Middellandse Zee steeds smeriger Irouw Commentaar M Bedreiging zal op den duur toenemen nederlanders vallen best mee y-r: HET WEER door Hans da Jong Weerrapporten iflid ziekenhuis ielft directie ider verwijten Strandweer legendarisch rode stroom mensapen of aapmensen? pas op zesling DENSDAG 26 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ulturele verdragen (1) [TTliet wel zo voor de hand liggend CjUkwesties van onze culturele be- S^kkingen met Rusland en Zuid- ^tika onder één noemer te bren- 5pUi, zoals enkele lezers dat doen g ^kens hun reacties op ons com- -jntaar van zaterdag over „de ^Hriezing" van de Nederlandse pties met Moskou? kan je alleen maar aan zo'n gelijking wagen, als je die inter- Jionale culturele betrekkingen als doel in zichzelf en niet t zij naar onze mening zijn als van de instrumenten van de derlandse politiek ten opzichte het buitenland en daarom ook, jlerworpen aan de regels van de Compliceerde werkelijkheid, die litiek heet. ^-tje de geschiedenis en de achter banden van onze culturele betrek- ~^gen met enerzijds Rusland en ^ïerzijds Zuid-Afrika bekijkt, zal «auw ontdekken dat de vergelij- Jg van beide betrekkingen neer- op een vergelijking van ap- js met peren. Jjderland heeft sedert 1967 een (onderlijk cultureel verdrag met jsland, maar in feite moet alles ai heel concreet in dat verdrag ^Iegeld is sedert 1975 gezien wor- -fi tegen de achtergrond van het -vjdrag van Helsinki het grote, ÏTrl Europa, minus Albanië, de jrenigde Staten en Canada om- -~-|nnende verdrag voor veiligheid samenwerking. at ft zijn met name de westerse rdragsluitende landen, die bij fit cl tot stancl komen van de over- m inkomst van Helsinki, tegenover ieusa tegenstribbelend Oosten zo n- <%k de nadruk hebben gelegd op J[®!noodzaak van een vrije uitwis- 5 ilcing van personen, ideeën en [at ij culturele verdragen (2) gedachten. Het Oosten mag dan misschien bij de concrete invulling van het begrip „culturele betrek king' waarschijnlijk in de eerste plaats denken aan een uitwisseling van danseressen, musici of sport lieden het Westen hechtte bij het tot stand komen van de over eenkomst en nu nog steeds meer waarde aan zulke culturele verwor venheden als de vrijheid van groe pen in dividuen om de eigen ge dachten naar buiten te brengen, om een eigen levensstijl te ont plooien en uit te dragen, om zich vrij te kunnen verplaatsen en ken nis te nemen van wat anderen in eigen land en daarbuiten zeggen en denken: aan een systeem ook van onafhankelijke rechters en beroep sinstanties waardoor ook weer ie der individu en elke groep kan weten hoe hij tegen willekeur ge vrijwaard kan blijven. Deze uitgangspunten zijn nog lang niet in alle landen van Europa doorgevoerd, maar het ideaal is in beginsel in het verdrag van Helsin ki vastgelegd en daarmee is het nastreven van dit ideaal van een bevrijdende cultuur een ideaal, dat wij delen met de Russische dissidenten wier naam wij kennen, maar ook met de velen die ano niem blijven een legitiem stre ven geworden voor alle inwoners van de betrokken landen. Het is daarom ook dat Nederland zich met betrekking tot de dissi denten in zijn verhouding tot Rus land zich steeds dient te beroepen op dat verdrag van Helsinki en niet omgekeerd; omdat wij ons terecht ergeren aan wat zich in de laatste weken in de Sowjet-Unie heeft afgespeeld, ons van het verdrag afkeren. Daarmee wordt de tegen standers van de dissidenten een wapen in handen gegeven. door Hans Schmit De honderd miljoen toeristen die deze zomer vanaf de stranden en rotsen een duik in de Middellandse Zee nemen, zullen waarschijnlijk geen moment stilstaan bij de woorden van dr. Mostala Tolba, het hoofd van het milieuprogramma van de Verenigde Naties (Unepi. In januari van dit jaar waarschuwde hij dat de Middellandse Zee zo smerig is, dat zwemmen een riskante zaak is geworden. TP"! :t is duidelijk: het cultureel ver- °verf8 van Nederland met Zuid-Af- ïrpp mist een dergelijke brede in- nationale achtergrond. Het da- r h>|rt van 1952 en dat was de tijd t mfn meeste Nederlanders nog ;en. termen van de boeken van L. eke;nning over Zuid-Afrika dachten I spraken. Een man als onze we?nma/jge Premier Drees verwees ïisM, terugkeer van een reis door i geiJd-Afrika met een zekere verte- ideijng naar die boeken. beginselen van de apartheid en alleen nog maafr theoretisch on )rmuleerd en al speelde in de «tijk een blanke minderheid al SC1,de baas over een meerderheid vuj een donkerder huidskleur konden ons ook hier troosten de wens „alles sal reg kom", jg it het systeem was nog geen kn son d'état" geworden en daar- minder weerzinwekkend. gen met ons dienstbaar maakten aan dat binnenlandse beleid. Is ei alle reden om ten aanzien van de huidige mogelijkheden van onze culturele betrekkingen met de Sowjet-Unie te spreken als van een dienen van „bevrijdende cultuur", ten aanzien van Zuid-Afrika is ons in de loop van de jaren duidelijk geworden dat onze culturele be trekkingen alleen maar dienstbaar werden gemaakt aan de belangen van een minderheid en daarom als het dienen van een „onderdruk kende cultuur" konden worden be- ZOlTlGrS schouwd. Terecht heeft daarom ook het kabinet-Van Agt in het begin van deze maand aan de Tweede Kamer gevraagd het cultu reel verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Mostafa Tolba sprak deze waarschu wenden woorden aan het begin van een in Monte Carlo gehouden confe rentie van de achttien landen die aan de Middellandse Zee liggen. Hij hield de vertegenwoordigers van de kust landen voor dat de zo veel geroemde stranden van de Middellandse Zee waarschijnlijk sterker door olie en olie-afval zijn vervuild dan de stran den elders in de wereld en dat zwem men in het o zo blauwe water van de Middellandse Zee onveilig is gewor den, ook op plaatsen waar tot voor kort wel kon worden gezwommen. De vervuiling van de Middellandse Zee (met een oppervlakte van bijna drie miljoen verkante kilometer en een gemiddelde diepte van 1500 me ter) is pas de laatste teintallen jaren zo toegenomen, dat er problemen re zen, vooral in het noordwestelijk deel. Daar bevinden zich sterk geïndustria liseerde landen als Frankrijk en ItaHé en de Rhone en de Po fungeren als eenvoudige en kosteloze afvoergoot voor het industriële afval. Maar niet alleen de industrie loost onbelemmerd haar rotzooi in de zo geliefde toeristen vijver: ook het grootste deel van het rioolwater van de bevolking langs de kust verdwijnt ongezuiverd in het water. Een hoe veelheid die in de zomermaanden meer dan verdubbeld wordt door de massale stroom toeristen. Van het rioolwater van de honderdtwintig grootste steden aan de Middellandse Zee wordt slechts tien procent gezui verd. Door deze organische vervuiling gaat de kwaliteit van het water sterk achteruit en in de buurt van grote bevolkingscentra moeten regelmatig gedeelten van stranden worden geslo ten. En, het lijkt al bijna normaal, veel stranden worden ook van tijd tot tijd vervuild met oliekoeken, afkom stig van over boord gegooide overbo dige olie. Een internationaal en nau welijks uit te roeien gebruik in scheepvaart kringen. Ook de mensen De vervuiling vormt niet alleen een bedreiging voor het leven in zee, maar ook voor de mensen op het land. Door het water worden ziekten overge bracht, terwijl in de kustwateren ook vissen en schelpdieren (belangrijk on derdeel van het dagelijkse menu) ver hoogde concentraties giftige stoffen bevatten. Ook wordt de gemiddelde grootte van de vissen iets kleiner. De Middellandse Zee is nog niet dood, maar wel ernstig ziek. Hoe ernstig, onderzocht vorig jaar de bekende Franse oceanograaf Jacques Cous- teau, die vijf maanden lang met zijn schip Calypso onderzoek verrichtte. Na afloop vertelde Cousteau dat de Middellandse Zee in het tijdsbestel van nog geen vijftig jaar bijna vernie tigd is: „De situatie is nog nooit zo slecht geweest als nu. In 1957 kon ik bij Monte Carlo in schoon, helder water zwemmen. Nu moet ik dertig kilometer uit kust varen om water te vinden van vergelijkbare kwaliteit". Hoeveel afval nu precies in de Mid dellandse Zee terecht komt. hebben tachtig laboratoria uit diverse kust staten vorig jaar in een gezamenlijk onderzoek geprobeerd vast te stellen. Jaarlijks komt, om enkele resultaten te nemen, 120.000 ton olie. 1.2 miljoen ton stikstof- en fosforverbindingen, 60.000 ton detergenten, 3800 ton lood en 2400 ton chroom in de Middelland se Zee. Deze verontreiniging behoeft het zeewater niet gevaarlijk te maken gezien de enorme verdunning. Deson danks betékent de vervuiling op den duur wèl een bedreiging omdat de giftige stoffen zich ophopen: bij het eten en gegeten worden (van plank ton via schelpdieren, kleine vissen en grote vissen naar visetenden zoogdie ren) neemt de concentratie giftige .stoffen bij iedere stap enorm toe. Weinig schoon water Daarbij komt dat de Middellandse Zee in een belangrijk opzicht ver schilt van de meeste andere zeeën: de Middellandse Zee kent namelijk een zeer geringe aanvoer van schoon wa ter. Er is nauwelijks sprake van door stroming omdat de Middellandse Zee slechts in nauwe verbinding staat met de Atlantische Oceaan (bij Gi braltar). Ook aan de oostzijde bestaat slechts een geringe uitwisseling met de Zwarte Zee (via de Dardanellen), terwijl de uitwisseling met de rode Zee via het Suezkanaal te verwaarlo zen is. Het water in de Middellandse Zee stroomt dan ook langzaan door: verversing duurt meer dan tachtig jaar. Dat aan de vervuiling een halt moest worden toegeroepen, drong in het be gin van de jaren zeventig ook tot de verantwoordelijke politici door. Het begin was hoopvol: in 1975 werden de zeventien landen (Albanië, het acht tiende land, houdt zich afzijdig) op de eerste conferentie in Barcelona het eens over een programma ter bestrij ding van de verontreiniging. Verwon derlijk was die plotselinge bereidheid de zaak aan te pakken niet, want de Middellandse Zee kwam door de vele publiciteit die aan de vervuiling werd gegeven, in een wat kwalijke reuk te staan. En dat is niet prettig voor landen met een uiterst belangrijke toeristenindustrie. In 1976 werd een akkoord bereikt over de vervuiling vanaf schepen, die nu niet meer aller lei giftige stoffen naar de bodem mo gen laten zinken, en over gezamenlijk optreden bij milieu-rampen. Maar het was niet meer dan een eerste druppel, omdat verreweg de meeste vervuiling van het land afkomstig is. Minder bereidheid Inmiddels is de aanvankelijke bereid heid de handen uit de mouwen te steken, aanzienlijk gedaald. In janua ri kwamen de zeventien landen voor de derde keer bijeen, maar het over leg leidde tot niets en in oktober zal de bijeenkomst worden voortgezet. Oorzaak van de strubbelingen is het geld. Er is een programma opgesteld om de vervuiling vanaf het land in tien tot twintig jaar terug te dringen. De kosten bedragen echter vijf mil jard dollar en over de vraag wie hoe veel moet betalen, werd men het in Monte Carlo niet eens. Ook over de wijze van controle op de uitvoering van de voorgenomen maatregelen werd geen eenstemmigheid bereikt. In Monte Carlo dienden zich in ja nuari bovendien een nieuw probleem aan: de landen aan de zuidkant van de Middellandse Zee vertrouwen de Het strand in Nice: in juli een mensenzee geïndustrialiseerde landen aan de noordkant niet. De Industrie in de Noordafrikaanse landen staat nog in de kinderschoenen en men vreest dat door de extra milieukosten de positie op de wereldmarkt zal verslechteren. De Noordafrikaansen landen dragen slechts weinig bij aan de vervuiling en voelen er dan ook niet veel voor dezelfde milieu-maatregelen te tref fen als in Frankrijk, Italië en Spanje, die tachtig procent van de industriee vervuiling voor hun rekening nemen, noodzakelijk zijn. Het ziet er dus naar uit dat de toeris ten de komende jaren nog wel in een vuile Middellandse Zee zullen moeten baden, althans: op de plaatsen waar baden nog niet te gevaarlijk is. Een teleurstellende ontwikkeling, in het bijzonder voor de Unep. die sinds de milieuconferentie in 1972 in Stock holm heeft geijverd voor een bestrij dingsprogramma tegen de vervuiling van de Middellandse Zee. Ontmoe digd zijn de mensen van de Verenigde Naties echter niet. Want het overleg wordt in ieder geval voortgezet: in oktober praten de zeventien landen verder. En dat is al opmerkelijk ge noeg, gezien de traditionele tegen stellingen, de vijandschap en de poli tieke verschillen tussen de landen rond de Middelladse Zee. Zo gaat'ie goed, zo gaat'ie beter De temperatuur komt steeds meer in vorm en vandaag al zal er op verschil lende plaatsen in het land een tempe ratuur van 25 graden bereikt worden. met die- ontwikkeling van de levètheid tot de staatsfilosofie wegfd ons duidelijk hoezeer de hthebbers in Pretoria en Jo- nesburg de culturele betrekkin- Een dergelijk verdrag kan naar onze mening pas weer aan de orde komen als in Zuid-Afrika een har monieuze samenleving is opge bouwd. Sterker nog: Nederland moet er een eer in stellen onder die omstandigheden met dat land een nieuw verdrag af te sluiten. 7 ASTRICHT (ANP) Het hoofd de afdeling medische fysica en lid van het St. Annaziekenhuis te - istricht, ir. Th. L. Oei, heeft de ctie van dit ziekenhuis beticht gebrek aan bestuurskracht en knisatievermogen. Tevens verwijt !1de directie grove verkwisting. Hij Hit deze en andere grieven geuit in een uitzending van de Regionale Om roep Zuid. Volgens Oei zou, tegen de afspraken in. dure apparatuur zijn aangeschaft. Hierop had naar zijn mening dertig tot vijftig procent bespaard kunnen worden. Tevens verwijt hij de directie dat in de vacature van geneesheer directeur nog steeds niet is voorzien. Ook moet nog steeds een vierde di recteur worden benoemd, aldus Oei. Oei zegt verder dat een hem beloofd onderzoek naar een fraude van naar zijn zeggen enkele tonnen, die hij zeil ontdekte, nog steeds niet is afgerond. Het eerst in aanmerking komen het zuidoosten, oosten en midden. Dat zou dan de eerste echte zomerse dag zijn na zeven thermisch gezien infe rieure weken. Natuurlijk is voor de aanzuiging van de zomerwarmte een depressie vereist en zo'n systeem heet front. Deze trekken over de Britse eilanden onze kant op, vandaar de aankondiging van regen in de Blitse berichten van gisteren, maar on derschat ook de invloed van het con tinentale hogedrukgebied niet. Het is in galoppas via Biskaje en Frankrijk naar de Alpen getrokken. Het ontwikkelt daar een uitloper in de richting van de Oostzee. Daardoor vertragen de fronten naar mate ze het continent naderen, vooral ook nu op niveaus tussen vijf- en tienduizend meter hoogte de circulatie duidelij ker zuidwest is geworden (trogvor ming ten westen van de Britse eilan den) en bereiken ze onze omgeving in minder ontketende vorm dan bij voorbeeld Ierland of de Hebriden. In elk geval zal de temperatuur zich door zo'n depressieschampschot niet laten intimideren. Die blijft ook in de tweede helft van de week op zomer peil met opnieuw kwikstanden van 25 graden of iets hoger in het binnen land. De computerkaart voor vrijdag, ont vangen uit Parijs ziet er als volgt uit: hogedruk 1025 millibaar boven Joe goslavië met uitbreiding in de rich ting van Zuid-Scandinavië. Neder land gelegen in de noordwestelijke warme sector van dit maximum in een gebied met zuidelijke tot zuidoos telijke winden en waarschijnlijk vrij veel zon. Het eerste front dat dinsdag in uitzicht werd gesteld, is dan over Jutland gelegen, maar nieuwe fron ten van een depressie van 998 milli bar ten westen van Schotland drin gen langzaam naar het oosten op. Kom maar op jongensbij ons blijft de thermometer toch lachen. Jammer, jammerOok na het radi oprogramma „Een middagje AVRO" weet nog geen mens in Nederland hoe de molenaar in het midden des lands het klaarspeelt het weer met behulp van de bovenlucht te voorspellen als er lage wolken hangen. De makers van het programma vonden achteraf blijkbaar het blaffen van buurmans hond belangrijkerOverigens legt zo'n programma toch ook wel nieuwe contacten. Dit keer met mevrouw Van Dalen geparenteerd aan de in 1949 gestor ven professor Veraart, die op 6 okto ber 1930 maar liefst 18.000 kilogram poederijs op de wolken uitstrooide om regen te maken. Het regende bij na dertien uur onafgebroken. Niet in Scheveningen waar het experiment plaatsvond, maar in Hoorn. De regen daar had echter volgens het KNMI niets met het experiment te maken. Ondanks die mislukking toch hulde voor pionier Veraart, die iets ondernam wat nu op veel uitgebrei der schaal wordt gedaan, namelijk het inzaaien van wolken met kristal len (na de laatste oorlog zilverjodide- kristallen) met het doel kunstmatig regen op te wekken. Vandaag mooi en zonnig, daama meer bewolking en later mogelijk wat regen in het zuidwesten en westen. Luchttemperatuur 20 tot 23 graden bij toenemende zuidoost tot zuiden wind. Verdere vooruitzichten: moge lijk een bui, maar de temperatuur blijft in vakantiestemming, en dus zomers. Weerrapporten an gisteravond 17 u ur: Amsterdam half bew 22 De Bilt licht bew 22 licht bew 22 Eelde half bew 22 Eindhoven licht bew 22 Den Helder half bew 10 Rotterdam half bew 21 Twente half bew 21 Vllsslngen licht bew 21 Zd Limburg onbewolkt 22 Aberdeen Zwaar bew Athene licht bew 28 Barcelona licht bew 26 Berlijn licht bew 23 half bew 28 Brussel licht bew 22 Frankfort zwaar bew 25 half bew 26 Helsinki onbewolkt 20 half bew 25 Klagenfurt half bew 25 Kopenhagen licht bew 17 Lissabon onbewolkt 28 half bew 26 half bew 22 Luxemburg licht bew 23 Madrid licht bew Malaga onbewolkt 27 Mallorca onbewolkt 30 München licht hew 24 Nice half bew 24 half bew 19 Parijs half bew 25 Rome onbewolkt 26 Split onbewolkt 27 Stockholm zwaar bew 10 Wenen half bew 27 Zürich half bew 26 Casablanca onbewolkt 26 Istanbul licht bew 24 TunJi licht bew 27 HOOOWATER donderdag 27 juli Vllaslngen 8 IS 20 37. Hartngvlleisluizcn 8 26-20 50, Rotterdam 10.31-22.38. Bcheveningen 0 14-21 42. IJmulden 10 03-22 31. Den Helder 1 02-13 38. Harllngcn 3 40- 16 02. Delfzijl 6.13 18 24 In het land van de bloembollen, de molens en de klompen dat zijn wij dus spreken Jonge mensen doorgaans vlekkeloos Engels. Ze zijn net zo vrijgevoch ten als hun Engelse leeftijdgeno ten. maar hun ouders zijn heel wat conservatiever. Een stukje voorlichting aan meisjes die in het buitenland gaan werken, te lezen in het Brit se maandblad Cosmopolitan. Een industrieel ontwerpster die een paar jaar in Eindhoven en Apeldoorn heeft gewerkt, vindt Amsterdam verre te verkiezen boven Den Haag en andere ste den. In Eindhoven en Apeldoorn (..Appeldoorn" schrijft het blad) vond ze de Nederlanders „erg vormelijk en weinig vooruitstre vend. maar wel altijd aardig en gastvrij, zeker voor Engelsen". Het blad waarschuwt meisjes die plannen hebben om ook naar Ne derland te gaan: de prijzen zijn er vreselijk hoog (hoewel het open baar vervoer goed en tamelijk goedkoop genoemd wordt), woonruimte is er niet of nauwe lijks te vinden en die is dan nog duurder dan in Londen. Een ander belangrijk punt voor een meisje dat in een vreemd land wil gaan wonen en werken: hoe gedragen de mannen zich daar tegenover vrouwen? Wat Nederland betreft zullen Engelse meisjes weinig problemen heb ben: in dit opzicht is het in Hol land net zoiets als thuis, ver klaard Cosmopolitan. België komt er heel wat minder genadig af: „De Belgen lopen zeker twin tig jaar bij de Britten achter in hun opvatting over werkende vrouwen. Het is hier verschrikke lijk moeilijk om iets te bereiken. Alleenstaande vrouwen worden met wantrouwen bekeken, ook in het maatschappelijk leven". Jammer nou voor Engelse meis jes, want volgens het blad vinden ze in België juist heel makkelijk woonruimte, de salarissen liggen er behoorlijk hoog en het eten is er zo lekker, hoewel veel duurder dan in Engeland. In West-Duitsland liggen de baantjes dan wel niet voor het opscheppen, maar er is voor Duitssprekenden heel wat mak kelijker iets te vinden dan in Frankrijk, waar je niet alleen moeilijk aan het werk komt. maar als vrouw vaak ook minder verdient dan een man. Wil Je in Denemarken aan de slag. dan zul je in Kopenhagen als vrouw al leen 's nachts veilig over straat. Daar staat dan weer tegenover dat Je Deens moeten leren, en dan nog zal het niet eenvoudig zijn een baan te krijgen. In tegen stelling tot Amsterdam kun je in Amsterdam leuk uit kunt gaan, terwijl alleen al een keertje bui ten de deur eten in Kopenhagen Je een fortuinv kost. Hasina was een van de honder den struikrovers die dit jaar in het noordoosten van India door de politie zijn gedood. Maar de dood van deze 26-jarige vrouw uit de staat Madja Pradesj heeft zo veel stof doen opwaaien, dat de justitie een gerechtelijk onder zoek laat instellen naar de gang van zaken.' Volgens de politie is Hasina gedood bij een vuurge vecht, maar de bevolking van het dorp Oejarkiria, waar het drama zich voltrok, heeft een protest ingediend: Hasina is eerst in een hinderlaag gelokt, zeggen de dor pelingen, en toen ze zich had overgegeven heeft de politie haar alsnog doodgeschoten. Hoewel Hasina heel wat ontvoeringen en roofovervallen op haar naam heeft staan waarbij ze altijd wel een paar mannen zover wist te krijgen om haar te helpen maakt ze een mooie kans een even legendarisch figuur te wor den als vroegere Indiase struikro vers die nu nog in liederen en films bezongen worden. De vissers van Takamatsoe. een plaats aan de westkust van Ja pan. zijn in één week zeshorfderd- duizend vissen armer Een scha de van zo n elf miljoen gulden, vermoedelijk veroorzaakt door industrieel afval. Volgens de vis sers is de rommel die de fabrie ken in zee storten er de schuld van. dat er enorme geconcen treerde massa's plankton ont staan die op hun beurt de zoge naamde „rode stroom" opleve ren. De vissen kunnen daar niet tegen en sterven zogezegd als rat ten. Vorig Jaar leden de vissers van Takamatsoe door dezelfde oorzaak tegen de vijfendertig miljoen gulden schade. De echte moeder was niet van baar tweeling-orang oetan gediend en dus ontfermde zich het gezin van een verzorger uit de dierentuin van de Amerikaanse stad San Diego over de kleintjes. De „kunstou- ders" vatten hun opvoedende taak met weinig gevoel voor dierlijke verhoudingen op: re behandelen de apen als een mensentweeling, trekken ze babykleertjes aan, geven ze kinderspeelgoed en rijden ze in een kinderwagen rond. Je gaat je gewoon afvragen, of ze al hebben uitgemaakt wat de orangs later in de maatschappij moeten worden. eland voor Sinds 1970 is het aan tal ongelukken waarbij een eland betrokken is, zelfs verdrievou digd. Weliswaar wordt er op de soort gejaagd, maar er mag maar een beperkt aantal worden afge schoten, terwijl het aantal elan den als kool groeit. In de streek Vörmland in midden-Zweden ko men gemiddeld tien elanden voor op één kilometer, meer dan een eland per inwoner. De jagers heb ben nu aan de regering gevraagd meer elanden te mogen schieten, liever dan ze dood te laten rijden in het verkeer, met alle gevolgen voor de mensen die achter het stuur zitten van zo'n „botsauto". En de Zweedse natuurbescher mers houden hun hart vast voor augustus en september, want dat zijn vanouds de topmaanden voor botsingen met elanden Het driehoekige verkeersbord be tekent zoveel als „wacht u voor de eland". Er staat trouwens ook een eland op en Je kunt dus lang zoeken voordat je zo'n bord in ons land tegenkomt, want elan den lopen hier niet los rond Wel vind je het op de Zweedse land wegen en daar staat die waar schuwing echt niet voor niets een botsing met zo'n drie meter lang dier is geen lolletje. Het ge beurt daar nogal vaak vorig jaar alleen al. weet het Duitse „Han- delsblatt", kwamen er 3500 van die botsingen tussen auto en Op de kop af drie maanden, drie weken, drie dagen en drie uur na de (kunstmatige i bevruchting heeft Kitty, het Hampshlre-var- ken van Ouwehands Dierenpark, zeven biggetjes geworpen. Eén kleine werd natuurlijk per on geluk door de moeder doodge drukt. zodat er nu een zesling op de kinderboerderij rondhobbelt. Het park kreeg Kitty onlangs van Albert Mol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5