Poging tot aanslag: eis anderhalf jaar WANTIE TYPES NUNTZE !U KOPEN. Spoedig uitlevering van kaper verwacht Een op tien gasflesjes fout gevuld Haars was voorbarig' Namaak-baron neemt Soestdijk op de hak Strafbaar feit in Nederland gepleegd -Raadsman hekelt hoogte van strafmaat De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. foor bedreiging Irie maanden Gehuwde priester leidt pastoraal team 'Lang niet iedereen is zich bewust van gevaren' Politie pakt pyromaan in Harmeien Rita DINSDAG 8 AUGUSTUS 1978 =1 - AMSTERDAM (ANP) De der, Polkerts en Wackernagel, en de officier van justitie bij de SleFlifi berufsverbote. BINNENLAND I TROUW/KWARTET AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de Grechtbank in Amsterdam, mr. J. G. A. Wolfs, heeft gisteren -^een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest geëist tegen twee vrouwen en een man, die ervan worden ver- gdjdacht in mei van dit jaar een eft poging tot brandstichting te hebben gedaan in het gebouw van de Oostenrijkse „Allianz" verzekeringsmaatschappij aan de Keizersgracht te Am sterdam. en, Van de drie verdachten, aan wie ver- boden wapenbezit ten laste is gelegd, nazaten er slechts twee in de beklaag- mbank omdat één van de vrouwen >rt na haar arrestatie door de rech- ter-commissaris op vrije voeten werd ;teld en sindsdien „spoorloos" is, lat haar zaak bij verstek behan- 'd3deld moest worden. V Het drietal werd in de nacht van 4 op 5 mei, kennelijk na een tip, gearres teerd voor het gebouw van de Allianz. Ze bleken twee zogeheten „molotov cocktails" bij zich te hebben, alsmede een baksteen. Bij één van de vrouwen 'w werd een brief aangetroffen waarin ntlde verantwoordelijkheid voor de ,n( .aanslag" werd opgeëist door een ex- ;he xemistische groepering. De actie zou jk, ïedoeld zijn als een eerbetoon aan tei Voor het gerechtsgebouw aan de Amsterdamse Prinsengracht werd gisteren druk geprotes teerd tijdens het proces tegen drie verdachten van een verijdelde bomaanslag op een verzekeringsbank in Amsterdam in mei van dit jaar. Tegen de verdachten werd anderhalf jaar geëist. Ulrike Meinhof en als een aanklacht tegen het herlevend fascisme in Europa. De officier van justitie mr. Wolfs noemde de aanslag in zijn requisitoir „een bedenkelijke ontwikkeling in Nederland". „De verdachten zijn wel bewust op pad gegaan met de bedoe ling brand te stichten en de mogelijke fatale afloop hebben zij op de koop toe genomen," aldus mr. Wolfs. „Het gebouw had in korte tijd in lichter laaie kunnen staan." Wat het bewijs betreft hechtte hij grote waarde aan de brief die was gevonden. In deze brief werd onder andere een vergelij king gemaakt tussen de wijze waarop Nederland op 4 mei de slachtoffers van het fascisme pleegt te herdenken en de manier waarop de verdachten hadden gehoopt hun idealen te on derstrepen. Na het requisitoir las één der ver dachten een lijvige verklaring voor, waarvan de teneur luidde dat verzet geboden is tegen een overheidsbeleid „naar Duits model" dat de CIA en BND (Bundes Nachrichten Dienst) in Europa trachten in te voeren, daarbij geholpen door „de multinationals". Verder hekelde de verdachte de ver volging van de Duitse linkse intelli- gentia, de „isolatiefolter" van Schnei der, Folkerts en Wackernagel, en de berufsverbote. Mr Leo Spigt, raadsman van een der vrouwen ging in op de hoogte van de strafmaat. „Anderhalf jaar voor ver boden wapenbezit is ongelofelijk hoog," zo zei hij. „Daardoor zou de indruk kunnen postvatten dat wel degelijk wordt ingespeeld op het poli tieke element in deze zaak. ondanks het feit dat uitsluitend „het voorhan den hebben van wapens" ten laste is gelegd. Als de rechtbank zich wenst te distantiëren van de politieke impli caties volgt daaruit dat deze zaak ook als een ordinaire misdaad moet wor den berecht." Hij wees in dit verband op de verijdel de metro-aanslag in 1975, waarbij in eerste aanleg tegen de verdachten slechts vier maanden werd geëist. „Als u in deze zaak zwaardere straf fen oplegt, vrees ik dat u de verdach ten alleen maar verder zult sterken in hun opvattingen," aldus mr Spigt. Zijn verzoek om onmiddellijke invrij heidstelling (het tweetal zit drie maanden in voorarrest) werd door de rechtbank niet ingewilligd. Uitspraak 21 augustus. Voor de aanvang van de zitting werd buiten geprotesteerd. De publieke tri bune werd op last van de rechtbank president Schröder ontruimd omdat er volgens hem te veel commentaar geleverd werd. Bij de ontruiming vie len klappen. (ADVERTENTIE) Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. fan Bennekom:. l Vervolg van pagina 1 laar mevrouw Haas ons gistren zei, et haar Instemming met de verkla- ng van het partijbestuur zo worden litgelegd, dat zij het „niet volledig Jneens" is met de inhoud daarvan, ■et partijbestuur meent dat „de uit- ijzing niet in overeenstemming is bet het rechtsgevoel van zeer velen m.ifc Nederland". In de verklaring wordt Jonjevraagd 'overwegingen van een an- of ejere orde, namelijk die van de mense- 4 sijke gevoelens" te laten overheersen- >r rejoor juridische overwegingen. Ad iroelolgens mevrouw Haas heeft zij vori- le week tevergeefs getracht de taatssecretaris op grond van andere gertgumenten dan die van het partij- theaestuur tot andere gedachten te irist^engen. Zij zegt de nu gekozen be- f. Missing te betreuren, en beschouwt Ie oproep van het partijbestuur als en laatste middel de uitwijzing van linie Marokkanen te voorkomen, refcbikele Tweede-Kamerleden van het aipA, onder wie mr J. A. Mommer- l 6)leeg, stellen eveneens pogingen in De jet werk tot een andere oplossing van traafet probleem te komen. Volgens 52-5iommersteeg stelt hij zichzelf en énkele anderen" de vraag „of voor ■schfeze groep Marokkanen niet genade dnghor recht moet gelden", maar heb- denfen hij en anderen die vraag nog neit 1429® antwoord. [ver de aard van zijn bemoeienis met zaak van de Marokkanen wilde hij Ich gisteren niet uitlaten, gezien het 'recaire karakter ervan. Ijn fractiegenoot mr J. N. Scholten gisteren zijn hoop gevestigd te lebben op een voorstel dat prof. H. I.M. Fiolet namens de Raad van Ker- ten aan de staatssecretair heeft ge- Uan. Over dat voorstel hulde ook bof. Fiolet zich gisteren in een diep lllzwijgen. Een woordvoerder van tet ministerie van justitie liet giste- desgevraagd weten dat de staats- ïcretaris na haar vrijdag genomen ïslissing geen nadere voorstellen eer bestudeert FNV heeft gisteren gezegd er he- vig teleurgesteld over te zijn dat me vrouw Haars geen gevolg heeft gege ven aan de beroepen die op haar zijn gedaan. Zij zal de staatssecretaris en de leden van de Tweede Kamer vra gen het besluit tot uitwijzing te her zien. Volgens de FNV staat het vast dat de Marokkanen bij terugkeer in hun land grote risico's lopen. Amnesty International heeft gisteren besloten alle leden van de Tweede Kamer te informeren over de door haar naar voren gebrachte argumen ten inzake de Marokkanen. Naar het oordeel van deze organisatie is het, anders dan de staatssecretaris heeft gedaan, onmogelijk zonder gegronde twijfels te beweren dat bij terugkeer in Marokko geen sprake zou zijn van onaanvaardbare risico's. Amnesty International meent ook dat er geen sprake zou zijn van recht songelijkheid, als in de onderhavige Van een onzer verslaggevers SOEST De koninklijke familie heeft zich de afgelopen maanden bij de neus laten nemen door een nep-baron. De man die zich uitgaf voor baron dr. David de Rothschild en beweerde in de Franse hoofdstad als psychiater te werken blijkt in werkelijkheid een 32-jarige fantasierijke inwoner uit Dinteloord te zijn. Henri de V. is de afgelopen maan den diverse keren te gast geweest bij de koninklijke familie op pa leis Soestdijk. Hij was daar lang zamerhand zo 'n vertrouwd figuur geworden dat de paleisrecherche hem met een vriendelijke hand zwaai liet passeren als hij voor de zoveelste keer de paleishekken binnen reed. Henri de V. was aan het hof geïntroduceerd door Ar-, nould Diepe veen, de modeontwer per uit Soest, die sinds geruime tijd ook koningin Juliana onder zijn klanten rekent. Amould Diepeveen moet van het bedrog hebben geweten. Zowel hij als zijn Dinteloordse vriend zijn met onbekende bestemming uit Soest vertrokken. De ware identiteit van baron De Rothschild kwam vorige week aan het licht toen hij te ver ging in het leggen van zijn koninklijke con tacten. Hij vertelde op Soestdijk een galafeest te willen organiseren ten bate van het Wereld Natuur- fonds. Prins Bernhard beloofde nadat hij daarvan hoorde meteen te zullen komen en ook koningin Juliana zegde toe het feest met haar aanwezigheid te zullen op luisteren. Tot zover leek alles geregeld. Er doemde echter een moeilijkheid op toen De V. voor zijn „galafeest" een vergunning nodig bleek te hebben van de politie. „Baron de Rothschild" was bang dat die ad ministratieve zaak wel eens min der prettige gevolgen voor hem kon hebben. Verzoeken van de po litie even langs te komen liet hij onbeantwoord. Toen de politie zelf de zaak wilde afhandelen en naar het huis van de modeontwer per aan het Soester Kerkpad toog waar de „baron" logeerde, trof men hem niet thuis. De „huis vriend" van Soestdijk koos het hazenpad via een balkon. De vol gende dag probeerde de politie het opnieuw. „Baron de Rothschild" besloot direct open kaart te spe len. Meteen na alles aan de politie te hebben opgebiecht vertrok hij met onbekende bestemming uit Soest. De zaak van de modeont werper is sindsdien ook gesloten gebleven. EINDHOVEN Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft een gehuwde priester, J. Huysmans, benoemd tot leider van het pastoraal team van de r.k. kerk in het Eindhovense stads deel Woensel-Oost. Er zijn reeds enkele tientallen gehuw de priesters in Nederland, die een aanstelling hebben gekregen in de zielszorg als pastoraal werker, maar de heer Huysmans is, voorzover be kend, de tweede die belast is met de leiding van een pastoraal team. Eer der werd in het aartsbisdom Utrecht een dergelijke benoeming gedaan. v ene, Ooniedi hoven/ ZCM, ircdccbvt/a- 0)0 u/tvD/v. Die, du &t, je cmd- emed atvtdigu meddeeud^U haAAs- Mobf- ,1/mn, -Im I/wen- Kbuv-Mit Junn, Jc, Mj- 4- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-BARCELONA De uitlevering, door Spanje aan Nederland, van de 20-jarige Paul G., die zondagmiddag het KLM vliegtuig „City of Arnhem" kaapte, zal geen grote problemen opleveren. In politiekringen in Barcelona verwacht men dat de uitlevering snel een feit kan zijn, temeer omdat de eigenlijke kaping zich boven Nederlands grondgebied heeft voltrokken. gevallen een verblijfsvergunning werd verleend. De groep van 182 Ma rokkanen heeft zich volgens Amnesty nu eenmaal in een uitzonderingsposi tie geplaatst door in hongerstaking te gaan. Het gevaar dat deze groep in Marokko, als gevolg van die honger staking, te duchten heeft, bestaat, aldus Amnesty niet voor degenen die zonder protest Nederland hebben verlaten. Een van de advocaten van de Marok- kenen, mr W. J. van Bennekom, zei gisteren dat mevrouw Haars met haar besluit voorbarig heeft gehan deld, omdat de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan in alle aanhangig gemaakte zaken van Ma rokkanen. De Raad van State heeft volgens hem nog geen aandacht kun nen besteden aan alle feiten die in verband met de terugkeer in Marok ko van belang zijn. Volgens Van Bennekom heerst er door toedoen van justitie onzeker heid over de vraag wie van de groep van 76 Marokkanen die het land uit moet, vóór woensdag vertrokken moeten zijn. Een aantal van hen zit waarschijnlijk in de rooms-katholie- ke kerk De Duif in Amsterdam. Daar wordt met een inval door de vreemde lingenpolitie rekening gehouden. Volgens het ministerie van justitie zal het in elk geval de komende weken niet tot zo'n inval komen Mevrouw Haars zou zich op het standpunt stel len dat de Marokkanen ooit wel eens uit de kerk zullen komen. Spanje kan de man geen strafbaar feit ten laste leggen. De Nederlandse regering heeft inmiddels een verzoek tot voorlopige aanhouding van de ka per aan Spanje gedaan. Uitlevering van G. is mogelijk volgens het ka pingsverdrag uit 1970 dat mede door Spanje en Nederland is ondertekend. Luitenant G. J. Botterweg van de rijkspolitiedienst luchtvaart is gister ochtend naar Barcelona gevlogen om daar in opdracht van de officier van Proefverlof justitie in Amsterdam Paul G. te horen. dienst luchtvaart verklaarde gister morgen dat het van de Spaanse auto riteiten afhangt of Paul G. op korte termijn naar Nederland kan worden overgebracht. „Een formele uitwij zing als ongewenste vreemdeling be hoort ook nog tot de mogelijkheden," aldus de kapitein. In dat geval kan de kaper op korte termijn in Nederland zijn. Luitenant Botterweg zal tevens met de Spaanse autoriteiten onderhande len over het Nederlandse verzoek tot uitlevering van G. Kapitein Maurer van de rijkspolitie- Paul G. is geestelijk gestoord. Hij wordt sinds geruime tijd in een psy chiatrische inrichting in het noorden van Nederland verpleegd. Op verzoek van zijn ouders werd hij daar vier Jaar geleden opgenomen. Vorige week was hij met proefverlof gestuurd, iets dat in het verleden al eerder gebeurde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer tien procent van de gasflesjes in gebruik bij de consument wordt óf overvuld óf met het verkeerde gas gevuld. Daardoor is de kans op ongelukken bijzonder groot. Dit schrijft het ministerie van sociale zaken in een voorlichtingsbulletin, dat thans op grote schaal wordt verspreid. De Dienst voor het Stoomwezen, die onder het ministerie van sociale zaken ressorteert, verstrekt in het bulletin adviezen voor het op een veilige manier omgaan met gasflessen en de daarbij behorende apparatuur. lv.) enï; rRECHT iANP; De Utrechtse tierechter heeft gisteren een 37- ige man uit Utrecht veroordeeld t drie maanden gevangenisstraf 1 J larvan een voorwaardelijk en een oeftijd van twee jaar wegens be- eiging van een aantal politieagen- iJGl1 met een afgezaagde luchtbuks. 1 man had zich in de nacht van 31 11. i jongstleden in kennelijk staat in Uli' n woning verschanst met het wa ll. Nadat de politie hem in de arm d geschoten, kon hij overmeesterd rden. „Lang niet iedereen is zich be wust van de gevaren, die der gelijke flessen en de inhoud ervan bij onoordeelkundig ge bruik met zich kunnen mee brengen. Kleine lakjes kun nen in een beperkte ruimte al leiden tot brand of ontplof fing. Overvulling kan leiden tot het bezwijken van de gas fles met als waarschijnlijk ge volg een ernstige ontploffing", aldus de Dienst voor het Stoomwezen. In het bulletin worden de fles sen, waar de consument mee te maken heeft, verdeeld in de volgende groepen: wegwerp- tankjes, gevuld met butaan en met een maximaal volume van een liter; kampeergasfles- sen, hervulbaar met butaan met een volume van meer dan een liter, maar maximaal zes liter; hervulbare flessen voor butaan en propaan reet een volume van meer dan zes liter; LPG-tanks voor auto's die op gas rijden. Al deze tanks en flessen worden gekeurd en staan onder toezicht van de Dienst voor het Stoomwezen. Belangrijk De voornaamste punten waar op de consument moet letten zijn: Gebruik alleen goedge keurde en tijdig herkeurde gastankjes. Laat tankjes voor kam peer- en huishoudelijk ge bruik alléén vullen bij een daarvoor ingericht vulstation. Laat tankjes alleen vullen met het gas waarvoor ze be stemd zijn: Nóóit butaan- en propaanflessen laten vullen met LPG-gas. Let erop dat flessen voor kampeer- en huishoudelijk ge bruik op gewicht en LPG-au- totankjes voor niet meer dan tachtig procent worden gevuld. Ruil grote (meer dan 14,9 liter inhoud) lege gasflessen liever om voor een volle dan dat ze weer té laten vullen. Bewaar tankjes op een koe le. goed geventileerde plaats. Ga zorgvuldig te werk bij het aansluiten van tankjes op apparaten. Controleer regelmatig op lekken door afzepen. In het bulletin worden ge bruiksaanwijzingen gegeven voor wegwerpgastankjes. kampeergasflesjes, flessen voor butaan en propaan. Ver- Een LPG-tank, gemonteerd in de kofferruimte van een auto klaard wordt hoe de goedkeu ring (door het Stoomwezen) op de flessen en tankjes eruit ziet. Nooit LPG Met nadruk wordt er op gewe zen dat al de in het bulletin vermelde flessen nooit met LPG mogen worden gevuld. De LPG-stations zijn name lijk ingericht voor het afleve ren van een mengsel van pro paan en butaan. Dit mengsel heeft zomers een andere sa menstelling dan 's winters. Het vuilen op gewicht is in dit geval niet op betrouwbare wij ze mogelijk. Ook de LPG- tanks voor auto's die op gas rijden moeten door het Stoomwezen gekeurd zijn. Ook deze keur wordt in de tank ingeslagen en bestaat uit: maand en jaar van keu ring/leeuwtjes in cirkel/jaar van verplichte herkeuring. Bovendien moet een wagen die is omgebouwd voor rijden op LPG gekeurd worden door de Rijksdienst voor het Weg verkeer. Deze dienst let er on der meer op dat het hele sys teem goed in de auto is inge bouwd. Tanken Het zelf tanken van gas wordt afgeraden, hoewel dit in toe nemende mate mogelijk wordt en daarom toch de vol gende vuistregels worden ge geven: rook niet en tank niet in de nabijheid van open vuur; vul de tank nooit meer dan voor tachtig procent (het gas moet bij oplopen van de temperatuur nog kunnen uit zetten); vergeet niet de slang los te koppelen; zorg voor het wegrijden voor voldoende ventilatie in de auto, zodat eventuele gasresten kunnen verdwijnen; zorg ook tijdens het rijden voor voldoende ventilatie. Wanneer ondanks het ventileren toch gas wordt geroken, stop dan met roken, zeep de installatie af en laat hem zo snel mogelijk nazien. Het bulletin is schriftelijk aan te vragen bij de voorlich tingsdienst van het ministe rie van Sociale Zaken, Den Haag. zonder dat de resultaten bevredigend waren. Het vliegticket naar Madrid kocht hij in het weekeind van geld dat hij van zijn spaarbankboekje haalde. HARMELEN (ANP) De Rijkspoli tie in de gemeente Harmelen heeft in de nacht van vier op vijf augustus een 21-jarige man op heterdaad betrapt, toen hij een huis in brand probeerde te steken. Met de arrestatie van de man hoopt de politie de pyromaan te pakken te hebben die al verschillende branden in Harmelen heeft gesticht. De man heeft acht gevallen van brandstichting toegegeven. Sinds april zijn er vijf hooibergen en twee loodsen in Harmelen in vlam men opgegaan. Bij een boerderij- brand werd eind mei voor zeker een half miljoen gulden schade aange richt. Tijdens een verhoor heeft de man bekend een boerderij, drie hooiber gen, een kistenloods, een schuur en een woonhuis in brand gestoken te hebben. Volgens een woordvoerder verdenkt de politie de man van nog twaalf gevallen van brandstichting in Harmelen. „Het geeft niet, Tommy, als je vals speelt, dan gooien se gauwer geld naar buiten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3