De dag van de Aboriginals r i@n wandeling door Amsterdam Vergeet de berichten over de buisbaby even Een advies aan verstandige mensen JDAG 28 JULI 1978 TROUW/KWARTET 13 1TE1- kdoor Koos van Weringh U Op zondagmorgen heerst In de isterdamse binnenstad de stilte tn een dorp. De meeste jrkeerplaatsen langs de grachten Ijn niet bezet. Alleen die lelijke leters getuigen van datgene wat de jende dag weer over de stad zal tomen: de blikken pest, die ■pidemie van de twintigste eeuw. e algelopen zondag heb ik weer >ens een lange wandeling door de binnenstad gemaakt. Het begin lag bij het Centraal Station. Ook als ik jdaar niet hoef te zijn, ga ik even r binnen om te kunnen genteten van de aanblik van de stad als Je het |»tatlon weer uitkomt. Spoorwegstations hebben op Jvliegvelden voor dat je de stad waar I je aankomt ineens kunt aarnemen. De aanblik van het j chemicus O. Possel in een stel ing bij zijn proefschrift: „Het zou renselljk zijn een termijn vast te lellen waarbinnen de inspecteur directe belastingen uitspraak I dient te doen op een bezwaarschrift 1 tegen een aanslag in de inkomsten belasting". De chemicus A. A. J. Maagdenberg in een stelling bij gijn proefschrift: „Om te voorkomen dat de echtge noot ten onrechte financieel wordt belast voor de verkeersovertredin gen van zijn vrouw, behoren bij de veroordeling van gehuwde vrouwen uitsluitend vrijheidsstraffen te wor den toegepast". De biochemicus G. H. Wentink in een stelling bij zijn proefschrift: „Wanneer het Nederlands voetba lelftal uit politici zou worden gese lecteerd, dan zou het Nederlandse volk uitsluitend tactische bespre kingen te zien krijgen". Dezelfde: „Het aanbrengen van spel-gelegenheden in kantoorge bouwen is een positieve bijdrage tot de mentale gezondheid van het kan toorpersoneel en biedt voorts de mogelijkheid tot gemeenschapsvor ming". De wijsgeer J. H. Santema in een stelling bij zijn proefschrift: „Een internationale afspraak tussen uit gevers over de normering van de stand van boektitels op de ruggen van boeken zou nekwervelslijtage bij het bezoeken van bibliotheken kunnen voorkomen". Damrak met Berlage's Beurs, De Bijenkorf en de tramrails die er bij zonlicht soms heel mooi bijliggen, is definitief. Dat is Amsterdam. 8tations behoren tot het karakteristieke van een stad. vliegvelden niet Schiphol zou ook de luchthaven van Londen. Berlijn. Rome of Lissabon kunnen zijn. Wat aankleding en sfeer betreft zijn ze allemaal hetzelfde. Dichtbij het station ligt het Hekelveld. Nog geen tien jaar geleden was daar het gebouw van de Arbeiderspers gevestigd, het trotse bolwerk van de sociaal-democratie in Nederland. Het heeft plaats moeten maken voorzo'n groot, modem, Amerikaans hotel. De overwinning van het kapitalistische stelsel is nergens duidelijker te constateren dan op deze plaats. Waar vroeger Het Vrije Volk werd gedrukt, warm voorstander van de spreiding van macht en inkomens, zijn nu hotelkamers te betrekken voor onwaarschijnlijk hoge prijzen. Ik ken mensen die nooit meer langs het Hekelveld gegaan zijn. Ze durven niet, bang als ze zijn door emoties te worden overvallen. Zelf heb ik er ook nog enige moeite mee. De tijd, zegt men dan. heelt alle wonden, maar dat is lang niet altijd zo. Nog nooit ben ik de plaats gepasseerd zonder aan „toen" te denken. Als het gebouw, waar ik vaak kwam toen er een boek van mij in de maak was. was blijven staan en een andere bestemming gekregen had, zou er nog een kader geweest zijn, waarin je Je herinneringen had kunnen ordenen. Nu loop Je daar wat rond en probeert na te gaan hoe het ook weer was. Maar de ergernis over hoe het nu is verhindert de poging tot reconstructie van het verleden. Op een groot bord lezen we: „Sunday Brunch in the Rib Room". Voor wie niet weet wat „brunch" is staat het gelukkig ook nog in het Nederlands: „Elke zondag Brunch." In allerlei half onder het hotel gelegen winkeltjes kun Je in Volendammer of weet ik wat voor klederdracht gestoken poppen kopen. En natuurlijk de andere traditioneel toeristische troep, zoals zeventiende eeuws Delfts blauw, in de zomer van 1978 bij elkaar gebakken ten behoeve van wat snobistische buitenlanders of anderen die over een gebrek aan smaak niet mogen klagen. Het zal wel altijd een raadsel blijven waarom de voltallige sociaal-democraten het zo hebben laten afweten. Misschien zijn ze te weinig offervaardig geweest en hebben ze teveel op de staat vertrouwd. In elk geval hebben ze het niet kunnen bolwerken. Dat geldt min of meer voor de hele Amsterdamse binnenstad. Die wordt er niet aantrekkelijker op. Dat merk je als je er op je gemak loopten wat rondkijkt. Veel winkels gaan over de kop. Kennelijk doen veel mensen hun inkopen buiten het centrum, in winkelgebieden die gemakkelijker bereikbaar zijn voor de auto. De gevelwanden vertonen vele gaten, die vaak worden opgevuld met dure, zéér dure appartementen. Als dat zo doorgaat is de binnenstad over een jaar of tien alleen nog bestemd voor hotelgasten en mensen die zich de luxe van zo'n duur appartement kunnen veroorloven. De winkels verkopen dan overwegend souvenirs en van die nostalgische fotoboeken over hoe gezellig het vroeger in Amsterdam geweest is, in de tijd toen er ook nog gewone mensen woonden. Die houden dan verblijf in mooie vlerkante en rechthoekige hulzen in de polders rondom Amsterdam. Deze ontwikkeling, die in feite een achteruitgang inhoudt, is in volle gang. Allerwegen wordt dat ook geconstateerd, maar niemand doet er iets aan. Of het moet de actie Amsterdam Reuzenstad zijn, die ons een tijd de afgrijselijke aanblik van éen reus op de Dam mogelijk heeft gemaakt. Een actiegroep, reuze Jammer, heeft het leven van de reus voortijdig beëindigd. Ik ben een tegenstander van brandstichting en geweld, maar was niettemin zeer opgelucht toen ik vernam dat de reus verdwenen was. Dat was een goeie dag! Een kapitaal was voor het geval beschikbaar gesteld. Op vele plaatsen in de stad had men voor dat bedrag bloembakken of bomen neer kunnen zetten, maar mooi niet. In Amsterdam schijnen per definitie de verkeerde beslissingen te worden genomen. Maar misschien hield die reus wel verband met die aanplakbiljetten uit de tijd van de gemeenteraadsverkiezingen, die Je nog overal ziet hangen: „Jan 8chaefer komt." Ik word erg nieuwsgierig als ik in een etalage van een boekhandel aan het Singel een boek zie liggen van J. P. Zoomers-Vermeer „Hoe Hannle gelukkig werd." Zou dat gaan. denk ik even. over de ervaringen van mevrouw Hannie van Leeuwen bij de OOEM? Mijn eigen ervaringen op die zondag nemen een droevig einde. Op weg naar huis roept een trambestuurder bij het naderen van het paleis: „Damplatz." Dat kan er nog net bij. Dezelfde: „De prikklok registreert slechts lijfelijke, geen geestelijke afwezigheid; voor velen onder de moderne vrijgestelden is er dus niets te duchten". Meer dan twintig Jaar geleden werd in Australië op voorstel van Sir Douglas Nicholls de achtste Juli aangewezen als „National Aborigi nes Day". De Aborginals zijn de oorspronkelijke bewoners van Au stralië. Zij moeten het continent minstens 40.000 jaar hebben be woond. Je kunt zeggen dat de ge schiedenis van Australië, opgevat als een relaas van menselijke lotge vallen, voor bijna 99 procent de geschiedenis is van de Aboriginals. Toen de eerste blanken zich zo'n twee eeuwen geleden in het land vestigden, bevonden zich daar naar schatting 250 a 300.000 Aboriginals, voor het merendeel in de kustge bieden en langs de grote rivieren waar een goede voedselvoorzie ning is gewaarborgd. Deze Aborigi nals spraken meer dan 200 ver schillende talen en vele dialecten; allemaal onder te brengen in onge veer dertig taalfamilies. Geen van deze talen lijkt in verband te staan met enige bekende taal buiten Au stralië. De „godsdienst" van de Aborigi nals kent geen kerken, goden of priesters. De eerste Europeanen leidden daaruit af, dat ze helemaal geen godsdienst hadden. Maar dat is niet waar. In de gedachtegang van de Aboriginals is hun wereld lang, lang geleden geschapen door voorouders, die op verschillende punten in Australië opdoken uit de onderwereld waar ze thuishoren. Deze heroïsche voorouders ver richtten dramatische wonderen, waardoor de aarde (het landschap) vorm kreeg en het leven zijn vaste ritme. Zij luidden aldus de Droomtijd in die, ook nadat zij zelf uitgeput in de onderwerld waren teruggezon ken, voortleeft onder hun nakome lingen, in gezangen en ceremoni eën. De voornaamste ceremoniën hebben te maken met de initiatie van jonge volwassen mannen, de vruchtbaarheid van mens en dier en het sterven, d.w.z. het begin van een terugreis naar de onderwereld. De Aboriginals werden door de eerste kolonisten beschouwd als schadelijk wild. Er is geweldig on der hen huisgehouden: niet alleen in raciale conflicten en bij ruzies over het bezit van grond maar vooral ook door de verspreiding van „Europese" ziekten waar de Aboriginals niet tegen bestand wa ren, zoals tuberculose, mazelen, pokken, geslachtsziekten en alco holisme. Voor het eind van 1888 waren alle Aboriginals van het ei land Tasmanië overleden. Vrijwel alle Aboriginals in Victoria stier ven uit en in New South Wales zijn nog maar heel weinig volbloed- Aboriginals over. Sedert de tijd dat er tegenover hen een meer tot uiterst humane poli tiek wordt gevoerd is hun aantal weer enigszins toegenomen. Vol gens de telling van 1971 waren er 115.953, met inbegrip van 9663 be woners van de eilanden in Straat door H. J. Neuman Torres; van dit totaal is 45.000 vol bloed. Tegenwoordig bedraagt het aantal Aboriginals in Australië vermoedelijk zo'n 150.000. Maar nog altijd hebben ze het moei lijk. Vorig jaar julie zei de Austra lische minister voor Aboriginal-za ken, Ian Vinner, in een toepsraak voor de 'Nationale Persclub dat de gemiddelde levensverwachting van de mannelijke Aboriginal 50 en die van de vrouwen 49 jaar is. De kinderen van de Aboriginals die blijven leven tot de leerplichti ge leeftijd lijden vaak aan oor- en oogaandoeningen, het gevolg van chronische besmetting. Ziekte en ondervoeding zijn nog steeds schering en inslag; en de Aboriginals komen vaker dan de blanke in aanraking met de politie. De minister zei dat enkele jaren geleden in zijn eigen staat. Weste lijk Australië, meer dan 33 procent van de gevangenisbevolking uit Aboriginals bestond, terwijl deze groep slechts twee procent vormt van de totale bevolking. Meer dan vijftig procedt van de beroepsbe volking der Aboriginals is zonder baan. Het feit dat een lid van de regering al deze feiten constateert betekent op zichzelf al, dat Australië bezig is het lot van de Aboriginals zoveel mogelijk te verbeteren. Eén van de belangrijkste successen tot dusver reden ook waarom de Aborigi nals thans een zekere rol spelen op het internationale toneel is een wet op het grondbezit, de „Aborigi nal Land Rights (Northern Territo ry) Act 1976" (No. 191), die vorig jaar januari is afgekondigd. In arti kel 4 (1) wordt bepaald dat de mi nister „Aboriginal Land Trusts" kan instellen die eigendomsrech ten kunnen laten gelden op grond in het „Northern Territory". Het is juist in deze streek dat zich de rijkste uraniumreserves bevin den van Australië, en misschien wel van de hele wereld, het zgn. Ranger-complex. Voor zover men tot winning van dit uranium over gaat, zal dat zoveel mogelijk gebeu ren met inachtneming van de „ge wijde gronden" die daar krachtens de eeuwenoude Aboriginal-traditie bestaan. De levensstijl van de Abo riginals en hun heilige plekken worden zoveel mogelijk ongemoeid gelaten. Er komt een groot natio naal park en waar toch mijnbouw op de grond van Aboriginals plaats heeft, daar wordt hun via de North ern Land Council een aandeel in de opbrengst verzekerd. Een gewijde plek kan van alles zijn: een boom, een heuvel, een hele streek. Wat de blanken kennen als Mount Borckman is voor de Abori ginals de Berg van de Regenboog slang. Dwars door het landschap, onzichtbaar voor blanke ogen, slin- geren zich de „droompaden" van de Aboriginals, sacrale routes die eens zijn betreden door hun hero ïsche voorouders en die nog steeds een ceremoniële betekenis hebben. Op de plaats in Westelijk Austra lië, waar de Western Mining Corpo ration tot de winning van uranium wil overgaan, Yeclirrie, heeft zich in de Droomtijd het grote conflict voorgedaan tussen de Twee Man nen en de Witte Mieren, waarbij de Witte Mieren zijn gestorven. Veel van deze „heilige plekken" behoren tot de best bewaarde geheimen van de Aboriginals. Ze werden slechts aan de jongemannen doorgegeven tijdens de initiatie-riten. En onder geen beding mochten ze ter kennis komen van de blanken. Maar nu de Australische regering en het particuliere bedrijfsleven door Jello Jan Klinkert Weer nieuws van het geboortefront! Was het na de komst van een Nederlandse vij fling enige tijd rustig op het gebied der menselijke voortplanting, nu heerst er weer grote opwin ding. In Engeland is een aantal deskundigen erin geslaagd alle rompslomp waarmee tot nu toe het verwekken van een kind bij de mens gepaard gaat, overbodig te maken. Er is daar een kind ter wereld gebracht, dat gegroeid is uit een eicel, die buiten de baarmoeder bevrucht is. En dit kind zal de rest van zijn leven de naam krijgen van „reageerbuis baby". Reageerbuisbaby, een formidabele vondst, waar de massamedia Juist in de komkommertijd, die de va kantie meestal is. behoefte aan heb ben. Maar voordat ik hier verder op in ga. is het goed om nauwkeurig vast te stellen wat er precies is gebeurd. Dat is het volgende. In een Engels laboratorium zijn enkele on derzoekers erin geslaagd een men selijke eicel uit het lichaam van een vrouw te halen en deze eicel te be vruchten met menselijk zaad. Het lukte vervolgens enkele dagen lang de bevruchte eicel in leven te hou den en te constateren dat er groei in zat. En ten slotte en dat is het opvallende lukte het ook nog om de bevruchte eicel weer terug te plaatsen waar hij hoorde: in de baarmoeder van de vrouw die de eicel had geleverd. Negen maanden later werd het aldus verwekte kind geboren. Het ging met een keizer snede, eigenlijk een schoonheids foutje in het gehele proces. Dit alles is, laat ik dat meteen erbij zeggen, een verheugende zaak. Als het allemaal niet op puur geluk is gebaseerd, is nu wellicht de basis gelegd voor een ontwikkeling, waar door bepaalde categorieën vrouwen die geen kinderen kunnen krijgen in Engeland zelf zijn dat tienduizen den toch in verwachting kunnen raken. En het mooie is, dat mis schien zelfs deze methode niet al te arbeidsintensief, al te medisch- technisch of al te duur wordt En dat is tegenwoordig al heel wat waard. Verbeelding overal de minerale rijkdommen van het land willen aanboren, wordt dat anders. De onthulling van het bestaan van gewijde plek ken is nu nog het enige middel voor de Aboriginals om te voorkomen dat op die plek een mijnschacht komt of een fabrieksgebouw. Het liefst zouden zij zien dat die plek ken volledig ongerept blijven, maar zij weten langzamerhand dat hun zaak het nogal eens moet afleg gen tegen het „nationaal belang". Welnu, in die gevallen maken zij aanspraak op financiële compensa tie. In het Northern Territory, dat onlangs een afzonderlijke staat is geworden, eist de Land Council royalties yan de toekomstige Ran- ger-mijn en wel achttien procent van de opbrengst. Dat is veel meer dan de vier procent die het mijn- consortium (Peko-Wallsend EZ en de Australische Commissie voor Atoomenergie) bereid is te betalen. De Aboriginals hebben een Ameri kaanse advocaat in de arm geno men, dr Steve Zorn, die zijn sporen op dit gebied ruimschoots heeft verdiend. Maar als hij er niet in slaagt via onderhandelingen tot een aanvaardbaar compromis te komen, dan heeft de regering, krachtens artikel 45 (1) van de Land Rights Act, het recht een ar biter te benoemen. De uitkomst van een en ander wordt ook door de Aboriginals bui ten het Northern Territory met spanning gevolgd. Juridisch bevin den zij zich niet in een zo sterke positie als hun neven en nichten in het noorden, maar hun morele aan spraken op de Australische bodem zijn er niet minder om. De publieke opinie in Australië raakt, mede on der invloed van milieugroepen die deels om andere redenen geen ura- nlumwinning wensen, meer en meer op hun hand. En de Nationai- de Dag van de Aboriginals krijgt zodoende steeds meer inhoud. Maar nu is er iets heel geks gebeurd, dat ertoe heeft geleid dat aan de geboorte van het betreffende kind onmatig veel aandacht wordt be steed. Er wordt immers in de pers wel gesproken over een medische overwinning van de eerste soort, maar ten eerste hebben we dat wel vaker gehoord, en vervolgens is het nog veel te vroeg om dat te kunnen beoordelen. En toch die massale belangstelling. Radio, televisie en krant melden de zaak. De ouders van het kind hebben voor 1,4 mil joen gulden (of een dergelijk bela chelijk bedrag) alle rechten betref fende de berichtgeving verkocht aan één enkele krant Honderden journalisten zijn uit alle delen van de wereld naar het betreffende zie kenhuis gestroomd. Ik denk dat al die belangstelling veel te maken heeft met het feit dat iemand de vader? de deskundi gen? een glsse journalist? op het idee is gekomen de term „re ageerbuisbaby" t? gaan gebruiken voor dit kind. Zodra zo'n woord gevallen is. is de werkelijkheid er achter niet belangrijk meer; ieder een ziet verder over het hoofd dat er aan de bevruchting helemaal geen reageerbuis te pas kwam. en dat het kind normaal in een baarmoeder groot is geworden. Maar het mooie van de term „rea geerbuisbaby" is allereerst dat het Je verbeelding op gang brengt. Als Je het woord tegenkomt, denk Je onwillekeurig aan fabriekshal-grote laboratoria. Zover het oog reikt staan daar reageerbuizen op kleine oventjes te stoven. Vooraan de klei ne buisjes Daarin zit het pas be vruchte eitje. Maar verderop wor den de reageerbuizen steeds groter. En helemaal aan het eind, vlak bij de uitgang van die hal. waar dat station is en waar al die lege trein- i groot ste buizen. Daarin zitten heuse mensenbabies ze hebben alleen geen navel zoetjes op hun verlos sing te wachten: de man met de hamer, die de reageerbuis zal open maken. Wells, die een dergelijk beeld ont wikkeld heeft, voegt daar nog een paar details aan toe De baby's in zijn verhaal worden al voor de ge boorte aangepast aan hun toekom stige beroepsarbeid: als ze later op zee moesten gaan werken, om een voorbeeld te geven, dan werden ze in de reageerbuis alvast aan het schommelen van een schip gewend. Een fascinerend idee, dat grote per spectieven biedt voor de werksatis- factie van toekomstige werkne mers. Een andere eigenschap van het woord reageerbuisbaby is, dat het duidelijk een relatie legt met het seksuele leven van de mens. In te genstelling tot de normale methode wordt de bevruchting voltrokken door mannen dat wel in witte jassen, misschien zelfs wel met bril len op, handschoenen aan en een mondlapje voor. Als we dan ook nog even denken aan de in dit verband relevante vorm van een reageerbuis is het duidelijk, dat de term rea geerbuisbaby de Juiste basis legt voor talloze maffe grappen van ca baretiers die het zich gemakkelijk willen maken. En de derde belangrijke eigenschap van het woord is, dat ze een directe verbinding legt tussen het boven menselijke en de natuurweten schap. Deze laatste lijkt te gaan zeggen: Laat ons mensen maken. Na de mogelijkheid tot massale ver nietiging, een atomaire apocalyps, verrast de wetenschap ons met wel licht de mogelijkheid tot massale produktie een schepping op labo ratoriumformaat. Goede keus Het zal duidelijk zijn, dat de term „reageerbuisbaby" een goede keus was. Gezien de belangstelling uit alle delen van de wereld gebeurt er precies wat je mag verwachten: de verbeelding slaat op hol. Tegelijk zal duidelijk zijn. dat alle opwinding nog in het geheel niet terecht is. Want het belangrijkste komt nog. En dat belangrijkste is het antwoord op de vraag: is het kind gezond en normaal? Pas wan neer het antwoord positief is. kan van een geslaagd experiment wor den gesproken. Maar het is nu de vraag, of we ooit op deze vraag een objectief en ge fundeerd antwoord kunnen ver wachten. Denk alleen al aan de in vloed die de massamedia op dit kind en zijn ouders zullen hebben Haar vadeé heeft nu al financiële winst uit haar geboorte weten te slaan. Dat lijkt me een ongelukkige start voor een kind in de maat schappij. want de situatie waarin een vader als zakenman zijn pro- dukt „kind" verkoopt, is nu niet bepaald geschikt voor een gezonde opvoeding. Wat er nu eigenlijk zou moeten ge beuren is, dat er afgewacht wordt om te zien hoe zo'n kind zich in alle rust ontwikkelt. Weliswaar heeft het maar vijf dagen zonder zijn moeder rondgezwommen, maar wie zal zeggen welke effecten zoiets heeft? Dat afwachten zal misschien wel enkele jaren moeten duren. Pas dan zal een weloverwogen beslis sing worden genomen. Maar als het al zo gepland is. de realiteit ls dat de media hun gang gaan. Ze zetten de onderzoekers on der druk om zo snel mogelijk weer tot resultaat te komen. En ze ach tervolgen ouders en kind. Hoe nor maal kan een kind zich zo ontwik kelen? En durven de onderzoekers die ontwikkeling af te wachten? Ik waag het mijn twijfels uit te spreken. En dat is heel Jammer, want het experiment is het waard goed, maar dan niet alleen natuur wetenschappelijk. maar ook ge dragswetenschappelijk goed te wor den uitgevoerd. De geschiedenis van de medische wetenschap kent te veel mislukkingen, verkeerde therapieën en te laat ontdekte bij verschijnselen om nu meteen Jui chend te hoop te lopen Laten we daarom dit bericht voorlopig maar vergeten. Als we dat doen. reageren we als verstandige mensen op onverstan dige artsen en onverstandige ouders. Drs J. J. Klinkert is wetenschappe lijk medewerker van de vakgroep gedragswetenschappen van de Vrije Universiteit te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13