoen. Zij ontnamen mij de moge lijkheid te werken in het vak waar voor ik mijn hogeschoolopleiding heb. zij ontnamen mijn vrouw haar baan. zij ontnamen mijn oudste zoon de mogelijkheid te studeren. Welke middelen staan hen nog meer ter be schikking? Morgen moet ik voor een verhoor naar het gebouw van het gewestelijk bureau van de SNB (korps nationale veiligheid) op de Bartholomeüsstraat 7. Ik ben bang dat ik zal worden gearresteerd. Zoals Jtrf Grusa, die gearresteerd werd om dat hij een boekje schreef. Ik kan niet ophouden met schrijven en mijn brief kan niet voorbijgaan aan de situatie waarin ik me bevind. Toen medewer kers van BZ mij uitnodigden om mij met de hun eigen aandrang de moge lijkheid tot ogenblikkelijke emigratie aan te bieden, zei de oudste tegen mij, dat er in dit lang geen filosofen nodig zijn die het Grieks beheersen. Ik was niet in staat dat licht op te nemen, ik denk erover een stuk te schrijven, met als titel: „Zijn wij niet nodig?" En vanuit die vraagstelling wil ik enkele gedachten overwegen die ik ben tegengekomen bij het lezen van filosofen uit de oudheid. Van daag ben ik nog nachtwaker in de dierentuin: hoelang zal ik me nog vrij kunnen bewegen en van buitenaf kij ken naar hen die achter tralies zitten? Afgeranseld Tomin zet het geval van zijn collega Hejdanek uiteen, die door leden van de veiligheidsdienst ernstig mishan deld werd Toen hij later werd opge zocht werden de bezoekers. Ivan Me- dek en Bohumil Dolezal naar een bos VREEMDE TOERISTEN De zomer is de tijd dat de mensen reizen. Alle verkeersleiders ten spijt en wat moeten we ze dankbaar zijr dat ze ook betere apparaturen en meer mankracht eisen trekken er hele horden de grenzen en de oceanei over Onder die miljoenen zijn er ook altijd allerlei geloofspredikers die van mening zijn dat zij aan andere christenen de weg nog eens nader uit moeten leggen, daar veel geld in steken en daar ook veel gehoor op verwachten. Niet zelden worden zij tot zulke dingen ook weer door anderen aangezet Meestal is datgerw wat ze zeggen zo bekend als de weg naar Kralingen. maar dat blijkt niet te hinderen. Het gaat meer om de wijze waarop ze het zeggen, nl. in het Engels en met stemverheffing. Mensen die werkelijk iets te zeggen hebben trekken zelden zover. Die denken zeker: als ze 't weten willen, dan komen ze maar hierheen. Ik heb nooit gehoord dat Kuyper en Bavinck. of dat Miskotte en Noordmans, om maar een paar mensen te noemen die werkelijk iets te zeggen hadden, de wereld introkken om massa's toe te spreken Ze bleven gewoon op hun post. Noordmans bleef zelfs „gewoon" dominee in „Laren" (en dat was niet eens het beroemde kunstenaarsdorp Zo was er vorige week ook weer een prediker, ene David Wilkerson. Hij kwam hier een boodschap brengen. Voor zover ik het uit het verslag begrepen heb. had hij geen direct blijde boodschap. Hij sprak maar meteen over zelfmoord. Dat kwam tegenwoordig veel meer voor. Is dat zo? Ik herinner me dat er vroeger een dominee was die ook elke week minstens één mens ontmoet had die een poging gedaan had tot zelfmoord of er sprong iemand voor zijn huis de gracht in. Een collega die even verder woonde, had dat nog nooit meegemaakt. Men doet alsof zelfmoord zo'n kleinigheid ls. Wat erger is: deze prediker deed alsof hij daar alles vanaf wist. Hij noemde de zelfmoord op een bijzonder onsmakelijke manier: een ticket naar de hel, en verklaarde dat zelfmoord iets met „de onvergeeflijke zonde" te maken had. daarmee tonende dat schriftuitleg niet z'n sterkste kant was. Hoeveel ouders zou hij met deze boodschap geholpen hebben?, zou je je kunnen afvragen, 't Lijkt me bijzonder onkies om zoiets aangrijpends als zelfmoord op die j manier in een grote vergadering aai de orde te stellen. Ik betwijfel of we verlegen zitten om dit soort toeristen; Er is over zelfmoord wel wat andersle, zeggen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK I Beroepen te Baarn (toez.): L. J. Gelul te Zwolle. I 6 Aangenomen naar Arum en Kim werd (part time): drs J. J. v.d. Wal pastoraal medewerker aldaar; naar 1 jj Harde (b.wM. Jorritsma, eervol onj b heven predikant met de bevoegdhei b van een emeritus (leraar Nassau-cfli I' lege) te Heerenveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepbaar: H. J. Siegers, Hoofd straat 6. Kampen. Beroepen te Uithuizen. H. J. Siegers P' kand. te Kampen. Aangenomen naar Aduard: Tj. d Zi Boer. kand. te Kampen, die bedankt gt voor Nieuwleusen. voor Oestgeesl sl Lisse, Sneek-Koudum en voor Onnefin (Gr.). gesleept en afgeranseld. Hoeveel vrienden hielden op dr. Hej danek te bezoeken? Zij allen zenden dagelijks hun „telegram" naar BZ „wij zijn bang geworden, u beslist erover, wie wij mogen bezoeken en wie niet". Het ministerie van BZ ver taalde die „telegrammen" in haar ei gen taal: „wij doen ons werk goed". Ik heb de theologische Comenius-facul- tiet bezocht, de filosofische faculteit van de Karelsuniversiteit en het filo sofisch instituut CSAV. Overal ken nen ze daar dr Hejdónek goed en achten hem op z'n minst een promi nent Tsjechisch filosoof. Ik ben ervan overtuigd dat filosofen en theologen ut de aard van hun beroep— een bijzondere verantwoordelijkheid dra gen jegens de samenleving. Ik ben me daarom tot hen gewend met de sim pele boodachap: „Het welbewuste streven om angst op te wekken noemt men terreur. Zover is het dus nu gekomen, dat een marxistische filosoof de theologen vergeefs vraagt om hulp aan een mishandelde colle ga. „Maar ik vond er niet één. die genoeg moed bezat Toen Ivan Medek naar het bos gesleept was en mijn vrouw naar de Bartholomeüsstraat ge bracht. heb ik enkele redacties van onze persorganen bezocht: Mlady Svet. Mladó fronta. Prace en Rude Privo. Ik vroeg hen hun reporters te sturen naar het huis waar dr Hejdé- nek woont. Ze hadden het lef niet CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Purmerend: 1 Jonkman, kand. te Apeldoorn. Ds. G. Breijer Op 53-jarige leeftijd is in het ziekeij W huis te Deventer aan de gevolgen vajm een verkeersongeluk overleden ds. w< Breijer te Nieuwlande (Dr.). Hij ge maar vier maanden predikant in vol) de rechten in de hervormde kerk gflne weest. Ds. Breijer behoorde namelij ta tot de groep hulppredikers, die n sc lange discussies dit voorjaar kracl iu tens besluit van de generale synod o\ tot predikant konden worden beve er tigd. Hij was van 1960 tot 1963 kati (e cheet in de gemeenten Rhenoy e ze Gellicum in de Betuwe, vervolger pastoraal medewerker in Ruïne p wold, IJhorst en De Wijk. van 1969tc 1974 hulpprediker in Weiteveen (Dr en sindsdien in Nieuwlande. De b< grafenis is vrijdag In Nieuwlande. pl Michael Molale De Zuidafrikaanse politie heeft Anglicaanse deken van Botswan Michael Molale. op vrije voeten g< 1 steld. Hij werd op 26 juli aangehoi den. toen hij in Zuid-Afika was cf"' doorreis van Botswana naar Tran kei. Hij ls deze twee weken ond« j vraagd over zijn aandeel in de hul aan Zuid-Afrikanen, die naar Botsw na vluchten. Vorig jaar nam de Zui afrikaanse politie zijn agenda in b< slag. toen hij in Zuid-Afrika was terugreis van een conferentie in Six v gapore. Opbrengst collecte zendingsdag: ƒ270.000 Reagerend op David Wllkerson (1) en ZEIST Op de grote zendingsi verleden week vanwege de gerefi meerde zendingsbond in de hervort de kerk gehouden in het Driebergei se bos. is 270.000 gulden bijeeng bracht voor het zendingswerk. Dit 20.000 gulden meer dan op de z« dingsdag van verleden jaar. De hoi opbrengst wordt mee bepaald do< de goed geslaagde verkoop van go deren. da efi

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2