landelsproblemen lapan-VS niet «nel op te lossen Picknicken Meer klachten over schade-uitkeringen Nog geen resultaat in visserij gesprek Zpllar zakt verder in Tokio Iets beter in Europa ^SO in rapport: ilnerika moet inflatie te lijf Officiële rente wordt half procent hoger Witteveen weer commissaris bij Koninklijke Olie Duur winkelen op Britse drijvende supermarkt Geen olie in zee bij Suriname I Ginjaar wil verbod ontsmettende stof rE^NSDAG 26 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 jo-| JL 13 'tiTERDAM De akkoorden, die Japan en Amerika enige tijd geleden op handelsgebied ^3>en gesloten zullen weinig invloed hebben om het tekort van acht miljard dollar in de Ktndel van Amerika met Japan te verminderen of op te heffen. Tot deze conclusie komen twee u«*omen van het Amerikaanse onderzoekbureau Arthur D. Little in een rapport. Zij zijn van "«ting, dat het tekort in de handel met Japan nog jaren zal blijven bestaan en een lastig ,8tiek probleem zal blijven. 1enAak van het tekort is dat de V» tien jaar in de handel tussen er. Staten en Japan, zo zeggen 1 economen, fundamentele struc- verschillen zijn ontstaan, die metjemakkelijk te veranderen zijn. bree tien jaar steeg de export van de endiStaten naar Japan met gemid- Elanl5,6 procent per jaar, terwijl de (Mfrten van de Ver. Staten vanuit met gemiddeld 17,5 procent -En! „.jen. Wad tot gevolg dat het tekort van Uer. Staten in de handel met Ja- *^roelde van 1.4 miljard dollar in >dot een recordhoogte van bijna 8 vd dollar in 1977. Een bedrag dat veer gelijk is aan een kwart van ptale handelswaarde in dollars lg|^n beide landen. lijf iduktenpakket groeiende handelstekort van de f 5tjordt toegeschreven aan de fun- roofWtele verschillen in het produk- jkket van de twee landen. De jr aften naar de Ver. Staten door tsstiP worden in toenemende mate igerfrst door produkten met een -—•toegevoegde waarde, zoals auto- elen, consumenten elektronica "i* Huishoudelijke apparaten. De hiernaar was in sterke mate het f van de toename van het ge- 1 uyelde inkomen. Daarentegen büj- lu,{3e exporten van de Ver. Staten Japan voor een belangrijk deel an uit landbouwprodukten en >°Pflstoffen, met een relatief lage voegde waarde en weinig reage- op de toename van het inkomen ËËj&e gebruikers. '^jjconomen wijzen erop dat twee gftepgrijke devaluaties van de dollar Opgevoerde inspanningen van de >m de export te vergroten van in JS vervaardigde machines en mo- ig 'oertulgen naar Japan onvoldoen den om aan het stijgende han- fkort het hoofd te bieden. Eer- Taagt de situatie een grondige dering van de marketing proce- i en de filosofie van de exporte- i firma's van de twee landen. •ns hun rapport zullen de firma's Ver. Staten hun hardnekkige r Drschilligheid ten aanzien van ex- lansen moeten herzien. Dat zal fr meer financiële steun en spe- Alsche hulp vragen van zowel de opgjing van de VS als van de indu- dan op dit ogenblik wordt entegen zal de Japanse industrie ve methoden moeten onderzoe tim produkten in de Ver. Staten •vaardigen en te verkopen. De jvers van het rapport geloven, e te onderzoeken methoden o.a. len inhouden: toename van de directe inves- •n in de Verenigde Staten en n /in verandering van de Japanse 18uyt-strategie naar goederen met J o|er toegevoegde waarde. »ers van de dollar op de wissel- t in Tokio is dinsdag verder ge- f. In de loop van de dag werd een na-oorlogs dieptepunt van yen bereikt, maar de slotnote- ^as 195,50 yen. De handel was AMSTERDAM In Europa was de stemming voor de dollar gistermor gen iets beter dan de voorgaande dag het geval was. Zo werd in de morgen uren in Frankfort DM 2,0388 geno teerd, tegen een slot van maandag van DM 2,0395. Later klom de koers zelfs tot DM 2,0450 om te sluiten op DM 2,0483. In Amsterdam kon de dollar even eens iets verbeteren. Geopend werd op 2,2080, wat iets boven het slot van dinsdag (2,2060) lag. Aan het ein de van de middag werd 2,2162 geno teerd. Dollars in bankpapier deden 2,16-2,26 (onv.) De stemming op de Europese valuta markten was minder nerveus dan maandag. Het wachten is op de Ame rikaanse handelsbalanscijfers, die vandaag worden gepubliceerd. Ver moedelijk zal blijken dat de buiten landse handel van de VS in de afgelo- .pen maand een tekort van 2,5 miljard dollar heeft opgeleverd. (In mei was er een nadelig saldo van 2,24 miljard dollar). begonnen op 197,80 yen na een voor gaand slot van 199,10 yen. j.L ontstond op de lopende rekening van de Japanse betalingsbalans een overschot van 14.03 miljard dollar. Het eerste kwartaal van het lopende begrotingsjaar leverde een batig sal do van 4,81 miljard dollar op. Lont in kruitvat Daarbij heeft de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) naar de mening van valutahandela ren eind vorige week de lont in het kruitvat gegooid met voorstellen om de prijs van olie op de wereldmarkt in de toekomst niet langer aan de dollar te koppelen, maar in plaats daarvan een aantal valuta's aan te wijzen waarvan de gemiddelde notering als „oliedollar" zou moeten fungeren. Daarmee zou de OPEC verlost zijn van de enorme verliezen, die de aan houdende koersvermindering van de dollar met zich meebrengt. Dit jaar heeft de Amerikaanse dollar in vergelijking met de yen al onge veer veertig procent van zijn waarde verloren. In hef afgelopen jaar be droeg de waardevermindering onge veer 21 procent. De Japanse minister van financiën. Tatsoeo Moerajama, heeft dinsdag weer geruststellende woorden gesproken: de huidige koers van de dollar is maar tijdelijk want steeds meer mensen gaan geloven dat de waarde van de yen veel te hoog wordt. Hij zei ook dat het Japanse kabinet bezig is maatregelen te bera men tegen de economische gevolgen van de koersverbetering van de yen voor de binnenlandse economie. Spoedberaad De Japanse centrale bank heeft vol gens schattingen van valutahandela ren vijftig tot honderd miljoen dollar uit- de markt genomen om de koers daling van het Amerikaanse geld enigszins af te remmen. Maandag zou zij ongeveer een half miljard dollar hebben opgekocht. Het Japanse eco nomische kernkabinet komt vandaag in spoedberaad bijeen in verband met de aanhoudende koersdaling van de dollar ten opzichte van de yen van de afgelopen dagen. Op de wisselmarkten zijn de handela ren langzamerhand tot de conclusie gekomen dat de topconferentie die de afgelopen week in Bonn is gehouden geen concreet steunprogramma heeft opgeleverd waarmee het vertrouwen in de dollar zou kunnen worden her steld. In de slotverklaring werd opge merkt dat de zeven belangrijkste in dustrielanden zouden blijven ingrij pen als er wanorde dreigt te ontstaan op de wisselmarkten. Tevens werd gesteld dat er onderling intensief zou worden overlegd inzake het valutabe- leid. Gewezen wordt van de zijde van han delaren op het feit dat de oorzaken van de koersval van de dollar nog steeds niet uit de weg zijn geruimd. Het gaat hierbij vooral om het enor me tekort op de handelsbalans van de Ver. Staten (voor het grootste deel als gevolg van de niet te stillen ener- giehonger van de Amerikaanse sa menleving) en om het zeer grote over schot op de handelsbalans van Japan. In het begrotingsjaar tot eind maart Niets gedaan IJS De bestrijding van de inflatie in de Verenigde Staten moet op alle "^n voorrang krijgen en een doeltreffend energieprogramma moet zo snel lijk ten uitvoer worden gebracht. jtaat te lezen in een rapport van de OESO, de Organisatie voor (imische Samenwerking en Ontwikkeling, waarbij 24 Westerse industrie- In zijn aangesloten. De ontwikkeling van alternatieve energiebronnen en oorzichtig omspringen met de energie die op het ogenblik ter beschik- 7~"ltaat kunnen de belangrijkste stappen zijn die de VS moet ondernemen .\~4t vertrouwen in dat land, dat door de enorme tekorten op de betallngs- y is geschokt, te herstellen, meent de OESO. :RV» vorderingen op dit terrein zijn van het grootste belang om het tekort j Bal betalingsbalans te verminderen. In 1977 bedroeg dit tekort 15 miljard Ivy r vergeleken met een overschot van 18 miljard dollar drie jaar geleden. )2o-f pport van de OESO voegt er wel aan toe dat een gTOOt gedeelte van de Jchtering van de balans in het eerste halfjaar van 1978 van voorbijgaan- kiard Hjkt te zijn. Voor dit jaar voorspelt de organisatie een tekort van e ai»eer 36 miljard dollar op de handelsbalans, tegen 26,4 miljard vorig jaar. t* 41. STERDAM De Neder- ijsche Bank heeft besloten b ingang van vandaag het ajnto (de officiële rente) 3een half procent te verho- I Een en ander is het ge- van de ontwikkeling van ente op de geldmarkt. isseldisconto gaat door deze igel naar 4,5 procent, de voor- mte naar 5 procent en het pro- lisconto naar 5,5 procent. De wijziging van het disconto da- ivan 17 april van dit jaar toen de le bank haar tarieven met een •ocent verlaagde. ide aangekondigde tariefswijzi- gingen is de verhoging van het pro messedisconto het belangrijkste. De banken hebben hun rentetarieven voor kortlopende kredieten en lenin gen aan het bedrijfsleven namelijk aan het promessedisconto gekop peld. Wegens de gestegen tarieven voor deposito's en andere financie ringsmiddelen (gelden, die de banken aantrekken om weer te kunnen uitle nen) waren de bankinstellingen twee weken geleden al genoodzaakt om een tijdelijke opslag van een half procent per Jaar op de debetrente (voor het „rood" staan) in te voeren. Financiële kringen toonden zich gis teren niet verrast door de maatregel van de centrale bank, die werd gezien als een aanpassing aan de thans gel dende rentetarieven. De obligatiesec- tor op de Amsterdamse effectenbeurs verwachtte, dat deze sector vandaag in herstel zal zijn. „De kou is nu van de markt af", zo werd opgemerkt De obligatiemarkt stond de laatste tijd onder druk van de stijgende renteta rieven. Op de Amsterdamse wisselmarkt ver beterde de gulden na de bekendma king van de discontoverhoging iets ten opzichte van zowel dollar als Duitse mark. „Picknicken" dat woord ho ren we tegenwoordig niet zoveel meer. We barbecuen, we fonduen, we grillen. Met de picknickmand erop uit trekken gebeurt niet zo vaak meer. Toch kan het zo'n leuke zomerse bezig heid zijn. Wat moeten we ervoor hebben? Een grote mand. Tas is ook goed maar niet zo erg geschikt. Een thermosfles voor warme koffie of thee. een thermos fles waarin frisdranken koel blijven en verder: broodjes. Lekkere broodjes, want een verrassing moet het zijn. Broodjes We gaan er met ons recept eigenlijk is het meer een raadgeving dan een recept ervan uit dat alle brood jes met boter of margarine gesmeerd zijn. Wie goed kan kauwen neemt een hard broodje. Snijd het door en beleg het met een schijfje cervelaatworst. een sneedje Franse kaas (öf oude Leidse kaas) en doe er nog een schijfje cervelaat op. Klap het broodje dicht Broodjes zijn bij de bakker te kust en te keur te koop. Zachte, har de. rozijne-, maanzaad broodjes en noem maar op Maar een extra verrassing is het natuurlijk als een zelf gebakken brood op het picknicklaken komt. Niet zo moeilijk is het voor die ver rassing te zorgen. Walnootbrood De zomer is niet de tijd dat de noten vers te krijgen zijn. Maar voor een walnoten- brood is dat niet zo erg. No ten zijn er altijd. Neem een pak broodmix (van de krui denier of zo) voor bruin- brood. 200 gram walnoten. Hak ze grof. Bereid het deeg zoals op de verpakking staat aangegeven. Laat het rijzen. Kneed het nog eens door en doe het grootste deel van de walnoten er door. Vorm er een bol van en laat die op de bakplaat afgedekt met een deksel nog eens rijzen. Snijd er nu met een scherp mes 1 centi meter diepe ruitjes in. strooi de restant van de walnoten erover en druk ze licht aan. Sprenkel er wat water over en laat het walnotenbrood in de voorverwarmde oven in een half uurtje gaar bakken. Slaatje Ook een slaatje kan in de picknickmand. Wel even goed verpakken in een plas tic doos, die goed afsluit. Nodig: 4 bosjes radijs. 400 gram Jachtworst, 3 appelen. 250 gram kersen. 1 groene paprika, 1 rode paprika. 5 sjalotjes, 2 kroppen sla. 4 eetlepels olie. 2 eetlepels azijn, zout en peper en wat slasaus. De radijsjes in vie ren snijden en de jacht worst in blokjes hakken. De appelen in kleine stukjes snijden. De kersen doormid den snijden en de pit eruit halen. De paprika's en de sjalotjes heel fijn maken. Ook de slabladeren klein plukken. Alles vermengen met een sausje van olie. azijn, zout en peper en de slasaus. Er kan ook een beetje room bij gegeven worden voor wie niet aan de lijn is! Een zomersalade is ook op de volgende ma nier te maken; struikbleek- selderij, 1 rode en 1 groene paprika, 100 gram kwark. 1 eetlepel koffieroom, het sap van een halve citroen, zout, peper en wat fijngehakte bieslook, wat majoraan, tijm en peterselie. Maak de selderij schoon en hak hem in kleine stukjes. Was de paprika, ontdoe ze van zaadjes en hak ze ook in kleine stukjes. Roer de kwark om met de koffie room. het citroensap en wat zout en peper. Meng de saus door de groente. Gameer de salade met fijngehakte pe terselie. Smakelijk picknic ken! Natuurlijk doet er nie mand aan mee om de ge bruikte bordjes (papieren bordjes zijn nog altijd het gemakkelijkst om in de vrije natuur te gebruiken) zo maar onder een boom of op het gras weg te gooien Volgens Zwitserse bankiers is de aan houdende daling van de dollar een gevolg van een proces, dat zij noemen „de bestuurspolitiek van Carter om de dollar op kwaadaardige wijze te verwaarlozen". Tot dusverre, zo zeg gen zij, heeft de Amerikaanse rege ring totaal nog niets gedaan om het eigen huis weer op orde te brengen. Wel hebben zij bij voortduring Japan en enkele Europese landen verzocht om hun economieën te stimuleren ten koste van een toeneming van de infla tie in deze landen. Ook elders in Europa gaan steeds meer stemmen op, die de Amerika nen willen aansporen om nu eindelijk eens wat te doen en zich niet te beper ken tot het doen van allerlei loze beloften. Zo schrijft de Franse „Figa ro", dat de VS handelen als het „on deugende jongetje" van de westelijke wereld. „De inflatie steekt de kop weer op en het tekort in de buiten landse handel van de VS zal dit Jaar zeker 30 miljard dollar bedragen, met als gevolg daarvan een geweldige hoeveelheid dollars in circulatie in de wereld," aldus de „Figaro". Amerikaanse functionarissen hebben ook al laten doorschemeren, dat de Amerikaanse handelsbalans dit Jaar een recordtekort te zien zal geven (vorig jaar tekort 26,5 miljard dollar). Als pleister op de wonde voegen zij daaraan evenwel toe, dat de maande lijkse tekorten geleidelijk zullen afne men. Bij het laatste wordt er overi gens wel van uitgegaan, dat de econo mieën van de handelspartners van Amerika zullen aantrekken en dat de Amerikaanse produkten door de voortdurende daling van de dollar steeds aantrekkelijker zullen worden voor het buitenland. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschap pij zal aan een op 18 augustus te houden algemene vergadering voor stellen dr. H. J. Witteveen tot com missaris der vennootschap te benoe men. De heer Witteveen werd reeds eerder, in 1973, benoemd tot commis saris. doch hij legde deze functie kort daarop neer in verband met zijn be noeming tot directeur van het Inter nationale Monetaire Fonds te Was hington. welke positie hij tot medio 1978 bekleedde. DEN HAAG In 1977 zijn 1.382 klachten ingediend bij het Inlichtingen- en Klach tenbureau voor Schadeverze keringen. Dat is een toene ming van 134 vergeleken met 1976. Er werden 196 klachten zonder meer terecht ver klaard (14,2 procent). Na tus senkomst van het klachten-' bureau zijn ze alle door de desbetreffende verzekerings maatschappijen geregeld. Het jaarverslag van het Inlichtingen- en Klachtenbureau (I.K.B.) dat sinds 1973 bestaat, vermeldt dat het bu reau de meeste klachten ontving uit de branches automobiel, motor en bromfiets (618). Hier waren het vooral verschillen van mening over schuld vraagkwesties die onbehagen veroor zaakten. Het kwam nogal eens voor dat een van dat bedrag vaak geen gelijkwaar dige auto terugkopen. Advies: scha kel een tegenexpert in. tegenpartij bij aanrijding schuld be kende, maar later van mening veran derde en de feiten anders aan zijn verzekeraar doorgaf. Het gebruik van een zogenaamd Europees schadefor- Brandschade muiier zou in zo'n geval wat meer houvast bieden. Omdat veel weggebruikers bij het sluiten van een verzekering de polis eerst lezen als er schade is, beveelt het I.K.B. verzekeraars aan duidelij ker voorlichting te verstrekken bij het afsluiten. Ook de premieverho gingen in de loop van het jaar zijn vaak aanleiding tot klachten: het I.K.B. betreurt het gebrek aan unifor miteit in de polisvoorwaarden ten aanzien van de mogelijkheid de ver zekering eerder te beëindigen als men niet met de nieuwe premie akkoord gaat. Veel klachten komen bij het I.K.B. binnen over het vaststellen van de dagwaarde van een auto bij een „to- tal-loss". Veel gedupeerden kunnen Nog steeds blijken de verzekeraars niet goed duidelijk te kunnen maken wat brandschade nu precies is: een gloeiend stukje van een sigaret is vaak al aanleiding om brandschade te claimen. Het I.K.B.er is pas brand als er vlammen te zien zijn. In de sfeer van de ziekte- en ongeval lenverzekering (116 klachten) ont staan de problemen vooral doordat correspondenten een voor leken on begrijpelijk medisch-technisch vak- Jargon hanteren. In de transportbran che betreffen de klachten plezier vaartuigen. woonschepen en cara vanverzekering, met name indien „ei gen gebrek" de schadeoorzaak is. Onder de rubriek diversen (323 klach ten) vallen die problemen die te ma- Verzekeraars willen Wijkstra als voorzitter DEN HAAO - Het Bestuur van het Verbond van Verzekeraars in Neder land wil de heer R. Wijkstra (54) tot voorzitter van dit Verbond benoe men. De heer Wijkstra. die onlangs zijn functie als directeur van de Ne derlandse Herstructurerings Maat schappij NEHEM heeft neergelegd, is vroeger onder meer directeur geweest van de Centrale Levensverzekering- bank en de Centrale Algemene Verze keringsmaatschappij in Den Haag en is derhalve in het verzekeringsbedrijf geen onbekende. Het Verbond van Verzekeraars in Ne derland is in mei van dit Jaar ge vormd, door een samengaan van de Nederlandse Vereniging ter Bevorde ring van het Levensverzekeringwezen (NVBL) en de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars. ken hebben met reisverzekeringen. Veel verzekerden hadden daarbij ech ter zelf niet de nodige zorgvuldigheid betracht. Tenslotte bleken er nog wel wat klachten op tè treden in gevallen, waarin de verzekeraar naar het oor deel van de klager niet voldoende actief optrad. Koopjesjagers op de Aquamart moesten bij terugkeer in Ostende constateren, dat ze met bnn volle tassen tussen wal en schip waren gevallen. OSTENDE (Reuter) Niettegenstaande de eerste rewis van de Britse drijvende supermarkt, het schip „Aquamart". maandag een flop is geworden, hebben dinsdag opnieuw 300 koopjesjagers zee gekozen om gedurende een drie uur durende vaart allerlei Britse artikelen belastingvrij te kopen. Kosten van de trip naar Duinkerken heen en per bus terug 295 Belgische franken, dat is ongeveer 21 gulden. Maandag viel de trip volkomen in het water. Het schip, in de vaart gebracht door Channel Cruise Line, mocht nl. niet afmeren in Duinkerken. Van ar moede moesten de koopjesjagers weer met het schip naar Ostende te rugkeren. Naar verluidt zouden de Franse autoriteiten het afmeren van de „Aquamart" in Duinkerken heb ben verboden. Reden: de middenstand van Duinker ken ziet zich door de winkelboot in haar bestaan bedreigd. Hetzelfde geldt de winkelstand in Oostende, die met het initiatief gesteund door enkele Britse zakenlieden ook al lerminst gelukkig is. Volgens de rederij kon niet in Duin kerken worden afgemeerd omdat de ontvangstfaciliteiten voor het schip daar nog niet klaar zouden zijn. Van een vijandige houding van de Franse autoriteiten zou geen sprake zijn. Maandag werden de circa 500 koop jesjagers bij terugkeer in Ostende opgewacht door de Belgische douane. Niet alleen kregen zij de rekening gepresenteerd in de vorm van een heffing van 25 procent BTW over alle aan boord gekochte goederen, daar enboven moesten zij ook nog eens 10 procent belasting extra betalen op gekochte tabak, sterke drank en parfums. BRUSSEL (ANP) De Ne- derlandse haringvissers, die ten westen van Ierland mogen vissen maar in dat gebied geen haring aantreffen, moe ten nog tot het einde van deze week wachten op (misschien) betere tijden. Misschien, want minister Van der Stee (Landbouw) heeft gisteren in Brussel in een gesprek met zijn Ierse collega Lenihan nog vrijwel niets voor de vissers kunnen bereiken Het gesprek tussen beide bewindslieden wordt evenwel aan het eind van de week voortgezet, waarbij het nog niet bekend is of dat in Ierland of in Nederland zal zijn. De Nederlandse vissers mogen dit jaar in totaal zevenduizend ton ha ring vangen, namelijk drieduizend ton bij de Hebriden. ten westen van Schotland en vierduizend ton ten westen van Ierland. Maar terugko mend van de Hebriden. hebben de Nederlandse vissers geen haring aan getroffen ten westen van Ierland. De „Trident". het research-schip van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek, heeft een onderzoek ingesteld. Het schip is zondag teruggekeerd en de opvarenden konden bevestigen, dat er momenteel geen haring ten westen van Ierland te vangen valt. Volgens de Nederlandse vissers be vindt die haring zich in het gebied, dat. op grond van eerdere afspraken in de Europese Gemeenschap, gere serveerd is voor Ierse kustvissers, de zogeheten „box" Wat de Nederlandse minister eventu eel kan trachten te bereiken is. dat Nederlandse vissers tijdelijk toegang krijgen tot dat gereserveerde gebied om de vierduizend ton haring waarop ze recht hebben, te kunnen vangen. Het ls echter de vraag of de Ierse minister op zo'n verzoek wil Ingaan. Minister Van der Stee heeft eerder in Nederland al verklaard „dat men maar nergens op moet rekenen". Van onze correspondent PARAMARIBO - Hoewel volgens seismische metingen is vastgesteld dat de structuur van de zeebodem voor de kust van Suriname erg gun stig is voor het voorkomen van be hoorlijke aardoliereserves, zijn er tot nu toe geen noemenswaardige olie vondsten gedaan. In het najaar van 1977 kregen de oliemaatschappijen 8hell en Elf, en later ook Esso, een concessie van de Surinaamse regering om te boren. Voor de eerste termijn van het onder zoek waren drie tot vier maanden uitgetrokken (en een bedrag van 15 tot 16 miljoen dollar) Er is nu al zeven maanden geboord en de totale kosten zijn opgelopen tot dertig mil joen dollar, maar de resultaten zijn niet noemenswaard. Het boorschip van Esso ls inmiddels naar de wateren van Frans Guyana vertrokken om het onderzoek daar voor te zetten. De president-directeur van Esso-International, dr Charles Wheeler, wordt binnenkort in Surina me verwacht voor het uitbrengen van het officiële rapport. Ondanks deze negatieve berichten toonde drs R. A Cambridge, de direc teur van de geologlsch-mijnbouw- kundige dienst in Paramaribo, zich optimistisch over de mogelijkheden tot exploitatie van het continentaal plat van Suriname. DEN HAAG (ANP) Minister Gin jaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne wil een volledig verbod van de ontsmettende stof hexachlorofeen in zeep, deodorants en andere kosme- tische artikelen. Dit in verband met de schadelijke werking van deze stof. Aan de gezondsheidsraad wil hij ad vies vragen over het gebruik van deze stof als ontsmettingsmiddel in zie kenhuizen. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Ria Bec- kers (PPR). Deze had in haar vragen gewezen op het verband dat In Zwe den ls gelegd tussen de geboorte van een aantal misvormde kinderen van verpleegsters en het Intensieve ge bruik door deze verpleegsters van hexachlorofeen bevattende zeep. Volgens minister Ginjaar hdbben reeds bestaande wettelijke maatrege len al geleld tot beperking van het gebruik van deze stof. Hexachloro feen bevat, zo zegt hij, echter ook een zeer geringe hoeveelheid dioxine. Omdat de schadelijke werking van dioxine vast staat, dient volgens hem het gebruik van hexachlorofeen te worden beperkt tot essentiële toepas singen. Ook wijst hij erop dat uit een onderzoek van de keuringsdienst van waren in Enschede is gebleken dat de stof door andere kan worden ver vangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13