Duizenden briefkaarten voor Pais 1 Trouw Commentaar Slot neemt afscheid ls Ede's burgemeester een leguaan in de achtertuin E= olivia Comité pleit voor meer onderwijs aan buitenlandse kinderen ™tji lelie groei Zaak geschorst tegen bezetters Amicales-kantoor Vader vier gedode meisjes opgespoord HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Vakantie weer Strandweer opvallend democratie Uitgerust BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 regerende militairen in Latijns- lerika zijn alleen dan bereid »r de kazernes terug te keren, er in de plaats een regime komt t hun belangen en die van de V* :ine elites waarop zij steunen ilig steil. e les kan worden geleerd uit de atsgreep die in Bolivia, in het van het Latijns-Amerikaanse relddeel, is gepleegd. verkiezingsoverwinning van ge- aal Juan Pereda was te mooi waar te zijn, en was dat ook :t. Zijn succes was alleen moge door intimidatie en gesjoemel grote schaal met uitslagen, arbij stembussen opnieuw wer- i gevuld en meer stemmen wer- uitgebracht dan er kiezers Ifs Pereda leek in te zien dat er die basis niet te regeren viel, en ireef nieuwe verkiezingen uit. gon de democratie in Latijns- ^nerika dan toch heel langzaam jzegevieren? felnee, want nog geen drie dagen er deed Pereda een geslaagde ep naar de macht, gesteund or militairen en de conservatie- elite in het oosten, die aan de ngen van de arme boeren en iders in de „Altiplano", de '^rgen, geen boodschap hebben. da gebruikt voor zijn coup :elfde argumenten als zijn colle- j-dictatoren elders in Latijns- n", nerika: „strijd tegen communis- sen en extremisme", wat voor alles 'at. at dat niet in hun straatje past. ïfbi I jn kennelijk ook slaat de zeer gematigde Hernan Siles Cfitj tdj. da aid ast ge lijk Zuazo. de belangrijkste kandidaat van de oppositie. „Communisme en extremisme" worden iH Latijns- Amerika gelezen voor „meer soci ale rechtvaardigheid". Nu was de inperking van het zoge heten extremisme juist één van de overwegingen van de zittende ge neraal Hugo Banzer om verkiezin gen uit te schrijven. Ieder verzet heeft hij de laatste jaren met harde hand de kop ingedrukt, en tien jaar na de dood van Che Guevara in Bolivia werd de communistische dreiging minder gevoeld. Daar kwam bij de belabberde toe stand van de Boliviaanse economie door de lage tinprijzen, hoewel de gewone bevolking ook van een „gezonde economie" nooit veel voordeel heeft gehad. Verder speelde de druk van de Ameri kaanse president Jimmy Carter voor een terugkeer naar democra tie in Latijns-Amerika een rol, en het feit dat Banzer er niet in is geslaagd de binnenstaat Bolivia een uitweg naar zee te geven; iets waarop hij zijn zinnen had gezet. Redenen genoeg om verkiezingen uit te schrijven, maar dan wel met een uitslag die aansluit bij de ver langens van de militairen. Unifor men mogen plaats maken voor burgerkledij, maar verder mag er niets veranderen. En dat dreigde in Bolivia nu juist wel te gebeuren, zodat de militairen zich genoopt voelden in te grijpen. Voor andere Latijns-Amerikaanse dictaturen zal het een teken aan de wand zijn op te passen met verkie zingen en „spelen" met demo cratie. Lat orti dig n een onzer verslaggevers hat>E Per 3^, juli neemt de heer J. 1(;n»t (CDA) wegens het bereiken van et.l pensioengerechtigde leeftijd af- ®rl heid als burgemeester van Ede, één r aantrekkelijkste gemeenten van ïderland. Tien jaar bijna heeft hij ei ogen werken. Voordien was hij bur- tmeester van Hardenberg (Overijs- en van Eethen (N-Br.). Op het pld van JS' meentehuis in Ede wordt de heei nlpt „een burgemeester zonder kap- ^giies" genoemd. zijn tijd zijn verschillende belang- it 2 - ui ce projecten in Ede afgerond: on- meer een zwembad, de moderni- ymfang van de schouwburg, een mu era kschool. de uitbreiding van het dai iliotheekwezen en de bouw van een ir d tdhuis. Niet dat de heer Slot alle dai voor zich opeist, integendeel. „Ik ct z i in een rijdende trein gestapt", is dui bekende uitdrukking van hem alt der zijn voorganger dr. J. Platteel, Lei in enige gevallen de aanzetten aJ iriji even, en verder is er natuurlijk Leuk de inbreng van de wethouders ul arvan er twee niet terugkeren: R. Ze s, ARP. en J. Redeker. PvdA), dt heenteraad en het ambtenaren- iSJW pS.' v e is een snelle groeier. Er zijn nu al ,dor m tachtig duizend inwoners, maar vhadden er honderdduizend kun- i zijn. De hand wordt er krachtig a n de rem gehouden, wat vestiging de 'treft. Het geldt voor mensen en vei Irijven „Hebt u rokende schoor- nen?" is één van de eerste vragen gesprekken met kandidaat-onder- -l|lningen. Deze staan bij wijze van *2 Teken te dringen, want de ligging is gunstig: een uur van de randstad een uur van het Ruhrgebied. wil zich zijn positie als Veluwse leente, deel uitmakend van het iwemassief en met het nationale k De Hoge Veluwe grotendeels op territoir, zeer bewust blijven. En slotte is de burgemeester ook nog J. Slot een keer voorzitter van de Vereniging Behoud Veluwe, een aantal jaren ge leden opgericht toen er in toenemen de mate bezorgdheid over de toe komst van dit natuurgebied ont stond. De heer Slot, die ook plaatsvervan gend voorzitter is van de recreatiege meenschap Veluwe en daarnaast nog wel een aantal functies bekleedt, streefde emaar menselijke tegenstel lingen te overbruggen. Hij pleit steeds voor overleg. In zijn blazoen staat het harmonie-model geschre ven. Deze week neemt hij met een reeks bijeenkomsten afscheid van zijn gemeente. Zijn opvolger? Die is nog niet bekend, maar de raad schet ste een profiel. Commissaris der Ko ningin mr. W. J. Geertsema staat op het standpunt dat het weer een CDA- er moet worden. Zoals gemeld, is on der meer de naam van AR-voorzitter Hans de Boer gevallen. Ook wordt opvolger van de heer Slot in Harden berg, mr. L. A. van Splunder. genoemd. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Vanmiddag om half vier overhandigt het Comité Extra Onderwijs Immigranten een dik pak met zeven duizend briefkaarten aan minister Pais. De briefkaarten zijn verstuurd door in Nederland wonende Marokkanen, Turken en Surinamers. Zij willen daarmee protesteren tegen de onderwijsplannen van minister Pais voor de immigrantenkin deren. De directe aanleiding tot de oprich ting van het actiecomité is het besluit van minister Pais om de internatio nale schakelklassen niet langer open te stellen voor zestienjarigen en ou der. In deze schakeLklassen worden buitenlandse leerlingen voorbereid op het reguliere vervolgonderwijs. Dat kan zowel de havo of de mavo betekenen als de lts en de leao, de school voor lager economisch en ad ministratief onderwijs. Na de scha kelklas gaan de leerlingen naar de gewone brugklas. Minister Pais heeft in mei de boven grens voor de toelating tot de schake- klas op zestien jaar gesteld Hij wil daarmee voorkomen dat het leeftijds verschil tussen de buitenlandse kin deren. die van de schakelklas naar de brugklas gaan en de Nederlandse kin deren die van de lagere school in de brugklas komen te groot wordt. Pais snijdt met deze maatregel de mogelijkheid af voor buitenlandse kinderen om via het gewone vervolg onderwijs vooruit te komen. Het pro bleem wordt nog vergroot door het feit dat er weinig andere scholings mogelijkheden voor deze groep bui tenlandse kinderen over blijven. Zij kunnen naar de avondschool, het vor mingsonderwijs of naar een van de leerlingenstelsels. Maar het tekort aan kennis van de Nederlandse taal blijkt in de praktijk een nauwelijks te overwinnen handicap. Plaatsing is echter een grote uitzondering. Met name de grote groep Surinamers en buitenlanders in Nederland ziet deze ontwikkeling met lede ogen aan. Zij willen graag dat hun kinderen een goede toekomst krijgen, maar de ge brekkige scholingskansen in Neder land laat weinig van deze verwachtin gen heel. Zeker nu de extra onder wijsvoorzieningen. zoals de bovental lige leerkrachten en de extra taak- uren na twee Jaar weer enigszins wer den teruggeschroefd. Mevrouw Ninon Hollum, onderwijs kundige van de Amsterdamse wel- zijnsstichUng voor Surinamers Wel- suria, en secretaresse van het paar maanden oude actiecomité: „Er wordt wel iets gedaan voor de buiten landse leerlingen, maar het is lang niet genoeg. Wat betekent nu twee keer in de week een half uurtje extra Nederlands voor kinderen die nauwe lijks die taal spreken." Andere waarden Zij pleit voor een veel Intensievere begeleiding van de buitenlandse kin deren. „Minister Pais moet inzien dat er veel meer aan de hand is dan alleen een taalachterstand. Surinaamse en buitenlandse kinderen hebben thuis met een heel ander normen- en waar densysteem te maken. Zij leren zich rustig te houden en vooral niet voor hun beurt te spreken. Op school weet de Nederlandse onderwijzer niet goed hoe hij zo'n stil kind moet taxeren. Hij denkt al snel dat de leerling niet al te snugger is en heeft verder geen hoge verwachtingen. Een Surinaams kind zal ook eerder „Ja" zeggen op de vraag of het iets heeft begrepen. Uit beleefdheid, en omdat het hem thuis zo is geleerd. Als achteraf blijkt dat Buitenlandse kinderen op school: veel meer aan de hand dan alleen maar taalachterstand. de leerling het toch niet heeft ge snapt, werkt dat weer door op het gedrag van de leerkracht. Dit andere gedrag, ontstaan uit een ander cul tuurpatroon. is niet in twee jaar bij te spijkeren, daar moet veel meer voor gebeuren." Dit verschil in normen en waarden is volgens mevrouw Hollum ook de re den waarom Surinaamse en buiten landse kinderen het niet goed redden in het Nederlandse onderwijs. „Zij zijn beslist niet dommer dan hun Nederlandse leeftijdsgenootjes, maar UTRECHT (ANP) De Utrechtse poli tierechter mr P. P. van de Vijver heeft gisteren de strafzaak tegen zestien bezetters van het Utrechtse America- les-kantoor op aandringen van de verdedigers van de bezetters moeten schorsen. De twee advocaten eisten die schorsing op grond van een wets artikel, dat de verdediging de moge lijkheid biedt dat zonder opgaaf van redenen te verlangen. De bezetters van het Amicales-kan- toor wilden dat Van de Vijver de behandeling van de zaak zou overla ten aan een andere rechter, omdat hij volgens de bezetters partijdig zou zijn. Deze eis werd afgewezen. Volgens beide advocaten, mr B. Tom- low en mr S. de Laat, heeft de officier van justitie, mr Y. Kruyer, voor de behandeling van de zaak „in een on deronsje" met de politierechter over de zaak gesproken. „Uw onpartijdig heid is voor onze cliënten niet zeker meer," aldus beide advocaten. In oktober vorig jaar bezette een gro te groep mensen uit protest tegen de aanwezigheid van de Marokkaanse vereniging Amicales in ons land het Utrechtse kantoor van deze vereni ging. De actievoerders menen dat de amicales hun landgenoten bespione ren en intimideren om te voorkomen dat de in Nederland werkende Marok kanen hun hier verworven democrati sche bewustwording zullen uitdragen in hun vaderland. Bij de bezetting werden zestien actievoerders aange houden. In een op 14 Juli aan de officier van justitie gerichte brief vragen de zes tien via hun advocaten om een volle dig politiek proces. Zij willen daarom geen behandeling door een politie rechter, maar door de meervoudige kamer. De zaak zal op vier september worden voortgezet. wil het onderwijs werkelijk resultaat hebben, dan zal eerst iets moeten worden gedaan aan de opvang van het verschil in cultuur. Dan pas kun nen anderstalige kinderen volledig van het onderwijs profiteren." Veel buitenlandse kinderen worden naar het buitengewoon onderwijs verwezen. Meestal ten onrechte, vindt mevrouw Hollum. „De testen, die deze kinderen moeten afleggen zijn geheel op Nederlandse maat ge schreven. Het is dan ook niet verwon derlijk dat zij de testen slecht maken. Het gevolg is wel dat er veel buiten landse leerlingen in het buitenge woon onderwijs terecht komen, die daar helemaal niet horen. Voor hun hele verdere leven zijn ze dan op het verkeerde spoor gezet." Het recht op gelijke kansen en gelijke scholing, is een van de strijdpunten van het actiecomité. Zij mogen niet de dupe worden van bezuinigings maatregelen van de regering, vindt voorzitter Otto Mul. HIJ verwijt mi nister Pais, dat hij klasse-onderwijs politiek bedrijft. Grote lacunes In het actieplan dat de onderwijsmi nister op 13 juli heeft uitgebracht, wordt wel iets gedaan ten behoeve van de buitenlandse kinderen in ons land. Pais wil in het schooljaar '79-'80 het aantal extra leerkrachten in het kleuter- en basisonderwijs speciaal voor anderstalige kinderen uitbrei den met 135. In 1981 zullen 505 leer krachten extra worden geplaatst Mevrouw Hollum: „Het is wel tets. maar er blijven grote lacunes. Boven dien leert onze ervaring dat er dan weer elders wordt bezuinigd. Dat is de praktijk waar elke 8urtnaamse en buitenlandse wetzijnsinstelling over kan vertellen. Je krijgt bijvoorbeeld in Den Haag een stimuleringsbegelei- der erbij, maar tegelijk wordt in Am sterdam het aantal extra leerkrach ten van drieëntwintig teruggebracht naar zeven." „De laatste drie Jaar ls alleen maar geknabbeld aan de subsidies in plaats van dat er bij is gekomen. Het argument is dat er niet zoveel Suri naamse kinderen meer naar Neder land emigreren en dat een termijn van twee Jaar extra faciliteiten vol doende moet zijn voor een goede inte gratie. Maar het is niet waar. Ten eerste komen in het kader van de gezinshereniging nog veel Surinaam se en buitenlandse kinderen naar Ne derland. Vooral in die moeilijke leef tijd van zestien Jaar en ouder. Daar naast ls er de stroom Antillianen, die nu pas goed op gang komt .Al deze kinderen moeten goed on derwijs krijgen. Het ls hun enige mid del om aan de armoede van hun ou ders en hun grootouders te ontsnap pen. Het is hun enige middel om niet langer afhankelijk te zijn van liefda digheid. van welzijnsinstantles en van de sociale dienst. Het is hun enige middel tenslotte om echte bur gers te worden en niet de tweede rangsburgers. die ze nu nog in de ogen van velen zijn." HENGELO (ANP) De vader van de vier kinderen die dit weekeinde door hun wanhopige 39-Jarige moeder om het leven gebracht zijn, ls in Duits land. waar hij met vakantie was. op gespoord en naar Hengelo terugge keerd. De Hengelose hoofdinspecteur van politie H. G. van der Meulen zei giste ren dat de vrouw tot haar daad geko men is doordat een complex van fac toren haar deed geloven dat zij in het leven had gefaald. Zij zag zichzelf als het falende middelpunt van alles wat er in dit leven was misgegaan. De drang haar kinderen en zichzelf te doden werd zo sterk dat zij er zelfs van droomde. Zoals gemeld was de vrouw begin van dit jaar van haar man gescheiden. Nadat zij de vier meisjes (3. 5, 7 en 10 jaar) gewurgd had (volgens de politie vertelde zij dat zij dit uit liefde voor de meisjes deed) heeft zij vergeefs getracht zich zelf van het leven te beroven. Het ziet er voor deze week echt niet grimmig uit Er staan geen zware depressiejongens op de voordeur te bonken en de lage drukgebieden die er zijn nemen posities in ten westen van de Britse eilanden en het zeege bied ten zuiden van IJsland waarbij sommige opvullen en anderen zich iets activeren. Tegelijk is er hoge druk voorhanden boven Midden- en Oost-Europa en een Azorenmaxi- mum dat zich op 8panje richt. Welis waar tekenen de hoogtekaarten een westelijke circulatie over bijna de volle breedte van de oceaan zowel in de lagere als hogere niveau's. maar die circulatie geeft toch een betrekke lijke rustige indruk, ook al zijn er boven het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje wel regengebie- den aanwijsbaar. Zo bezien zal het met eventuele sto ringen in West-Europa de komende dagen wel loslopen. Ook de isobaren lopen over hele afstanden zowel bo ven zee als boven het continent even wijdig, wat bepaald niet wijst op een radicale wijziging van het weertype. Verder was opvallend dat er gister middag om twee uur nergens in Euro pa onweer gepeild werd: nogal bijzon der. Tussen vier en vijf uur was dat onweer er wel onder meer in Drenthe, waar Emmen in 12 minuten tijd 12 mm neerslag kreeg toebediend: een tropische intensiteit. Die bui hing sa men met een kourfront dat er 's mor gens zeer onschuldig uitzag, maar dat zich 's middags pij het grote contrast van warme lucht aan de oostkant (Keulen 's middags 25,3, Düsseldorf 26 graden) en koelere aan de west kant Cs middags in Zuid-Beierland 19) wat geactiveerd moet hebben. Zit niet in over de temperatuur, ook al is die bij aanvoer nog wat koelere oce- aanlucht de eerste dagen niet be paald hoog. Maar maxima van tussen 19 en 22 graden zijn alleszins bruik baar, zoals op deze plaats wel vaker werd gezegd. De hoogste temperatu ren kwamen gistermiddag zoals ge bruikelijk voor in de Middellandse zeelanden, om twee uur 's middags was het in Madrid al 33 in Sevilla 35 graden. Ook voor de komende dagen wordt er in Midden-Europa zomerse warmte voorspeld en is het aantal onweersbuien ten opzichte van een week geleden belangrijk afgenomen. Eergisteren is er een opnameteam van de AVRO-radlo op pad geweest. Men heeft alleen in Friesland (Bols- ward. Boxum en Gorredijk) negen bandjes volgemaakt. De interviewer en geluidstechnicus namen alles op wat er maar aan geluid, woord en muziek (tot zelfs orgelspel) toe op te nemen viel. vroegen je het hemd van het lijf over niet alleen weerzaken maar ook over allerlei diepzinnighe den en wijdlopigheden en waren ten slotte blij verrast toen tussen negen en half tien 's avonds de hond van mijn buurman in een bepaald blafrit- me blijk gaf van zijn aanwezigheid. Maar dat zal als ik het tenminste goed begrepen heb vanmiddag het voornaamste gespreksonderwerp zijn in „Een middagje AVRO", tussen 13.30 en 17.00'over Hilversum I. Zelf ben ik hooglijk benieuwd wat het antwoord van de molenaar in het midden des lands zou zijn op mijn vraag, hoe hij nou voorspellingen kan maken gebaseerd op de hogere lucht- lagen, wanneer er lage bewolking hangt. Volgens mij is dat een onmo gelijke taak voor iemand die niet over radarogen beschikt. Enfin mis schien komt vanmiddag het verlos sende antwoord wel Vandaag enkele wolkenvelden, maar ook flinke zonnige perioden en droog. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot zuid. luchttemperatuur van 17 tot 19 graden, zeewater 16 graden. Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorra München Nice Oalo Parijs Rome 8pllt Stockholm Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas New York half bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt licht bew zwaar bew hal/ bew regenbul zwaar bew. Ueht bew onbewolkt half bew licht bew half bew. onbew. on bew zwaar bew. licht bew onbew onbew. onbew licht bew onbew. regen regenbul Ueht bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt hall bewolkt HOOOWATER woensdag 28 Juli. VUsslngen 7 20- 10 M. HartngvUelslulzen 7.37-20 01. Rotterdam 9 41 -21 47. Scheverungen 8 19 20 48. IJmuiden 9 08-21 35. Den Helder 13 00— Harllngen 3 04- 13 22. Delfzijl 3 20-17 38 ra Was dat indertijd ook niet Den Haag. waar wekenlang een gru welijk soort vogelspin rondwaar de. die bewoners de stuipen op het lijf joeg. er zelfs een paar gebeten zou hebben en de men sen uit hun huizen verdreef? De sensationele verhalen in kranten, op de radio en op de televisie waren niet van de lucht. Oogge tuigen lieten ons meegenieten van schokkende taferelen, en opeens was er helemaal niets meer. Was het monster er echt geweest? We zullen het nooit weten. En dan lees je ineens gisteren in Je krant dat alweer een Haagse mevrouw een leguaan van een meter lengte in haar ach tertuintje heeft gevonden. Zo'n groene leguaan, een ..iguana igu ana". die veelvuldig in Suriname en andere tropische Zuidameri- kaanse gebieden voorkomt. Een dier met grote schellen over de ogen. rijkelijk voorzien van schubben, dat zijn staart zonodig als zweep hanteert Een evenmin alledaagse verschijning in ons land tenminste die door zijn kleur in het groen nauwelijks op valt. Die achtertuin moet dus aan de kale kant geweest zijn dat die mevrouw de leguaan zomaar ont dekte. Of is ook dit „monster" een fabeltje? „Nee. dit is een echte leguaan." zegt directeur Louwman van het Dierenpark Wassenaar, waar de tropische vondst een onderdak heeft gekregen. „Leguanen wor den hier wel meer door liefheb bers gehouden. Het zijn geen be schermde dieren en ze worden gewoon in dierenwinkels aange boden. In Suriname worden ze veel gegeten. Ze worden op de markt gekocht zoals wij hier kip petjes kopen. Die dieren worden vaak met gebroken ledematen op de markten aangevoerd, maar we levend. Ze moeten vers geslacht worden, anders zijn ze niet meer te eten." De gevonden leguaan moet een Jaar of vier. vijf oud zijn. en vol gens de heer Louwman ontsnapt aan de goede zorgen van een par ticulier. Kan het dier niet. zoals zoveel honden in dit jaargetijde, door een „liefhebbende" eigenaar op straat gezet zijn? „Dat geloof ik niet. Het dier ziet er uitstekend uit. Zonder de eigenaar te kennen durf ik te zeggen dat hij een se rieuze liefhebber moet zijn. Legu anen worden Ingevoerd als Jonge dieren van dertig, veertig centi meter lang. Een dier dat op deze leeftijd nog in zo'n goede conditie is. moet met heel veel geduld en liefde zijn grootgebracht. Zo'n dier zet je niet op straat. Ik denk eerder dat de eigenaar met va kantie is en dat de verzorger de leguaan per ongeluk heeft laten ontsnappen." aldus de directeur van de dierentuin, op wie ook de berichten over uit de auto gezette honden van vakantiegangers „een beetje overdreven" over komen. Hagedissen en salamanders krij gen het dierenpark wel vaker, maar zo'n groot reptiel als deze leguaan is in ...Wassenaar" nog nooit binnengebracht. En mis schien blijft de logé niet eens lang. want als de eigenaar hoort van de ontsnapping, komt hij zijn dier vast wel halen. En wat is er waar van monsters als vogel spinnen en zo? „We horen hier regelmatig dat mensen schorpi oenen en andere gekke dingen in huis vinden. Die kunnen door nietsvermoedende, kamperende buren mee-ingepakt zijn, of met immigranten van overzee meege komen. In de meeste gevallen blijken die meldingen wel echt te zijn." Het waren niet zozeer de raszui vere kwaliteiten van het hondje die op een internationale hon- dententoonstelling in de Tsje chische stad Brno opvielen. Het was meer de combinatie van het kleinste hondje met de omvang rijkste baas, waarvoor het pu bliek grote belangstelling had. De school voor de Journalistiek in Utrecht waar sinds elf Jaar een groot deel van de mensen wordt opgeleid die kranten, tijd schriften, weekbladen, flutbla den, radio en televisie volschrij ven en volpraten is erg demo cratisch. constateert de al gevor derde student aan die school Wil lem Lust in Zipitaja, de eigen krant van de SvdJ. Je merkt het. verklaart hij. doordat de docen ten in het openbaar ruzie ma ken Bevrijd voelt hij zich daar. heel anders dan op de kostschool die hij als klein jongetje bezocht: „Onmiddellijk bij het binnenko men. terwijl ik de koffer nog in de knuistjes hield, werd ik door een slungelige meneer in een blazer toegeschreeuwd en met een cric ketbat bedreigd. Dezelfde dag nog werd ik geheel kaal geknipt en moest met dertig andere eer stejaars twintig kilometer door een bos rennen. Gedurende de eerste twee weken op die kost- school heb ik met lotgenoten gro te afstanden door wouden afge legd. Om lichaamsbeweging te krijgen moesten we kikkeren, tij geren, robben en meer van die dingen. Niemand van ons kon na drie dagen nog behoorlijk recht een trap oplopen door de spier pijn. Tevens werden we regelma tig in het zwembad geworpen We dienden tal van huishoudelijke karweitjes voor de heren die het introductiecomité vormden, op te knappen en voedsel en drank voor hen te halen, waarbij we moesten fluiten omdat we zelf niets kregen. De twee maaltijden die ons dagelijks werden toege staan, bestonden voornamelijk uit bonen met spek en aardappe len. We moesten staande eten. Behalve dan degenen die een of ander vergrijp hadden gepleegd door bij voorbeeld niet te kunnen zwemmen en van de bodem van het zwembad gered te moeten worden. Zij kregen geen eten. We stonden vaak met een stropdas om het hoofd geknoopt op een kast. roepend dat we een paasei waren, net zolang tot het over tuigd klonk." Een volkomen tegenstelling met zijn ervaringen op de 8vdJ. „Toen ik voor het eerst op de school kwam werd ik soepel toe gesproken door een snelle heer die uitlegde dat men eei) prach tig. feilloos systeem had ontwik keld. waar ik me alleen maar voor in hoefde te tekenen en daarna zou het allemaal vanzelf komen Dat deed ik en enkele dagen later «zat ik met een aantal Jongeren die hetzelfde hadden gedaan in een lokaaltje. Tegenover ons zat een misantropisch heer in een kotsgroen. gebreid ensemble, die ons droevig aanstaarde, zei dat hij het ook allemaal niet meer kon volgen, en wat we nu van plan waren om te doen. Het was een geheel nieuwe en stimuleren de ervaring." De lichamelijke conditie van filmster Anthony Qulnn (alias onder meer Zorba de Griek) is ondanks zijn 63 Jaar lang niet slecht. Hij trok er drie weken tussenuit om een fietstochtje van negenhonderd kilometer te ma ken In die drie weken peddelde hij van Nice naar Rome en na afloop noemde hij zich „heerlijk uitgerust". Een uitstekende va kantiebesteding. fietsen, vindt hij, omdat Je zo van de natuur kunt genieten en in één moeite door je conditie verbeteren. Vol gens 8tory moet Qulnn niets van vliegtuigen, auto's of treinen heb ben: „Ik ben bang in een vlieg tuig. met een auto verpest Ik de lucht en in een trein verveel ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5