Vernietigingsplan van Crossroads bevestigd □Dfll Stage-lopen daarna belijdenis David Wilkerson over zelfmoord Uit brieven van lezers Kerkelijke gymnasia in Hongarije achteruit DOfl Teen Challenga Parochianen protesteren tegen doodschieten van priester Dominees leven het langst Religieuze reacties op reageerbuisbaby Lutheranen in VS voelen voor bisschopstitel SOH droeg 2,5 miljoen bij aan hulp wereldraad VANDAAG VOORBIJGANGEli OINSOAG 1 AUGUSTUS 1978 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Briga dier Van de Westhuizen van de Zuidafrikaanse politie heeft gisteren ver- klaard dat het plan de zwarte nederzetting Crossroads bij Kaapstad op te ruimen door zal gaan. Gisteren is echter geen aanvang gemaakt met het platwalsen van de gemeenschap, waar 20.000 zwarte arbeiders en hun gezinnen samenwonen. Ook in de Zuidafri- kaanse pers werd gisteren ruime aandacht besteed aan het lot van Crossroads. In de Cape Times stond een grote foto van Rommel Roberts, de vo rige week vrijgelaten maatschap pelijke werker, die namens de raad van kerken in Crossroads werkt. De Times citeerde uit de rede van ds Sam Buti, de secretaris van de (zwarte) Nederduitse gerefor meerde kerk tijdens de kerk dienst van afgelopen zondag in Crossroads een oproep aan de blanke kerken, zich bij de rege ring in te zetten voor het rustige bestaan van de inwoners van Crossroads. Een wet. die gezinnen uit elkaar haalt is geen wet. maar zonde had Buti gezegd. De Kaap kan niet zonder de zwarte arbeiders, die de fabrieken gaande houden, die de financiële basis voortbren gen. waarop de blanke heersers een comfortabel leven kunnen leiden. De zwarte arbeiders moeten als mensen erkend worden, inclusief zijn normale menselijke behoef ten aan $en gezinsleven, huisves ting. recreatie, medische zorg, on derwijs en transport. Roberts is vorige week uitvoerig ondervraagd, maar lichamelijk is hem geen kwaad gedaan. Hij heeft vergunning gekregen zijn werk in Crossroads voort te zetten. OU ATE MALA-STAD Ongeveer duizend mannen, vrouwen en kinde ren hebben deelgenomen aan een 30 km lange protestmars van San José Ptnula tot aan de zetel van de rege ring in Guatemala-Stad. Zij eisten een diepgaand onderzoek naar de omstandigheden waaronder hun pas tor Hermogenes Lopez op 30 juni werd vermoord. Lopez werd op een eenzame weg door onbekende bela gers doodgeschoten, zo luidt de offi ciële lezing. Bij de protestactie op het plein vóór het regeringsgebouw sloten zich nog eens twee duizend mensen aan. voor namelijk arbeiders en studenten Lopez trad op voor de rechten van zijn parochianen en was actief voor de sociaal zwakkeren. Plaatselijke autoriteiten hadden vaak geprobeerd hem te intimideren. HIJ was hier de eerste priester, die In Guatemala werd vermoord. NEW YORK - Ook volgens de „commissie voor raciale gerechtig heid" van ds rond 2.5 miljoen leden tellende protestantse „Verenigde Kerk van Christus" (Urüted Church of Christ) In de Verenigde Staten kent dat land personen die op politieke gronden gevangen zitten. De commis sie sluit zich met deze mening aan bij de uitspraken, die onlangs werden gedaan door de Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties, An drew Young De commissie heeft de Amerikaanse president Jimmy Carter een lijst overnandigd met ongeveer honderd „politieke gevangenen". Vooral om dat president Carter zich overal op werpt als verdediger van de mensen rechten. zou hij een kritisch onder zoek moeten laten instellen naar de mogelijkheid, dat de mensenrechten ook in de Verenigde Staten worden geschonden, zo meent de commissie. NAIROBI - Gisteren ls in Nairo bi, de hoofdstad van Kenia de Afri kaanse bisschoppenconferenUe be sloten. De r.k. bisschoppen van Afri ka wensen een beter wederzijds be grip en samenwerking tussen katho lieken en moslems. Dit hebben de elf kardinalen en zeventig bisschoppen, die de 52 miljoen roomskatholieken van Afrika vertegenwoordigen, verklaard tijdens de vergadering. De bisschoppen deden hun verkla ring na een referaat over „de kerk en de islam in Zwart Afrika" gehouden door de islam-speclalist pater Couq. Volgens pater Couq heeft de opleving van de Islam in Afrika, die zo n tien jaar al bezig is. een gunstige invloed op de organisatie van het r.k. aposto laat. Hoofdthema op de vergadering van de bisschoppen ls „het christelijk ge zin in het huidige Afrika". De bis schoppen riepen op tot het vinden van wijzen waarop het christelijk hu welijk geïntegreerd kan worden in traditionele Afrikaanse huwelijk. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commontaren. en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienervtot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw Postbus 859. Amsterdam B<j pubtikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Lelte In het Interview met José Lelte wordt gezegd: voor zover ik weet komt het in andere landen niet voor dat Ie mand tegelijk dominee en burge meester is. Dit ls niet geheel juist. In Zweden, althans op het eiland Ooi land. gelegen In de Oostzee ls dit ook zo. Alphen a. d. Rijn H. Wiegman Friesland en Ardèche Terwijl lk het stuk „Rooie rug be paalt klimaat ln Ardèche" las. viel me de In Iets mindere mate vergelijkbare situatie met Friesland op. Jaren gele den werd een saneringsregeling la Mansholt voor kleine boeren in gang gezet. Voor een luttel bedrag en een hongerloontje werden ze van hun be drijf en hun grond afgeholpen Het grootgrondbezit (schaalvergroting) nam snel toe. Het land werd verka veld. wegen werden (worden) aange legd en het landschap werd (wordt) verpest. Kleine boeren en landarbei ders waren genoodzaakt Friesland te verlaten. Hun huisjes werden geruild voor flats en de zuivere lucht voor. onder andere, stinkende hoogovens. Hulzen kwamen leeg te staan en wer den speculatie-objecten. Voor de plaatselijke bevolking werden ze on betaalbaar Ze werden verkocht als tweede huisjes aan mensen uit de Randstad N Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wtbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAO LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. C70-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. SELB (EPD) Protestantse predikanten hebben in verhou ding tot alle andere beroepen de hoogste levenverwachting. Zij worden gemiddeld 77 jaar. acht jaar meer dan hun katho lieke collega's. Dit is gezegd door de personeelschef van de Beierse Landeskirche Hugo Maser tijdens een predikanten conferentie in Selb. Maser merkte op dat volgens de statistieken alleen de predi kantsweduwen nog ouder wor den. Na de predikanten komen de leidinggevende ambtenaren met een levensverwachting van 76 jaar. Aan de andere kant van de schaal staan jour nalisten. kunstenaars en to neelspelers met een levensver wachting van 61 jaar en kaste leins met een levensverwach ting van 58 jaar. Volgens Oberkirchenrat Maser is de oorzaak van de lange le vensduur van dominees: Ze werken hard. leven solide en komen niet op verkeerde ge dachten. Slechts een aantal weekends en va kanties werden de huisjes bewoond. De middenstand ging gedeeltelijk op de fles. De kinderen van de plaatselij ke bevolking hadden geen buurkin deren meer om mee te spelen. In de weekeinden werden taal en cultuur verontreinigd. Jachthavens en recre atieplannen schoten en schieten als paddestoelen uit de grond en natuur gebieden gingen en gaan verloren. Provinciale staten en gemeentebe sturen met Rijkswaterstaat voorop hakken met de botte bijl zonder ken nis van zaken. De regeringen hebben Friesland altijd gezien als wingewest, zonder voor taal en cultuur en alter natieve werkgelegenheid maar iets te investeren. Het ls in Friesland niet de zon die er zoals ln Ardèche te koop is. Wat is het dan wel? Het water, de grond of misschien de territorium drift van de randstandmens. Ook in Friesland werden en worden taal en cultuur door ongebreideld toerisme en tweede wonlngbezit steeds verder het moeras in geholpen. De meeste Hollanders blijken net zoals Frans ook geen Fries te kunnen of te willen leren, daarvoor hoeven we niet ln Ardèche te kijken. Arum D. Bi jlsma Sint Annadal Rond het enige ziekenhuis hier in Maastricht. Sint Annadal geheten, gonst het al jaren van de geruchten. Dat de staf een ln zichzelf verdeeld huis ls. is algemeen bekend. Maar er is nog veel meer niet in orde. Het Tweede-Kamerlid voor DS'70 de heer Nljhof stelde aan staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (WD) een aantal vragen, maar hij werd met een kluitje in het riet gestuurd. Nu heeft eindelijk een lid van de staf ir. Oei. hoofd van de medisch-fysische dienst het zwijgen verbroken en als men leest wat die man allemaal bo ven tafel brengt, dan rijzen Je de haren te berge. Op wat hij allemaal verklaard heeft, wil lk niet Ingaan, omdat men dit een plaatselijke affai re kan noemen. Maar waarom zwegen de Limburgse Kamerleden van CDA. PvdA en VVD. onder wie er zijn die ln Maastricht woonachtig zijn en stel den zij de staatssecretaris geen vra gen resp. vroegen zij om een diep gaand onderzoek? Terwijl ledereen wist dat de zaken niet pluis waren. Ik hoop van harte dat ondanks de vakantie de fractievoorzitters resp. de partijbesturen van de drie grote partijen eens duidelijkheid zien te krijgen waarom onze parlementariërs niets ondernamen, terwijl het niet onmogelijk is dat er misbruik ls ge maakt van gemeenschapsgelden. Ik hoop dat hierover klare wijn geschon ken wordt. Maastricht. Veronique Wijnands-Dumont VATICAANSTAD/TEHERAN (ANP) De geboorte van een in de reageer buis verwekte baby heeft geleld tot instemmende en afwijzende com mentaren. De Vaticaanse woordvoer der pater Romeo Panciroll heeft her innerd aan de katholieke afwijzing van kunstmatige inseminatie. Vorig jaar liet het Vaticaan weten dat de normale huwelijksdaad de enige wet tige bron voor het menselijk leven vormt. Dit werd toen gezegd naar aanleiding van het geval van een vrouw die zich had laten bevruchten met het sperma van haar overleden echtgenoot. Het Vaticaanse standpunt ls gefor muleerd door paus Pius XII en over genomen door zijn opvolgers Joannes XXIII en Paulus VI. De katholieke kerk noemt het onderzoek naar kunstmatige zwangerschappen im moreel en een schending van de na tuurwet. CHICAGO De algemene vergade ring (synode) van de Lutherse kerk ln Amerika (LCA), een van de drie grote lutherse kerken ln de Verenigde Sta ten. heeft in eerste lezing ingestemd met het voorstel de titel van bisschop toe te kennen aan leidinggevende predikanten. Daarmee kan de zaak zijn beslag krijgen op de volgende algemene tweejaarlijkse vergadering, in 1980. Twee keer eerder de laatste tien jaar haalden overeenkomstige voorstellen het niet. Al met al is de bisschopstitel nu in de maak voor drieëndertig regionale sy node-voorzitters en de algemene pre sident van de LCA, welke rond 6.100 gemeentes telt. In 1970 werd in de Amerikaanse Lutherse kerk, voor het eerst in een lutherse kerkgemeen schap in de V.S. officieel gepleit voor instelling van het bisschopsambt. Nu zei ds Robert J. Marshall, de aftre dende president van de LCA, dat de titei van bisschop veld wint onder luthersen in Europa. Afrika en Azië. Bovendien is het een titel die de pas torale kanten van de ambtsbediening zou onderstrepen en ook is zij in overeenstemming met het kerkelijk spraakgebruik. Tegenstanders van de voorgestelde kerkorde-wijzigingen zeiden dat de kerkleden de verandering niet zou den begrijpen, dat zij toename van „praal en ceremonie" met zich zou brengen en voorts dat zij strijdig ls met het leerstuk van het algemeen priesterschap. UTRECHT De wereldraad van ker ken verleende vorig jaar voor 84 mil joen hulp in rampsituaties. Ruim twee en half miljoen gulden liep via de Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht. De landen die het meeste ontvingen waren India, Vietnam. Tanzania. Brazilië. Indonesië. Haïti en Zaïre. De meeste hulp werd ver leend in de vorm van voedsel, kleding en medicijnen of medische uitrus ting. WENEN (EPD) Het gaat steeds slechter met de tien kerkelijke gymnasia, die er in Hongarije zijn. Er komen steeds minder aanmeldingen. Zo begon het protestantse gymnasium in Debrecen het nieuwe schooljaar in plaats van met de gebruikelijke drie eerste klassen met twee. Ook het aantal eerste klassertjes aan het Joodse gymnasium in Boedapest is zeer laag. Van de tien kerkelijke gymnasia zijn er acht rooms katholiek. Het leerplan is er gelijk aan dat in de staatsscholen, de leerkrachten worden door de staat betaald en er is godsdienstonderwijs. De studieresultaten aan deze „bijzondere" scholen liggen in het algemeen hoger dan op de staatsscholen. De oorzaak van de verminderde belangstelling is vermoedelijk gelegen in het hoge schoolgeld, dat op de kerkelijke gymnasia wordt geheven. door Jac. Lelsz WIJCHEN De hervormde gemeente te Wijchen, die deel uitmaakt van de streekgemeente Maas en Waal, hoopt in het nieuwe seizoen te beginnen met een stage project voor belijdenis-catechisanten. Het doel ervan is de kandidaat-lidmaten, alvorens ze in het openbaar hun „ja" uitspreken, vertrouwd te maken met de consequen ties, die dat ook voor hen kan hebben met betrekking tot het functioneren in de gemeente. Dominee R. Kuijlenburg: „Jaar in jaar uit wordt aan jonge lidmaten bij hun bevestiging gevraagd of zij willen meebouwen aan de ge meente van Jezus Christus. Maar wie kan er nu beloven om mee te bouwen aan iets wat je niet of vrijwel niet kent, zodat je niet kunt overzien wat de consequen ties van je belofte zijn?" Een groep van ongeveer twaalf belijdenis-catechisanten gaat in september het spits afbijten. Zij hebben het kerkelijk onderricht reeds achter de rug. maar op hun verzoek ls het doen van openbare belijdenis uitgesteld tot volgend Jaar. nadat ze eerst een tijdje in de gemeente „meegedraaid" hebben. ingeschakeld. In de richtlijnen staat dat de kerkeraad een stage commissie vormt, die het geheel opzet en stimulerend blijft bege leiden. De commissie bestaat bij voorkeur uit een (jeugd)ouderling, ouderling-kerkvoogd, diaken en predikant plus twee van de cate chisanten. Gemikt wordt op een stage-plaats, liefst voor catechisanten duo's, want vermoed wordt dat dat pret tiger werkt (er kan dan eens wor den overlegd, men heeft steun aan elkaar enz.) bij raden, groepen, kringen e.d. in de gemeente. De jongelui komen eenmaal per drie weken bijeen om ervaringen uit te wisselen en voor begeleidend cate chetisch onderwijs. Voorbereiding Een goede voorbereiding is van veel belang. Verstandige begelei ding eveneens. Onmisbaar is de bereidheid bij de ouderen, in het algemeen bij hen, die functies in de gemeente uitoefenen, om ver antwoordelijkheden aan de jonge ren af te staan. Elders is een experiment met sta ge-lopen al eens mislukt. De pro blemen lijken niet zozeer te zitten bij de belijdenis-catechisanten alswel bij degenen die hen met alle plichten en rechten nóóst zich hebben te aanvaarden. Ze moeten niet het gevoel krijgen alleen maar te worden geduld, maar er van overtuigd raken dat de ande ren hen royaal, blij en ruimhartig toelaten in dat deel van het kerke- werk. waarvoor zij zich speciaal inzetten. Inclusief zaken, die op het terrein van het beleid liggen. Ingeschakeld Het ls de bedoeling dat de Wij- chense jeugd bij een of twee tak ken van gemeenteleven worden Bedoeling Bedoeling is dat allen, via elkaar, alle facetten van het gemeentelij ke leven leren kennen. Aan het einde wordt er een stage-verslag geschreven. In een slotbijeen komst wordt het stage-project af gerond. Een examensfeertje moet in het geheel worden vermeden. Wordt met dit alles ook gestreefd naar zoiets als kadervorming? Do minee Kuijlenburg: „Het speelt mee maar daar gaat het zeker niet in de eerste plaats om. We hebben een actieve gemeente. Van de elf honderd leden zijn er zo'n driehon derd. die zich voor een of meer facetten van het gemeentezijn, naar binnen of naar bulten, inzet ten. Inderdaad, een behoorlijk percentage. Natuurlijk willen we graag, dat. als het oude kader af zwaait. er een nieuwe lichting ge reed staat. Maar bij die stage kwestie gaat het er ons toch voor al om dat de jonge leden ermee op de hoogte komen wat er ln een gemeente komt kijken en wat het Inhoud als je daarvan deel uit maakt". Van een medewerker DEN HAAG Met het niet zo vrolijke onderwerp „zelf moord" begon de Amerikaan se evangelist David Wilkerson zijn serie samenkomsten in de Haagse Houtrusthallen. Zijn driedaagse-campagne. die gisteravond eindigde, is een „voor-conferentie" van de grote Pinkster Europa Confe rentie. die hedenmorgen offi cieel begint. David Wilkerson ls de stichter van de aan de pinksterbeweging '„Assem- blies of God" verwante organisatie Teen Challenge, die zich ook in Nederland bezighoudt met opvang van Jongeren in crisis-situaties Voor enkele duizenden Jongeren, die eerst een uur lang hadden geluisterd naar religieuze rock van Dalls Holms en diens formatie ..Praise", betoogde Wilkerson dat het aantal zelfmoorden en zelfmoord-pogingen onrustbarend stijgt Ook Nederland blijft op dat punt niet achter, wist hij te vertellen. Uit zijn praktijk lepelde hij een hoeveelheid ellende op. die wat droefgeestig heid betreft gemakkelijk met het N08-Journaal zou kunnen concurre- DEN HAAG Onder de naam „Macedonian Mission" is de organisatie Teen Challenge in Europa en het Midden-Oosten met een nieuw programma begonnen. De opzet doet denken aan het principe van het zogenaamde „diaconale jaar". Men vraagt jongeren zich minimaal één jaar beschikbaar stellen voor evangelisatiewerk. Na een opleiding van tien weken in het Duitse Wiesbaden, worden zij in teams ingezet voor het opzetten van koffie bars en opvangcentra, in samenwerking met plaatselijke gemeenten. Teen Challenge is de organisatie die werd gesticht door David Wilker son, die nu in Den Haag een campagne houdt. TC houdt zich bezig met opvang en rehabilitatie van drugs-verslaafden en andere ln crisissi tuaties verkerende jongeren. Het Nederlandse hoofdkantoor is geves tigd in Den Haag (postbus 18554). Nazorg Geest vervulde christen zijn en toch eenzaam. Eenzaamheid heeft niets te maken met je relatie tot andere men sen. maar met Je relatie tot God. Je kunt iemand hebben die veel van je houdt, populair zijn. veel vrienden hebben en toch een wolk van een zaamheid om je heen hebben. Ik heb dat zelf enkele Jaren geleden ook ge had. Ik ben gelukkig getrouwd, heb een fijn gezin en voelde me toch af schuwelijk alleen. Toen ben ik op nieuw de bijbel gaan lezen, gaan bid den en ik heb God de kans gegeven mij te antwoorden. Want God wil nog altijd tot ons spreken." ren. Het feit dat velen geen angst meer hebben voor de dood. alsmede toenemende hopeloosheid en stijging van het aantal gebroken huwelijken, zag hij als belangrijke ooreaken van de zellfmoorden. „Tachtig procent van de Jonge men sen die zelfmoord plegen of dat willen doen. komt uit gebroken gezinnen", zei Wilkerson. die ook de auteur is van diverse boeken (waaronder het nu ln een oplage van zestienmiljoen exemplaren verschenen „Het Kruis in de Asfaltjungle"). Volgens hem zijn degenen die over zelfmoord denken op weg de in de bijbel genoemde „onvergeeflijk zonde" te bedrijven. „ZIJ stoppen het werk van de Heilige Geest. Zelfmoord ls een ticket naar de hel." meende hij. Eenzaamheid Wilkerson merkte voorts op dat één zaamheid lijdt tot zelfmoord. ..Ieder een die over zelfmoord dacht en met mij sprak, vertelde me zich eenzaam te voelen. Je kunt een met de Heilige Na zijn toespraak kwamen enkele honderden bezoekers naar voren om in de zgn. ..raadgeversruimte" een afzonderlijke mini-dienst met Wilker son bij te wonen. Daar stonden ook pastorale nazorgers klaar om met de jongeren te spreken. Een aantal gaf te kennen inderdaad met zelfmoord plannen rond te lopen of dat te heb ben gedaan. Anderen hadden andere geestelijke noden. Wilkerson werd vertaald door de in België werkende Nederlandse evangelist Hans Koorn- stra. Zondagavond sprak Wilkerson over ..het laatste oordeel" en ook toen gingen velen op zijn uitnodiging naar voren te komen in. Telraam Onlangs beweerde een ingezonden-stukken-schrijver in d blad dat het gehalte van een bisschop was af te meten aan het aantal priesterwijdingen in zijn diocees. Oppervlakkiger uitspraak kwam ik de laatste tijd zelden tege Het is er één van het telraam en hoort thuis bij de opvatting dat eei volle kerk, veel mensen onder het gehoor, een garantie is voor het- gehalte van de prediker. Niets is minder waar zou te sterk gezegd zi. maar hoeveel predikers die woord< spraken die wat gehalte betreft vei uitstaken bij die van hun collega's hebben niet tegen veel lege banken moeten aankijken? De uitspraak over de bisschoppen getuigt ook va weinig eerbied voor deze mannen c in kwaad en goed gerucht hun moeizaam werk voortzetten. Toen: allerlei onrust- en tweedrachtzaaiende woorden uit Rome over zich heen kregen vielen ze niet om en veranderden de koers die zij gewetensvol hadden uitgeze niet. En daarom is het ook niet te verwachten dat ze ondersteboven zijn van de lovende woorden die in datzelfde Rome onlangs gesproken zijn bij het aanbieden van de geloofsbrieven door de Nederlands ambassadeur. Zij gaan min of meet hun eigen weg. De uitspraak van dc brievenschrijver haalt een spreekwoord aan dat ik niet kende: Heilige herders, goed volk; goede herders, lauw volk; lauwe herders, slecht volk; slechte herders, geen volk. Ik ken het nu dus wel, maar kan er verder niets mee. Welke toffee-fabriek verstopt zulke onzin in de verpakking? Voor mij staat vast dat de bisschoppen geen heilig herders zijn, althans niet in de moraliserende bedoeling van dit gezegd. Zij hebben hun fouten en zwakheden als ieder ander menS. Zou het feit dat het aantal priesterwijdingen niet die hoogte bereikt die menig katholiek zal wensen niet kunnen samenhangen met het opnieuw groeiend negativisme ten opzichte van een verantwoord-christen zijn in deze tijd? Laat deze scribent naar Spa gaan en zich daar verlustigen in volstrekt malle aartsbisschop uit Vietnam die bisschoppen wijdt de lopende band. Of naar die oordi waar men in verregaande hoogmi meent de kerk opnieuw te moeten maken tot een mensonterend bolwerk van macht. Maar ze zullei er weer komen, de priesters en de predikanten die in eenvoudige betrouwbaarheid dienstbaar willet zijn aan het evangelie en in staat lijk om d2t evangelie te onderscheidal van alle ideologieën. Ook de ideologie van het telraam. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Oleeuwijk: D. Papt eervol ontheven predikant met voegdheid van emeritus te Zeist; Dedemsvaart: H. Mondeel, kand. Almelo; te 's Grevelduin-Capelle: Vlietstra te Doornspijk. Bedankt voor Honselersdijk: L. Nagtegaal te Sint Pancras. GEREF. KERKEN Bedankt voor Harkema: H. J. v. I len te Zuidland. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Onnen: TJ. de B< kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld) Karens te Opheusden; voor Leerdi A. Moerkerken te Nieuw Beijerlai D. Zwitser Gisteren heeft de 65-jarige oud-z dingsman D. Zwitser de onderscl ding van ridder in de Orde van Or je Nassau gekregen. De timmerm Dick Zwitser vertrok in 1947 in diei van de Zending van de Gereforme de Kerken naar Melolo op Sum (Indonesië), waar hij werkte voor lagere technische school, die tot op dit eiland niet bestond. Zijn eer school heeft hij samen met zijn le lingen gebouwd. In de 12 jaar. dat heer Zwitser op Sumba werkte h« hij een groot aantal Sumbanese gens kunnen opleiden tot timna man en daardoor een belangrijke drage geleverd aan de technische wikkeling van het eiland. Toen de heer Zwitser in 1959 in 1 derland terugkeerde heeft hij de le renopleiding voor de Nijverheidsal bouwkunde gevolgd, waarna hij I verschillende technische scholen gaf. Vanaf 1963 was de heer Zwit tevens adviseur voor technische derwijsprojekten van de gereforme de zending. In de zeventiger jaren kreeg de hi Zwitser opnieuw de gelegenheid bekwaamheid in Indonesië te gebt ken. Sinds 1975 was hij als advisi verbonden aan de middelbaar tech sche school „Petra" in Surabaja. heeft voor deze school, die van Nederland financiële steun heeft o vangen via de Interkerkelijke Coör natie Commissie Ontwikkelingsp jekten ICCO een bijdrage ge verd niet alleen in het leren omga met de machines van de Indone sche instrukteurs. maar daarna) ook in het samenstellen van leers1 voor het praktisch technische ond wijs. Zwitser keerde kort geleden verband met het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd defi tief naar Nederland terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2