Arrestatie Bos gevraagd EG-advies over Sowjet- Unie Beton iet Nieuwe Haaöse Courant en Nieuwe Leidse Courant lid junta II Chili f gezet deze krant Oorlogsmisdadiger waarschijnlijk verdwenen iiiSBÜiL i De Ardèche is niet te koop 'V m Arm is niet per se ongelukkig Kritiek op vluchtelingenbeleid Kustwacht krijgt radar-ogen Comité pleit voor meer onder wijs aan buitenlandse kinderen oom doodt man ïjET WEER roog derland bevriest itact met Moskou Man gedood bij gewapende overval Laatste jaren op Veluwe te weinig regen Streekvervoer schiet te kort Koffieprijs sterk gedaald Deel losgeld van Caransa in Lugano gevonden Betrekkingen onder de loep in verband met processen Trouw Nooit weg Welkomstvoordeel Tro^ t Trouw hoort bil u Trouw 36STE JAARGANG, NR. 10511 DINSDAG 25 JULI 1978 PAGINA 13: Iedere vri|dag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donaerdagmorqen JOuur. Te» 020-913456 (toestel 631). fGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. ISTOIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK. TAMMINGA DIRECTEUR INQ.O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAANDI ƒ46.40 (KWARTAALl 183,40 (JAARI NO 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60: FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS 13 IB1 PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 5: PAGINA13 Saté smaakt vaak sponzig DEN HAAG De officier van justitie in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft gisteravond bij de Westduitse autoriteiten een verzoek tot voorlopige aanhouding van de oorlogs misdadiger Wilhelm Aloys Bos ingediend. Met dat ver zoek, dat vooruitloopt op een verzoek om-uitlevering, is een begin gemaakt met de uitle veringsprocedure. In de Westduitse gemeente Hattin- gen, waar Bos woont, wordt er reke ning mee gehouden dat hri inmiddels de Bondsrepubliek heeft verlaten. Volgens een woordvoerder van die gemeente heeft de 74-iarige door Ne derland gezochte (Mylogsmisdadiger kortgeleden een „Reèse-Ausweis", no dig om naar het buitenland te ver trekken, aangevraagd en vervolgens afgehaald. Bos staat in Hattingeri. even óver de grens met Nederland gelegen, als statenloos burger inge schreven. De officier van justitie in Assen heeft ruim een week lang met het ministe rie van justitie in Den Haag overlegd over de mogelijkheden de in 1949 ter dood veroordeelde Bos uitgeleverd te' krijgen. De uitlevering kan op verzet van Westduitse zijde stuiten, vooral omdat de gronden waarop Bos is ver oordeeld niet zonder meer tot uitleve ring nopen. Hij werd schuldig bevon den aan misdrijven (in vreemde krijgsdienst treden en hulpverlening aan de vijand) waarvan het de vraag is, of West-Duitsland daaraan even zwaar zal tillen als Nederland. Complicatie Een bijkomende complicatie is ook dat Bos in 1904 in Recklinghausen, in het toenmalige Duitse keizerrijk, is geboren. Op grond van bepaalde toen ftAÖO (AFP) Generaal Gus- telgh, lid van de Chileense jun- afgezet, zo is officieel in de aatlstad Santiago vernomen. De landant van de Chileense lucht- had zich de afgelopen week sproken voor een terugkeer naar vevemocratische staat binnen vijf Leigh is inmiddels een opvolger ewezen. Het is luchtmachtgene- Fernando Matthei, tot nu toe iter van gezondheid. eslissing om generaal Leigh van jn functies te ontslaan is una- door de overige drie Junta-leden men. Zowel junta-leider Pino- ils admiraal Merino en generaal foza hadden zich gestoord aan tlatingen van Leigh die pleitte mg» ng ■erween terugkeer naar de „normali- 24) Leight vond dat Chili met de aire dictatuur de verkeerde kant ;n) leningsverschillen tussen hem en verige junta-leden hebben geleid ve' Ie ernstigste crisis binnen het aire leiderschap sinds de staats- van september 1973. 'E (ANP) De 31-jarige B. Schol- lit Vaassen is gisteren geëlektro- erd tijdens werkzaamheden aan schakelkast bij de Veluwse ma- industrie in Epe Het slachtof- verleed korte tijd nadat hij een e stroomstoot door zijn lichaam De oorzaak van het ongeval is bekend. De arbeidsinspectie een onderzoek in. erst nog hier en daar een bui. verigens droog weer met innige perioden. Overwe- end matige zuidwestelijke ind en maximum temperatu- >n van 18 graden aan zee tot ngeveer 22 graden in het bin- enland. lorgen en overmorgen: lechts bier en daar een bui. 'einig verandering van tera- eratuur. lorgen zon op: 05.52 onder: 21.40 maan op: 00.42 onder: 13.54 geldende wetten zou hij mogelijk als Duitser beschouwd moeten worden, wat zijn uitlevering geheel onmoge lijk zou maken. Overigens werd Bos wel uit Nederlandse ouders geboren. Als het verzoek tot voorlopige aan houding van Bos tot diens aanhou ding leidt, heeft het ministerie var Justitie achttien dagen de tijd om aannemelijk te maken dat uitleve ring moet volgen. Op het ogenblik zijn de gronden waarop moet worden uitgeleverd, nog niet geformuleerd en aan de Westduitse autoriteiten ken baar gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie zei gisteren dat er re den is om aan te nemen dat een uitleveringsverzoek gehonoreerd zal worden. Statenloos Op grond van de nu bekende gege vens wordt Bos als statenloos be schouwd. Een woordvoerder van het consulaat-generaal in DQsseldorf heeft gisteren meegedeeld dat zijn naam daar onbekend is. Als Bos in het bezit zou zijn van een Nederlands paspoort, zou hij het bij dat consu laat hebben moeten verlengen. Om dat hij al langer dan vijf jaar in Hattingen woont, mag worden aange nomen dat hij geen Nederlands pas poort bezit. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken heeft gisteren ver klaard dat de oorlogsmisdadiger van de Nederlandse staat geen AOW heeft ontvangen, maar een uitkering op basis van de inmiddels opgeheven Invaliditeitswet. Volgens hem was Bos voor de oorlog verzekerd tegen invaliditeit en heeft hij ook renteze gels geplakt. Vervolg op pagina 3 R008ENDAAL (ANP) De 42-jari ge eierhandelaar Hendrik Ebben uil Roosendaal is gisteren het'slachtof fer geworden van een gewapende roofoverval in een Chinees restau rant. De man was bij zijn bezoek aan het restaurant getuige van een roofo verval, trachtte zich vervolgens uit de voeten te maken maar werd daarbij dodelijk gewond door een kogel uit het vuurwapen van een van de over vallers. De recherche en een bijstandsteam hebben met 35 rechercheurs de zaak in onderzoek. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De toerist zal het moeilijk kunnen geloven, maar in de afgelopen zeven Jaar is op de Veluwe bijna een halve me ter te weinig regen gevallen. Dat meldt de Provinciale Wa terstaat Gelderland in het Jaar verslag over vorig jaar. De grondwaterstand op de Ve luwe was vorig Jaar aanmerke lijk lager dan normaal. Volgens de Provinciale Waterstaat is de daling het gevolg van een per manent tekort aan neerslag in de afgelopen jaren. Sinds 1968 is de grondwateronttrekking gemiddeld slechts één milime- ter per jaar toegenomen, aldus de Waterstaat van Gelderland. De droge, zeer warme zomer van twee Jaar geleden heeft in Gelderland duidelijk effect ge had op de drinkwateronttrek king. In de zomer van vorig jaar was die vijf tot zes procent lager dan fn het jaar daaraan voorafgaand. Vorig jaar werden in Gelder land bijna tienduizend mus kusratten gevangen. Dat is een toename van vierduizend ten opzichte van het jaar daarvoor. Consumentenbond: DEN HAAG (ANP) - Uit een onder- zoek van de consumentenbond naar de kwaliteit van het streekvervoer in Nederland blijkt dat veel busbedrij ven niet werkelijk volgens de dienst regeling rijden. Verder blijkt dat veel bedrijven iets moeten doen aan de voorzieningen voor het opbergen van omvangrijke bagage, het afroepen van de stopplaatsen en aan goede mogelijkheden voor het stallen van een fiets bij een halte. Het onderzoek, dat gepubliceerd wordt in de consumentengids van au gustus, is gehouden onder negentien busbedrijven in Nederland. Twee be drijven, De Twentse Elektrische Tramwegmij en de Zuidooster Auto busdiensten waren „beter dan gemid deld". Vier bedrijven, de Friese auto busmaatschappij. De Noordwest- hoek. de automaatschappij Zeeland en de Limburgse tramweg maat schappij, werden door de consumen tenbond als „slechter dan gemid deld" beoordeeld. Gisteren ging weer de strandwandelzesdaagse van Hoek van Holland tot Den Helder van start: hier de wandelaars op weg naar Den Helder enkele kilometers van Hoek van Holland. ADVERTENTIE au krijgen we nog vorst LONDEN (Reuter/DPA) De prijs van koffie op de wereld markt is gisteren gedaald tot beneden de 1.000 pond ster ling (dat is 4.265 gulden) per ton. (De consumentenprijs zal daarom nog verder kunnen dalen). De huidige prijs is daarmee nog maar een „fractie" van de recordprijs van bijna 4.300 pond sterling (18.340 gul den) die in maart vorig Jaar werd genoteerd. De belangrijke ,jRobustas"-koffie no teerde op de Londense koffiemarkt van gisteren 961 pond sterling voor levering in maart volgend jaar. Op 23 juli vorig Jaar was de vergelijkbare notering 1.860 pond sterling. LUGANO (ANP) Een „belangrijk deel" van het losgeld voor de Neder lander Maurits Caransa, die in okto ber vorig jaar in Amsterdam ont voerd werd. is in beslag genomen bij een bank in Lugano in het Zwitserse kanton Tessin. Dat is door de plaatse lijke politie meegedeeld. Niet gézegd werd hoeveel geld er in beslag is genomen. Het losgeld be droeg tien miljoen gulden. Het geld bevond zich in de kluizen en op de nummerrekeningen van vier Zuida merikanen. Een van hen, Luis Alva rez, is enkele dagen geleden in Los Angeles aangehouden. Hij ontkent aan de ontvoering van Caransa te hebben deelgenomen. Tegen de andere drie Zuidamerika nen is een arrestatiebevel uitgevaar digd. door Ferry Mingelen DEN HAAG Het politieke comité van de Europese Ge meenschappen (EG) zal deze week aan de negen EG-lidsta- ten advies uitbrengen over een gezamenlijk beleid ten aanzien van de Sovjet-Unie. Het comité, samengesteld uit hoge ambtenaren van de mi nisteries van buitenlandse za ken van de betrokken landen beraadt zich over de betrek kingen met Moskou in ver band met de processen tegen Russische dissidenten. In Den Haag wordt verwacht dat het kabinet in de wekelijkse minister raad van volgende week donderdag, op grond van dit advies, definitieve besluiten kan nemen over de Neder landse betrekkingen met Moskou. Zoals bekend besloot het kabinet af gelopen donderdag om zich over deze betrekkingen te beraden, in overleg met de Europese partners. Het CDA-Tweede Kamerlid J. N. 8cholten heeft gisteren aan premier Van Agt kritische vragen gesteld over de harde uitlatingen die vice-premier Wiegel donderdag na afloop van het kabinetsberaad over deze zaak deed. Wiegel zei namelijk: Het kabinet vindt dat de bestaande contacten met de Sovjet-Unie bevroren moeten worden," terwijl het kabinet zelf daar nog geen besluit over had genomen. Klompen „Het is duidelijk dat minister Wiegel niet gehinderd wordt door grote in ternationale ervaring," zegt mr Scholten. „Ik heb de indruk dat hij maar wat voor eigen rekening heeft staan filosoferen. Hij is weinig over wogen met Hollandse klompen door een Internationale porceleinkast ge lopen. Bevriezen is wel de hardste term die je gebruiken kan. Het staat haaks op het belang dat Nederland altijd heeft gehecht aan stimulering van het vrije verkeer van personen en ideeën." „Voor die politiek hebben we bewust gekozen en ook toen werden er ai dissidenten naar Siberië gestuurd. Die politiek werkt, de dissidenten be roepen zich er op, dan moet Je Je wel tweemaal beden/ten voordat Je over bevriezing van contacten spreekt. Je moet ook niet Vergeten dat Neder land in Moskou de belangen behar tigt van de Joden die naar Israël willen Als wij ais eerste zo fors op tafel slaan kan de rekening daarom wel eens betaald worden door de mensen die wij willen helpen. De re gering is terecht bezorgd over wat er momenteel in de Sovjet-Unie ge beurt, maar je moet wel precies weten waar Je het eerste schot lost," aldus mr Scholten. Bevreemding Het heeft op buitenlandse zaken in middels enige .bevreemding gewekt dat na minister Wiegel, ook minister Pais (onderwijs) zo doortastend is op getreden en verleden week al direct een bezoek van drie onderwijsspecia- listen aan de Sowjet-Unie heeft afge zegd. „Misschien was het beter ge weest als ook hiinister Pais het be raad over deze taken had afgewacht." zei men op buitenlandse zaken. Ter uitvoering vaé het besluit van de ministerraad bekijken de verschillen de ministers imomenteel wat voor contacten hun departement precies met de Sowjet-Unie onderhoudt en welke daarvah voor wijziging in aan merking kunnen komen. De Commissie Onderwijskundige Aspecten Scho lenbouw (oef!) gaat uitzoeken of een traditioneel gebouw de onderwijsvernieuwing remt. Wij hebben alvast een tip. Het blijkt mogelijk om in een nogal neutraal ogend gebouw een krant met profiel te maken. I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen! f 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TYouw-Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Ken postzegel Is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-mdexktapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen m elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden m een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren enafwasbaa Vervolg op pagina 3 LV --t I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1