in wielerunie veel een wassen neus 3 Eenzaam protest Korvinus Misère voor Karpov door passief spel Jormale zaak, dat massa niet is ingespeeld" Timman ordeel maar j. g geen winst arc Albert rrassend Arabieren azen op Neeskens Vijfde partij om wereldtitel afgebroken Twee spelers uit honkbalteam gezet De Carlos opvolger Santiago Bernabeu Tennisarbiter tegen deelname Mottram op Melkhuis je Lichte progressie tafeltennisjeugd Arie Romeijn scoort enige treffer Feyenoord IAG 28 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET 15 Johan Woldendorp ECHT Wat is de waarde van democratie, wanneer één te twee partijen niet in de gelegenheid is gesteld om zich het woordengeweld van de andere te harnassen? Demo- is op die manier een wassen neus. Op de jaarvergade- Jvan de Koninklijke Nederlandse wielrenunie, eind maart tar, werd de oppositie door een handige vergadertechniek de kersverse voorzitter Jan Hylkema volkomen mond- I gemaakt. Het democratiseringsproces binnen een sports i per definitie een log, aristocratisch werkend lichaam (doopt precies net zo als in landen, die zeer recent het juk de dictatuur van zich af hebben geworpen. lemocratie is nog geen sprake, (er het volk van de ene op de S dag wordt medegedeeld, dat i mond mag roeren, zo gauw t grenzen van de redelijkheid rijdt. Immers, de „massa" is situatie niet voorbereid door die de democratie tot ret hebben gepromoveerd. En [ordt ze probleemloos onder de {epraat. Op die manier kon bij- ïeld de KNWU op de 31e maart rat vuile was (de affaires Van jolen en Beugels) binnenkamers irogen. (Beugels, ooit als sportcommis- belast met het profwielrennen, niet de gelegenheid om zijn te spuien, de algemene ïrechtigde vergadering hem niet te hulp en de Lim- moest afdruipen. Verenigings- 'ers kennen vervolgens twee len om de oppositie voorgoed 'gen op te leggen: of je bom- irt de betrokkene tot bestuurs- itgeen in het geval Beugels on- lk was) of je royeert hem. Dat gebeurde. Democratie op zijn :h of Argentijns, zogezegd. „Ik nog steeds volledig achter." [ylkema. „Beugels heeft gelo- hanteerd en mensen bewust gedaan. Binnen de unie had lit kritiek; toen hij er uit was wel. Het hoofdbestuur heeft ;eer over deze kwestie verga ne kwamen telkens uit op het- thema: hoe moet je verder, :r je dit tolereert? Dat was het iggevende argument om Beu- roor te dragen voor royement. (Is had een zwartboek geschre- ladat hij had laten voorafgaan een roodboek, waarin veel erge- ingen stonden. Hij eiste voor 10 mol genoegdoening, anders zou tot publikatie overgaan. „Wan- je dat doet, krijg je onmiddellijk proces wegens laster aan je k," vertrouwden wij hem toe. Hij 3n lerde bijvoorbeeld, dat onze pen- neester verkeerde bankinforma- rstrekte. Maar in het zwartboek ien hij die informatie op zijn eigen 2 ^ne getypt." rinnering: Beugels verweet en den van het hoofdbestuur, dat 1 petit comité de zaken bedissel- i de sportcommissie (toen nog iachtigste orgaan binnen de 1 regelmatig in het vaarwater j. Bovendien achtte Beugels hen staat hun functie uit te oefe- t affaires Beugels en Van der i leidden vorig jaar het vertrek toenmalige voorzitter Van (oyen de Jong in. mste van TERDAM (ANP) De voorlaat- 1 ronde in het internationale toernooi in Amsterdam gaf mman de mogelijkheid verder lopen op zijn rivaal Ribli. Ribli frnam geen serieuze winstpoging direi Pfleger en de partij eindigde al y*n remise. Bij winst zou Timman 1 zeker zijn van de eerste plaats. Veiiipehoefde daar zelf geen extra An 's voor te nemen want de wijze mstetop Romansjin de opening be- Hajelde was bijzonder bizar. Reeds vijfde zet begon hij een gewaak- ;tie met de dame, hetgeen als regel sterk afgeraden wordt, ^wiurlijk had Romanisjin wel een /erpi voor ogen maar door slechts ide zetten te doen kwam Tim- L in het voordeel. i 'oordeel was groot en duurzaam. ,nj, (ezat het loperpaar plus een dui- c stellingsoverwicht. In het mid- v >el zag Romanisjin zich genood- De (t een pion te offeren om groter euf s te voorkomen. Hij voerde een itige verdediging en in de lichte ood waar*n <le laatste tien zetten werden kwam een dubbelto- Aindspel op het bord. Timman nog steeds zijn pionnetje voor lig, het stellingsvoordeel was ls Hér vervlogen. Er werd afgebro- de Timman was vol lof over de wijze luw op zij" tegenstander zich verde lg had en zag het in winst omzetten be *lJn voordeel nog niet klaar voor wd Doordat Hort zijn afgebroken 'sta J tegen Pfleger remise had gege- *n gisteren in vlotte stijl won van genvallende Browne staat hij nu (l™ e derde plaats, e vi Zï. .ops Hylkema: „Een commissie van onder zoek (bestaande uit de Maastrichtse jurist Dobbelsteen, erevoorzitter Van Dijk van de KNWU en oud-consul Van 't Ende - red) bekijkt of het royement rechtsgeldig is. Bij ons be staat geen spoor van twijfel. We heb ben de districhten gevraagd of zij de commissie wilden samenstellen. Het is niet zo, dat het hoofdbestuur zijn eigen beoordelingscommissie heeft gekozen. Wij zijn daar bewust erg terughoudend in geweest. Twee van de drie leden zijn daarom uit de dis tricten gekomen. Een derde kandi daat konden ze niet vinden; vandaar dat wij een boven alle twijfels verhe ven persoon als de erevoorzitter van de wielerunie aan het gezelschap heb ben toegevoegd." Democratisering bij de KNWU. Het werd na bijna vijftig jaar tijd. De unie werd vroeger bestuurd door maat schappelijke hoogwaardigheidsbe kleders met dubbele namen. Zo lang zamerhand hebben de werkers hun intrede aan de Haagse Bezuidenhout- seweg gedaan. Al moet ere wie ere toekomt in alle eerlijkheid worden gezegd, dat een vertegenwoordiger van het dubbele namengilde (Van Ballegoyen de Jong) de aanzet tot de huidige structuur heeft gegeven. Hyl kema: „We moeten naar een volwas sen samenleving toegroeien. De eer ste stappen in die richting zijn al gezet. De structuur van de nieuwe coaching en de openheid bij het solli citeren naar de baan van wegcoach zijn in dat opzicht goede voorbeel den. De macht ligt nu bij de renners. Een vraagteken is alleen de positie van de clubs. We hebben ons afge vraagd of technische en bestuurlijke zaken gescheiden dienen te worden. Over het tweede aspect is een inte rim-rapport uitgebracht, aan het eer ste wordt gewerkt. Het is goed. dat dit soort ingrepen plaats vond, nadat de macht al naar de massa was ge gaan." De macht bij de onvoorbereide en dus onwetende massa. Hylkema: „Het is een normaal verschijnsel, dat die groep niet op de nieuwe situatie was ingespeeld. Daarom was ik blij. dat een groep amateurrenners op- BARCELONA De Arabische voetbalvereniging Ittihad uit Jeddah heeft Barcelona 25 mil joen peseta's (ongeveer 750.000 gulden) geboden voor een tus sentijdse transfer van Johan Neeskens. De oud-Ajacied staat het komende seizoen nog onder contract bij de Catalaan se club. Bij Ittihad gaat men ervan uit, dat Barcelona van de Neder lander af wil omdat er verge vorderde plannen bestaan om Tarantini, de linkervleugelver dediger van wereldkampioen Argentinië, in te lijven. Het ge volg daarvan zou zijn, dat Bar celona over drie buitenlanders (Krankl, Neeskens en Taranti ni) beschikt, terwijl het er maar twee mag opstellen. Bovendien meent men. dat Barcelona gaarne van Neeskens afstand wil doen, omdat hij na afloop van zijn contract transfer vrij is. Daarnaast zou hij volgens krantenpublicaties in Barcelo na niet in de plannen passen van de nieuwe trainer, Lucien Muller. Indien Barcelona niet op de voorstellen van Ittihad met be trekking tot Neeskens wil in gaan, zal de Arabische club trachten de spits van Barcelo na, Heredia, over te nemen. door Max Pam BAGUIO CITY Dc vijfde partij van de match om het wereldkampioenschap schaken ls gisteren na de 42ste zet van Kortsnoj afgebroken ln een voor wereldkampioen Karpov uiterst kritieke positie. Het ls niet onwaarschijnlijk dat Korts noj winnend voordeel heeft. Evenals in de derde partij speelde Kortsnoj de Rubinsteln-varlant van het Nimzo-Indlsch. Op de vijfde zet koos Karpov echter voor een andere aanpak en lange tijd werd de partij Botwinnlk-Tuloesch 1965 gevolgd. Jan Hylkema: „De macht ligt nu bij de renners". kwam voor zijn oude bass. Joop Mid- delink. Het feit, dat die categorie ini tiatieven ontplooide, ervoer ik als ontzettend verheugend. Het is een teken, dat die jongens mondig zijn. De staking in de Tour de France kun je ook in het kader van die mondig heid en de gelijkwaardigheid van bei de partijen zien. Aan de andere kant: iedereen kende de inhoud van het contract, dat hij getekend had. Een staking is altijd het uiterste middel, maar kan zeker niet ongeoorloofd worden genoemd, wanneer het inder daad om het uiterste middel gaat". Nogmaals, democratisering bij de KNWU. Waarom nu pas? Hylkema: „Toen ik zelf nog renner was, had ik geen behoefte om mee te praten. Ook nu vind ik het teleurstellend, dat er slechts vijf licentiehouders in dis- trictsbesturen zitten. Het is altijd de gemakkelijkste structuur geweest, dat je onophoudelijk op „Den Haag" kon scheiden. Democratisering is een maatschappelijk verschijnsel. Dat merk je ook bij het leiden van een bedrijf. Mijn voorgangers hadden grote angst, dat er een volstrekte chaos zou ontstaan, wanneer je de macht uit handen gaf. Piet Moeskops (legendarisch wielrenner in het begin van deze eeuw - red) heeft die struc tuur bij de wielrenunie uitgedokterd. Het voorkomen van een chaos-situa- tie heeft nooit erg onbevredigend ge functioneerd, al bleef het gevaar aan wezig, dat alles te langzaam zou gaan. In de nieuwe structuur moet je op passen, dat je niet in oeverloze dis cussies verzandt. Een voorbeeld: het uniebureau in Den Haag is onprak tisch ingericht. Het moet worden ver plaatst naar een centrale plaats in het land. Woerden in dit geval. Het gaat om een ingreep van acht ton, een bedrag waar veel mensen uit het be stuur moeite mee hadden, omdat de algemene vergadering zich er niet over heeft kunnen uitspreken. Het probleem is echter, dat een bouwon derneming, waarmee je zaken doet, niet kan wachten op iets, dat niet voorspelbaar is." Achtervolging finale: 1. Oer Moshlmann 4.59 03.2. Dtck van Egmond 5.07.48. Sprint finale: Lau Veldt wint ln twee ritten van SJaak Pieters: 11.95 en 1373. Achtervolging dames: finale: 1. Anne Rleroersma 4.03.33, 2. Keetie van Oosten-Hage 4.05.88. HAARLEM Ernie Myers, de coach van het honkbalteam heeft zijn ploeg voor de tiende Haarlemse honkbal- week rond. Hij kan twee weekeinden beschikken over de Kinheimwerper Nol Beenders, die echter niet zal deel nemen aan het wereldkampioen schap, maar hij heeft Jim Sieval (Am- stel Tijgers) en Carlo van Heijningen (Quick) uit de ploeg gezet. De ploeg die zal deelnemen aan de honkbalweek bestaat nu uit acht wer pers: Nol Beenders (Kinheim), Bertil Haage (TTT), Martin Ronnenbergh (Giants), Bart Volkerijk (ADO), Paul Mulder (UW), Jan Hijzelendoorn (Amstel Tijgers), Ernie Tromp (HCAW) en Egilio Kelly (Quick), drie achtervangers: Tico Flemming (Quick), Paul Smit (Amstel Tijgers) en Hans Augustinus (Kinheim) en de velders: Ben Richardson (Giants), Boudewijn Maat (Nicols), Henny Jen ken (Nicols), Charles Urganus, Arnold Smith, Dob Wedman en Harm Hore man (allen Amstel Tijgers), Wim Ha- geman (HCAW), Jos Kervers (UW) en Louis Jacobs (Quick). MADRID De 71-jarige Luis de Car los is tot voorzitter gekozen van Real Madrid. De Carlos volgt hiermee de kortgeleden overleden Don Santiago Bernabeu op, onder wie hij het pen ningmeesterschap van de Spaanse landskampioen vervuld heeft. De Carlos was de enige kandidaat voor goede banden tussen de Sovjet-Unie de functie van praeses. en haar land benadrukt. Op de veertiende zet bracht Kortsnoj een nieuwtje, dat hij zoals Keene glunderend vertelde nog diezelfde morgen met zijn secondanten had geanalyseerd. Het was opmerkelijk dat Karpov zich evenals in de derde partij tamelijk passief opstelde. Ge durende het middenspel had Korts noj steeds een klein, maar duidelijk voordeeltje dat echter tegen het af breken beslissende vormen leek aan te nemen. Op dat moment verdween de Russi sche delegatie die steeds glimla chend door de analysekamers had gewandeld en bloc met sombere gezichten. Hoofdschuddend zag ik ze later in hun auto stappen, die hen terug naar het hoofdkwartier moest brengen. De 43e zet gaf Karpov onder couvert af. Deze zet behoeft hij dan niet op het bord uit te voeren, maar hij moet hem schriftelijk aan de organisatie overhandigen. Toen Karpov zijn zet opschreef, keek hij eerst de zaal ln kennelijk beducht voor toeschouwers die met verrekijkers of telelenzen zouden proberen de zet van Karpov te ontcijferen. Vervolgens hield hij de grote enveloppe schuin naast zich en schreef bijna verscholen achter de enveloppe zijn zet op. Op dat mo ment had Kortsnoj het podium al verlaten. Een mogelijk verlies zal een harde klap voor Karpov zijn. In de match van '74 verloor Karpov van Kortsnoj zijn eerste partij pas na 19 duels en hij had toen reeds een veilige drie-nul voorsprong. Een voorsprong voor Kortsnoj zou zeker verdiend zijn. Hij is tot nu toe geen enkele maal in gevaar geweest, vooral door een gedegen openings voorbereiding. Karpov heeft geen en kel nieuw idee laten zien. Misschien is de recente dood van zijn voormalige trainer Furman van grote betekenis. Voor het eerst in zijn carrière speelt Karpov ook geen thuiswedstrijd. In Rusland is hij als het jonge talent steeds gefêteerd door de schaakauto riteiten, terwijl Kortsnoj op de Phi- lippijnen veel populairder is. De uit dager gedraagt zich in het openbaar uiterst charmant, verschijnt op par ty's en theaters, waar hij steeds be reid is korte, maar vriendelijke state ments af te leggen. Belangrijk is ook dat de Russen geen enkele aanleiding hebben om over de omstandigheden te klagen. Kort voor de match is de vrouw van president Marcos, Imelda. naar Moskou gegaan en heeft zij op vele banketten de KDWIJK De jeugdige Lim- ootter Marc Albert heeft in de eerste e van het internationale badgas- ternooi in Noordwijk het vijf- a laatste toernooi van het zoge- I ade „Satelitecircuit" voor een issing gezorgd. Hij schakelde de weede geplaatste Paul van Min t 4-6 6-3 6-2. - door Erik Oudshoorn SOEST „De organisatie op het Melkhuisje wist dat ik er niets voor voelde om bij een wedstrijd van Buster Mottram te arbitreren. Dat hadden we vooraf goed afgesproken. Toch moest ik tijdens de dubbel tussen Sanders/Thung en Feaver Mottram als lijnrechter optreden. Natuurlijk heb ik aanvan kelijk geprotesteerd, maar dat hielp niets. Ik besloot om me zo demonstratief mogelijk te gedragen, met de stoel schuin te gaan zitten, en bij een „out" van Feaver/Mottram overdreven hard te gillen. Achteraf heb ik daar spijt van. Het publiek begreep niet waarom ik het deed. Ik wilde louter aantonen dat mensen als Mottram hun populariteit als sportman misbrui ken om laakbare politieke organisaties en/of systemen in de belangstelling te brengen. Deze woorden vloeien uit de mond van Henk Korvinus. Een 22-jarige A-scheidsrechter die woensdag zorgde voor een turbulente middag toen hij tijdens de Open Nederland se tenniskampioenschappen in Hil versum publiekelijk zijn afgrijzen kenbaar maakte tegen de persoon Buster Mottram (overigens als tweede geplaatst en gisteren uitge schakeld door Tom Okker). Eerst ontstonden er heftige debatten tus sen hem en de hoofdscheidsrechter en later gaf hij op „baan drie" nog eens blijk van zijn bedoelingen mid dels een kleine privé-demonstratle. Korvinus is heus niet de enige die weinig sympathie koestert voor de tennissers uit Engeland. Ook bij zijn tennissende collega's staat Buster Mottram bekend als een wat overspannen figuur die bij voor beeld in staat Is diep in de nacht luid schreeuwend door de hotelgan gen te wandelen. Nog meer antipat hie wekt hij echter vanwege zijn voorliefde voor het Nationaal Front. Dit ls een neo-fascistische beweging die tracht op gewelddadi ge manier Engeland „te zuiveren" van buitenlandse immigranten, of ze nu wel of niet werken. Leden van die beweging ondernemen ook voortdurend pogingen om de Hitler- term „ausradieren" in de praktijk toe te passen. Mottram draagt zijn steentje bij door in het Londense Hyde-park vanuit zijn eigen speakers-corner de mensen te infiltreren van zijn denk beelden. Zelfs de brallerige toon ontbreekt niet, en vaak oogst hij nog succes ook. Dat de pers weieens gretig gebruik maakt van zijn op merkingen maar tevens ook schrik barende uitspraken behoeft geen nadere toelichting. HILVERSUM In een aantrekke lijke partij tennis heeft Tom Okker de als tweede geplaatste Engels man Buster Mottram voor de halve finales van de Open Nederlandse kampioenschappen uitgeschakeld. De eerste set won hij door in de tie break te zegevieren. Ook de tweede set schreef hij op zijn naam waar mee de eindstand werd bepaald op 7-6 en 7-5. Dat laatste is overigens wel een reden voor Henk Korvinus om de op de ATP-lijst de als zeventiende ge plaatste Engelse proftennisser te boycotten. Hij wordt daar in bijges taan door Cliff van Dijk, ook een arbiter op het Melkhuisje. Korvi nus: „Kijk, iedereen mag van mij denken wat hij wil. Desnoods ben je een fascist of een rascist. Moet je maar voor je zelf uitmaken. In het geval van Mottram. die zijn bekend heid gebruikt om zijn ultra-rechtse HENK KORVINUS ideeën op de mensen over te bren gen vind ik dat ik het recht heb om hem niet de service van scheids rechter of lijnrechter te verlenen. Zo'n baantje doe je immers in de eerste plaats om dat je het zelf leuk vindt, maar in de tweede plaats uit dienstbetoon voor de tennissers." Korvinus zorgde al eerder voor op schudding ln de (tennis)scheids- rechterswereld toen hij tijdens het Nederlandse indoorcircuit niet in gezet wilde worden bij wedstrijden waaraan de Chileen Jaime Fillol deelnam. Het heeft toen zijn aan stelling als A-scheldsrechter enigs zins vertraagd. Desondanks is het er toch van gekomen, al kan de Soester arbiter een internationale carrière na dit soort acties wel suc cessievelijk wegcijferen. „Dat is een logische consequentie die Je moet accepteren", erkent hij. „Maar ik wil in de tenniswereld een discussie op gang brengen en ik ben best bereid om daar iets voor in te leve ren. Wanneer je in je leven alle voordelige dingen nastreeft maak je 't jezelf wel erg makkelijk. Overi gens is het geen actie maar een reactie op iets dat mij te veel tegen de borst stuit om er aan mee te werken." Belangwekkende vraag die eigen lijk rond die affaire centraal staat is: had de organisatie van de Open Nederlandse tenniskampioen schappen Buster Mottram na zijn omstreden rol op het Wimbledon- toernooi geen invitatie moeten stu ren? Korvinus heeft het antwoord wel klaarliggen. De tennisarbiter: „Ik vind inderdaad dat de organisa ties van grote tennistoernooien in Nederland zich moeten afvragen of het wel zoveel waard is om tennis sers als Fillon en Mottram te laten komen. Zolang zij zich niet distan- ciëren van hun laakbare politieke voorkeur, ja dan zeker. Het Melk huisje heeft Mottram waarschijn lijk laten komen omdat men het geld bijeen moest schrapen om spe lers te krijgen. En na Wimbledon was het contract natuurlijk al gete kend. Maar wat ik in deze zaak zo jammer vind ls het feit dat de orga nisatie en de spelers zoveel moge lijk trachten hun mening te verhul len. Er worden voortdurend onge motiveerde beslissingen genomen. En ik vind dat Je deelname van bijvoorbeeld Mottram toch min stens ter discussie kunt stellen." Hoe het eventueel wel zou kunnen licht Korvinus toe aan de hand van een simpel voorbeeld: „Ik zit ook ln de organisatie voor de Universlade. Dat zijn de Spelen voor studenten. Dit jaar wordt die georganiseerd in Mexico. Voor dat we besloten om daar naar toe te gaan hebben we eerste' bij Amnesty International geïnformeerd of het wel goed zit in dat land." ENKELSPEL KWARTFINALES: Péter Elter (Wdli-Patrick Proliy (Frai 8-3. 1-8. 7-5 Tom Okkrr iNédi-Buiter Mottram <OBi 7-8 4»-7 tlmrbrraki 7- 5. DUBBEL KWARTP7NALE8. Edmond»on-Car- mlchacl lAusi-Holl Fok (WdJ-Nrdi 6-1. 6-1. Dre- «étt-Carter (Ausi OéraMa Don 'Nédi 8-0, 8-1 Ok- krr-Taroczy iNed-Hon»-8ancutu-PaUn lAua-Flni 6-2. 6-2. Sandérs-Thunc (Nedi-Blahop-ChaUnan IV8) 4-8. 6-3. 6-2 Wit: Kortsnoj zwart. Karpov I. c2-c4 Pf8-f6 2. Pbl-c3 e7-e« 3. d2-<!4 Lf8-b4 4. e2-eJ c7-c5 5. Pgl-e2 d7-dS (in de derde partij speelde Karpov 5. d4x) 6. a2-a3 Lb4xc3 7. Pe2xc3 c5xd4 8. e3xd4 d5xc4 (Anders speelt wit c5) 9. flxc4 Pb8-c6 19. Lel-«3 M II. 0-0 b7-b6 12. Ddl-d3 Lc8-b7 13. Tal-dl h7-H6 (nu d4 goed was gedekt, dreigde 14. Lg5) 14. f2-f3 (het nieuwtje van Kortsnoj. Botwinnlk speelde te gen Tuloesch 14. Tfel. De tekstzet is in vele opzichten nuttig. De diago naal a8-hl wordt verkleind, terwijl - tevens de manoeuvre Lf2-h4 mogelijk wordt) 14.Pc6-e7 15. Le3-f2 Pf6-d5 16. Lc4-a2 Pd5-f4 17. Dd3-d2 Pf4-f6 18. La2-bl Dd8-d7 19. h2-h4 Tf8-d8 20. b4-h5 Pf6-f8 (20 Pe5 ging niet wegens 21. Dc2) 21. Lf2-h4 f7-f6 22. Pc3-e4, Pe7-d5 23. g2-gi (de bedoeling van deze zet ls om de manoeuvre Lg3 en Pd6 te kunnen spelen, zonder ge stoord te worden door Df7 met aanval op de h-pion) 23Ta8-c8 (op 23. Ph7 volgt 24. Dc2 Pe3 - of 24. Tac8 25. Pc5! 25. Dd3 Pflx 26. Pc5 lc5x 27 Dh7xt en wint) 24. Lh4-g3 Lb7-a6 25. Tfl-el Tc8-c6 26. Tdl-cl Pd5-«7 (om tegenspel tegen d4 te krijgen) 27. Tclxc6 Dd7xc6 28. Lbl-a2 Dc6-d7 29. Pe4-d6 La6-b7 (waarschijnlijk niet goed. Na 29. Dc6 is het niet duide lijk of wit de partij direct kan beslis sen: 30. d5 Pd5x 31. Te6x Pe6x 32 Ld5x en zwart heeft nog Juist een schaakje op c5) 30. Pd6xb7 Dd7xb7 31. Dd2-e3 Pe7-d5 32. De3-e4 Db7-d7 33. Tel-cl Kg8-h8 34. La2-bl Dd7-b5 (zoals blijkt een zinloze zet. Sterker lijkt 34. Tc8, waarmee de stand misschien nog te houden was). 35. b2- b4 Db5-d7 36 De4-d3, Dd7-«7 37. Kfl- f2 f6-f5 (met het oog op zetten als Tcfl wil zwart niet langer wachten) 38. f4xf5 e6xf5 39. Tcl-el De7-f« 40. Lg3- e5 Df6-h4t 41. Le5-g3 Dh4-f6> (41. Dh5x 42. Df5x en wit heeft een superi eur eindspel) 42. Tcl-hl (de laatste zet voor het afbreken is een ware mokers lag. Er dreigt nu zowel 42. Lh4 als 42 Le5. Een aardige „koffiehuis-variant" is nu: 42. Tc8 43. Le5 Dg5 44. Tgl Pf4 45. Tg5x Pd3xt 46. Ld3x hg5x 47 h6 en zwart heeft een „vreselijke" stelling). BARCELONA In de strijd om de Europese landentltels tafeltennis voor junioren hebben de Nederlandse Jongens in Barcelona in vergelijking met Vlchy 1977 een lichte vooruit gang geboekt. In de Franse stad ein digden zij in de derde categorie als eerste, hetgeen een zeventiende plaats betekende. In de sporthal van de voetbalclub Barcelona plaatste het team zich als dertiende door een overwinning met 5-2 op de Italiaanse Jeugd. De titel ging naar de Sovjet Unie. Opvallend is de lage klassering van Hongarije, dat slechts tiende werd. BIJ de meisjes handhaafde het Neder landse team zich op de zesde plaats, die het ln Vlchy ook al behaalde. Tegen Tsjechoslowakije werd in de kruiswedstrijd om de vijfde en zesde plaats voor de tweede achtereenvol gende maal met 2-3 verloren. De winstpunten kwamen op naam van Bettlne Vriesekoop, die in het landen- toemooi slechts één van de zeven gespeelde partijen verloor, tegen de Zweedse Lindvall in een onverkwik kelijke ontmoeting. Ook hier ging de titel naar de Sovjet Unie, die met Narine Antonjan en Valentine Popo- va veel te sterk bleek voor de rest van het veld. DEN BOSCH Op het sportpark De Vliert was FC Den Bosch gastheer van Feyenoord. De Rotterdammers wonnen met 0-1. Het doelpunt kwam van de voet van Arie Romeijn Er waren 5000 toeschouwers. In Malden speelde de Afdelingsclub Juliana te gen eredivisieclub NEC uit Nijmegen. De Nijmegenaren zegevierden met 6- 2. na een 3-1 ruststand. De doelpun ten Van NEC werden gescoord door Van den broek (2 strafschoppen), Ma rijnissen (2), Ronald Hendriks en Wil- lemse. Er waren 2000 toeschouwers. In 's Oravenzande won FC Den haag met 4-1 van de 's Gravenzandse Sportvereniging. Na een achterstand van 1-0 bij rust door een treffer van Veldman (strafschop), scoorden in de tweede helft voor de Hagenaars Goe- mans (3) en Van Leeuwen Er waren 1200 toeschouwers. '8VN, een amateurclub ontving eredl vlsionist FC VVV en verloor met 1-2 na een ruststand van 1-1. In de twee de minuut scoorde Erdweg voor de gastheren. Kurclnac maakte na een kwartier gelijk en scoorde op de val reep (90) de winnende treffer Er wa ren 1000 toeschouwers. Eredivisieclub Roda JC is op toernee In West-Dultsland en ontmoette daar Borussia Brandt. De Westduitsers wonnen voor 600 toeschouwers dank zij een doelpunt van Lüdertz in de 90e minuut In Slebengewald speelde Stormvo gels. een amateur derde kiasser tegen de nieuwe eredivisieclub MW. De Maastrichtenaren behaalden een 12-0 overwinning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15