Dieren door vele toeschouwers vaak geremd in hun handelen ZOMER-AANBIEDINCEN! van der meer Ja! Ze zijn er neg eventjes: VanderMeer's eerste sub-hoofd Trouw Olifant neemt de benen ELKE ZATERDAG IN NIET WINKELEN Wie hun gedrag wil zien kan beter niet met vakantie gaan Ook de 'lagere' dieren boeiend VanderMeer maaty deze modieuze leef heelt zélf. Daarom Kan de prijs ze laag zijn! Royale leef hoeRmef Kemforfabele hoge rug in super-zacht velours, nü als Zomer- Aanbieding Fijne meubelen! Scherpe prijzen! Wij zoeken voor de afdeling Neurologie een in de rang van verpleegkundige A. De afdeling omvat 17 bedden; voor hen die graag in een klein team wer ken is dit een interessante, aantrekke- li|ke werkkring Enige verpleegkundige ervaring is ge wenst. terwijl leidinggevende capaci teiten aanwezig moeten zijn. Sollicitaties richten aan de afdeling Personeels zaken Diaconessenhuis. Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg. Advertentiemateriaal moet donderdags (1e post) in ons bezit zijn. Inlichtingen over deze speciale advertentiepagina's TEL. 020-913456 TOESTEL 794, resp. 783 en 750 De notarissen Westbroek, Van der EIburg, Schuurmans, Korteweg, De Vin, Okkens, Koudijs en Dortmond, Schiedamsedijk 50 en Lijnbaan 121 te Rotterdam maken bekend dat hun minuten, registers, repertoria en verdere administratie door de brand in de Leuveflat zijn getroffen. Zij zetten hun praktijk onveranderd voort. Genoemde notanssen betuigen hierbij gaarne hun dank en erkentelijkheid aan de Rotterdamse Brandweer en Politie en aan alle anderen, die hulp hebben geboden Rotterdam. 31 jufi 1970 DINSDAG 1 AUGUSIUS 1978TROUW/KWARTET JUWELEN. GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. T 023-320481 Haarlem (bij de Ridderstra< KENNISGEVING De Eerste kamer voor schillenbehandeling uit g puteerde staten van Utre maakt bekend, dat zij maandag, 11 september II ten Provinciehuize, Acl St. Pieter 20 te Utrecht, openbare vergadering zal handelen beroepen op gn van artikel 41 van de Algei ne bijstandswet van ingezi nen der navolgende meenten: 9.30; 9.40; 9.50 en 10.00 Utrecht; 10.10 uur Driebergen-Rij: burg; 10.20 uur Soest; 10.30 uur en 10.50 Houten; 11.00 uur Amersfoort; 11.10 uur Leusden; 11.20 en 11.30 uur De Büi 11.40 uur Woudenberg. KENNISGEVING De Tweede kamer voor schillenbehandeling uit g< puteerde staten van Utrt maakt bekend, dat zij maandag. 11 september 1 aanvang 12.00 en 12.10 ten Provinciehuize, Acl St. Pieter 20 te Utrecht openbare vergadering zal handelen beroepen op gr van artikel 49. Ie lid Drank- en Horecawet vai gezetenen der gemeente selstein. begint op deze ef( dé andere advertentie pagina ELKE OCHTEND OPNIEUW door Henk van Halm Het is al weer een tijdje geleden dat het laatste deel verscheen van een serie boeken, bedoeld voor lezers die niet tevreden zijn met alleen maar de namen van dieren te kennen, maar die ook willen weten waarom ze zich gedragen zoals ze doen. Gelukkig verschijnen naast de op zich zelf zeer nuttige gidsen voor herkenning steeds meer boeken die achtergronden van het dierenleven belichten. Juist dat verdiept natuurstudie of geeft een dierentuinbezoek meer inhoud dan het gewone „beestjes kijken" Nu is het aanschouwen van dieren in gevangenschap toch al niet ideaal, als je iets van dieren wilt begrijpen, omdat ze vaak een heel ander gedrag demonstreren dan in hun eigen na tuurlijke leefomgeving en omdat bo vendien de overvloed van dieren zo groot is dat men zelden lang naar een dier kijkt en nooit lang genoeg om samenhangende gedragingen te kun nen observeren. Dieren worden vaak door de vele toeschouwers geremd in hun handelen en daarom kun je. als je echt wat van het gedrag wilt zien. wel een betere Ujd uitzoeken dan de vakanUeUjd Vrij levende dieren ga deslaan blijft verre te verkiezen. Dat Ik daar zo over uitweid, is omdat veel van wat In ..Hoe dieren leven" handelt over niet inheemse diersoor ten. die je alleen in dierentuinen kunt zien tenzij je tot de groeiende groep toeristen behoort die regelma tig op safari gaan. Toch Is er ook genoeg over Nederlandse, en zelfs over heel alledaagse dieren ln te vin den. wat je zelf kunt waarnemen, in de tuin of wat verder weg. Hele dierenwereld De zes boeken, die samen het hele dierenrijk bestrijken, gaan over de levensverrichUngen van dieren in de ruimste betekenis. Dat houdt zowel de gewone dagelijkse routine als eten. drinken, slapen, oppassen voor belagers en het verzorgen en bescher men van jongen in als de hoogtepun ten. die een dier in bepaalde seizoe nen of maar eens in zijn leven door maakt. Dat is met name de hofmake rij. de paring, vaak met ingewikkelde en voor de onkundige toeschouwer raadselachtige ceremonièn. de trek van vogels, vissen, zoogdieren, amfibieën en insekten. Fascinerend en bizar zijn veel gedragingen en li chaamsvormen. bij lagere dieren, zo als insekten. wormen en slakken, nog meer dan bij vogels en zoogdieren, die ons nu eenmaal vertrouwder zijn en die in hun gedrag vaak nog iets vertonen dat ..bij ons zelf herken baar" lijkt Lijkt, want je moet erg oppassen hierbij niet al te menselijke maatstaven aan te leggen. Gelukkig doen de schrijvers van de verschillende delen dat ook niet. Het zijn allemaal beroeps-dierkundigen van naam en ze hebben kans gezien wat ze te zeggen hebben zo te formu leren dat iedereen, zelfs een ouder kind. het kan begrijpen. Daarbij moesten zij vanzelfsprekend wel een keuze doen Verwacht u dus geen volledige uitstalling van wat er zoal aan merkwaardig gedrag in de die renwereld bestaat. Alleen die dieren zijn genoemd en afgebeeld, die als illustratie kunnen dienen om be schreven gedrag aanschouwelijk te maken. Die afbeeldingen zijn in to taal meer dan twaalfhonderd kleu renfoto's waarvan de meeste het dier tonen in zijn natuurlijke omgeving. Opvallend zijn een paar fraaie en zeldzame paringsfoto's in het deel over de zoogdieren. Maurice Burton besteedt daarin wel heel veel aan dacht aan de grote zoogdieren, waar mee hij aansluit bij de belangstelling van het dierentuinpubliek, dat zich nu eenmaal liever ophoudt bij de olifanten en de roofdieren dan in de voor ons reukorgaan minder aantrek kelijk behuizingen waar knaagdieren en kleine roofdieren zijn onderge bracht. Toch gedragen die zich in gevangenschap vaak „natuurlijker" dan de grote dieren, alleen maar om dat ze ..zich minder bewust schijnen te zijn" van de aanwezigheid van mensen en de beperkingen van hun onderkomen. Je vraagt je soms wel eens af of mensen „buiten hun denk raam" vallen. Wat Burton schrijft over territorium- gedrag. plaatsbepaling door echopei ling, instinctief en aangeleerd hande len. voedsel en voortplanting is intri gerend genoeg voor de algemene le zer. Soms waagt hij zich aan veron derstellingen die niet wetenschappe lijk gefundeerd zijn. zoals op blz. 39. dat de egel misschien van huis uiteen woestljndier is. Hij haalt daarbij een nogal speculatieve vergelijking aan met de eveneens bestekelde cactus sen. Zo ls er meer: wat hij beweert over intelligentie en leervermogen is hier en daar beslist betwistbaar te noemen. Toch weet je overigens nooit wat er na veel waarnemingn en wetenschap pelijk onderzoek uit de bus komt. Er ls vaak de spot gedreven met berich ten dat zwaluwen een winterslaap kunnen houden. Die verhalen zijn al oud en zo vond ik eens de volgende passage in Gilbert White's Natural History of Selborne' (brief van 4 au gustus 1767): 'Wat de zwaluwen be treft die in de winter in verstarde toestand op het eiland Wight, of een ander deel van dit land, gevonden zouden zijn. hoorde ik nooit zo'n ver slag dat waard was er aandacht aan te besteden. Maar een geestelijke met een onderzoekende aard verzekert me dat toen hij een opgeschoten jon gen was. een paar werklieden, die vroeg in het voorjaar de kantelen van een kerktoren afbraken, twee of drie gierzwaluwen onder het puin vonden, die op het eerste gezicht dood leken, maar toen ze bij het vuur gelegd waren, herleefden. Hij vertelde me dat hij uit gTOte zorg om ze in leven te houden, ze in een papieren zak bij het keukenvuur hing. waar ze gestikt waren.' Dit voorval wordt ook aangehaald in het deel Vogels en schrijver Robert Burton noemt nog een aantal tame lijk overtuigende waarnemingen uit Perzië en Californië en ten slotte het bewijs voor de juistheid van debe- richten. In december 1946 vonden professor Jaeger en twee van zijn studenten een verstijfde nachtzwa luw in een rotsspleet in de Colorado- woestijn. De vogel vertoonde geen teken van leven, behalve dan dat hij een oog opendeed, voor hij in de spleet werd teruggelegd. Later keerde Jaeger nog een paar maal terug naar de spleet en vond daar de nachtzwa luw nog steeds slapende in de hou ding waarin hij hem had neergelegd. Hij kon zo aantonen dat de vogel daar een echte winterslaap heeft ge houden van op zijn minst 85 dagen. Soorten jagerij Ik zou dit vogelboek elke beginner in de ornithologie willen aanraden. Ie mand die juist begonnen is de her kenning onder de knie te krijgen, is maar al te licht geneigd de geduldige observatie van het gedrag te verwaar lozen. Alle aandacht is er doorgaans op gespitst weer een soort aan de lijst van geziene vogels te kunnen toevoe gen. Steeds weer toont Burton het verband tussen het gedrag en de doel- martigheid voor het voortbestaan van de soort. Nieuwe feiten worden beschreven over zulke bekende on derwerpen als broedzorg. camoufla ge. trek. concurrentie en doodsoorza ken. Jammer alleen dat in dit deel fouten zijn aan te wijzen, zoals op bladzij 21 de foto van een ijsvogel, die een visje naar zijn nest brengt, maar naar een hol in de grond vliegt in plaats van naar het nesthol in de steile oeverwand. omdat de foto 90 liiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiimiiiiiiiii graden gekanteld is. en de foto op bladzij 81. die tijgervinkjes toont, maar volgens het bijschrift kruisbek ken. Amfibieën en reptielen bestaan al meer dan 300 miljoen jaar. Een tijdlang hebben reptielen als grootste roofdieren en planteneters de aarde beheerst. Er is nog steeds geen af doende verklaring voor gevonden waarom al deze reuzenhagedissen, zelfs die welke de zeeën bevolkten, zijn uitgestorven. Een grote verschei denheid aan kleinere vormen dan deze 'draken' al blijven krokodillen indrukwekkende en gevreesde reptie len bevolkt nog steeds de tropische en gematigde streken van de aarde en vele ervan hebben ëen bijzondere le venswijze ontwikkeld, die Echter- nacht uitmuntend beschrijft. Er zijn ook nogal wat inheemse soorten van deze belangwekkende diergroep afge beeld en in hun gedrag beschreven. De fraaie kleurenfoto's zijn voor het merendeel in terraria opgenomen, zo als de vissen in het door Whitehead geschreven deel meest in aquaria werden gefotografeerd. Whitehead heeft vooral uit vaktijdschriften stof tot schrijven gehaald en geeft een goed overzicht van nieuwe onder zoekresultaten en gelanceerde ideeën. Bondgenoten In twee delen, geschreven door Bla- ney en Mash. worden de ongewervel de dieren behandeld, zeer onvolledig, wat niet anders kan. want zij maken de meerderheid uit van alle diersoor ten. Men schat dat er zo'n twee mil joen insektesoorten bestaan, waar van nog niet meer dan de helft is beschreven. Dagelijks worden nieuwe soorten ontdekt. Lagere dieren kun nen zich niet verheugen in een zo grote populariteit als zoogdieren, vo gels en vissen. Er lijkt weinig te bele ven aan hun gedragingen. Mensen die er zo over denken, vinden een eye- opener' in deze serie. Als zij na lezing ontdekking dat lagere dieren even boeiende schepselen Gods zijn als dieren die ons meer nastaan, soms ernstige concurrenten, waar het ons dagelijks brood betreft, maar vaak ook bondgenoten in ónze strijd om het bestaan, hebben deze boeken goed werk gedaan. Serie 'Hoe dieren leven', onder re dactie van dr. Peter Hutchinson, uitg. Elsevier, Amsterdam/Brussel. Delen: Maurice Burton - Zoogdieren; Robert Burton - Vogels; A. C. Echter- nacht Reptielen en amfibieën; P. J. Whitehead - Vissen; W. M. Blaney - Insekten; K. Mash - Lagere dieren. Per deel 160 blz., prijs per deel 27,50. Nü 1s t er nog tijd voor! Nu zijn ze er nog héél eventjes; die fijne zomer-Aanbiedingen bij vanderMeer! Allerlei modieuze zitgroepen (en nog véél meer!) voor prijzen die Je straks niet meer vindt! Neem nou deze verrukkelijk-komfortabele leefhoek in rondom- verleidelijk-zacht-velours. Losse zit-en rugkussens om lekker-diep in weg te zakken.vaste hoofdsteun, mooie, glooiende' armleggers.ln beige.donkerblond, nègre. grijsblauw, parelgrijs en héél zacht blauw. En: nü nog voor n hoe-bestaat-'t-prljsje! Kom daarom nü. wacht niet te lang. u kunt nu nog héél eventjes profiteren van al die fijne Zomer- Aanbledlngen bij VanderMeer! 1795? Uwltt tenders? Deze fijne leefhoek ls ook leverbaar In allerlei andere opstellingen! Als tweezitter Als driezuter Als losse elementen, met of zonder arm En óók de bekleding kan anders 'n Paar voorbeelden tweed, rib of rondom-echt-leert Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een vanderMeer meubel ergens anders hetzelfde meubel I (onder dezelfde voorwaarden betreffende levering m en service) voor een lagere prijs kunnen kopen, dan geeft vanderMeer u het prijsverschil terug Den Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Den Haag: Winkelcentrum .waldeck'. einde Laan van Meerdervoort Utrecht: Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht Rotterdam: Croothandelsgebouw. weena 757 Amsterdam: Stadhouderskade 74 Dlemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi. afrit De Snlep. Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar. Velser-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhoven: Noord Brabantlaan bl) de Rijksweg Tllburg-Maastrlcht. afrit vliegveld. Etten-ieur Rijksweg Breda-Roosendaal. Heerlen: Spoorslngel 2 Enschede: winkelcentrum. Oe KlanderIJ'. Almelo: Oranjestraat 25. Dagelijks (ook op zaterdag') geopend tot 6 uur Koopavond: donderdag in utrecht. Den Haag, Amsterdam en Almelo: vrijdag ln Rotterdam. Dlemen. Eindhoven en Etten-leur. Hazel, een olifant uit het Windsor safaripark in Engeland, ontsnapte uit het wildpark en zwierf bijna rond in de bossen. De tweeëneenhalve ton wegende en zestien jaar oude Indische olifant, die weg kon komen een stalen omheining omver te trekken en enige bomen te ontwortelen, werd tenslotte met een met tronen geladen geweer neergeschoten. Foto boven: Hazel ligt verdoofd op de grond. Foto onder: Nog wat wordt Hazel weer naar het wildpark gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8