'iet van de toch terug atletiekunie Tennisjeugd rukt op Conflicten in stapelen zich Waterpolo verlies fscheid van Haarlem van korte duur Weer twee man opgestapt fiende jartij jeer ïemise op Eredivisie 1978-1979 Vitesse verliest van Köln Marc Albert en Huub van Boekel belangrijkste vertegenwoordigers Basketbal team wint ook van de Filippijnen Nemet alleen aan de leiding Joegoslavië wint met 8-4 ENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 SPORT TROUW/KWARTET 11 ir Johan Wotdendorp 1RLEM Haarlem-trainer Barry Hughes had door de (Oop van Dick Beek nog maar net in de vacature Piet van lerg voorzien, of de betrokken scherprechter meldde zich bij het bestuur. Een jaar lang had de 32-jarige spits zijn tbalbazen op z'n vertrek voorbereid. Hij nam kort geleden trdaad afscheid, maar door een kentering in zijn maat- jppelijke leven heeft Van de Berg weer volop tijd voor jtbal op eredivisieniveau gekregen. mGUIO CITY Ook de Vijlde partij voor de twee- np om de wereldtitel scha lij i tussen Karpov en Kort- j is gisteren in Baguio City Filippijnen in een remi- geêindigd. Na de 44e zet de met wit spelende we ikampioen zagen beide Iers het nutteloze van ver spelen in. Kortsnoj accep- :de het remisevoorstel van rpov, waardoor de titel- ider nog altijd met 1-0 de ing heeft. Karpov won de tste partij, de overige du- werden remise. de vierde keer kwam er een Ruy a-opening op het bord. De eerste tn zetten waren gelijk aan die in chtste partij. Op de tiende zet Hde Kortsnoj nu „gewoon" de naar d4, in plaats van het infe- re g6. Karpov zorgde een zet later een verrassing door zijn paard aan te bieden. dit moment had Karpov nog min- dan één minuut voor de eerste elf «ten gebruikt. Kortsnoj kwam na [minuten bedenktijd tot de conclu- 8 i dat hij het offer beter niet kon mnemen. Toen ging de wereldkam- I oen voor het eerst nadenken, al Nurde het nog maar tien minuten it forens hij tot een afruil besloot. vj later verdwenen de dames van bord en kwam de partij in rusti- vaarwater. Wel stond Kortsnoj ?o even een pion voor. maar op de w zet moest hij dit voordeel wel ijj aan. In het toreneindspel konden a i van beide spelers meer tot een U «voortzetting komen. jj[ ien partijen is de toch al niet van ïdschap getuigende relatie tus- 'o de twee schakers overigens tot io dieptepunt gedaald. De verkla- io die Kortsnojs delegatieleidster iLeeuwerick vlak na het begin •o de tiende zitting aflegde, maakte luidelijk. Ook werd op deze wijze .sluimerende politieke achtergrond :lr voren gebracht, daar Kortsnoj nol officieel uitsprak over het Sov- 'legime, met name ten opzichte ttijn vrouw en zoon, die nog in de o wonen. e verklaring stond dat de uitda- lad besloten „alle vriendschappe- 0 communicatie met de heer Kar- ■0 af te breken." Petra Leeuwerick, de verklaring voorlas, stelde dat se-voorstellen voortaan niet v rechtstreeks, maar via de j dsrechter overgebracht zullen n en. Waarschijnlijk is deze „isola- ictiek" van Kortsnoj een gevolg de weigering van zijn opponent voor de achtste partij de hand te dden. En dat was dan weer Kar- o reactie op Kortsnojs uitlatingen de vermeende hypnotische s it van dr. Zoekhar. een lid van s ielegatie. Tel daarbij op de „yog- q affaire", en het is duidelijk dat schaakspel naast de tafel wel- t belangrijker dreigt te worden o 1st het de edelheid van de schaak- 9s|t in alle opzichten mist. werick zei verder: „Wat betreft schudden van handen, verklaart or Kortsnoj dat de reden waarom a eèmigreerd is uit de Sovjet-Unie was, dat hij bevrijd wilde wor- van de smakeloze taak mensen karpov en diens helpers de hand e oeten schudden." ^■aanval op de Sovjet-Unie kwam de opmerking over Kortsnojs iw en zoon, die sinds de vlucht de uitdager naar het westen al- achterbleven. „Viktor Kortsnoj anaf nu tot aan het einde van de kamp in de zakken van zijn te- tander het geluid horen van de ngen, waaraan zijn familieleden [eketend in de gavangenis, die de et-Unie heet." Anatoli Karpov; zwart: Viktor toioj. ^4. e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. a7-a6; 4. Lb5-a4, Pg8-f6; 5. 0-0, H; 6. d2-d4. b7-b5; 7. La4-b3, d7- I d4xe5. Lc8-e6; 9. Pbl-d2, Pe4-c5; 2-C3. d5-d4; 11. Pf3-g5, d4xc3; 12. f7xe6; 13. b2xc3, Dd8-d3; 14. f3, Dd3xdl; 15. Lb3xdl, Lf8-«7; *l-e3, Pc5-d3; 17. Ldl-b3, Ke8-f7; Tal-dl. Pd3xe5; 19. Pf3xe5, *5; 20. Le3-f4, Pe5-c4; 21. *c4. b5xc4; 22. Tdl-d4, Le7-d6; 23. '3, Th8-b8; 24. Td4xc4, Tb8-b2; [3-a4. Tb2-a2; 26. g2-g3, Ta8-b8; il-dl. Tb8-b2; 28. Tdl-d4, Tb2-bl ak; 29. Kgl-g2, Tbl-al; 30. Td4- lï-h6;31. Le3-c5. «6-e5; 32. Lc5-a7, 33. Tc4-g4, Ld6-e7; 34. Th4-h5. ^6; 35. Tg4-c4, Ke6-d7; 36. La7-b8, 37. Tc4-«4, Ta2xa4; 38. c3-c4, *5; 39. Lb8xe5. Lf6xe5; 40. 'e5. Ta5xe5; 41. Te4xe5, Tal-a4; [*5-e4. Ta4-a5; 43. h2-h4, h6-h5; P®4-f4. remise In de tijd tussen het adieu en de come-back heeft zich iets afgespeeld, dat een klein menselijk drama kan worden genoemd. Van de Berg heeft geen zin om er over uit te weiden en „kleedt" zijn verhaal daarom aan met spaarzame detailpunten. „Bijna een jaar geleden heb ik kenbaar gemaakt, dat ik met betaald voetbal zou stop pen. Als mede-eigenaar van een zaak in luxe en huishoudelijke artikelen had ik het zo druk, dat ik geen tijd meer had om me met topsport bezig te houden. In de afgelopen maand ontstonden er, deels in de zakelijke sfeer, zulke grote problemen, dat het me het beste leek om uit het bedrijf te stappen. Momenteel doe ik niets an ders dan voetballen, al ben ik natuur lijk wel bezig om daarnaast andere activiteiten te ontplooien. Ik heb geen fullprofcontract bij Haarlem. Afgezien van het feit, dat de club dat niet kan betalen, wil ik dat niet. Je geeft dan te weinig inhoud aan je leven. Voor een paar maanden is het misschien leuk, maar dan wordt het vervelend." Op het eerste gezicht is het opmerke lijk, dat Piet van de Berg weer voor. Haarlem heeft gekozen. Hij heeft zich inmiddels in de Betuwe (het plaatsje Deil om precies te zijn) gevestigd en wist zich bovendien verzekerd van belangstelling van verenigingen uit de buurt. De kleurrijke eredivisieclub uit de Spaarnestad was niettemin de eerste keus voor de lange aanvaller. „Vooropgesteld, dat ik een contract zou kunnen krijgen, ging ik het liefst naar Haarlem. Ik heb er tenslotte zes jaar met veel plezier gespeeld. On danks het feit. dat het bestuur voor mij inmiddels een vervanger heeft gevonden, kwamen we toch tot over eenstemming. Ergens is het in het voordeel van de club. De basis is breder geworden. Wanneer je er van uit gaat, dat Haarlem één van de tien clubs is, die elk jaar tot de potentiële degradatiekandidaten behoren, kan dat een nuttige zaak zijn." Door dagelijks van Deil naar Haar lem te pendelen symboliseert Piet van de Berg een voor een eredivisie voetballer opmerkelijke honkvast heid. „Ik krijg van sommigen het verwijt, dat ik in financieel opzicht niet alles uit mijn carrière heb ge haald. Maar het is altijd mijn bedoe ling geweest om van het betaalde voetbal een hobby te maken. Dat je er geld aan verdiende en verdient, is natuurlijk een positief punt. maar het is voor mij beslist niet alles overheer send. Ik hecht primair veel waarde aan de werkomstandigheden. Vol gend jaar ben ik transfervrij. Zakelijk geredeneerd had ik dus een contract voor één jaar moeten tekenen. Ik heb echter een tweejarige verbintenis op zak. Voordat ik bij Haarlem kwam. heb ik bij RCH (toen nog een uit Heemstede afkomstige eerste divisie- Piet van de Berg was het afgelopen seizoen Haarlems belangrijkste aanvaller. Tegen PSV (foto) scoorde hij het (enige) doelpunt dat de landskampioenen het eerste verlies bracht. Rechts PSV'er Ernie Brandts. club red.) en DWS (de, voorloper van FC Amsterdam red.") gespeeld. Ik heb niet meer de behoefte om naar nog een andere club te verhuizen." Veranderen heeft in de ogen van Piet van de Berg alleen maar zift, wanneer je het bij wijze van spreken van jong ste ambtenaar tot burgemeester kunt schoppen. „Ajax en Feyenoord zijn nooit bij me geweest. En om in plaats van Haarlem voor FC Utrecht te voet ballen heeft geen zin. Want waarom ga je naar zo'n club? Om tienduizend gulden meer te verdienen. Wanneer dat het motief is, ga ik niet weg. Het ligt niet in mijn aard om, teneinde mijn zakken te vullen, ieder jaar van club te veranderen. Bovendien is het voor een gemiddelde voetballer on mogelijk om dat te doen. Wanneer je veel wilt verdienen, moet je over pure klasse beschikken. Ik geloof zelfs, dat spelers, die alleen om het geld voet ballen, snel door de mand vallen." Bovendien lijkt in Nederland al thans de tijd. dat de betaald voet balorganisaties met de onverschillig heid van iemand, die zich vol heeft gegoten met alcoholische versnape ringen, astronomische salarissen en dito transfersommen op tafel leggen, voorbij. Alleen AZ'67 wekt zo nu en dan de indruk, dat de dubbeltjes niet al te vaak worden omgedraaid. Piet van de Berg: „Vroeger waren de spe lers eerder tevreden met een bepaald salaris dan nu, maar dat heeft to maken met het tijdsverschil. De laat ste jaren zijn de bestuursleden er evenwel heilig van overtuigd, dat het waanzin is om belachelijk hoge be- SELECTIE Wim Balm, Abe van den Ban. Dick Beek. Piet van de Berg, Joop Böck- ling, Rob Boersma, Douglas George. Martin Haar, Piet Huyg, Paul de Jong. Rob de Kip, Danny Lensen. Keith Masefield, Eef Melgers, Dun can Pratt, Frans Reuser, Cees de Vries. NIEUW Wim Balm (eigen kweek). Dick. Beek (FC Vlaardingen). Frans Reuser (Rood Wit Amsterdam). VERTROKKEN Dick Dortmundt (Noordwijk), Pepe Fernandez (terug naar Amerika), Al berto Fernandez (onbekend). Gerrit Peys, Joop Wildbret, Beer Wentink (allen gestopt). TRAINER Barry Hughes. dragen te betalen. Ikzelf zie het ook niet zitten om een miljoen voor één speler uit te trekken. Het overgrote gedeelte van de dure voetballers kan zakelijk bekeken niet het geld terug verdienen dat er ln geïnvesteerd is. In Spanje lukt dat misschien nog. maar hier zeker niet. Bovendien staat dat miljoen in geen enkele verhouding tot de prestaties, die een voetballer er voor levert." Van de drie types scherprechters, die op het veld successen najagen (de spits, die een zekere bagage met voet balcapaciteiten met zich meetorst: de krachthonk Cees van Kooten, Nico Jansen en kort geleden Joop van Maurik en de man die van grote afstand raakt mikt Arie Haan tij dens het wereldkampioenschap in Argentinië) is Piet van de Berg on miskenbaar een vertegenwoordiger van de eerste categorie. Voor zijn „familie" lijken er evenwel steeds minder toekomstmogelijkheden weg gelegd. Van de Berg: „Dat is. dacht ik, afhankelijk van het niveau, waar op je speelt. Een topclub heeft pri mair belang bij voetballers. PSV be zit veel technisch goede spelers, zo dat je je kunt afvragen of zo'n club niet een type Van Kooten kan gebrui ken. Ik geloof het niet. Nico Jansen heeft het bij Feyenoord ook niet kun nen maken. De voorkeur voor een bepaald type spits hangt af van het materiaal, waarover een vereniging beschikt. Ikzelf ben inderdaad niet iemand, die veel kracht in zijn acties gooit. Wanneer ik mijzelf analyseer kom ik tot één groot gebrek: ik heb altijd pure snelheid gemist. In Haarlem vindt men het spel van Piet van de Berg moeiteloos terug. De club speelt, hoe gek het ook klinkt, te lief voor een ploeg, die elk jaar door het degradatiespook op de hielen wordt gezeten. De speeltrant van Dick Beek vertoont daarentegen ge heel andere kenmerken. Het is inte ressant om de botsing van stijlen van deze twee specifieke spitsen te aan schouwen. Piet van de Berg, diploma tiek: „Dick moest het de voorgaande jaren hoofdzakelijk van zijn inzet hebben. Ik heb hem nu alleen nog maar op de training en in enkele vriendschappelijke wedstrijden mee gemaakt. Het duurt een paar maan den, voordat ik een juist oordeel over hem kan vellen." door Erik Oudshoorn SCHEVENINGEN Waarschijnlijk opgestuwd door een bredere basis, beweegt de tennisjeugd in Nederland zich naar een niveau dat eindelijk acceptabele vormen begint aan te nemen. Enkele opmerkelijke feiten ter bewijsvoering: tijdens de strijd om de Galea-Cup drong het Jong Oranje-team voor het eerst in de his torie door tot de halve finales; het achttienjarige talent Marc Albert, ex ponent van die jongere generatie, werd het afgelopen winterseizoen ver rassend winnaar van een circuittoer- nooi te Hoorn en voor de thans lopen de Nederlandse kampioenschappen kwalificeerden zich nimmer zoveel jeugdspelers. Trouwens, van die groep jongelingen wisten gisteren in elk geval drie spelers ook de eerste ronde te overleven. Het keurkorps van jonge talenten wordt momenteel aangevoerd door Huub van Boeckel en Marc Albert. Hun erelijsten zien er ten minste het meest Imposant uit. Want om nog heel even terug te dui ken in het tennisarchief. Huub van Boeckel (18) bij voorbeeld ontving vier keer het erepredikaat van Neder lands jeugdkampioen, bereikte vorig jaar de kwartfinales van de hoogste ..nationale" en kwam tijdens inter landwedstrijden steeds weer verdien stelijk voor de dag. Marc Albert doet niet veel voor hem onder. De Limbur ger bereikte vorig jaar de halve fina les van een senlorentoernooi in Zwol le, won zoals gezegd een onderdeel van het Wintercircuit en wist boven dien drie jeugdtitels te veroveren. Als het er staat oogt het aantrekke lijk, maar eigenlijk zijn beide tennis- telgen nog allerminst tevreden over hun prille carrière. Zelfkritiek of rea liteit, maar Huub van Boeckel meent het in elk geval serieus wanneer hij stelt „dat de pers nog wel eens een beetje te lovend is geweest". En de Hagenaar laat daar op volgen: „De journalisten willen graag een opvol ger van Louk Sanders of Tom Okker ontdekken. Er is bovendien te weinig concurrentie in onze leeftijdsgroep. En dan gaan ze ons erg overschatten. Aan de andere kant weten ze je hele maal kapot te schrijven als je eens een keer een slechte dag doormaakt. Ze zien bepaalde factoren als blessu res dan geheel over het hoofd. Maar niettemin, ik geloof dat Mare en ik veel verder komen wanneer we ons intensiever met tennis zouden bezig houden. Wat mij betreft is het zo, dat ik moeilijk die zelfdiscipline op kan brengen om vaak te trainen. En veel oefenen is absoluut noodzakelijk." Marc Albert vult aan: „We trainen inderdaad te weinig. Maar eerlijk ge zegd zie ik het ook niet anders. Ik zelf zit nog op de middelbare school. Vol gend jaar is voor mij een examenjaar en dan blijft er natuurlijk helemaal weinig tijd over voor tennis. Geeste lijk zal het ook niet op te brengen zijn. Ik merk nu al dat na een zware schooldag mijn hoofd er niet naar staat om nog een hele avond op de tennisbaan te staan." Huub van Boeckel ziet zijn studie ook als een grote sta-in-de-weg. die voort durend zijn tennisactiviteiten door kruist. „Vorig jaar ben ik gezakt voor m'n atheneum-examen", bekent hij oprecht. „Niet vanwege het tennis sen. Het was gewoon m'n eigen schuld. Niettemin ben ik ook van mening dat de combinatie studie- sport veel optimaler uitgevoerd kan worden, dan nu het geval is. We heb ben op school veel vrije tussenuur- tjes, waarin Je eigenlijk helemaal niets kan doen. De KNLTB zou er goed aan doen om bij CRM of de NSF een verzoek in te dienen om daar een betere regeling in te treffen." Marc Albert staat echter vrij scep tisch tegenover de suggestie van Van Boeckel. Hij stelt: „Eer de bond wat gaat ondernemen, zijn we misschien twee jaar verder. Maar goed, achter ons bevinden zich veel jeugdspeler- tjes die daar eventueel van zouden kunnen profiteren. Neem bij voor beeld Erik Wilborts. Hij is pas veer tien Jaar, maar een geweldig talent. Jammer eigenlijk, dat er in onze leef tijdsgroep niet zo'n jongen rond loopt. Dan kregen we eindelijk wat meer tegenstand." Ilerenenkelspel eerste ronde Marian Laudln-Jan Willem Kool 6 4 6 3. 6-2 Theo Oorter Rob Krul laards 6-2. 6-4. 6 4 Michel Schapera-Peter Vaartiea 6 4. 6-2 5-0 >bij de «tand 40 30 gal Vaartiea opt Marc Albert-Otto Panman 6 0 6-2. 6-2 Fred Hem me a-Peter BooUman 6-J. 6-2. 6-4 Hana Adema van Scheltema-Baa Vletter 0 6. 5-3 iVletter ga.' op wegena een voetbleasurei Mek Fleury-Frank La pre 1-6. 6-1. 1-6. 6-4 FrtU Don-Oerbrand Appel boom 6-2. 6-0. 6 2 Huub van Boeckcl-Nlco Wel- schen 6-7 4-6. 6-4. 6-3. 6-4 Rolt Thung-Rene Boers 6-2. 6-1. 6-0 Louk 8anden-Otto Blom 6-1.6-2.6-1Wouter Pok- Piet Veentjer 6-2, 6-3, 6-4. Benno van Veggel- Martin Koek 2-6, 3-6. 7-6. 6-4, 6-4,Rob Mentlnk- Frlcd Schmitz 6-3. 6-3. 6-2. Klaas Vlsscher-Frank Janssen 7-6. 3-6. 6-2. 6-1. Ouido Hornman Gerard Scholte» 6-3. 6-2. 6-3 ARNHEM Vitesse is er gisteravond niet in geslaagd om een overwinning aan haar oefencampagne toe te voe gen. In het eigen stadion Monnike huizen verloren de Arnhemmers met 0-2 van de Westduitse kampioen FC Köln. Bij de rust was er nog niet gescoord. In de 51ste minuut opende Zimmerman de score, waarna Gerben twintig minuten later de eindstand op 0-2 bepaalde. Joop Heeze viel tij dens deze wedstrijd uit met een knie blessure. De dokter schreef hem een week rust voor. Er waren in Arnhem 6500 toeschouwers. Eredivisie-nieuweling PEC Zwolle oefende bij amateur-tweedeklasser AZC in Zutphen. Het werd na een 0-4 ruststand 2-7 voor PEC. Hoekstra, Ben Hendriks (2) en Ronnie Jans voor de rust en Jans (2) en de Westduitser Kasperski na de wisseling scoorden voor PEC. Allersma en Calot scoor den bij de 0-4 stand voor AZC tegen. Arbiter Schut floot en er keken 1500 toeschouwers. NAC won in Zundert met 1-5 (rust 1-4) van Moerdijksche Boys. Vreysen, Dierckx (2) en Storm (2) scoorden voor NAC: Van Steen deed dat voor de amateurclub. Scheidsrechter Van Vliet leidde voor 500 toeschouwers. PEKING Het Nederlands basket balteam heeft tijdens het achtlanden vriendschapstoernooi ln Peking met 92-84 van de Filippijnen gewonnen. Nederland, dat in groep A is inge deeld, leidde bij de rust met 58-41. De Nederlandse spelers wisten het verschil in lengte goed uit te buiten. Met snelle doorbraken werden de te genstanders verrast en de zone-verde diging zorgde ervoor dat het Filip pijnse team niet veel tot scoren kon komen. De ploeg van de Filippijnen, die gebruik maakte van de man-te- gen-man verdediging, kon in de twee de periode de achterstand tot zes punten terug brengen, maar verder kwam het niet. De topscorer bij de na twee duels nog ongeslagen Nederlan ders was Bert Kragtwijk met 27 punten. VELP (ANP) Borm is in de zesde ronde van het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap zijn eerste plaats kwijt geraakt Hij werd in een rechtstreeks duel door de Joe goslaaf Nemet „omlaaggehaald" AMSTERDAM De conflicten binnen de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie stapelen zich in snel tempo op, waarbij de voorbereiding op de Europese titelstrijd in Praag eind deze maand in technisch opzicht langzamerhand lachwek kend wordt. Na het emotionele ontslag van zondag aan het adres van de „rebellerende" sprinttrainer Toine van den Goolberg, dacht de KNAU gisteren een staaltje van zeldzaam snel reageren te hebben vertoond door de Belg Wilfried Geeroms in diens plaats te benoemen. In de loop van de dag verdiepte Geeroms zich echter in de gerezen problematiek en besloot toen alsnog om van het baantje af te zien. Geeroms was onder meer ter ore gekomen dat enkele meisjes van de 4 x 100 meter estafetteploeg vandaag in Roosendaal uit protest niet op de training zouden verschijnen. Gistermiddag toonde KNAU-voorzit- ter Wim de Beer zich nog alleszins gelukkig met de benoeming van Geeroms. „Een zeer geschikt en aimabelman. Ik ben blij met hem." Ook al zou Geeroms de vacante func tie bij de sprinters hebben aanvaard, dan nog was er sprake geweest van een chaotische situatie. Want een eigenaardige,.bijkomstigheid" was dat de in ongenade gevallen Van den Goolberg in dat geval toch een forse vinger in de pap hield. De Hagenaar zou zijn pupillen namelijk van advie zen blijven voorzien en de Unie wekte de indruk dat allang best te vinden. Wim de Beer meende althans: „We hebben er echt geen bezwaar tegen dat Van den Goolberg in de privé- sfeer de sprinters blijft helpen." Die woorden van De Beer betekenden overigens niet dat Van den Goolberg officieel zou worden teruggehaald. In tegendeel. Middels zijn gekruide uit spraken in dit blad heeft de ex-atleet kennelijk te veel overhoop gehaald om nog voor eerherstel in aanmer king te komen. De Beer: „Het is een moeilijke beslissing geweest waar we enkele dagen over hebben gedaan. Die gaan we niet meer terugdraaien." De heisa bij de Unie waar binnen betrekkelijk korte tijd om uiteenlo pende redenen de coördinators An ton Huiskes en Joop Waterreus en de trainers Wil Westphal en Toine van den Goolberg van het toneel verdwe nen is overigens opnieuw van een vervolg voorzien. Jan Thijssen, de tijdelijk vervanger van trainingscoör dinator Waterreus en bovendien van het hoofdbestuur, heeft inmiddels al zijn functies ter beschikking gesteld. Ofschoon Thijssen de felle kritiek van Van den Goolberg in z'n alge meenheid onderschrijft, meent hij zelf dat er meer tot zijn opmerkelijke beslissing heeft bijgedragen. Thijs sen: „Toen ik als interim-trainings coördinator werd aangewezen heb ik carte blanche gevraagd, maar daar is links en rechts aan voorbij gefietst. Het heeft weinig zin om dat uit te diepen, want het gaat om interne KNAU-problemen. Zakelijk gezien ben ik het wel voor een groot deel eens met de kritiek van Van den Goolberg. Ik betreur alleen dat hij zich niet heeft beperkt tot die zakelij ke kritiek maar ook persoonlijk is geweest. Daar ben ik geen voorstan der van. Kijk. Toine heeft te vlug allerlei dingen willen veranderen en dat valt nu eenmaal niet mee in een organisatie die 75 jaar oud is. Het tijdstip van deze uitbarsting is na tuurlijk uiterst ongelukkig. Het doet de atleten zeker geen goed na een opbouwperiode van negen maanden." Nu Thijssen zich terug trekt, heeft het er de schijn van dat de beslissing om Van den Goolberg te ontslaan zeker niet unaniem is genomen. Thijssen. die zich enigszins op de vlakte houdt, zegt daarover: „Wat doet het er toe? Er wordt een besluit genomen en daar moet Je dan maar achter gaan staan." Wim de Beer vult aan: „Het was wel degelijk een una nieme beslissing. Er is alleen even gediscussieerd over het tijdstip waar op het ontslag moest ingaan." Sjef Swinkels, de vakgroeptrainer voor de stoters en de werpers, be strijdt die visie ten zeerste. „Er had den veel leden moeite met die beslis sing. De dubbele stem van de voorzit ter heeft zelfs de doorslag gegeven." De Beer laat vooralsnog in het mid den of de lading kritiek van Van den Goolberg die het vooral een doorn in het oog is dat de trainers nog steeds de technische zaken niet mo gen beheren al dan niet terecht is. „Dat gaan we nog wel eens bekijken. Het punt is dat er op een zeker mo ment waterdichte afspraken zijn ge maakt ten aanzien van de communi catie met de pers (die moest via De Beer lopen red de medische bege leiding en kritiek op collega's (die binnen de beleidsgroep training moest blijven red Van den Gool berg had wat dat betreft eerder al fouten gemaakt. Goed. dan maak Je die afspraak en drie weken later maakt hij dezelfde fouten Dan Is er weinig keus. We zijn tenslotte geen kleuterschool." Het is intussen opmerkelijk dat De Beer er naar eigen zeggen nog lang niet zo zeker van is dat Van den Goolbergs-mede-criticus Sjef Swin kels uit de rel zijn conclusies zal trek ken, d.w.z. eveneens zal opstappen. De Beer: „MIJ is van een vertrek van Swinkels niets bekend. Ik heb hem gesproken en de indruk gekregen dat hij eerder nog wat wil lijmen. Nee. DUBROVNÏK Het Nederlands waterpoloteapi heeft zijn tweede wedstrijd in het landentoernooi van Dubrovnik tegen Joegoslavië met 4-8 verloren. De penodestanden waren 0-0. 2-4, 1-2, 1-2. Nadat Nederland de eerste wedstrijd tegen West-Duitsland had gewonnen (8 bleek dt gastheer van het toernooi te sterk. Het krachtsverschil in deze wedstrijd was echter niet groot Knullige Nederlandse verdedigingsfouten waren veelal de oorzaak van de Joegoslavi sche doelpunten. Nederland, dat over de gehele linie een opgaande lijn vertoonde, moest het zonder Ton Buunk. die 's ochtends wegens werkzaam heden het vliegtuig naar huis had moeten nemen. dus niet in de richting van Van den Goolbergs terugkeer, want dat kan niet meer." Swinkels zelf begrijpt dat echter niet helemaal. „Misschien interpreteert De Beer dat gesprek met mij toch wel verkeerd. Zondag ben ik duidelijk genoeg geweest, dacht ik. In feite ben ik al weg. maar ik wil nog wel de lopende zaken met Llda Berkhout en Ellie van Beusekom, wanneer ze als nog de limiet haalt, in Praag afwer ken. Ik heb me alleen opgeworpen als aandrager van een mogelijke oplos sing. Kijk, het huidige trainingsplan ligt op z'n gat. Als er nu niets gebeurt, dan zie ik helemaal geen nieuw trai ningsplan meer komen. Er is de laat ste dagen natuurlijk nogal wat ge beurd. Als je toch ziet dat zo'n Jan Thijssen na tien Jaar al z'n functies neerlegt. Hij is als trainingscoördina tor duidelijk beentje gelicht. Zo'n ontslag aan Van den Goolberg kan in principe alleen via hem. maar dat is niet gebeurd. Er is zondag op een erg botte wijze gewerkt, terwijl nu blijkt dat er voor het ontslag maar een wankele basis was. Ik heb Van den Goolberg en Hans Keizer zondag uit- eindelijk om de tafel gekregen (Van den Goolberg kritiseerde deze arts scherp inzake de medische begelei ding - red Na vijf minuten zei Keizer al tegen Toine: „Hadden wij in vre desnaam maar een dag eerder met elkaar gepraat. Ik bedoel maar." Voor Swinkels is het dus nog altijd een zaak van het grootste belang dat Van den Goolberg weer „bespreek baar" wordt. „Ik wü dan best als intermediair optreden om weer met anderen te gaan praten." Swinkels besluit: „Keizer heeft de kern mis schien geraakt toen hij zei dat de irritaties zijn ontstaan doordat ieder een als gekken ln oktober van start is gegaan." Wim de Beer blijft ten slotte lako- niek, ook al rijzen de problemen, die welhaast van structurele aard lijken bij de KNAU met al die opstappers cn ontslagenen de pan uit. De man die vorig jaar nog met veel ambitie een goedlopend structuurplan opstel de. „Ik verwachtte de nodige haken en ogen, die zijn er dan ook. Maar anderzijds blijven er nog een hoop mensen over. Als Swinkels afvalt, dan zijn er altijd nog zeven vakgroep strainers. Er is bewezen dat het uit gangspunt goed was, als Je ziet wat er bereikt is. De opzet staat al met al nog keihard overeind. Er zijn alleen problemen ontstaan in het menselijk vlak bij de uitvoering ervan." ZFILEN Na drie wedstrijden In de strijd om hot open Westduitse kampioenschap )n de Fly ing Dulchman-klasse hebben de Nederlanders ZEILEN - De WestdulUer Fnso Por heeft de tweede wedstrijd van de strijd om het Europeer, kampioenschap in de Olymplajollen op de Westeinderplassen gewonnen voor de Nederlan ders Fre Mik en Nico Hofkamp. Na twee wed strijden leidt Mik voor Hofkamp en de West duitser Pfenner VOETBAL Manchester United heeft op Old Traflord zijn honderdjarig bestaan gevierd met een overwinning van 4-0 op de Spaanse kam pioen Real Madrid Real Madrid stond na 34 minuten al met 3-0 achter na een stormachtig offensief van Manchester Mcllroy (2i en Green hoff maakten de doelpunten WIELRENNEN - Voor de maandag ln MOn- chen beginnende wereldkampioenschappen is een vierde gangmaker aangewezen Het Is Joop Zijlaard De Rotterdammer zal rijden met pro fessional Nico Been. die te kennen had gegeven liever niet achter gangmaker Joop Slakenburg te starten Stakenburg zaJ bij de amateurs wel normaal rijden met MarUn Rietveld WIELRENNEN - Ad Oevers Is In de Schotse plaats Greenock tweede geworden In de Ujdrit over drie kilometer die de vijf dogen durende ronde van Oroot-Bnllannie voor profs opende Gevers had een achterstand van 1,7 seconde op Ian Banbury (Engi. die de drte kilometer aflegde In vier minuten en 10 5 seconden WIELRENNEN Gerben Karstens heeft de Ronde van Lelden voor profs gewonnen. Ruim I2 0O0 toeschouwers zagen hoe Karstens in de spurt van de 66 kilometer lange wedstrijd mede vluchter Oerrte van Oerwen versloeg VOETBAL De Westduitse trainer Rudi Ou- lendorf heeft een driejarig contract getekend als trainer van het Australische elftal De 51 Jarige Outendorf die het afgelopen seizoen door Hamburger SV werd ontslagen, begint daarmee aan zijn 26ste tralnersbaan Het contract zal automatisch elk joar verlengd worden, op voor waarde dat Australië zich plaatst voor het WK van 1982 ln Spanje ZEILEN Onder Ideale weersomstandigheden heeft Friesland UJdena de 8neekweek de eerste race In de Regenboog wedstrijd Holland-Fries land gewonnen De Friezen slaan op 18.73 pun ten Holland heeft er 36. KANO Twee dames en seven heren tullen Nederland vertegenwoordigen tijdens de strijd om de wereldtitels kanovaren, die van donder dag 10 tot en met zondag 13 augustus ln BelgTa do wordt gehouden. Het HJn Ineke Bakker. Manjkr Kegge bij de dames en Andr* Reit- maler. Jan Baayena Ron Stevens. Ben Ruya. Martin WiUems. Rob van Weerdenburg en Ruud van der Doe bij de heren. VOETBAL De Surinaamse voetbalkampioen Voorwaarts Paramaribo maakt deze maand een tournee door Nederland en tal vriendschappen; kr wedstrijden spelen tegen verschillende clubs uit het betaalde voetbal Het programma 12 augustus tegen Telstar in Velsen >19 00 uuri; 13 augustus tegen FC Amsterdam in Amsterdam >20 15 uuri. 16 augustus legen NEC in Nijmegen '20 00 uuri. 20 augustus tegen Haarlem ui Haar lem >19 00 uur' cn 22 augustus in Den Haag tegen FC Den Haag >20 00 uuri /.AALHANDBAL Marian Muyres de ex- Niloe speelster is afgevallen voor de nationale darorsaelecue die t»eh voorbereidt op de strijd om de wereldtitel, in december in Tsjerhoslowa kijt De groep is voorts met dne speelsP-rs ui'gebreid en telt nu 19 dames De nieuwelingen zijn Thea 8lot iBamerbmeki Marianne Buit ESCAien Marjan Ottens Borgen Uiteindelijk zullen drie dames voor de definitieve selectie moeten afhaken Op 16 en 17 september staan oefenwedstrijden legen Joegoslavië op het pro gramma, respectievelijk in Amsterdam en Voor burg

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11