üKXM-president: vraag laar luchtvervoer groeit Sommige dieren met uitsterven bedreigd 'KLM liet geen steken vallen' Hogere winst in eerste kwartaal Dollar verder omlaag in Tokio *u» ouw wil deelnemen n soort vacaturebank Nederlandse werven in EG dikste orderboek ^Concurrentie wordt wellicht nog heviger Auto-export Japan naar nieuw record 'FB in jaarverslag: Pz Brussel': geen Jcementkartel -in Nederland Waarschuwing Stichting Zeldzame Huisdierrassen: 1IJDAG 28 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P17 RHS19 zoek amen -MS an een onzer verslaggevers gevr. lam, ■228* douo !tf. 2 p.m. Ada 1302 itte-fl irg. 9 1456 Tbëi >ad, ind hJ vij Gevr w(s)' MSTERDAM Meer concurrentie, nieuwe lagere tarieven, de noodzaak van hogere Tsipladingsgraden, monetaire fricties en de noodzaak voor steeds meer efficiency. Aldus het ;eld van de luchtvaart in totaliteit, zoals drs. S. Orlandini, president-directeur van de KLM, t in de algemene vergadering schetste. wees er daarbij op. dat de lucht- -rujnrl'art en dus ook de KLM aan vele -nero vloeden onderhevig is. Het gevolg ïuker n incidentele invloeden blijft ech- pgj r, zowel ten gunste als ten ongun- meestal beperkt. Te veelvuldig, lus de heer Orlandini, wordt bij de rwachtingen of te vluchtige be- ingeÉiouwingen van het resultaat van afrr* KLM aan incidentele factoren een 'erdreven betekenis toegekend. Ge- ►el ongefundeerde bewegingen van aandelenkoers kunnen hiervan het ilg zijn. De voornaamste factor voor het wel en wee van de luchtvaart is de econo mische ontwikkeling. Deze is nog steeds matig en vraagt een constante aandacht op alle fronten. Op concur rentie- en tarievengebled. aldus de KLM-president, zal de strijd wellicht nog heviger worden, al behoeft dat de KLM op zich niet pessimistisch te stemmen. Positief is dat de vraag naar luchtvervoer nog steeds groeit. Iets dat van groot belang is voor het financiële resultaat en de werkgele genheid. 16a Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook de aandeel houders hebben in de jaarverga dering van de KLM geen duidelij ke antwoorden gekregen op vra gen met betrekking tot de door een oud-employé, de KLM-ac- countant J. de Wit, aan het adres van de luchtvaartmaatschappij gerichte beschuldigingen. De on juistheid daarvan werd niet weerlegd. Slechts was drs. Orlandini, de KLM-president, bereid te verkla ren, dat „het wel eens onvermij delijk is dat steekjes in een brei werk vallen, maar dat in dit geval nu juist geen steken zijn gevallen. Integendeel, het is een schitte rend breiwerk". Hij wees erop, dat zowel interne als externe accountants „van al les" op de hoogte zijn. Ook de top weet wat er in de vestigingen van de KLM gebeurt, aldus de heer Orlandini. De informatiestroom naar de top is rechtstreeks en overvloedig. Wat de vervoersfaciliteiten voor KLM-personeel en anderen be- drs. S. Orlandini treft werd erop gewezen, dat deze al sinds de oorlog bestaan. Het verlenen van die faciliteiten ge schiedt uiterst zorgvuldig en er wordt scherp op toegezien, ook door de directie. Wat de tarieven aangaat wees drs. Orlandini erop, dat er een duidelijke tendens is naar het invoeren van goedkopere tarieven. Dit betekent, zo zei hij, geen verlaging van de huidige tarieven, maar een aanvulling van het bestaande pakket. De bedoeling is. dat met deze lage tarieven nieuwe markten worden aangeboord, waar door anders leeg gebleven plaatsen worden bezet. Op zich zelf zijn deze, aan bepaalde voorwaarden gebon den, tarieven niet kostendekkend. Door een hogere bezettingsgraad (toto boven de 60 procent) moet de nodige dekking worden gevonden, al dus de heer Orlandini. Hij wees er daarbij wel op. dat de service daaron der in dat opzicht te lijden zal heb ben, dat bij een stijgende beladings graad de beschikbaarheid van plaat sen voor het publiek zal verminderen. Bij boekingen zal men meer dan voor heen op volle vliegtuigen stuiten. De KLM, die een voorstander is van aanvullende lagere tarieven, meent overigens wel dat de tariefstelling zo veel mogelijk in IATA-verband moet gebeuren. Dit betekent voor de con sument nL meer duidelijkheid en een waarborg voor zijn belangen op lange termijn. Tekort aan vliegtuigen Ter vergadering waren aanwezig 102 aandeelhouders, die op ruime wijze gebruik maakten van de gelegenheid om vragen te stellen aan het bestuur. In antwoord daarop werd o.a. meege deeld, dat de KLM nog een „schreeu wend tekort" heeft een nieuwe vlieg tuigen. Voorts meent de KLM, dat het hoog tijd wordt dat een terrein wordt gereserveerd voor een tweede luchthaven. Voor de ene of andere plaats heeft de KLM geen bijzondere voorkeur. Wel is zij voorstander van een optimaal gebruik van Schiphol. In verband daarmede acht zij de aan leg van een vijfde baan en de bouw van een tweede stationsareaal nood zakelijk na het midden van de tachti ger Jaren. Naar de mening van de KLM zal de geluidshinder dan (door nieuwe vliegtuigtypen) sterk zijn af genomen. Dat de Europa-tarieven in verhou ding tot de goedkope tarieven naar 1-, Een Boeing 747 van de KLM, waarvan er nog vier aan de vloot zullen worden toegevoegd. de USA (ruim 30 procent van het totale KLM-vervoer heeft daarop be trekking) hoog zijn is een gevolg van de relatief dure exploitatie in Europa door: korte trajecten, hoge landings gelden, kleinere vliegtuigen e.d. Toch zal, zo meende de heer Orlandini, wat nu op intercontinentaal gebied al ge beurt ook in Europa op den duur ontstaan, dus aanzienlijk lagere ta rieven met daaraan gekoppeld min der volledige vrijheden voor de passa giers. „Bezoek Amerika" De „Bezoek Amerika" campagne heeft de normale groei op vluchten naar Amerika van zo'n 10 procent per jaar meer dan verdubbeld. Holland International zal dit Jaar met een postief resultaat afsluiten. De conversie van de converteerbare obligaties (er zijn 40.400 stukken in totaal, waarvan 20.400 bij de Staat) is in gang gezet en zal wel verder gaan. „Dat de Staat bij een gunstige koers ontwikkeling ook zal gaan converte ren kan de KLM niet tegengaan. De Staat heeft nl. met zijn portefeuille dezelfde rechten als de particuliere houders. Het Nederlandse deel van de ramp bij Tenerife is thans voor meer dan 80 procent afgewikkeld. TOKIO Japan heeft in de eerste helft van 1978 meer motorvoertuigen uitgevoerd dan ooit tevoren in een half jaar, bijna 2,5 miljoen stuks, on danks pogingen van de regering om de uitvoer af te remmen. Vergeleken met de eerste helft van 1977 is de uitvoer met 20,7 procent toegenomen tot 2.254.730 stuks, zo blijkt uit cijfers van de organisatie van autofabrieken in Japan. De uitvoer van de eerste helft van dit jaar bestond uit 1.622.923 persone nauto's (15,5 procent meer dan in de eerste helft van 1977), 819.296 vracht wagens (33 procent meer) en 12.511 bussen (8,1 procent meer). Vergeleken met de eerste helft van 1977 is de uitvoer van motorvoertuigen naar de Verenigde Staten met 31,5 procent toegenomen tot 1.007.821 stuks en de uitvoer naar de Euromarkt met 19 procent tot 324.000 stuks. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM heeft over de eerste drie maanden van het lopende boekjaar (dat is over de maanden april tot en met juni van 1978) een nettowinst behaald van 50,3 miljoen gulden. Vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige verslagjaar (46,1 miljoen gulden betekende dat een toeneming van de winst met ruim 4 miljoen gulden. In een toelichting op deze cijfers, gegeven tijdens de aandeelhouders vergadering, heeft drs. S. Orlandini, president-directeur van de KLM, erop gewezen, dat bij de beoordeling van de resultaten over de eerste drie maanden van het boekjaar niet uit het oog mag worden verloren, dat zowel het vervoer als het resultaat in het eerste kwartaal van het boekjaar 1977/78 positief werden beïnvloed door stakingen en verkeersonregel- matigheden in omringende landen. Tweede kartaal Voor het tweede kwartaal van het lopende boekjaar verwachtte hij een resultaat dat in dezelfde orde van grootte zal zijn als verleden jaar. Toen bedroeg de winst over Jull/sep- terriber 46,1 miljoen. De bedrijfsinkomsten van de KLM namen in april/Juni van dit Jaar met 3.2 procent toe tot ƒ702,1 (680,2) mil joen. Bedrijfskosten (lncl. afschrij vingen) stegen met 3.6 procent tot ƒ650,0 (627,5) miljoen. Het vervoer groeide met 7 procent, de produktle met 3 procent. De beladingsgrad klom tot 58,1 (56,3) procent. Inkom sten en kostencijfers werden in de eerste drie maanden van het verslag jaar duidelijk beïnvloed door de lage re koersen van een aantal valuta's ten opzichte van vorig jaar. AMSTERDAM (ANP) „Wij zouden graag door de overheid lij een soort vacaturebank worden ingeschakeld, omdat wij ;emakkelijk voor banen in de bouw beschikbare mensen uit Ie computer kunnen laten „rollen". Ook bouwvakarbeiders, lie door het overstappen van voltooid werk naar een nieuw 1 :arwei bij voorbeeld veertien dagen werkloos zijn, zouden in baiaüie tijd wellicht ergens kunnen werken. Ook dit kan ons fonds lewerkstelligen. <mi lit heeft de directeur van het Sociaal 'onds voor de Bouwnijverheid, de 3 °^ieer drs. P. J. van Leersum, verklaard lij het verschijnen van het jaarver- lag van het fonds over 1977. Hij neende, dat zijn suggestie een goede aak zou zijn in het geheel van ar- 9244eidsbemiddeling. m sociale premies en loonbelasting niet is afgedragen. Bij dit onderzoek zijn wat hij noemde Maffia-achtige toe standen aangetroffen, zijn opspo ringsambtenaren bedreigd en zijn vuurwapens gevonden. Iet aantal opsporingsfunctionaris- ~r~ en van het fonds zal nog dit jaar van L-Jrier tot acht worden uitgebreid om te ichten pogingen tot ontduiking 'an de betaling van sociale premies Drs. Van Leersum meende, dat zijn opsporingsambtenaren het moeilijk hebben in tegenstelling tot de ambte naren van de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst. De eersten moeten het bewijs van de overtreding leve- au uc ucMiiug van auuuuc picuuca ■"•"■j- «v Va, e achterhalen. In dit soort zaken ren, bij de tweede groep moeten de 10 1 cordt wel samengewerkt met de Eco- lomische Controle Dienst. laffia De laatste tweeëneenhalf jaar heeft retifcet fonds bij een tiental werkgevers- loppelbazen vastgesteld, dat voor n bedrag van 40 miljoen gulden aan verdachten aantonen. 400 J' apif X ijner ourJ 'y« )EN HAAG De Europese Commis Bl- ile, het „dagelijks bestuur" van de ïuropese Gemeenschap, beschikt liet over aanwijzingen dat in Neder- and en België een cementkartel be- fctaat dat strijdig is met de bepalin- jen van het EG-verdrag. Zij heeft dit dal neegedeeld in antwoord op vragen )n He het Tweede-Kamerlid Wim Albers rijbl PvdA) als lid van het Europees Par- >r h ement had gesteld, t la Albers had de commissie gevraagd, of pia iet niet noodzakelijk was een onder lid toek in te stellen naar de vorming van -w« *n kartel, dat strijdig is met artikel 'wa 15 van het Verdrag van Rome (waar- 30- Jij de gemeenschappelijke markt is >pgericht). Dit artikel verbiedt alle overeenkomsten tussen ondernemin gen of onderling afgestemde feitelij ke gedragingen die de handel tussen NEG-landen ongunstig kunnen be- JJ hvloeden of ten gevolge hebben dat r? ie concurrentie binnen de gemeen- 2^ ichappelijke markt wordt verhinderd >1 beperkt. AMSTERDAM In Tokio is de koers van de dollar donderdag verder ge daald. Misschien beter gezegd: de koers van de yen is verder gestegen. Dit ondanks de meevallende cijfers over het verloop van de Amerikaanse buitenlandse handel in Juni, die woensdag bekend zijn gemaakt. In de loop van de dag bereikte de Amerikaanse valuta een nieuw na oorlogs dieptepunt van 192,10 yen nadat de handel al flink onder de slotnotering van woensdag begonnen was, namelijk op 193,70 tegen 195,10 yen. Vermoedelijk moet het uitslui tend aan ingrijpen van de Japanse centrale bank worden toegeschreven dat de slotkoers iets boven het laag ste peil van de dag lag, te weten op 193,50 yen. Volgens schattingen van valutahan delaren heeft de bank 400 500 mil joen dollar uit de markt genomen. Dat was ongeveer de helft van de totale omzet. Naar schatting heeft de bank sinds maandag al 1,3 miljard .dollar moeten opkopen om de koers stijging van de yen enigszins binnen de perken te houden. Schuldigen het tegendeel kunnen Het elkaar aanwijzen als de schuldi gen van de tegengestelde koersont wikkeling van yen en dollar door Ja pan en de Verenigde Staten houdt overigens niet op. Woensdagavond heeft de Atnerikaanse onderminister van financiën voor monetaire zaken, Anthony Solomon, maar weer eens naar het grote overschot op de han delsbalans van Japan gewezen om een en ander te verklaren. Hij was het uiteraard helemaal niet eens met de Japanse zienswijze, dat de zwakke positie van de dollar hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan het grote tekort op de Amerikaanse han delsbalans, dat vooral wordt veroor zaakt door de buitensporige olie-in voer van de Verenigde Staten. De president van de Verenigde Sta ten, Jimmy Carter, vindt het tekort van „slechts" 1,6 miljard dollar op de Amerikaanse handelsbalans over juni nog steeds te groot. Hij heeft zijn perschef, Jody Powell, laten meede len duidelijk te willen stellen, dat de Verenigde Staten niet uit de handels problemen kunnen komen als er geen doeltreffend energiebeleid gevoerd wordt, waarmee de invoer van olie kan verminderen. Stimulering invoer Het Japanse kabinet heeft tijdens een extra vergadering over de tegen gestelde koersontwikkeling van de yen en de dollar van de laatste dagen besloten tot de indiening van een aanvullende begroting ter stimule ring van de economische bedrijvig heid ten bate van de invoer. Boven dien werd besloten maatregelen te nemen om de binnenlandse economie te beschermen tegen de nadelige ge volgen van de koersstijging van de yen. In Europa was het beeld, dat de dol lar op de valutamarkten te zien gaf ook gisteren weer verdeeld. In Frank fort en Zürich was de dollar wat lager, in Amsterdam en Londen wat hoger. In Amsterdam werd geopend op 2,2260 tegen een slot van woensdag van ƒ2,2120. De slotnotering van donderdag was ƒ2,2250. Dollars in bankpapier waren onveranderd 2,17-2,27. In Frankfort noteerde de dollar bij het begin van de handel DM 2,0545, tegen een slotnotering van woensdag van DM 2,0520. Gistermid dag bij het slot was de dollar DM 2,0570 waard. DEN HAAG Nederlandse scheepswerven hebben het afgelopen jaar meer onders geboekt dan die in enig ander land van de Europese Gemeenschap. Dit blijkt uit het antwoord dat de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, heeft gegeven op vragen van een Engels lid van het Europese Parlement, de socialist John Prescott Uitgedrukt in duizend gecompenseerde bruto register tonnen boekten Neder landse werven orders voor 732,4 gbrt, Duitse voor 707,7, Engelse voor 489,3, Deense voor 281,0, Italiaanse voor 148,9 en Belgische voor 115,2. Met de produktie, eveneens uitgedrukt in duizenden gbrt, stond West-Duitsland met 1.364,6 aan de kop, gevolgd door Engeland met 782,8, Frankrijk met 609,6, Nederland met 556,4, Denemarken met 496,0 en Italië met 462,0. Het afgelopen jaar vormde het tonnage van de door reders van de gemeen schap in eigen land geplaatste orders 70 procent van de door hen bestelde schepen die bestemd waren om onder de vlag van een der EO-landen te worden geregistreerd en 95 procent van al hun bij de werven in de gemeen schap geplaatste orders. Volgens de gegevens waarover de Europese Commissie beschikt zijn er in de Gemeenschap ongeveer 188 scheepswerven, die zich hoofdzakelijk op de markt voor de burgerscheepvaart toeleggen. Daarvan zijn 53 werven in de Bondsrepubliek. 49 in Engeland, 47 in Nederland, twaalf in Frankrijk, tien ln Italië, acht in Denemarken, zeven in België en twee in Ierland. Helaas moet worden geconstateerd, zo zegt het jaarverslag, dat de sociale verzekeringswetgeving de justitie on voldoende aanknopingspunten biedt in de vorm van sanctiebepalingen om degenen,-die zich aan malafide praktijken schuldig hebben gemaakt, effectief te vervolgen. Drs. Van Leersum vertelde ook, dat het fonds verder zou willen gaan op de weg, die het reeds voorzichtig heeft ingeslagen. Bij het constateren van frequent voorkomende ziekte meldingen, waarvoor zo op het oog geen oorzaak is aan te wijzen, worden een arts en soms een sociale werker ingeschakeld. Na toestemming van de patiënt zelf probeert men uit te vinden wat er aan de hand is en dan wordt getracht de oorzaak weg te nemen. Het jaarverslag vermeldt verder, dat het fonds het in omloop brengen van vervalste vakantiezegels tegengaat door een druktechnische verfijning en een grondige controle bij de inle vering van de zegels. Voorts blijkt uit het jaarverslag, dat in 1977 het beheerde vermogen is toegenomen van 4.3 tot 5 miljard gul den. Hiervan behoort 1,3 miljard tot het risicofonds, hoofdzakelijk be stemd voor het doorbetalen van loon bij vorst 2.8 miljard is belegd voor het fonds, waaruit de pensioenen worden betaald. De overige gelden behoren tot de verplichte reserveringen voor ziekengeld, wachtgeld, e.d. Voor het fonds betekende de toegeno men bouwactiviteit minder werkloos- heidsgevallen, een grotere omzet van vakantiezegels en een groei van het aantal ziektegevallen. Het vorstverlet bleef beperkt, dank zij de zachte win ter met slechts zes negatieve werkda gen, aldus het jaarverslag. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Er leven in ons land bepaalde rassen runde ren, schapen, gelten, paarden, hoenders, eenden en duiven waarvoor op korte termijn noodzakelijk maatregelen moeten worden genomen, om ze voor algehele verdwijning te behoe den. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde rapport van de Stichting Zeldzame Huisdierrassen in Groningen. Deze stichting heeft met name dank zij financiële steun van de Stichting Fonds Nederlandse Veefok kerij kans gezien, in twee jaar tijd een uitgebreide eerste inventarisatie te maken van niet meer zoveel voor komende huisdierrassen. Hierbij is nog een onderscheid gemaakt tussen „uiterst zeldzame", „zeldzame" en „vrij zeldzame" diersoorten. Voor de rassen in de groep „uiterst zeldzaam" zijn op korte termijn maatregelen nodig, om deze in stand te houden of voor algehele verdwij ning te behoeden. Voor de rassen die nog „zeldzaam" voorkomen is het eveneens gewenst foktechnische maatregelen te overwegen, maar di rect gevaar bestaat er nog niet. Met betrekking tot de rassen in de groep „vrij zeldzaam" zijn momenteel nog geen maatregelen noodzakelijk, maar »s het gewenst de situatie nauwlet tend te blijven volgen om op tijd te kunnen ingrijpen. Runderen Het blijkt dat bij de runderen de Lakenvolder (er zijn nog maar enkele honderden van deze diersoort in ons land), de blauwbonte, de vaalbonte, de baggerbonte en de brandrode tot de uiterst zeldzame rassen moeten worden gerekend. De witrik is zeld zaam geworden, terwijl de Groninger blaarkop en de Friese roodbonte kun nen worden ingedeeld bij de groep vrij zeldzaam. Bij de schapen is het Veluws heldeschaap, het Kempisch heideschaap en de Schoonebeker ui terst zeldzaam geworden. Iets beter staat het ervoor bij het zwartbles schaap en het Drents heideschaap (zeldzaam) en nóg iets gunstiger bij het Fries melkschaap en het Zeeuws melkschaap. Wat de geiten betreft is er nog wel een aantal bonte geiten in diverse kleu ren, maar zwartbonte van het oude type zijn uiterst zeldzaam geworden. Verloren Dit geldt ook voor de Veluwse geit (ook wel Nederlandse landgelt ge noemd). waarvan maar enkele exem- Kroonmerrle van het Groningse type, een uiterst zeldzaam paarderas in Nederland. De tekening is van Marleen Felius uit Rotterdam. plaren meer voorkomen en dan meestal niet meer raszuiver zijn. Bei de soorten zijn zodoende opgenomen in de categorie uiterst zeldzaam. Uiterst zeldzaam is ook het Oroning- se paard. Dit ras moet in feite als verloren worden beschouwd omdat er geen hengsten van dit ras meer aan wezig zijn. Het Gelderse paard (zeld zaam) zal het ln de toekomst moeilijk krijgen. Daarentegen is de situatie bij het Nederlandse trekpaard en het Friese paard (vrij zeldzaam) nog niet kritiek. Wat de hoenderrassen betreft wordt vastgesteld, dat de situatie van het uiterst zeldzaam geworden Assen delfts hoen en de Groninger meeuw verontrustend is. Iets minder veront rustend wordt tegen de zeldzame Brabanter. kraalkop. ullebaard en baardkulfhoen aangekeken. (Nog) geen speciale maatregelen zijn nodig voor het Hollands kuifhoen, de La- kenvelder, de Twentse grijze, het Drents hoen en de Noordhollandse blauwe, die intussen vrij zeldzaam zijn geworden. Voor de oud-Nederlandse krombekeend, krombek-wlt- borsteend, spreeuwkopeend en spreeuwkop-witborsteend is de situa tie uiterst kritiek. De drie nog be staande fokkers kampen met grote ln teeltproblemen. Tenslotte is. wat de duiven betreft, de hyaclnthduif als uiterst zeldzaam aan te merken, terwijl de Oronlnger slenk al vrij zeldzaam is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19