Libanees leger stuit op verzet van christenen VS betreuren houding Sadat Zwarte partij gispt Rhodesische aanval Zuid-Afrika speelt toneel in kwestie Namibië 'Arabische boycot zal met name Europa treffen' Vietnam en Cambodja opnieuw op de vuist Militairen nog steeds in Mozambique Ziekenhuis stort in Hanoi beschuldigt China Zorg over Amerikanen in Oeganda India: vooralsnog geen kernexplosie Indonesië zou wapens in Europa kopen DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET LONDEN (AP) Europa en met urne Groot-Brittannië tal het in de toekomst het swaarst te verduren krijgen van de gevolgen van de Ara- bische handelsoorlog tegen Israël. De Verenigde Staten hebben clch met hun wetgeving tegen de Arabi sche boycot van Amerikaanse be drijven tegen de gevolgen van een nieuw offensief In de handelsoorlog tegen Israël ingedekt Dit ls de conclusie die Terrence Prit- tle en Walter Henry Nelson trekken In hun gisteren in Londen gepubli ceerde boek 'De Economische Oorlog tegen de Joden' trekken. Prlttle en Nelson proberen In hun boek aan te tonen hoe de Arabieren in de toekomst van plan sljn om hun rijkdom te gebruiken om derde lan den te dwingen hun handel met Is raël op een laag pitje te setten of selfs geheel stop te setten. De Amerikaanse wetgeving die be drijven verbiedt om xich aan de be palingen van de Arabische boycot te houden zou de Arabieren dwingen om zich voornamelijk tegen de Euro pese handel met Israël te keren. In vele Europese landen is er nog geen speciaal op de Arabische boycot geënte wetgeving. Wel zijn bijvoor beeld het Engelse en het Nederland se parlement bezig om de gevolgen en de praktijken van de Arabische boycot te onderzoeken. Prittie en Nelson menen dat Europa alleen op het niveau van de Europese Gemeenschap in staat zal zijn om het nieuwe offensief van het Arabische boycotbureau in de Syrische hoofd stad Damascus het hoofd te bieden. Met name Groot-Brittannië zou mak kelijkslachtoffer van de Arabische boycot kunnen worden in de ogen van Prittie en Nelson vanwege de slechte economische situatie in het land, de rol die Londen binnen de EG en in de internationale politiek speelt en het feit dat Londen een internationaal financieel centrum is. Prittie en Nelson menen dat Groot- Brittannië „een gewillig slachtoffer van de Arabische chantage is gewor den" vanwege de „wanhopige wens" om van de Arabische rijkdommen te profiteren. In het boek beschuldigen zij de Brit se regering ervan Engelse bedrijven, die op de zwarte lijst van het Arabi sche boycotbureau dreigen te wor den geplaatst niet voldoende be schermen. Bovendien zou het Britse ministerie van buitenlandse zaken en Britse kamers van koophandel ingaan op de door het Arabische boycotburau gestelde eisen. BEIROET, TEL AVTV (AP, UPI, Reuter) Door Israël gesteunde rechtse christenen ln Zuid- Libanon hebben voorlopig een streep gehaald door pogingen van het geregelde Libanese leger om naar het zuiden van het door oorlog geteisterde land terug te keren. De vijfhonderd man van de geregelde Libanese leger werden gisteren door de rechtse christenen, die het vuur op hen openden gedwongen om veertig kilometer ten noord-oosten van hun oorspronkelijk doel te blijven. WASHINGTON, CAIRO, JERUZALEM (UPI, Reuter) Ame rikaanse regeringsfunctionarissen toonden zich gisteren aan de vooravond van de reis van minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, naar het Midden-Oosten teleurgesteld over president Sadats weigering met Israël te praten zolang Jeruzalem zich niet bereid verklaard om de in 1967 bezette gebieden terug te geven. Sadat had dit zondag na afloop van een gesprek met de reizende Ameri kaanse ambassadeur Alfred Atherton te kennen gegeven. Vance wordt later deze week in het Midden-Oosten ver wacht. Tijdens zijn reis wil de Ameri kaanse minister een nieuwe Egyp- tlsch-Israëiische ministersconferen tie op touw zetten. Politieke waarne mers meenden de afgelopen weken dat de Egyptische tactiek erop ge richt was de VS te dwingen met eigen vredesvoorstellen te komen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter meende gisteren dat Sadats uitlatingen „nieuwe omstan digheden" had gecreëerd. Hij vond speculaties over de mogelijkheid dat Washington nu daadwerkelijk eigen vredesvoorstellen op tafel zou leggen echter „voorbarig". Bereid Egyptische regeringsfunctionarissen benadrukten gisteren dat Cairo geen afstand had gedaan van z'n vredesini tiatief en dat Egypte nog steeds in principe bereid is met Israël rond de tafel te gaan zitten. Zij wezen echter op het feit dat Egypte de Israëlische eis van aanvaarding van het principe van een territoriaal compromis in de bezette gebieden als een voorwaarde voor nieuwe onderhandelingen op vat. Daarom zou president Sadat voor een harde opstelling in deze fase van het vredesproces hebben gekozen. In Cairo beschouwt men in het licht gezien van Israëls huidige standpunt inzake de bezette gebieden een ak koord met Jeruzalem als een onmoge lijkheid. Daarom stoort Egypte zich aan de Amerikaanse druk op Sadat om akkoord te gaan met een nieuwe Amerikaans-Egyptisch-Israëlische ministersconferentie. gen zijn om te bewijzen dat Egypte geen nieuwe voorwaarden aan be sprekingen met Israël heeft gekop peld. Egypte gaat het alleen maar erom dat Israël zijn eis van een terri toriaal compromis als voorwaarde voor nieuwe besprekingen Intrekt. In regeringskringen in Cairo sprak men gisteren van de mogelijkheid dat de voor 9 augustus geplande Ameri- kaans-Egyptlsch-Israëlische minis tersconferentie begin september plaats zou kunnen vinden. Egypte gaat ervan uit dat Israël tot een standpuntsverandering gedwon gen zou kunnen worden door een combinatie van binnenlandse druk, Amerikaanse druk. en eigen vredes voorstellen door Washington. De druk op Sadat om zich met de tegenstanders van z'n vredesinitiatief in de Arabische wereld te verzoenen is de afgelopen dagen toegenomen. Gisteren voerde Sadat overleg met de Saoedische kroonprins Fachd en de Saoedische minister van buitenland se zaken, prins Feisal. Het was de eerste keer sinds Sadats bezoek aan Jeruzalem dat hoge Saoedische func tionarissen Egypte bezochten. Verzoening Breuk lijmen Amerikaanse druk Egyptische regeringsfunctionarissen lieten zich er gisteren veel aan gele- In Jeruzalem meenden Israëlische re geringsfunctionarissen dat Sadat door middel van zijn harde opstelling mogelijkerwijs bezig is om zijn in november verleden jaar begonnen vredesinitiatief op te geven en de schuld voor het mislukken van de onderhandelingen in de schoenen van Israël te schuiven. Als reden hier voor meent men dat Sadat van me ning is dat hij de breuk met z'n Arabi sche tegenstanders weer moet lijmen. Saoedi-Arabië heeft zich de afgelo pen maanden zeer bezorgd getoond over de verdeeldheid binnen de Ara bische wereld ten gevolge van Sadats vredesinitiatief. Daarom zou men in Riad op dit ogenblik zoeken naar een mogelijkheid voor een verzoening tussen met name Egypte en Syrië waarbij geen van beide partijen ge zichtsverlies zou hoeven te lijden. De huidige Egyptische opstelling in het vredesproces in het Midden-Oos ten zal mogelijkerwijs de taak van Fachd vergemakkelijken. Na afloop van zijn besprekingen met de Saoedi sche kroonprins verklaarde Sadat. „Wij hebben alles besproken en wij zijn het altijd eens." Fachd vertrok gisteren naar de Syrische hoofdstad Damascus voor besprekingen met president Assad. De terugkeer van het geregelde Liba nese leger naar Zuld-Libanon werd ruim een Jaar geleden overeengeko men tijdens besprekingen tussen Sy rië, Libanon en de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO). De gisteren ge stuurde eenheden waren de eerste die overeenkomstig het akkoord naar het zuiden trokken. Zij zouden zich in het gebied van het dorpje Tibnine neerla ten. Volgens een verklaring van de vredesmacht van de Verenigde Na ties in Zuid-Libanon werd een Liba nese soldaat gisteren gewond. De Li banese soldaten beantwoordden het vuur van de rechtse christenen echter niet. Libanons premier Selim el Hoss ver klaarde gisteren dat hij de leider van de rechtse christenen, majoor 8aad Haddad en enkele andere officieren, die allen formeel deel uitmaken van het geregelde Libanese leger, bevolen heeft om zich naar de hoofdstad Bei roet te begeven. Hoss kon niet zeggen of dit bevel ook daadwerkelijk zou worden opgevolgd. Haddad zou het afgelopen weekeinde in de christelij ke enclave Marajoen een spoedbij- eenkomst hebben bijeengeroepen waarop hij tot verzet tegen het Liba nese leger opriep. Standpunt veranderd De leider van de Nationaal Liberale partij, die tot het blok van de rechtse christenen behoort verklaarde giste ren in Beiroet dat Israël plotseling van standpunt inzake de terugkeer van het Libanese leger naar het zui den was veranderd. Israël zou zich oorspronkelijk niet er tegen hebben verzet. Maar gisteren verklaarden Is raëlische regeringsfunctionarissen dat het terugkerende Libanese leger „Syriërs zijn onder een Libanese ver momming". Volgens diplomatieke kringen in Israël zouden de Verenigde Staten de afgelopen dagen bij Is- rae'ijl hebben aangedrongen om de rechtse christenen tot terughouding te manen. De gisteren begonnen terugkeer van SALISBURY (Reuter, UPI) Een zwarte partij binnen de overgangsregering in Rhodesië heeft felle kritiek laten horen op de aanvallen op wat worden genoemd „guerillakampen" in het buurland Mozambique. De veroordeling kwam van de vleugel van dominee Sithole. Ondertussen bevinden de Rhodesi- sche militairen zich nog steeds in Mozambique. Volgens het militaire opperbevel in Salisbury zijn negen guerillastrijders tot nu gedood, kwam één zwarte burger om het leven bij i een door de guerilleros „uitgelokt" I vuurgevecht, en werden drie zwarten gedood door „terroristen". Sinds het j begin van de acties, afgelopen vrij- I dag, zouden twee blanken om het i leven zijn gekomen. De militaire operatie in Mozambique is de vierde in twee jaar. Er wordt in Salisbury slechts mondjesmaat nieuws over gegeven, en de berichtge ving is gecensureerd. Vast staat dat grondtroepen vanuit de lucht worden ondersteund, door Rhodesische gevechtsvliegtuigen. Bij vorige invallen zouden meer dan 1500 guerrillastrijders zijn gedood. Deze acties zouden alle gericht zijn geweest tegen hun bases, maar vol gens de guerrillabronnen werden vluchtelingenkampen aangevallen en hebben vooral vrouwen en kinderen SALISBURY Het militaire hoofdkwartier in Salisbury heeft be kendgemaakt dat de actie van de Rhodesische strijdkrachten tegen guerrillabases in Mozambique met succes bekroond is. de dood gevonden. Noch van guerril lazijde, noch door Mozambique is tot nu toe op de jongste Rhodesische acties gereageerd. De gematigde zwarte Rhodesische leider bisschip Abel Moezorewa blijft optimistisch, na bezoeken aan de Verenigde Staten en Groot-Brittan nië. Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft hij een „goed gehoor" gevonden voor de „binnenlandse re geling" in Rhodesië, en Moezorewa verwacht van Groot-Brittannië het zelfde. De „binnenlandse regeling" is een overeenkomst tussen gematigde zwarte leiders, en de blanke minder heidsregering. waarvan de guerillabe- weging in het land niets moet heb ben. Ook Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten hebben grote aarzelin gen over een dergelijke oplossing voor Rhodesië. al was het alleen maar omdat de guerrillaleiders (Joshua Nkomo en Robert Moegabe) worden buitengesloten. „In de Verenigde Staten heb ik het kampioenschap wat betreft democra tie en mensenrechten even opge schud", aldus Moezorewa in Londen. „Van Groot-Brittannië verwacht ik dat het zich verplicht tot het demo cratisch proces dat zich nu in Zim babwe (Rhodesië) afspeelt." Maar Moezorewa gaf tijdens een pers- gesprek in Londen toe. dat hij van de Britten tot nu toe niet heeft gekregen wat hij wilde. „De Britse politiek is niet veranderd". De Verenigde Staten zouden „in prin cipe" bereid zijn de economische sancties tegen Rhodesië op te heffen, maar in Groot-Brittannië kreeg Moe zorewa wat dat betreft geen voet aan de grond. In de Iraanse hoofdstad Teheran is een ziekenhuis ingestort Zeker acht mensen kwamen daarbij om het leven, en meer dan twintig werden onder het puin bedolven. Personeel van het ziekenhuis, waar overwegend mensen uit de sloppenwijken zouden worden verpleegd, zei dat het hospitaal hard toe was aan vernieuwing. De ingestorte vleugel was zeventig jaar oud. Het geld dat vorig jaar beschikbaar was voor herstelwerkzaamheden zou de Iraanse regering aan andere zaken hebben besteed. het Libanese leger gebeurt tegen de achtergrond van een Syrische-Israëli sche strijd om Invloed in Libanon. Premier Begin riep verleden week de wereld op om de christenen in Liba non te beschermen. De rechtse chris tenen beweren dat Syrië Libanon vol ledig wil bezetten terwijl men in Da mascus beweert dat het om de voor koming van de stichting van een on afhankelijk christelijke staat in Liba non met Israëlische steun gaat. Voorhoede Volgens Westerse militaire kringen in Beiroet maken de gisteren naar zuid- Libanon gestuurde troepen deel uit van de „voorhoede van het Libanese leger", een van de vleugels van het uiteen gevallen geregelde leger, dat zich tijdens de burgeroorlog aan de kant van Syrië schaarde. Israël heeft strikte voorwaarden ver bonden aan de terugkeer van het Libanese leger naar Zuid-Libanon. Is raël eist dat Palestijnse guerrillastrij ders uit het gebied moeten worden geweerd, dat de christelijke militia's niet onderdrukt mogen worden en dat de grensovergangen tussen Israël en zuid-Libanon openblijven. Boven dien mogen majoor Haddad en zijn medewerkers niet uit hun functies worden ontslagen. BANGKOK (Reuter, AFP, UPI) Nieuwe gevechten tussen Vietnam en Cambodja zijn de zwaarste sinds maanden, en niets wijst erop dat er snel een einde aan komt. Het felst zou worden gevochten even ten noorden van de papegaaiebek (een punt van Cambodja, die in Viet nam opsteekt), maar ook elders langs de grens wordt strijd geleverd. Cam bodja heeft gemeld dat de afgelopen maand 1200 Vletnamezen zijn ge dood, terwijl 2500 gewond zouden zijn geraakt. Het land gaat ondertussen door de Vletnamezen ervan te be schuldigen dat ze Cambodja willen bezetten. Omgekeerd heeft Vietnam gemeld dat de afgelopen week ver scheidene Cambodjaanse bataljons buiten gevecht zijn gesteld. Er werd geen melding gemaakt van slachtof fers. De Vietnamese ambassadeur in Pe king heeft China ervan beschuldigd zijn land aan te vallen via Cambodja. De Chinese vice-premier Tsjen Hsi- lien beloofde een Cambodjaanse de legatie alle steun in de strijd tegen de „agressors". Volgens de Vietnamese ambassadeur Nguyen Trong-Vinh is een Cambod jaanse militaire delegatie in Peking op bezoek om de Chinees-Cambod- jaanse aanval op zijn land te coördi neren. De Cambodjaanse delegatie leider Son Sen. die de functie van vice-premier bekleedt, pleitte in de Chinese hoofdstad voor een solide samenwerking tussen Peking en 'Phnom Penh met het oog op het Vietnamees „expansionisme". De' Chinese vice-premier Tsjen Hsi-lien sprak van een hegemonlsme in Indo china wat uitgelegd kan worden als een beshuldiging aan het adres van Moskou. De Vietnamese ambassadeur in Chi na zei dat de besprekingen tussen Vietnam en China, die op 8 augustus zullen worden geopend, niet alleen zullen gaan over het vluchtelingen probleem van de etnische Chinezen in zijn land. NEW DELHI (Reuter, UPI) India zou atoomexplosies kunnen gebrui ken voor vreedzame doelen (winning van mineralen of olie). Maar premier Morarji Desai zou dat alleen overwe gen als onderzoekers hem ervan over tuigen dat het noodzakelijk is, ver klaarde hij gisteren in het Hogerhuis. „Maar ik denk.niet dat het noodzake lijk is", zo besloot hij zijn jongste poging om het regeringsstandpunt duidelijk te maken. Vorige week maakte Desai in het par lement onderscheid tussen ontplof fingen met een technisch doel („blast") en andere („explosion"). De eerste categorie kon nodig zijn voor ontwikkelingsprojecten, de tweede sloot hij uit. Omdat Desai eerder alle atoomexplosies had uitgesloten, lok te dit bezorgde vragen uit van de Amerikaanse ambassadeur Robert Goheen. JAKARTA (UPI) Indonesië zou wapens willen kopen in Europa, in stede van in de Verenigde Staten. Zegslieden in Jakarta hebben dat la ten weten. De voorkeur zou worden gegeven aan Europees oorlogsvoer tuig. omdat dat goedkoper is in on derhoud, hoewel het duurder is in aanschaf. Het zou gaan om een be drag van 250 miljoen gulden, te beste den aan lichte wapens. Indonesië heeft zijn defensiebudget verdub beld. en heeft oorlogsmaterieel nodig vooral voor de troepen op het bezette Oost-Timor, aldus de zegsman. Vlieg tuigen zou de regering Jakarta wel weer in de Verenigde 8taten willen kopen. Zij vindt de Amerikaanse Skyhawk beter dan de Franse Mirage. KAMPALA (UPI) - In Oeganda, waar honderdduizenden zwarten over de kling zijn gejaagd, bestaat nu weer bezorgdheid over het lot van de Ame rikanen in het land. Dit nadat de Amerikaanse Senaat zich met 73 tegen 1 stemmen uitsprak voor een vrijwel volledige handels boycot tegen Oeganda, omdat het regime van president Idi Amin zich schuldig maakt aan volkerenmoord. Koffie uit Oeganda zou in de Verenig de Staten niet meer mogen worden ingevoerd, terwijl de uitvoer uitge zonderd die van levensmiddelen eveneens zou moeten worden stop gezet. Anderhalf Jaar geleden botste Amin ook met de regering Carter, waarna een groot aantal Amerikanen het land verliet. Op het ogenblik zijn er nog zo'n 200 over. Tot nu toe heeft de Oegandese pers geen melding gemaakt van de beslis sing van de Amerikaanse senaat, ter wijl president Amin zich op het ogen blik onledig gaat houden met een autotocht door het land. De Oegandese economie is vrijwel geheel van de uitvoer van koffie af hankelijk, en staat al op wankelen sinds de uitzetting van 40.000 Aziaten in 1973. Zij hielden de bedrijvigheid in Oeganda, als in veel andere Afri kaanse landen, grotendeels gaande. Zijn autotocht maakt Amin in het kader van een „rally voor de econo mie". die vrijdag begint. Staatszaken worden tijdelijk waargenomen door zijn vrouw Medina, terwijl een andere echtgenote tijdelijk verlof heeft ge kregen van haar zelfmoordregiment om hem te vergezellen. door Hennle Serfontein JOHANNESBURG Ondanks de harde verklaringen en verhulde dreigementen, die de Zuidalrikaanse premier John Vorster en zijn minister van buitenlandse zaken Pik Botha de afgelopen dagen hebben laten horen, lijkt het nog steeds mogelijk dat de westerse voorstellen over Namibië, die vorige week door een resolutie van de Veiligheidsraad bekrachtigd werden, vandaag aanvaard zullen worden als het Zuidafri- kaanse kabinet bijeen komt. De Zuidafrikaanse regering speelt waar schijnlijk een gevaarlijk diplomatiek spel, nu ze. voor binnenlandse consumptie, een definitieve beslissing uitstelt en haar poli tieke blunders in de kwestie van de Walvis baai tracht te verhullen. Het maakt alle maal deel uit van een poging internationaal en nationaal het gezicht te redden; een poging die een diplomatieke nederlaag moet camoufleren. De Zuidafrikaanse regering heeft de afgelo pen week meermalen de indruk gewekt dat zij op het punt stond haar steun aan het westerse plan. die ze drie maanden geleden gegeven heeft, te onttrekken. De regering was woedend omdat de westerse landen zich akkoord verklaarden met een resolutie van de .Veiligheidsraad waarin opgeroepen werd de omstreden Walvisbaai in Namibië op te nemen. In de steek Premier Vorster legde vrijdag een speciale verklaring af waarin hij de resolutie van de Veiligheidsraad onvoorwaardelijk van de hand wees als zijnde onwettig. Hij legde er nog eens de nadruk op dat het gebied volgens internationale wetten tot Zuid-Afri ka behoorde. En minister Botha liet voor de Amerikaanse televisie weten dat Zuid-Afri ka zich in de steek gelaten voelde door de westerse steun voor de Walvisbaai-resolu tie, omdat het gebied niet genoemd werd in de overeenkomst die zijn regering drie maanden tevoren had ondertekend. Dit Zuidafrikaanse vuurwerk kwam los. terwijl de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, slechts categorisch aan de Veiligheidsraad had meegedeeld dat de resolutie de legale status van de Walvisbaai niet aantastte en opriep tot onderhande lingen. De kwestie van de Walvsibaai heeft de vorig week de voorpagina's van de Zuidafrikaan se kranten gesierd. Vorige week zondag liet Voster de vijf westerse landen (De Verenig de Staten. Canada. Groot-Brittannië. Frankrijk en West-Duitsland) in een brief weten dat de Walvisbaai niet opgenomen kon worden in een overeenkomst over Na mibië. Daarna zag minister Botha af van plannen New York te bezoeken. De rege ringsgezinde kranten kwamen allemaal met. duidelijk door de regering geïnspireer de. berichten dat Zuid-Afrika zich terug zou trekken uit de regeling over Namibië als het Westen de Walvisbaai-resolutie in de Veilig heidsraad zou steunen. Maar dinsdag vertrok Botha toch naar New York vanwege een diplomatieke nota van de westerse vijf waarin deze Zuid-Afrika bepaalde toezeggingen zouden hebben ge daan. De regeringsgezinde kranten kwamen daarop met grote koppen, met de inhoud „de westerse vijf hebben toegegeven", en suggereerden daarmee dat het Westen een nederlaag wat betreft de Walvisbaai had geleden. Toneelspel Het is nu echter duidelijk dat Zuid-Afrika's „diplomatieke toneelspel", zoals een wes terse diplomaat het omschreef, op een volle dige mislukking is uitgelopen. Het Westen steunde wel degelijk de Walvisbaai-resolu tie. in tegenstelling tot de voorspellingen ln de regeringsgezinde pers. Het is nu duidelijk dat de westerse toezeg gingen inzake de Walvisbaai geen verande ringen inhielden van hun oorspronkelijk standpunt en zeker niet het resultaat waren van Zuidafrikaanse dreigementen. Het was hetzelfde standpunt als dat welke het Wes- PRETORIA (AFP, UPI, Reuter) De rege ring van Zuid-Afrika is gisteren in een speciale zitting bijeen geweest om zich uit te spreken over het aanvaarden of verwer pen van de eerste resolutie van de veilig heidsraad van de V.N. over de uitvoering van het westerse voorstel Inzake de onaf hankelijkheid van Namibië. Na de kabinetszitting is bij monde van de zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botba, bekendgemaakt dat het land bereid is de speciale vertegenwoordi ger van de V.N., voor Namibië te ont vangen. De regering Vorster zal dan het rapport van die speciale vertegenwoordiger, de Fin Martti Athisaari, afwachten, over de ma nier waarop volgens hem het voorstel van de vijf (Canada, V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland) ten uitvoer gebracht moet worden. Wanneer Athisaari zijn rapport heeft uit gebracht zal Zuid-Afrika beoordelen of het in overeenstemming is met de strekking van het voorstel dat het land in april heeft aanvaard. De resolutie van de veiligheidsraad over de Walvisbaai heeft de Zuidafrikaanse re gering afgewezen omdat hij iedere concre te en legale grondslag mist. ten al lang aan de Zuidafrikaanse regering had overgebracht. Er bestaat weinig twijfel over dat de regering in Pretoria dit wist Maar de regering had besloten, ten dele om interne politieke redenen, van de Walvis baai een nieuwe politieke zaak te maken, hoewel zij wist dat het Westen een voorstel zoals in de resolutie van de Veiligheidsraad was opgenomen, zou steunen. Dilemma De zuidafrikaanse regering ziet zich, door haar harde opstelling, opnieuw geplaatst voor een ernstig politiek dilemma, omdat het „Democratische Turnhalle Verbond" en vrijwel alle andere Namiblsche politieke partijen, voorstanders zijn van een onaf hankelijk Namibië waarin de Walvisbaai is opgenomen. En de regering-Vorster heeft het Turnhalle Verbond tot op heden gesteund Vorsters harde standpunt moet de Namlbische be vrijdingsbeweging SWAPO wel in de kaart spelen en zal het Turnhalle Verbond waar devolle stemmen kosten bij de komende verkiezingen. Het is daarom van groot belang dat de voorzitter van het Turnhalle Verbond. Dirk Mudge. onlangs in een verklaring de resolu tie van de Veiligheidsraad verwelkomde en stelde dat deze kwestie het onafhankelijk heidsproces niet mocht vertragen. En het regeringsgetrouwe ochtendblad „Die Burger" voorspelde afgelopen zater dag in een hoofdartikel „dat de overeen komst als zodanig, mèt Zuidafrikaanse deelname, overeind zal blijven, maar dat Zuid-Afrika onvermurwbaar blijft ln zijn weigering de resolutie van de Veiligheids raad te aanvaarden." Obstakel In kringen van het ministerie van buiten landse zaken werd onofficieel meegedeeld dat Zuid-Afrika op het punt stond de door het Westen voorgestelde regeling te accep teren. een visie die gesteund werd door een ander bericht in Die Burger. Er bestaat echter een belangrijk obstakel voor een Zuidafrikaanse aanvaarding. Het kabinet is sterk verdeeld, waarbij de haviken, onder leiding van minister van defensie P W. Botha, aandringen op verwerping van de overeenkomst. Hij geniet behoorlijk veel steun in het kabinet en in de rijen der nationalisten. Vorster is duidelijk bevreesd voor een recht se reactie in eigen gelederen en vadaar de harde uitspraak deze week dat Zuid-Afrika niet van plan is zich door het Westen of de Verenigde Naties te laten ringeloren. Toch gelooft men hier dat in de laatste instantie minister Pik Botha in staat zal zijn het kabinet ervan te overtuigen dat verwerping van de overeenkomst voor Zuid- Afrika vernietigende gevolgen zal hebben. Het land zal de westerse goodwill, die het tijdens de onderhandelingen heeft opge bouwd. verliezen en het zal een aarzelend Westen dwingen onmiddellijk over te gaan tot het opleggen en uitvoeren van sancties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7