Jollaronderzware druk ;to©ig rug bepaalt klimaat in Ardèche .ijwielhandelaar ilijft in de tang Kwart van satés matig tot slecht OPEC zou olieprijs in herfst willen verhogen "iCritiek op toeristenindustrie in Frans departement !|a-oorlogs dieptepunt in Japan Goud duurder Gieterij bedreigd met faillissement Vervanging dollar weer actueel Shell annuleert kolencontract met Indonesië Weinig condooms Russen schorten acties op Monetair systeem wordt bestudeerd <£Hï> F^SDAG 25 JÜLT1S78 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11, RHS 13 dSTERDAM De koers van de dollar Is maandag op de voornaamste wisselmarkten in Jst-Europa weer onder zware druk komen te staan. Dit als gevolg van het bericht, dat Inetaire deskundigen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) tot de jiclusie zijn gekomen dat de dollar als rekeneenheid voor de prijzen van ruwe olie moet den vervangen door een „mandje" van valuta's. in Tokio heeft het Amerikaanse het maandagmorgen zwaar te luren gehad. De koers bereikte nieuw na-oorlogs dieptepunt hoe de Japanse centrale bank onge- een half miljard dollar uit de rkt nam om een al te snelle koers te voorkomen. Toch eindigde de lel op een koers van 199.10 yen dollar na een opening van 200.10 |een slotkoers van vrijdag van ~!5 yen. De stemming was erg ner- De totale omzet bedroeg naar itting 900 miljoen dollar. [daling van de dollar in Japan tot ,'den de 200 yen betekent, dat nse goederen sinds 1971 in de Staten 35 procent duurder zijn orden. Omgekeerd zijn Ameri- ise goederen in Japan sedertdien irocent in prijs gedaald. Een jaar ",en werd de dollar in Tokio nog andeld tegen 270 yen. Eind 1971 een prijs van 308 yen voor een lar. _pndelsoverschot wacht wordt in Japan, dat de da- van de dollar zal voortduren tot jl moment, waarop de Japanse re efing economische maatregelen zal -pkondigen om het grote overschot (de Japanse handelsbalans te ver aderen. Weliswaar heeft de Japan- |premier Foekoeda tijdens de eco- nische topconferentie in Bonn igekondigd. dat Japan voor onge- r 4 miljard dollar aan vliegtuigen 1 verrijkt uranium wil importeren jeinde dit overschot (in de eerste 4 maanden van dit jaar 8,81 miljard Uan te verminderen, doch zowel in [erings- als. iii bankkringen wordt LONDEN Op de belangrijkste goudmarkt van West-Europa, de Lon- dense, is de prijs van het edele metaal als gevolg van de druk op de dollar sterk gaan stijgen. Geopend werd maandag op 195 dollar per ounce (31,1 gram), 3,85 dollar boven de slot- notering van vrijdag. Na korte tijd steeg de prijs tot 193,60 dollar. Dat is niet zo ver meet1 van de hoogste prijs die ooit in Londen voor goud werd betaald, namelijk 197,50 dollar op 30 december 1974. Ook elders In Europa en in het Verre Oosten stegen de goudprijzen. In Am sterdam bedroeg de notering 13.680-14.080 per kg. tegen vrijdag 13.450-13.850 per kg. betwijfeld of dit voornemen in de praktijk te verwezenlijken zal zijn. Vanuit het Japanse bedrijfsleven is er maandag bij de regering op aange drongen iets tegen de nieuwe waarde vermindering van de dollar ten op zichte van het Japanse geld te onder nemen. Onder andere de Japanse Ka mer van Koophandel en Fabrieken en de Federatie van Economische Or ganisaties (Keidanren) lieten zich in die zin uit. Nerveus In Frankfort begon de handel in dol lars maandag op een peil van 2,0375 mark. Dat was al heel wat lager dan de slotkoers van ruim 2,05 mark van vrijdag maar toch zakte de notering van de dollar in het begin van de handel nog tot 2,0365 mark. Ook in Frankfort was de stemming nerveus. Opgemerkt werd dat de dollar niet alleen ten opzichte van de yen en de mark daalde maar ook in vergelijking met het pond sterling, de Franse en de Zwitserde frank. De slotnotering van de dollar was 2,0376. In Amsterdam opende de dollar maandag op de Amsterdamse wissel markt op 2,2065-2,2075, tegen 2,2185 als slot op vrijdagmiddag. De koers gleed later verder af tot ca. 2,2050, waarna het slot op 2,20375- 2,20625 kwam. Dollars in bankpapier deden 2,16-2,26, tegen vrijdag 2,18-2,28. een onzer verslaggevers $N HAAG De bindende bepalin- t ten aanzien van prijzen en leve nsvoorwaarden van fietsen, waar- het Centraal Bureau voor de ^wielhandel (CBR) de rijwielhande- Ten in de tang houdt, is in het (deel van de consument. BVyer dit kartel heeftJ de Consumen- 5, tnbond een paar jaar geleden al ge klaagd bij de Europese Commissie in lerirussel, maar in de Consumenten gids wordt het CBR-kartel opnieuw n fcsproken omdat het Centraal Bu- feu voor de Rijwielhandel het regle- mt op naar het oordeel van de ^.'.jnsumentenbond ondergeschikte nten heeft gewijzigd. Het gevolg is dat de Europese Com missie, die het vorige reglement on langs in strijd met de mededingings bepalingen verklaarde, zich opnieuw op het reglement moet gaan beraden. Intussen kan het CBR ongehinderd zijn gang blijven gaan. Dat betekent, dat de rijwielhandel zich aan het reglement moet blijven houden, omdat anders fietsen van bepaalde merken niet meer worden geleverd. Rijwielhandelaren mogen alleen overjarige of beschadigde fiet sen en dan nog na toestemming van het CBR beneden de voorge schreven prijzen verkopen. Daarmee adverteren in de krant is niet toege staan. ASTEN Morgen wordt waarschijn lijk het faillissement uitgesproken over de Astensche IJzer-en Metaal- gieterijen in Asten. Dit heeft bestuur der H. Frissen van de Industriebond NKV gisteravond meegedeeld. De drieëntwintig werknemers van het bedrijf hebben vorige week zaterdag van directeur W. Kabout een brief gekregen met de mededeling dat de gieterij maandag (gisteren) al geslo ten zou worden, wegens opgelopen schulden en met het advies zich maar te melden bij het Arbeidsbureau. Verscheidene personeelsleden heb ben de beschuldiging geuit, dat direc teur Kabout in de afgelopen vakan tieperiode machines uit de gieterij heeft weggehaald. Frissen noemt dat een bijzonder kwalijke zaak. te meer omdat de directeur van het bedrijf in het verleden altijd staande heeft ge houden dat er meer dan voldoende opdrachten waren. Druk werk voor de bankbedienden van de Bank of Tokyo nadat de koers van de Amerikaanse dollar op de valutamarkt in Tokio voor de eerste maal sinds de oorlog beneden de 200 yen was gekomen. BEIROET De OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) zou in overgrote meerderheid voelen voor een prijs verhoging in de komende herfst. Oppositie van olieproducent Saoedi-Arabië zou dit echter wel eens kunnen verhinderen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Liefst een kwart van de kant-en-klaar verpakte satés Is matig tot slecht. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond r,aar zeventien mer ken varkensvlees-saté (saté babi) en negentien merken kippevlees-saté (saté ajam). Met de aanduidingen op de ver pakking Is het lelis droevig ge- steld. Op tweeëntwintig van de in totaal zesendertig verpakkingen stond niet hoeveel vlees erin zat en op veertien stond geen totaal gewicht. Bij zeven merken moet de consu ment maar raden welke soort vlees erin zit. In gevallen er wel mededeling werd gedaan over de verpakte hoeveelheid, was het ver melde gewicht vaak aan de „opti mistische" kant. 'Sponzig' Een panel van vleeskenners noem de de smaak van niet minder dan veertien merken „sponzig". Deze „sponzigheid" komt doordat het vlees erg intensief met pekel is gemengd om het vleesvocht vast te houden en het gewichtsverlies tijdens het braden te beperken. Daardoor blijft de echte vlees- structuur echter nauwelijks be houden. In die gevallen was niet meer vast te stellen, of het om kippe- of varkensvlees ging. laat staan dat nog te zien was van welk deel van de kip of het varken het vlees kwam. Uit het onderzoek blijkt tenslotte, dat de prijs niets zegt over de kwaliteit van het produkt. Een goede keus zijn de varkensvlees saté van Van Eerde en Frost en de kippevleessaté van Grijsen, Haas noot, Hebro en Ross. Daarentegen komen bij de varkensvleessaté de merken Frima, Goki 3304 en VG- Super en bij de kippesaté Qoos- sens als slecht uit de bus. Dit schrijft het blad Middle East Eco nomic Survey, dat goede relaties on derhoudt met oliefunctionarissen van Saoedi-Arabië. Het blad meent echter, dat tegen het einde van het jaar de druk om tot een prijsstijging voor ruwe olie te komen zo groot zal zijn geworden, dat een „belangrijke verhoging" niet zal kunnen uit blijven. Volgens Middle East Economie Sur vey zou een besloten bijeenkomst van economische deskundigen van de OPEC in Londen zich onlangs heb ben uitgesproken voor een verhoging van de olieprijzen met ongeveer 5 procent per 1 oktober a.s. Verder zou de OPEC veel voelen voor een in dexatie van de toekomstige olieprij zen op ba^ls van de waarde van een „mandje" van vreemde valuta's, lie ver dan de olieprijs, zoals tot dusver re het geval is geweest, te blijven koppelen aan de dollar. Het uitdruk ken van de olieprijzen in een „valuta mandje" zou. zo schrijft het blad, de olielanden beschermen tegen de te ruggang in hun inkomsten als gevolg van de aanhoudende daling van de dollar. De regering van Saoedi-Arabië, aldus het blad. zal zich binnen twee weken uitspreken over deze plannen. Als ook Saoedi-Arabië, welk land nauwe banden onderhoudt met Washington, zich zou verklaren voor het laten val len van de dollar als betaalmiddel, dan is het niet uitgesloten dat in september een buitengewone verga dering van de OPEC zal worden ge houden. Zoals bekend, is de eerstvol gende vergadering van olieministers van de OPEC officieel vastgesteld op 16 december a.s. in Abu Dhabi. JAKARTA (Reuter) De Shell heeft het contract dat zij in 1975 met de Indonesische regering sloot voor de ontginning van de steenkoolreserves op Zuid-Sumatra geannuleerd. Met het contract was een bedrag gemoeid van 1.2 miljard dollar. de bestaande mijnen en aan de op sporing en ontsluiting van nieuwe steenkoolvoorkomens. Volgens de directeur van de Indonesi- vnlrlnnn q q n sche staatskolenmaatschapplj is de VUIUUvII €tHII annulering een gevolg van de zeer matige vooruitzichten voor de export WPl tPlllKP PI SPII van de steenkool Zowel 8hell als de "CltCHJIVC CI9C11 staatskolenmaatschappij meenden j dat deze situatie op korte termijn niet ten gunste zal veranderen. Shell heeft ongeveer 50 miljoen dollar uitgegeven voor de rehabilitatie van BRUSSEL (ANP) Deskundigen in de Europese Gemeenschap gaan stu deren op een nieuw monetair systeem voor Europa. Dat is in Brussel beslo ten door de ministers van financiën en van economie van de negen EG- landen. We hopen eind oktober een besluit te kunnen nemen, zo zei de Nederlandse minister van financiën, Andriessen, die er overigens aan toe voegde, „dat de technische proble men nog zeer groot zijn en dat dit uiteraard politieke implicaties heeft." De deskundigen (van het Europees Monetair Comité en de presidenten van de nationale banken) hebben vol gens de minister een ruime opdracht, zodat ook alternatieve oplossingen aan bod kunnen komen. Minister An driessen legde er in Brussel de na druk op dat in leder geval is afgespro ken dat het het „slang-arrangement" in stand zal blijven totdat er een adequate vervanging voor is. De Eu-, ropese muntslag houdt de munten van de Beneluxlanden, Duitsland en Denemarken binnen een nauwe wis selkoersmarge. DEN HAAG (ANP) Volgens de woordvoerder van Joe Oil, het bureau Hill and Knowlton Nederland in Den Haag, zullen alle gerechtelijke acties van het Russische exportbedrijf van olie „Sojuzneft Export" tegenover Joe Oil worden opgeschort. Dit komt, omdat de advocaten van Joe Oil al enige tijd in bespreking zijn met de Duitse advocaten van de Russen om trent een regeling van het geschil. Het geschil tussen Joe Oil en het Russische exportbedrijf werd twee weken geleden bekend, toen een Am sterdamse advocaat mr. J. L. M. Fruytier namens de Russische olie maatschappij Sojuzneft Export een strafklacht indiende bij de procureur- generaal in Arnhem tegen Joe Oil,- een oliehandel in Berg en Dal. De Russen zeggen ruim honderd miljoen dollar te goed te hebben van Joe Oil voor het geleverde, maar nooit be taalde olie. De oliehandel daarente gen zegt dat de Russen de olie niet of te laat hebben geleverd. bamen >ta jc sterk Hel 0.10-^41041. DEN HAAG Maar weinig con doorns voldoen aan de eisen die dc wet op de medische hulpmiddelen over enige tijd zal stellen. Dit conclu deert de Consumentenbond uit een onderzoek naar achttien typen con dooms. De resultaten van dit onder zoek zijn gepubliceerd in de Consu mentengids van augustus. Slechts bij zeven van de achttien onderzochte typen troffen de onder zoekers geen lekke exemplaren aan. Twaalf merken voldeden niet aan de in het ontwerp-besluit gestelde eis voor de sterkte van het materiaal. Zeven voldeden niet aan de opblaas- test. „En dan te bedenken dat wij de eisen van het ontwerp-besluit eigen lijk al aan de lage kant vinden", aldus de Consumentenbond. Volgens de onderzoekers waren alle soorten condooms van Durex, Lave- tra export en Concep voorgevormd goed. ?rii I Fransen als Nederlanders. Geduren- iiik n^l". - Onvn sta Kat „aa* aa aa-aliaaa 1. a dot Péter van den Berg >e zon is niet te koop." Een leus op een schutting van de Zuidfranse badplaats San Tropez. 1 lige honderden kilometers meer naar het noordwesten in het departement Ardèche heeft 'y! en er geruime tijd anders over gedacht. Daar is de zon al lang verkocht. Samen met de i7i Tlaten boerderijen, huisjes, schuren, krotten en lappen grond die er de laatste tien jaar ;aal irden aangeboden. Gevolg: een enorme grondspeculatie, waarin met name veel Nederlan- jjfc :rs de hand hebben gehad. De jacht naar het tweede huisje heeft de prijzen opgedreven. Pujaar de streek verpaupert. De werkende bevolking is uitgeweken naar industriesteden als ron en Marseille. De achterblijvers proberen in de zomermaanden als er driemaal zoveel nsen in de Ardèche zijn als anders hun slag te slaan. Overvolle campings, met speciale illandse keuken, Valkenburgachtige terrasjes en geheel nieuw aangelegde Nederlandse /sikantiekolonies. Een doorn in het oog van Ardèchois. Vandaar de kreten op de weg langs de 97 zier: „Ardèche n'est pas a vendre; NL Go Home". Ook het toerisme kent zijn grenzen. I rei 1L Dl bt vijftien jaar geleden was er geen Ooitje aan de lucht in de Ardèche. toen de zijderrups werd verdre- door de kunstzijde-industrie »am de klad erin. In de sterk toene- ende toeristenindustrie lag volgens len de toekomst. Hoezeer zij gelijk idden bleek uit een vertienvoudi- van het aantal vakantiegangers ais lar de Ardèche in het begin van de Sren zestig. Daartoe was in feite ook le reden. De streek is mooi. het is er /lorgaans prima weer en vanuit Ne tland ben je er binnen twaalf uur. Tel. aasStische centrum van de streek T-.-A aar wie vandaag de dag in het toe- allon Pont D'Arc verstrikt raakt 5t de dorpskern omgeven door /aalf reusachtige Eurocampings bij et duizenden Nederlanders. Men ijft er vaak bijeen omdat de taal en „vreemde" eten vaak als een *25<jruikelblok worden ervaren, 's Mor- ïns puilen in het centrum van het de winkels uit van de klanten hun dagelijkse inkopen komen aen. Elke avond is het feest op de ;le terrasjes. En overdag zoeken Aemmers en zonners verkoeling in Dtk snel stromende water van de ri- er. waarin ook vgel kanoërs hun 96T>ofd boven water proberen te luden. PEjeuk of niet, het maakt eigenlijk wei- NG ig uit. Wie het niet leuk vindt kan op :ht figeveer tien kilometer van de druk- kamperen op een primitieve earn ing bij een boerderij, waar kippen in lats van transislorradio's de kam- eerders in de morgen doen ontwa- Het gemor in de Ardèche richt KRÉch dan ook niet speciaal op dit ME lassatoerisme. dat de gemoederen toch „maar" drie maanden van het hele jaar bezighoudt. De midden stand vaart immers wel bij deze zo merse invasie, die de streek tenmin ste nog een redelijke economische impuls geeft. Romantiekzoekers De kritiek is meer bedoeld voor de bezitters van een tweede huisje. Tien tot vijftien jaar geleden kwamen de eersten, nu zijn het er duizenden. Doordat de meeste kleine percelen grond voor de boeren moeilijk machi naal te bewerken waren en het agrari sche klimaat toch al niet zo florissant was, had het boerenbedrijf geen le vensvatbaarheid meer. De zaak was veelal niet rendabel meer. Eén voor één werden de boeren weggesaneerd. Anderen gaven er de brui aan en vertrokken met hun vaak Jonge gezin naar de stad. Hierdoor werden scho len op het platteland gesloten door een gebrek aan leerlingen. Leerkach- ten werden ontslagen. Stedelingen kregen er de lucht van dat er in de Ardèche voor een appel en een ei van alles te koop was en sloegen toe. De Ardèche werd een soort drug voor iedereen die het jachtige stadsleven wilde inruilen voor een ongedwongen verblijf in de natuur. In de drang naar meer privacy zochten vooral veel Ne derlanders in de Ardèche een nieuw soort romantiek. Door deze run op een tweede huisje stegen de grondprijzen ontrustba- rend. Het gebeurde niet zelden dat een huisje na restauratie voor het tienvoudige werd doorverkocht Best aardig voor de handige verkoper na tuurlijk, maar de Ardèchois stond bij deze transacties allang buitenspel. Een ander wrijfpunt bleek dat veel eigenaren hun land afrasterden; hier en daar zelfs met prikkeldraad, zodat dat voor de weinige overgebleven boeren letterlijk een struik lblok werd. Toen uiteindelijk de voorraad oude boerderijtjes en verlaten huisjes slonk, werden langzamerhand ook krotten, schuren en later gewoon slechts enkele muren te koop aange boden. Zodra er water en elektriciteit kon worden aangelegd was eigenlijk alles aannemelijk. Maar ook zonder dat werd er stevig verkocht èn ver diend. Nieuwbouw Maar wat te doen als werkelijk alles dat maar even op een huisje zou kunnen lijken al van de hand is ge daan? „Dan bouwen we gewoon hele nieuwe series huizen", moeten enkele ondernemers hebben gedacht toen het „natuurlijke" aanbod afnam. De gevolgen zijn er dan ook naar. De laatste Jaren zijn er hele vakantie complexen in de Ardèche uit de grond gestampt. Dorpen met nieuw bouw die de oorspronkelijke bevol king op een gruwelijke wijze tegen de borst stuit. Hierdoor is er niet alleen in de plaat selijke pers in de Ardèche, maar zelfs ook op landelijk niveau een ware pen- nestrijd onststaan tussen de voor- en tegenstanders van het toeristenge- weld. Tegenstanders noemden de va- „De Ardeche is niet te koop"; een kreet langs de weg bij Vallon Pont D'Arc. kantiecomplexen enclaves en gezwel- leri; toonden aan dat de vakantietior- pen de streek geen goed doen omdat alle winsten naar de buitenlandse be leggers verdwijnen. Vervolgens wordt een vaak ontaktisch optreden van Nederlanders tegen de oorspronkelij ke bevolking aangevoerd waardoor het wantrouwen tegenover vreemde lingen juist groter wordt. De vakan tiekampen worden „een ongezonde uiting van vakantievreugde" genoemd. Voorstanders nemen het allemaal wat lichter op. Zij wijzen op de mid denstand die van de ..campingtoe rist" profiteert en de „NL Go Home"- leuzen langs de weg dichten zij toe aan „ontevreden boeren, anarchisten, studenten die zomers de verfkwast hanteren, scholieren die hun huis werk niet maken,, dronkelappen en mensen die tegen gevangenissen en wetten zijn." Dat is een op zijn minst gezegd iets te weidse omschrijving van een bewe ging die zich „Occitanle" noemt en die voornamelijk in de Ardèche maar ook in de aangrenzende departemen ten een kleine maar toch hechte aan hang heeft. De groep houdt zich on der meer bezig met het propageren van de oude taal van de Midi. Zij wil de taal, Languedoc. weer in de oude glorie herstellen, en wat belangrijker is. een grotere zelfstandigheid van de departementen ten opzichte van Pa rijs. „De ontwikkeling in de Ardèche is in de hand gewerkt door het lakse optreden van Parijs." Bij een grotere zelfstandigheid kan volgens de bewe ging meer vanuit het departement zelf aan de problemen gewerkt worden. Een van de fel omstreden vakantie kolonies staat bij het dorp Vllleneuve de Berg. Een nietsvermoedende reizi ger, die net het oude dorp verlaat, slaat de schrik om het hart als hij even later een bijna Nederlandse ne derzetting ontwaart. Niets doet bij dit vakantiecomplex denken aan de bebouwing in de streek. Het kamp bestaat uit witte huisjes, met alle maal dezelfde rode daken. Er is veel kritiek op de architectonische kant van de zaak de huisjes passen met hun kunstkleuren niet in het fraaie landschap dat ruig is en waarin onbe stendige tinten overheersen Het complex bestaat uit ongeveer vijftig vier-, zes-, en achtpersoonshuisjes. In het begin van de jaren zeventig werd de woeste grond door een Nederland se belegger gekocht voor drie franc per vierkante meter. In de maand Juli vertoeven er uitsluitend Nederlan ders. in augustus zijn er evenveel Fransen als Nederlanders. Geduren de het voor- en naseizoen komen er voornamelijk Nederlandse bejaar den. Het kamp is het hele jaar open. De wegen rondom de huisjes zijn keu rig geasfalteerd. Heuveltjes zijn kunstmatig aangelegd. Het geheel ziet eruit als een echte Nederlandse nieuwbouwwijk. De huisjes staan op ongeveer vijftien meter van elkaar. Op het terrein is een minigolfbaan, een zwembad en een tennisbaan. Zo mers worden er wedstrijden georgani seerd. Mulderslot De huisjes zelf zijn van alle gemak ken voorzien. In drie slaapkamers staan zes eenpersoonsbeddden. De keuken, met elektrische kookgele genheid, is luxe betegeld. Op de koel kast staan zelfs kopjes en schoteltjes voor de huurder gereed. Een ligbad siert de badkamer. In de huiskamer, waar een open haardvuur kan bran den, staat een tafel met zes stoelen. Meer gemakkelijke stoelen zijn er ook. Aan één van de wanden hangt een foto van het Muiderslot. De Nederlandse kampbeheerder geeft een rake beschrijving van de kampbezoekers: „Wij Nederlanders zijn eigenlijk een beetje overgeorga- nlseerd. Fransen hebben meer de nel- ging om zelf alles aan te pakken. De •Nederlanders hier op het complex bemoeien zich weinig met de plaatse lijke bevolking; ze blijven meer klie ken. Er vindt hier bijna geen integra tie plaats. Bovendien voelen veel Ne derlanders zich vaak een beetje supe rieur. ZIJ zijn meer het stadsleven en dus meer luxe gewend. Hier kunnen ze terugvallen op de voor hen beken de mogelijkheden. Er bestaat een duidelijke bangheid voor de taal; ei genlijk zijn het erg contactarme men sen Ze weten de weg niet maar ze willen die ook niet weten. Misschien hebben ze ook gewoon geen zin om zich verder aan te passen. Waar schijnlijk vinden ze de Franse ge woonten wat raar. Eigenlijk kan ik geen wezenlijk verschil aangeven tus sen deze kolonie hier in de Ardèche en eenzelfde vakantiecentYum in Ne derland. Er is geen verschil. Alleen misschien de zon". De zon blijkt dus toch te koop. En de hoeveelheid roole ruggen is bepalend voor wie er van genieten mag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13