een zon kan redding brengen Als het mooie weer niet blijft: ramp voor de toeristenindustrie Melkproduktie met zes procent gestegen 'Geen bezuiniging bij ziekenhuispersoneel' Drie doden en twee gewonden bij botsing Rationale Ziekenhuisraad: ff! Nederland in VS goed aangeschreven Siete Meeter wint met Skütsjesilen Overval drogisterij: buit 800 gulden Man (32) gedood Rundvlees bij vechtpartij Jacht overvaren Leguaan in tuin Brand in kerk Capelle: 40.000 Rita IAANDAG 24 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 loor Henny de Lange ICHEVENINGEN/ROCKANJE ,,'t Is huilen met Ie regenpet op": met deze kernachtige uitspraak rdtian een Scheveningse strandpachter kunnen in r eite alle reacties samengevat worden van de men- n die het in Nederland moieten hebben van het mertoerisme. L Jndanks het fraaie weer van het afgelopen weekeinde fraai aar de begrippen van deze zomer tenminste is de stem ing in de Nederlandse toeristenwereld bedrukt, in nagenoeg le sectoren. een dag vertoefd te hebben aan de derlandse stranden en gepraat te bben met horeca-mensen. (over- rkte) VVV-medewerkers, exploi tanten van campings en natuurlijk de ^c"perist zelf. kan niet anders dan ge- includeerd worden dat nog maar :n ding het totnutoe verloren sei- ien kan redden. En dat is een hele- jel zon. liefst tot eind september. eter Jet Nationaal Bureau voor Toerisme ërwacht zelfs een regelrechte ramp por de toeristenindustrie, als het ïrzjeerbeeld zich de komende weken e te|iet drastisch wijzigt, ani ter^e enige instantie die het door deze 'imbere situatie extra druk heeft ge- igen, is de VVV, en dan vooral de V-kantoren in of nabij de bad- laatsen. :n VVV-medewerkster in de familie- idplaats Rockanje: „Er is ontzet- nd veel vraag naar activiteiten. Nu mensen niet of nauwelijks naar :t strand gaan. zijn ze overactief worden. Ze willen fietsen, wande- musea bekijken, markten en bra- riën aflopen, kortom ze willen alles ze maar niet in hun tentje of isje hoeven te blijven zitten." ielatenheid folgens haar is er een zekere gelaten- eid over de toeristen gekomen. „Ze ebben zich er kennelijk bij neerge legd dat het, een enkele zonnige dag daargelaten, een slechte zomer blijft. Ze schikken zich erin en proberen .ervan te maken wat mogelijk is. Hu meurige klanten heb ik hier dan ook nog niet gehad'.' Een VVV-medewerkster in Den Haag constateert met name vanuit Scheve- ningen een ontzettende toeloop naar de verschillende attracties. „Maduro- dam beleeft hoogtijdagen, evenals de musea. Logiesproblemen? Hoe kómt u erbijAlle hotels staan hier voor de helft leeg". Stunt In de hotelwereld inderdaad alom sombere gezichten. De meeste badho tels zijn nog niet voor de helft gevuld. Deze toestand heeft er inmiddels toe geleid dat de dfrectie van een groot hotel in Scheveningen de prijzen van 100 van de 380 beschikbare bedden heeft gehalveerd. Dit tot ongenoegen van de andere hoteleigenaars in deze badplaats. Een woordvoerder van het hotel: „Wat moet ik anders. Normaal zitten we voor 80 procent vol, nu nog niet eens voor de helft. Omdat we nor maal twee keer zo duur zijn als de rest in Scheveningen, bieden we nu voor dezelfde prijs als de andere hotels veel meer comfort en luxe. En dan komen de mensen vanzelf wel Het zonnige weer afgelopen weekeinde was goed voor wat honds plezier in het water, maar of het weer zo mooi blijft, vragen velen zich bezorgd af. De andere hoteliers zijn evenwel van mening dat op deze manier de markt bedorven wordt ten koste van de klei ne hotels. Camping De bezetting van de campings aan de kust is dan wel niet zo slecht als die van de hotels, maar ook hier baart de situatie zorgen. Vooral de campings met vaste standplaatsen staan voor een eroot deel leee. Een voorbeeld hiervan is een grote gezinscamping in Rockanje. Zestig procent van deze camping bestaat uit vaste standplaatsen (stacaravans en huisjes), de overige veertig procent is bestemd voor mensen, die voor twee of drie weken boeken en met een tent of caravan komen. De bezetting van de vaste plaatsen is ronduit slecht. Nog niet de helft van de mensen is naar hun vakantiever blijf gekomen. Ze zijn óf thuisgeble ven waar ze alle comfort hebben óf naar zonniger oorden afgereisd. De overige plaatsen zijn over het al gemeen optimaal bezet. „Tja. die mensen hebben nu eenmaal van te voren betaald voor een plekkie, en dan willen ze ook niet wegblijven", aldus de eigenaar van de camping. Hij heeft opgemerkt dat de mensen die gebleven zijn. ondanks het wissel vallige weer „ontzettend vindingrijk" zijn geworden wat betreft het organi seren van uitstapjes. Daarnaast heb ben ze een extra zintuig ontwikkeld voor elk straaltje zon. „Zodra de zon zich maar even laat zien. zoals dit weekend, zie je ze in een duinpan zitten," aldus deze woordvoerderl Horeca Niet minder gedupeerd door het uit blijven van de massale trek naar de Nederlandse stranden is de horeca. Terrassen liggen er verlaten bij. Toch wordt door verschillende horeca-ex- ploitanten niet alleen het slechte weer aangevoerd als oorzaak van het achteruit hollen van de klandizie. „Het weer speelt natuurlijk wel een rol. maar kan toch niet de doorslagge vende factor genoemd worden," ver telt de eigenaar van een café-restau rant in Rockanje. „Weet u wat het is: we prijzen.onszelf uit de markt, hoe gek het ook klinkt. Door de economische situatie in dit land is de horeca gedwongen z'n ei gen graf te graven". De hoge loonkosten met name de minimumlonen die hij moet betalen aan zijn jeugdige personeel tijdens de zomermaanden zijn volgens hem vooral debet aan de slechte situatie in de horecawereld. „Vergeleken bij onze buurlanden, zijn wij gewoon veel te duur. In landen als België kan de horeca een stuk goed koper werken en dat merk je dan ook wel aan de prijzen." En als daar dan ook nog slecht weer bij komt, waardoor nog meer mensen wegblijven, betekent dit volgens deze woordvoerder de doodklap voor vele van zijn collega's. Lekker eten Heel wat minder te klagen hebben de middenstanders in de badplaatsen. Zij hebben ontdekt dat slecht weer de mensen naar de winkels drijft. Er wordt veel en lekker gegeten en ge dronken, is de algemene mening. Door het gedwongen thuiszitten en het nogal koude weer. zijn de mensen geneigd veel aandacht aan de maal tijden te besteden. „En er wordt natuurlijk veel en vaak koffie gedronken met-wat-erbij. De koeken en het gebak vliegen hier de deur uit," vertelt een verheugde win kelierster in Rockanje. Textielwinkels daarentegen kunnen hele rekken met luchtige zomerkle ding wel in het magazijn zetten, om dat die toch niet verkocht wordt. Daar staat echter weer tegenover dat hier en daar de mensen hun in het water gevallen vakantie gebruiken om hun herfst- en wintergarderobe alvast aan te schaffen. Stranden De stranden die de afgelopen weken een verlaten aanblik boden, waren het afgelopen weekeinde eindelijk weer eens redelijk bezet. Een enke ling waagde zich zelfs in het koude zeewater, maar het merendeel van de basgasten had zich verschanst achter windschermen. Een Duits echtpaar op het strand van Scheveningen: „Ja. we hadden nu eenmaal betaald voor dat pension en dan ga je niet weg." Naast strand- wandelen blijken man en vrouw zich voornamelijk beziggehouden te heb ben met winkelen, bowlen en het be zoeken van de bekende attracties. .Als het zo mooi blijft als dit weekeinde, knopen we er een weekje aan vast," zegt de man hoopvol. „We zijn drieste mensen die niet voor een koutje vervaard zijn en daarom vinden we het hier best meevallen." verklaart een vrouw, die met man en kind sinds een week bij familie in Scheveningen logeert. „Dit is al de derde dag dat we op het strand zijn," vertelt ze trots. „Nou ja. één dag zijn we maar een paar uurtjes geweest." zwakt de man het verhaal van zijn vrouw af. „Toen werd het óns zelf te koud." Unaniem zijn de badgasten van me ning dat het slechte weer ertoe lêidt dat ze meer geld uitgeven dan ze van plan waren. „Onze vakantie is aardig uit de klauwen gelopen, tenminste wat het geld betreft. Maar je moet toch wat doen als het geen strand weer is," verzucht een vrouw. Verschrikkelijk slecht De strandexploitanten dat zijn de mensen die de strandstoelen uitge ven en de ijs- en limonadetentjes be heren kunnen voor het eerst sinds vijf weken weer op een redelijk ge slaagd weekeinde terugzien, vertelt de voorzitter van de strandpachters- vereniging Scheveningen. „Tot nu toe is het seizoen voor deze mensen verschrikkelijk slecht geweest." Naar zijn mening kan alleen veel zon het seizoen nog enigszins goedmaken voor de strandpachters. „Maar er zijn ook al collega's van mij, 'voor wie dit seizoen nu al funest is geweest sp,UTRECHT (ANP) De werk- ïiemers in de particuliere ge zondheidszorg moeten bij de nbJomende bezuinigingsopera- "e buiten schot blijven. Het jmjou onjuist zijn hen net als de sciimbtenaren extra te laten want wat de salarië- ing betreft hebben zij nooit le voordelen gekend die het kaéverheidspersoneel wel jaren- S0( ing genoten heeft, el >at stelt de Nationale Ziekenhuis- aad (NZR) in een commentaar op de mbuigingsplannen van de regering, de intramurale gezondheidszorg k Jjn 170.000 mensen werkzaam in par- culiere ziekenhuizen en 40.000 in ^verheidsziekenhuizen. De NZR sig- aleert dat er momenteel sprake is een onrechtvaardige situatie, mdat een verpleegkundige in een verheidsziekenhuis netto 15 procent :er salaris krijgt dan de collega in particulier ziekenhuis, terwijl len hetzelfde werk doet en bruto B^[ecies hetzelfde salaris krijgt. De R vindt dat verkleining van die ito-netto-verschillen bij de over- eid moet beginnen. eli len ïde e er ir echter in het kader van de be- nigingsoperatie de „trendcorrec- RTe" op de salarissen ook op de parti- pliere gezondheidszorg toe te pas en. zou de overheid nalaten aan een ijuiste situatie een eind te maken, ovendien zou dan de situatie ont- aan dat de werknemers niet alleen e rechtszekerheid van het irerheidspersoneel ontberen, maar ït ze bovendien in inkomensontwik- iling achtergesteld worden bij werk- emers in het bedrijfsleven. Indien onmatiging moet plaatsvinden, de'oet dat integraal gebeuren en niet e; i tsluitend in de particuliere gezond- eidszorg, aldus de NZR. f" luancering 1 de bezuinigingsnota Bestek '81 elt het kabinet dat een zekere nuan- "V iring van het stringente tarievenbe- Ps« id aanvaardbaar wordt geacht om knelpunten bij bepaalde personeels- itegorieën op te heffen. De NZR 1111 cht een dergelijke nuancering gebo- ï0'fn. De intensiteit van de te leveren irg in de ziekenhuizen neemt toe er8aor de verkorting van de gemiddel de verpleegduur. door het grotere n D intal onderzoeken en behandelin- ;e" en. enz. Het streven van de overheid de vraag naar gezondheidszorg a aar mogelijk te verschuiven van de ls fttra- naar de extramurale sector. te 1 in die ontwikkeling nog versterken. :n i let alleen in de gewone ziekenhui- ktln maar ook in de psychiatrische Wl irg trouwens moet de personeelsbe- tting worden aangepast. Een be- indeling die niet meer uitgaat van n- ote zalen, maar van kleine leefgroe- 1®1 in. vergt meer begeleidend perso- cni eel te*1e NZR wijst erop dat met verrui- 1S i ing van personeelsnormen in de ge- ndheidszorg bovendien het mes la1 in twee kanten snijdt: niet alleen n <tordt de kwaliteit van de zorg verbe rd. ook is het een doeltreffende tregel tegen de werkloosheid. De bedragen die ermee gemoeid zijn zul len vrijwel geheel in arbeidsplaatsen worden omgezet. Die arbeidsplaatsen zullen bovendien voor een aanzienlijk deel ten goede komen aan jongere werknemers. Eigen risico Ook heeft de NZR bezwaren tegen de plannen van het kabinet om een ei gen risico in te voeren voor zieken fondsverzekerden en een eigen bij drage in te voeren bij opname in een ziekenhuis. In de psychiatrische sec tor en ook in een deel van de zwakzin nigenzorg kan een beperking van de financiële mogelijkheden van de pa tiënt een nadelig effect hebben op resocialisatie- en (her)integratiepro- cessen. De mogelijkheden worden nu al vaak ontoereikend bevonden, vooral in de fase dat de patiënt vanuit de inrich ting geleidelijk weer zijn plaats in de maatschappij moet gaan innemen. Zolang de verpleegprijs wordt be taald, zal een eigen bijdrage-regeling geen effect hebben op de exploitatie van de intramurale Instellingen. Maar in de administratieve sfeer kun nen wel problemen rijzen en extra kosten ontstaan bij de inning van de bijdragen. SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is zondagmorgen bur gemeester Van der Louw van Rotterdam teruggekeerd van een reis van viereneenhalve week door de Verenigde Sta ten. Hij maakte de reis op uit nodiging van de Amerikaanse regering. De burgemeester heeft tijdens deze oriëntatiereis bezoeken gebracht aan onder meer Washington, New York, Santa Fe, San Fransisco en Los Angeles. Naast vele ontmoetingen met gemeentebesturen van de door hem bezochte plaatsen heeft hij ook gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van internationale bedrijven. „Ik heb de indruk gekregen dat het ondernemersklimaat in Neder land bepaald niet slecht be kend staat. Men weet dat, ar beid duur is, maar daar staat tegenover dat Nederland kwa liteit, arbeidsrust en een rede lijke produktiviteit te bieden heeft. Daar zijn de onderne mers in de VS zich wel van bewust," aldus de Rotterdam se burgemeester na zijn aan komst op Schiphol. ADVERTENTIE ptt post APELDOORN Bij een verkeersongeval in Apeldoorn zijn zaterdag drie personen gedood en twee ernstig gewond. Een auto stak zonder voorrang te verlenen de voorrangsweg Kanaal-Zuid over en werd daar gegrepen door een vrachtauto. De bestuurder, de 34-jarige W. de Leeuw uit Oud-Vossemeer, en twee inzittenden, de 52-jarige A. de Koning en de achtjarige Johan Bogaart uit STAVEREN Siete Meeter, de schipper van het skütsje uit Bols- ward, heeft zaterdag bij Staveren de zesde wedstrijd van het Skütsjesilen gewonnen. Meeter, de grootste durf al in de skütsjevloot, benutte de ste vige wind het beste: in de tweede route rondde hij net iets intelligenter dan zijn broer Lodewijk (Huzum), die later ook moest buigen voor de scherp zeilende Tjitte Brouwer (Hee renveen). Bolsward stond' de voor sprong niet meer af en kreeg al na ruim vijf kwartier het finishschot. Rienk Zwaga (Zuidwesthoek) en Syt- se Hobma (Lemmer) werden vierde en vijfde. In de boeiendste race tot nu toe, die door vele duizenden vanaf de IJsselmeerdijk werd gevolgd, waren Bolsward en Heerenveen zo snel dat zij hekkesluiter Albert van Akker (Leeuwarden) een ronde lapten. Tjitte Brouwer staat inmiddels weer aan de kop van het klassement (18.7 punten), gevolgd door Lodewijk Mee ter (19), Siete Meeter (19.9) en Lam mert Zwaga uit Langweer (20.9). Van daag wordt er om twee uur gezeild op de Fluessen bij Elahuizen. Op de foto de winnende boot van Siete Meeter. dezelfde plaats, kwamen om het le ven. Twee andere inzittenden zijn zwaar gewond opgenomen in het Lu- kasziekenhuis in Apeldoorn. In Schiedam reed een auto met een snelheid van waarschijnlijk 160 km tegen een vangrail en vervolgens te gen een pijler van een viaduct. De negentienjarige A. Pinto uit Rotter dam en de zestienjarige mejuffrouw R. C. Hoogendoorn uit Schiedam, die in de auto zaten, kwamen om het leven. Op een spoorwegovergang in Har- dinxveld-Giesendam is een auto blij ven steken. De 68-jarige J. van der Wolf die te lang bij de auto bleef staan kwam om het leven, nadat een trein de auto raakte. Vijf anderen die eveneens probeerden de auto van de overgang af te duwen bleven onge deerd. In Hardenberg is het zestienjarig meisje D. J. Ballast om het leven gekomen, nadat zij op haar bromfiets was aangereden door een bus die door een rood stoplicht was gereden. In de bus brak brand uit. De 32 passa giers konden tijdig het voertuig verla ten. De bus brandde geheel uit. In Ernst (gemeente Epe) is de veer tienjarige A. J. Keurhorst uit die plaats bij het oversteken om het le ven gekomen. In de Fransë plaats Ussel is de 65- jarige H. Plate uit Amstelveen bij een botsing met een vrachtwagen ge dood. Zijn echtgenote is in het zie kenhuis opgenomen. UTRECHT (ANP) - Bij een gewa pende overval op een drogisterij in Utrecht is zaterdagmiddag ongeveer 800 gulden buitgemaakt. De drie overvallers, van wie er één gewapend was met een revolver, dwongen de drogist op de wc te gaan zitten en deden vervolgens een greep uit de kas. VLEUTEN In het eerste halfjaar van 1978 is in Neder land ruim 5,66 miljard kg melk afgeleverd. Vergeleken met vorig jaar, toen de afleve ringen in de eerste zes maan den ruim 5,35 miljard kg be droegen, betekent dat een stijging van omstreeks 6 procent. De hoeveelheid melk die in de directe vorm (drinkmelk, yoghurt, koffie melk en room) werd geconsumeerd, was met 973 miljoen kg iets groter dan in de eerste zes maanden van 1977, toen dat 970 miljoen kg was. Parallel aan de gestegen melkafleve- ringen, steeg ook de kaasproduktie met 6 pet. Daarbij gaf de produktie van de volvette kaas (in hoofdzaak Goudse) een stijging met 10 pet te zien tot 152.664 ton (138.513). terwijl de produktie van de wat bewerkelij ker 40-plus kaas (in hoofdzaak Edam mers en zg. broodvormkaas) met 6 pet daalde tot 53.181 ton (56.332). De stijging van de kaasproduktie. die zich voltrok ondanks alle goede voor nemens over produktiebeheersing. heeft de kaasmarkt sterk onder druk gezet. Dit zodanig, dat de noteringen al tweemaal binnen korte tijd ver laagd moesten worden tot een peil dat aanwijsbaar lager is dan de prijs die overeenkomt met de richtprijs van de melk. De boterproduktie was met 108.080 ton ongeveer 10 procent groter dan vorig jaar. Dit heeft evenwel niet ge leid tot grotere voorraden. Deze zijn momenteel rond een kwart kleiner dan vorig jaar. dankzij de goede uit voer en een kleine verhoging van de binnenlandse consumptie VEGHEL (ANP) - Een 39-jarige in Veghel wonende Turk heeft zondag morgen bekend een 32-jarige landge noot met een stiletto om het leven te hebben gebracht. Aanleiding tot de steekpartij zou zijn geweest een be zoek dat het slachtoffer had gebracht aan de vrouw van de dader Beiden komen uit hetzelfde dorp in Turkije. De mannen kwamen elkaar zaterdag avond tegen in een ontmoetingscen trum voor gastarbeiders in Veghel. Er ontstond een woordenwisseling, die buiten werd voortgezet, en die ont aardde in een vechtpartij Een zon dagmorgen verrichte sectie wees uit dat het slachtoffer elf steken had gekregen en binnen enkele minuten dood moet zijn geweest. De rijkspoli tie had na enkele uren de dader te pakken door het inzetten van een speurhond. THOLENSE GAT Op de kruising van het Tholense gat en het Rijn- Schelde kanaal is gistermorgen het zeven meter lange, uit Monster af komstige, motorjacht „Swing Ran ger" overvaren. Het schip is direct gezonken. De drie opvarenden wisten zich door over boord te springen in veiligheid te stellen. DEN HAAG De Haagse politie heeft zondag in een achtertuin van een woning aan de Delmanstraat een groene leguaan van ongeveer een me ter lengte gevangen De bewoonster van het huis had het beest daar 's ochtends aangetroffen. De leguaan is nu te zien in het dierenpark in Wasse naar. waar hij door de politie naar toe is gebracht. VOORBURG De Damsigtkapel in Voorburg is zwaar beschadigd na een brand. Zaterdagmorgen ging een deel van de kerk totaal in vlammen op. De interventievoorraden aan rund vlees in de verschillende landen van de Europese Gemeenschap zijn dui delijk teruggelopen. Momenteel ligt nog maar weinig meer dan 300.000 ton in de koelhuizen opgeslagen. De grootste voorraden treft men mo menteel aan in Duitsland met 120,000 ton en in Ierland met rond 66 000 ton Opmerkelijk is dat in Frankrijk, dat vorig Jaar aanzienlijke voorraden bij de interventiebureaus had ingele verd. de voorraden thans verwaar loosbaar klein zijn. CAPELLE AAN DE IJSSEL De burgemeester van Capelle aan de IJs- sel. drs L van Leeuwen, heeft de 40000ste bewoner kunnen inschrij ven. Het was de heer Kleinjan die met zijn echtgenote van Zwijndrecht naar Capelle was verhuisd. Hij kon van de burgemeester een spaarbankboekje met 400 gulden in ontvangst nemen Over zes jaar moet Capelle het dub bele aantal bewoners hebben. Sinds 1972 neemt de bevolking van Cappel- le jaarlijks met gemiddeld 1500 men sen toe „Als ma mijn zeepkist-auto a geldt daarvoor dan ook de i ring?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3