Kans op schadevergoeding voor aantal gestrande luchtreizigers YAKAHTIE TTPES Brandverordening voor kantoorflats Besluit van drie verzekeringsmaatschappijen STAAT DER NEDERLANDEN LENING 13"7B PER 13S4/13SB In plas verdronken Politie zoekt naar identiteit overleden vrouw Man onder trein Rotterdamse brandweer dringt aan op wettelijke regeling Kleuter overleden na trap van paard Dodelijke medicijn uit auto gestolen Rita OINSOAG 1 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vakantie gangers die door vertraging als gevolg van de actie van Franse verkeersleiders op hun terugreis een extra over nachting moeten maken, krij gen daarvoor vijftig gulden per dag vergoed als zij zijn verzekerd bij de Europeesche vereekeringmaatschappij of de maatschappijen Elvia en Schlencker. Deze drie maatschappijen die samen ongeveer 95 procent verzekeren van alle vakantie gangers, welke boeken voor een „alles inbegrepen-reis", hebben hiertoe gisteren be sloten. De passagiers moeten zich recht streeks tot de verzekeringmaatschap- pij waar zij hun verzekering hebben afgesloten, wenden en niet tot de reisorganisatie. Volgens de letter van de polisvoor waarden zijn de maatschappijen niet verplicht deze schade-uitkeringen te •doen. Die voorwaarden voorzien nor maal alleen in een vergoeding als bij de terugreis meer dan 24 uur vertra ging wordt opgelopen. Onder 'die ex tra kosten worden dan ook begrepen maaltijden en eventuele extra reis kosten. Vorig jaar hebben deze drie verzeke ringmaatschappijen uitkeringen ge daan aan Nederlandse vakantiegan gers. die als gevolg van een staking van de Spaanse verkeersleiding net vanuit Spanje naar Nederland kon den terugkeren. Het luchtverkeer tus sen Nederland en Spanje kwam als gevolg van deze staking vrijwel stil te liggen. De maatschappijen hebben toen samen ongeveer 50.000 gulden uitgekeerd. Slapende luchtreizigers in de vertrekhallen van Schiphol. De vertragingen lopen soms op tot meer dan tien uur. Group samenwerkende reisorganisa ties (en dat zijn vrijwel alle bij de ANVR aangesloten organisaties) heb ben besloten gedupeerden tegemoet bepaald, te komen. Wanneer zij een dag of meer te laat vertrekken kunnen zij Volgens de reisorganisaties zal een Ook de in de Touroperator Study voor derving van deze vakantiedagen verlate terugkomst minder proble- ADVERTFNTIF een claim indienen bij de touropera- men opleveren omdat de passagiers tor. Van geval tot geval zal dan de dan gewoon (en kosteloos) kunnen hoogte van de vergoeding worden worden ondergebracht in het hotel of appartement waar zij hun vakantie Jt MAINTIINOHAI bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op vrijdag 4 augustus 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 september aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1984 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 4 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 september 1978 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs hebben doorgebracht. Deze accom modatie kan worden gebruikt omdat ze toch leegstaat: ook de nieuwko mers hebben vertraging omdat ver- trekkenden en terugkerenden meest al met een en betzelfde toestel wor den vervoerd. Een en ander betekent voor zowel de touroperators als de luchtvaartmaat schappijen een flinke extra kosten post. Voor de luchtvaartmaatschap pijen loopt deze in de tonnen. Niet alleen doordat vaak alternatieve, veel langere, routes moeten worden geko zen. maar ook doordat de vliegtuigen soms vele uren aan de grond moeten worden gehouden en dus niet produk- tief kunnen worden gemaakt, voor bij voorbeeld het vrachtvervoer Daarnaast moeten extra bemannin gen worden ingezet omdat deze aan uren zijn gebonden. Intussen heeft de Franse actie ook gisteren weer tot flinke wachttijden geleid. Het grootste was de vertra ging bij de Martinair-DC-8. die pas gisteravond in plaats van de avond ervoor van Tenerife op Schiphol aan kwam. De 180 passagiers hadden van de reisorganisatie gratis onderdak ge kregen. De maatschappij heeft verder 's mor gens enkele honderden passagiers naar Palma de Mallorca en Ibiza ver voerd. die eigenlijk zondag hadden moeten vertrekken. Doordat zij tijdig door hun reisorganisatie waren ge waarschuwd werd hun echter een nacht wachten op Schiphol bespaard. Hotels Bij Transavia moesten gisteren zeven vluchten, die aanvankelijk voor zon dag waren gepland, worden uitge voerd. Omdat in dit geval niet alle passagiers tijdig konden worden ge waarschuwd, heeft de maatschappij 250 vakantiegangers op haar kosten in hotels bij Amsterdam onderge bracht. Van deze zeven toestellen waren er twee zondag op Palma gestrand. Een van deze toestellen is nog steeds voor onbepaalde tijd vertraagd, de ander heeft een vertraging van ongeveer vijftien uur. In totaal vertrokken er gisteren ruim dertig toestellen van KLM. Martinair en Transavia. De vertragingen vari eerden van een half uur tot meer dan acht uur. Voor vandaag worden opnieuw ver tragingen verwacht. De KLM moet nog drie chartervluchten uitvoeren, die zaterdag werden geannuleerd. Inmiddels hebben de Italiaanse ver keersleiders besloten tot een staking op 3 augustus van 's middags twaalf uur tot middernacht. De staking is gericht tegen de luchtvaartmaat schappijen Alitalia, ATI en Itavia. de/ (Mv, Uoa*, hij sidypUf. mm. oML* ITIKJ- yioy- UMJVK.- /iXAJ- ZyM, 'TWELLO (ANP) De politie heeft in de recreatiepias Bussloo (tussen De venter en Apeldoorn) het lichaam op- gedregd van de 21-jarige G. Brink man uit Apeldoorn. Hij zou met een vriend de plas op het smalste gedeel te overzwemmen, doch hij keerde niet terug, waarop zijn vriend alarm sloeg. Vandaag viert, de echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermo (hier op de foto met zijn zoon Bernardo) zijn 32ste verjaardag. ROTTERDAM De politie probeert de identiteit te achterhalen van een vrouw, die dood gevonden is in een Turks pension in de Bakkerstraat in Rotterdam. De politie weet tot nu toe heel weinig over de vrouw. Haar leef tijd wordt op 40 tot 45 jaar geschat. Ze is vermoedelijk zaterdagavond door twee Turken per taxi naar de Bakkerstraat gebracht. Over de doodsoorzaak van de vrouw wil de politie alleen kwijt, dat ze een natuur lijke dood is gestorven. UTRECHT (ANP) - De 79-jarige J. Spronk uit Haarlem is gistermiddag op het station van Zaltbommel onder een trein gekomen en gedood. De man stak een pad tussen twee per rons over terwijl er een trein naderde. Volgens een woordvoerder van de NS was het pad tijdens de nadering van de trein afgesloten. Spronk zou on danks dat toch zijn overgestoken om zijn trein te halen, die aan de over kant op punt van vertrek stond. Jongen dwars door borst geschoten DEN HAAG Een 20-jarige Hage naar is in de nacht van zondag op maandag in de dancing Belle Amie in Scheveningen door de rechter helft van de.borst geschoten. De Haagse politie kon dit afleiden uit de vondst van de huls en de kogel. De jongeman is in een ziekenhuis opgenomen. Uit verklaringen van getuigen kon wor den opgemaakt dat een 22-jarige in woner van Den Haag het schot heeft gelost. De twee mannen hadden ruzie gekregen om een meisje. door John Bakkes ROTTERDAM Naar aan leiding van de hevige brand die vrijdagavond in het hart van de Maasstad heeft ge woed zal de Rotterdamse brandweer het gemeentebe stuur vragen haast te maken met de invoering van een brandveiligheidsverordening voor kantoorgebouwen. In tal van gemeenten in Nederland kent men reeds een dergelijke verordening die de wettelijke regels aandraagt voor een be tere brandpreventie in kan toren. In tegenstelling tot (hogel woonge- bouwen heeft de brandweer in Rot terdam nog steeds niets te zeggen over de bouwkundige eisen van met name de oudere kantoorpanden. De enige manier waarop de brand weer thans iets in kan brengen is wanneer haar een advies wordt ge vraagd bij het verlenen van een bouwvergunning. Dit advies is zowel vereist bij nieuwbouw als bij ver bouw. Overwegend volgt het gemeen tebestuur de aanbevelingen van de brandweer. Inspelend op het gebeuren van afge lopen vrijdag zal de brandweer te vens de eigenaars van tien hoge kan toorpanden in en vlak bij het stads centrum een brief sturen met het verzoek zo spoedig mogelijk brand- preventieve maatregelen te treffen. Het gaat hier om grote panden, die alle gebouwd zijn voor 1970 en waar op de brandweer tot op heden weinig vat heeft kunnen krijgen. Als extra argument wordt in de brief aange voerd dat er binnen afzienbare tijd een brandveiligheidsverordening van kracht wordt en dat ..tegenstribbe len" weinig zin heeft. Speciale lift De belangrijkste maatregelen die commandant B. Vossenaar voor ogen staan zijn een automatisch detectie systeem. dat onmiddellijk aangeeft wanneer en op welke verdieping er brand uitbreekt, en een brandweer- lift. Met deze uiterst brandbestendige lift. die aan de buitenzijde van een gebouw bevestigd wordt, is het moge lijk om ook op grotere hoogte brand te bestrijden. ..Door het automatische alarmsys teem is het mogelijk dat wij binnen de flash-over time ter plaatse zijn, aldus commandant Vossenaar. De flash-over time is de tijd die verstrijkt tussen het moment dat de brand ont staat en dat deze een explosief karak ter krijgt. Afhankelijk van de inrich ting ligt dit tussen de zes eri de twin tig minuten." „Met deze voorzieningen zijn bran den met een omvang als die in de flat De Leuve te voorkomen. Het vuur is dan veel effectiever en ln een veel vroeger stadium te bestrijden," meent de heer Vossenaar. „Het lasti ge is dat wij onze argumenten zo moeilijk hard kunnen maken. Er moet eerst een ongeluk gebeuren voor er maatregelen genomen worden." „Onze ervaringen met de laatste brand zullen in een evaluatierapport worden samengevat. Dit rapport dient in de eerste plaats om onze wensen bij het gemeentebestuur kracht bij te zetten. De informatie die het rapport geeft is natuurljk onbe taalbaar Het was de eerste keer in Nederland dat er zo'n brand op een dergelijke hoogte heeft plaatsgehad. Onze ervaring met branden in grote gebouwen was beperkt, maar we heb ben op een dag veel geleerd." Schade De schade die de brandweer vrijdag heeft opgelopen is beperkt gebleven tot ongeveer veertig, door vallend glas vernielde brandslangen met een totaalwaarde van circa 15.000 gulden. Door de kapotte slangen is echter de watertoevoer tot de zogeheten droge stijgleiding in het gebouw gestremd geweest. De stijgleiding. een ingemet selde metalen buis met aftakkingen op elke verdieping, werd gevoed door de slangen van de blusboten in de Leuvehaven. Deze „navelstrengen" tussen de boten en de blussende brandweermannen op de hogere ver diepingen hebben het juist zwaar te verduren gehad. De bluscapaciteit daalde aanmerke lijk en daarmee de kans nog iets van de hogere verdiepingen te redden. De heer Vossenaar geeft toe dat de aan voer van houten vlonders om deze over de slangen te leggen een inge ving van een van zijn mensen in een noodsituatie is geweest. „Een derge lijke situatie hadden wij niet voor zien. maar de bescherming van de brandslangen heeft in de komende gesprekken onze volledige aan dacht." aldus Vossenaar Zelf denkt hij aan metalen strips die door een speciale wagen over de slan gen zouden moeten worden gezet. Ook overweegt hij bij nieuwbouw in het vervolg meerdere stijgleidingen te adviseren. Frappant was volgens hem de snelheid waarmee het vuur van verdieping tot verdieping buiten het gebouw om oversloeg Het onderzoek dat na de brand is begonnen heeft al een belangrijke ontdekking opgeleverd: de bovenste verdieping die rondom omgeven was door een gesloten ballustrade heeft naar verhouding weinig van de brand te lijden gehad. Dit kan volgens com mandant Vossenaar mogelijk leiden tot verbetering van de landelijke richtlijnen bij de bouw van nieuwe kantoorflats. Ook dit punt zal in het evaluatierapport uitvoerig aan de orde komen. Helikopters Deze maand zal een gesprek met hoofdcommissaris Vermey van de Rotterdamse politie plaatshebben over de eventuele inzet van helikop ters bij branden, bij voorbeeld voor het redden van mensen van daken. Tot nu toe kon men rekenen op de helies van de marine luchtvaart dienst. maar Vossenaar zoekt het lie ver wat dichter bij huis zoals hij zegt. Vrijdag is er geen gebruik van heli kopters gemaakt omdat al vrij snel na aanvang van de brand vast stond dat er geen mensen meer in het pand waren. De heer Vossenaar is tevreden over het verloop van de brandbestrij ding. Hij ziet althans geen aanleiding om de tactiek bij een eventuele vol gende brand te wijzigen. Veel lof voor „zijn" mensen: „Al die mannen hebben zich rot gevochten Sommigen zijn wel tot zes keer toe met twintig kilo materiaal om hun lijf naar de tiende en twaalfde verdieping gelopen met gevaar voor eigen leven Het onderzoek naar de juiste oorzaak en gevolgen van de brand is nog in volle gang. Enkele vragen zijn nog onbeantwoord. Het Philips pensioen fonds, de eigenaar van de flat De Leuve. heeft tot twee keer toe advies gevraagd aan de brandweer over WIJHE (ANP) - Het driejarige meis je Hermina Waming uit Wapenveld is dodelijk gewond tijdens een paarden- concours in het Overijsselse WIjhe. Terwijl zij met haar vader stond te kijken naar het inladen van paarden, werd zij aan het hoofd geraakt door een achteruit trappend paard, dat door zijn begeleider aan een halster werd vastgehouden Met spoed werd het kind overgebracht naar het Sofia- ziekenhuis in Zwolle, maar bij aan komst bleek het meisje te zijn over leden. AMSTERDAM Uit een auto. die geparkeerd stond voor het Euromotel in Amsterdam, zijn maandagmorgen drie koffers gestolen. In een van de koffers zaten twaalf strips met tablet ten Akasol. De politie waarschuwt, dat bij ondeskundig gebruik, deze tabletten dodelijk kunnen zijn brandpreventleve maatregelen Uit het onderzoek zal tevens moeten blij ken of die adviezen ook werkelijk opgevolgd zijn. en zo ja. wat voor invloed dat heeft gehad op het ver loop van de brand. „Ik heb de leeftijd om half cowboy en half meisje te zijn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3