ieuw huurstelsel in laags winkelcentrum Radiatorenfabriek RSY mogelijk afgestoten amenwerking bij paarbanken binnenkort rond Ziekenhuisraad moet katholieke unie weer tot overleg toelaten Werkloosheid in VS weer op oude peil tiroerend goedprijzen doen veel winkeliers de das om )llar omlaag, )ud duurder Vakbonden: 'geen afgedwongen ontslagen' nder gespaard $or vakanties Aardgasexport 10% lager in le halfjaar Olieprijs misschien met 5 pet omhoog Goede appelen in fraaie dozen Ondernemingsraad ziekenhuis uit kritiek op staflid SDAG 8 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTETP 11 - RHS 13 V. I „itt een onzer verslaggevers ESTERBERG/AMSTERDAM Huurders in het nieuwe Koopcentrum Groenmarkt in n Haag, dat eind deze maand open gaat, zullen vaak geen vaste huur betalen maar een (rag dat een percentage vormt van hun omzet. Draait een winkel of restaurant goed, dan |gt de huur weliswaar maar anderzijds betaalt de ondernemer minder wanneer zijn zaken in i bepaalde periode eens wat tegenvallen. irijzen die variëren naar gelang iet bestaan al op enkele plaat- [in Nederland maar nieuw is het im aan de Haagse Groenmarkt: murder betaalt 110 gulden per ;ante meter of een percentage de omzet dat (afhankelijk van de lfstak) varieert van 2 tot 10. De ;te van de twee bedragen, wordt 'erkelijke huur en in de meeste len zal dat het omzetpercentage vertelt drs. J. C. Bezemer, direc- van European Franchising Con- its in Soesterberg. Het bureau ;rt bij de opbouw van franchi- jtens, winkels die zelfstandig zijn naam en formule ontlenen aan •otere organisatie. |et geval van de Haagse Groen- t heeft de eigenaar van het com- in eerste instantie geprobeerd 'i gewone manier, dus via make- i, de bedrijfspanden aan belang eenden te verhuren. Dat lukte niet iauwelijks, mede door de hoge i, die voor bedrijfspanden in het •um van Den Haag wel 400 tot ïlden kunnen bedragen. Nadat peuwe methode was geïntrodu- kwamen de gegadigden wel _igen en volgens de heer Bezemer iet winkelcentrum nu op enkele :ante meters na verhuurd. huurstijging J die hoge huren de winkeliers en Jauranthouders er eerst van weer- len in het nieuwe centrum te b zitten, is in feite illustratief voor )ele detailhandel. De verkoopcij- 3 zijn de laatste jaren slechts in 'ERDAM De Amerikaanse is gisteren op de Europese va- iarkten verder gedaald. In To- ;on de dollar ten opzichte van de licht verbeteren. Door de zwakte de dollar, trok de goudprijs ver- aan. ««Amsterdam sloot de Amerikaanse ««top ƒ2,1790 tegen 2,1975 vori- iMWeek vrijdag. De handel was on- ïg. n aar n et normale on zetten, 'uitse mark was tegenover de i vaster. Gesloten werd op gulden, tegenover 108,20 de week vrijdag. Het goud bereik- Londen een recordprijs van dollar, tegenover 201,55 dollar ,g. In Amsterdam deed een kilo gisteren 14.140 tot 14.540 te- 14.010-14.410 vrijdag. bescheiden mate gestegen maar de prijzen van onroerend goed schoten als een komeet omhoog. Het gevolg was dat nieuw gebouwde bedrijfspan den een huur moesten opbrengen die voor de doorsnee winkelier niet meer waren op te brengen. Ook in de bestaande panden hadden de huren echter de neiging fors te stijgen. Kwam er eens een winkel leeg, dan ging de nieuwe huurder soms vele tientallen procenten meer sneller stegen dan de winkelomzet- ten, al tien tot vijftien Jaar geleden. Ook de ontvolking van de binnenste den ten gunste van buitenwijken droeg daar in niet geringe mate bij tot wrijvingen tussen verkoopcijfers van de winkels in de stadscentra en de huurverplichtingen. De heer Bezemer heeft plannen, ver gelijkbaar met Den Haag ook voor andere plaatsen in Nederland. De betalen dan zijn voorganger. Panden .voorbereidingen zijn evenwel nog niet zover dat hij nu al kan zeggen waar hij met zijn syteem heen wil. waarin de huurder gewoon bleef zit ten, ontkwamen evenmin aan forse huurverhogingen want sinds 1975 hebben huurder en verhuurder een maal in de vijf jaar de mogelijkheid de huur aan te passen. De eigenaar van het pand redeneert dan: het be drag dat ik vraag is redelijk, want in het vergelijkbare perceel hiernaast, betaalt de winkelier die daar onlangs introk ook zoveel." Dat mag waar zijn, die nieuwe winke lier in het belendende perceel, be weegt zich waarschijnlijk in een be drijfstak, waar de winstmarges goed zijn en de hoge huur is op te brengen. Zijn al jaren op het zelfde punt geves tigde buurman kan het gevraagde bedrag in vele gevallen echter niet betalen. Door tussenkomst van de kantonrechter wordt de huurverho ging soms gematigd. De hele ontwik keling zit de detailhandel echter bij zonder hoog. Acties, zoals die van de winkeliers in de Rotterdamse Lijn baan, illustreren dat. De onderne mers zijn het zat dat het winkelbe stand in gerenommeerde straten, steeds eenzijdiger wordt, omdat de huren voor de meesten te hoog zijn. De eerste keer sinds het decimale stelsel is ingevoerd, is op het eiland Man een munt van één pond (sterling) in omloop gebracht. De nieuwe munt, die al de bijnaam Rondpond heeft gekregen, heeft de omvang van de oude, gouden souve- rein diameter 22.07 mm) en weegt 400 gram. ROTTERDAM-ULFT De directie van Benraad Metaalwa- renfabriek in Ulft en de raad van bestuur van RSV (Rljn- schelde-Verolme) onderzoeken een mogelijke overdracht van de elektrische apparatenfabriek „Veha" in Wierden die deel uitmaakt van RSV, aan Benraad. Winstmarges Dat het percentage, hetwelk de huur der aan de Haagse Groenmarkt be taalt, niet voor iedereen hetzelfde percentage van de omzet uitmaakt, heeft te maken met de winstkansen, die per branche verschillen. Zo beta len radio- en TV zaken 3 procent van hun omzet terwijl een restaurant bij na 10 procent moet neertellen. Zelfs via de aanpak van omzetpercentages zal er echter geen plaats zijn voor kruideniers of slijters. Hun winstmar ges zijn te gering, aldus de heer Beze mer. De huurcontracten gelden voor vijf jaar na welke periode de omzet percentages eventueel kunnen wor den herzien. De heer Bezemer ver wacht dan echter geen spectaculaire wijzigingen. De directeur van European Franchise Consultants heeft zijn systeem uit de Verenigde Staten gehaald. Daar speelde het verschijnsel van onroe rend goedprijzen, die aanzienlijk RINCHEM Het medio maart vorig jaar gepubliceerde Ji ii van de heren H. Dolstra, directeur van de Friese Bonds- arbank, en J. H. van Hoorn, directeur van de Bondsspaar- ujke jaarlijkse termijnen, waarvan de k Gorinchem, voor een samenwerkingsverband van mid- »ePte">,>er 1982, '«rote en kleinere spaarbanken is thans in een beslissend seheie fooptijd^van de^ieïïüg niet Hum gekomen. 35auw overleg met de Nederland- Bank is het afgelopen jaar ge- IjJct aan de juridische norm voor voor de spaarbankwereld ge- nieuwe vorm van samenwerking, s de twee initiatiefnemers. De s'jtoerp-statuten zijn aan de adspi- 8o, leden ter beoordeling toegezon- en zullen in de komende maan- 7- in enkele zittingen worden be- 90 ield. „Veha" vervaardigt voornamelijk elektrische olie-gevulde radiatoren voor de Nederlandse en Westeurope- se markt. Er werken thans ca. 90 mensen. Benraad vervaardigt o.m. gaskachels voor centrale verwar mingsinstallaties, gasconvectoren, gevelkachels en apparaten voor bij- verw arming. Volgens de districtsbestuurder A. Verschuur van de Industriebond NVV kunnen er van de 90 werknemers bij Veha circa 60 mee naar Benraad. De rest grotendeels personeel dat niet direct bij de produktie is betrokken blijft in dienst van RSV. Als er voor die werknemers elders binnen het RSV geen werk is, komen ze te vallen onder de speciale afvloeiingsregeling die bij RSV van kracht is. De vakbon den vinden dat er hoe dan ook geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Het eerste halfjaar van 1978 heeft Wyers Beheer geen reden tot voldoe ning over de resultaten gegeven. De marges stonden bij voortduring on der druk. Een rendement bij woning textiel werd dan ook niet bereikt, hoewel de kosten goed in de hand konden worden gehouden. De markt positie kon in deze branche worden gehandhaafd. De gang van zaken bij OCE-VAN DER GRINTEN is in de eerste helft van het boekjaar 1978 (per 31 mei) bevredigend geweest. Werd eerder de verwachting uitgesproken dat het jaarresultaat 1978 dat van 1977 zou evenaren, nu verwacht het concern een ongeveer 5 pet hogere jaarwinst. De BANK VOOR NEDERLAND- SCHE GEMEENTEN is van plan over te gaan tot de uitgifte van 7,75 pet 8- jarige obligatielening 1978 per 1982- 1986 groot 100 min. De koers van uitgifte zal uiterlijk op 14 augustus voor beurs door de bank worden vast gesteld. De lening, waarop op 15 au gustus kan worden ingeschreven, zal worden afgelost in vijf nagenoeg ge- miljard en eind maart van dit Jaar bijna ƒ8,43 miljard. HOLLAND SEA SEARCH heeft bij de minister van economische za ken een aanvraag ingediend voor een Continental Plat. Het blok P5 grenst aan de westzijde van het blok P6, waarin Holland Sea Search een be lang heeft van 5 pet. In blok P6 wordt momenteel de put P6-4A geboord, ter nadere bepaling van de grootte van het reeds aangetoonde gasvoor- komen. Het Westduitse SIEMENS heeft in de eerste negen naanden van het lopende boekjaar (tot 1 oktober 1978) een omzet gehaald van 19,9 miljard mark vergeleken met 16,8 miljard m ark in de periode van 1 oktober 1976 tot en met 30 Juni 1977. De concern- winst na belastingen steeg van 375 miljoen mark in de eerste negen naanden van het boekjaar 1977 tot 430 miljoen mark in de Jongste ver slagperiode. De AMRO BANK zal op 11 augus tus na beurs haar cijfers over het eerste halfjaar van 1978 bekend- m aken. De resultaten van UNILEVER over het tweede kwartaal en het eer ste halfjaar van 1978 zullen op m aan- dag 14 augustus direct na beurs be kend worden gen aakt. De ALEGEMENE BANK NE DERLAND zal de cijfers over het eerste halfjaar van 1978 op 11 augus tus na beurs bekendmaken. HOOGOVENS zal op 18 augustus voor beurs een bericht uitgeven waar in de resultaten van Estel (Hoesch- Hoogovens) over het tweede kwartaal van 1978 zijn opgenomen. JJ STERDAM De vakanties heb- in juli bij de meeste grote spaar- 7 ten ofwel tot lagere spaarover- 'ijptten dan in dezelfde maand van ofwel tot ontsparingen geleid. f sparingen registreerden de i itórbank Rotterdam 15,8 min te- een overschot van 6,7 min in vorig jaar), de Bondsspaarbank Midden en Oost Nederland 1^5 min tegen een overschot van min), de Bondsspaarbank Dor- it-Breda-Eindhoven 4,7 min i een ontsparing van 4.8 min), bondsspaarbank Centraal Neder- 42Ö 0,5 min tegen een overschot oo 2,1 min) en de Bondsspaarbank nte 850.000 tegen een ontspa- van 615.000). ^fere spaaroverschotten boekten in !9flj de RPS 58 min tegen 78 i2U De Spaarbank Amsterdam 3 min tegen 11,5 min), de Nuts- lejirbank Den Haag 1,7 min tegen 1 min) en de Nutsspaarbank West '^yerland 1,1 min tegen 2,4 min). hoger spaaroverschot dan in juni bereikte de Friese Bondsspaar- 3.9 min tegen 2.6 min). De ^•Jarbank Limburg behaalde een schot van ca. 3 min tegen een 97 Paring van 3 min vorig jaar, in Limburg begonnen de vakan- dlt Jaar eerder. Doelstelling van het plan van de twee spaarbankdirecteuren, getiteld „Sleutel naar de Toekomst", was een bijdrage te leveren aan de oplossing van de structuurproblemen binnen de Nederlandse Spaarbankbond door bundeling van middelgrote en kleine re spaarbanken in een Coöperatieve vereniging van Bondsspaarbanken. De voorstellen gingen voorts uit van een versterking van de marktpositie van de aangesloten spaarbanken door een betere en meer gecoördi neerde benadering van de markt, ge zamenlijke produktontwikkeling en de promotie daarvan, uniformering van de administraties en harmonise ring van het beleggingsbeleid. De ini tiatiefnemers zien in hun voorstellen naast een versterking van de markt positie betere ontplooiingskansen voor de medewerkers van de aange sloten banken. Geschillen In de statuten, zoals deze thans aan de spaarbanken zijn voorgelegd, is een aantal zaken geregeld dat in het totale verband van de Nederlandse Spaarbankbond, ondanks vele rap porten en aanbevelingen, niet gere geld kon worden. Naast de samenwer kingsvorm zijn er regelingen getrof fen voor de onderlinge garantie, steun aan de aangesloten banken en beslechting van geschillen. De initiatiefnemers verwachten, dat de Coöperatieve vereniging van Bondsspaarbanken zal kunnen be ginnen met 25 A 30 aangesloten spaar banken, verspreid over het gehele land en een gezamenlijk obligo van ca 1,5 miljard. Volgens de twee spaarbankdirecteu ren zijn hun voorstellen ook voor de klanten van de aan te sluiten banken van belang. Het grotere draagvlak en de garantieregeling zijn waarborgen voor een uitgebreider dienstbetoon en een grotere zekerheid. toegestaan. Het vorig jaar opgerichte organisa tie-adviesbureau WALKER in Berli- cum en het dit jaar met haar werk zaamheden begonnen bureau Staff Relations in Prinsebeek gaan san en- werken. De hypotheekportefeuille van de WESTLAND-UTRECHT HYPO THEEKBANK heeft bij het afsluiten van het eerste halfjaar van 1978 de 9 miljard overschreden, zo heeft de bank bekendgemaakt. Eind 1977 be droeg de hypotheekportefeuille 8,0 DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar heeft Nederland tien procent minder aardgas uitgevoerd dan in de eerste helft van het vorige Jaar, zo blijkt uit de cijfers van de Nederland se Gasunie. De uitvoer beliep in deze periode 24,4 miljard kubieke meter, ongeveer evenveel als de 24,3 miljard kubieke meter, die in het eigen land werd afgezet. De afzet in Nederland was een procent groter dan in de eerste helft van het vorige jaar. In juni bleef de export met 2,5 miljard kubieke meter ongeveer dertig pro cent achter bij de exportverkopen in Juni 1977. Ambtenaren van het bureau voor ar- beidsstatistiek van het ministerie van arbeid hebben verklaard dat er bij de berekening van het werkloos heidspercentage voor juni mogelijk wat slordig is omgesprongen met de factoren waarmee het werkelijke aan tal werklozen wordt gecorrigeerd voor de tijd van het jaar. Dat zou mogelijk een verklaring kun nen zijn voor de plotselinge vermin dering en de al even plotselinge toe neming van de werkloosheid tussen mei en juli. In Juni doen zich gewoon lijk grote schommelingen in vraag en aanbod op de arbeidsmarkt voor en dat maakt het aanbrengen van cor recties voor de tijd van het Jaar erg moeilijk, zelden ze. Spoedvergadering OPEC BAHREIN De ministers van olieza ken van de landen die lid zijn van de organisatie van olieproducerende en -exporterende landen (OPEC) zul len naar wordt verwacht op 19 sep tember een spoedvergadering bijwo nen in Taif in Saoedi-Arabië. Zij zul len daar waarschijnlijk besluiten de prijs van ruwe olie met vijf procent te verhogen. De prijsverhoging geldt voor de eerste zes maanden van 1979. Dit heeft het persbureau Gulf News Agency bericht. Het persbureau citeert het Saoedi- sche dagblad Alnadwa of Mecca, dat meldt dat het vrijwel zeker is dat de OPEC-minlsters unaniem de voorge stelde prijsverhoging zullen goedkeu ren. Alnadwa noemt geen bron. Een prijsverhoging van ruwe olie is zeer waarschijnlijk, zo stelt het dag blad. nu een studie van de OPEC heeft aangetoond dat de huidige op brengst van 12,70 dollar per vat ruwe olie in feite slechts 7,70 dollar be draagt aangezien de Amerikaanse munt sinds 1973 met niet minder dan 39 procent in waarde is verminderd. Een bevestiging van OPEC-zijde van het bericht over de spoedvergadering kon gisteren niet worden verkregen. UTRECHT (ANP) De Nationale Ziekenhuisraad moet de Katholieke unie van verplegenden en verzorgenden weer toelaten tot het centraal overleg arbeidsvoorwaarden zieke- ninrichtingen. Dit heeft de president van de Utrechtse recht bank, prof. mr V. J. A. van Dijk, gisteren bepaald in een kort geding dat de unie tegen de ziekenhuisraad had aange spannen. Voor elke dag dat de ziekenhuisraad in gebreke blijft legde de president een dwangsom van vijfduizend gul den op. De ziekenhuisraad sloot de unie dit voorjaar uit van het overleg, omdat deze vereniging als enige werknemersorganisatie het CAO-ak- koord voor 1978 niet wilde tekenen. De unie had onoverkomelijke bezwa ren tegen een artikel over het geven van arbeidsovereenkomsten voor on bepaalde tijd aan leerlingen, omdat dat volgens de unie de werkgevers AMSTERDAM Vanaf volgende week zullen de Nederlandse fruitte lers een deel van hun appelen niet alnger verpakken in kisten, maar in fraai uitziende dozen van tien kilo gram. Het betreft hier de zogenaam- teveel ruimte liet om er onderuit te komen. Mr Van Dijk overwoog, dat er in het centraal overleg in de loop der jaren in feite een contractuele band is ge groeid: het gaat niet meer om een vrijblijvende afspraak, waarbij de ene partner de andere de toegang kan ontzeggen. De ziekenhuisraad had als belang rijkste argument aangevoerd, dat het centraal overleg alleen is bedoeld voor overleg over de CAO. Volgens de president van de rechtbank is die oorspronkelijke bedoeling inmiddels achterhaald: er is maandelijks over leg dat niet langer uitsluitend betrek king heeft op de totstandkoming, uit werking en uitvoering van de CAO. Zo'n beperkte doelstelling blijkt niet uit de stukken, aldus de president: op de agenda voor 12 juli stond bij voor beeld een gedachtenwisseling over de met betrekking tot „bestek '81" van de regering te volgen gedragslijn. de klasse I appelen. De dozen zijn ZorPWlllHicrhpiH door TNO in Delft getest en dragen De financiële resultaten van de maatschappij van de KONINKLIJ- KE-SHELL GROEP over het eerste halfjaar van 1978 zullen op 17 augus tus voor beurs bekend worden gem aakt. KONINKLIJKE EMBALLAGE INDUSTRIE VAN LEER in Amstel veen heeft via haar Amerikaanse dochteronderneming Van Leer USA tegen betaling in contanten twee Amerikaanse ondernemingen overge- nom en. Door de overneming wordt de omzet van Van Leer in Amerika de Nederlandse maatschappij heeft in Houston (Texas) al een bedrijf waar ca. 150 man werken verdubbeld, aldus een woordvoerder van Van Leer, die geen verdere informatie wil de verstrekken. De directie van de TWENTSCHE KABELFABRIEK in Haaksbergen voert besprekingen over de m ogelijk- heden om de eigendom te verkrijgen van Lectro-Draad te Panheel in Lim burg, waarvan een deel van het aan delenkapitaal thans in bezit is van C.D.C. Nederland en de Ceat-groep. Electro-Draad is een kabelfabriek met ca. 50 man personeel die installa tie-, laagspannings- en telefoonka bels vervaardigt. het Nederlandse meisje als handels merk; verder zijn zij voorzien van het opschrift: Klasse I, export-quality. De fruittelers willen daarmee de goe de appelen herkenbaar maken voor de consument en tevens een sterkere concurrentiepositie verwerven ten opzichte van de buitenlandse handel. Er zullen nog dit jaar vier miljoen dozen met een totaal gewicht van 40 miljoen kilogram appelen op de markt worden gebracht. Daarmee zal dan naar schatting veertig procent van de totale appel-opbrengst in do zen de consument bereiken. Op de dozen rust geen statiegeld. De fruittelers kunnen de dozen huren voor achtenvijftig cent per stuk; gros sier, winkelier en marktkoopman zul len de dozen voor hetzelfde bedrag moeten kopen. De consument zal als gevolg daarvan drie vier cent per kilogram meer moeten betalen. De actie van de fruittelers zal worden ondersteund door een intensieve re clamecampagne die op 22 augustus op radio en televisie zal beginnen. MAASTRICHT (ANP) - De gekozen leden van de ondernemingsraad van het ziekenhuis St. Annadal in Maas tricht hebben ernstige kritiek op het staflid van het ziekenhuis, ir Th. L. Oei, hoofd van de afdeling medische fysica. De leden zeggen dat zij de uitlatingen van Oei, gedaan tijdens een vraaggesprek met de regionale omroep Zuid, ernstig betreuren. Het staflid betichtte de directie van ge brek aan bestuurskracht en organisa tievermogen. Ook verweet Oie de di rectie grove verkwisting. Hij zei dat hij stappen zou ondernemen bij de officier van Justitie, indien een door hem ontdekt geval van fraude niet zou worden onderzocht. In de brief, die is gestuurd aan de directie en het bestuur van St. Annadal, zeggen de gekozen leden dat Oie voorbij is ge gaan aan de in het ziekenhuis aanwe zige instanties, waarop hij een beroep had kunnen doen. Zij zeggen dat het vraaggesprek schade heeft berok kend aan het aanzien van het zieken huis en zijn medewerkers. De onder nemingsraad kondigt aan zich nader over de kwestie te zullen beraden, als hij de beschikking heeft over alle gegevens. De raad uit ook kritiek op de waarnemend voorzitter van het ziekenhuis, J. Ensick. Diens uitlating dat Oei „een psychiatrisch patiënt zou zijn" noemt de raad onaanvaard baar. Overigens heeft Ensick hierover aan Oei zijn verontschuldigingen al aangeboden. Afgezien daarvan meent prof. Van Dijk, dat het in strijd is met de in maatschappelijke verhoudingen be tamelijke zorgvuldigheid om een partner van het overleg uit te sluiten, alleen omdat hij het niet eens is met de inhoud van de CAO. „Dat wekt de schijn van een dwangmiddel om tot overeenstemming te geraken". De uitsluiting zou tenslotte de belangen van de unie, die op haar beurt de belangen van haar leden moet behar tigen, kunnen schaden. Cees Buddingh' Ereburger De dlchter-schrijver Cees Buddingh', die gisteren zestig Jaar is geworden, is benoemd tot ere burger van Dordrecht. Uit handen van burgmemeester J. H. van Zuuren ontving hij de zilveren penning van de stad. waarmee het gemeentebe stuur Dordtenaren die in de gemeen schap een bijzondere positie Innemen pleegt te eren. Cees Buddingh' die zijn geboorteplaats altijd trouw is gebleven wordt in Dordt verder ge huldigd met een tentoonstelling in het gebouw van de openbare leeszaal die een overzicht geeft van zijn werken. DEN HAAG (ANP) De 22-jarige Haagse agent van politie J. M. A. van der Z. is zondagochtend ernstig in het gezicht gewond toen de politieauto, waarin hij meereed, tegen een lan taarnpaal reed. Er is een kans, dat hij een oog moet missen. WASHINGTON De werkloosheid in de Verenigde Staten is de vorige maand toegenomen tot 6,2 procent van de beroeps bevolking, nadat zich in Juni een flinke daling van 6,1 tot 5,7 procent had voorgedaan. De Amerikaanse beroepsbevolking kan tegenwoordig op 100 miljoen mensen worden gesteld, wat dus betekent, dat het aantal werklozen in juli 6,2 miljoen bedroeg tegen in juni 5,7 miljoen en in mei 6,1 miljoen. De toeneming van het aantal werklo zer. in Juli betekent dat het énige lichtpuntje waarop het Witte Huis In juni wat betreft de economische ont wikkeling in de VS nog kon wijzen nu ook verdwenen is. Onveranderd slecht gaat het namelijk met de infla tie, de dollar en de betalingsbalans. Toch heeft een woordvoerder van het Witte Huis zich gehaast om te verkla ren dat de toeneming van de werk loosheid niet mag worden gezien als een bewijs voor de veronderstelling dat het met de Amerikaanse econo mie de verkeerde kant opgaat. Waar nemend perschef Rex Granun zei er van overtuigd te zijn dat de forse vermindering van de werkloosheid in Juni een „statistische afwijking" is geweest. In Frankfurt bereikte de Amerikaanse dollar een dieptepunt sinds 13 april. In de stad aan de Rijn/Mainz werd gisteren 2,1024 n ark per dollar genoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13