Onderzoek na aping met oede afloop Paus overleden Huis gemeentesecretaris in puin Nieuwe Haagse Courant en Nieuwe Leidse Courant M Na hartaanval met bijkomende complicaties 'Passagiers grepen kaper' Onnieuws Maria Lagendijk weer in Afrika Pagina 6 wclzijns- eii vormingswerk der snel overmeesterd I deze krant let weer KLM-bemanning op Schiphol terug Kind overleden aan polio Echtpaar (ongedeerd) is bijna alles kwijt na gasexplosies iekse douane ikt hasj Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u Trouw O dooie jMMt-njrtiMu IVI->. iuoz4 ivimaivumli AUÜUOIUS ty/tj Advertenties voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (tc post) in ons be kit zijn Inlichtingen tel 020-913456 t»t\ 713 TAMMINGA— DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.41 IMAAND) —ƒ46,40 (KWARTAAL! 183,40 (JAARI NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50, DUITSLAND DM 1,90. LUXEMBURG FRS 13. tGAVE TROUW/KWARTET B V. - HOOFDREDACTEUR J. kTGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK. onze verslaggevers 1PHOL-BARCELONA-DEN HAAG Hoe is het moge- geweest dat een kaper met al dan niet echte wapens (gemerkt aan boord van een KLM-vliegtuig heeft kunnen en9 Dat is een vraag die na de i goed afgelopen kaping van de KLM DC-9 „City of Arnhem", zondagmiddag boven Bra bant, niet alleen de KLM maar ook de dienst lucht vaart van de rijkspolitie bezig houdt. Voor de Amsterdamse procureur-generaal was de zaak aanleiding om de rijksre cherche opdracht te geven een uitgebreid onderzoek in te stellen. tGINA 2: 'aria de Graaf 7 Maria en Martha (GINA 3: erkdienst voor arokkanen IGINA 4: IGINA 5: ipanse minister iar Peking Atletiekrumoer •nd Toine van den oolberg Kortsnoj en Karpov pnieuw remise Eredivisie 979: Ajax 1978- Lichte roeiers mis- sn goud Volgens kapitein F. Maurer van de rijkspolitie op Schiphol, de dienst die verantwoordelijk is voor de controle van luchtreizigers, zijn alle 63 passa giers van de „City of Arnhem" kort voor het instappen gecontroleerd. „Allen hebben hun handbagage moe ten openmaken en zijn bovendien nog lijfelijk gevisiteerd. We hebben alle controles uitgevoerd die nodig waren", aldus kapitein Maurer zon dagavond. Het is volgens hem „nau welijks waarschijnlijk dat de kaper zich langs normale weg met zijn wa pens aan boord heeft kunnen be geven". De veronderstelling van kapitein Maurer dat de kaper wapens heeft gehanteerd, gemaakt van materiaal dat niet op de metaaldetector op Schiphol reageert, is inmiddels be waarheid door de mededelingen van de Spaanse recherche uit Barcelona, die de kaper, de twintigjarige P. M. R. G-, aan een eerste verhoor heeft on derworpen. De man, afkomstig uit Utrecht, blijkt een kunstig nagemaakt plastic pis tool te hebben gebruikt. Volgens de Spaanse autoriteiten is de overvaller geestelijk gestoord. Als verklaring voor zijn handelwijze zei G. dat „hij er genoeg van had in Nederland te wonen en daarom naar Algerije wilde". De kaper drong kort nadat het toestel zondagmiddag om zeven voor twee van Schiphol was opgestegen met bestemming Madrid ds cockpit bin nen, met een echt uitziend pistool zwaaiend en dreigende taal uit slaand. Gezagvoerder Cloosterman besloot aan de eis van de kaper naar Algerije te vliegen te voldoen. Tussen Parijs en Barcelona kreeg de gezag voerder Cloosterman echter te horen dat Algiers geen toestemming gaf daar te landen. Daar het vliegtuig in totaal voor vier uur brandstof aan boord had besloot de bemanning toch door te vliegen naar Algerije. Tussen Palma de Mallorca en Algiers, toen de landing voor Algiers al was ingezet, slaagden enige passagiers, geassisteerd door een van de drie stewardessen, erin de kaper te over meesteren. Dat gebeurde toen hij op een klapstoel, een zogenaamde jump- seat, in de cockpit zat. Vervolg op pagina 3 VATICAANSTAD (Reuter, UPI, AP, AFP) Paus Paulus VI is gisteravond op 80-jarige leeftijd overleden na een hartaanval en bijkomende complicaties. Paus Paulus is ruim 15 jaar leider van de rooms katholieken geweest. De paus stierf gisteravond omstreeks kwart voor tien in zfn zomerresidentie Castel Gandalfo ten zuiden van Rome. Nadat hij zaterdag al rust voorgeschreven had gekregen in verband met de gewrichtsreuma, waaraan hij sinds jaren leed, deed zich gistermiddag tijdens een mis aan zijn ziekbed een hartaanval voor. De laatste keer dat Paus Paulus VI in het openbaar ver scheen. Zondag 16 juli jl. verscheen hij op het balkon van het zomerverblijf Castel Gandolfo om gelovigen te zegenen. De lijfarts van de paus diende hem zuurstof toe en de paus kreeg de sacramenten der zieken toegediend. Een communiqué van de artsen noemde zijn toestand aan het begin van de avond „ernstig maar stabiel". In de loop van de avond kwamen er berichten dat paus Paulus ook een aandoening aan de longen had gekre gen en spoedig daarna deelde de pau selijke woordvoerder don Pierfranco Pastore snikkend mee dat de leider van de katholieken was overleden. Aan zijn sterfbed was onder meer zijn naaste medewerker Jean kardinaal Villot. Toen het bericht van de paus bekend was gemaakt werden in Castel Gan dolfo alle lichten gedoofd. De plaatse lijke kerk luidde de doodsbel en de vensters van het zomerpaleis werden gesloten. Veel mensen in het dorp barstten in tranen uit toen zij het nieuws vernamen. Ook in Rome de den zich dergelijke taferelen voor. Radio-Vaticaanstad vroeg nadat zij het bericht bekend had gemaakt om het gebed voor het zleleheil van de heilige vader en vulde het program ma verder met klassieke muziek. Ook de andere Italiaanse radio- en televi siestations onderbraken hun pro gramma's. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „De kaper is over meesterd door drie passagiers op het moment dat de man wilde controle ren of de cockpitdeur nog afgegren deld was. Zittend in de cockpit pro beerde hij de deur te openen, waarop hij direct door achter de deur staan de passagiers in de nek werd gegre pen en in de cabine werd gesleurd." Dit vertelde vannacht KLM-gezag- voerder Kloosterman na aankomst op Schiphol waar hij en zijn beman ning met rozen werden ontvangen. 's Middags rond half drie was de man de pantry ingestormd, had purser mevrouw Jeakel een trap in de buik gegeven en haar onder bedreiging van een revolver gedwongen ham naar de cockpit te brengen. Tegen de gezagvoerder zei hij in het bezit te zijn niet alleen van een revolver ook een handgranaat, een brandbom en een flesje gevaarljke chemische vloeistof. Als reisdoel gaf hij Algiers op. Volgens gezagvoerder Kloosterman was hij doodnerveus en slaakte wat kreten van de RAF (Rote Armee Fraktion) en informeerde of er ook een Duits vliegtuig was gekaapt. Daarin zouden Duitse vrienden van hem eveneens naar Algiers vliegen. Paus Paulus werd 26 september 1897 geboren in Concesio bij Brescia. Zijn vader was advocaat, politicus en journalist. Giovanni Battista Montlni ging naar het gymnasium van de je zuïeten. Lichamelijk was hij echter te zwak voor het schoolleven, zodat hij meestentijds thuis studeerde. Deson danks slaagde hij met uitmuntende cijfers voor zijn eindexamen. Als 25-jarige werd hij benoemd tot attaché aan de nuntiatuur te War schau. Een jaar later moest hij we gens zijn zwakke gezondheid terug naar Italië. Hij werd benoemd tot studentenaalmoezenier. In 1932 werd hij beambte op het pauselijk staats secretariaat, in 1952 met de latere kardinaal Tardini pro-staatssecreta ris. In die functie was hij de nauwste medewerker van Pius XII, voor wie hij een grote verering koesterde. In november 1954 werd hij benoemd tot aartsbisschop van Milaan. Zijn kardi naalscreatie eerder door hem ge weigerd toen hij nog op het staatsse cretariaat werkte volgde op 15 de cember 1958. Aartsbisschop Montini was kandi daat nummer één om paus Johannes op te volgen. Daarover was vrijwel iedereen het eens, behalve de harde conservatieve kern van de curie, wel ke openlijk als zijn mening had gege ven, dat er minstens veertig Jaar no dig zou zijn om de gevolgen van het conciliaire initiatief van paus Johan nes te boven te komen. Tijdens het conclaaf hoorde aartsbisschop Mon tini, volgens ooggetuigen met geslo ten ogen en opeengeklemde lippen de felle kritiek op zijn voorganger aan maar werd echter na verschillende stemmingen met alle stemmen op één na gekozen. Toen hem werd verteld dat daar T niets van bekend was, werd hij, al- lil D6W6ging dus Kloosterman, nog nerveuzer. De overmeestering gebeurde toen het toestel nog maar 25 kilometer van Algiers was. Hoewel het toestel geen toestemming had te landen in Algiers was gezagvoerder Klooster man toch vast van plan zijn machine daar neer te zetten, omdat hij nog maar voor korte tijd brandstof aan boord had. Het vijftienjarig bewind van Paulus VI heeft zich voor een groot deel afgespeeld in een periode dat kerk en wereld In beweging waren. Paulus VI voltooide het Tweede Vaticaanse Concilie dat Johannes XXHI bijeen had geroepen. Gold Paus Paulus in de eerste jaren van zijn pontificaat als vooruitstrevend in de loop der jaren nam de kritiek op zijn beleid toe. Uiterst conservatieven wierpen hem voor de voeten dat hij een mo dernist was. Dit leidde enkele jaren geleden tot de beroeringen rond de figuur van kardinaal Lefebvre, die vooral in Frankrijk, Zwitserland, En geland en Italië aanhang kreeg. Alle officiële waarschuwingen ten spijt bleef Lefebvre de paus tarten door ongeoorloofde priesterwijdingen. Progressieven binnen en buiten de rooms-katholieke kerk waren van mening dat de paus te dogmatisch en te star was. Zij kritiseerden zijn hou ding ten aanzien van de geboortere geling de omstreden encycliek Hu mane Vitae de vrijer wordende sexuele moraal en zijn opvattingen over het priestercelibaat en de hiërar chische verhoudingen binnen de kerk. Deze zaken overschaduwden de vele als progressief gekenschetste uitspraken over de verhouding tus sen arm en rijk en de bewapening. Paus Paulus heeft in zijn loopbaan meer gereisd dan enig andere kerklei der. Zo bezocht hij het heilige land en de Verenigde Naties. Bij een bezoek aan de Filippijnen werd een mislukte moordaanslag op hem gepleegd. Vervolg op pagina 2 DEN HAAG (ANP) Een drie maan den oude baby in Meliskerke op Wal cheren is overleden aan polio. Dit is volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne komen vast te staan na sectie. Het meisje behoorde, toen zij ziek werd, tot de categorie van „vermoe delijke" gevallen van polio. De ou ders behoren tot een der kerkgenoot schappen die geen voorstander zijn van vaccinatie. De bemanning van het vliegtuig. Van links naar rechts gezagvoerder Kloosterman, de stewardessen Brouwer en Oud, tweede vlieger Raap en stewardes Steunbrink. Ju en dan een bui andaag: veel bewolking met i en dan een regen- of on- eersbui. Matige aan de kust i op het IJsselmeer af en toe zuidwestelijke Ind. Maximumtemperaturen hstreeks 18 graden. OlORGEN EN OVERMOR- EN: Perioden met buien, la- r meer opklaringen en aan- ludend koel. tureka! Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN „Het is een wonder dat we er persoonlijk zo goed zijn afgekomen. Mijn vrouw heeft alleen maar een paar blauwe plekken en Ik mankeer helemaal niets en als je dan ziet wat er van ons huis Is overgebleven. Het lijkt wel alsof er een voltreffer op is gevallen". Gemeentesecreta ris J. J. Geldhof van Hooge- veen en zijn vrouw kunnen zich nog niet goed realiseren wat hun is overkomen, maar vast staat wel dat zij het eer ste augustusweekend van 1978 nooit meer zullen ver geten. Hun vijf jaar oude huis aan de Eisen- howerstraat, een gegoede buitenwijk van Hoogeveen, vloog letterlijk de lucht in tengevolge van een lek in de gasleiding. „Zaterdagavond tegen half acht roken mijn vrouw en ik die alleen thuis waren (wat niet zo vaak gebeurt, want in de weekeinden ko men de kinderen nogal eens aan) een vreemd luchtje. Het werd steeds doordringender. We dachten in eerste instantie aan een defect aan de ver warming en hebben tegen achten de Installateur gebeld. Die kwam spoe dig, maar hij kon het euvel niet ver helpen. Volgens hem kwam de vreem- Dit rest van de woning van de Hoogeveense gemeentesecre taris na de gasexplosies van zaterdagavond. de geur, die hij als een gaslucht om schreef van buiten. Ergens in de tuin of bij de garage moest een lek zijn ontstaan". „WIJ waren er niet gerust op en hebben daarop de storings dienst van het gasbedrijf gewaar schuwd. Op het moment dat die het was kwart voor tien voorreed en ik ze in de tuin tegemoet liep om te vertellen wat er aan de hand was hoorden we een reuze klap en zag Ik het grootste deel van het dak van ons huis de lucht invliegen. Een minuut later kwam mijn vrouw naar buiten hollen. Zij was door de luchtdruk tegen de grond gesmeten, maar weer snel op de been," vertelt de heer Geldhof, die met zijn vrouw tijdelijk onderdak heeft gevonden bij vrien den in de buurt. „Na die eerste explosie ben ik gauw het huis ingegaan om Reggy, onze Ierse terrier, in veiligheid te brengen. Onze auto die voor het huis gepar keerd stond heb ik een eindje verder op gereden en uit mijn werkkamer, die toen nog goed bereikbaar was, heb ik onze persoonlijke papleren, de foto-albums en de diacollectie ge haald." Dat gebeurde net op tijd, want even over tienen deed zich een tweede explosie voor, die het huis in een grote ruïne veranderde. De pla fonds kwamen toen naar beneden en bijna geen muur stond nadien meer overeind. Zoeken gestaakt Zondagochtend zijn de Geldhofs nog aan het zoeken geweest naar eigen dommen, maar op aanraden van de brandweer, die zaterdagavond de door de tweede explosie (waarbij ook een grote steekvlam zichtbaar was), ontstane brand bluste, staakten ze die pogingen omdat dit te gevaarlijk was. „We hebben ons er bij neerge legd dat we van alles wat onder het puin ligt, en daartoe behoort een aan tal antieke familiestukken niets meer heel terug zullen vinden", vertelde de heer Geldhof gisteren. Vandaag zal er een uitgebreid onderzoek worden In gesteld naar de oorzaak van de explo sie, die voor de omwonenden van de familie Geldhof ook gevolgen heeft gehad. Van tal van hulzen sprongen de ruiten. Ernstige diplomatieke verwikkelingen in Canada, waar het voormalige Britse Rijk zijn Gemenebest- spelen houdt. Canada's premier Trudeau met open hemd en sandalen in koninklijke loge. Engelands koningin Elizabeth zichtbaar niet geamuseerd. Geen bericht. Want sport heeft ook weer niet altijd met politiek te maken in Trouw lie nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij belaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking le hebben ontvangenl f 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: T^ouw-Kwartct. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel isSpiel nodig, die betalen wij. Ilellen kan ook: 020-913456. afdeling service. naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In originele kleüren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1