ance zou enig uitzicht bieden 3: Rhodesië: apartheid weg Chinezen in Vietnam: Slachtoffers van machtsstrijd Scherpschutters actief in Beiroet Israël voorkwam coup tegen Sadat Grensgebied Veel slachtoffers bij guerrilla 'Unita-leider Savimbi onder arrest in Zaire' Filbinger Onderhandelingen tussen China en Vietnam vandaag begonnen NSDAG 8 AUGUSTUS 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET LEXANDRIE (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus ance, heeft president Anwar Sadat van Egypte een „nieuw element" in het toekomstige sraëlische beleid ten aanzien van de door Israël bezette Arabische gebieden, aangeboden, zo ebben althans Egyptische functionarissen meegedeeld. Israël zou iets verder aan de xabische eisen tegemoet willen komen, aldus de functionarissen. Van Amerikaanse kant ierden deze berichten gisteren niet bevestigd. oordat Vance gisteren een ontmoe- ng met Sadat had, voerde hij be- irekingen met zijn Egyptische colle- Ibrahim Mohammed Kamel. De [sultaten van zijn besprekingen met idat zullen bepalend zijn voor de eslissing van Vance of hij nog langer Egypte zal blijven of dat hij direct irugkeert naar de Verenigde Staten. leder geval zal een Amerikaanse irtegenwoordiger na het gesprek issen Vance en Sadat naar Jeruza- m terug vliegen om de Israëlische leiders van de resultaten op de hoog te te brengen. Vance is naar Egypte gekomen om in eerste instantie te proberen Sadat over te halen weer met Israël te gaan onderhandelen. Egypte houdt vol dat er over een territoriaal compromis niet valt te praten. Egyptische functi onarissen zeiden gisteren dat Sadat er bij Vance op heeft aangedrongen met een eigen Amerikaans voorstel te komen om het vredesberaad te red den. Vance heeft laten weten dat de Verenigde Staten zoiets zullen doen NEW YORK (AP) De andere opstelling van president Anwar Sadat van Egypte en zijn vredesinitiatief ten opzichte van Israël werd mogelijk gemaakt doordat de Israëlische inlichtingendienst informaties over een gehei me Arabische samenzwering om de Egyptische regering omver te werpen doorspeelde aan president Sadat, aldus het Amerikaanse tijdschrift „Time" van deze week. Het blad schrijft dat „Mossad", de Israëlische inlichtingendienst, in Juli 1977 informatie kreeg over de plannen van linkse Arabische ex tremisten om de gematigde Arabi sche regering in Egypte, Soedan en Saoedi-Arabië omver te wer pen. De extremisten waren opge leid in Libië en werden gesteund door kolonel Moammar Khaddaf- Premier Menachem Begin van Israël zond op het vernemen van deze samenzwering onmiddellijk het hoofd van zijn inlichtingen dienst naar Marokko om deze ge heime informatie door te spelen aan president Sadat van Egypte. >1 Op grond van de informatie wis ten de regeringen in Cairo, Khar toem en Riaad de samenzweer ders te arresteren. Sadat ging zelfs verder en zond in juli van het vorige jaar enige commando's naar Libië, waarop een korte grensoorlog volgde. Time meldt dat Sadat vervolgens zonder aarzeling Jeruzalem zijn dank betuigde voor de waarschu wing. Terwijl hij op 14 Juli 1977 nog had laten weten dat Egypte geen diplomatieke betrekkingen met Israël zou aangaan voor een periode van tenminste vijf Jaar na het sluiten van een vredesverdrag, verklaarde Sadat op 16 juli dat Zijn land gereed was „een vredes verdrag met Israël te tekenen dat oU .Israël zijn plaats in het Midden- o Dosten zal garanderen". 'I- Deze plotselinge verandering van Sadats houding werd volgens Time ingegeven door de informa tie die Sadat van zijn eigen inlich tingendienst kreeg en die beves tigde dat de Mossad correct was geweest met haar gegevens over een geheime samenzwering. De Israëlische regering zond daar na haar minister van buitenlandse zaken. Mosje Da jan voor een serie geheime bezoeken langs de hoofd steden van het Midden-Oosten. Hij ontmoette koning Hoessein van Jordanië, koning Hassan van Marokko en de sjah van Iran. La ter, zo zegt Times, arrangeerde koning Hassan een geheime ont moeting tussen premier Begin en de kroonprins van de Saoedi-Ara bië, Fachd, maar deze ontmoeting ging niet door omdat de Saoedl's het lieten afweten. Afgelopen november maakte Sa dat zijn historische reis naar Jeru zalem. „De bezieling van Jeruza lem", aldus Time, „heeft niets tot stand weten te brengen" en het blad vraagt zich af wat er fout gegaan kan zijn. Time meent dat Dajan in zijn gesprekken met de Egyptenaren „blijkbaar" meer be loofd heeft dan de regering van Israël en Begin bereid waren of in staat waren te geven, hoewel hij handelde in goed vertrouwen. „De minister heeft Begins bedoelingen misschien verkeerd geïnterpre teerd of zich verkeken op de flexi biliteit van zijn premier", zo zegt Time. als niets anders de huidige impasse kan doorbreken. Maar het zal niet op deze reis gebeuren, aldus Vance. Brief Net als voor de Israëlische premier Begin had Vance ook voor president Sadat een persoonlijke brief van pre sident Jimmy Carter bij zich en net als in Israël kwamen daarop de ge ruchten los als zou Carter van plan zijn beide regeringsleiders naar Was hington te halen om daar met zijn drieën tot een oplossing te komen. Maar weer net als in Israël werd er ook in Egypte niets meegedeeld over de inhoud van de brief. Egyptische functionarissen hebben laten doorschemeren dat Vance een gedetailleerde historische beschrij ving van de Amerikaanse bemoeie nissen met het Midden-Oosten onder de neus zal worden gehouden, begin nend met het optreden van de toen malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers. In het overzicht zal vooral de nadruk liggen op de herhaalde stellingname van de Amerikaanse regering tegen de Israëlische bezetting van de weste lijke Jordaan-oever en de Oaza- strook. Met andere woorden: al tien Jaar lang zegt Washington dat zij voor een Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden is, het wordt tijd dat de Verenigde Staten Israël eens een keer zodanig onder druk zetten dat het er ook eens van komt. Nieuwe strijd in Libanon BEIROET (UPI, Reuter) Scherpschutters maakten gisteren het oostelijk deel van Beiroet onveilig nadat er een eind was gekomen aan de hevige beschietingen met artillerie en raket ten. De hele nacht hadden de rechtse militie en de Syrische troepen elkaar bestookt met zware wapens. Ook in het zuiden van Libanon werd gisteren hevig geschoten. In dat ge bied openden leden van de rechtse militie het vuur op stellingen van de geregelde Libanese strijdkrachten in en nabij de stad Kaukaba. De be schieting met artillerie duurde onge veer negentig minuten. Over slacht offers is niets gemeld. Volgens een woordvoerder van het Libanese leger worden de rechtse groepen in het zuiden bij hun beschietingen ge steund door Israël. De bedoeling zou zijn te verhinderen dat de Libanese troepen hun posities in het gebied bij de Israëlische grens versterken. Macht indammen Over het aantal slachtoffers van de Jongste krijgsverrichtingen in Bei roet lopen de schattingen nogal uit een. Volgens de radio van de falangis- ten (de rechtse groepering) zijn er onder de christelijke bevolking van het oostelijk stadsdeel de afgelopen twee etmalen zeker 65 doden geval len. Andere, meer neutrale bronnen spraken van 25 doden en ongeveer honderd zwaar gewonden. De Syriërs hebben meegedeeld dat er aan hun kant één dode en vijf gewonden wa ren gevallen. Zij lieten verder weten dat al hun stellingen in het christelijk stadsdeel van Beiroet waren be schoten. Mogen in West-Enropa de landsgrenzen aan bet vervagen zijn, in Oost-Europa zijn ze doorgaans nog goed waarneem baar. Dit tweetal loopt patrouille langs de westelijke grens van de Sovjet-Unie, die op veel plaatsen is gemarkeerd met brede omgeploegde stroken waardoor illegaal verkeer altijd wordt opgemerkt. SALISBURY (Reuter, UPI) De overgangsregering ln Rhodesië legt de laatste hand aan maatregelen die een einde zullen maken aan de rassendiscriminatie. Dit kondigde de blanke leider Ian Smith gisteren aan. Ondertussen blijven de gewelddadigheden ln Rhodesië doorgaan, ook tegen aanhangers van het huidige overgangsbewind van blank en zwart. Premier Smith zei in het dagblad Rhodesia Herald dat de ministerraad een aantal maatregelen tegen discri minatie heeft goedgekeurd. Deze be sluiten zullen begin deze week nog worden bekend gemaakt Volgens de geldige wetten wordt ln alle sectoren van het maatschappelijk leven in Rhodesië een strikte scheiding tus sen blank en zwart in acht genomen, waarbij de kleine blanke minderheid veruit het beste uit is. zullen opheffen. Of de maatregelen, waarover Smith nu sprak het eind zullen betekenen van alle rassendis criminatie is niet zeker. Eerder heeft Smith wel eens gerept over bepaalde vormen van rassenscheiding die ge handhaafd zouden moeten worden in verband met het „nationaal belang". De zwarte leiders Moezorewa en 81- thole, die met Smith samenwerken, hebben steeds aangedrongen op on middellijke afschaffing van elke vorm van discriminatie. De huidige blank-zwarte regering, die tot taak heeft de overgang naar een Slorhtnffprs democratisch meerderheidsbestuur te regelen, beloofde in maart voor het eind van dit Jaar de discriminatie te De Rhodesische strijdkrachten maakten gisteren bekend dat de guerrilla de afgelopen twee dagen dertig slachtoffers heeft geëist. Vol gens de officiële opgave waren de doden twee militairen van de rege- ringsgroepen, twaalf zwarte guerrilla strijders zeven „collaborateurs en re- cru ten" van de guerrilla-beweging en negen burgera. Verschillende burgera zouden zijn gedood bij vuurgevech ten tussen regeringstroepen en guer- rileros. Twee mannen waren omge bracht door de nationalisten omdat zij steun hadden verleend aan het huidige bewind in Rhodesië. De orga nisaties die de guerrilla in Rhodesië voeren wijzen het overgangsbewind van de hand als een „schijnoplos sing". BRUSSEL (Reuter, ap) Jonas Sa vimbi, de verbannen leider van de pro-westerse Unita-beweglng die een guerrilla voert tegen het bewind van de Angolese president Agostlnho Neto, staat sinds 31 Juli onder huisar rest ln de Zaïrese hoofdstad Kinsjas- sa, zo hebben diplomatieke bronnen in België gisteren meegedeeld. Het besluit tot huisarrest zou zijn genomen door de Zaïrese president Moboetoe Sese Seko na een ontmoe ting met president Neto. Tijdens deze ontmoeting in Kongo werden de mo gelijkheden besproken voor een nor malisering van de betrekkingen tus sen belde landen. Die betrekkingen zijn inderdaad een stuk verbeterd. Een van de resultaten van het ge sprek zou zijn dat Moboetoe in ruil voor het gebruik van de Benguela spoorlijn, die de Zaïrese mijnprovin- cie SJaba verbindt met de Angolese haven Lobito, de guerrilla-activitei ten vanuit zijn land tegen de rege- ring-Neto aan banden zou leggen. Het Zuidafrikaanse dagblad „Johan nesburg Star" meldde gisteren echter dat volgens diplomatieke bronnen ln Pretoria de leider van de Unita-bewe- ging „veilig en wel ln het zuiden van Angola verblijft". Scherpschutters hebben gisteren minstens drie maar waarschijnlijk wel meer slachtoffers gemaakt ln het oosten van Beiroet. Door het optre den van scherpschutters, uitgerust met zware geweren met verrekijkers, bleef het gisteren de hele dag uiterst gespannen in de Libanese hoofdstad. De volgende ronde van zware be schietingen leek ieder moment te kunnen beginnen. De herleving van de strijd in Beiroet is waarschijnlijk te wijten aan een nieuwe poging van de Syriërs om de macht van de rechtse groeperingen, die over een zwaar bewapende militie beschikken, in te dammen. De recht se leiders duchten op hun beurt een te overheersende rol van de 8yrlsche strijdkrachten die in Libanon zijn in het kader van de Arabische vredes macht. Deze vredesmacht werd na de burgeroorlog van twee Jaar geleden ln Libanon gestationeerd en bestaat voor het overgrote deel uit Syriërs. Vervolg van pagina 1 fende hij grote invloed uit binnen de CDU op nationaal niveau. Hij trad vaak op als één van de belangrijkste en felste critici van de huidige West- d ui tóe regeringscoalitie waarin soci aal-democraten en liberalen samen werken. De affaire die nu tot Fllbingers val heeft geleid begon in februari van dit jaar met een artikel van de schrijver Rolf Hochhuth ln het weekblad Die Zeit. Hochhuth schreef onder meer dat Filbinger nog na de Duitse capi tulatie een jonge matroos had laten doden wegens desertie. Een andere jonge Duitser had hij tot een langdu rige gevangenisstraf veroordeeld we gens anti-nazistische uitingen. Fil binger verdedigde zich met de stel ling dat hij in die tijd niets andera had kunnen doen. Er volgden daarna meer onthullingen over Fllbingers oorlogsverleden. Geconfronteerd met enkele belastende feiten zei de politi cus dat hij bepaalde zaken eenvoudig was vergeten. Vooral deze houding schaadde zijn prestige binnen de CDU. BEIROET (UPI) Cuba is vast be sloten nieuwe militaire operaties in Afrika te vermijden, zo hebben Pales tijnse leiders in Beiroet verklaard. Verschillende Palestijnen hebben Cuba de afgelopen weken bezocht Zij hadden de verzekering gekregen dat Cuba niet van plan is opnieuw betrokken te raken bij een Afrikaans conflict ook al zouden Cubaanse lei ders in het openbaar wel eens iets anders beweren. In feite zouden de afgelopen tijd verschillende verzoe ken van Afrikaanse landen om mili taire steun door Cuba zijn afgewezen. I or Johan ten Hove ien de Chinese regering op 19 juli Vietnam voorstelde te gaan praten er het probleem van de in Vietnam wonende Chinezen, maakte het ilnese persbureau bekend dat China „oprecht wenst de traditionele lendschap tussen de twee volken te handhaven en een allesomvatten- regeling van het probleem der Chinezen ln Vietnam nastreeft." ti die traditionele vriendschap is het afgelopen Jaar bijzonder weinig merken, en zeker de afgelopen weken niet. Beide landen hebben (aar na het bekend worden van de besprekingen zodanig in de haren ïeten dat gevreesd moest worden dat het hele overleg niet door zou sn. Maar afgelopen zaterdag kwam dan toch een delegatie onder ling van vice-minister van buitenlandse zaken, Tsjoen Hsi-toeng, in inoi aan en als er niets is tussen gekomen, begint vandaag het overleg. begin van de grote exodus van Chine- uit Vietnam viel samen met de anti- irgeois-campagne van de Vietnamese oriteiten. Deze campagne, die eind art zijn hoogtepunt bereikte beoogde de en tale opheffing van de kapitalistische zof idel ln het zuiden van Vietnam". Alle Ine en grote handelsondernemingen, Idenstandsbedrijfjes en straathandela- werden genationaliseerd en velen moes hof ln Vietnams „nieuwe economische zo- een nieuw leven beginnen. De actie Jjtte zich vooral op Cholon, de traditione le ïhinezenwijk ln Ho Tsji Minh-stad, het Dei imalige Saigon, waar als vanouds vele )70föese handelaren woonden. Opaganda da maart zijn volgens Chinese berichten 160.000 Chinezen Vietnam uitge- cht. Volgens Peking werden en worden Chinezen in Vietnam vervolgd en gedis- aineerd en worden ze gedwongen het i te verlaten. De Vietnamese autoritei- ontkennen dat natuurlijk en zeggen dat Itranten uit de Volksrepubliek illegaal grens zijn overgekomen om de Chinezen te Jutten tegen het gezag in Hanoi. Sens de Chinese propaganda komen ult- Itend „boeren, arbeiders, vissers en lera ren, en geen rijke handelaren" de grens over. Stel Je voor dat China onderdak zou bieden aan het kapitalistische uitschot dat de Vietnamese autoriteiten hun land uitzet ten. Om nog eens duidelijk aan te geven dat China alleen Chinese vluchtelingen van „de rechte leer" toelaat, wordt er nog eens de nadruk op gelegd dat er vrijwel alleen Chi nezen uit Noord-Vietnam (al Jaren commu nistisch) naar China vluchtten en zeer wei nigen uit Zuid-Vietnam (waar de kapitalisti sche invloeden nog overduidelijk aanwezig zijn). Vreemd is dan wel dat er in Noord- Vietnam „slechts" ongeveer honderddui zend Chinezen woonden en in Zuid-Vietnam bijna een miljoen. Je zou zeggen dat er van de 160.000 gevluchte Chinezen dan op zijn minst 60.000 uit Zuid-Vietnam moeten komen. Oorzaak Dat China de toeloop naar zijn grenzen toch wat te veel vond en waarschijnlijk proble men heeft bij de opvang van de mensen mag blijken uit het feit dat het land sinds 12 juli ook mensen terugstuurt. China sloot op die datum zijn grenzen met Vietnam en bepaalde dat alleen Chinezen met de be voegde papieren het land zouden binnen mogen. Duizenden Chinezen bestormden vorige week de grenskantoren en overschre den illegaal de grens. Volgens Peking wer den ze door Vietnamese militairen met wa pengeweld de grens overgejaagd. Volgens Hanoi werden ze opgestookt door Chinese infiltranten. Hoe dat ook zij, de relaties tussen beide landen zijn grondig verpest. Maar de moei lijkheden tussen beide landen stammen van vroegere datum dan de uittocht van de Chinezen uit Vietnam. Niet de uittocht der Chinezen is de oorzaak van de verslechte ring der betrekkingen, maar de verstoorde relatie is er de oorzaak van dat honderddui zenden Chinezen Vietnam al hebben verla ten en dat velen zich er niet meer veilig voelen. De tweede vraag is of ze met zoveel plezier naar de Volksrepubliek trekken. Die Chinezen die Vietnam verlaten vanwege de anti-kapitalistische campagne staan nu di rect te springen om naar communistisch China te gaan, een land waar nu ook niet bepaald een liberale economische politiek gevoerd wordt. Er zijn dan ook berichten dat met name rijke Chinezen naar Taiwan zijn uitgewe ken. nadat ze Vietnamese autoriteiten had den omgekocht om aan de nodige papieren te komen. Maar voor het merendeel der Chinezen in Vietnam bestaat deze mogelijk heid natuurlijk niet. Zoals gezegd waren de betrekkingen tussen China en Vietnam al danig bekoeld lang voordat de eerste Chinezen het land verlie ten, en het is zeer waarschijnlijk dat de groep Chinezen ln Vietnam door belde par tijen misbruikt wordt, dat ze als pion is Ingezet in het politieke steekspel dat de machthebbers in Azië aan het opvoeren zijn. Dat over de ruggen van deze honderd duizenden ongelukkigen politieke belangen nagestreefd worden die ver uit gaan buiten de grenzen van Indo-China en die bijzonder weinig te maken hebben met de belangen van de vluchtelingen zelf. Machtsvacuüm Na de Amerikaanse aftocht uit het Indochl- nese schiereiland in april 1975 waren er andere grote mogendheden als de kippen bijom het ontstane machtsvacuQm op te vullen. Indochina werd al gauw het schaak bord waar de twee communistische gigan ten, de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China, hun ideologische en geografische conflicten gingen uitvechten. Vietnam met in zijn kielzog Laos, koos voor de Sowjet-Unie en Cambodja koos voor China, voor zover er van een vrije keuze dan sprake is. De keuze van Vietnam voor Mos kou, die definitief werd toen Hanoi lid werd van de economishe organisatie van het Oost-blok, de Comecon, heeft de Chinese leiders diep teleurgesteld. Historisch gezien werd hiermee een tweeduizendjarig tijd perk afgesloten. De vazal Vietnam die eeu wenlang tributen aan het Chinese keizerrijk had betaald keerde zich af van het „Rijk van het Midden", hetAl onder de Hemel", en spande samen met de „barbaar uit het noorden" tegen wiens horden de Chinese keizers sinds mensenheugenis hadden moe ten strijden. Vietnam en Cambodja gingen elkaar al spoedig na april '75 te lijf en hebben sinds dien felle gevechten geleverd ln de omstre den Papegaaiebek. Waarbij, volgens Hanoi, Chinezen aan Cambodjaanse kant vechten en waarbij, volgens Pnom Pehn, Russen aan Vietnamese kant als „adviseurs" dienst doen. De nadruk op de Chinese steun aan Cambodja heeft de verhoudingen tussen Vietnamezen en Chinezen in Vietnam zeker, geen goed gedaan. Vijfde colonne Berichten uit Hongkong zeggen dat Viet nam op Russische instigatie het de Chine zen ln Vietnam moeilijk maakt en Hanoi beschuldigt Peking ervan een „vijfde colon ne" in Vietnam op te zetten. Vietnam zet ln het noorden, met Russische hulp, raketba ses op, wat bij de Chinezen de angst voor een Russische „omsingeling" vergroot. Een angst echter die ook de Russen en de Viet namezen niet vreemd is. China heeft ten slotte troepen samengetrokken aan zijn zuidgrenzen. In deze sfeer beginnen van daag de besprekingen in Hanoi over de Chinese vluchtelingen waden door de Nanhsi rivier om China te bereiken. „problemen der Chinezen ln Vietnam". Het zeer dë vraag of de mensen, om wie het gaat zullen zeker moeilijke en waarschijnlijk er baat bij zullen hebben. Welk akkoord op langdurige besprekingen worden en het is hoog niveau er ook gesloten mag worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7