e koffie op de trein smaakt 'christelijk' etailhandel weer stapje verder terug Lange werk dagen üngelse fondsen zijn op Optiebeurs Schmidt: Engeland en Italië moeten meedoen Koeweit, Zwitserland en Zweden rijkste landen ter wereld ien kijkje achter de schermen bij Wagons Lits )pties Philips en KLM gevraagd Koninklijke belangstelling Rente lening Nat. Investeringsbank omhoog Nederland op de elfde plaats OPEC voelt voor ander stelsel voor olieprijzen Regeling prijzen geïmporteerd boek Metaalbedrijf wil kwijtschelding miljoenenlening RH! ERDAG 22 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 25 - RHS 27 door Noud van Iperen Be eerste gast die ik als steward (voor één dag) bij Wagons Lits in de restauratiewagen van ie trein Amsterdam-Dordrecht een vers bekertje koffie serveer, is een collega, die als voorlichter op het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking werkt. Hij kijkt me met een lchte ironie in de ogen aan, maar houdt gelukkig zijn mond. Bij het uitstappen in Den Haag komt hij even aan de deur van de keuken, knikt en zegt duidelijk doelend op het eit dat ik journalist bij Trouw ben grinnikend: „Ober, de koffie smaakte christelijk". ben die maandag voor mijn doen •g op stap. De afspraak is dat ik ie om kwart voor acht 's morgens il melden om die dag. onder het iend oog van instructeur/con- leur P. Norbruis, als steward ienst te doen op de lijn Amster- lam CS - Dordrecht. In vakjargon leet dat inrijden op dienst 124 in reinstel 520 voor een volledige imloop. >at betekent, dat ik het traject Lmsterdam CS - Dordrecht drie ceer heen en terug zal afleggen, om tie reizigers in de restauratie en in ie rest van de trein tussen 's mor gens 8.09 uur en 's avonds 19.51 uur ran koffie, broodjes, pils en andere lonsumptles te voorzien. Spoedcursus Om de nodige theoretische kennis Dp te doen, heb ik de week tevoren samen met twaalf hulpstewards en- tewardessen, onder leiding van in- Itructeur W. Konijn, een spoedcur sus van een dag gevolgd. Naarmate de dag verstrijkt, stapelen de pape rassen zich op en als tenslotte als rigéroefening nog enige voor bad- en ontvangsttabellen moeten worden ingevuld, slaat de vermoeid Jheid bij vele cursisten zichtbaar 3 toe. ussen de bedrijven door is ieder- len nog bij de heer G. Tool in het nagazijn geweest om dienstkleding |en andere attributen op te halen. Voor mij wordt een gloednieuw, in rellofaan verpakt, steenrood over hemd uit de kast gehaald, een zwar te das, twee witte jasjes en een stel blinkend koperen knopen met de initialen WL. Verder krijg ik nog een katoenen koffiezak voor de elektri sche koffiemachine, een schenkdop voor de koffiecontainer op de mini bar (het karretje), vijf thee- en vijf vaatdoeken en twee sleutels. Dit persoonlijk bezit wordt nog aange vuld met koffietickets (er zijn speci ale bonnetjes voor „dienstkoffie" voor het spoorwegpersoneel), een kwitantieboekje (voor reizigers die een kwitantie willen) en een ontvangstenbordereauboek (voor het verantwoorden van de dagelijk se verkoop en de opbrengst daarvan). Extra broek Bij het klaarleggen en inpakken van mijn attributen op zondag avond. merk lk enige spanning. Je weet immers maar nooit; je zal met een dienblad vol koffie of met de minibar je evenwicht verliezen en languit door de trein rollen voor alle zekerheid pak ik een extra broek in, dan kan me niets ge beuren. Ik vergeet echter te tellen hoeveel wisselgeld ik bij me steek een steward(ess) moet voor minstens vijfentwintig gulden aan klein geld bij zich hebben zodat ik achteraf, helaas, niet kan natellen hoeveel fooi ik heb gekregen. De volgende morgen ben ik ruim schoots op tijd op de afgesproken plaats; het kantoor van HSB (Hoofd Sectie Binnenland) van Wagons Lits. Het is maar goed, dat mijn „supervisor" al bij het depot is ge weest, om verse belegde broodjes te halen. Anders zouden de eerste rei zigers het zonder een broodje kaas of broodje cervelaatworst hebben moeten stellen. Er liggen nog wel drie broodjes van de vorige dag in de koelkast van de restauratie, maar die worden niet meer ver kocht en gaan onderweg terug naar het depot. zetten van koffie heb ik, evenals de koffietickets, in mijn smetteloos witte jasje gestoken. Een beker ge malen koffie (roodmerk van Douwe Egberts) van 100 gram op een fluit ketel kokend water met 2liter in de elektrische koffiemachine, geeft zestien bekers goede koffie, meldt de instructie, en dat is ook zo. Gezien de goed-beklante restaura tiewagen besluit ik, in overleg met de heer Norbruis. de zaken direct „groots" aan te pakken. Ik zet twee fluitketels op de kookplaten om meteen vijf liter koffie te kunnen zetten. Intussen kan (en moet) de voorraad eet- en drinkwaren in de keuken worden geteld. De volle kratten en dozen gaat vlot, maar moeilijker is het tellen van de aan gesproken voorraden, die deels in dozen en deels in de koelkast zijn opgeslagen. Gelukkig kloppen de tellingen met de aantallen die er, volgens mijn voorgangster, moeten zijn. Verse koffie 'Echte' werk Nadat ik in de trein aangekomen de hoofdschakelaar (de „voeding") en vervolgens de knoppen van de elek trische kookplaten en de boiler heb ingeschakeld de koelkast zit op een andere leiding, en werkt dag en nacht kan het „echte" werk be ginnen. De handleiding voor het Intussen is de koffie klaar en na enkele keren doorschenken kunnen de bekers worden gevuld met verse koffie en op een dienblad waarin de heer Norbruis, om mij te gerie ven, een voor niemand zichtbaar tarieflijstje heeft geplakt naar de restauratie worden gebracht. Het bedienen gaat zonder moeite, maar het verstrekken van de koffietic kets (verplicht!) geeft in die drukte aanvankelijk enige problemen. Op zo'n ochtend gaat er heel wat koffie doorheen, zowel in de restau ratiewagen als in de rest van de trein. Om half elf en om twaalf uur moet ik weer koffie zetten, terwijl de voorraad broodjes onderweg eveneens moet worden aangevuld. Het bedienen van de reizigers met de minibar (gevuld met onder ande re koffie, broodjes, koeken, sprits, repen, pils en frisdranken) is een Dat verlies maak ik echter, naar mijn gevoel, in de loop van de dag weer goed omdat lk de nodige fles jes sherry weet te slijten. Een van mijn afnemers is een man die ner veus door een boekje met verkeers reglementen zit te bladeren. De ner vositeit en het karakter van de lek- tuur doen mij vermoeden ik vraag het hem maar niet dat hij een „hartversterkertje" neemt in verband met een zeer naderbij ge komen rijexamen. Rij-examen Een van mijn eerste afnemers is echter een reiziger die ondanks het feit dat de regen bij bakken valt met een stralend gezicht naar buiten zit te kijken. Hij wil koffie en begint onmiddellijk een praatje, waarin hij vertelt veertig Jaar gele den naar Australië te zijn gegaan en nu een paar uur terug in Nederland te zijn. Hij vindt Nederland erg ver anderd. maar herhaalt telkens dat hij Nederland nog zo prachtig vindt. We stellen vast aat wat er ook is gebeurd het weer niet veranderd is. Als ik terug naar de keuken weer langs komt, maakt hij het compli ment dat de koffie hem ouderwets goed heeft gesmaakt. Opgewekt is ook een militair, die net van een geslaagde sollicitatie terugkomt en dat terwijl hij een gezondheidsverklaring zit in te vul len met een pilsje wil vieren. In bet algemeen maakt een trein- steward(ess) vrij lange werkdagen, en wel van ao'n twaalf tot dertien uur per dag. Op de meeste diensten wordt twee dagen achter elkaar gewerkt en daarna heeft de steward(ess) twee dagen vrij. Dit houdt in, dat ook in de weekeinden moet worden gewerkt, waarbij op grond van de horeca-cao voor dienst op sondag een toeslag van vijftig procent wordt gegeven. De verdiensten in deae sclfstandlge baan zijn variabel, maar het inko men Is uiteraard niet lager dan het wettelijk minimumloon. De inkomsten bedragen vijftien procent bedieningsgeld over de verkoop, met als minimum het (bruto) garantieloon. Dat liet er als volgt uit: 18 jaar Bleke zon Een „echte" treinsteward met de minibar aparte belevenis. Met een opgewekt goedendag tracht ik de aandacht te trekken. Maar ik voel nog meer ogen op me gericht, als ik de eerste keren stuntelend de „hindernis" over stalen platen tussen de deuren van twee coupés tracht te nemen. Dat kost mij een paar ontvelde vin gers en Wagon Lits èen flesje sherry, dat lk bij zo'n poging uit de minibar zie stuk vallen. Pils gaat er trouwens toch goed In. vooral als 's middags de bleke zon voorzichtig doorkomt (maar weer snel verdwijnt). De vraag naar pils stijgt dan sneller dan de tempera tuur. Als ik 's avohds de inventaris opmaak, blijken er meer blikjes pils dan bekertjes koffie te zijn ver kocht. Een van de opmerkelijkste klanten is een fors gebouwde Surinaams- Nederlandse mevrouw. Ze bestelt een blikje pils, schiet terwijl lk het plastic bekertje volschenk met haar hand in haar bh, en haalt daar uit een keurig gevouwen papleren servetje met daarin een briefje van honderd gulden en wat klein geld tot een bedrag van ƒ1,55. Ik wil mijn wisselgeld niet kwijt en daar om „lever" ik haar de pils (onder de prijs) voor die 1,55. Ik kan immers 22 jaar 23 jr en ouder. Behalve bet bedieningsgeld en de eventuele aanvulling tot bet garan tieloon. krijgt de steward(ess) nog 8,8 procent aow-compensatle tot een maximum van 62,27 per maand en bovendien 5 procent pre mie over de netto-omiet. Om als (hulp)steward of stewar dess bij Wagons Lis te kunnen wer ken, moet men minstens achttien jaar oud zijn; voor internationale treinen zelfs eenentwintig .jaar. een veer wegblazen. Want ik heb dan al door een stuiver hier en een paar dubbeltjes daar (en één keer zelfs 1,40) fooi, een onverwacht extra zakcentje, bij elkaar ge kregen. fan een onzer verslaggevers IEN HAAG De detailhandel heeft vorig jaar het aandeel in de consumptieve bestedingen erder zien dalen. Van de in totaal 150 miljard die door de Nederlandse gezinnen werd itgegeven, liep circa 78 miljard ongeveer 52 procent via de detailhandel. Dit blijkt uit et gisteren gepubliceerde jaarverslag 1977 van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. e daling wijkt niet af van de trend- latige achteruitgang In de periode «0-1977. Vanaf 1960, toen het aan- fel van de detailhandel nog 70 pro nt bedroeg, is het namelijk met jmiddeld 1 procent per jaar gedaald it 52 procent in 1977. e geldomzet van de totale detail- andel nam ln 1977 met 8.5 procent toe: dit als gevolg van een volumestij ging van 3 procent en een prijsstij ging van 5.5. procent. Hierbij kan worden aangetekend, dat in 1976 de omzet met 9 procent toenam door een volumestijging van 2 procent en een prijsstijging van 7 procent. Het aandeel van de voedings- en ge notmiddelen in de totale detailhan- ADVERTENTIE MSTERDAM De handel in opties van de Engelse fondsen rittsh Petroleum, General Electric en ICI op de Amsterdam- e optiebeurs is een volledige flop geweest tot nu toe. delsomzet liep met 0.5 procent terug tot 43.8 procent. Daarentegen steeg het aandeel van de duurzame con sumptiegoederen met 0.5 procent tot 45.9 procent. Winkels Het totale aantal winkels in de detail handel gaf in het verslagjaar een klei ne daling te zien en wel van 156.974 op 1 januari 1977 tot 156.476 per 1 janua ri 1978. Dit kwam per saldo neer op een daling van 498 verkoopplaatsen (0.5 procent.) In voorgaande jaren daalde het aan tal verkoopplaatsen ook, behalve in 1976, toen het aantal winkelvestigin gen zeer verrassend een kleine toene ming te zien gaf. In de periode 1970- 1977 bedroeg de gemiddelde daling niettemin bijna 1 procent per jaar. Werk De totale werkgelegenheid in de de tailhandel wordt globaal gesteld op 453.000 manjaren. Dit komt duide lijker gezegd neer op bijna 10 pro cent van de totale werkgelegenheid in ons land. Ten opzichte van 1976 (toen de werkgelegenheid 456.000 manjaren beliep) is er dus sprake van een geringe daling van ruim 0.5 procent. Deze terugggang tekende zich af bij de (kleine) zelfstandigen en medewer kende gezinsleden. Die liep terug van 173.000 manjaren in 1976 tot 170.000 manjaren in 1977. De werkgelegen heid voor werknemers bleef daarente gen op het niveau van 1976, te weten 283.000 manjaren. HAMBURG Als Engeland en Italië niet mee willen doen aan het nieuwe Europese Monetaire Systeem zal de Europese Gemeenschap gaan bestaan uit eersterangs en tweederangs leden. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland zegt dit in een Interview in Die Zeit. Samen met de Engelse vereniging van huisvrouwen organi-, seerde het (Nederlands) Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in tien Engelse steden receptwedstrijden met Hol landse groenten. Er was veel belangstelling, zelfs van prins Charles. AMSTERDAM In verband met de sterk gewijzigde omstandigheden op de kapitaalmarkt is het rentepercen tage van de tienjarige obligatielening 1978, groot 100,— (tweede lening) ten laste van de Nationale Investe ringsbank verhoogd van 7.5 pet tot 7,75 pet De koers van uitgifte is vast gesteld op 99,5 pet. Inschrijving op de lening Is 25 juli. Schmidt spreekt echter de hoop uit dat Engeland en Italië wél aan het EMS zullen willen meewerken. Het systeem is bedoeld om de onderlinge stabiliteit van de wisselkoersen der aangesloten landen' te verbeteren. Gehoopt wordt dat het plan van West-Duitsland en Frankrijk in Janu ari in werking kan treden. Schmidt noemt de kritiek in Enge land en in sommige Westduitse bla den op de voorgestelde uitbreiding van de monetaire samenwerking in Europa onbelangrijk. „Iemand die geen enkel risico durft te nemen, kun nen we niet gebruiken bij de opbouw van een Europese gemeenschap", zo voegt hij eraan toe. Volgens de bondskanselier moet een fonds van vijftig miljard dolla»- aan deviezen en goud voldoende zijn om speculatieve aanslagen op één van de valuta's van het EMS af te slaan. Zoals gemeld hebben West-Duitsland en Engeland voorgesteld dat de deel nemende landen twintig procent van hun monetaire reserves in een Euro pese pot storten, Vaaruit kan worden geput als een valuta in de verdruk king komt Schmidt merkt verder op dat het EMS niet gericht is tegen een of ande re valuta buiten het systeem, de dol- u de periode van 5 april, toen de üropese Optiebeurs haar poorten pende, tot eind juni werden nl. echts 645 optiecontracten afgeslo- fn in deze drie Engelse fondsen, tearvan kwam het merendeel nog in pril tot stand. Daarna waren er da- en dat in het geheel geen contracten (erden afgesloten in BP. General lectric en ICI leheel anders is het beeld met be- (ekking tot opties van de Nederland- aandelen. Tussen 4 april en eind ^uni hadden nl. van de in totaal 45.323 ^•sloten contracten niet minder dan 14.153 betrekking op opties van Ne- fcrlandse aandelen. Philips nam daarbij ongeveer van de totale om zet met 13.054 contracten voor zijn rekening. Het lijkt er echter veel op dat KLM spoedig de leidende positie van Phi lips zal overnemen. Hoewel in opties KLM eerst sedert 22 mei j.l. kan wor den gehandeld, zijn sindsdien al 8.526 optiecontracten KLM gesloten Gezien de flop met de Engelse fond sen is het wel zeker, dat er voorlopig geen nieuwe Engelse gezichten op de Amsterdamse optiebeurs zullen ver schijnen. Eerder moet worden ge dacht aan opties in Franse aandelen, zoals Pechiney, Ugine Kuhlmann e.d. KOEWEIT - Het uitdrukken van de olieprijzen in de eenheid van een groep valuta's zou kunnen bijdragen tot stabiliteit van wisselkoersen en van de inkomsten uit olie voor de produktielanden Dat is de mening van deskundigen van de Organisatie van Olie-Exportlanden (OPEC), die eerder deze week in Londen hebben vergaderd over het probleem dat de dollar minder waard wordt en aldus de inkomsten uit olie voor de produk tielanden achteruit gaan. AMSTERDAM In totaal 53 landen, die rond 36 procent van de wereldbevolking vertegenwoordigen, waren verleden jaar goed voor bijna 90 procent van de produktle aan goederen en diensten in de gehele wereld. Dit blijkt uit een publikatie van de Schweizerische Bankgesellschaft Deze 53 landen met ieder een bruto nationaal produkt (totale produktle van goederen en diensten) van meer dan 1000 dollar per hoofd van de bevolking hadden met elkaar een bruto nationale produktle van meer dan 6550 miljard dollar Vergeleken met 1976 betekende dat een stijging van 650 miljard dollar Koeweit voert de ranglijst van de 53 landen aan met een bruto nationaal produkt van 11 950 dollar per hoofd Nederland van de bevolking Het was daarmede het rijkste land ter wereld De tweede plaats neemt Zwitserland ln met een bruto nationaal produkt van 10 0010 dollar per hoofd der bevolking Derde op de lijst is Zweden met 9 480 dollar per hoofd Noorwegen is vierde (8 845 dollar), vijfde de VS <8.715 dol lar. zesde Denemarken «8 465 dollar), zevende Canada (8 375 dollar), acht ste West-Duitsland <8 370 dollar), ne gende IJsland (8 305 dollar) en tiende België (8 185 dollar) Nederland staat op de elfde plaats met een bruto nationaal produkt van 7 610 dollar per hoofd der bevolking. Het wordt gevolgd door Frankrijk met 7.145 dollar. Japan ia zeventiende met 6.005 dollar/per hoofd. Engeland twpntigste met 4.365 dollar en Rus land eenendertigste met 2 760 dollar (cijfer van 1976) per hoofd. (Met uitzondering van IJsland zijn slechts landen met meer dan 1 mil joen Inwoners in aanmerking geno men in bovenstaande opstelling. Met het statistische gegeven van de ge middelde grootte van het bruto natio nale produkt per hoofd der bevolking wil overigens niets gezegd zijn over de effectieve Inkomensverdellrtg. noch over de werkelijke welstand van brede bevolkingsgroepen ln een be paald land De bedoeling la alleen een vergelijking mogelijk te maken van de economische kracht van de diver se landen). lar bij voorbeeld. Hij gelooft dat het systeem ook tot de stabiliteit van andere valuta's zal kunnen bijdragen. DEN HAAG Voor geïmporteerde gebonden boeken aal een lijst van omrekeningskoersen als basis gaan dienen voor de berekening van de verkoopprijzen. Deze lijst wordt ie dere drie maanden opnieuw vastge steld. Bovendien worden voor boe ken uit een aantal met name genoem de landen (w.o. Groot Brittannië, Verenigde Staten, Duitsland, Frank rijk) per prijsklasse hoogst toelaat bare procentuele toeslagen vastges teld. Deze (afzonderlijke) prijsrege ling Is gisteren bekend gemaakt door de ministers van Economische Za ken, van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en van Onderwijs en Wetenschappen. De toeslagen vormen, mét de korting die aan de importeur verleend is bij de import, de marge voor importeur en boekhandelaar samen. Voor ge bonden boeken uit andere landen mag ten hoogste een opslag worden berekend die gelijk is aan de opslag, die vlak voor 1 juni 1978 voor een vergelijkbaar boek uit hetzelfde land is gehanteerd. De prijzen van geïmporteerde pocketboeken wor den gehandhaafd op het niveaa van 31 mei j.1. TERNEUZEN De directie van het metaalverwerkingsbedrijf IMC in Terneuzen heeft de minister van Eco nomische Zaken gevraagd de lening van 2,1 miljoen gulden, die enkele Jaren geleden aan het bedrijf werd verleend, kwijt te schelden Stemt de minister niet in met dit verzoek, dan zal IMC moeten sluiten en komen de 87 werknemers op straat te staan. NKV-dlstricts bestuurder W Wau- mans vindt, dat de directie met dit voorstel aan de minister de sociale partners en de overheid met de rug tegen de muur zet Het was al lang bekend dat IMC met verliezen werk te. Een order uit Libië van 8,5 min. zou de zaak uit het slop hebben kun nen halen. Die order gaat echter niet door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27