Meisner houdt niet over P0P0P DE PLAAT n3>ods leven Dammen Schaken Verrassingen in de Roozenburg-opstelling Groene meren in noordwesten van Overijssel 1008 810 35 92/60 280 2835 17280 270 336 315 36Q 288 8 H520 ^er CAO Shell nog geen akkoord Kinderen leren zelf koken 1" 9 1 p Q IQI Q O Jo ©1 Kortsnoj's voorbereiding liet veel te wensen over - RERDAG 22 JULI 1978 TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23 ito, m van de opmerkelijkste bench- 20-$ van de transfermarkt, enige tijd leden. was het verdwijnen uit de ^Igles van bassist Randy Meisner diens vervanging door de van -90yo afkomstige Timothy Schmitt. s reden van zijn vertrek werd on- r meer opgegeven, dat Meisner er ^Hioon genoeg van had steeds maar ak (er het lied "Take It To The Li- gat", zijn enige bijdrage van for- u9ö|at aan het Eagles-repertoire, uit me( keel te moeten persen. Wat dat treft zou voor hem inderdaad de zijn bereikt. 00 tdit licht doet het op zijn zachtst tegd wat merkwaardig aan, dat Meisners onlangs verschenen tste solo-elpee („Randy Meisner" isylum AS 53079 Stereo) wederom t gewraakte lied kan worden aan- Voeg daarbij het ontbre- n van enige assistentie van de ex- Uega's, die toch anders niet vies van een studioklusje, en het joeden lijkt gerechtvaardigd, eerder een serie internè tegen- ingen dan die flauwekul over t liedje de oorzaak van Meisners Clutftrek is geweest. 4. I nie*far goed. intussen is er dus die 118 iat. Dat houdt niet over allemaal. mdy raakt hier de bas niet aan, —aar concentreert zich vooral op de 1 calen. En daar gaan we al behoor- i in de fout. Af en toe een liedje ~"lgen is best, maar voor een hele lee komt meer kijken en dat kan indy met zijn dunne, onbuigzame |uid niet opbrengen. In al zijn ^rale en eenvormige vocale aan- _k gaat het geheel op den duur irriteren. i zou dit wellicht nog te ondervan- DE li zijn geweest door de selectie t! h wel privé vervaardiging van bij- b .fider compositorisch materiaal droVof een reeks flonkerende instru- intale uitspattingen. Geen van zaken is hier echter present, idy mag dan binnen het Eagles- lectief een kundig bassist zijn weest, aan zichzelf overgelaten jkt hij bitter weinig te melden te bben en tot niet meer in staat dan a soort muziek, die prima ge rikt lijkt voor mensen, die zich te voelen voor "rock and roll", EGfiar nog te jong voor twintig stuks kt 4tnk Sinatra in de kast. Futloze Oker-versies ("Save The Last Dan- 't (For Me", "Please Be With Me". 41 You Wanna Be Happy") en mid- i 3matige "originals", veel meer is Bij de foto's: Randy Meisner mèt en zonder snor I pfe ?57>d: ilec het echt niet. De leegheid wordt nog het sterkst in kaart gebracht door de uitvoering op eigen kracht van het reeds eerder genoemde "Take It To The Limit". Wat in Eagles-ver- band een uitschieter genoemd kon worden, wordt hier gemakkelijk tot een cliché van zichzelf gereduceerd. Behoudens de ietwat "gospel"-ach- tige toonzetting, onderneemt Randy Meisner geen enkele, steek houdende pogipg om nu eens een eigen gezicht te laten zien en zijn vertrek met terugwerkende kracht een solide argument te verschaffen. Hij zal het gewoon niet kunnen. Andere koek Dan beleven we met George Thoro- good And The Destroyers en een eerste elpee van dezelfde naam (So net SNTF 760) geheel andere koek. Het gaat hier om een volstrekt on bekende band uit het Amerikaanse Wilmington in de staat Delaware. Drie man sterk: bas (Billy Blough), drums (Jeff Simon) en in het hart van de formatie de heer Thorogood op (slide)gitaren, mondharmonica en (gruizel)vocalen, en een zeer bij zonder clubje, dit door de aanpak, die zich op authentieke en compro misloze wijze ophoudt in de sector zware, elektrische ("rythm and) blu es" (de muziek van Elmore James, John Lee Hooker. Bo Diddley en anderen), zoals deze zo'n twintig jaar terug werd gespeeld en die la ter vele, met name Engelse groepen zou inspireren (Stones. Yardbirds, Animals, Fleetwood Mac). Hier eren jonge muzikanten derhal ve enkele van hun muzikale voorva deren en dat blijkt in veel gevallen een uiterst plezierige aangelegen heid. De Destroyers bedienen zich van de gebruikelijke simpele en strakke blues-schema's, volge pompt met een enorme dosis ener gie. Voor de versiering zorgt Thoro good, die de klassieken terdege blijkt te kennen. Zo speelt hij een zelfde rudimentair en rauw soort "slide" als Elmore James, terwijl ook Bo Diddley afdoende wordt neergezet (de karakteristieke, 'echoënde' ritmiek in "Ride On Jo sephine"). Daarnaast ,is de vocale frasering punctueel, getuige onder meer het nummer "One Bourbon, One Scotch, One Beer", een zogehe ten "talking blues" met uiterst vro lijk tekstwerk. Laten we er nog dit van zeggen: nu tegenwoordig alles weer gespeeld „mag" worden en niets als geda teerd terzijde wordt geschoven, moeten Thorogood en zijn vrienden toch op enige belangstelling kun nen rekenen. De muziek is er aardig genoeg voor en vooral ook een stuk pittiger en levendiger dan veel van het gearriveerde èn geaccepteerde werk. Talent en gezicht Vervolgens de Houseband en „Nu mero Uno" (Poker 18 POL 25067). Een misleidende titel, want het gaat hier, na „Sympatico", alweer om de tweede elpee van deze vaderlandse formatie. Een tweede elpee, waarop de Houseband zich wederom mani festeert als een niet geringe verza meling talent, daar zal het niet aan mankeren. Dit echter in tegenstel ling tot het nog immer uitblijven van de ineenvloeiing van al dat ta lent tot een duidelijk eigen gezicht. Teveel leunt men op de persoonlij ke favorieten, die zo het geluids beeld van menig nummer beheer sen. Waren dat op „Sympathico" lieden als Professor Longhair, Dr John en Little Feat, hier krijgen dezen nog gezelschap van de vroege Nilsson en de Beach Boys, vertonen althans een aantal nummers sterke gelijkenis met de aanpak van deze artiesten. Vervelend is ook het wegvallen van de energieke vocalen van Floor van Zutphen, temeer waar men haar vervangster Monica Tjen-A-Kwoei meer naar de achtergrond heeft ge dirigeerd. De extra ruimte, die dit de diverse zingende heren (Peter Smid. Harry Hardholt en de briljan te pianist Jacob Klaasse) oplevert, wordt nogal moeizaam ingevuld en mist in elk geval de allure van ge noemde mevrouw Van Zutphen. Niettemin betoont de Houseband zich nog steeds een van de betere Nederlandse formaties en mocht men er nogal eens in slagen zijn muzikale achtergronden op meer persoonlijke wijze te verwerken, dan is er alle reden om de vlag uit te steken vanwege de geboorte van een kampioensploeg. De mogelijk heden, nogmaals, zijn daartoe volop aanwezig. Overbodig Diverse artiesten tenslotte verleen den hun medewerking aan een film plus bijbehorende „soundtrack" on der het motto „Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band" (R80 Records 2658128). Voorop The BeeGees en Peter Frampton, maar ook Aeros- mith, Billy Preston en Alice Cooper. Ik heb de film nog niet gezien. In tussen weet ik wel, dat de bijbeho rende dubbel-elpee knap overbodig is. Het gaat hier uitsluitend om niets toevoegende „covers" van (al te) oud en vertrouwd Beatlesmate riaal, dus eh.. tja. Over naar de restanten dan maar Deze week zijn dat Foreigner met „Doublé Vision", „Nightwatch" door Kenny Loggins, Laura Nyro en „Nested", Pete Carr met „Multiple Flash" en „Five Years Gone" van Jerry Jeff Walker, Is er misschien lets voor u bij? 'erkwijze is als volgt: In de lege -S kunnen cijfers onder de tien vSjBen ingevuld, die met elkaar ver- JGHigvuldigd. als produkt het getal AL2n, dat voor de horizontale en ,-B|kale vakjes is vermeld. Bij getal- iet een plus moeten de cijfers ™eld worden. Bij getallen, ge elden door een streep, geldt het ^inste voor de horizontale en het ■■•rste voor de vertikale vakjes. ssing per briefkaart t/m woens- i.s. zenden naar: Trouw/Kwartet, 3us 859, Amsterdam. Linksbo- ïglvermelden: Weekendpuzzel. ■bssing van puzzel zaterdag 15 I 1. tra. 3. libel. 7. sta, 10. Aa. 11. 12. gat, 14. o.l., 15. smaak, 18. motet, 20. ent, 21. kei, 23. ert, 24. men, 25. Lares, 27. Oss, 29. ader, 31. tets, 33. la, 34. i.e., 35. R.O., 36. na, 37. oase, 39. Eire, 41. sap, 43. trede, 45. lee, 47. rem, 49. are, 50. ral, 51. genet. 53. menie, 55. An. 56. ter, 58. dek, 59. te, 60. las. 61. leges, 452. Sem. Vert.: 1. tas, 2. ramee, 3. lak, 4. ik, 5. eg, 6. lam, 8. toets, 9. alt, 11. mat, 13. toe, 16. anna, 17. ver, 19. tros, 21. kar, 22. iet, 24. melis, 25. leest, 26. serie, 28. spade, 30. dia, 32. tor, 37. open, 38. era, 39. Ede, 40. elan, 42. arena. 44. ert, 46. elite, 48. met, 50. rek, 51. gal, 52. tel, 53. mes, 54. Eem, 57. re, 58. de. De prijswinnaars zijn: de heer K. de Boer. Houtweg 239, Emmen; me vrouw A. Moesbergen. Kanaalweg 24, Veenendaal: de heer D. H. Nlessink, Julianastraat 4. Neede k<£ON-radio: ïrie over ERfi IRSUM Zondagmorgen IKON-radio in het programma ndere wereld van zondagmor- (Hilyersum 1, 10.50 uur) de eer- kgorte documentaire ln een serie :even uit over Joods leven in n jrland. ogel jt eerste deel gaat het voorname- de vraag wat Joden in hun staalijks leven onderscheidt van De volgende delen zullen èreenvolgens gaan over het oor- jerleden. de verwerking daarvan rol die de oorlog heeft gespeeld eenheid en de saamhorigheid ruien de Joodse gemeenschap (deel de rol en de positie van de v in de Joodse gemeenschap 3). en van de jongeren (deel 4). ;enwoordlgers van verschillen- imingen. zowel de meer behou- i, orthodoxe, als de liberale, ko- verder aan het woord, over Jo die uit de Joodse gemeenschap faapjpt zijn en godsdienstig niet ac- neer zijn (wat waren hun motie- deel 5). Deel 6 is een portret van Toodse marktkoopman, niet uit loristisch" oogmerk, maar met ïdoeling een vertegenwoordiger iet proletariaat aan het woord te Tenslotte in deel 7. zijn er ge- ken met proselieten, mensen ip latere leeftijd (meestal door iuwelijk) Jood geworden zijn. id Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Het water in de meren van Noordwest-Overijssel zag in 1977 groen door overmatige algengroei. Dat blijkt uit een rapport over de bacteriologische toestand van het op pervlaktewater in de kop van Ove rijssel In opdracht van de provincie Overijs sel werden de wateren, die een grote rol spelen bij de watersport en de oeverrecreatie, op een aantal punten en herhaaldelijk onderzocht. „Water- bloei" is niet alleen op grond van recreatieve aspecten er wordt be halve druk gevaren nog veel gezwom men ongewenst. Lage zuurstofge halten kunnen er het gevolg van zijn en dat kan weer nadelige consequen ties hebben voor het watermilieu, in clusief de daarin levende fauna. Slechts op drie plaatsen in het Over ijsselse merengebied had het water de gewenste kwaliteit. Dat was in sommige delen van het Beulakerwij- de. het Belterwijde en het Boswijde. In het Giethoornse Meer blijkt de waterkwaliteit, die in de vroege zo mer nog goed is. in de loop van het seizoen af te nemen. Deze plas wordt voornamelijk verontreinigd door aan voeren uit de Wetering, waarop door woningen wordt geloosd. Door het gereedkomen van diverse zuiveringstechnische werken, wordt verwacht dat de toestand van het water de eerstkomende jaren wat ver betert. 2ZH %32 8 »98« leviri RDAM (ANP) De indu- nden van NVV er^ NKV heb- 'oor de zesde keer met de direc- in Shell vergaderd over een CAO het personeel van de Shell-vesti- in in Pernis en Moerdijk. Er werd geen concreet resultaat bereikt, lurder Piet Scheele (NVV) zei iet standpunt van Shell voorge- zal worden aan de leden in vier leringen, volgende week. De le ien dan beslissen of het aan bod aanvaard wordt of niet. De ge schillen tussen de bonden en de olie maatschappij gaan onder meer over een arbeidsplaatsovereenkomst en een beperking van de continudienst. De Shell-CAO geldt voor vierduizend werknemers, maar is indirect van be lang voor alle 20.000 employés van Shell in Nederland. De maatschappij stemt haar arbeidsvoorwaarden voor het hele personeel af op de CAO voor de mensen in Pernis en Moerdijk. Alsof de vier paarden gefotografeerd zijn, zo levend zijn zij weergegeven op de vier Engelse postzegels, die ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Shire Horse Society werden uitgege ven. De edele viervoeters zijn echter naar het leven getekend door de die renliefhebber/ontwerper Patrick Oxenham, die ook de zegels van in het wild levende dieren van 1977 voor zijn rekening had genomen. Op de paardezegels zien we: een 3hire land- bouwpaard, een Shetland pony, een Welsh pony en een volbloed hengst. Een zeer fraaie serie. Ter gelegenheid van de Tiende We reld Telecommunicatiedag versche nen in Vatikaanstad drie nieuwe luchtpostzegels in de waarden van 1000, 2000 en 3000 Lire. Op alle zegels symbolen van telecommunicatie. De maandelijkse uitgiften van West- Duitsland zijn 13 Juli uitgekomen. De emissie omvat de volgende zegels: Een portretzegel van Janusz Korczak (1878-1942), arts en pedagoog van Joods-Poolse afkomst. Hij kwam in de gaskamers van Treblinka om. Ter voortzetting van de reeks -archeologi sche cultuurgoederen- werden twee zegels toegevoegd, met afbeeldingen van miljoenen jaren oude fossielen, die in 1975 in de buurt van Darmstadt zijn aangetroffen. Als derde een zegel van West-Berlijn met een portret van Friederich L. Jahn (1778-1852). die de vader van de tumsport wordt ge noemd. Zijn initiatieven terzake wer den hem destijds nauwelijks in dank afgenomen, want van 1819-1842 werd deze sport als revolutipnair verboden, terwijl Jahn enkele jaren onder poli tietoezicht werd gesteld. Ter herdenking van het feit dat de grote operetten-componist Fransz Lehór (1870-1948) dertig jaar geleden overleden is, wordt in Bad Ischl deze zomer een internationaal LehAr-con- gres gehouden. Op de zegel een por tret van de componist en zijn huis in Bad Ischl, waar hij sinds 1912 woonde en in 1948 stierf. Deze Oostenrijkse zegel kwam 14 juli in omloop. Naar aanleiding van het feit dat de Griekse wijsgeer Aristoteles in 322 voor Chris tus, derhalve 23 eeuwen geleden, kwam te overlijden, heeft de Griekse postdienst vier zegels uitgegeven. Op die zegels de volgende interessante afbeeldingen. Een buste van de wijs geer naar een sculpture in het mu seum van Wenen; een detail van een fresco van Raphaël, voorstellende het Atheense lyceum met de wandelende wijsgeren (peripatetici); een kaart van Griekenland met de plaats Chal ets, waar Aristoteles is gestorven en de sokkel van een monument in Atta- los en de -wijze Aristoteles-, een By zantijnse fresco in de kerk van Nega- da Ioannlno. In de Duitse Democratische Repu bliek kwam een serie van zeven zegels met portretten van beroemde man nen uit. We treffen daarop o.a. aan: Justus von Liebig (negentiende eeuw), chemicus, ook bekend door zijn voedingsleer, en weer Friederich L. Jahn, de tumvader, die West- Duitsland eveneens met een zegel eerde. Voorts wegens een postzegel tentoonstelling van de jeugd in de Oostduitse stad Cottburg een stripje van twee zegels met een middenvig net. Om te besluiten vier zegels en een soevenirvelletje van Mauritius wegens het feit dat vijftig Jaar gele den penicilline werd uitgevonden. Op de zegels uiteraard sir Alexander Fle ming. de uitvinder, een schimmel- kweek en de toepassing van het ge neesmiddel. J. J. M. KIOOEN Twee aanwinsten voor Noordbrabants Museum DEN BOSCH (ANP) Het Noordbra bants Museum in Den Bosch is door een legaat in het bezit gekomen van twee nieuwe werken Het betreft een drieluik van de z.g. Meester van 1518, voorstellende de aanbidding der ko ningen. de geboorte en de vlucht uit Egypte en Het laatste avondmaal, een schilderij van Pieter Cocke van Aelst Beide werken zijn afkomstig uit de nalatenschap van mr Paul J. A. A. de Oruyter. die in maart overleed. De museumdirectie noemt belde stukken een uitzonderlijke aanwinst: „In de eerste plaats vanwege de grote waarde en de onmiskenbare artistie ke kwaliteit Daarnaast passen de werken uitstekend in het verzamelge bied van het museum, namelijk als voorbeelden van de Zuidnederlandse schilderkunst in de 18e eeuw" Op het Heijtingsd am toernooi na is het deze zomermaanden erg rustig op de damvelden Dat geeft de meeste topspelers de tijd hun zonden van het afgelopen damjaar nog eens ernstig te overdenken. Voor diegenen, die in oktober in Arco naar de wereldtitel lonken, is het echter beslist geen va kantie. Zij speuren naarstig naar ope ningsnieuwtjes en streven met een gerichte training naar een topvorm op damtechnisch, maar ook op het conditionele terrein. Een Zwaar toernooi vreet aan de con ditie. De deelnemers aan het wereld kampioenschap zullen eind oktober ettelijke kilo's lichter weer de vader landse grens overschrijden en hope lijk is een van hen dan in het bezit van de zo begeerde titel. Voor ons zijn door de KNDB de nodige voorberei dingsmaatregelen getroffen. Zo kan via het bondsbureau en de commis sie-training aan het broodnodige ma teriaal ter bestudering worden geko men. Ook kaalt een aantal spelers zich beschikbaar gesteld als sparring- partners. Voorlopig beperk ik mij nog tot het doornemen van stapels partij en die gericht zijn op door mijzelf geselecteerde openingen en het bes tuderen van vaker voorkomende spelsystemen. Naar aanleiding van deze training verzoek ik u met mij een kijkje te nemen in het materiaal over de Roo zenburg-opstelling en wel speciaal in dat gedeelte waar het combinatieve aspect om de hoek komt kijken ln verband met het verdedigen van de voorpost op veld 24 respectievelijk 27 als het een zwarte R-aanval betreft. In de diagramstand ziet u een al sterk vereenvoudigde positie, die zou kun nen zijn ontstaan na het verbreken van de klassieke R-aanval en waarin de zwartspeler de witte voorpost op veld 24 zeer ernstig bedreigt. Dit komt in dit geval niet zozeer door het ontbreken van verdedigingsschijven als wel door wits gebrek aan moge lijkheden het centrum aan te vullen. Toch zou na 1.43-39 14-19 2.45-40 19x30 3.40-35 11-17 4.35x24 17-22 5.38- 32 wit moet proberen te profiteren van de 'driepoot' 33,39,44. 5....,22-27! 6.44-40. Gedwongen, want op 6.37-31 26x28 7.33X31 volgt 12-18 wit dwingende tot 31-26 21-27 9 49-43 Nieuwe kookboeken zijn doorgaans afgestemd op volwassenen. Maar waarom zouden ook de kinderen niet bij dit belangrijke onderdeel van het levenspatroon worden betrokken. Speciaal voor hen verscheen bij Uit geverij J. H. Gottmer te Haarlem: „Vandaag koken wij, kookplezler voor kinderen", samengesteld door Gro Songe-Möller, die de illustraties verzorgde en Toussie Salomonson, die de recepten schreef. Er staan ruim twintig recepten in, voornamelijk van nogal „luxe" ge rechten, zoals vissticks, verjaardag staart. kwarktoetje, slasaus en aard- beienmelk. Het boek is zeer royaal geïllustreerd. En het kost 12,90. Dat kinderen zoiets (kunnen) aanschaffen lijkt ondenkbaar. Voor hun vaders en moeders zal een eenvoudiger boekje, met minder tekeningen, maar met meer recepten een meer verantwoor de „investering" zijn. Bij dezelfde uitgever verscheen „Die- renkinderen" door David Roberts en Ruud Rook. Dit fraai gebonden boek kost 10.-. (na augustus 12,50). De prachtige tekeningen van Maurice Pledger maken kinderen van zo'n jaar of acht, negen vertrouwd met dieren. De tekst zorgt voor voldoende informatie. Het boek telt 25 bladzij den. De Engelse natuurlllustrator Bernard Robinson werkte mee aan het boekje over „De vos", dat bij Gottmer verscheen ln de serie „Zo leeft.Het is samengesteld door Angela Sheenan en Ruud Rook en het kost op een dubbeltje na tien gulden. Waar een vos van leeft, wat hij doet en nog veel meer informatie over dit dier kan men in het boekje vinden. Voor Jonge kinderen spreken ook in de2e uitgave de illustraties boekdelen. Malmberg ln Den Bosch kwam met vier nieuwe boekjes in de „Poolster- reeks" op de markt. Ze zijn bestemd voor kinderen ln de eerste klassen van de basisschool. Het leven van dieren wordt in deze serie op avon tuurlijke wijze beschreven. Thans zijn uitgekomen: Piwi de pinguïn, Vimme de Vos. Oendi de olifant en IJber de ijsbeer. De boekjes kosten per deeltje van 16 pagina's 3,50. Er staat niet alleen een beschrijving van de dieren in, maar ook wordt op kaar tjes aangegeven waar de verschlllen- le soorten leven. Erg informatief. f 18-22 en de witte positie is onhoud baar geworden. 627x38 7.33x42 12-17 8.39-33 21-27. Nog wel een klein remisekansje, zij het niet door nu 9.33-28, hetgeen 27-32 verhindert door het slagje naar veld 9, maar zwart zou dan met 27-31! juist goede kansen krijgen. Beter is dan ook 9.42-38 al wordt het dan ook nog wel moeilijk voor wit. zoals moge blijken uit 917-22 10.38- 32 27x38 11.33x42 22-28 12.49-43 2-7 13.43-39 7-11. Op 12.42 38 volgt na tuurlijk geen 28-33 wegens 38-32 met winst voor wit maar ook 122-7 aan gezien 38-32 geen dreiging is maar faalt op 36-31! 14.42-38 11-17 15.38-33 17-22 38-32 mag steeds niet wegens 26-31!) 16.40- 35 26-31 17.37x26 28-32 18.26-21 13-18 (op 32-37 geeft 34-30! 25x43 anders volgt de plakker 21-17! gevolgd door 33-28 nog remise-mogelijkheden). Een zeer Interessante aanvalspositie, die er voor zwart erg gezond uitziet. Toch beschikt wit in de diagram stand nog over een andere mogelijk heid om zich te verdedigen, maar waarschijnlijk is deze combinatieve verdedigingswijze ook zeer gevaarlijk bij een goede eindspelbehandeling van de zwartspeler. Allereerst komt dan wel het verschijnsel zetverwlsse- Ung om de hoek kijken. Wit kan n.l. met zowel 33-28? als 44-39 op deze afwikkeling aansturen, maar in het geval wit dit zou willen doen met 33- 28 zou zwart direct vernietigend kun nen optreden met 12-18 waarna de dreiging 14-19 zeer acuut is geworden Daarom zal wit, mocht hij nog kan sen in het overblijvende eindspel ont dekken. moeten besluiten tot 1.44-39. Hij dreigt nu met 45-40 de dreiging geheel op te heffen. Het ligt dan ook voor de hand. dat zwart gaat attaque ren met14-19. Vraagt u zich nu nog af. hoe wit zich comblnatief kan verdedigen of ziet u de coup Turc, die in dit geval mis schlen de verlossing kan brengen 2.33-28! 19x30 3.37-31 26x37 4.39-33 30x48 5.49-43 48x32 6.38x9. Er is nu een eindspel ontstaan waarin zwart bij goed spel een betrekkelijk een voudige winst zal kunnen gaan beha len en daarom is ln deze geijkte stu diestand. die gekenmerkt wordt door de toch wel erg fraaie combinatieve mogelijkheid nog wel een en ander uit te pluizen voor diegene, die daar interesse voor hebben. Waarschijnlijk kom ik nog wel eens terug op de vele mogelijkheden in de Roozenburgopstelllng en de daaruit voortvloeiende spelsystemen. Boven staand geheel was in ieder geval een nader onderzoek meer dan waard. FRANK DROST Aangezien de eerste partij tussen Karpov en Kortsnoj schaaktechnisch gezien weinig interessant was. lijkt net mij verstandig deze schaakru briek te benutten om u wat aanvul lende Informatie over de tweekamp te verschaffen. Zo'n eerste snelle re mise kan worden opgevat als een onbelangrijk trainingspartijtje om er even in te komen, maar zo eenvoudig ligt het niet Kortsnoj zat er woensdagmiddag bij de lunch nogal verslagen bij: met het hoofd tussen de handen staarde hij lange tijd naar de onregelmatig rond drijvende stukjes groenten in zijn bordje selderijsoep. Ook Kortsnoj's secondanten maakten een weinig uit gelaten indruk. Alleen de zeer eenza me Murrej wist een paar woorden uit te brengen. Met een Joodse somber heid die ik uit duizenden zou herken nen, zei hij: „Ik herinner mij Bobby (Fischer). Als het zo door gaat zijn ze tot Nieuwjaar nog bezig. Ik begrijp niet waarom Kortsnoj zo angstig heeft gespeeld." Kortsnoj zelf gelooft niet dat deze match die geen limiet heeft wat het aantal partijen betreft, veel langer dan drie maanden gaat duren. Hij zei mij dat hij van plan was zeer scherp te gaan spelen. Volgens Kortsnoj is er ook een grens aan het geduld en het uithoudingsvermogen- „Als Je merkt dat Je weerstand dreigt te verminde ren. dan ga je onbewust forceren om er een einde aan te maken, ook al weet Je dat Je zal verliezen." Dat Kortsnoj na de eerste partij zo treurig was. moet ongetwijfeld gele gen hebben aan het feit dat Karpov zo ontzettend gemakkelijk gelijk spel kreeg. Hoewel Kortsnoj zijn twee be langrijkste wapeps met wit het katalaans en het dame-indisch in deze partij niet heeft gebruikt, kan men toch voorzichtig constateren dat Kortsnoj's voorbereiding te wensen over heeft gelaten. Steane en Keene zullen tegen het damegambiet iets moeten vinden, dat zij in de vooraf gaande maanden kennelijk nog niet hebben gevonden. Het is begrijpelijk dat de leden van Karpovs staf er na de eerste partij tevreden bij stonden. Zelfs Baturins- ki. die de indruk maakt alsof hij altijd een slotgracht om zich heen draagt, bestelde een glaasje wijn. Een Journa list die van deze informele handeling gebruik trachtte te maken door een vraag te stellen, werd echter met een duidelijk hoorbaar gegrom de rug toegekeerd. Als ik in Amsterdam een bus met Amerikaanse toeristen zie leeg lopen, verbaast het mij altijd dat een karikatuur zo'n grote overeen komst kan hebben met de werkelijk- heid en datzelfde gevoel overvalt mij als ik Baturinski zo op en top Rus sisch zie rondijsberen. Ik schrijf deze rubriek vlak voor het begin van de tweede partij. Nu staat Karpov voor de taak om met wit in de opening duidelijk voordeel te beha len. Over het algemeen wordt ver wacht dat de match beslist zal wor den door het frans, de opening die Kortsnoj zeer vaak tegen 1, e4 speelt. In hun onderlinge match van '74 maakte Kortsnoj met het frans zeven maal remise, maar in de laatste van deze reeks, balanceerde hij duidelijk op een afgrond. Aan Kortsnoj stelde ik de onmogelij ke vraag of hij het frans ook in deze tweekamp gaat spelen. Merkwaardig Renoeg was hij heel openhartig, lortsnoj: „Karpov en Balshov heb ben samen het tarrasch-systeem te gen het frans uitgebreid geanaly seerd. Balashov (Karpovs secondant), heeft het in een aantal Russische toernooien 2elf toegepast en bemerkt hoe veerkrachtig de opening is. Met wit bereikte hij steeds zeer weinig en met zwart maakte hij gemakkelijk een paar keer remise. Ik ga het frans 2eker spelen, het is een correcte ope ning, die uitstekende kansen op ge lijk spel biedt." Ten slotte nog het volgende. In de Filippijnse kranten staan dagelijks artikelen, waarin wordt geklaagd over het gebrek aan objectiviteit bij de buitenlandse Journalisten; vooral de correspondenten van Amerikaan se bladen krijgen een veeg uit de pan. „Het zijn oorlogscorrespondenten die de strijd ln Vietnam gevolgd hebben en nu omdat ze niets meer te doen hebben, naar een schaakmatch wor den gestuurd, hoewel ze niets van schaken afweten." stond ln een Filip pijnse krant, die er aan toevoegde, dat zulke journalisten maar beter het land kunnen verlaten Dat ze totaal niets van schaken we ten. is waar. maar dat het zeer vast houdende nleuwsjagers zijn die over al achter heen zitten en die zelfs na gaan waarom een bepaald stoplicht niet op tijd op groen sprong, is ook waar Dat president Marcos met de match propaganda voor zijn land wil maken, is duidelijk, maar hij zou wel eens het tegengestelde kunnen berei ken van wat hij heeft beoogd. MAX PAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23