Topjaar voor vakantiebus baby brown wordt goed mens Trouw Commentaar Ongebonden (1) Ongebonden (2) Record: 350.000 Nederlanders uit per touringcar 'Ir. Tops geen kandidaat voor topfunctie NS' Mr. J. Zeelenberg uit Raad van State HET WEER door Hens de Jong Weerrapporten Brug kon door warmte niet dicht Hasj-auto ontdekt in Soester garage Natte augustus? Strandweer aan het. spit I» v ook beroemd Pijn teveel tijgers vooroordeel DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De ministers van de ongebonden landen zijn het in Belgrado dan toch nog eens geworden over een gezamenlijke slotverklaring. Toe gegeven, een tweeslachtig stuk, maar het feit dat 86 landen met meer dan twee miljard mensen zich hier achter scharen is toch niet niks. Het Westen wil nog wel eens met leedvermaak de verdeeldheid binnen de derde wereld (of, enger, binnen Afrika) aanschouwen, en vergeet dan maar al te gemakkelijk de verschillen van mening in eigen gelederen. En wat was de westerse wereld niet trots toen zeven (ze ven!) regeringsleiders elkaar in Bonn vonden op het economisch beleid. Tweeslachtig schreven we, en tot op zekere hoogte ook huichelach tig. Huichelachtig omdat in het slotdocument wordt aangedrongen op „non-interventie" in aangele genheden van andere staten, ter wijl het juist het vooraanstaande „ongebonden" land 'Cuba is dat zich aan bemoeienis elders schul dig maakt. Tweeslachtig omdat zo wel de „gematigden" binnen het ongebonden blok, onder aanvoe ring van de ongebonden aartsvader Joegoslavië, als de radicalen onder Door de betrokkenheid van zowel- Oost als West in de derde wereld is- het eigenlijk niet juist zonder meer te spreken van verdeeldheid bij de ongebonden landen. Die verdeeld heid wordt wel degelijk bewerk stelligd door de houding van de grote machtsblokken in de wereld, onder heerschappij van de Sowjet- Unie dan wel van de Verenigde Staten. En de tijd dat de ongebon den landen onder de noemer van dekolonisatie elkaar konden vin den zoals in de jaren vijftig en zestig het geval was, ligt voorgoed achter ons. Daarom is de gang van zaken binnen het ongebonden blok minder verrassend en minder on heilspellend, dan ons vaak wordt voorgeschoteld. De noemer waaronder de onge bonden landen nu tot meer samen werking zouden kunnen komen is een economische, en het meest teleurstellende van de conferentie in Belgrado is mogelijk wel dat daarvan nauwelijks sprake is. Op de vorige ministers-conferentie in leiding van Cuba hun zin moesten hebben. Schriftgeleerden zullen zich nu op de tekst storten, en die naar bevind van zaken uitleggen, of aan hun laars lappen. De Cubaanse rol in Afrika heeft als een schaduw boven de minis tersconferentie in Belgrado gehan gen. Maar niet of veel minder ter sprake kwamen westerse bemoeie nissen in ongebonden landen. En dat terwijl Franse militairen de afgelopen maanden in bijvoor beeld Marokko en Zaire toch wel wat voetstappen hebben gezet. Ondertussen js Moskou er nog steeds niet in geslaagd, ondanks alle koude-oorlogsverhalen die vooral de laatste tijd weer opgeld doen, waar dan ook in Afrika blijvend vaste voet aan de grond te krijgen. Het ligt dan voor de hand dat het daarvoor Cuba gebruikt, maar wie bedenkt dat Cuba's vriend Angola op het ogenblik toe nadering zoekt tot Zaire maar ook tot de Verenigde Staten, en wie bedenkt dat Cuba niet deelneemt aan de strijd van Ethiopië in Eri trea, zou de koude-oorlogsvertel- sels mogelijk wat terughoudender kunnen brengen. Lima, speelde de strijd tegen de economische overheersing door de rijke landen èn de scheve verhou ding tussen Noord en Zuid een belangrijke rol. Daar was nu nau welijks iets van te merken, en dat heeft te maken met het feit dat in Lima de „oliecrisis" net achter ons lag. De derde wereld dacht toen een machtsmiddel in handen te hebben, maar dat is vooralsnog een illusie gebleken. De ontwikke lingslanden zijn economisch gezien terug op „af", en ook daarom voerden politieke zaken in Belgra do zo de boventoon. Voor de derde wereld valt alleen maar te hopen dat haar gezamen lijke, gerechtvaardigde economi sche belangen de verhoudingen binnen de ongebonden landen weer gaan bepalen, voor zover die althans los kunnen worden gezien van politieke betrekkingen. Brood op de plank is voor de mensen in ontwikkelingslanden harder nodig dan politieke pamfletten aan de Van een onzer verslaggevers BARENDRECHT De bus zit weer in de lift. Het vervoermiddel, dat aan vankelijk leek te worden verdrongen door het vlieg tuig, blijkt weer helemaal terug. Voor zover dit sei zoen kan worden overzien, wordt dit jaar zelfs een top jaar: zo'n 350.000 Nederlan ders laten zich met de toe- ringcar naar hun vakantie bestemmingen vervoeren, ruim tien procent meer dan vorig jaar. Elk weekeinde in deze tijd mani festeert zich die opleving, als van de verzamelplaatsen (met Didam bij Arnhem als grootste) honder den bussen uitwaaieren naar alle streken van Europa. Tot de Noordkaap en Istanboel toe. De nog niet zo ver in het verleden liggende tijd. dat de gemiddelde toerist de neus ophaalde voor de vakantiebus omdat het vliegtuig sneller en chiquer was. lijkt voor goed voorbij. Sterker: de rollen zijn omgekeerd, het vliegtuig werd het vervoermid del voor de grote massa, die geen al te grote eisen aan comfort stelt (in welk vakantievliegtuig kan men nog de benen strekken en zonder de buurman overlast te be zorgen de standaard kip met erw ten naar binnen werken?) terwijl de bus een min of meer elitair publiek is gaan aantrekken. Onderzoek heeft dat aangetoond: de busganger is een toerist, die niet als hoogste eis stelt het snelle wegwezen (wat heet overigens snel met de dagelijks voorkomende vertragingen op de luchthavens?) om gelijk plat te gaan op een van de zonnestranden, maar er meer waarde aan hecht van zo'n vakan tiereis ook wat over te houden. Meer te zien dus. Zijn leeftijd is gemiddeld vijftig jaar en zijn op leiding ligt boven het gemiddelde. Een nieuw figuur, die volgens de bustouroperators, steeds meer wordt weggeplukt uit de markt van de vakantiegangers, die er tot nu toe met eigen auto op uit gin gen. maar genoeg hebben van het filerijden én uit die van de vakan tievliegers. die de bekende top pers aan de zuidelijke stranden wel voor gezien houden. Niet in de laatste plaats is deze ontwikkeling gestimuleerd door de reisorganisatoren zelf. die in de busmarkt ruimere winstmarges zagen dan in de zeer marginale vliegmarkt, die bovendien veel meer zakelijke risico's met zich bracht. Het materieel werd verbeterd, maar ook de service aan de toe rist: onder meer door het organise ren van grote netten van opstap plaatsen. De grootste busspecia list De Jong Intratours in Baren- drecht die van de 350.000 bustoe risten er ongeveer 75.000 vervoert, heeft er zelfs tweehonderd. De NRV is nog een stap verder ge gaan door te ver van die opstap plaatsen wonende passagiers per taxi op te halen. Daarnaast werden de program ma's uitgebreid. Weliswaar bleven ook dit jaar standplaatsrelzen (met de bus naar de bestemming eenmaal daar blijft de bus voor excursies beschikbaar) met zo'n zeventig procent van alle reizen verreweg het populairst (met nog steeds Oostenrijk als absolute topper) sterk toenemende belang stelling is er voor de rondreizen. Dat zijn de minimaal tweeweekse verdere trekreizen. De bus heeft een nieuw Imago gekregen, trekt een andere klan- tengring dan vroeger. Een ontwik keling, die ook hogere eisen stelt aan de chauffeurs, die veelal be halve als rijder ook als reisleider optreden. Sommige reisorganisa toren schakelen daarom bij de op leiding ook psychologen in. ..Veer tien dagen met een groep optrek ken." zegt directeur Hans de Jong van De Jongs Intratours. ..bete kent niet alleen, dat Je de mensen veilig naar hun bestemming brengt, maar ook dat Je zo'n groep met takt moet kunnen begeleiden, niet alleen reistechnlsche proble men moet kunnen oplossen, maar ook gewone alledaagse confllc- tjes." Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ir. J. W. Tops, direc teur-generaal bij rijkswaterstaat zou zich hebben teruggetrokken als kan didaat voor het president-directeur- schap bij de Nederlandse Spoorwe gen. Dit meldt het blad „Onderweg" van de vervoersfederatie NW/NKV. De vervoersfederatie wist eerder te melden, dat ir. Tops kandidaat zou zijn voor deze functie. Zij had daarte gen toen bezwaar aangetekend, om dat gevreesd werd dat minister Tuyn- man van verkeer en waterstaat via Tops meer invloed wilde gaan uitoe fenen op het beleid bij de NS. Ir. Tops zelf liet gisteren via een woordvoerder van het ministerie we ten nooit door de raad van commissa rissen van de Spoorwegen voor deze Junctie te zijn benaderd. „Ik ben in het geheel niet gevraagd en de ge ruchten dat ik nu een brief zou heb ben geschreven om als kandidaat daarvoor te bedanken zijn uit de lucht gegrepen". Volgens „Onderweg" zou nu een an dere topman van verkeer en water staat kandidaat zijn voor de opvol ging van NS-president mr. M. G. de Bruin, die eind van dit jaar voorzitter wordt van de internationale spoorwegorganisatie UIC. Dit zou de huidige secretaris-generaal op het mi nisterie, lr. P. C. de Man, zijn. De vervoersfederatie wil de NS-directie binnenkort om opheldering vragen over de gang van zaken rond de be noemingsprocedure. DEN HAAG (ANP) Mevrouw mr. J. Zeelenberg verlaat op 1 augustus de Raad van State wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van 75 Jaar. ZIJ is ruim elf jaar lid geweest. De Konin gin heeft haar eervol ontslag ver leend. Mevrouw mr. J. Zeelenberg werd op 26 juli 1903 in Rotterdam geboren. In 1928 deed zij doctoraal examen rech ten aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Mr. J. Zeelenberg is van 1952 tot 1958 voor de PvdA lid geweest van de Tweede Kamer. In 1956 werd zij in Rotterdam wethouder van financiën, terwijl zij in 1962 loco-burgemeester van die stad werd. Dat bleef zij tot 1967, toen zij lid werd van de Raad van State. Ook is zij van 1960 tot 1967 lid geweest van de Eerste Kamer. Van 1946 tot 1953 was zij lid van de provin ciale staten van Zuid-Holland. UTRECHT (ANP) Het treinverkeer via Rotterdam heeft gisteren vertra gingen opgelopen doordat de Ko- ningshavenbrug niet meer dicht wilde. De spoorbrug werd even na half vijf 's middags geopend voor het scheep vaartverkeer. Het was de bedoeling dat hij even later weer zou zakken, maar door uitzetting van het materi aal tengevolge van de hitte functio neerde het sluitingsmechanisme niet meer. Pas om zes uur kon de brug weer worden gesloten, waardoor de treinen hun reis konden vervolgen. Het euvel leverde tijdens het spitsuur nogal wat vertragingen op. zowel op de verbindingen Rotterdam-Dor- drecht en Rotterdam-Eindhoven als voor de treinen vanuit Amsterdam richting België. Omdat er geen bus sen beschikbaar waren, kon de NS de reizigers ook niet over de weg ver voeren. SOEST (ANP) - De Soester politie heeft naar aanleiding van een tip een hasj-auto ontdekt. In een garage ach ter een winkel langs de grote weg door Soest werd een auto aangetrof fen, die was ingericht voor vervoer van verdovende middelen. In de brandstoftank was een extra wand aangebracht waardoor op onzichtba re wijze hasjolie kon worden ver voerd. Tevens had de laadbak van het voertuig een dubbele bodem, zo dat ruimte ontstond voor het verber gen van hasj. In de auto werden nog enkele kleine staafjes hasj en een paar restjes hasjolie aangetroffen. De garage waarin de wagen stond, was verhuurd aan een 35-jarige Canadees, die zich P.D.M. noemde. Omdat het een Canadees betreft en omdat de auto was voorzien van een Engels kenteken, heeft de politie de hulp ingeroepen van Interpol Canada en Engeland. Er zijn nog geen aanhou dingen verricht. Verwacht wordt dat de Soester hasjauto een schakel is in een internationale smokkel van ver dovende middelen. Het weerbureau in Washington laat er geen gras over groeien. Van die kant kwamen de verwachtingen bin nen voor de vandaag beginnende au gustusmaand. Uiteraard worden de Verenigde Staten, de Stille en de At lantische Oceaan op de korrel geno men. maar ook West-Europa wordt niet helemaal vergeten. Daar veel mensen benieuwd zijn te weten hoe het er voor staat, volgen hier de voor naamste punten uit die verwachting. Ja, want denk er even omhet is bepaald geen zekerheid. Zo zal de gemiddelde augustustem- peratuur in de Lage Landen, Enge land, Denemarken. Scandinavië. Noord-west-Frankrijk en west-Span- je ongeveer normaal uitvallen. Ier land krijgt te koud weer, midden- en zuid-Europa zullen als voorheen ho gere temperaturen hebben dan vol gens het boekje. Het zuiden van de Verenigde Staten inclusief Califomië houdt over een groot gebied te warm weer; de Golf van Mexico en naaste omgeving wordt een broedgebied van zware buien, evenals het noordelijk deel van de Verenigde Staten. Cana da. voor het grootste deel te koud augustusweer, in de westelijke gebie den te droog en in het noord-oosten te nat. Ontario zo ongeveer in de over gangszone. Als de computers het raak beoorde len, krijgen de Britse eilanden, zuid- Scandinavië Denemarken, noord west-Frankrijk en de Lage Landen een natte augustusmaand. De term „heavy" is van toepassing op deze landen. Een afzonderlijke kaart geeft belangrijkste banen weer. waarlangs de hoge en lagerdrukgebieden zullen trekken: zo is er een aanvoerlijn voor de maxima vanuit het zeegebied ten zuidwesten van Biskaje, via Bretagne over Nederland naar Denemarken (een „garantie" voor zonnige perio den) terwijl de depressies vanuit het zuidwesten eerst Ierland aandoen om vervolgens naar IJsland weg te draai en. Conclusie: het kon minder. De normale middagtemperaturen voor augustus liggen op een niveau van circa 22 graden. Uit Frankrijk zijn de laatste dagen berichten binnengekomen over zware regens. Limoges spande de kroon met 67 millimeter in 24 uur tijd. Uit de rapporten blijkt vooral zuidwest- Frankrijk onder de slagregendrup pels te hebben gelegen. Belangrijk koelere oceaanlucht (Limoges gister middag 14, Biarritz 16 graden) atta- keert daar de warme lucht. En dit proces zet zich geleidelijk over Frankrijk naar het noordoosten voort. Gistermiddag had Straatsburg nog een temperatuur van 25 graden. Hogerop ook allerlei frustraties gis termiddag: op tal van plaatsen regen en onweer, gestimuleerd door een sto ring van 1006 millibaar bij Abbeville. Ook België staat onder een onweers- achtige wolkendeken met acht milli meter regen in twaalf uur langs de kust. Verder nam in de loop van de middag, ook in Nederland de onstabiliteit weer toe: Bilthoven al vanaf vier uur donder in noordwestelijke richting, Zoetermeer en Santpoort naderhand flinke hagel. De trekrichting van de buien was rondom het Franse mini mum zuidoost-noordwest. Noord oost-Nederland bleef het warmst met gistermiddag in Gorredijk 31 graden bij onafgebroken zonneschijn eve nals in het grootste deel van midden- en noord-Duitsland. Nog een tropische dag vandaag in Groningen en oostelijk Friesland ener zou sprake zijn van een hittegolf volgens het criterium: vijf zomerse dagen waarvan drie tropi sche, maar of het gebeurt lijkt twijfel achtig. Gisteren waren er nog onweesachtige randverschijnselen, vandaag en morgen moet er meer uitgebreid regen of onweer worden verwacht, mogelijk plaatselijke wolk breuken en naderhand lagere tempe raturen. „Parijs" tekent het centrum van een 1005 millibaar-diepe depres sie donderdag al bij Denemarken en een bij 1030 millibaar toegenomen hogedrukgebied bij de Azoren. Enifln dan weet u het verder wel HOOOWATER woensdag 2 augustus VUsstngen 1.56-14.16. Harlngvtietslutzen 2.04-14 28. Rotterdam 4.02-16 08, Schevenlngen 3 04-15 31. IJmulden 3 41-16 06. Den Helder 7.31- 20.08. Harllngen 9 49-22 30. Delfzijl 12 02 Weermporten na gisteravond 11 aar Vandaag half tot zwaar bewolkt met een regen- of onweersbui, maar in het Waddengebied eerst nog vrij zonnig. Wind veranderlijk. Lucht 20 tot 23 graden maar in het noorden eerst nog circa 25 graden bij zuidoost tot oos ten wind. In Schevenlngen weinig kwallen. Verdere vooruitzichten: ge leidelijk aan overal koelér. Reageerbuis-baby Louise Brown wordt een vriendelijk, plooibaar mens. Dat staat nu al vast vol gens de in zijn land bekende astroloog Aroon Lambhen uit Bangkok. Hij heeft de doopceel gelicht van de ondanks haar pril le jeugd al wereldberoemde baby uit het Engelse Oldham. Haar complete horoscoop is gepubli ceerd in de krant Bangkok World, een van de talrijke Thaise kranten die Louises geboorte vo rige week opvallend groot op hun voorpagina's hebben gemeld. Louise wordt, aldus de astroloog, een zachtaardig, dromerig meis je. Ze wordt sterk beïnvloed door de maan; dat heeft met het tijd stip van haar geboorte te maken. Daardoor zal ze zich sterk aange trokken voelen tot kinderen, die ren en tot de natuur in het alge meen. Ook zal ze verzot zijn op reizen. Als kind laat ze zich mak kelijk vormen, ze Heeft een volg zaam karakter en maakt makke lijk vrienden. Louise zal niet gauw met familie of vrienden overhoop liggen, want ze is het veel liever met ze eens dan dat ze ruzie maakt. Vader en moeder Brown zullen altijd wel erg trots op hun doch ter zijn, ook als ze eenmaal vol wassen is. Louise heeft niet al leen een vredelievend en sociaal ingesteld karakter, ze toont dat ook in de praktijk. Volgens de astroloog zal ze veel goeds doen, vooral in werk voor de gemeen schap. Schrijven, eigen en ander mans gedachten op papier over brengen, zal haar bepaald uitste kend afgaan. Misschien steekt er dus een journaliste in de baby. of een schrijfster, of iemand die mensen helpt met het opstellen van brieven en petities om slech te situaties te verbeteren. Het zal wel even duren voor ze daar zelf achter komt. want vóór haar 25ste, zegt Lambhen, verslijt ze het ene baantje na het andere. Maar daarna zal ze het dan ook gevonden hebben. Dat ze gek op kinderen is wil nog niet zeggen dat Louise vroeg aan de man zal zijn. Integendeel, ze wil eerst zelf iets doen en berei ken, en pas na haar dertigste trouwen. Uitgesproken rijk zal ze nooit worden, evenmin arm. Ze zal een redelijk bestaan leiden en in elk geval financieel nooit iets tekort komen. Haar ouders heb ben nu al een aardig kapitaaltje voor haar veroverd: moeder Les ley Brown (32) heeft de hele ge schiedenis van onstaan, wording en geboorte van haar dochtertje aan een internationaal persbu reau verkocht. Dat levert de Browns volgens de Britse kran ten ongeveer één en een kwart miljoen gulden op. een heel aar dig beginnetje voor een baby. De astroloog heeft ook een waar schuwing aan de voorspelling toegevoegd: niet iedereen is lief voor aardige mensen, en zo zal Louise Brown het ondanks haar eigen positieve instelling ook niet altijd even makkelijk hebben. Eenmaal zelfstandig, zal ze het 'leven zelfs vaak erg moeilijk vin den, maar dat zullen alle mensen met zachte karakters wel met haar gemeen hebben. In Wenen hebben vier Duitse toe risten en drie koks een poging gedaan elkaar aan het spit te rijgen. De Duitsers wilden 's nachts in een gerenommeerd res taurant nog een hapje eten, maar de kip die ze op hun bord wen sten, kon op dat vroege uur niet meer geleverd worden. De woe dende toeristen stapten daarop de keuken binnen met de bedoe ling zichzelf te bedienen, maar dat ging zomaar niet. Ze grepen elk een braadspit van anderhalve meter lang, en de drie koks deden hetzelfde. Er volgde een waar zwaardgevecht, waaraan de poli tie een eind moest maken. Oscar David is ook een beroem de baby, al is zijn naam niet meteen in de hele wereld be kend, maar wel in zijn geboorte land Spanje. Hij is op dit mo ment de zoon van de jongste moeder van Spanje, de dertienja rige Immaculada Munoz, die op haar twaalfde jaar van hem in verwachting raakte. Immacnla- da, hier wat beschroomd, maar toch trots met haar zoontje ver eeuwigd, is vast van plan te trouwen roet de vader van haar kind, die Juan Sanchez heet en nu zeventien is. Wie deze zomer nog een vakantie- kaart uit de Italiaanse stad Na pels krijgt, met een beroemde boom er op en een fraai uitzicht op de blauwe baai, kan er zeker van zijn dat die kaart nep is. De beroemde boom die per ansicht kaart miljoenen malen is verzon den naar alle uithoeken van de wereld, staat er namelijk niet meer. De veelgevraagde kaarten met boom zijn er nog wel in over vloed, en reken maar dat die zelfs volgende Jaren nog rustig ver kocht worden. Het was een pijn boom van een meter of vijftien hoog, die daar al wel tweehon derd Jaar op een heuvel stond. De boom schijnt de laatste tijd veel te weinig water te hebben gehad en zo sterk geleden te hebben onder de luchtvervuiling, dat hij volgens de beplantingsdlenst van Napels helemaal dood was. De dienst besloot hem om te hak ken. omdat hij een gevaar voor het publiek zou vormen. De boom is nu niet meer. Het ver dwijnen van hun beroemde pijn boom heeft de Napolitanen zelf ook niet weinig pijn gedaan. Toen het laatste uur van de boom had geslagen, stonden velen van hen in de buurt om als herinne ring takken mee naar huis te kunnen nemen. De Rotterdamse diergaarde Blij- dorp en die niet alleen heeft veel teveel tijgers. Het zijn er nu al meer dan dertig, vandaar dat de tuindirectie probeert er een punt achter te zetten. Eens per week krijgt „Sari" nu een voorbe hoedsmiddel om te voorkomen dat ze opnieuw in verwachting raakt. De meeste grote dierentui nen zitten met hetzelfde pro bleem. pogingen om Jonge, in die rentuinen geboren tijgers (onder andere) via het Wereld Natuur- fonds in het wild uit te zetten, hebben nog geen resultaat ge had. De „tijgerpil" zou een oplos sing kunnen zijn, ware het niet dat de tijgerstand op die manier langzaam maar zeker zou kunnen vergrijzen, en dat is nou ook weer niet de bedoeling. In de Oostdult- se stad Leipzig waar het stam boek van de dierentuin-tijgers wordt bijgehouden zullen ver tegenwoordigers van alle grote dierentuinen nog dit Jaar probe ren samen een oplossing voor het tijgerprobleem te vinden. De „rode telefoon" tussen Was hington en Moskou is geen tele foon. maar een telexapparaat. Driekwart van alle witte wijnen worden niet uit witte, maar uit rode druiven gemqakt en het was niet Winston Churchill, maar de Belgische koningin Elisabeth die in 1914 al de term „IJzeren Gordijn" bedacht heeft De sam ba komt niet uit Brazilië of een ander Zuidamerikaans land, maar uit Afrika. Deze en nog veel meer verkeerde, maar niettemin vastgeroeste ideeën ruimt de Franse Journalist Claude Vallette in één klap uit de weg Hij heeft er een hele hoop verzameld in zijn pas in Parijs verschenen „Lexicon van voor oordelen". Daarin komt onder meer biefstuk tartaar aan bod, die niet uit Azië stamt, maar ont- sproten is aan de fantasie van Jules Veme. Ratten, zegt hij, ver laten geenzinkenae schepen. Het Franse vreemdelingenlegioen neemt geen gezochte misdadi gers op en evenmin is het volgens hem waar, dat brood aan calo rieën (of Joules) zou verliezen als je het roostert. De bijbel wordt aangezien voor het meest ver taalde boek, maar in werkelijk heid zouden de werken van Lenln de kroon spannen. Van vroegere vorsten wordt vaak verteld dat ze het „Jus primae noctis" hadden het recht om van hun nét ge trouwde onderdanen de eerste huwelijksnacht met de bruid te eisen. Dat is ook al een fabeltje, beweert Vallette. maar het staat ledereen uiteraard vrij hem niet te geloven. Want al zouden die vorsten officieel dat recht niet gehad hebben, dan nog konden ze zich alle vrijheden permitteren zonder tegengesproken te wor den; hun onderdanen waren In die tijd nu eenmaal rechteloos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5