Splien: Toneel maken is niet hetzelfde als spijkers produceren Leids college weer op de vingers getikt SU Bouw nieuw familiehotel in Scheveningen 'Splien is wat te elitair' Zoetermeerse theatergroep vecht voor bestaansrecht Vergunning collecte niet terecht KORT V i N IBflLW' - - rfrV-w P/J V 'ff Op hoek Boulevard-Zwarte Pad KORT NIEUW 'Huurverhoging nu onbillijk' ;!S 1 DINSDAG 25 JULI 1970 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door MARCEL TEN HOOVEN ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer verkeert sinds enige jaren in een bevoor rechte positie: er zijn maar weinig steden van een vergelijkbare grootte met een eigen theatergroep, terwijl in deze snel groeiende plaats het unieke toneelgezelschap „Splien" gehuisvest is. De groep moet elk jaar weer een hard gevecht om haar bestaan leveren. Vooral het CDA heeft de nodige bezwaren tegen gemeentelijke subsidie aan „Splien". Enige tijd geleden besloot de ge meenteraad de groep voor het vol gend seizoen een subsidie van 190.200 gulden te geven. B. en W. hadden de raad in navolging van een advies van de culturele raad voorgesteld een onvoorwaardelijke subsidie voor een langere periode te verstrekken, maar dit voorstel werd afgewezen. De WD diende een amendement in. waarbij het ver strekken van een structurele subsi-' die afhankelijk wordt gesteld van een aantal strenge voorwaarden. Dit amendement kreeg de steun van een meerderheid van de Raad: ook de PvdA stemde voor, omdat „Splien" anders helemaal geen sub sidie meer gekregen had. Burgemeester Wegstapel De toenmalige artiestiek leider van „Splien" Cor Stedelinck nam in 1976 het Initiatief tot de oprichting, mede dankzij de enthousiaste steun van de Inmiddels vertrokken burge meester J. W Wegstapel. De groep, bestaande uit Ineke Roosen. An de Donder. Tatiana Radier. Henk van Loenen. Huub Scholten en René Verheezen. speelde het eerste sei zoen drie maanden. Het uitgevoer de toneelstuk „Paard met vleugels" trok weinig publiek en werd in de pers nogal kritisch ontvangen. Het vorig seizoen is „Paard met Vleu gels" nog veel opgevoerd, maar de groep viel meer op met het enthou siast ontvangen „Ars Armandl I". Dit stuk kreeg een staande ovatie op een Zwitsers toneelfestival in Bern. terwijl de perskritieken zeer lovend waren. Het tweede deel van „Ars Armandl" flopte door het ge dwongen afscheid van artistiek lei der Cor Stedelinck. die op medisch advies stopte. De acteurs van „Splien" schuwen de inprovisatie niet. De eigen in breng in de uitvoering van een stuk is veel groter dan bij het traditione le toneel, dat volgens een vast script uitgevoerd wordt. De poézie is een belangrijk gegeven in een stuk. waardoor het een muzikaal karak ter krijgt. Cor 6tedelinck heeft er voor gezorgd, dat „Splien" ook veel met het bewegingstheater heeft te maken: per week worden enkele uren besteed aan lichamelijke oefe ning. „Stad in groei De derde produktie van het vorige seizoen had een meer litarair karak ter. „Stad in groei" gebaseerd op het boek „De groene weduwe" van de Leidse schrijfster Hannes Mein- kema gaf een kritische kijk op de leefsituatie in een een „slaapstad" als Zoetermeer. Toch werden ook de positieve kanten van Zoetermeer getoond: voor mensen uit de Haag se stadsvernieuwingswijken is het leven in deze nieuwe stad vaak een verademing. „Stad in groei" was geregiseerd door Centrum-regisseur Eddy Habbema, die Cor Stedelinck verving. Binnen zes weken moest het stuk op de planken, terwijl nor maal circa drie maanden voor de repetities van een nieuwe produktie worden uitgetrokken. Door de korte voorbereidingstijd viel „Stad in groei" tegen. Voor het seizoen „78-'79 staan drie produkties op stapel. Peter van der Linden van de Haagse toneelgroep „De Appel" regisseert „Trampoli ne". het eerste stuk voor het nieuwe seizoen. Voor „Indian Tours" naar allerlei literatuur van en over indianen is Jean -Pierre Vooss als leider aangetrokken. De musical „Slauerhoff" (over de gelijknamige schrijver/dichter) wordt gemaakt met de bezielende medewerking van Bob Scholten en nogmaals Eddy Habbema, beiden van het ge zelschap Centrum. „Slauerhoff" moet het artistieke gezicht van „Splien" gaan bepalen, iets waar aan na het vertrek van Stedelinck duidelijk behoefte is. Bob Zimmer man zorgt bij alle produkties voor de muzikale begeleiding. Scholen „Splien" is vooral op Zoetermeerse scholen zeer actief, vaak tot tevre denheid van leraren. Toneelspelen, die op de scholen worden opgevoerd worden vaak met de leerlingen voorbereid. Het projectonderwijs biedt de acteurs gelegenheid een paar uur per week met kinderen op An de Donder, Ineke Roosen en Tatiana Radier in een scène uit „Ars Armandi I". school op een theatrale manier be zig te zijn. uitmondend in het op stellen van een werkstuk. Ook treedt het gezelschap op in het crea tiviteitscentrum, op straat, in be drijven en bibliotheken. Hier wor den de zogenaamde „momentpro gramma's" uitgevoerd over Zoeter meerse aangelegenheden (Sprinter bijvoorbeeld). Het uitgangspunt bij deze „momentprogramma's is, dat „Splien" naar de mensen toegaat, in plaats van andersom. „Het CDA besteedt nooit veel aan dacht aan onze activiteiten op de scholen." zegt Anton Smit. de zake lijk leider van „Splien". ..Elk jaar komt deze partij met de raarste argumenten om subsidie aan ons tegen te houden. Het eerste jaar zei het CDA. dat we niet genoeg zouden CDA-raadslid mr. Jo Fijen: Mr. Jo Fijen. ZOETERMEER „Van Splien is nog niet terecht gekomen wat wij ons er aanvankelijk van voorge steld hadden," zegt mr. Jo Fijen, raadslid voor het CDA in de Zoe termeerse raad. Volgens Fijen heeft het CDA zoveel moeite met het subsidiëren van de plaatselijke toneelgroep, omdat het accent in het cultuurbeleid gericht moet zijn op mensen in achterstandssitua ties. „Behalve dat wij het aantal voorstellingen van Splien te gering vinden, hebben wij ook de indruk dat het een wat elitaire aangele genheid is. De bezoekers van de uitvoeringen zijn voor het meren deel mensen, die in het kunstleven meer ingevoerd zijn en die je mis schien toch wel tot de bevoordeel de groepen in de samenleving kunt rekenen. Maar daar willen wij niet het accent leggen in het cultuurbe leid." Het CDA meent dat er in Zoeter meer onvoldoende draagvlak is om er een eigen toneelgezelschap op na te houden: „Wij zien Splien liever in een regionaal verband werken. In dat geval zijn wij best bereid een aantal voorstellingen uit te ko pen. Maar zo groot als Zoetermeer nu is, is er een te kleine bevolkings groep voor. Er wordt een enorm bedrag voor Splien gevraagd. Als wij in het welzijnsbeleid alle aan gelegenheden tegen elkaar afwe gen, dan ligt onze prioriteit niet in eerste instantie bij het verlenen van zoveel subsidie aan Splien," aldus mr. Fijen. optreden, waardoor de acteurs de rest van de tijd in de WW zouden lopen. Hannie van Leeuwen noem de dit een verkapt soort misbruik van de sociale voorzieningen," al dus Smit. „Bij de discussies voor de subsidie voor het tweede seizoen vond het CDA ons te elitair, on danks het vele werk van „Splien" op de scholen." Te weinig mensen Anton Smit kan zich erg boos ma ken over de argumenten van het CDA om voor het volgend seizoen geen subsidie toe te kennen aan „Splien". De groep zou volgens CDA-woordvoerder A. W. de Vries binnen Zoetermeer te weinig men sen bereiken: de voorstellingen zou den in totaal niet meer dan 1000 mensen hebben getrokken. Volgens berekeningen van Anton Smit zijn er echter 10.000 mensen met de acti viteiten van „Splien" bereikt. Het CDA heeft in zijn telling de bezoe kers van de premières niet meege teld. omdat daar veel genodigden bij zouden zijn. Anton Smit ontkent dat. Bovendien heeft het CDA al leen de bezoekers van het theater „De Graanschuur" geteld en de toe schouwers van het straattoneel en op de scholen buiten beschouwing gelaten. Nu het WD-amendement bij de toekenning van subsidie aan „Splien" aanvaard is, wordt subsi diëring voor de komende jaren aan strenge voorwaarden verbonden. Geëist wordt, dat er drie produkties uitgebracht worden en dat de vere niging „Vrienden van Splien" van de grond komt. Anton Smit: „De eis, dat we drie produkties moeten uitbrengen, bindt ons erg aan de op stapel staande programma's. We kunnen geen enkele verandering in het repertoire aanbrengen." Te veel voorstellingen De meeste moeite heeft Smit met de eis, dat het gezelschap het ko mend seizoen binnen Zoetermeer minstens 51 voorstellingen moet verzorgen en buiten Zoetermeer 212. „Vorig jaar verwachtten wij, dat we 190 voorstellingen buiten en 45 binnen Zoetermeer konden ge ven. Uiteindelijk hebben we bij el kaar 150 keer op de planken ge staan. door allerlei annuleringen dus minder dan verwacht werd." aldus Smit. „We hadden geen moei te met de verhouding 190 voorstel lingen binnen en 45 buiten Zoeter meer gehad, maar de WD heeft hieraan een groeipercentage toege voegd. Hierdoor moet Splien in to taal 263 voorstellingen verzorgen; een onverantwoordelijke hoeveel heid werk voor de acteurs. Boven dien is toneel maken niet hetzelfde als spijkers produceren: de hoeveel- heid voorstellingen kan niet opeens opgevoerd worden, terwijl spijkers makkelijk in grotere hoeveelheden zijn te produceren." Desgevragd noemde WD-woordvoerdster H. Delfos de eisen, die aan „Splien" gesteld worden, gebaseerd op „ob jectieve maatstaven". Anton Smit hoopt het vereiste aan tal boekingen te kunnen verichten. „Wanneer „Splien" dit jaar kwalita tief tegenvalt, kan ik de opheffing van de groep wel billijken. Om haar echter op te heffen, als de groep niet een bijna willekeurig aantal voor stellingen kan geven, dat vind ik waanzinnig." Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nadat de Raad van State b en w van Lelden vorige week op de vingers had getikt door tot schorsing van een bouwvergunning voor een studentenflat over te gaan, was het gistermiddag de beurt aan de gemeentelijke commissie voor beroepschriften om het college te berispen. Unaniem besloten de commissiele den dat het college ten onrechte aan een comité van de Grofsmederij een vergunning had verleend voor het houden van een straatcollecte. Hier mee wordt voor een deel tegemoet gekomen aan de wensen van de stich ting Stmavl. die tegen het besluit van b en w in beroep was gegaan. Op 11 april namen b en w het besluit om voor een, na later bleek zeer suc cesvolle. collecte op 15 april een ver gunning te verlenen aan het comité dat zich beijverde voor het behoud van de werkgelegenheid bij de in april failliet verklaarde Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij in Zoe te rwoude. Leidse studenten in Noordwijkse hotels LEIDEN De kamernood in Leiden bezorgt ongeveer 65 stu denten komende winter een on derkomen aan het strand. De Stichting Studentenhuisves ting Lelden heeft overeenstem ming bereikt met de Noordwijk se hotels Golfzicht en Strandho- tel waardoor de badplaats na de zomer onderdak aan studenten zal bieden. Misschien zullen nog twee hotels in Noordwljk hun deuren In de wintermaanden voor studenten openzetten. SAMENZANG—In de Oude Kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk is morgenavond om half negen een in ternationale en interkerkelijke sa- menzangbljeenkomst Medewerking wordt verleend door de Christelijke mondaccoordeonclub „Concordia" uit Noordwijk. Hoek (piston) en Hoh. Zweers (orgel.) ZOMERAVONDZANG In de Oude of Andreaskerk aan de Boule vard in Katwijk aan Zee word| mor genavond om acht uur de wekelijkse internationale Zomerzangavond ge houden met begeleiding, van koor en' of solisten De toegang Is gratis, aan de uitgang wordt een collecte gehou den ter bestrijding van de onkosten. De Leidse afdeling van de stichting Simavi, die veel eerder al een vergun ning had gekregen om op dezelfde dag met de collectebus rond te gaan, ging hiertegen in beroep, omdat de opbrengst van haar collecte aanzien lijk lager bleek te zijn dan verwacht mocht worden. Aangezien de op brengst van de huls-aan-huls collecte echter wel goed te noemen was. stond de commissie voor wat betreft dit onderdeel van de collectevergunning achter het door b en w genomen besluit. Schadeloosstelling Als de stichting Simavi bij haar eer der geuite voornemen blijft om van de gemeente Lelden een schadeloos stelling van 1500 gulden te eisen, dan moet dat volgens de heer Driessen (fractieleider van het CDA) en tevens lid van de beroepscommissie via een civielrechtelijke procedure ge beuren. Gezien het spoedeisende karakter van de actie van het Grofsmederijco mité zei de voorzitter van de commis sie. de heer Kuyt, alle begrip te heb ben voor de moeilijke positie waarin het college zich destijds bevond. „Waarschijnlijk is er in deze moeilij ke periode bij het college enige kort sluiting ontstaan, waardoor het tot deze wat ongelukkige beslissing kwam", veronderstelde hij. YOUTH FOR CHRIST - De Leid se afdeling van Youth for Christ houdt deze week een grote evangeli- satle-zomer-actle. De bedoeling is de Leidse bevolking door middel van optredens in de open lucht te con fronteren met Oods Woord. Vandaag en morgen ts de Engelse Oroep „Face tot Face" te beluisteren, respectieve lijk op het Stadhuisplein en bij molen „De Valk". Donderdag en vrijdag speelt de evangelisatieactie zich af op het plein van de Hartebrugkerk. Voor de uitvoeringen zorgen de gToepen Wlthsuntide Easter en het duo Steve and Ivan. De open luchtconcerten worden gegeven van twee tot vier uur. Op het Schuttersveld staat de gehele week een grote tent waar iede re avond koffie kan worden genuttigd en gesprekken kunnen worden - 7. Wm Op deze plaats aan het einde van de Scheveningse boulevard moet het nieuwe hotel komen. Nu exploiteert de Stichting Zeebad er nog een restau rant en kleedhokjes. Grondverkoop MONSTER De gemeenteraad Monster gaat in de komende i vergadering beslissen over het a niet verkopen van een stukje aan de Gereformeerde Kerk (vj maakt). Monster verkocht al een stuk grond aan de kerk. inmiddels een kerkgebrouw is 4 richt. De bouwcommissie van noemd kerkgenootschap heeft verzocht nog een stukje grond te kopen, met het oog op een even 1 uitbreiding van het kerkgebou en oostelijke richting. Het college I Monster heeft, zo blijkt uit het r voorstel, geen bezwaren tegei grondverkoop. Breestraat LEIDEN De busondernemii hebben minder problemen met tweezijdige busverkeer in de Le A1, Breestraat als aanvankelijk was wacht. Hoewel een duidelijk b pas na de vakantie gegeven kan den. staat inmiddels wel vast dal h, aantal ongelukken zeker niet is* genomen. De NZH voelt er echtei voor de Breestraat permanent busverkeer van twee zijden o] houden. Daarvoor levert het punt Kort Rapenburg/Noordi Rapenburg/Breestraat te veel pr<|Y men op. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als er geschik te bouwplannen kunnen wor den gemaakt krijgt Scheve ningen er binnenkort een ap partementenhotel bij In de budgetklasse, geschikt voor het gezinstoerisme. B en W van Den Haag hebben Clin- gendael Holding BV opdracht gegeven bouwplannen voor een dergelijk project uit te werken. Het hotel zal moeten verrijzen op de hoek van de Gevers Deynootweg en het Bewonersprotest Scheveningse Scholstraat: SCHEVENINGEN Een groot aan tal bewoners van de Scheveningse Scholstraat en omgeving hebbe;n in een brief aan de gemeenteraad pro test aangetekend tegen de huurver hoging van dit Jaar, De huizen in de buurt zijn van dermate slechte kwali teit dat een huurverhoging in 't ge heel niet op zijn plaats is. vinden de Scheveningers. De wijk omvat een complex van plus minus 160 woningen, gebouwd in 1919. Het gaat hier om huizen, die na de eerste wereldoorlog de ergste wo ningnood moesten opvangen. Bij de bouw werd uitgegaan van een be- staansduur van 25 Jaar Waren de woningen bij de oplevering al geen villa's nu. na bijna 60 jaar, mankeert er van alles aan. Een onderzoek bracht vorig jaar tal van gebreken aan het licht, zoals lekkage, scheuren in muren en plafonds en vocht. Verschillende werkzaamheden van geementezijde vermochten de klach- tenstroom nauwelijks te stuiten. Om dat het nu eindelijk in de bedoeling ligt de huizen binnen enkele jaren met de grond gelijk te maken is het volgens de bewoners niet verwonder lijk dat alle klachten niet meer af doende kunnen worden verholpen. Maar een verhoging van de huur is, gezien het ontbreken van elk com fort. op dit moment wel erg onbillijk, zeggen ze. Zwarte Pad, waar nu de Stich ting Zeebad kleedhokjes en een restaurant exploiteert. De appartementen zullen tenminste tien maanden per Jaar in de open verhuur worden gebracht en in elk geval gedurende het zomerseizoen voor hotelbezoek ter beschikking staan. Parkeerruimte voor de eige naars van de appartementen en de hotelbezoekers moet binnen het bouwterrein worden gevonden. De grond wordt in erfpacht uitgegeven. Niet in bestemmingsplan Voor de uitwerking van de plannen is nauw overleg tussen de bouwer, de (nog niet aangewezen) architekt, ge meente en provincie nodig, omdat Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land goedkeuring hebben onthouden aan dit gedeelte van het bestem mingsplan Scheveningen-Badplaats. Dit omdat verschillende instanties bezwaren hadden gemaakt tegen be bouwing op deze plaats. Het zou een te abrupte scheiding met het aan grenzende duingebied te weeg bren gen. Gedeputeerde staten menen dat de bouw van een hotel op deze plaats niet persé hoeft te leiden tot zo n abrupte scheiding, maar dat gewaar borgd moet worden dat een geleidelij ke overgang wordt verkregen, bij v< frit rek; reic te jk< Di voorbeeld door terrasvormige opbouw. Keuze Om een keuze te kunnen maken uit verschillende aanbiedingen voor dit project heeft de gemeente begin dit jaar een advertentie geplaatst in een aantal periodieken. Daarop reflec teerden dertien belangstellenden. Na een voorselectie werd met vijf gega digden overleg gevoerd. De gemeente stelde daarbij de volgende criteria aan de orde: de wijze van exploitatie, de formule, de financiering, de erva ring met exploitatie van hotels In Nederland en de bereidheid om in verregaand overleg met gemeente en provincie aan de ontwikkeling van het bouwplan te werken. Een en an der leidde tot de keuze van Clingen- dael Holding BV, die de exploitatie van de appartementen en de overige ruimten voor minstens 10 jaar ter hand zal nemen. DOE MIDDAG In park Groot Leerust in Warmond wordt vanmid dag om twee uur een Doe-Middag gehouden, compleet met songfestival en modeshow. Dit onderdeel van het vakantieprogramma in Warmond is speciaal bedoeld voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Verzocht wordt verkleed te komen. itlc 8 Opvangcentrum DELFT B. en w. van Delft vii dat er nog behoefte bestaat aan zieningen voor het opvangen E huisdieren. Er worden nu in si werking met de Stichting Diere Delft en omstreken en een i andere instanties plannen uitgevifcge gaan worden voor het stichten een opvangcentrum voor kleine 1 izo dieren. Het centrum is vooral bed ens voor de tijdelijke opvang van die n zi Het feit dat B. en W. van Delft nufhte voelen voor een dergelijk opvai trum is mede het gevolg van de merende berichten die de Stichleerj Dierenzorg heeft laten horen ove 11e toestand in Delft. ij Op stap in Den Haafe; Voor vandaag en morgen sta j)jg het volgende op hetprogramn van het Haags Vacantie-Con fVi Scheveningen: Men kan'e'ehj maken in een Paardentram ov de Boulevard en Ezeltjerijdi op het strand. 8 uur Vistrip; kaarten én trek: Dr Lelykade. 8.30 uur Dagtocht „De GlazJ^ Stad". Vertrek: Busplater Centraal Station. Prijs: (inkl. 2 koppen koffie, ent! bloemenveiling Honselersdf en lunch in De Leuningjes Poeldijk). 10 uur Bootdagtocht „Rotte dam-Deltawerken" tot 19 t Vertrek: Willemsplein, R'di Prijs: ƒ21,50 (kinderen 4 t/m| jr 10.75). 10 uur Tentoonstelling klokkenspel tot stereoklank' Ned. Postmuseum. Zeestr. tot 17 uur. Entree 50 cent, (i jr 25 cent). 10.30 uur De Grote of St. cobskerk is gratis te bezichtiL tot 15.30 uur. Ingang: Kostei woning, Rond de Grote Kerk 1! 11 uur Beklimmen Haagse Ti ren (ook om 13.30 en 15 uurfog Kaarten verkrijgbaar bij de in gang aan de Torenstraat. 11.30 uur In het Zuiderpark (in gang M. Stokevaan) kan mei ijj tot 16.15 uur meerijden in Stoomtrein. Ritprijs vanaf cent. 13 uur Poppenkast op de Schift' veningse Promenade. 13.30 uur Touringcar-exkui „Royal Tour". Kaarten Vm 10 jr 8. VVV-kantoor Schfcj' veningen. 14 uur Jeugdfilm „Nieuwsj; gers" in Museum voor het On derwijs, Hemsterhuisstr. 2 Kaarten 1,25. 14 uur Noordzeetrip (ook om II nd uur). Kaarten én vertrek: dr Lefact lykade. 20 uur Openluchtconcert op Scheveningse Promenade. WOENSDAG 26 JULI Scheveningen: Men kan rittei s maken in een Paardentram ove de Boulevard en Ezeltjerijdi op het strand. 8 uur Vistrip; kaarten én verfii trek: Dr. Lelykade. 8.15 uur dagtocht „Rondol Maas en Waal" per touringcöfae met o.a. bezoek aan Heusden ea Den Bosch. Prijs: 30 p.p., inkl diner. 10 uur Bootdagtocht „Rottef dam-Deltawerken tot 19 uur Vertrek: Willemsplein, R'daa Prijs: ƒ21.50 (kinderen 4 t/m 1 m jr 10.75). 10 uur Tentoonstelling „Va klokkenspel tot stereoklank" I Ned. Postmuseum, Zeestr. tot 17 uur. Entree 50 cent (tot 1 jr. 25 cent). 10.30 uur Gratis bezichtiging q van de Grote of St. Jacobskerk tot 15.30 uur. Ingang: Kosters woning, Rond de Grote Kerk 12 11 uur Beklimmen Haagse To ren (ook om 13.30 en 15 uuri u Kaarten verkrijgbaar bij de i gang aan de Torenstraat. ei |S( in e u rsj i tr UJ: 11.30 uur in het Zuiderpark (iï gang M. Stokelaan) kan men tol 16.15 uur meerijden in eet K, Stoomtrein. Ritprijs vanaf cent. )u 12 uur Haagse Toren: Carillol concert tot 13 uur. lei 13 uur Renbaan Duindigt: „Dal iel van het Paard". ei 13 uur Zandbouwwedstrijd bij lor de Pier t.h.v. Trampoline. 13.30 uur Touringcar-exkursle „Royal Tour". Kaarten 16. t/m 10 Jr 8. Vertrek: VVV-kan- JJ toor Scheveningen. 14 uur Openluchttheater Zui- derpark: Williando's kinderpro gramma: entree 1,70. 14 uur Noordzeetrip: ook om 16 Jj uur. Kaarten én vertre»: Dr. L* lykade. 18 uur S.D.S.-Avondtocht Den Haag: wandelmars. Inl. 1 Groen, Noorderzijde 10, tel 678407 21 uur Kabaret Kwartoverld J met 'n Avondje Zeeziek in The» ter Aan de Haven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6