Zelfs Japan en China putten uit Nederlands rijksarchief Voortbestaan van talloze levende soorten bedreigd ttedenserie Time-Life: oortreffelijke gidsen *sa Beslag in Lugano op 'Caransa-geld' Schade voor ontwikkeling van landbouw en geneeskunde Ook Nederland 'misdraagt' zich Actieboot tegen de walvisjacht door Spanjaarden bezet Man onder trein: been kwijtgeraakt Ongeluk op schip T DINSDAG 8 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET RHS 9 - pEN HAAG (ANP) Anderhalve eeuw geleden zonk bij Japan een schip, dat in Nederland was gebouwd in opdracht van de Japanse keizerlijke marine. Toen enkele jaren geleden werd vastgesteld, waar precies het schip ten onder was gegaan, werd de belangstelling van Japanse geschiedkundigen gewekt. Zij vroegen Nederland of er nog iets gekend was van het schip. In het Algemeen Rijksarchief in Den Haag ond men de tekening van het schip tot grote vreugde van de historie- nderzoekers. Japan kreeg keurig de afdrukken van de werktekeningen uisbezorgd. lx gingen duikers aan het werk en niet «vergeefs. Zij doken twaalf kanonnen op iie in Luik waren gegoten en twaalf stuks die van Duitse makelij waren. Dat klopte niet met hetgeen op de tekeningen stond langegeven. Waarom die Duitse kanonnen? )f het Nederlands Rijksarchief hiervoor «n verklaring wist? 3e deskundige ambtenaren van het gebouw aan de Blijenburg in Den Haag zochten peer in de oude archieven en toverden een irief van de Nederlandse marinewerf te roorschijn, waaruit bleek, dat op dat mo- nent de Luikse fabriek de gevraagde 24 janonnen niet kon leveren, maar slechts de lelft ervan. Toen heeft de leiding van de ,-erf besloten de overige twaalf kanonnen in iuitsland te bestellen. De Japanse historici raren dolgelukkig met deze bijzonderheid ver het teruggevonden keizerlijke oorlogs chip, waaraan zij veel waarde hechten. Een pen doekje voor het Nederlandse rijksar- hief. bit is een van de „sterke staaltjes" die ijksarchivaris mr A. E. M. Ribberink weet e vertellen. Het rijksarchief is sinds 1903 in "et gebouw aan het Bleijenburg gevestigd. n het najaar van 1979 zal het nieuwe ge- iouw bij het station Den Haag Centraal in ebruik worden genomen, vlak bij het nieu- »]jpe gebouw van de Koninklijke Bibliotheek n naast een parkeergarage. Een strategi- che plaats, ook al zo gekozen omdat het Rijksarchief zich verheugt in een nog steeds groter wordende toeloop van mensen die beroepshalve of voor hun plezier meer over gewichtige of minder gewichtige zaken wil len weten. Het oude gebouw is te klein geworden. Elk jaar krijgt het rijksarchief een grote hoe veelheid brieven, rapporten, tekeningen of documentatie aangevoerd, afkomstig van alle mogelijke rijksinstellingen zoals minis teries, kinderbescherming en gerechtelijke instanties. Niet alles wordt bewaard: als het wettelijk daarvoor vastgestelde tijdstip is bereikt, wordt nagegaan welke stukken bewaard moeten blijven. De rest wordt vernietigd, echter niet zonder toestemming van het rijksarchief. Niet alle overheidsstukken komen in Den Haag terecht; elke provincie heeft een rijks archief waar stukken uit die provincie wor den opgeslagen als zij van historisch belang zijn. Maar, bijvoorbeeld, de documentatie die betrekking heeft op de Vrede van Mun ster in 1648, die dus betrekking heeft op de juridische erkenning van ons land als zelf standige staat, vindt men in het Rijksar chief. Dit historisch belangwekkende boek werk met onder meer de handtekening van de verliezer van de tachtigjarige oorlog, de Spaanse koning Philips, wordt bewaard in een brandkast, die niet zonder speciale lingen tussen koopmanshuizen in het va derland en de vertegenwoordigers van de VOC in het verre Indië; inventarislijsten van pakhuizen; rapporten var. scheepskapi teins. Alles werd in tweevoud bijgehouden: een exemplaar voor het moederland; een exemplaar voor het archief in Indië. Bij de souvereiniteitsoverdracht in 1950 kreeg de Republiek Indonesië het daar aanwezige archief overgedragen. Het archief van de VOC in Den Haag is voor historici van vele landen van onschatbare waarde. Nationalistisch China (Taiwan) zond een professor met enige assistenten uit om het archief te bestuderen. Zij kregen van hun regering een Jaar de tijd; dagelijks zitten de Chinese en Nederlandse historici de documentatie van de VOC na te pluizen. In de leeszaal zit al enige tijd ook een Belg die onderzoekt hoe de Belgische rechterlij ke organisatie tussen 1815 en 1830 in elkaar zat. In die tijd Immers behoorde wat nu België is tot Nederland, dus de stukken die betrekking hebben op het onderwerp zijn in ons Rijksarchief. Surinamers hebben in de (te kleine) leeszaal uitgezocht welke wetten er in vervlogen tijden in het toenmalige West-Indië golden. Een medewerker van het rijksarchief maakt aantekeningen uit een van de op het archief bewaarde historische boekwerken toestemming mag worden geopend om be schadiging van deze „geboorteakte" van Nederland te voorkomen. Lange rijen in perkament gebonden boeken vormen het complete archief van de Vere nigde Oostindlsche Compagnie: briefwisse 'Ruygh' Men vindt in het archief het „Ruyghe blau we register Dit „ruygh" heeft betrekking op de band waarin het register is gebonden. Die is van koeievel met het haar er nog op. Het indrulcwekkende document is eigenlijk de administratie van de graven van Holland van 1518 tot 1540. De grote baas over deze streken was toen Karei de Vijfde en zijn handtekening kan men in het boek vinden, bijvoorbeeld onder benoemingen. Soms, vertelt rijksarchivaris Ribberink, staken particulieren, die hun familiege schiedenis willen onderzoeken, plotseling het speuren naar hun herkomst. Dat ge beurde toen iemand ontdekte, dat de kinde ren van een voorouder in een weeshuis waren opgegroeid, omdatde moeder van die kinderen was vermoord door een familielid, dat daarbij hulp had gehad van een dienstbode. Het misdrijf was uitgeko men en het tweetal werd tot de doodstraf veroordeeld. Een ander staakte de genealo gische naspeuringen toen bleek, dat een voorvader in het toenmalige Indië een stuk of wat vrouwen had die ieder weer kinderen hadden gekregen van deze man. Ook bij actuele zaken wordt de hulp van het rijksarchief ingeroepen. Dat deed bijvoor beeld Marokko in verband met de aan spraak op eigendommen van de vroegere Spaanse Sahara. Nederland was vroeger een grote mogendheid, die over de hele wereld een vinger in de pap had. In het Nederlandse archief zal wel iets te vinden zijn over vroegere verdragen, dacht Marok ko en gelijk had het. Particuliere archieven van staatslieden worden dikwijls door de betrokken staats man zelf of door de nabestaanden aan het rijksarchief geschonken. De meeste van die archieven mogen slechts met toestemming van de familie of van de rijksarchivaris voor wetenschappelijk onderzoek worden ge raadpleegd. Openbaar worden ze in elk ge val na vijftig jaar. In het rijksarchief zijn onder meer opgenomen de archieven van Schermerhorn. Van Mook, Beel en Romme. De deskundigen van het archief beschou wen het archief van Romme als het belang rijkste privé-archief voor de Nederlandse politieke periode van 1946 tot 1960. Het beslaat zestien meter boekenplank. Volgend jaar gaat het rijksarchief verhui zen. Al twee jaar zijn de mensen van het archief al bezig met het inpakken in zuur vrij papier van de 55.000 strekkende meter documenten. v- zicht op het San Marcoplein in Venetië. ?den met een rijke historie een architectonische erfe- zoals Rome, Jeruzalem, inden en Parijs trekken in ie tijd van het jaar weer immen bezoekers. Wie zich p zo'n bezoek wil voorberei- %i, kan terecht bij de Time- ife stedenserie. deel is voorzien van een Jjzonder informatieve tekst, Jbschreven door een auteur je de stad goed kent en liefde Jdraagt. Ook de foto's zijn lak van grote klasse. fet eerste deel van deze al enige tijd fleden verschenen steden-serie is Jeruzalem", geschreven door de En- 'i kenner van het Midden-Oosten, i Thubron. Hij zegt over Jeruza- „Als de bezoeker, net als ik on- s, op de Olijfberg staat, dan ziet I de hele oude stad voor zich uitge rekt. Misschien is dit wel het meest ontzagwekkende uitzicht ter wereld, want hier ligt het hart en de ziel van het monotheïstisch geloof." Thubron ontpopt zich als een gids, die boeiend, kan vertellen over de heilige stad, waar als nergens ter wereld archeolo gie, politiek en godsdienst zo nauw zijn verweven. In „Rome" na Jeruza lem de stad die onze cultuur het sterkst bepaalde, beschrijft E. R. Chamberlin, de twee werelden die deze stad aan de toerist toont: die van het heden met zijn religieuze organisaties en die van het verre ver leden. Er is bijzonder veel zorg be steed aan de illustraties. Behalve fo to's bij de tekst zijn verbindende fo toreportages, meestal in kleur, tussen de hoofdstukken opgenomen. Daarin' zijn niet alleen het huidige Romeinse leven, maar ook vele bouwkundige details vastgelegd. Een juweeltje in de serie is „Venetië" door Aubrey Menen en met foto's van Ernst Haas. Menen ziet in Venetië een van de mooiste scheppingen van de bouwende mens, maar vergeet de ge breken van de stad niet. Een hoogte- s elke metropool kent ook Londen echte volkstypen. Zo- deze veteraan van de Londense brandweer. punt van zijn verslag is onder meer de mis in de San Marco, waarbij muziek, wierook en flakkerende kaarsen op magische wijze versmelten met het goudkleurige licht dat van de vergul de muren straalt. Schrijver zowel als fotograaf hebben niet nagelaten de aandacht te vestigen op de mogelijk heid van de ondergang van deze le gendarische stad door de gevolgen van de technologie. In „Londen" geeft Aubrey Menen treffende karakteristieken van de stad, waarin hij een deel van zijn leven doorbracht. Hij zegt over de Londenaar: „Typerend voor de Lon- denaar die anders dan ik er zijn leven doorbrengt, is dat hij Londen beschouwt als iets vanzelfspre kendsHij kent er geen frases voor. Kom bij hem niet aan met kre ten als „De Eeuwige Stad", „De Lichtstad" of „De Wonderstad", uit drukkingen die de Romeinen, de Pa- rijzenaars en Newyorkers plegen te gebruiken." Evenals in de andere boeken van deze Time-Lifeserie wor den sfeer, eigenaardigheden, karak ter en structuur van stad en bewoners aan de orde gesteld op een manier, die de moeite van het lezen waard is. H.O. Time-Life stedenserie, Jeruzalem, Rome, Venetië, Londen. Omvang 200 bladzijden en prijs 38,50 per deel. Uitgeverij: Time-Life International (Nederland) B.V. LUGANO (ANP) De autoriteiten in het Zwitserse Lugano hebben zater dag beslag gelegd op de banktegoe den van vier Zuidamerikanen. De te goeden bestaan waarschijnlijk voor namelijk uit het losgeld dat in okto ber vorig jaar werd betaald voor de vrijlating van de gegijzelde Neder landse zakenman Car ansa. Een van de vier verdachten is Luis Alvarez. Hij werd onlangs in Los An geles gearresteerd. De Amerikaanse politie vond toen in zijn bezit een deel van het losgeld. Het viertal kan in Zwitserland slechts vervolgd worden wegens het bij een bank deponeren van „illegaal geld". Voor de vrijlating van Caransa werd indertijd ongeveer tien miljoen gulden betaald. LONDEN Verscheidene soorten planten en dieren verdwijnen zo snel van de aardbodem dat mogelijke ontwikkelingen in de landbouw en geneeskunde erdoor worden geschaad, aldus een nieuw rapport over het behoud van de natuur en het gebrek daaraan. De evolutie zelf zal zich ongetwijfeld voortzetten, maar op een grof ver stoorde manier, aldus Erick Echk- holm, schrijver van „Verdwijnende soorten; de sociale uitdaging". Eckholm citeert de natuurkundige Norma Myers, die schat dat in het jaar 2000 een miljoen soorten zullen zijn verdwenen, en de bioloog van het wereldnatuurfonds Thomas Lovejoy, die dat cijfer stelt op tussen de 500.000 en 1,4 miljoen. „Meer dan de helft van het bekende aantal gevallen van uitsterven van de laatste 2.000 jaar, dat is, sinds de eerste vermelding, van de Europese Kiezen leeuw omstreeks het jaar tachtig na Christus, heeft zich sinds 1900 voor gedaan", schrijft Ekholm in het rap port, dat wordt gepubliceerd door het WorldWatch Instituut in Washington. daar menen dat zij zich natuurbe houd niet kunnen veroorloven. „Belaagd door onrustige legers werk lozen en boeren zonder land zijn de regeringen van de derde wereld van nature geneigd, de nog resterende maagdelijke gebieden in landbouw grond te veranderen. De strijd voor het behoud van soorten en ecologi sche systemen kan duidelijk niet ge scheiden worden van de bredere strijd voor het bereiken van een soci ale orde waarin aan de fundamentele behoeften van allen wordt voldaan", schrijft Eckholm. De mens verkeert nu in de droevige positie dat hij moet kiezen tussen wat behouden kan worden en wat verlo ren moet gaan. De internationale unie voor het behoud van de natuur en natuurlijke hulpbronnen (IUCN) is nu samen met UNEP en het wereld natuurfonds een „strategie voor be houd van de wereld" aan het voorbe reiden. Enkele delen daarvan zullen worden besproken op de dertigste algemene vergadering van de IUCN in Asjchabad, in 8owjetrussisch Cen- traal-Azië in oktober. Het rapport van Worldwatch roept niet alleen op tot meer internationale samenwer king bij natuurbehoud, waarbij de economische last wordt gedeeld door degenen die het kunnen betalen, maar ook voor vergroting van het reserve-areaal in de biosfeer, zoals nu door de UNESCO wordt gecoördi neerd. maar de tropische gebieden hebben er het minste. Ook moet de overeen komst inzake internationale handel in soorten wilde planten en dieren, die in 1975 van kracht is geworden, nog worden ondertekend door ver scheidene belangrijke landen. Invoer Tot nu toe zijn 144 van dergelijke reservaten in 35 landen ingericht. „De landen die zich misdragen zijn onder meer die landen die veel soor ten invoeren, zoals Italië, Japan, Ne derland en Spanje en vele potentiële uitvoerlanden zols Colombia. Kenia. Mexico. Soedan, Thailand en Oegan da", aldus Eckholm. Hij meent dat de mens zal worden beoordeeld naar de mate waarin hij de hulpbronnen die hem zijn toever trouwd beschermt. Hij citeert de voormalige president van Costa Rica, Daniël Oduber Quiros. „Ik geloof dat wanneer landen weinig of geen eer bied voor hun natuurlijke omgeving tonen en deze vernield of verloren gegaan is bij een overhaaste en onsa menhangende uitbuiting van de aardse hulpbronnen, de menselijke relaties binnen die landen waar schijnlijk ook zullen worden geken merkt door gebrek aan eerbied voor personen en de mensenrechten." Omdat slechts vijftien tot twintig procent van het aantal soorten van de wereld in de wetenschappelijke literatuur wordt vermeld kunnen veel soorten verloren gaan voordat hun biologisch belang of hun economi sche potentieel bekend is geworden. „Veertig procent van de moderne ge neesmiddelen vinden hun oorsprong in de natuur, maar toch is pas een klein deel van alle plantesoorten op aarde onderzocht op ingrediënten die in de geneeskunde kunnen worden gebruikt", aldus Eckholm, wiens on derzoek gedeeltelijk is betaald door het milieuprogramma van de V.N. (UNED). „Bijna al het eten van de mensen is afkomstig van slechts twintig voed selplanten, maar duizenden planten zijn eetbaar en verscheidene daarvan zullen ongetwijfeld nuttig blijken voor het lenigen van de behoefte aan voedsel." Bij de gewone zoals rijst, graan, mais en gierst worden de oude soorten door nieuwe vervangen. Toch bezit ten de oude variëteiten eigenschap pen, zoals weerstand tegen ziekte en klimaat, waarmee de moderne hun voordeel zouden kunnen doen. „Zo hebben geleerden van de Purdue- universiteit bij de ontwikkeling van Sorghum-giers met hoog eiwitgehalte meer dan 9.000 variëteiten van over de hele wereld onderzocht, voordat zij de eigenschappen die zij zochten ontdekten bij twee onbekende varië teiten op de akkers van Ethiopische boeren. Wie weet welke andere onver vangbare planten ongemerkt zijn ver dwenen", aldus Eckholm. Woensdag is het 33 jaar geleden dat er op Nagasaki in Japan door de Amerikanen de eerste en Azic gun vele's^rten hét'snelst atoombom werd gegooid. Er vielen toen 73.884 doden. Dit moment, een 10 meter hoge te gronde doordat de arme landen bronzen vredesfiguur, dat door duizenden wordt bezocht, herinnert aan dit gebeuren DEN HAAG (ANP) - De actie boot „The Rainbow Warrior" van de orga nisatie Green Peace (ter bescherming van de walvissen) is door de Spaanse marine bezet en naar de Spaanse havenstad La Coruna ge bracht. De bemanning van de boot, waaronder zich twee Nederlanders bevinden, had de afgelopen drie da gen door met rubberen bootjes voor walvissen te gaan liggen, de dood voorkomen van zes grote vinvissen, een van de meest bedreigde diersoor ten van de wereld. Dat gebeurde tij dens een jacht door een Spaanse wal visjager. In open zee was eerder al een Spaanse marineofficier aan boord van Rain bow Warrior gebracht. Hij gaf het bevel te verdwijnen, maar de beman ning weigerde. Toen de boot bij La Coruna voor anker werd gelegd volgde bezetting. Spanje is als enige natie met een walvlsvloot niet bij de internationale walviscommis sie aangesloten. Twee geheime wal visstations aan de Spaanse kust wa ren al door de Rainbow Warrior op gespoord. Aan boord bevinden zich de Utrechtse bioloog P. Lagendijk en de eerste stuurman S. Hollander uit Rotterdam. AMSTERDAM (ANP) Een 85-jari- ge Zweed is in Amsterdam zijn rech terbeen kwijtgeraakt toen hij onder de trein kwam. De man liep op de spoordijk langs het Westerpark. bijna anderhalve kilometer van het Cen traal Station. De machinist van een naderende trein zag iets schitteren op de spoorbaan, remde af. maar kon een aanrijding niet meer vermijden. De trein reed ongeveer vijftig kilome ter per uur. Het slachtoffer, dat ver moedelijk dronken was, is overge bracht naar het Wilhelmina Gasthuis in de hoofdstad. Bred' d«>r ROTTERDAM Bij werkzaamho- een wegvliegende deksel. Op weg den op een Grieks schip op de Rotter- naar het Zuiderziekenhuis is het damse droogdokmaatschappij werd slachtoffer aan de gevolgen van dit zondagmiddag de 41-jarige heer J. A. ongeluk overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9