Dollar geeft weer terrein aan yen prijs Elsevier koopt Duitse tijdschrift uitgeverij Rijke zijdeoogst in China Handel China-EG belangrijk gestegen Personalia Onrust bij NS over aanleg Almerelijn Zwitserland wil ook in kernfusieproject Amsterdammer richt bond van patiënten op Sprinkhanenplaag Gemeenten bang voor nog meer bezuinigingen Arabische order voor Cindu-dochter Wereld vloot te groot Export grote Japanse bedrijven neemt af 'Vervoersfederatie NVV-NKV: Aardgasvondst niet ver van Den Helder Turk gewond bij schietpartij Politie lost 41 inbraken op Afspraak in CDA Lichtenvoorde duidelijke genoemd DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar heeft gisteren ten opzichte van de Japanse yen nieuwe laagterecords geboekt. De goudprijs herstelde zich langzaam na de winstnemingen, die in het weekeinde zijn gedaan. In Amsterdam bleef de prijs van het edele metaal echter iets dalen. In Zürlch bereikte de dollar een hlsto* risch dieptepunt van 1.7445 Zwitserse frank. In Londen was de Amerikaan se munt iets lager ten opzichte van de belangrijkste valuta. Er werd onder andere 189,60-80 yen per dollar geno teerd tegen 190,15-35 vrijdag. De dollarkoers eindigde op de valuta markt in Tokio op 190,80 yen tegen 191,90 yen bij het begin van de handel en 192,10 yen bij het slot van vorige week vrijdag. In de loop van de dag werd 190,30 yen genoteerd, een na oorlogs dieptepunt. De centrale bank zou, aldus geldhandelaren, niet heb ben Ingegrepen om de Amerikaanse munt te steunen. Volgens de valutahandelaren zal de centrale bank weer tussenbeide ko men als de koers van de dollar onder de 190 yen per dollar dreigt te raken. Berichten over een mogelijke ver scherping van het toezicht op de bui tenlandse valuta's In Japan leidde tot. een voorzichtige opstelling van de buitenlandse banken, die in Tokio werkzaam zijn. daan, kan de onderliggende vaste stemming op de markt niet verhullen, zo zeiden handelaren gisteren. In Amsterdam kreeg het edele metaal een notering van 13,880-14,280 per kilo, tegen 14,010-14,410 per kilo vrijdag. 'Brussel': 'Grote mogelijkheden voor toekomst' DEN HAAG De uitvoer van de negen EG-landen naar China is gestegen van 2.256 miljoen gulden in 1974 tot 3.289 miljoen in 1976. de invoer uit China van 2.016 tot 2.403 miljoen. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, meegedeeld in antwoord op vragen van een Iers lid van het Europees Parlement, Ruairi Brugha (Gaullist). Roepia In de Chinese provincie Chekiang is de zijdeoogst dit jaar zeer groot. De cocons van de zijderupsen leverden 150 kilo per 1/15 hectare moerbijbomen op. De rupsen leven in deze boomsoort. De uitvoer van de Negen bestond voor bijna de helft uit machines en vervoersmateriaal 11.628 min in 1976, tegen 880 min, of 39 pet van de totale uitvoer, in 1974). Chemische produk- ten vormden met een kleine 15 pet van de uitvoer (463.9 min in 1976, 350,8 min in 1974) eveneens een be langrijke post. De Europese uitvoer bestond voorts voor 2,4 procent uit grondstoffen (77,8 min in 1976), 33,6 pet (1.106 min in 1976, 859,6 min in 1974) uit „overige produkten" en voor 0.4 pet (12,8 min in 1976) uit „di versen". Grondstoffen vormden bijna éénder de (30,3 pet, 728,5 min in 1976, 592 min in 1974) van de EG-invoer uit China, voedingswaren dranken en tabak ruim eenvijfde (20,2 pet, 484,7 min in 1976, 405,7 min in 1974) en chemische produkten bijna eentiende (9.0 pet, 215 min in 1976 en 254,5 min in 1974). De invoer bestond voorts voor 38,6 pet uit „overige produkten" (928,5 min in 1976, 738 min in 1974), voor 1.3 pet uit „diversen" (31,9 min in 1976), voor 0,4 pet uit machines en vervoers- materieel (9.5 min in 1976) en voor 0.2 pet uit energieprodukten (4.7 min in 1976). De commissie deelt voorts mee dat zij niet onmiddellijk van plan is een per manent bureau in Peking te vestigen. De handelsovereenkomst die de Ge meenschap en China enkele maan den geleden hebben gesloten omvat alle gebieden van de handelsbetrek kingen. De handel tussen China en de Gemeenschap biedt grote mogelijk heden voor de toekomst, aldus de commissie. De Indiase roepia is gisteren ten op zichte van het Britse pond sterling met 1,3 procent gedevalueerd. Dit heeft de centrale barjk van India mee gedeeld. De nieuwe koers van de roe pia bedraagt nu 6,4103 pond sterling per honderd roepia (verkoop) en 6,4516 per honderd roepia (aankoop). De vaste middenkoers bedraagt nu 15,55 (was 15,35) roepia per pond ster ling. In mei besloot India zijn roepia al met 2,5 procent te devalueren. Toezicht Gisteren maakten ambtenaren van het Japanse ministerie van financiën bekend, dat er voor de nabije toe komst geen verscherping van het toe zicht op buitenlandse valuta's is te verwachten. Het ministerie bestu deert mogelijkheden om de grote stroom van buitenlandse valuta's naar niet-Japanners tegen te gaan. In Amsterdam kwam de dollarkoers op 2,20475-725, anderhalve cent be eneden de slotkoers van de vorige week vrijdag (2,22025-275). Goud f In Londen, de belangrijkste goud- i markt, kwam een notering voor het I edele metaal tot stand van 200,35 i dollar per ounce (31,1 gram). Deze prijs lag hoger dan de eerste notering van gisteren (198,90 dollar), maar la ger dan de slotprijs van vrijdag (201,30). In Hong Kong werd per oun ce 197,21 dollar betaald, vergeleken met 199,30-70 dollar zaterdag en een slotnotering van 200,40-80 dollar vrij dag in New York. Het langzame her stel van de goudprijs na de winstne mingen die in het weekeinde zijn ge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse ge meenten vrezen, dat zij nog minder financiële armslag krijgen dan de be zuinigingsplannen al aankondigden. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) zullen de bezuinigingen uiteindelijk „wat for ser" uitpakken dan blijkt uit Bestek '81, de bezuinigingsnota van het kabi net Van Agt. Dat zegt de vereniging in een com mentaar op de regeringsbesllssing om de uitkeringen aan het gemeente fonds volgend jaar niet met 3,5 pro cent te laten stijgen, maar met iets minder dan 2,5 procent. Het zal, met een krapper budget, steeds moeilij ker worden om nieuwe taken uit te voeren. De overheveling van met name provinciale taken naar gemeen ten wordt daardoor moeilijker, in de ogen van de VNG. Voor een definitief commentaar is het overigens nog te vroeg. De Rijksbegroting voor vol gend jaar moet meer inzicht geven in de bezuinigingen. AMSTERDAM Uitgeversmaatschappij Elsevier heeft Ingenieur Digest Verlag in Frankfort overgenomen. I.D.-Verlag zal deel uit gaan maken van Elsevier Zeltschriften-Verlag in Mainz, een dochter van de divisie bladen van Elsevier. BERN (DPA)Zwitserland wil met de Europese Gemeen schap voor Kernenergie (Euratom) samenwerken op het ge bied van onderzoek naar beheerste kernfusie. Een voorstel in deze richting is maandag door de Zwitserse regering voorge legd aan het parlement. De regering wil vanaf volgend jaar tot 1983 34 miljoen frank (ongeveer 42,50 miljoen gulden) beste den aan het onderzoek. "be overneming past in het streven van Elsevier haar vaktijdschriftbe- langen in Duitsland uit te breiden. Eerder werd Krausskopf-Verlag fur Wirtschaft GmbH in Mainz overgeno men. I.D.-Verlag, opgericht in 1962, geeft een viertal bladen uit, waarvan Ingenieur Digest het belangrijkste is. Het blad geeft algemene technische informatie. De andere bladen hebben een meer specialistisch karakter. Voorts wor- deo enkele Jaarboeken uitgegeven. Voor de 24 personeelsleden van I.D.- Verlag heeft de overneming geen ge volgen. KEY EN KRAMER, een van de werkmaatschappijen van de Cindu- Key en Kramer groep, heeft een pijp- bekledingsopdracht ter grootte van 12 min afgesloten. Het betreft de kunststofbekleding van 174 km drinkwaterleidingsbuizen bestemd voor Saoedl Arabië. In New York zijn de overeenkom sten ondertekend waardoor Ameri can ICU Corporation, een volledige dochtermaatschappij van ICU, Infor matie en Communicatie Unie. tegen betaling in contanten een meerder heidsbelang van ca. 85 pet heeft ver worven in Aspen Systems Corpora tion in Germantown, Maryland. As- pen Systems heeft behalve ln Ger mantown vestigingen in New York, Washington en San Francisco, met in totaal meer dan 220 medewerkers. De omzet bedraagt ruim 10 min dollar. Aspen Systems is gespecialiseerd in uitgaven op het gebied van de institu tionele gezondheidszorg en over heidsvoorschriften voor het bedrijfs leven. De omzet van het schadebedrijf van Assurantieconcern Stad Rotter dam Anno 1720 heeft in de eerste zes maanden van 1978 een recordhoogte bereikt en steeg met 20 pet ten op zichte van dezelfde periode van vorig jaar. De winstontwikkeling in deze sector was bevredigend, ondanks de toegenomen schaden, zowel in hoe veelheid als bedrag. In de individuele levensverzekerin gen, de basis van het bedrijf, steeg de premie-omzet met 15 pet, collectief met 10 pet. Het koopsombedrijf bleef door terughoudendheid bij de accep tatie op het zelfde peil als vorig jaar. Buhrmann-Tetterode heeft tegen betaling in contanten de nog ontbre kende 50 pet van het aandelenkapi taal van de Beheermaatschappij Z de Zeeuw in Eerbeek verworven. Eind 1973 verkreeg Buhrmann-Tetterode al een belang van 50 pet in deze beheermaatschappij. De Zeeuw is de houdstermaatschap pij van Golfkartonfabriek Z. de Zeeuw in Eerbeek. Golfkartonfabriek Brabantia in Oudenbosch en Golf karton- en Kartonnagefabriek Z. de Zeeuw in Deventer en van 50 pet van het aandelenkapitaal van Nederland se Pillo Pak Maatschappij ln Eer beek. Bij de groep werken ongeveer 800 personen. De Jaaromzet is ruim 120 miljoen gulden. PHILIPS gaat voor 15 miljoen dol lar 34 min) communicatiesyste men, radar, navigatieapparatuur en verlichting leveren aan de nieuwe luchthaven van Asuncion, de hoofd stad van Paraguay. De order zal wor den uitgevoerd door Philips Telecom municatie in Hilversum. Als argument voor kernfusie merkt de regering op dat de gebruikelijke kernsplijting in brede kring weer stand oproept. Kernfusie daarente gen levert in vergelijking met kern splijting „minder, in elk geval andere veiligheidsproblemen" op Bij kernsplijting wordt massa omge zet in energie door het splijten van kernen van zware atomen (van bij voorbeeld uranium-235). Energie kan echter ook worden verkregen door het versmelten van kernen van lichte atomen (van bijvoorbeeld waterstof) Deze versmelting vindt plaats als de gebruikte materie zo sterk wordt ver hit dat er plasma ontstaat. De moei lijkheid is niet alleen om de daarvoor vereiste temperatuur te verkrijgen, maar vooral om een manier te vinden om het zeer hete plasma bijeen te houden. Hierop nu spitst het onder zoek van Euratom zich toe. De kern fysici hebben een handvormig appa raat ontwikkeld (Torus) waarin het plasma met behulp van magnetisme bijeen kan worden gehouden. Het Eu- ratom-project draagt de naam Joint European Torus (JET). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 75-jarige Amsterdammer W. K. Petersil- ka heeft het initiatief genomen tot het oprichten van de Algemene Nederlandse bond van Patiënten. Doel van deze bond is de belangen en rechten te behartigen van alle patiën ten die bij een huisarts zijn ingeschreven. Het gaat daarbij In het bijzonder, aldus de heer Petersilka, om het ver lenen van bijstand als de patiënt niet voldoende geholpen is. Daarnaast zal alles in het werk worden gesteld om bij te dragen tot het verbeteren van de verhouding tussen arts en patiënt. „Daar mankeert nogal het een en ander aan en met alle respect voor de arts kan toch wel worden gezegd, dat het huidige systeem waarbij een arts drie- tot vierduizend patiënten heeft, nodig verandering behoeft". Cursussen Walter Karl Petersilka wil verder cur sussen organiseren, voorlichting ge ven over het voorkomen van ziektes, proberen een medisch paspoort in te stellen en zich bezighouden met de TOKIO De exportcontracten, die ln Juni zijn afgesloten door de dertien grootste handelsmaatschap pijen van Japan (samen goed voor ongeveer zestig procent van de Ja panse buitenlandse handel) hadden in juni een waarde van 806,1 miljard yen (ruim negen miljard gulden). Dat is 30,7 procent minder dan de waarde die in Juni 1977 werd bereikt. De Japanse (particuliere) RAAD voor de Buitenlandse Handel deelde mee. dat de scherpe vermindering gedeeltelijk is te wijten aan de koersstijging van de yem. De Invoer nam in juni van dit Jaar voor het eerst in acht maanden toe. met 2,3 procent in waarde tot 808,8 miljard ten. Vooral de import van brandstoffen groeide met 29,4 pro cent. De invoer van uranium, als on derdeel van het Japanse regeringsbe leid om het handelsoverschot niet al te groot te laten worden, zorgde in Juni ook voor extra groei. De waarde van de Japanse uitvoer van voertuigen nam voor de tiende achtereenvolgende maand toe tot 138,4 miljard yen (ruim 1.5 miljard gulden). Dat is 86,5 procent meer dan ln Juni vorig Jaar. De raad merkt op dat het duurder worden van de Ja panse munt op dit gebied de concur rentiepositie nauwelijks heeft aange tast. behandeling van patiënten in de zie kenhuizen. Het is de opzet van de bond om overal in het land afdelin gen te stichten en via het uitgeven van een krant onder meer contact met elkaar te houden. Op zo kort mogelijke termijn zal er een bestuur worden gevormd, waarna er daadwer kelijk aan de slag kan worden gegaan. Overigens is de vereniging algemene Nederlandse bond van patiënten in zoverre niet nieuw, dat er meer van dergelijke initiatieven bestaan. Dit zijn onder meer de stichting patiën tenbelangen en patiëntenrecht en de Algemene Nederlandse Patiëntenver eniging, die beide in Den Haag zijn gevestigd. De heer Petersilka hoopt dat er met deze instellingen op een of andere manier kan worden samenge werkt. Van het bestaan hiervan wist hij niets af, hoewel hij zich via een notaris uitvoerig had laten informeren om er zeker van te zijn, dat er op landelijk gebied nog niet iets dergelijks be stond. Volgens de Kamer van Koop handel in Amsterdam was dit naar zijn zeggen ook niet het geval. Geen versnippering Hoe dan ook. de man die eerder de stichting Albert Sc hweitzerprijs en de stichting algemene Nederlandse telefonische hulpdienst voor bejaar den met succes in het leven riep, is bereid in het belang van de patiën ten samen te werken. „Uiteindelijk is niemand gebaat met versnippering op dit gebied". (Zijn adres is Stadion kade 160, tel. 020-796874) UTRECHT (ANP) De 83-Jarige me vrouw E. van Pepermans uit Utrecht is gisteren in de Wittevrouwenstraat ln Utrecht aangereden door een vrachtauto. Volgens de vrachtwagen chauffeur stak zij plotseling de straat over. Zij overleed later in het zieken huis. WANROY In Wanroy (Noord-Bra- banti is de 51-jarige mevrouw M C. Wientjes-Cornelissen bij een ver keersongeval omgekomen. Zij wilde met haar flets vanaf het erf van haar huis de weg oversteken, toen zij door een personenauto werd aangereden. Zij overleed op weg naar het zieken huis. Overleden In een ziekenhuis in Tilburg is het Tweede-Kamerlid H. J. L. G. Seijben (48) uit het Limburgse Belfeld na een korte ziekte overleden. De heer Seijben zat sinds 16 januari van dit Jaar voor het CDA in de Kamer. Hij was ook wethouder van Belfeld en vice-voorzitter van de ka mer van koophandel van noord-Lim burg. De heer Seijben had een textiel- detailhandel. Woensdagmorgen wordt hij in zijn woonplaats be graven. Benoeming Mr. J. H. Saleh, lid van het hof van Justitie van de Nederland se Antillen, is benoemd tot president- plaatsvervanger van de permanente krijgsraad in de Nederlandse Antillen voor de zeemacht. UTRECHT (ANP) Bij de dienst van infrastructuur van de Nederlandse Spoorwegen is volgens de vervoersfederatie NW/NKV onrust ontstaan doordat zou zijn besloten dat niet deze dienst maar Articon de Almerelijn gaat bouwen. Articon, een architecten- en ingenieursbureau in Amersfoort, is een volle dochtermaatschappij van de NS. De bonden gaan de NS- directie in de loop van deze maand vragen stellen over deze kwestie. H. J. L. G. Seijben HARGEISA (Somalië) (UPI) Al getroffen door hongersnood op grote schaal, oorlog en de concen tratie van tienduizenden vluchte lingen, wordt de Hoorn van Afri ka thans bedreigd door énorme zwermen sprinkhanen. Gedreven op de moessonwind zijn momenteel miljarden sprink hanen gestrand in de onherberg zame bergketen op de kust van Somalië aan de golf van Aden. Daar kunnen ze niet vanuit de lucht worden bespoten, omdat het verdelgingsmiddel niet kan doordringen tot de valleien en ravijnen. Gewacht moet worden op het neerstrijken van de dieren op de omliggende vlakten wanneer de wind gaat liggen. Dan kunnen de zegge en schrijve 100 sprinkha- nenbestrijders met verouderde vliegtuigen en andere transport middelen, de strijd aanbinden. Op het spel staan gewassen ter waarde van tussen de 15 en 20 miljard dollar in oost en centraal Afrika, en de levens van tiendui zenden mensen die van de ver bouw leven. De sprinkhanen hadden geen slechter plaats voor hun massale vernietlgingsaanval kunnen kie zen. Natuur en mens hebben in de Hoorn al zo het een en ander te weeggebracht. In Ethiopië wor den als gevolg van de jongste hon gersnood al ruim een miljoen mensen met de dood bedreigd. Deze situatie is in Eritrea, waar Ethiopische troepen vechten te gen duizenden leden van de af scheidingsbeweging, al zo kri tiek, dat het Vatikaan een oproep om hulp heeft doen uitgaan. In de zuidoostelijke woestijn van Ogaden in Ethiopië, tot voor kort toneel van een tweede oorlog tus sen dit land en Somalië, hebben tienduizenden mensen niet alleen hun huis verloren, maar, wat er ger is, hun kudden en oogsten. Het regeringsapparaat in Soma lië en in de kleine buurstaat Dji bouti zijn al praktisch vastgelo pen door de toevloed van tiendui zenden andere slachtoffers van de verschillende plaatselijke oor logen en crises. En nu zijn de sprinkhanen opge doken. Eind augustus wordt re gen verwacht en dan wordt Oga den de broodkamer van de sprinkhanenwijfjes (één wijfje brengt in drie weken tijd min stens 125 jongen voort). Bij de dienst van infrastructuur heerst volgens „Onderweg", het blad van de federatie, het angstige ver moeden dat er wordt aangestuurd op een versnelde inkrimping van de el- gen dienst. De lopende projecten, zo als de Zoetermeerlijn, de Schiphol- lijn, de Hemtunnel, de Nieuwegein- lijn en de lijn bij Veenendaai zullen'in het midden van de tachtiger Jaren gereed zijn. Daarna, aldus het blad. zal er nauwelijks meer iets grootscha ligs gebouwd kunnen worden. 'Mistigheid' De bonden willen dan ook van NS weten, wat de motieven zijn voor de voorgenomen werkverdeling en wat de gevolgen zijn voor de dienst van infrastructuur. De vervoersfederatie beklaagt zich over „mistigheid" rond de besluitvorming. Directieleden van NS zijn commissaris van Articon. maar Articon (97 man personeel) heeft geen ondernemingsraad en als commissarissen van Articon zijn de NS-directeuren ook geen verantwoor ding schuldig aan het inspraakor- ROTTERDAM De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft tijdens proefboringen op het Neder landse deel van het continentaal plat op de Noordzee, aardgas aangeboord. Dit heeft de NAM meegedeeld De put bevindt zich op ongeveer 40 km ten noorden van Den Helder. Hoe groot de reserve is en of deze econo misch winbaar is. moet nog nader worden onderzocht. Voor het gebied (een deel van het zogenaamde blok L- 15) is in april van dit jaar een opspo ringsvergunning verleend aan de NAM, Aminoil Netherlands Petro leum Company, Clam Petroleum Company en de DSM gaan van de dienst van structuur. „Zo ontstaat dan de huidige verwarring dat er op bepaalde niveaus beslissin gen worden genomen die voor het personeel onduidelijk en onzichtbaar zijn en waarbij men niet weet in het belang van welke partij dat is ge gaan". Ir. J. C W. de Jong, directeur van N8 en commissaris van Articon, zei des gevraagd dat er nog geen definitieve beslissing is gevallen over de werk verdeling voor de aanleg van de Al merelijn. Die beslissing zal volgens hem op korte termijn worden genomen. ROTTERDAM Een 28 jarige Turk uit Roosendaal is zondag vroeg zwaar gewond bij een schietpartij in een Turks café in Schiedam. De man ligt met drie schotwonden en een aantal messteken in een ziekenhuis ln Rot terdam. Volgens de politie in Schie dam kan de man nog niet gehoord worden, al is hij bulten levensgevaar. De eigenaar van het café is nog niet gevonden. De politie hoopt, dat hij meer kan vertellen over het waarom van de schietpartij. ROTTERDAM De politie heeft be kend gemaakt, dat ze de afgelopen weken negen Rotterdammers heeft aangehouden, die verdacht worden van 41 inbraken. De buit wordt ge schat op 300 000 gulden. Volgens de politie is er niets van teruggevonden Zes arrestanten hebben bekend, dat ze 21 café-inbraken hebben gepleegd Een van de zes heeft volgens de poli tie samen met twee anderen nog eens een twintigtal radio- en kledingzaken ln de omgeving van de Maasstad beroofd. GENêVE Er zijn te veel koopvaar dijschepen op de wereld en van deze schepen wordt te weinig gebruik ge maakt. Bijna vijf procent van de koopvaardijvloot is opgelegd, zo schrijft het secretariaat van de Orga nisatie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, UNCTAD. In een overzicht van het zeevervoer in 1977 staat dat medio vorig Jaar bijna twintig miljoen bruto register ton aan scheepsruimte uit de vaart was geno men bij gebrek aan emplooi. Dat is bijna vijf procent van de wereldton nage (zeegaand) van 388,5 miljoen ton. Op de peildatum was deze te grote handelsvloot met 5.8 procent vergroot ten opzichte van medio 1976. Van deze groei komt 45 procent voor rekening van schepen, die onder goedkope buitenlandse vlag varen om de hoge belastingen in eigen land te vermijden. Vooral het aantal tankers is in de verslagperiode fQrs toegenomen met tachtig procent van 60 miljoen bruto ton draagvermogen eind 1976 tot 108 miljoen ton in november vorig Jaar. De landen die gerekend kunnen wor den tot de vrije markteconomie be schikten vorig jaar gezamenlijk over 82,4 procent van de geregistreerde bruto-tonnen. Zij bezaten 89 procent van het tonnage tankers en schepen voor andere massagoederen. 67 pro cent van de algemene vracht en 95 procent van de tonnage container schepen. Van een onzer verslaggevers LICHTENVOORDE - In aanvulling op ons bericht van zaterdag over de merkwaardige situatie, die in Lich tenvoorde (Gelderse Achterhoek) ontstond doordat de heer J.O van Beers verzuimde te berichten dat hij zijn benoeming tot raadslid aan vaardde, is ons van CDA-zlJde meege deeld dat er in die kring vóór de verkiezingen duidelijke afspraken zijn gemaakt Zoals gemeld bestaat Lichtenvoorde uit vijf kerkdorpen. Er werd een rede lijke verdeling van het aantal kandi daat-raadslieden over de verschillen de dorpen toegepast. De heer van Beers uit Lichtenvoorde zelf. die bul ten de boot viel. stond als twaalfde op de CDA lijst, de heer J.H. Vender- bosch (thans wethouder) als dertien de. maar hij woont in Zieuwent Als alles volgens de afspraken gaat, dan bedankt de heer Venderbosch. ook de daarop volgende kandidaten tot en met 17 In aanmerking komt vervolgens de heer J. Tijdink, die de achttiende plaats bezet, maar nÉ de heer Van Beers de eerste man uit Lichtenvoorde is. Volgens het bestuur van het CDA zijn alle kandidaten vooraf met een der- Relljke regeling akkoord gegaan en ebben zij dat met hun handtekening bekrachtigd. Wettelijk is er niets aan te doen als de heer Venderbosch of een van de andere op de heer Van Beers volgende kandidaten de benoe ming tot raadslid aanneemt, maar het bestuur verwacht dat ze zich aan de afspraken houden en de weg vrij maken voor de heer Tijdink.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13