kritiek op beleid Haars EG-advies over Sow jet-Unie MAHTIETTFES Arrestatie Bos gevraagd Kustwacht krijgt radarogen Statenloze Indische Nederlanders naar Nederland halen' ^R-jongeren hekelen gedragslijn staatssecretaris Legzo'n fruitiglekkertje opjetong. Rang is alleen Rang als er Rang op staat. W addenzeevereniging begint actiecentrum 'Tendensen in strijd met CDA-beginsel' HJeerlenaar op persconferentie waga winnaar Erende tocht cütsjesilen Onderzoek naar invloed gebouw op schoolgebeuren ïn Onderhoud woonerf kost veel meer dan van .gewone' straat Uniek natuurgebied in gevaar Schiphol bouwt parkeergarage Vertrouwde verrekijker kan worden ingeruild y;s SDAG 25 JÜü 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 'ii m'V" rlan* aatssecretaris Haars Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het vluchte lingenbeleid van staatssecre taris Haars van Justitie heeft in de eigen achterban van de bewindsvrouw scherpe kri tiek opgeroepen. Dit blijkt uit een artikel van een van de fractiebegeleidingsgroepen van de Arjos in het AR-partij- blad Nederlandse gedachten. In het artikel wordt gezegd, dat het vluchtelingenbeleid tendensen ver toont die in strijd zijn met het door het CDA beleden beginsel dat de overheid vooral voor de zwakken in de samenleving, waaronder de poli tieke vluchtelingen, moet opkomen. 'Schokkend' Volgens de anti-revolutionaire jonge ren staat het beleid ook op gespan nen voet met het CDA-program, dat pleit voor ..een ruime interpretatie van het asielrecht jegens degenen die buiten onze grenzen in strijd met de rechten van de mens worden ver volgd of gediscrimineerd." CDA-fractie niet alert en fel te heb ben gereageerd öp ..het gesol" van de staatssecretaris met deze asielaan vraagster. Mevrouw Haars verleende de Chileense pas asiel na tussen komst van de rechter. Aanvankelijk had zij dit geweigerd. Evenmin had zij de vrouw toestemming gegeven in ons land te blijven in afwachting van haar beroep tegen de afwijzende be slissing. De Arjosgroep hekelt met name het optreden van de bewindsvrouw in de zaak van de Chileense vluchtelinge Perez Correa, dat zij „schokkend" noemt. De jongeren verwijten de De Arjosgroep meent, dat de goede naam die Nederland heeft in humani taire zaken als asielverlening spoedig zal verdwijnen „als op zo n manier met mensen wordt gesold." :rnl EERLEN (ANP) Het pro- bem van de circa 40.000 In- pche Nederlanders, die als atenlozen in Indonesië le- ')n, is alleen op te lossen nneer deze mensen naar derland_ komen. iVOI 'anï ;aaf hij n. het een onzer verslaggevers '"'.AHUIZEN - Rienk Zwaga, de h|hipper van het Zuidwesthoeksküts- heeft gisteren op „eigen water" de vende wedstrijd van het skütsjesi- gewonnen. Op de Fluessen bij ahuizen won de Zuidwesthoek, die Staveren zijn thuishaven heeft, on- dreigd. Na Zwaga passeerde Sytse ibma uit Lemmer als tweede de gevolgd door Jan van Ak- (Sneek) en Lammert Zwaga angweer). die verdedigend zeilend eehielp aan de winst van broer ■/icnk Tsjitte Brouwer (Heerenveen) wlferd zesde en Siete Meeter (Bols- ^ard) hield net als zaterdag zijn broer dewijk (Huizum) voor het lapje, yftt Bolswarder skütsje leek na de jterdag zo succesvol verlopen race het IJsselmeer weer een grote ihebber voor de zege, maar door foutje bij de start verspeelde Sie- Meeter zijn gunstige positie. nQ(x>bma uil lishlijn. i su r (Snee nsl en n f' ora M. het algemeen klassement (waarin te schipper zijn slechtste resultaat ig aftrekken) leidt Tjitte Brouwer wel met 9.7 punten maar de Zwa- en de Meeters hebben nog volop nsen. Rienk Zwaga heeft 16.9 pun- i. zijn broer Lammert en Siete Mee- 17.9 en Lodewijk Meeter 19 pun- 'Ujh. Vandaag wordt er om twee uur rM* het Heegermeer bij Woudsend Dit zei de heer F. L. Feisser gisteren op een persconferentie in Heerlen. Hij ijvert al jaren voor de in zijn ogen verschoppelingen, die in grote ellen de verkeren. De ouderen onder hen, ongeveer 15.000. zijn het meest gebaat met overkomst naar Nederland.De jonge ren heeft hij tijdens bezoeken aan Indonesië aangeraden om in dat land te blijven omdat daar werk aanwezig is en in Nederland niet. De jongeren, aldus Feisser. moeten evenwel zelf kunnen beslissen of ze al dan niet mentaal bereid zijn om Indonesisch staatsburger te worden. Mocht de regering naar aanleiding van Kamervragen van Aantjes (CDA) gaan praten met de Indonesische re gering en van haar gedaan krijgen, dat aan de betrokkenen alsnog het Indonesisch staatsburgerschap wordt verleend, dan is dat voor de meesten een ramp, aldus Feisser. Als gevolg van het Nederlands kolonialis me, dat nog niet verdwenen is maar nu ontwikkelingshulp heet, voelen deze mensen zich Europeaan, zo meent Feisser, hetgeen in zijn ogen het laatste is wat men in het huidige Indonesië moet doen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Bij een aafc- tal scholen van het voortgezet onderwijs zal worden onder zocht in hoeverre het schoolge bouw invloed uitoefent op het schoolgebeuren. Het gaat daar bij om de vraag of traditionele gebouwen de ontwikkeling in het onderwijs belemmeren en aan de andere kant of meer moderne gebouwen ontwikke lingen juist bevorderen. De commissie onderwijskundige aspecten scholenbouw (COAS) deelt dit mee in haar werkplan 1978-1979, dat onlangs door staatssecretaris drs K. de Jong Ozn van Onderwijs en Weten schappen werd goedgekeurd. Tijdens, het onderzoek zal on der meer worden nagegaan wat de gebruikers de belangrijkste zaak in een schoolgebouw vin den. Daarbij zal ook gebruik worden gemaakt van gegevens van de commissie schoolgroot te, die bezig is aan een onder zoek van het werkklimaat van een school. Op die manier hoopt de commissie een duide lijk inzicht te krijgen inhoever- re bij het inrichten van het onderwijs het gebouw een rol speelt en waar de knelpunten liggen. Sterke pressie w Eertijds hebben deze Indische Neder landers geopteerd voor het Indone sisch staatsburgerschap. Volgens Feisser is dat gebeurd onder sterke pressie van de Nederlandse hoge commissaris en onder valse voorspie gelingen. Indonesië heeft de leden van deze groep het Indonesisch staatsburgerschap niet verleend.cDe- ze regering, aldus Feisser, treft geen enkele blaam. Zij heeft namelijk het volste recht om het staatsburger schap te verlenen, aan wie zij wil. De enige boosdoener in zijn ogen is de Nederlandse regering. „Zij handelt in strijd met de wet op het Nederlander schap door de betrokkenen zonder meer als Indonesiërs aan te merken". ADVERTENTIE EINDHOVEN (ANP) Woonerven, eri met name het onderhoud daarvan, zullen in de toekomst de financiële lasten van de gemeenten verzwaren. Dat schrijven deskundigen van de gemeente Eindhoven in het jaarver slag van de technische diensten over 1977. Volgens een woordvoerder van de ge meente is het onderhoud van wooner ven zeker 60 tot 100 procent duurder dan het onderhoud van gewone stra ten. „Een woonerf bestaat meestal uit verschillende vakken, er zit een be paald patroon in. Onderhoud daar van bij voorbeeld in de vorm van een herstrating is veel bewerkelijker en derhalve veel duurder", aldus de woordvoerder. Vervolg van pagina 1 „Daarbij wordt vooral gedacht aan spectaculaire bezoeken van hoge re geringsfunctionarissen of. in de cul turele sfeer, bezoeken van grote or kesten of koren," aldus een woord voerder van buitenlandse zaken. Cultureel akkoord De zakelijke en individuele contacten die op lager niveau plaatsvinden zul len waarschijnlijk gewoon doorgaan. Wel is het mogelijk dat het program ma ter uitvoering van het in 1967 gesloten culturele akkoord tussen Nederland en de 8owjet-Unie voor 1979 wat teruggedraaid zal worden, indien de verhoudingen dan nog steeds bekoeld zijn. De zogenaamde gemengde commissie die het culture le akkoord uitwerkt moet binnen af zienbare tijd het programma voor 1979 opstellen. Het akkoord omvatte voor de afgelo pen jaren uitwisselingsprogramma's van beide kanten voor zes zeven hoogleraren, drie specialisten op het terrein van de gezondheidszorg, tien mensen in de culturele sfeer, drie onderwijsdeskundigen (bezoek nu af gelast) en studiebeurzen voor tien vijftien studenten. Voorts voorziet het akkoord in schenkingen van boe ken en documentatie ten behoeve van de leerstoel Nederlands aan de universiteit van Moskou en ten be hoeve van de studie in de Slavische talen aan Nederlandse universiteiten. Daarnaast worden er uitwisselingen van grote muziek- en dansgezel schappen georganiseerd. lijk aardoiieprodukten, hout en mine ralen. De totale Nederlandse in- en uitvoer schommelt jaarlijks rond de 100 miljard gulden. Een gemengde Nederlands-Russische commissie gaat ieder jaar na hoe de handelsbetrekkingen in het alge meen nog verder uitgebreid kunnen worden. In het kader van deze betrek kingen organiseert Nederland regel matig tentoonstellingen in Rusland. Zo is net in Moskou een tentoonstel ling van Nederlandse machines voor de voedingsmiddelenindustrie beëin digd. „Dat was echter particulier ini tiatief," aldus de woordvoerder van economische zaken. '/hk /ask Ix/uAj, üK cd/ sdu/t&üL cCaj zuv 'Vt Ui/ sKufoJtt. /OH4 HajICmx. isU <xdUKj Urt-i "Tl*. Ac IUJA. htdr Jt- Zr x/n- SU -***& /"y -cm, Vervolg van pagina 1 De sociale verzekeringsbank in Am sterdam, die met de uivoering van dergelijke „bijzondere gevallen" Is belast, wilde deze mededelingen be vestigen noch ontkennen. Overigens zei een woordvoerder van de bank. dat sinds 1 januari 1976 geen uitbeta lingen meer worden verrricht op basis van opgeheven sociale verzekerings wetten. zoals de invaliditeitswet. Zul ke verzekeringen worden sindsdien afgekocht. Niet duidelijk is of dit In het onderhavige geval ook is gebeurd. De woordvoerder wilde over dit geval geen inlichtingen verstrekken. Het feit dat iemand statenloos is. zoals Bos. speelt bij de uitvoering van soci ale verzekeringswetten overigens geen rol. Wat telt is, of degene die een beroep doet op een uitkering verze kerd was. aldus de woordvoerder. Kamervragen Export De Nederlandse regering is voorshands niet van plan de handels- .cdntacten met Moskou te verminde ren. Volgens een woordvoerder van economische zaken zijn de handels betrekkingen met de Sowjet-Unie voor de Nederlandse economie op dit moment „niet van erg groot belang, maar wel interessant voor de toe komst gezien een zich uitbreidende markt voor onze export." De uitvoer van Nederlandse produk- ten naar de Sowjet-Unie is de laatste jaren gestegen van 189 miljoen in 1973 tot ruim 500 miljoen in 1977. Het betrof voornamelijk machines en elektrische apparaten. De invoer van Russische produkten steeg in dezelf de periode van ruim 354 miljoen tot 1060 miljoen. Dat betrof voorname- OUDE LEYE (ANP) In het Friese dorpje Oude Leye is gisteren een actie- en informatiecentrum van plaatselijke actievoerders en de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee geopend. Vanuit het centrum wil de vereniging in samenwerking met plaatselijke actievoerders de Noordfriese bevolking opwekken tot een keuze tussen verhoging van de bestaande dijken tot deltahoogte of een verdere inpoldering van het buitendijkse Noordfriese land. Over het al of niet inpolderen van dit gebied, dat een uniek natuurgebied voor jonge vis is, neemt de rijksoverheid vermoedelijk het komend half jaar een beslissing. Het gaat in deze al enkele jaren lopende kwestie, die bij voor- en tegenstanders al tot acties heeft geleid, om een gebied van vierduizend hectare. Na een eventuele inpoldering zou het gebied gebruikt gaan worden voor veeteelt en landbouwbedrijven. Volgens de tegenstanders van de inpoldering zal niet alleen een uiterst belangrijk natuurgebied verloren gaan, maar zal het project ook bij lange na niet het door het landbouwschap becijferde aantal nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. De opening van het actiecentrum van het plaatselijke comité viel samen met de derde dag van een internationale demonstratieve Waddenfietstocht die afgelopen zaterdag in Den Helder startte. Inmiddels heeft het PvdA-Kamerlid mevrouw Haas-Berger aan de betrok ken ministers vragen gesteld over de zaak-Bos. Zij wil onder meer weten hoe met betrekking tot de uitkerin gen de vork precies in de steel zit. Verder vraagt ze hoe de coördinatie tussen sociale zaken en justitie in deze zaak heeft kunnen falen. Zoals eerder is meegedeeld, zijn de administratie van de uitvoeringsor ganen van sociale verzekeringswet ten en het opsporingsregister van Jus titie met het oog op de privacy van de burgers strikt gescheiden. Van de minister van Justitie wil me vrouw Haas weten of het waar is dat dienst ministerie al enige tijd op de hoogte was van de verblijfplaats van Bos. en waarom in dat geval geen stappen zijn ondernomen. SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol- Centrum zal aan het einde van dit jaar begonnen worden met de bouw van een parkeergarage. De garage, die plaats gaat bieden aan 1800 auto's zal verrijzen tegenover de gebouwen van Martinair en Transavla, op de plaats waar nu een parkeerterrein voor personeelsleden ligt. door Barend Mensen DEN HAAG In de naaste toekomst zal de kustwacht niet langer meer met behulp van de oude, vertrouwde verrekijker het scheepsverkeer op de Noordzee in het oog houden. De waarneming op grotere afstand dan het menselijk gezichtsvermogen toestaat gaat straks met radar ge beuren. Dit op uitzenden, terug kaatsing en weer ontvangen van radiogolven berustend systeem stelt de kustwacht in staat een deurtje verder te kijken dan de drie zeemijl (ongeveer 5.5. kilometer) die 'overdag en dan alleen nog maar bij helder weer onder haar bereik ligt. De bedoe ling is langs de Nederlandse kust een aantal in hun wer king elkaar overlappende radarstations te vestigen. Daarmee kan tot dertig a veertig kilometer ver wor den bekeken wat er op zee passeert. Het directoraat- generaal van het Loodswe zen gaat er volgend jaar mee beginnen de vuurto rens op Schiermonnikoog, Terschelling, Huisduinen en Haamstede van een radar installatie te voorzien. „Straks zal", aldus een woordvoerder van het onder het ministerie van defensie ressorterende rijksloodswe zen. „de Noordzee van Zee- brugge tot aan Schiermonnikoog door een radarketen worden be waakt." Daarmee krijgt de doelstelling van de kust wacht. het bevorderen van een veilige scheepvaart, een nieuwe dimensie. Niet langer zal men afhan kelijk zijn van de 's nachts en bij ongunstig weer be perkte visuele mogelijkhe den. De radarstations zullen op hun schermen bij nacht en ontij een duidelijk beeld geven van de situatie in hun bewakingsgebieden. Het zal tevens mogelijk zijn de schepen over bepaalde ge varen te informeren en ad viezen te geven. De radar stations die er al zijn, name lijk die in Hoek van Hol land. bij IJmuiden en de in samenwerking met België gerealiseerde en nog uit te breiden keten langs de Wes- terschelde, hebben bewezen hoe nuttig een gecoördi neerd systeem voor de kust wacht kan zijn. Zij hebben weliswaar een andere func tie, namelijk om het scheepsaanbod te kunnen overzien en de loodsen van de wal af informatie te ver schaffen. maar zij zullen zo worden aangepast dat zij te vens als schakels in de kust bewaking kunnen fungeren IJmuiden krijgt een nieuwe radarpost en in Hoek van Holland zullen de mogelijk heden worden geschapen ook van hieruit een verre blik op de Noordzee te kun nen slaan. Men denkt twee tot drie jaar nodig te heb ben om de kustwacht zijn elektronische ogen te kun nen geven. Vuurtorens Het is een misverstand te denken dat nu veel vuurto rens overbodig worden. Die nuttige bakens worden ui teraard door de kustwacht gebruikt maar dienen in eerste instantie de kustver- lichting. De taken van kust wacht, kustverllchting en beloodsing hebben overi gens alles met elkaar te ma ken. Het komt er allemaal t op neer dat de veiligheid van het scheepsverkeer op zee en dat in de naar de grote havens leidende vaar wegen optimaal wordt be vorderd Vuurtorens waren er al eerder maar een nogal indrukwekkende scheeps ramp in 1882 vormde de di recte aanleiding een kust wacht in te stellen. Die kreeg tot t^ak de Noordzee af te speuren en eventuele ongevallen te signaleren. Tegelijkertijd werd ernst gemaakt met de kustver- Vuurtoren en waarne mingspost op Vlieland lichting door middel van vuurtorens, bakens voor de zeevarenden en wegwijzers van haven tot haven De wachters op die torens werd opgedragen voor de lichten te zorgen, ze 's avonds te ontsteken en 's morgens te doven. Overdag stonden zij op de uitkijk om bij scheepsrampen terstond de reddingsdiensten te kunnen waarschuwen. De drukker en vooral ook sneller gewor den scheepvaart noopte het Lobdswezen de middelen waarmee het zijn werk doet aan de ontwikkelingen aan te passen. Zo werd vijf jaar geleden begonnen met de automatisering van de be diening van de vuurtorens, tegenwoordig lichttorens geheten. Het liphtschip Goeree werd vervangen door een van de wal af be diende installatie op een soort REM-eiland. Ook het lichtschip Texel heeft geen bemanning meer aan boord. In het kader van de moder nisering van het gehele ap paraat van het Loodswezen wordt dan nu ook radarbe waking ingevoerd. Neder land loopt daarmee in Euro pa voorop. Deze ontwikke ling is van grote betekenis voor de veiligheid op zee. Werkgelegenheid De technische vooruitgang wordt echter niet door ie dereen met groot gejuich begroet. Er komt werkgele genheid door op de tocht te staan, hoewel geredeneerd wordt dat radarbewaking een uitbreiding van de taak voor de kustwacht bete kent. waarvoor mensen no dig zijn. „Het is." aldus onze zegsman, „in elk geval niet zo dat er plotseling veel per soneel zal moeten afvloeien. Al zal inpassing en herscho ling wel eens moeilijk zijn. de werkgelegenheid zal door de invoering van de walradarketen niet zoveel minder worden dan bij het oude bewakingssysteem Hetzelfde geldt voor de be loodsing met behulp van ra dar Het is in theorie wel mogelijk schepen „binnen te praten." maar in de prak tijk zullen er altijd loodsen zijn. Ook voor hen is de ra dar een extra hulpmiddel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3