^ihana economisch in de knoop Op jacht naar illegale immigranten uit Mexico imerika -eeft moeite iet zijn "•astarbeiders ™et is dat de Ghanezen zo'n rustig karakter hebben, ieder ander sjIk zou al lang in opstand zijn gekomen' BUITENLAND -4TERDAG 5 AUGUSTUS 1978 ^SHINGTON Ook in de otfenigde Staten wordt het ile, zware, minst betaalde trk vaak door starbeiders gedaan. Wat de rken en Marokkanen voor >st-Europa zijn, dat zijn de txicanen voor de irenigde Staten. Het grote rschil in welvaart tussen oerika en Mexico heeft nu ten miljoenenleger van itotxicaanse werkkrachten s vggaal naar het noorden lokt. Miljoenen anderen .ken zich klaar voor de s. Daarover maken de toriteiten in Washington h grote zorgen. William welby, een vroegere directeur' de Amerikaanse ichtingendienst CIA, ziet Mexicaanse situatie zelfs één van de grootste aa1tenlandse bedreigingen >r de VS. een recent interview lagse Post 28-1978) zegt Iby: „De meest in het oog ingende bedreiging is het t dat er op het moment 60 Ijoen Mexicanen zijn en dat er aan het eind van eeuw 120 miljoen zullen l. Een aanzienlijk deel van mensen lijdt honger en ft in een zekere mate van ïnde. Die kunnen vrij oakkelijk uitgerust rden met geavanceerde tinologie. Ze worden hoe ger hoe ontevredener over kloof tussen onze Ivaart en hun armoede. Kronen op dit moment 7 a 8 joen Mexicanen in jerika en van de extra 60 joen die er aan het eind ideze eeuw bijgekomen len zijn, kunnen we er er 20 miljoen niet van erhouden om in dit land te 9 tien wonen. Zelfs al Sterken we de pspatrouilles, dan hebben nog niet genoeg kogels ze allemaal tegen te iden. Of we kunnen een itieve houding met die auKisen aangaan en ze helpen eigen land te "bikkelen, aldus Colby, aan er is de Amerikaanse Bring nog lang niet. '__Sident Carter heeft <»»iswaar een, omstreden, v rstel gedaan de al wezige illegale ticanen nu ook maar cieel toe te laten, maar de rest blijft het parool: de grenzen gesloten, koe redacteur Ferry "gelen, op rondreis door de 5vJ/<king aan de Mexicaanse ,e Ts bij El Paso (Texas) en hoe dat gebeurt en of lukt. Lange rijen auto's staan in Ghana te wachten voor de benzinepompen. De wachtijden lopen uiteen van twee tot drie uur voor een paar litertjes. de regering stemde. Vlak na de verkiezingen laaiden de onlusten weer op. Acheampong zou in het noorden van het land zakken rijst hebben laten uitdelen om stemmen te ko pen en er zou fraude gepleegd zijn met de uitslag van de verkiezingen. Toch leek het Ghanees geduld vlak voor het aftreden van Acheampong, gevaarlijk dicht bij de uiterste grens gekomen te zijn Ver moedelijk heeft Acheampong de bui zien hangen en heeft hij om bloed vergieten te voorkomen, tijdig zijn biezen gepakt. Het rommelde echter al lang in het politieke wereldje in Accra. Vorig jaar juni heeft Acheampong met de grootste moeite een golf van stakingen kunnen onderdrukken. Veiligheidsagenten, advocaten, artsen, stu denten. zakenlieden en zelfs regeringsfunc tionarissen hadden het werk neergelegd en namen gretig deel aan de talloze protest marsen. De Ghana Bar Association, de machtige orde van advocaten, eiste dat de regering nog voor eind 1978 de macht over zou dragen in burgerhanden, terwijl de nati onale studentenbond een socialistisch regi me wilde Instellen. De artsen echter, ver speelden een deel van de sympathie van het publiek, omdat er tijdens de stakingen mensen stierven in de onbemande zieken huizen. Acheampong maakte handig ge bruik van de tijdelijke inzinking en legde zijn tegenstanders het zwijgen op door poli tieke veranderingen aan te kondigen. Voor maart 1978 schreef hij een referendum uit. waarbij de bevolking kon kiezen tussen al of niet een verenigde nationale regering met Acheampong aan het hoofd, waarin burgers, militairen en politie zouden samen werken. De verkiezingen van maart dit jaar zijn geen succes geworden voor Acheam pong. Meer dan de helft van de kiezers bleef thuis, terwijl slechts 55% vóór een verenig- Eindexamens De marktvrouwen, van wie er een aantal in de gevangenis zat. dreigden met acties. De advocaten en artsen roerden zich weer en de universiteiten gingen dicht: de eindexa mens van juni werden opgeschort. Het was duidelijk dat Acheampong in deze situatie niet lang meer op zijn wankele troon kon blijven zitten. Toen zijn eerste minister generaal William Fred Akoeffo hem vlak na de 18e verjaardag van de onafhankelijkheid (1 Juli) influisterde het bijltje er maar ..vrij willig" bij neer te leggen, heeft hij geen ogenblik geaarzeld. Acheampong heeft tevens ontslag genomen uit het leger en is met vrouw en kinderen overgebracht naar een eilandje in de rivier de Volta, ongeveer 120 km ten noord-oosten van Accra, waar hij stevig in de gaten wordt gehouden. Intussen is de taak voor zijn opvolger Akoeffo niet gemakkelijk. Lieten de Ghane zen Acheampong met gejuich vertrekken. Akoeffo werd heel wat minder geestdriftig binnengehaald. De algemene houding is er een van afwachten. En Akoeffo zelf weet ook best dat zijn positie penibel is en dat de economie grondig in de knoop zit. TROUW/KWARTET 19 te: een medewerker :RA De taxichauffeur slaakt een diepe zucht, terwijl hl] probeert leur van zijn gammele oude Ford met een touwtje vast te binden, t leven in Ghana, mevrouw, is een constante worsteling. Vandaag ik nog niet eens klagen. Er was benzine in de stad. Nu kan ik inste nog iets verdienen. Maar vorige week stonden de pompen 5 en wat moet je dan beginnen als taximan? Zelfs een droge ham is je hier tegenwoordig nauwelijks te veroorloven. Je betaalt al 4 cedi (ongeveer 8 gulden) voor een brood I/oor hij mij op het gewenste adres informeert hij of ik niet in dollars kan in. Hij „spaart" vreemde valuta; wil )t even kan zo snel mogelijk weg uit a. Zijn geluk elders gaan beproeven, ieria bij voorbeeld. Xichauffeur is niet de enige die onte- h is met de chaotische situatie in De ontevreden sfeer hangt als een [onweersbui dreigend boven het land; ort en verkrampt.het dagelijkse leven in de hoofdstad Accra als op het and. buwen op de markt die vroeger, zoals 7 elders in Afrika, probeerden met kreten en drukke gebaren zoveel |ijk koopwaar te slijten, willen je nu Échten. Zodra ze een vreemd gezicht pten ze hun handel in de steek. Pas 4 ik vijf keer vergeefs bij een onbe- kraampje heb staan wachten, dringt J me door wat er aan de hand is. Ze i aan voor een regeringscontroleur, ]j niet boven de controleprijs te vra- i kunnen de koopwaar niet voor de le prijs van de hand doen, omdat dat [aar verlies betekent. Om de voorthol- tprijsopdrijving enigszins af te rem- pefent de militaire regering van (de nu pident) generaal Ignatius Koetoe mpong sinds mei 1977 een strenge e op de prijzen uit. Alle prijzen zijn i regering vastgesteld en wie boven "oleprijs verkoopt, riskeert gevange- arktvrouwen, die zelf alles vèr boven de controleprijzen van de boeren moeten kopen, zijn door Acheampong achter slot en grendel gezet. Hoewel de nieuwe president generaal Akoeffo, die op 5 juli de macht van de „vrijwillig" afgetreden Acheampong heeft overgenomen, algemene amnesty heeft afgekondigd, blijft de sfeer onder de marktvrouwen gespannen. Ondervoeding „Zolang zelfs een arts nog niet toe kan komen met zijn salaris, zal de toestand wel gespannen blijven," concludeert dr. Men- sah, een arts die op het platteland werkt in west-Ghana. „Ik verdien 10 cedi per dag en heb alleen om voedsel te kopen op de markt eigenlijk al 20 cedi nodig. Zelfs voor het basisvoedsel liggen de prijzen belachelijk hoog. Je betaalt 1 cedi voor een kleine banaan, 20 cedi voor een yam (grote in heemse aardappel) en vlees is al helemaal niet meer te betalen. Als Je een maaltijd gaat halen in een lokaal restaurantje, krijg je een bord vol droge rijst met een klein stukje vlees er bovenop: prijs 6 cedi. De minder betaalden hebben de grootste moei te de maag gevuld te krijgen met kan niet schelen wat. De voedingssituatie in Ghana is alarmerend: bijna 80% van de bevolking is ondervoed." Er is ook nauwelijks voedsel te krijgen. De markten zijn schaars gevuld en de winkels zijn vrijwel helemaal leeg. Er is gebrek aan bijna alles, wat de ontwikkeling van Ghana vrijwel lam legt. Allerlei ontwikkelingspro jecten zijn in de versukkeling geraakt. Scholen en ziekenhuisjes kunnen niet afge bouwd worden: tekort aan cement. Gezond- heldspersoneel kan de dorpjes niet bezoe ken: benzlne-schaarste. Voedingsvoorlicht sters doen nog wel hun werk. maar „hangen in het luchtledige", zoals één van hen op merkt. „Ik voel me zo belachelijk. Je staat de vrouwen te vertellen hoe ze een gezond samengestelde maaltijd moeten bereiden, terwijl de ingrediënten beschamend duur, of helemaal niet te krijgen, zijn. Maar ik ga maar door met mijn werk. de hele dag duimen draaien is ook niet alles. Momenteel proberen we de vrouwen aan te moedigen een moestuintje te beginnen, opdat ze ten minste hun gezin behoorlijk kunnen voeden." De economische wanorde heeft de corruptie in Ghana sterk in de hand gewerkt. „Als je nog twee procent Ghanezen kunt vinden, die niet corrupt is, is dat veel," aldus een Nederlandse socioloog, die al vier jaar in Ghana werkt. Volgens de socioloog is er een levendige smokkel met de twee buurlanden Ivoorkust en Togo. Hele partijen cacao, het voornaamste exportprodukt, verdwijnen over de grens naar Ivoorkust, waar de cacao tegen hoge prijzen op de markt verschijnt. In Ghana gefabriceerde autobanden zijn in het land zelf niet te krijgen. Wie banden nodig heeft moet de grens over. Geld wordt in grote hoeveelheden naar het buitenland gesmokkeld. Officieel mag men maar 20 cedi uitvoeren, maar op de zwarte markten van Abidjan (Ivoorkust) en Lomé (Togo) worden de cedi's voor een achtste van de officiële koers, grif omgewisseld voor CF A (de munteenheid van Frans sprekende Westafrikaanse staten). De Ghanezen hebben het vertrouwen in de cedi volledig verloren. Wie ze bezit probeert ze zo snel mogelijk kwijt te raken, en belegt in gebouwen, onroerend goed en nieuwe auto's. Daarom wordt er momenteel, hoe wel het gezien de economische toestand tegenstrijdig lijkt, druk gebouwd in Accra. Grote kapitale gebouwen zie je overal oprij zen. Het cement, bedoeld voor ontwikke lingsprojecten, verdwijnt in de privé-projec- tjes van de regeringsfunctionarissen. In tij den van benzineschaarste zie je dezelfde regeringsfunctionarissen vroegtijdig van het bureau vertrekken om als taxichauffeur een centje bij te verdienen. Iedereen zoekt een achterdeurtje en iedereen probeert een eigen slinks weggetje te vinden in de war boel van de economische chaos. „Het is dat de Ghanezen zo'n geduldig karakter hebben, ieder ander volk zou al lang in opstand zijn gekomen," is een veel gehoorde uitspraak. En inderdaad, elke dag weer kruipen ze keurig gedisciplineerd in de rij: voor petroleum, benzine, suiker, uien. lucifers EL PASO Sergeant Jesse Shaw van de Amerikaanse grenspolitie (de Border Pa trol) stopt zijn wagen plotse ling. We staan stil op een hob belige weg in de woestijn, zo'n 30 kilometer buiten El Paso, Texas, de dichtstbijzijnde stad. Om ons heen een glooi end, uitgedroogd land, ,,de zandheuvels", die zich kilo meters ver uitstrekken langs de grens tussen de Verenigde Staten en Mexico. De tempe ratuur is rond 40 graden, de vochtigheid nihil, er is geen teken van menselijke aanwe- zigheid te bespeuren. door Ferry Mingelen El Paso inlichtingen centrum, waar vijf verschillende overheids diensten samenwerken op het terrein van mensensmokkel, illegale grens overschrijdingen. en in het bijzonder de smokkel van verdovende midde len. Oorspronkelijk alleen voor de zuidgrens, Marihuana uit Mexico, maar nu voor heel Amerika. Het is ook het hoofdkwartier van de „Padvinder", een gigantisch compa- tersysteem, waarin alle inlichtingen over mensen, documenten, transport middelen en wapens, voor zover die maar enigszins met verdovende mid delen of het grensprobleem te maken hebben, worden verzameld. En dat niet alleen voor de situatie binnen de V.S. maar zo mogelijk voor de hele wereld. „En op grond van onze infor maties heeft de Nederlandse politie enkele maanden geleden een schip vol met drugs kunnen aanhouden. Wij hadden de eerste tip vanuit Ma rokko binnen gekregen", zegt O'Connor. „Berlijrise muur" Maar noch dit verontwikkelde inlich tingensysteem, noch de nieuwe tech nieken die de grenspolitie gebruikt, kunnen voorkomen dat de Mexica nen nog steeds in groten getale het land illegaal binnen weten te komen. De grenspolitie in het gebied rond El Paso pakt er per maand zo'n 15.000 op. Hoeveel er doorheen weten te glippen is uiteraard onbekend, maar hun aantal zal naar geschat wordt, nog steeds aanzienlijk zijn. Om daar een eind aan te maken heeft het Ame rikaanse Congres onlangs een bedrag van duizenden dollars beschikbaar gesteld om een kilometerslang hek te bouwen tussen El Paso en Juarez, midden in de rivier. Hoger en sterker dan ooit tevoren. „Onze eigen kleine Berlijnse muur", zegt de grenspolitie cynisch. De Mexicanen zelf zijn er niet zo van onder de indruk. De burgemeester van Juarez heeft wel andere proble men aan zijn hoofd dan het illegale grensverkeer. Hij is blij dat hij al dié werklozen kwijt is. zit zelf alweer met nog armere Mexicanen die uit hét zuiden komen. „De Amerikanen mogen niet klagen, het is hun eigen schuld. Ze hebben vroeger zelf alle wegen aangelegd in Maxico, die lopen alleen maar van zuid naar. noord, het is dus gemakke lijk om naar de grens te reizen, zegt ing. H. G. Guajardo, voorzitter van de kamer van koophandel in Juarez. „Zolang het verschil in armoe en rijk dom zo groot blijft, zullen de Mexican nen de grens over blijven gaan. Als dé Amerikanen iets nieuws verzinnen om ze tegen te houden verzinnen wij weer iets om er toch doorheen te komen. Mexico fungeert als een soort bufferzone tussen het arme Latijns- Amerika en de rijke VS. Wij hebben dezelfde problemen met illegalen aan onze zuid-grens, maar wij hebben geen geld om die te bewaken zoals de Amerikanen doen. Het zou beter zijn als de Amerikanen dat geld zouden besteden om ons economisch te hel pen, zodat de werkloosheid ver dwijnt", aldus ing. Guajardo. Sergeant Shaw zit gehurkt bij een spoor dwars over de weg: schuin weg lopende voren in het zand. „Wat denk je dat dit is?", vraag hij. „Een slang." probeer ik. Shaw staat op en steekt een meter verder de weg over, schui- velend op de zijkant van zijn laarzen. „Zie je, nu maak ik dezelfde sporen. Dat was geen slang, een slangespoor is mindër diep, regelmatiger, dit was iemand die ons voor de gek wilde houden, een illegale Mexicaan denk ik. Maar het spoor is al te oud. het heeft geen zin er nu nog achteraan te gaan." Ervaring Als we weer rijden, vertelt hij: „Zo'n slangespoor is niet de enige truc die ze proberen. Soms binden ze koeiepo- ten onder hun schoenen, als je niet goed oplet trap je daar zo in. Maar echte koeien lopen anders, dat is moeilijk na te doen. Soms ook lopen ze op grote platen schuimplastic om helemaal geen sporen achter te laten, of ze steken achterstevoren lopend de weg over, zodat het lijkt alsof ze terug gaan naar Mexico. Je moet wel wat jaartjes ervaring hebben omdat dat te zien. We hebben het spoorzoeken vroeger geleerd van de Indianen, die doen er nu zelf niets meer aan, het interesseert ze niet meer. Het is nu zelfs wel voorgekomen dat wij een verdwaalde Indiaan uit de woestijn moesten halen." grensbewaking blijft geboden, en daar wordt dan ook flink werk van gemaakt. Uitzettingen El Paso is een stad met ruim 400.000 inwoners. Aan de andere kant van de grens, gescheiden door de Rio Gran de ligt Juarez, met 650.000 inwoners. De Rio Grande is de grens, in de winter een brede rivier, in de zomer een modderige stroom, die, op knie hoogte, gemakkelijk te doorwaden is. In de vroege ochtend verzamelen zich tientallen groepjes Mexicanen langs de river, aan hun kant van de grens. Ze hebben min of meer geregeld ille gaal werk in El Paso. De patrouille wagen van de grenspolitie verwekt weinig opschudding. Het is iedere dag hetzelfde. Rustig wachten ze tot de politie weer weg is. Enkele Mexica nen die de rivier al door zijn en aan de Amerikaanse kant hun schoenen staan aan te trekken, lopen weer te rug. Het is prettiger als je niet gepakt wordt, gebeurt dat wel, geen nood. De plaatselijke gevangenis van de gren spolitie zit 's ochtend om zeven uur al tjokvol. Mannen, vrouwen, kinderen, zelfs moeders met baby's zijn in de loop van de nacht in de streek rond El Paso opgepakt. Hun namen worden genoteerd, ze kunnen kiezen tussen vrijwillige uitzetting of een proces. Allen kiezen vrijwillige uitzetting, ze worden dan gewoon, per bus, naar hun land terug gebracht. Mensenhandel De techniek in dit werk heeft niet stil gestaan. Spoorzoeken is nog steeds belangrijk, maar sensoren en vlieg tuigjes doen nu het meeste werk. Langs de grens zijn sensoren ingegra ven, apparaten die een radiosignaal uitzenden als iemand passeert, som mige reageren op trillingen van de grond, andere op aanwezigheid van ijzer. Door het radio-signaal van de sensor, gaat er een rood lampje bran den op een grote stafkaart op het hoofdkwartier van de grenspolitie. Men weet waar er iets loos is, een vliegtuigje of patrouillewagen wordt erop uitgestuurd. Ter plaatse wordt dan het spoorzoeken weer belangrijk, waar zijn de wetbacks heen gegaan, waar verschuilen ze zich. Soms stuit de grenspolitie op trieste zaken. Er is een levendige mensen handel ontstaan. Mexicanen betalen wel 300 dollar (zo'n 650 gulden) om naar het noorden gesmokkeld te wor den. De smokkelaars zelf nemen wei nig risico's. Als ze onraad vermoeden, laten ze hun klanten gewoon aan hun lot over. „Zo stuitte een patouille van ons in 1976 toevallig, ergens midden in de woestijn op een grote trailer. Die stond daar in de brandende zon. Niemand in de buurt, de deur zat op slot. Toen ze hem openbraken, bleken er 30 Mexicanen, als haringen in een ton. in opgesloten te zitten. Buiten was het 40 graden, in de trailer was het al meer dan 80 graden. De mensen waren letterlijk haast gekookt, negen waren er al dood. de rest heeft het op het nippertje gehaald." Het verhaal is van Jerry O'Connor. Hij zetelt in een modern gebouw, even buiten El Paso, waarschijnlijk het best bewaakte complex in de zui delijke Verenigde Staten. Gewapen de wachten, deuren en liften die al leen met speciale sleutels open gaan, tv-monitoren op alle gangen enz. Het Spoorzoeken is een echte specialiteit van de grenspolitie, uiterst nuttig in hun voortdurende jacht op de vele Mexicanen die wekelijks illegaal de grens over proberen te komen. „Soms heb ik wel medelijden met ze," zegt Shaw. „Het is logisch dat ze hier naartoe komen, wij zijn rijk en zij zijn arm. Het is niet altijd zo gemakkelijk om iemand, die een paar dagen door de woestijn heeft gelopen, weer terug te sturen. Maar dat is nu eenmaal mijn' werk, daar heb ik de eed voor afgelegd. Het is natuurlijk ook wel interessant werk. Je gaat echt op jacht, maar niet op gewone dieren, maar op mensen, die zijn slimmer, dat maakt het juist spannend." De reden waarom die Mexicanen het toch blijven proberen is duidelijk. Veertig procent van de bevolking heeft geen werk. De lonen liggen ver onder het laagste loon dat ze in de V.S. kunnen verdienen. In de V.S. is werk genoeg. De boeren in het zuid westen, Texas. Nieuw-Mexico. Cali- fornië hebben de Mexicanen hard no dig voor het ruwe handwerk, waar voor zij geen Amerikanen meer kun nen krijgen. In de jaren vijftig werden de Mexicaanse seizoen-arbeiders in grote aantallen toegelaten. „Brace- ro's", de sterke armen, werden ze ge noemd. Onder druk van de Ameri kaanse vakbonden kwam daar. aan het eind van de jaren vijftig, een eind aan. De Mexicanen bleven namelijk niet in het zuiden, ze trokken naar de noordelijke fabriekssteden. Daar gin gen ze nog meer verdienen, maar nog altijd minder dan wat de Amerikaan se arbeiders eisten. Ze verpesten dus de arbeidsmarkt, hun toelating werd stopgezet. Natte ruggen Officieel is dat zo gebleven, op enkele uitzonderingen na. Maar de boeren in de grensstreek konden hun oogst toch niet laten verrotten op het veld. de dames konden hun ijverige dienst meisjes niet Ineens missen. Er bleef dus een rijke arbeidsmarkt voor iede re Mexicaan, die illegaal de grens over durfde te komen. „Wetbacks", natte ruggen, worden ze genoemd, omdat ze de grensrivier, de Rio Gran de, komen overzwemmen. Naar offi ciële schattingen zijn er momenteel tussen de zes en twaalf miljoen wet backs in de V.S. Evenals wat er in Nederland is ge beurd met de illegale gastarbeiders, heeft president Carter recent voorge steld wetbacks die al enkele jaren in de VS werken, nu officieel toe te laten, en gelijktijdig de grensbewa king tegen nieuwe illegalen te ver scherpen. Deze voorstellen hebben de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging scherp verdeeld, besluiten zijn nog niet genomen. Voorstanders wij zen erop dat de Amerikaanse econo mie deze Mexicanen gewoon nodig heeft, tegenstanders zien het als een premie op illegale activiteiten, die steeds meer Mexicanen zal aantrek ken. De grenspolitie mengt zich niet in dat debat. Hoe het ook uitvalt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19