«derland ook in prehistorie al aantrekkelijk Handel weet met berg oud papier geen raad 0» 9CENT ONDERZOEK TOONT AAN: Duitse kabinet eens over stimulering van economie Nederlanders in het nauw jrantie- -jsidie Vordert ivoer Verbruik minder dan verwacht Uurlonen in Nederland zeer hoog in EG 'Vakantieplan Pais schadelijk voor de gastarbeiders' Duo aangehouden na overval leerling-operator RTH ,G 28 JULI 1978 TROUW/KWARTET 11 30 $7" Idagh F. Stafleu and was ook in de prehistorie al een aantrekkelijke Kem laats. Een aantal natuurlijke rijkdommen was er in aariide mate aanwezig om het functioneren van een econo- jogelijk te maken. Die gevolgtrekking maken twee rerkers van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig [onderzoek te Amersfoort, dr J. A. Brongers en drs P. J. Ing. Door die techniek werd bijvoorbeeld aangetoond dat de invoering van de neolitische levenswijze in ons land (gebruik van aardewerk, vaste woon plaats, landbouw en veeteelt als voor naamste voedselbron) tweeduizend jaar eerder gebeurde dan men had gedacht; sinds kort denkt men zelfs drieduizend jaar eerder, namelijk on geveer 5000 jaar v. C. „Deze verlen ging van de chronologie heeft het beeld van de prehistorie rustiger ge maakt. Vroeger moest men om de inpassing van een nieuw verschijnsel binnen een bepaald tijdsbestek ver klaarbaar te maken nogal eens zijn toevlucht nemen tot een snel model, zoals een inval of een volksverhui zing. Binnen het kader van een lange re chronologie is het mogelijk de pre historie te beschrijven in termen van meer geleidelijke processen, zoals we die ook uit de recente historie ken nen", schrijven Brongers en Wolte ring. id, jen de afgelopen Jaren de uit bekende prehistorische sa- vanaf zo'n 5000 Jaar Goifóstus tot de inval van de ER tn op economische en tech- K0< ie aspecten bekeken, en heb- uec soms verrassende conclusies fgd in een boek, dat niet al- ;genoten van dienst zal zijn, dderfk de vele amateur-archeolo- ilangstellenden zal boeien. ine 1 nogal eens somber geoor- ,taterer de bewoningsmogelljkhe- ieke rehlstorisch Nederland. Onze ian gische vondsten maken een li «lijke Indruk en veel delfstof- mtelier ook ai niet. In economisch- he verhandelingen over ons 2^5 men de prehistorie en de ie itorische perioden er dan ook n A af. Welnu, Brongers en Wol- <eiei oorzien met hun boek in dit Koe jat is mede welkom omdat nen- ite samenvattende boek over Ml thistorische archeologie van koD eert en allanS uitverkocht is. en j(de laatste jaren veel gebeurd: gd $en zijn er tal van opgravingen sten ook is door de C 14-methode 191 van radioactieve koolstof in an 1 h materiaal) de datering van i betrouwbaarder geworden. Steen en ijzer Vanaf het vroegste neolithlcum steentijd (5000 Jaar v. C.) zijn de in het boek besproken economieën in hoge mate afhankelijk geweest van uitheemse materialen. De agrarische V i- - wimmm V ~-r Vanaf de late steentijd tot in de ijzertijd werden in veengebieden houten wegen aangelegd. Dit is de Valtherbrug, opgegraven in 1936. De datering is ongeveer duizend jaar voor Christus. samenlevingen vroegen om ontgin ning van bos voor cultuurgrond en de bouw van houten huizen en schuren. Daarvoor waren goede bijlen en dis sels nodig. Er kwam hier wel steen en vuursteen voor, maar de (Duitse) im port was beter. Anders was het met ijzer gesteld, dat na steen en brons sinds 800 v. C. in onze streken in gebruik kwam. Ijzererts kwam namelijk in grote hoeveelheden in eigen land voor. De winning en verwerking kan in de eindfase van de prehistorische perio de (aan het begin van onze Jaartel ling) zelfs een belangrijke bron van Inkomsten zijn geweest. De schrijvers wijzen op het voorkomen van Uier bijv. aan de Oude IJssel, waar de firma Diepenbrock en Reigers pas in 1890 de laatste hoogoven sloot, waar in uitsluitend inheems ijzererts ver werkt werd. Het afgebrande Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bij voorbeeld (gebouwd in 1864) was uit inheems ijzer opgetrokken Moerasij zererts werd sinds de middeleeuwen ook als bouwmateriaal gebruikt in kerken en versterkte huizen. In de Romeinse tijd maakte ijzerbereiding deel uit van de normale bezigheden binnen een boerengemeenschap, zo mag wel worden aangenomen. Tij dens de hele prehistorische periode werd op de akkers voornamelijk tar we en gerst verbouwd, en het belang rijkste landbouwhuisdier was het rund; varken, schaap en geit kwamen steeds op de tweede plaats. De jacht is vanaf het begin van de bronstijd geen belangrijke voedselbron meer. Voor huishoudelijk gebruik heeft men lange tijd met oppervlaktewater aangekund, maar in de ijzertijd kreeg men behoefte aan waterputten. Wel licht had de toenemende bevolking al een zekere vervuiling van het opper vlaktewater veroorzaakt. Waterput ten maakten het toen ook mogelijk, wat verder van beek en rivier af te gaan wonen. Brons en barnsteen Van de metaalvondsten is het meeste koper en brons, die meer dan duizend Jaren lang een belangrijke plaats in de economie hebben Ingenomen. Tij dens de midden-bronstijd (1800 tot 1200 Jaar v. C.) importeerde ons land een groeiende stroom van bronzen voorwerpen uit allerlei richtingen, maar vooral uit het westen en zuid oosten. Wat maakte ons gebied voor bronshandelaren en -smeden zó aan trekkelijk dat het vanaf de vroegste bronstijd tot hun afzetgebieden heeft behoord en van een geregelde brons- aanvoer zelfs zozeer verzekerd was dat er zich herhaaldelijk eigen stijl- traditles konden ontwikkelen? Wel. Brongers en Woltering zouden zich kunnen voorstellen dat smeden en handelaars op doorreis met hun wa ren bescherming of vrije doorgang afkochten van inheemse hoofden. En als materiële tegenprestatie komt in de eerste plaats het barnsteen in aan merking. Algemeen wordt aangenomen dat dit ruilmateriaal de basis is van de rijke Scandinavische bronsindustrie. Maar ook in ons land kwam barnsteen voor, veel zelfs, en in archeologische kringen had men dat tot op heden over het hoofd gezien. Brongers en Woltering menen zelfs dat er weinig aanleiding was om barnsteen uit Scandinavië te betrekken. Koper, brons en waarschijnlijk ook goud be taalde men hier met inheems barn steen, en ook dat is een pikante con clusie uit het onderzoek. Het boek is ruimschoots voorzien van verhelde rende tekeningen, foto's en tabellen. Een goed begin van de vernieuwde Fibulareeks. De prehistorie van Nederland, eco nomisch en technologisch, door J. A. Brongers en P. J. Woltering. Uitgave Fibula-van Dishoeck, Haarlem, 1ST blz., 22.50. darnh* Barend Mensen JRECHT Wat men in indeling onder „oud pa- verstaat bracht vier jaar tn 18 tot 25 cent per kilo- op. Sindsdien is in de 81 zodanig de klad geko- dat de vele ijveraars die verenigingen en goede papier inzamelen nau- nog drie cent per kilo- krijgen. Vandaar dat Uende gemeentebestu- e zijn overgegaan ga- i in Subsidies te geven. De '°rl! staat daar egenover. gereser- tlesubsidie komt er op t verenigingen en dergelijke, )r de opbrengst van oud pa les een kennelijk toch nog ersmad^n versterking van de ekent, tot een bepaald maxi- n aanvulling op de marktprijs Is de garantieprijs bij voor- ijf cent en geeft de handel wee dan legt de gemeente er Zodoende kan het toch nog worden want papier is zwaar een beetje gezwoeg is duizend >ij elkaar. De verenigingen die iriabele subsidie aanvragen verschillende argumenten hun gemeentebestuur te ten van de noodzaak ervan, ïuren staking van nuttige ac- n bij voorbeeld, mllieubevor- werkzaam zijn, instandhou- een stuk zelfwerkzaamheid aring van kosten voor de ge- zelf. Laatst werden in de se gemeente Hoeven deze aangevoerd om een subsidie- los te krijgen. del In oud papier intussen iet dat het geven van garan- dies een massaal navolging lervinden. Er bestaat in dit land namelijk een oud-papier-berg van jewelste. Het is dringend gewenst dat die op „natuurlijke" wijze afkalft. „Gaat men nu van overheidswege, hoe goed bedoeld ook, de prijs kuns tmatig verhogen dan blijft de aan voer voortduren terwijl de „onder soorten", die het hoofdbestanddeel vormen van de particuliere inzame ling, toch al niet de transport-, op slag-, sorteer- en verwerkingskosten meer opbrengen", zegt de directeur van een groot inzamelingsbedrijf. „Ondersoorten" zijn kranten, tijd schriften, reclamefolders, karton en dergelijke waarvan de kwaliteit zoda nig is dat zij slechts voor de terugwin ning van bepaalde „nieuwe" papier soorten kunnen worden gebruikt. Er zijn fabrieken, met name In de kartonindustrie, die uitsluitend op oud papier draaien. Het overschot is echter zo groot dat de handel er geen raad meer mee weet. „De markt is verstoord en subsidieregelingen als deze dragen er toe bij dat het normale vraag-aanbod-mechanisme niet of onvoldoende kan functioneren", al dus de directeur. Overcapaciteit De overvoerde markt is een gevolg van een samenspel van factoren. Be halve de huidige economische situa tie speelt een rol het achterblijven van het papierverbruik in West-Euro pa bij een enige Jaren geleden opge stelde prognose. Men dacht een stij ging met zes procent per Jaar tege moet te kunnen zien maar het houdt met twee-en-een-half drie procent wel op. De op grond van de prognose bijgebouwde produktie eenheden vormen ten dele een overcapaciteit Die wil men natuurlijk toch graag ten Q 06u KOOD nutte maken. r kilo „nieuw". Maar eigenlijk is dit een loze slag in de ruimte. Het ene papier is het andere niet; er zijn papiersoor ten waarvoor bij de fabricage nauwe lijks oud papier als bij te voegen grondstof wordt gebruikt. Verschil lende inzamelingsbedrijven al heb ben het loodje gelegd omdat zij het met de huidige verkoopprijzen niet meer konden rooien. De. meestal gro tere en grote bedrijven drijven zo goed en zo kwaad als het gaat op de bij hen binnenkomende betere pa piersoorten. Daar is nog wél genoeg vraag naar en die leveren dan ook een normale prijs op. Nu zou gezegd kun nen worden: ondersoorten nemen we niet meer, beter papier is welkom. Maar volgens de directeur, die ons een inzicht in de problematiek van zijn bedrijfstak gaf, kan dat zo maar niet. „Afwijzing van de ondersoorten, die de grootste hoeveelheid vormen in het totale pakket oud papier dat ons wordt aangeboden, zou voor veel bedrijven in deze nogal arbeidsinten sieve branche onherroepelijk gevol gen hebben voor de werkgelegenheid. De malaise duurt nu vier Jaar en we spartelen maar door in de hoop op een weer opgaande lijn. Bovendien hebben we van het ruwe aanbod oud papier de soorten nodig waarvan de verwerking wel lonend is. Zo wordt het één een beetje goed gemaakt door het ander". enthousiast. Er zitten bovendien be paalde onbillijkheden in. Gemeente besturen die het huisvuil storten zul len eerder geneigd zijn subsidie te geven dan gemeenten die het ver branden. De eerste denken aan de stortingskosten van een „Jaarproduk- tie" aan oud papier en dat is niet mis de laatste zien met genoegen het vlamgrage papier het verbran dingsproces bevorderen. Zo wordt de ene vaak toch al gesubsidieerde vereniging bevoordeeld boven de an dere. Dat moet men natuurlijk alle maal zelf weten, maar men behoort toch ook in het oog te houden waar men eigenlijk mee bezig is: met de instandhouding van ene al geruime tijd veel te grote aanvoer die een gezond evenwicht tussen vraag en aanbod onmogelijk maakt. Daarmee gaat men tegen het belang van de handel maar, zonder het te beseffen, ook tegen zijn eigen belang en dat van de verenigingen in. Als de markt zich herstelt worden die er namelijk ook weer beter van". DEN HAAG Het gemiddelde bruto uurloon van volwassen mannelijke arbeiders was in 1976 in Nederland hoger dan in enig ander land van de gemeenschappelijkemarkt met uit zondering van Denemarken. Dit heeft de Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de gemeenschap, meegedeeld in antwoord op vragen van een Engels lid van het Europees Parlement, de conservatief Ralph Howell. In Denemarken bedroeg het bruto uurloon gemiddeld 4,20 ere (Europese rekeneenheden, circa 2,80 gulden), in Nederland 3,40 in Luxemburg 3,39 in West-Duitsland 3,13, in België 3.04, in Frankrijk 2,31, in Italië 1,64, in Enge land 1,79 en in Ierland 1,53. De positie van de landarbeiders was relatief iets ongunstiger. In Denemar ken verdiende een niet-geschoolde landarbeider in 1976 gemiddeld 3.008 ere per uur, in België 2,662, in Neder land 2,626, in West-Duitsland 2,597, in Frankrijk 1,910, in Luxemburg 1.820, in Engeland 1,544, in Ierland 1,415 en in Italië 1,332. BONN Het Westduitse kabinet heeft in grote lijnen over eenstemming bereikt over een pakket maatregelen ter stimu lering van de bedrijvigheid in de Bondsrepubliek. De minis ters zijn het eens over een belastingverlaging van zeven miljard mark in 1979 en nog eens een gelijk bedrag in 1980. Het gevolg daarvan is echter een druk op de verkoop- en de grondstof- fenprijzen. Naar grove schatting le vert Nederland zo'n 900.000 ton oud papier per jaar op. Daarvan blijft ongeveer zestig procent in het land. Eveneens grof geraamd: 1300 kilo gram oud papier is goed voor 1000 Oud papier is een goedkope grond stof. Het terugwinningsproces is be trekkelijk eenvoudig. Maar als er veel te veel van is is het prijsniveau zoda nig dat er geld bij moet. Eerst als op ds enorme voorraad Ingeteerd is zal de verkoopprijs zich tot boven het minimum herstellen. „Daarom zijn we over die garantiesubsidies niet Van een onzer verslaggevers HAVANA De Nederlandse delega tie naar het elfde wereldjeugdfestival in de Cubaanse hoofdstad Havana heeft enige tijd in ernstige financiële en organisatorische moeilijkheden gezeten door toedoen van het reisbu reau Kontakt. Volgens de leider van de delegatie, Guus Egas, heeft het reisbureau de reiskosten niet overge maakt naar het organiserend comité in Havana, maar naar de luchtvaart maatschappijen die de vlucht naar Havana uitvoerden. De Hongaarse penningmeester van het comité, Farkas, veronderstelde bij aankomst van de Nederlanders dat zij gratis twee weken in Cuba wilden bivakkeren. Op een bepaald moment dreigden de Cubaanse auto riteiten de Nederlandse delegatie vast te houden, als er geen geld op tafel zou komen. De leider van de Nederlandse delega tie en de perssecretaris hebben het misverstand na uren praten kunnen ophelderen. De Nederlanders werd daarop onmiddellijk een maaltijd aangeboden. Egas meent ook dat Kontakt voor de reis een veel te hoge prijs in rekening heeft gebracht. De delegatie had zijns inziens 30.000 gul den goedkoper uit kunnen zijn. Vol gens Egad heelt Kontakt goedkope reizen opgezocht en als dure toeristi sche reizen aan de delegatie ver kocht. Het reisbureau Kontakt was gister avond niet voor commentaar bereik baar. De ministers gingen verder akkoord met een verhoging van de over heidsuitgaven voor 1979 met 6,9 pro cent tot 201,7 miljard mark. van de kinderbijslag met 2,5 procent tot drie miljard mark en van de uitgaven ten bate van de technologische ontwik keling met 750 miljoen mark. Het beraad over de groeibevorderende maatregelen, die een uitvloeisel zijn van de besluiten tijdens de economi sche topconferentie van zeven wes terse industrielanden in Bonn, wordt vandaag voorgezet. ROTTERDAM (ANP) Het actieco mité Pro-Gastarbeiders in Rotter dam heeft in een open brief aan mi nister Pais ernstige bezorgdheid geuit over diens plannen om de zo mervakanties van de scholen in te korten. Volgens het comité zullen zowel de buitenlandse arbeiders als hun kinde ren de dupe worden van een dergelij ke regeling. Het comité wijst erop dat eens in de paar jaar buitenlandse arbeiders met hun kinderen voor lan gere tijd terug gaan naar hun vader land, onder andere om hun familie te bezoeken. Indien de plannen van Pais doorgang vinden, kan dit ertoe leiden dat de buitenlandse arbeiders niet meer kunnen gaan omdat de kinde ren een deel van het onderwijs moe ten missen. Het comité concludeert dat vakantiespreiding nimmer ten koste mag gaan van de kansarmen en zij verzoekt daarom de bewindsman zijn plannen te heroverwegen. Zoals gemeld heeft ook de 8tichting Recreatie bedenkingen geuit tegen het plan van Pais. Het overschot op de handelsbalans van de Bondsrepubliek is de vorige maand toegenomen tot 3,96 miljard mark vergeleken met 3,04 miljard in mei, zo blijkt uit cijfers van het West duitse bureau voor de statistiek in Wiesbaden. In juni van het vorige jaar was er een batig saldo van 2.9 miljard mark. Uitgevoerd werd in juni 1978 voor 25,62 miljard mark en Ingevoerd voor 21,66 miljard. De in voerwaarde bedroeg 22,48 tegen 19,44 miljard mark. De Westduitse buitenlandse handel leverde in de eerste helft van dit jaar een uitvoeroverschot van' 18,9 miljard mark op vergeleken met een batig saldo van 18,4 miljard in die periode van 1977. De uitvoerwaarde bedroeg 139,3 miljard (eerste helft 1977 134,6 miljard) en de invoerwaarde 120,4 (116,2) miljard mark. Op de lopende rekening van de West duitse betalingsbalans is de vorige maand een overschot van 2,2 miljard mark ontstaan vergeleken met een batig saldo van 800 miljoen mark (herzien) in mei, zo blijkt uit voorlopi ge cijfers van de Bundesbank. In Juni van het vorige Jaar bedroeg het over schot 400 miljoen mark. De eerste zes maanden van 1978 leverden een over schot van 7,8 miljard mark op verge leken met een batig saldo van 5.5 miljard mark in dat Ujdvak van 1977. ROOSENDAAL (ANP) - De politie in Roosendaal heeft twee mannen aangehouden die verdacht worden van een overval maandag op een Chi nees restaurant waarbij een 42-Jarige man het leven verloor. De politie denkt dat het duo de man neerschoot omdat hij de politie probeerde te waarschuwen. De twee mannen heb ben volgens de politie „nog niet" be kend. Over hun identiteit wil de poli tie geen mededelingen doen. Is de zon stralend in 't offensief? Dan een koele mixdrank ter hand. 't Mooiste wapen tegen de zomerdorst. En voor de zomeravond: 'n slanke sherry, 'n sprankelend wijntje. Alberto is paraat met een fors regiment. Van grote faam. En naar believen in te zetten tegen geringe betaling. Wat dacht u van Bobadilla Sherry voor 4.95 bijvoorbeeld? 't Taktisch advies wordt u graag gegeven door de Albertoslijter. Alberto,de grote kwaliteitsslijtermet de kleine prijzen. Amsterdam. Apeldoorn. Amersfoort Saam. Bergen op Zoom. Breda Bussum. Castncum. Deitt Delfzijl Den Haag Doetmchem Ede. Eindhoven Emmen. Enschede. Groningen.Haarlem. Harderwijk. Heemskerk. Heemstede Heiioo. Hilversum. Hoorn. Kerkrade. Lisse Maastricht Nieuwegem Noord Nunspeet. Oostzaan Ridderkerk, Rotterdam. Sittard. Siiedrecht. Stadskanaal. Tiei. Tumdorp-Oostzaan, Utrecht (H C Veendam velp Vlaardmgen. Voorschoten. Wageningen. Wassenaar. Winschoten. Zaandam. Zoetermeer. Zwolle PERS COMBINATIE N.V. is de uitgeefster van de dag bladen Het Parool, Volkskrant en Trouw, en een aantal week en huis-aan-huisWaden met name m de regio Noord-Hol land Bmnen de afdeling computer operating van ons Computer Centrum kunnen wt| een plaatsen. De atdeimfl computer operating is een service afdeling, die lot taak heeft verkregen opdrachten via de computer te ver werken. De leerling operators zijn belast met de voorbereiding en atwerkmg van computer in- en uitvoer De taken omvatten o a het bedienen van de geïnstalleerde IBM apparatuur, de snij- en decbiatmachmes en het plegen van preventief onderhoud aan de gebruikte apparatuur Op deze afdeling wordt m 3-ploegendienst gewerkt (ochtend-, avond- en nachtdienst). De ptoegendienstioeslag bedraagt 32.76%. Onze gedachten gaan uit naar kandidaten m de leeftijd van ca 18 tot 25 |aar, met minimaal een Mavo diplomaeen goede kennis van de engelse taal. interesse voor het automatise- nngs gebeuren en de bereidheid zich ma interne en externe opleidingen verder te bekwamen op het gebied van automati sering. Onze orgaruatie kent onder meer de volgende secundaire 22 vakantiedegen (i v.m. ploegendienst 3 degen extra) 8% vakantiegeld reiskostenvergoeding voor degene die buden Amsterdam wonen gratis abonnement op een van onze dagbladen Voor inlichtingen kunt u zich wenden tof de beer J Rood bont. fefetoon 020 - 926970. toot ft 410. Uw eew-c»rant kunt u ncbjen aan de perton—etdeting ven Perscombinatie NV. VAbautstraet fff. 1091 Gt Amster dam, t a v de beer N Burgers, onder vermelding van NB/2

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11