aatregelen vereist gen zandbakziekten Weer problemen rondom Leidse hartchirurgie Aantal zelfmoorden neemt zeer snel toe Demonstratieve fietstocht vóór het Waddengebied iventig gevallen van tulisme geconstateerd -p -ipport wijst op gevaren voor spelende kinderen bij de boekhandel Kamerdebat over 'Bestek'81' niet voor Prinsjesdag Leprafonds onder financieel toezicht rijksaccountant 1 Regering: haast met kernenergie Meisjes snel vrij na vonnis International initiatief Vrachtauto rijdt rijpaarden dood 'Braziliaanse kernreactoren zijn onveilig' Onderzoek bepleit naar 'psychische vervuiling' (test tegen sidie afwijzing estina Comité Rita RDAG 22 JULI 1978 TROUW/KWARTET =5 ^onze Haagse redactie HAAG Kinderen kunnen zonder al te grote risico's in openbare zandbakken spelen, er onderzoek naar de gevaren die de gezondheid van het kind in de zandbak bedreigen is er wel gewenst. Dit schrijven twee medewerkers van de GG en GD op Voorne-Putten, dr ferkhoff en mevrouw Muizer-Joring, in het blad „De Nederlandse gemeente." en ps de schrijvers staat onomsto- ivast. dat in tal van zandbakken eble ziektekiemen voorkomen, boekingen van het rijksinsti- ir de volksgezondheid hebben itgewezen. Regelmatig worden els. bacteriën en wormsoor- getroffen die naar het oordeel auteurs als een potentieel ge- >r de gezondheid moeten wor- houwd. .,anDegen hier echter aan toe. dat ®let verband tussen de aanwezig- ',?fian ziekteverwekkende organis- 'Hn de zandbak en het ontstaan Jekten weinig gegevens bekend :n"Hieruit leiden zij af. dat de geva- 'enmn het spelen in deze bakken pogen worden overtrokken. Ter "eiliging wijzen zij erop, dat veel ieHkiemen slechts in bepaalde sta- 'onin hun bestaan een gevaar voor }?f%ns vormen „Deze stadia wor- dej» de zandbad zelden bereikt." 'salid is dat „zandbakziekten" veel >okr buiten de zandbakken worden meppen. Schimmelinfecties wor- ?en«eelal opgelopen in zwembaden. 1 diffus is dikwijls het gevolg van t. (Jen van kroketten „uit-de-muur" iatlcoplasma komt voor als gevolg nieiet eten van onvoldoende verhit ndiDe aanwezigheid van harde of te be voorwerpen in de zandbak is dan ook een veel grotere bedreiging voor de gezondheid van het kind. Oplossingen Niettemin pleiten dr Kerkhoff en me vrouw Muizer krachtig voor preven tieve maatregelen, zoals hèt regelma tig verversen van de bakken en het weren van honden en katten. Toege geven wordt, dat regelmatig verver sen een arbeidsintensieve en kostba re aangelegenheid is. Bovendien is geschikt zand duur en moeilijk ver krijgbaar. Een andere maatregel is het spannen van netten of gaas over de bak. Dit zouden wijkbewoners zelf moeten doen. maar de praktijk wijst uit dat er na verloop van tijd weinig van terecht komt. De auteurs wijzen op een nieuwe me thode. De plantsoenendienst in IJs- selstein bekijkt momenteel in samen werking met het rijksinstituut voor de volksgezondheid in hoeverre het zand door stoming kan worden gedes infecteerd. De techniek houdt in, dat gedurende enkele uren stoom via slangen in de bak wordt geblazen die van te voren is afgedekt met zeilen. De methode, die reeds langer bekend was in de tuinbouw, is volgens de schrijvers heel simpel en relatief erg goedkoop. ADVERTENTIE nsma Woordenboeken j^jederlands ™jreemde woorden oor ans-Neder lan ds ederlands-Frans uits-Nederlands "lederlands-Duits ngels-Nederlands ederlands-Engels stuk f4,90 n Handwoordenboek voering f 8,-) nederlands woordenboek prof. dr,a.wei jnen Jderland moet ermee leren leven' r Otterdam (ANP) Het centraal diergeneeskundig tuut in Rotterdam heeft tot nu toe zeventig gevallen van raa lisme geconstateerd. In twee gevallen ging het om dieren Iton ischede en Groningen, in alle andere gevallen betrof het de n in de randstad Holland. ig gens is. Of het botulisme zich sterk zal uitbreiden is niet te voorzien, om dat dit erg afhankelijk is van de ont wikkelingen van het weer. Het insti tuut verwacht wel dat „Nederland moet leren leven" met het jaarlijks terugkeren van botulisme, vooral in de randstedelijke gebieden. Als oor zaak hiervan noemt het instituut het verbreken van het natuurlijk even wicht in het milieu in deze gebieden, waar vooral de vele stadseenden niets meer hebben te duchten van hun vroegere natuurlijke vijanden. s in voorgaande jaren blijken n 1 »ste slachtoffers van botulisme ld. en onder de wilde eenden en Ptenden Slechts in enkele van de i Gtonstateerde gevallen ging het zijd anen, ganzen, meerkoeten of in 1 euwen. Alle dieren waren be- üdd iet het botulisme van het toxi- ilet c. Dit type is ongevaarlijk °<fe mens. en i vobste meldingen van gevonden as. ts kwamen begin juni. Vol- geh et instituut was dit het directe reel van de verbetering van de her nstandigheden in die periode: jd rÉnneer het water een tempera- r Neeft bereikt van ongeveer twin- Like iden treedt het botulisme op. zestdic tijd „suddert" het volgens de itituut voort, sch ordvoerder van het instituut de samenwerking met de pro pje waterstaten, die intensief PI eren. tot nu toe zeer bevredi- ÜJ Van onze sociaal econ. redactie DEN HAAG Het Kamerdebat over de bezuinigingsnota ..Bestek'81" kan waarschijnlijk niet eerder dan na 19 september. Prinsjesdag, worden ge houden Deze week hebben de Ka merfracties schriftelijk hun vele vra gen over de nota ingediend bij de regering. De antwoorden zullen niet eerder dan 25 augustus klaar zijn. De bezuinigingsnota werd door de regering ingediend bij de Kamer een dag nadat de Kamer met zomerreces was gegaan. Er werd mee gerekend dat het debat zou worden gehouden in de laatste week van augustus, wan neer de Kamer weer terugkomt van vakantie. Maar nu de regering pas enkele dagen voordien de schriftelij ke antwoorden op de technische vra gen kan klaarhebben, zien de Kamer leden Dolman (PvdA) en Hermsen (CDA), voorzitter en ondervoorzitter van de Kamercommissie die het de bat voorbereidt, het debat niet meer zitten voor Prinsjesdag, de derde dinsdag van september wanneer de regering de rijksbegroting voor het volgende jaar pleegt in te dienen bij het parlement. DEN HAAG (ANP) De besturen van de Stichting Nederlands Lepra- fonds en Carosi mogen hangende een onderzoek naar het financiële beleid geen beheers- of beschikkingsdaden verrichten zonder medewerking van een rijksaccountant. Dit hebben de besturen van de beide instellingen gisteren bekendgemaakt. Deze voor lopige voorziening is getroffen door de arrondissementsrechtbank in Den Haag. De besturen van de twee instellingen zijn voornemens tegen deze beschik king van de rechtbank in hoger be roep te gaan. Zij stellen dat het hun inmiddels ik gebleken dat het door de officier van Justitie uitgesproken ver moeden van verduistering van circa 150.000 gulden door prof. G. H. L. Zeegers, voorzitter van het Lepra fonds, „van iedere grond is ontbloot". Bestuurslid Van der Heijden deelde l mee dat professor Zeegers een klacht zal indienen bij de minister van ju stitie. DEN HAAG (ANP) Het is van belang dat over de toepassing van kernenergie binnen afzienbare tijd wordt beslist, schrijft minister Van Aardenne aan de Tweede Kamer. Bij de brief zit een advies van de Voorlo pige Algemene Energleraad (AER), daarover een brede maatschappelij ke discussie op poten te zetten, die twee jaar zou moeten duren. Daarna zouden dan regering en parlement moeten beslissen. De minister van economische zaken vindt tijdige (vóór 1982) duidelijkheid nodig, gezien de problemen van mi lieu en infrastructuur die met de inzet van steenkool samenhangen. Voor grote nieuwe elektriciteitscentrales is tot 1990 alleen kolenstook mogelijk, maar als we daarna ook kernenergie willen gebruiken, kan de beslissing niet te lang uitblijven. De bouwperio de van een kerncentrale is minstens acht jaar. Bij de brief is ook een rapport ge voegd van de interdepartementale commissie die mogelijke opslag van radioactief afval in zoutvoorkomens heeft bekeken. Koningin Juliana is gisteren aangekomen op het vliegveld van Cork om in Ierland een korte vakantie door te brengen in de koninklijke villa. Ter begroeting waren aanweig prins Jaime en zijn zusjes prinses Margarheta en prinses Caroline en hun neef Willem-Alexander, met een ontdek-Ierland T- shirt aan, en prinses Irene en prins Claus (foto onder). ATHENE (ANP) Twee Nederlandse meisjes. S. v. D. (20) en K. S. (22) uit Amsterdam zijn gisteren door een rechtbank ieder tot vijftien jaar ver oordeeld wegens smokkel van 17,5 kilo heroïne, maar zij komen snel op vrije voeten. De rechtbank nam in aanmerking dat de meisjes hebben meegewerkt aan het werk van de justitie bij het ont mantelen van een internationale mis- dadigersbende Hierdoor kon hun straf onmiddellijk in voorwaardelijk worden omgezet. Zij zouden naar Ne derland worden uitgewezen. Zij wa ren met de verdovende middelen uit Bangkok gekomen en op de Atheense luchthaven aangehouden. Zij hielden staande dat zij in de veronderstelling hadden verkeerd dat het om diaman ten ging. Zij verstrekten de politie zoveel bijzonderheden dat deze er. in Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Tweehon derd fietsers zullen vandaag in Den Helder van start gaan voor een demonstratieve fietstocht langs het Neder landse. Westduitse en Deense waddengebied. De fietsers willen tijdens hun tocht aan dacht vragen voor de interna tionale aanpak die noodzake lijk is om het Waddengebied als natuurgebied te be houden. De fietstocht zal drie weken duren en de deelnemers komen uit Nederland West-Duitsland en Denemarkten. Het initiatief tot deze fietstocht is genomen door een groep deelnemers aan de vorig jaar gehouden fietstocht langs de Rijn Die demonstratieve fietstocht heeft zich vorige zomer in een ruime internationale belangstel ling mogen verheugen, reden waarom het idee ontstond om op deze wijze ook aandacht te vragen voor de pro blemen van de Waddenzee en haar eilanden. De tocht wordt georganiseerd door de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, het Nivon en Milieu- en Natuurbeschermingsgroepen in West-Duitsland en Denemarken Het aantal deelnemers zal wisselend zijn. omdat men zich ook voor een deel van het traject bij de groep kan aan sluiten. Per dag zal gemiddeld zeven tig kilometer worden afgelegd en het traject zal de grillige kust van de Waddenzee volgen. De demohstran; ten keren donderdag 10 augustus per trein naar Nederland terug, waarna de volgende dag een delegatie van Tweede Kamerleden hen op het Bip^ nenhof zal ontvangen Bedreigingen De fietsers willen met hun tocht de bevolking en de autoriteiten erop wij zen dat het Waddengebied het groot ste aaneengesloten natuurgebied van West-Europa is met zijn lengte van 450 kilometer en gemiddelde breedte van tien kilometer. De talloze bedrei gingen. zoals vulllozingen. de winning van delfstoffen, industrievestigingen overmatige recreatie, militaire activi teiten en inpolderingen en indijkin gen. kunnen alleen het hoofd worden geboden met een internationale aanpak. Tijdens de tocht wordt vrijwel iedere dag een manifestatie gehouden waar in aandacht wordt besteed aan een specifiek probleem of gevaar Zo zal in Anjum worden gewezen op de drei gende inpoldering van het buiten dijks gebied en. na een rustdag op Schiermonnikoog, op de plannen voor een militair oefenterrein in het Lauwersmeer. Andere manifestaties zijn gewijd aan uitbreiding van de industrie, zoals in de Eemsmond. Delfzijl en Wilhelmshaven, aan plan nen tot indijking van de Leybucht, de bouw van atoomcentrales (zoals ïn het Westduitse Brokdorf. het toeris me en landaanwinning in Denemar ken Ook zullen twee wadlooptochten worden gehouden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het academisch ziekenhuis in Leiden zal op korte termijn een andere oplossing moeten vinden voor de noodsi tuatie die is ontstaan, nu de Amerikaanse hartchirurg dr. Jack Kolff teleurgesteld is afgereisd naar de Verenigde Staten. samenwerking met Interpol in slaag- de een bende op te rollen. Over de hele wereld volgden achttien arresta- ties. EDE (ANP) Tussen Ede en Otterlo is een vrachtwagen in botsing geko men met vier loslopende rijpaarden. Een van de dieren was op slag dood; een tweede paard liep zwaargewond weg. maar werd later teruggevonden en is afgemaakt. De overige twee paarden bleven ongedeerd. De vrachtwagen, die werd bestuurd door een 64-Jarige man uit Epe, werd zo zwaar beschadigd dat hij moest wor den weggesleept. De kans is namelijk vrij-groot, dat er met ingang van 1 oktober in dit zie kenhuis geen coronair-chirurgle (het omleiden van vernauwde kransslaga- DEN HAAG (ANP) - Het DS'70 Ka merlid Nijhof wil dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zijn invloed aanwendt om de veilig heid rond de kernreactoren in Brazi lië te vergroten. Zes Braziliaanse in genieurs. zo signaleert Nijhof in vra gen aan de bewindsman, zouden on der ontoelaatbare druk zijn gezet om een document te ondertekenen waar in de veiligheid van de drie Brazili aanse centrales als voldoende wordt deren) van enige betekenis op hartpa tiënten kan worden verricht. Aanvankelijk had de directie van het AZL de Utrechtse chirurgen Huys- mans en Vermeulen aangetrokken om op bescheiden schaal in de vaoa- ture-kolff te kunnen voorzien. Dit tweetal heeft toegezegd éën dag in de week in Leiden te zullen opereren, maar het ziet er naar uit. dat op 1 oktober aan deze noodoplossing een eind komt. Vanaf die datum zal dit tweetal al zijn tijd aan het eigen Antonius-zie- kenhuis in Utrecht moeten besteden, waar dan een derde operatiekamer ten behoeve van de hartchirurgie zal worden geopend. Volgens geneesheer directeur J Capetti houdt dit in. dat de vijf eigen hartchirurgen dan hun handen vol zullen hebben. Het Antonius-ziekenhuis het groot ste hartcentrum in Nederland pro beert dit jaar te komen tot ongeveer achthonderd open hartoperaties en wil dit aantal het jaar daarop uitbrei- gekwalificeerd. De zes zouden dat £jen zo'n duizend. Daarmee zou desondanks geweigerd hebben. Tijdens de bouw van de centrales het kunnen voorzien in ongeveer een kwart van de totale geschatte behoefte in ons land De directie voelt vorig jaar is in vijf maanden tijd niet er weinig voor de eigen capaciteit te minnpr nan 71 maal hranH n tunhrn. minder dan 71 maal brand uitgebro ken. Sabotage wordt niet uitgesloten geacht, zo meldt Nijhof. De DS"70-er vindt dat Nederland me de-verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheidssituatie bij de bouw van de drie centrales omdat Nederland in de jaren tachtig aan Brazilië verrijkt uranium wil leveren voor haar kerne nergieprogramma. 1G1 :RDAM (ANP) Een 32-tal partijen en organisaties in een gezamenlijk protest rd tegen het besluit van mi- De Koning om de door het loedgekeurde subsidieaanvra- het Nederlands Palestina Co- I te wijzen. In een beroep dat zij )p het NCO en het adviescollege minister dringen zij erop aan ling van het ministeriële be- verkrijgen. Onder de proteste- )artijen en organisaties bevin- h: PPR. PSP. de jong socialis- 't KWJ. het Chili Comité, het Ik Afrikacomité. de werkers loom. Boycot Outspan actie, 'okkocomité. het Polisarioco- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zelfmoord is na verkeersongelukken de belangrijkste doodsoor zaak bij jongeren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. De laatste jaren is het aantal zelfmoorden en pogingen tot zelfmoord zeer snel toegenomen, maar artsen herkennen nog te weinig klachten als slapeloosheid, gebrek aan eetlust, moeheid en hoofdpijn als mogelijke signalen van een dreigende zelfmoord. Toch bezocht meer dan de helft van de jongeren, die een poging tot zelfmoord deden, voor die tijd een arts met dergelijke klachten. oll|et Irancomité. het KMAN. het 'iëcomité. Cine-club Vrijheids- Dit schrijft dr N. Speijer. hoogleraar in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Het aantal zelfmoorden onder jonge mannen (15-25) is in de periode 1960-1974 met 165 pro cent toegenomen, aldus dr Speijer. Voor wat betreft Jon ge vrouwen is die toename on geveer 57 procent. Van pogin gen tot zelfmoord bestaan geer. officiële statistieken, maar hier zou het om nog veel grotere getallen gaan. Dr Speijer: „Na 1945 zijn tal van normen afgeschaft en ta boes omvergegooid. Er is een vacuum ontstaan dat niet door nieuwe normen is opge vuld. Als gevolg van de wel vaart moet tegenwoordig ie dere wens op korte termijn worden vervuld. Dit alles heeft een lage verdraagzaam heid van teleurstellingen tot gevolg en daardoor wordt er vaak met primitieve metho den op die teleurstellingen ge reageerd." In dat verband noemt Speijer het gebruik van alcohol en drugs, agressiviteit en zelf moordpogingen „Behalve de' organische milieuverontreini ging, is er een psychische mi lieuverontreiniging ontstaan, die velen verontrust. Het is te voorspellen dat evenals drugs- en drankgebruik en agressie ook het aantal zelf moorden en pogingen daartoe speciaal bij jongeren nog verder zal toenemen, als men niet bereid is deze psychische vervuiling te erkennen." aldus de hoogleraar Hij pleit dan ook voor een nader onderzoek naar deze „psychische vervui ling". Afgezien van de hulp die een arts moet geven na een mis lukte poging tot zelfmoord vindt Speijer het ook noodza kelijk. dat een arts probeert de ernst van de psychisphe toestand van zijn patiënt te doorgronden om te weten te komen of een nieuwe poging dreigt. „Lang niet altijd wor den lichamelijke klachten die in dit verband een betekenis hebben onderkend". Dr. Speijer is van mening dat een arts zonder angst moet kunnen vragen naar zelf moordgedachten en fanta sieën daarover Hij noemt het alleen voorschrijven van me dicijnen zonder te'luisteren naar en te spreken met de betrokkene alleen of samen met sleutelfiguren onjuist. „Een arts die dit wegens tijd gebrek niet kan of niet wil. omdat hij niet geïnteresseerd is in die persoon van de be trokkene. dient voor een an dere hulpverlener te zorgen". De meningen over de psychi sche toestand van jongeren die zelfmoord plegen lopen volgens Speijer uiteen. ..De betrekkelijk kleine aantallen die onderzocht zijn maken uitspraken hierover nogal twijfelachtig. Wel is iedereen het erover eens dat er onder hen zijn die aan zware con tactstoornissen lijden, die in hun jeugd verwaarloosd zijn, die uit onvolledige gezinnen komen en die de steun van de opvoeders moeten missenIn zijn artikel gaat de hoogleraar ook uitgebreid in op de alge mene aspecten van zelfmoord en pogingen daartoe „Zelfmoord en zelfmoordpo gingen bij jongeren zijn on derdelen van het totale zelf moordvraagstuk". schrijft hij. „Niet alleen onder jongeren is het aantal zelfmoorden de laatste Jaren fors gestegen". Een van de redenen van de statistische stijging van het aantal zelfmoorden en pogin gen daartoe Is volgens Speijer het feit dat artsen meer geval len opgeven (verdwijnen van het taboe» Een feitelijke stij ging wordt mogelijk veroor zaakt door het fiat. dat men over een groter aantal medi cijnen kan beschikken waar mee zelfmoord kan worden gepleegd. Uit onderzoekingen blijkt dat het aantal zelfmoorden bij mannen vroeger veel hoger was dan bij vrouwen, maar geleidelijk naderen de getal len elkaar In ons land neemt het aantal zelfmoorden per leeftijdsgroep toe Alleen staanden plegen vaker zelf moord dan gehuwden met kinderen Bij pogingen tot zelfmoord worden vooral „zachte middelen gebruikt (slaapmiddelen), bij zelfmoor den vooral „harde" middelen (ophangen, schieten, van een dak springen) De laatste ja ren echter worden ook in toe nemende mate vergif en ver dovende middelen gehan-. teerd. beperken ten gunste van het acade misch ziekenhuis in Leiden. Cappetti distantieert zich overigens van de term „fabriek" in overband met het Antonius-ziekenhuis. „WIJ zijn ervan overtuigd, dat hoe meer hartoperaties hier worden verricht, hoe groter de kwaliteit daarvan wordt. Verder moet de infrastructuur van een ziekenhuis worden aange past aan de hartchirurgie Dat is een zeer kostbare zaak. die alleen verant woord is bij grote aantallen pa tiënten." Medisch directeur Schweitzer van het AZL verklaarde' desgevraagd niet op de hoogte te zijn geweest van het tijdelijk karakter van de Utrechtse hulp Hij erkende dat het zeer moei lijk zal zijn om een nieuwe oplossing te vinden. Het aantal hartchirurgen in Nederland gespecialiseerd in de coronair-chlrurgie is erg klein en alle bovendien een volledig gevuld pro gramma. ..Rita heeft al gauw contact met onze nieuwe buurjongen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3